PALUBA

Ostalo => Nerasporedjene teme => Topic started by: Dreadnought on October 27, 2008, 06:10:25 pm



Title: Promocija knjige Anglo-američko bombardovanje Hrvatske
Post by: Dreadnought on October 27, 2008, 06:10:25 pm
27/10/2008
ZAGREB - Ideja da se bombardovanjem gradova izazove revolt naroda prema vlastima Nemačke i njenih satelita, među kojima i Nezavisne države Hrvatske u Drugom svetskom ratu nije umala uspeha,izazvavši samo ogorčenost ljudi koji su u bombardovanju izgubili imovinu ili bližnje, rečeno je na današnjem predstavljanju knjige "Anglo-američko bombardiranje Hrvatske u Drugom svjetskom ratu" Marice Karakaš-Obradov.

Knjigu koja govori o napadima bombardera , ljudskim i materijalnim

gubicima, kao i uticaju na propagandu NDH i partizanskog pokreta uz autorku su predstavili direktor Hrvatskog instituta za povijest (istoriju) Stjepan Matković i recenzenti istoričari Tvrtko Jakovina i Vladimir Gajger (Geiger).

Knjiga koja je svojim objavljivanjem izazvala znatan interes javnosti kad je objavljena početkom oktobra, važno je delo za hrvatsku istoriografiju,jer ta problematika još nije sveobuhvatno i sistematski obrađena. U radu na knjizi, koja je proširenje njenog magistarskog rada, autorka se koristila domaćom i stranom građom iz arhiva više evropskih zemalja, uključujući i Srbije, rekao je Matković, dodavši da knjiga pokazuje stvarno stanje savezničkih bombardovanja i daje tačnu procenu ljudskih gubitaka. On je izrazio uverenje da će knjiga izazvati rasprave o opravdanosti napada,pogotovo zbog prouzrokovanih velikih "kolateralnih" civilnih žrtava.

Naime,od oktobra 1943. do maja 1945. saveznici su na gradove u NDH izveli 640 vazdušnih napada u kojima je poginulo 5246 lica, od kojih tek 768 vojnika, a ranjeno 3514, od toga 294 vojnika. Od gradova su najviše napadani Zadar, Slavonski i Bosanski Brod, Zagreb, Sisak, Šibenik, Split,Vinkovci i Bihać, ali su bombe padale i na druge gradove.

Jakovina je izjavio da su se još za vreme rata vodile rasprave o etičnosti bombardovanja, pri čemu su Britanci imali drugačiji stav od Amerikanaca.

Britanci su u cilju očuvanja tehnike zagovarali noćna bombardovanja, tvrdeći da se ciljevi ionako ne mogu precizno gađati, a imali su stav da je bombardovanje bolje od nprprimer pomorske blokade koje uzrokuje polagano stradanje. Britanci su išli na bombardovanje civilne imovine i infrastrukture, smatrajući da će tako naterati građane na revolt i rušenje vlasti, ali im to nije uspelo jer su ti napadi, kao i oni na Srbiju 1999.godine, izazvali samo ogorčenje. Jakovina je naglasio da su intenzivna bombardovanja počela osvajanjem Italije kad su stvorene baze za bombardovanje naftnih polja u Rumuniji i ciljeva u Nemačkoj i Austriji, pri čemu su u mnogim slučajevima gradovi na području Jugoslavije gađani usput jer su se našli na ruti napada.

Gajger je izrazio očekivanje da će knjiga dati doprinos istraživanju ljudskih gubitaka u Hrvatskoj u toku Drugoga svjetskog rata i preispitivanju odnosa istoriografije i viktimologije, naročito kod kolateralnih žrtava u svetlu ispolitizovanosti savezničkih bombardovanja. Iako su i partizani i izbeglička vlada davali zahteve za bombardovanjem pojedinih gradova,saveznička komanda sama je birala ciljeve i nije od njih odustajala ni nakon negativnih reakcija, pre svega iz izbegličke vlade. Što se propagande tiče, navodi se da su se i ustaški propagandisti kao Ivo Bogdan zgražali nad bombardovanjima Beograda i Niša.

Izvor:Tanjug


Title: Re: Promocija knjige Anglo-američko bombardovanje Hrvatske
Post by: nyupnik on October 28, 2008, 12:46:20 am
Uopće nisam sumnjao da će se Zadar, kao jedan od najviše stradalih gradova u WW2 od bombardiranja Saveznika uopće, naći na spisku.
Problem je jedino što je Zadar tada bio u Italiji.
A ovo "knjiga pokazuje stvarno stanje savezničkih bombardovanja i daje tačnu procenu ljudskih gubitaka. On je izrazio uverenje da će knjiga izazvati rasprave o opravdanosti napada,pogotovo zbog prouzrokovanih velikih "kolateralnih" civilnih žrtava."  ;D
Neš ti, "daje tačnu procjenu"...
A rasprava o opravdanosti već postoji, i uglavnom se koristi ... pardon, isključivo se koristi u političke svrhe. U današnjoj Italiji postoji mit Zadra, i njima je, kao, sve jasno: prema naredbi Tita, slavenskog krvoloka, Amerikanci i Britanci sravnili su grad sa zemljom da zauvijek zatru sjeme Talijana...
Ekstremno mišljenje šačice neofašista? Ne, vrlo "mainstream" stav ekipe.
O bombardiranju Zadra, inače, postoji već vrlo iscrpna knjiga: http://195.29.151.53/article.php?article_id=95059 (http://195.29.151.53/article.php?article_id=95059)...