PALUBA

Kopnena vojska => Raketne snage KoV => Topic started by: Solaris on June 09, 2017, 05:26:20 pm



Title: RS-28 Sarmat
Post by: Solaris on June 09, 2017, 05:26:20 pm
INTERKONTINENTALNA BALISTIČKA RAKETA

Rusi u tri smjene rade 'Sotoninog sina' od 100 tona

Ruski ministar obrane Sergej Šojgu najavio je kako je 'u tri smjene' počela izgradnja nove ruske interkontinentalne balističke rakete 'Sarmat' koja je namijenjena odvraćanja agresora
Kako piše Russia Beyond the Headlines, radi se o teškoj interkontinentalnoj raketi na tekuće gorivo koja u nazivu nosi oznaku RS-28. Raketa je teška čak 100 tona, dok je dio s bojevom glavom težak oko deset tona.

Prema najavama, ruske Strateške raketne postrojbe trebale bi dobiti ovu raketu nakon 2020. godine, čime će se zamijeniti najteža i najubojitija strateška raketu na svijetu, R-20V 'Vojvoda' koja teži 211 tona, a čija je bojeva glava teška 8,8 tona.

'Ona se neće razlikovati od svoje prethodnice samo po daleko manjoj težini nego i po dometu. Raketa Sotona je imala domet 11.000 km, dok će domet Sarmata iznositi 17.000 km. Konstruktori kažu da će moći letjeti preko Južnog pola, odakle je nitko ne očekuje i gdje nema proturaketne zaštite', rekao je za RBTH Hrvatsku vojni analitičar agencije TASS Viktor Litovkin.

Prema njegovim riječima, Sarmat neće imati 10 bojevih glava nego najmanje 15 samostalno navođenih višestrukih nuklearnih bojevih glava s neovisno usmjerenim projektilima.

Oni će biti raspoređeni u vidu 'grozda', a svaki od njih će imati snagu od 150 do 300 kilotona i moći će se odvajati od 'grozda' u trenutku koji je predviđen programom integriranim u bojevu glavu.

Nova raketa letjet će prema cilju hipersoničnom brzinom od 6120 kilometra na sat, mijenjajući pritom vertikalnu i horizontalnu putanju kako je ne bi mogao presresti nijedan sustav proturaketne obrane.

Prve nove rakete dobit će divizije strateških raketnih postrojbi blizu Krasnojarska i Orenburga, a prema navodima vojnih analitičara, novo oružje će biti uključeno u borbeno dežurstvo do isteka valjanosti sporazuma START 3 2021. godine.

Inače, raketa 'Sarmat' se testira od 2016. godine, a dosad se testirala samo kompatibilnost buduće rakete i ukopanog silosa, kao i algoritmi lansiranja, dok bi uskoro trebalo započeti potpuno testiranje.

https://www.tportal.hr/

https://youtu.be/GXSGKGOFAvQ


Title: Re: RS-28 Sarmat
Post by: kumbor on June 09, 2017, 05:54:10 pm


Za razliku od zapadnih raketa, koje su u poslednjih pola veka uglavnom na čvrsto gorivo, Rusi ostaju verni tečnom gorivu za pogon svojih strategijskih raketa. Tako je i kod ove.


Title: Re: RS-28 Sarmat
Post by: DusanC on June 10, 2017, 09:01:36 pm
Za razliku od USA koja je investirala u rakete na čvrsto gorivo Rusija nije. Nije stvar u vernosti, nema razvoja tehnologije.


Title: Re: RS-28 Sarmat
Post by: kumbor on June 11, 2017, 10:22:19 am
Za razliku od USA koja je investirala u rakete na čvrsto gorivo Rusija nije. Nije stvar u vernosti, nema razvoja tehnologije.
To baš i nije tačno. Zamišljena kao intervidovska, ICBM "Topolj" - Topola, je trostepena na čvrsto gorivo, kao i njena usavršena verzija Jars. Ogromne rakete R-39 kompleksa D-19 za TAPRKSN pr.941 - Akula (NATO  - Typhoon) su jedine ruske podmorničke ICBM na čvrsto gorivo. Činjenica je da su Rusi još u sovjetsko vreme daleko odmakli u razvoju visokoenergetskih, a dovoljno bezbednih i pouzdanih tečnih goriva. Tako će i RS-28 Sarmat biti na omiljeno im tečno gorivo.


