PALUBA

Ostalo => Novembar/Studeni => Topic started by: Brok on November 06, 2008, 01:28:45 am

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info



Title: 6. novembar
Post by: Brok on November 06, 2008, 01:28:45 am
1632. Švedski kralj Gustav II Adolf, vojskovođa i vojni reformator, poginuo u Tridesetogodišnjem ratu, u bici kod Licena. Njegova vojska u toj bici potukla snage Protivreformacije pod komandom generala Valenštajna.

1661. Rođen španski kralj Karlos II, poslednji monarh iz dinastije španskih Habsburga. Posle njegove smrti počeo Rat za špansko nasleđe. Pošto nije imao muškog potomka, za naslednika odredio Filipa Anžujskog, unuka Luja XIV i osnivača burbonske dinastije u Španiji koji je kao Filip V stupio na presto posle Utrehtskog mira, 1714.

1860. Za predsednika SAD izabran Abraham Linkoln. U januaru 1863. proglasio oslobođanje američkih robova. Tokom njegovog mandata vođen Američki građanski rat, u kom je Unija severnih država pobedila robovlasnički Jug. Šest dana po završetku rata ubijen u pozorišnoj loži, u atentatu koji je izvršio jedan od glumaca.

1861. Rođen kanadski trener Džejms Nejsmit. 1891. izmislio košarku kao dopunski sport za igrače američkog fudbala. Košarka u Evropu stigla preko vojnika SAD, a u Beograd 1923, preko izaslanika Crvenog krsta, Amerikanca Viljema Vilanda, koji ju je prikazao na kursu za učitelje.

1917. Posle pet meseci borbi, u I svetskom ratu, pobedom zapadnih saveznika nad Nemcima, okončana treća bitka kod belgijskog grada Ipr. Linija fronta pomerena nepunih 10 kilometara, poginulo najmanje 240.000 vojnika.

1943. Armija SSSR u II svetskom ratu oslobodila Kijev, posle dvogodišnje nemačke okupacije.


Title: Re: 6. novembar
Post by: Brok on November 06, 2019, 05:21:27 pm
2007. srpski oficir Radojković Miodrag - Rade (https://www.paluba.info/smf/index.php?action=profile;u=1) , pokretač i osnivač Palube je kreirao svoj nalog, ujedno i prvi, na istoj. Paluba (https://www.paluba.info) je tiho i skromno počela sa radom. Može se reći da je i ovaj dan zapravo blagdan za nas Palubarce.
Postoji još jedan datum... ali ni do danas nije utvrđeno koji datum je relevantan kao rođendan Palube.
Forumu Paluba je predhodio sajt Paluba.Info.


Title: Re: 6. novembar
Post by: Boro Prodanic on November 06, 2019, 07:39:21 pm
@Rade, hvala ti od srca za trud i entuzijazam!


Title: Re: 6. novembar
Post by: JASON on November 06, 2022, 10:03:37 am
1787.г. на данашњи дан, рођен је српски језички и правописни реформатор Вук Стефановић Караџић, творац новог правописа и књижевног језика. Описменио се у родном селу код рођака трговца, потом у школи у Лозници и затим у манастиру Троноша. Током Првог српског устанка био је писар код устаничког војводе Ћурчије, затим учитељ у Београду и цариник на Дунаву код Кладова.

[attachment=1]
После пропасти устанка 1813. и одласка у Беч почео је да сакупља народне песме и умотворине и да ради на српском правопису. Убрзо је објавио прву збирку народних песама и 'Писменицу' (граматика), а 1818. 'Српски рјечник'. Писао је и историографска сведочанства (сећања), бавио се неком врстом етнографије, организовао истраживања широм српских земаља и водио је огромну преписку. Његови односи с књазом Милошем Обреновићем прошли су кроз разне фазе али је с врхом српске цркве посебно Карловачке митрополије био у веома лошим односима. Митрополит Стефан Стратимировић, човек ретке учености и културе, сматрао је да је његова језичка реформа примитивна и да одбацује језичку и књижевну традицију, а његов превод Новог Завета оцењен је као скандалозан. Временом је стекао углед међу интелектуалцима Европе, чак и код таквих умова какви су били Гете или Ранке, универзитет у Јени прогласио га је почасним доктором. Његове идеје однеле су одлучујућу превагу 1847. када су изашле 'Песме' Бранка Радичевића, писане 'Вуковим језиком', а Ђура Даничић је текстом 'Рат за српски језик и правопис' доказивао оправданост Вукове реформе. Његови посмртни остаци пренети су 1897. из Беча у Србију и налазе се поред Доситеја Обрадовића испред Саборне цркве у Београду. Његово дело сабрано је, у модерним издањима, у чак 39 томова.

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info