Title: Re: RS-28 Sarmat
Post by: DusanC on June 11, 2017, 04:31:46 pm
Za razliku od USA koja je investirala u rakete na čvrsto gorivo Rusija nije. Nije stvar u vernosti, nema razvoja tehnologije.
To baš i nije tačno. Zamišljena kao intervidovska, ICBM "Topolj" - Topola, je trostepena na čvrsto gorivo, kao i njena usavršena verzija Jars. Ogromne rakete R-39 kompleksa D-19 za TAPRKSN pr.941 - Akula (NATO  - Typhoon) su jedine ruske podmorničke ICBM na čvrsto gorivo. Činjenica je da su Rusi još u sovjetsko vreme daleko odmakli u razvoju visokoenergetskih, a dovoljno bezbednih i pouzdanih tečnih goriva. Tako će i RS-28 Sarmat biti na omiljeno im tečno gorivo.

Mislim da trebamo da razdvojimo razvoj i proizvodnju za vreme SSSR i Rusije, možda sam se pogrešno izrazio, zato sam rekao Rusija a ne SSSR.
Smatram da razvoj, ljudi i tehnologije za proizvodnju raketa na čvrsto gorivo u SSSR nije preživeo do današnje Rusije kao i gomila drugih stvari.

Hidrazin kao tečno raketno gorivo se može nazivati raznim imenima ali nikad bezbednim. Mislim da si hteo da kažeš ''motora na tečna goriva''.

Smatram da su za ovakve upotrebe, zbog specifičnih zahteva (manje održavanje, brzo lansiranje, pouzdanost posle dosta vremena, rad u širokom rasponu temperatura itd.) rakete na čvrsto gorivo daleko bolji izbor.



Title: Re: RS-28 Sarmat
Post by: Dreadnought on July 28, 2022, 08:14:42 am



"Sarmat je prokleto dobra stvar"


Šef američke strateške komande Čarls Ričard rekao je da najnoviju rusku interkontinentalnu stratešku raketu "Sarmat" smatra "prokleto dobrom stvari".

"I oni (Rusija) testiraju sve više oružja, zar ne? Uskoro ćemo videti hit paradu tri nova sistema naoružanja. Među njima je interkontinentalna balistička raketa Sarmat, prokleto dobra stvar, koja se sprema za svoj drugi test", rekao je Ričard na panel diskusiji na 13. godišnjem simpozijumu za zadržavanje STRATCOM-a, koji je počeo u Nebraski.

Bivši generalni direktor Roskosmosa Dmitrij Rogozin je početkom jula izjavio da su tehničke karakteristike raketa koje su u upotrebi u Sjedinjenim Državama znatno inferiornije u odnosu na potvrđene karakteristike ruske ICBM Sarmat.

Istovremeno, on je pojasnio da se ne može porediti odnos konvencionalnih oružanih snaga zemalja NATO-a i Ruske Federacije, budući da ih zemlje alijanse imaju nekoliko redova veličine više.


izvor (https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2022&mm=07&dd=27&nav_category=78&nav_id=2190595)


Title: Re: RS-28 Sarmat
Post by: Kubovac on September 22, 2022, 02:15:32 pm
Sarmat ICBM ostaje bez premca — konstruktor

Vladimir Degtjar je istakao da Konstruktorski biro Makejev daje izuzetan doprinos u obezbeđivanju strateške bezbednosti zemlje i stvaranju najboljih primeraka raketne tehnike.

Najnovija ruska interkontinentalna balistička raketa Sarmat ostaje bez premca, izjavio je za TASS generalni direktor Konstruktorskog biroa Makejev (filijala Roskosmosa) Vladimir Degtjar.

„Projekat Sarmat je bio novo iskustvo i prva kopnena raketa za Konstruktorski biro Makejev, osim rakete Skad, koja je stupila na dužnost pre 60 godina. Sada smo se izgradili od slavne tradicije našeg preduzeća. Sarmat je oružje koje nema ravnog na svetu“, rekao je Degtjar.

On je istakao da centar daje izuzetan doprinos u obezbeđivanju strateške bezbednosti zemlje i stvaranju najboljih primeraka raketne tehnike. On je takođe podsetio da je Projektni biro Makejev imao zasluge za raketne sisteme Sineva i Lajner, koji su sada činili osnovu pomorske komponente ruske nuklearne trijade.

Degtjar je naglasio da je Projektni biro Makejev dobio zadatak da razvije Sarmat najviše zahvaljujući iskustvu stečenom tokom stvaranja tri generacije raketnih sistema, osam osnovnih raketa i 16 unapređenih konfiguracija, koje su poslužile kao osnova za pomorsko strateško nuklearno oružje naše zemlje. sila decenijama.

ICBM Sarmat nosi najnaprednije manevarske bojeve glave — konstruktor

Raketa je jedinstvena po svojoj nenadmašnoj brzini, rekordnom dometu, najvišoj preciznosti i potpunoj neranjivosti pri prodiranju u sisteme protivraketne odbrane.

Interkontinentalna balistička raketa „Sarmat nosi manevarske bojeve glave, izjavio je za TASS generalni direktor Konstruktorskog biroa „Makejev“ (filijala Roskosmosa) Vladimir Degtjar.

Sarmat je opremljen najnaprednijim manevarskim bojevim glavama“, rekao je Degtjar.

Degtjar je rekao da će interkontinentalna balistička raketa Sarmat moći da napusti silos pod bilo kojim uslovima.

„Prema svojim trenutnim karakteristikama, projektil će napustiti svoj silos pod bilo kojim uslovima i ispuniti svoj zadatak sa 100-procentnom sigurnošću. Ovakva je njena margina pouzdanosti“, rekao je Degtjar.

U junu je za TASS rekao da je silos za Sarmat složena inženjerska struktura koja garantuje sigurnost rakete od udara konvencionalnim i nuklearnim oružjem visoke preciznosti.

Degtjar je opisao Sarmat kao „krunsko dostignuće“ u raketnoj tehnologiji koje je Makejevski centar postigao u saradnji sa grupom podređenih preduzeća. Ovaj najnoviji raketni sistem će pouzdano obezbediti bezbednost Rusije od spoljnih pretnji u narednih 40-50 godina, smatra Degtjar.

„U današnjim nepovoljnim geopolitičkim uslovima, to je naš neosvojivi štit, glavni faktor nuklearnog odvraćanja i garancija mira“, dodao je on.

Degtjar je podsetio da će Sarmat zameniti sistem Vojvoda, koji je nastao još u sovjetsko doba.

Nova raketa, naglasio je on, nije analogna, već nova generacija ICBM sa kolosalnim karakteristikama performansi. „Zato je već nazvana „inženjersko čudo“ i „krunsko dostignuće u raketnoj tehnologiji“, rekao je Degtjar.

Karakteristike Sarmata

ICBM Sarmat je razvijena u Konstruktorskom birou JSC Makejev i proizvedena u fabrici Krasmash (obe su filijale Roskosmosa). Prema ekspertima, ICBM RS-28 Sarmat je u stanju da isporuči MIRV (višestruke nezavisno ciljane bojeve glave, prim. Kubovac) do 10 tona na bilo koju tačku na svetu. Njegovo prvo lansiranje bilo je sa kosmodroma Pleseck u oblasti Arhangelsk 20. aprila. Test je bio uspešan. Projektne karakteristike su potvrđene u svim fazama putanje leta rakete.

[attachment=1]

Izvor (https://tass.com/defense/1511703)


Title: Re: RS-28 Sarmat
Post by: dzumba on September 22, 2022, 06:53:02 pm
Руси имају тај начин приказивања сопственог наоружања као "чудо", "без премца", "нема му равна на свету", "инжињерско чудо" и тд...Колико је то тачно може да потврди само пракса, а ње надам се неће бити. Ипак, желим рећи да је овакав начин пропаганде често погрешан што се види и у рату у Украјини, где се нека од "чуда" нису баш прославила, или их је било толико мало да њихова "чуда" нису могла да дођу до изражаја. Зато је боље у суперлативима говорити само о средствима која су се несумњиво показала успешним у реалној употреби.


Title: Re: RS-28 Sarmat
Post by: kumbor on September 22, 2022, 07:45:48 pm

За разлику од Топоља-Јарса и Булаве, што су копнене и морнаричка верзија исте ракете, које је развијао Московски институт теплотехнике и имају, по први пут (код копнених ракета) чврсто гориво, ракету Сармат је развио биро Макејева, који је развијао и огромну већину стратешких ракета од педесетих година наовамо. Сармат је на течно гориво, са којим Руси имају огромно искуство. Вероватно зато у развоју Сармата, по доступним информацијама, има мало проблема и развој иде сразмерно брзо. Тај пројекат је од огромне важности, има стратешки приоритет и не допуштају се суштински пропусти. Топољ-Јарс и Булава су развијане преко 20 година, са прекидима због проблематичногфинансирања, и тек недавно су отклоњене све "дечије болести". Неколико пута је та ракета била на ивици отказивања програма.


Title: Re: RS-28 Sarmat
Post by: Kubovac on November 18, 2022, 10:31:41 pm
Oružane snage RF uspešno su sprovele letna ispitivanja kompleksa Sarmat

Komandant Strateških raketnih snaga Karakajev: Letni testovi raketnog sistema Sarmat bili uspešni

Letna testiranja raketnog sistema Sarmat bila su uspešna. Ovo je u petak, 18. novembra, saopštio komandant Strateških raketnih snaga (RVSN) Sergej Karakajev.

„Nastavlja se aktivno prenaoružavanje Raketnih strateških snaga savremenim raketnim sistemima. Uspešno su obavljena letna ispitivanja raketnog sistema Sarmat. Takođe, lansiranja na državnom opitnom kosmodromu Pleseck potvrdila su sposobnosti PGRK „Jars““, navodi se u poruci ruskog Ministarstva odbrane.

Pre toga, 20. aprila, Rusija je uspešno izvela prvo probno lansiranje Sarmata u nizu državnih testova, nakon čega će kompleks preći u službu Raketnih strateških snaga.

Lansiranje je obavljeno sa kosmodroma Pleseck u oblasti Arhangelsk.

Sarmat je strateški raketni sistem sa interkontinentalnom balističkom raketom. Zbog svojih karakteristika, u stanju je da savlada sva savremena sredstva protivraketne odbrane i smatra se oružjem sa najvećim dometom uništenja ciljeva na svetu.

Ruski predsednik Vladimir Putin je ranije primetio da nema analoga Sarmatu. Prema rečima šefa države, ovaj kompleks je jedinstveno oružje koje će ojačati borbeni potencijal Oružanih snaga Rusije, kao i pouzdano obezbediti bezbednost Rusije od spoljnih pretnji.

[attachment=1]


Izvor (https://iz.ru/1427707/2022-11-18/vs-rf-uspeshno-proveli-letnye-ispytaniia-kompleksa-sarmat)


Title: Re: RS-28 Sarmat
Post by: Kubovac on November 23, 2022, 01:13:44 pm
РАКЕТА САТАНА 2 – ПОГЛЕД ИЗНУТРА ЛЕДИ СРЦА ГЕНЕРАЛА НА ЗАПАДУ! Русија поделила детаљне фотографије једне од најсмртоноснијих ИЦБМ

РУСКИ државни медији први пут су јавно објавили фотографије тела (носача за терет) интерконтиненталне балистичке ракете Р-36М2, који садржи нуклеарне бојеве главе тог оружја.

[attachment=2]

Ова ракета, која се на Западу назива и СС-18 Мод 5 Сатана/Сармат, садржи један од највећих капацитета за ИЦБМ, што је чини једном од најопаснијих пројектила на свету.
Механизам за испоруку више бојевих глава различитим циљевима познат је као „вишеструко независно циљано возило за поновни улазак“ или МИРВ.
Детаљне слике тела Р-36М2 је први објавио на Твитеру Дмитриј Корнев, руски војни аналитичар на свом блогу „Војна Русија“.

Снимак је објављен након првог пуног лансирања ИЦБМ РС-28 Сармату априлу 2022. Слике које је Корнев поставио на интернет јасно показују колико је Р-36М2 велики јер показују само величину носача за терет.

У носач може стати до 14 бојевих глава, распоређених у два реда од по седам. Корњев верује да свака од ових ракета обично носи десет бојевих глава.
Уместо тога, преостала четири слота су заузета мамцима и другим алатима дизајнираним да отежају противничким трупама да пресрећу долазеће пројектиле.
Постоји одређена неслагања око процењене снаге ових бојевих глава, са неколико извештаја који тврде да су у опсегу од 550-750 килотона, док неки тврде да би могле бити смртоносније, у распону између 750 килотона и једне мегатона.

Корнев је такође објавио снимке екрана на којима је приказано неколико објеката испред носача, укључујући оно што изгледа као мамци или барем макете.

Чини се да носач има четири одвојена ракетна мотора позади који би га лансирали у свемир, а затим испоручили његове бојеве главе и мамце преко бројних циљева дуж унапред одређеног курса.

У међувремену, Корнев је рекао да је избочина руске ракете компонента система за одвајање носног конуса од остатка носача корисног терета како би се ослободиле бојеве главе и мамци.

Р-36 (СС-18 Сатан) Интерконтинентална балистичка ракета

Непознато је зашто су Руси сада одлучили да ове Р-36М2 покажу у јавности. РС-28 Сармат, такође познат као СС-ИКс-30 Сатан 2, је намењен да у потпуности замени ове ракете. Међутим, није познато када ће Сатана 2 бити стављен у службу.

Совјетски Савез је почео да ради на Р-36М2, двостепеној ИЦБМ са силосом на течно гориво, почетком 1980-их, као ефикаснијом заменом за раније верзије Р-36М. Током 1970-их, Р-36М је почео да замењује раније ракете серије Р-36.

Р-36М, који је дизајнирао Конструкторски биро Јужноје за Совјетски Савез, послужио је као основа за Р-36М2. Овај систем наоружања састојао се од интерконтиненталне балистичке ракете модификоване од раније совјетске ракете и ускладиштене у ојачаним силосима.
Р-36М2, који се често назива тешка ИЦБМ, је масиван, пречника скоро 10 стопа (три метра) и тежине нешто више од 211 тона када је потпуно напуњен горивом, према Федерацији америчких научника (ФАС).

[attachment=1]

Упоредно, ЛГМ-30Г Минутмен (Minuteman) 3 америчког ваздухопловства мери нешто мање од 60 стопа (18,3 метра) у дужину, широк је пет и по стопа (1,67 метара) и тежи нешто мање од 40 тона када се испали.

Фамилија ракета Р-36М је категорисана као „тешка“ због своје огромне величине и снаге. Р-36М и његове варијације били су у средишту преговора о контроли наоружања између СССР-а и Сједињених Држава током значајног дела друге половине 20. века. Ови преговори су довели до ограничења укупног броја изграђених и распоређених Р-36М.

Проширени домет ракете забринуо је западне аналитичаре јер верују да би је Русија могла употребити средство првог удара. Важност система наоружања у преговорима о контроли наоружања више пута је показала колико озбиљно Запад схвата овај пројектил као веродостојну претњу.
Р-36М2 је систем наоружања хладног лансирања, за разлику од свог Минутмен 3 колеге из Сједињених Држава. Ова способност омогућава да се ракета распореди без озбиљног оштећења силоса у коме је смештена.

Америчке ракете су „вруће лансиране“, што одговарајуће ракетне силосе чини бескорисним након лансирања. У случају дуготрајне нуклеарне конфронтације између Русије и Сједињених Држава, овај технолошки диспаритет могао би се показати као значајна предност за Москву.


Извор (https://www.novosti.rs/c/planeta/svet/1175279/satana-icbm-ruske-rakete-nuklearne-rakete-nuklearno-naoruzanje-rusko-naoruzanje)


Title: Re: RS-28 Sarmat
Post by: Kubovac on November 24, 2022, 01:54:55 pm
Vojni ekspert objasnio je jedinstvenost ICBM Sarmat

Vojni ekspert Kornev o raketi Sarmat: ne postoje sistemi naoružanja ove klase ni u jednoj zemlji na svetu

Urednik portala Militaryrussia Dmitrij Kornev je 24. novembra za Izvestija rekao o ruskoj interkontinentalnoj raketi Sarmat.

Sarmat” je najnovija teška interkontinentalna raketa. Ni u jednoj zemlji na svetu, osim u Rusiji, nema sistema naoružanja ove klase. Odlika Sarmata je da može da baci oko 10 tona. Takve energetske mogućnosti omogućavaju gađanje velikim brojem konvencionalnih balističkih bojevih glava, kako duž direktnih putanja, tako i širom sveta“, rekao je stručnjak.

On je napomenuo da se pretpostavlja da raketa može postati nosač hipersoničnih blokova tipa 4202, koji se koriste na raketnom sistemu Avangard.

„Može se pretpostaviti da će Sarmat moći da ponese od tri do pet takvih blokova. Sada čekamo nastavak letnih testova Sarmata. Trenutno je završeno samo jedno lansiranje - dogodilo se 20. aprila ove godine “, rekao je stručnjak.

Prema rečima Korneva, prema zvaničnim saopštenjima datim ove godine, prvi primerci rakete Sarmat trebalo bi da budu na borbenom dežurstvu pre kraja ove godine.

„Oni će biti u sastavu raketnog puka u Užuru na Krasnojarskoj teritoriji. Tamo će „Sarmati” postepeno zameniti naše druge teške tečne rakete – „Vojvode”. Ovaj proces će trajati nekoliko godina. Možemo samo pretpostaviti da će biti potrebno tri do pet godina da se grupa Vojvoda zameni Sarmatima“, zaključio je ekspert.

Dan ranije je Vladimir Degtjar, generalni direktor Državnog raketnog centra Makejev, rekao da je Rusija pokrenula masovnu proizvodnju interkontinentalnih balističkih raketa pete generacije RS-28 Sarmat. Prema rečima Degtjara, „Sarmat“ će pomoći da se temeljno ojača odbrambeni potencijal Rusije. U narednih 40-50 godina kompleks će postati pouzdana odbrana države, faktor nuklearnog odvraćanja i garancija mira.

18. novembra, Sergej Karakajev, komandant Strateških raketnih snaga, govorio je o uspešnom završetku letnih testova raketnog sistema Sarmat. Izvršena su probna lansiranja za naknadno proširenje arsenala oružanih snaga savremenim sredstvima.

[attachment=1]


Izvor (https://iz.ru/1430669/2022-11-24/voennyi-ekspert-rasskazal-o-kharakteristikakh-mezhkontinentalnoi-rakety-sarmat)


Title: Re: RS-28 Sarmat
Post by: Prvačić on November 24, 2022, 03:48:26 pm

За разлику од Топоља-Јарса и Булаве, што су копнене и морнаричка верзија исте ракете, које је развијао Московски институт теплотехнике и имају, по први пут (код копнених ракета) чврсто гориво, ракету Сармат је развио биро Макејева, који је развијао и огромну већину стратешких ракета од педесетих година наовамо. Сармат је на течно гориво, са којим Руси имају огромно искуство. Вероватно зато у развоју Сармата, по доступним информацијама, има мало проблема и развој иде сразмерно брзо. Тај пројекат је од огромне важности, има стратешки приоритет и не допуштају се суштински пропусти. Топољ-Јарс и Булава су развијане преко 20 година, са прекидима због проблематичногфинансирања, и тек недавно су отклоњене све "дечије болести". Неколико пута је та ракета била на ивици отказивања програма.

Prva sovjetska interkontinentalna balistička raketa je bila RT-20 (NATO oznaka SS-13 Savage) iz 1968. konstruisana u OKB-1 Koroljeva.



Р-36М2 је систем наоружања хладног лансирања, за разлику од свог Минутмен 3 колеге из Сједињених Држава. Ова способност омогућава да се ракета распореди без озбиљног оштећења силоса у коме је смештена.

Америчке ракете су „вруће лансиране“, што одговарајуће ракетне силосе чини бескорисним након лансирања. У случају дуготрајне нуклеарне конфронтације између Русије и Сједињених Држава, овај технолошки диспаритет могао би се показати као значајна предност за Москву.


To i nije neka mana. Ako dođe do borbene upotrebe ovih raketa, to će biti samo jedanput. Iz istih silosa neće biti ponovnih lansiranja.
Hladno lansiranje pojednostavljuje konstrukciju rakete. Jer totom kretanja rakete kroz silos oklono nema vrelih gasova iz raketnog motora.


Title: Re: RS-28 Sarmat
Post by: Kubovac on November 29, 2022, 12:19:34 pm
RS-28 Sarmat kao "anti-asteroidski" planetarni zaštitni sistem Zemlje?

Ruska smrtonosna interkontinentalna balistička raketa (ICBM) RS-28 „Sarmat“ može se koristiti za odbranu planete ako se za tim ukaže potreba, izjavio je direktor Projektnog biroa VP Makeev Vladimir Degtjar.

Ovo dolazi usred niza asteroida koji su nedavno prošli blizu Zemlje i testa Dvostrukog Preusmeravanja Asteroida (DART) Nacionalne svemirske agencije (NASA) koji je uspešno testiran u oktobru ove godine.

Degtjar pojašnjava da su originalni dizajn i razvoj projektila za vojnu upotrebu. Njegova 'anti-asteroidna' uloga je samo nenamerna sekundarna sposobnost usled previsokih - i verovatno rasipničkih - troškova koji bi bili uključeni u takvu prenamenu, s obzirom na malo verovatnoće takvog događaja.

RS-28 Sarmat je ruski teški orbitalni ICBM baziran na silosu koji može da nosi nuklearne bojeve glave. Prema ruskim medijima, Sarmat može da isporuči više nezavisnih vozila za ponovni ulazak (MIRV) težine do 10 tona bilo gde u svetu, što ga čini „najopasnijim“ projektilom na planeti.

Prema informacijama objavljenim tokom izložbe Armija-2019, domet ICBM Sarmat je 18.000 kilometara, a lansirna težina je veća od 200 tona, od čega je 178 tona goriva.

Projektil meri devet stopa (tri metra) u prečniku i 116 stopa (35,5) metara u dužinu. Prema ruskim državnim medijima, raketa je jedinstvena po svojoj brzini i dometu bez premca, nenadmašnoj preciznosti i potpunoj neranjivosti prilikom probijanja sistema protivraketne odbrane.

Raketa „Ubica asteroida“ za asteroid „Ubica planeta“!

Komandant ruskih strateških raketnih snaga Sergej Karakajev rekao je u prethodnom intervjuu za kanal Zvezda da odnos snage i težine Sarmata omogućava da se ispaljuje na različitim putanjama. Jedna od njih je putanja usmerena ka svemiru gde dolazi Sarmatova korisnost za odbijanje asteroida / planetarnu odbranu.

U intervjuu za Rosiskaia Gazetta, Degtjar je upitan o sposobnosti Sarmatove sekundarne funkcije odbijanja asteroida, o čemu se raspravljalo u krugovima ruskih naučnika u oblasti odbrane iz svemira.

Degtjar je pomenuo prethodne udare asteroida i meteorita u Rusiji, kao što je meteor u Čeljabinsku 15. februara 2013., događaj u Tunguski 30. juna 1908. i pad meteora Sihote-Alin 1947. godine. Ovo je potvrdilo „stvarnu pretnju“ udara asteroida.

Rusija trenutno sprovodi studije dizajna „presretača udara asteroida“ za gađanje svemirskih objekata male klase (prečnika između 10 i 100 metara).

Sadašnja i nadolazeća zemaljska svemirska infrastruktura Rusije može da prati veće objekte, a ne manje, čineći pravovremenu ključnu detekciju. To je 5 do 7 sati pre udara kada je objekat udaljen 1-2 miliona kilometara od Zemlje.

Dakle, velika energija rakete, visok odnos potiska i težine i kratko vreme pripreme za lansiranje čine je pogodnom za takvu ulogu.

Degtiar je rekao da svemirska nauka i raketna tehnika već imaju uspostavljene principe i tehnike za blagovremeno otkrivanje opasnih svemirskih objekata, a jedine "prepreke" su izuzetno visoki troškovi. „Predlažemo multifunkcionalne raketno-kosmičke sisteme, za koje je zaštita od asteroida samo jedan od zadataka, ali ne i najvažniji“, rekao je on.

„Naše studije sa kolegama koji rade u akademskim institucijama su pokazale da je moguće kreirati svemirske alate za detekciju za 'nadzor' svemirskih udaljenosti blizu Zemlje. Jedna opcija je da se četiri svemirske letelice postave na libraciju (ili Lagranžove tačke) na udaljenosti od 1,5 miliona kilometara od Zemlje.
Uređaji će održavati konstantan položaj u odnosu na Zemlju u ovim tačkama. Međutim, stvaranje takvog sistema u relativno dubokom svemiru zahteva ogromna finansijska ulaganja i možda nikada neće biti od koristi“, dodao je Degtjar.

Pretnja od asteroida je stvarna, ali malo verovatna

Asteroid ili kometa prečnika iznad 459 stopa (140 metara) koja se približava Zemlji na udaljenosti manjoj od 5% udaljenosti od Zemlje do Sunca naziva se „potencijalno opasan objekat“ (PHO).

Ali NASA kaže da se procenjuje da nijedan PHO neće biti na putu sudara sa Zemljom u narednih 100 godina.

Pre samo dve nedelje, 19. novembra, teleskopi i svemirske agencije su pratili mali asteroid (3,3 stope ili jedan metar u dimenziji) u roku od četiri sata nakon što je otkriven pre nego što je ušao u Zemljinu atmosferu. Asteroid je, međutim, izgoreo i raspao se.

Ovo je bilo dva meseca nakon što je NASA-ina misija DART skrenula 524 stope (160 metara) asteroid Dimorphos, pošto je bio na bezbednoj udaljenosti od 11 miliona kilometara od Zemlje 27. septembra.

Dimorphos je kružio oko većeg Didimosa (2559 stopa ili 780 metara), a svemirska letelica DART je lansirana godinu dana ranije, 23. novembra 2021. godine, na raketi SpaceX Falcon 9.

[attachment=1]

Umetnička ilustracija letelice DART koja se približava cilju. Misija cje imala za cilj da promeni putanju asteroida kroz svemir:

[attachment=2]


Izvor (https://eurasiantimes.com/rs-28-sarmat-ballistic-missile-can-kill-asteroids/)


Title: Re: RS-28 Sarmat
Post by: Kubovac on December 16, 2022, 08:52:11 pm
OD SARMATA NEMA ODBRANE: Ruski šef nuklearnih snaga o najnovijim interkontinentalnim balističkim raketama

NAJNOVIJA ruska interkontinentalna balistička raketa (ICBM), RS-28 Sarmat, može da probije bilo koji postojeći ili budući protivraketni sistem, rekao je komandant Strateških raketnih snaga (SMF) zemlje.

-Raketni sistem Sarmat ima širok spektar mogućnosti za raspoređivanje različitih tipova borbenog tereta i zasnovan je na principima koji garantuju prodor bilo kog sistema protiv balističkih raketa (ABM), kako sada tako i u budućnosti, rekao je general Sergej Karakajev. u intervjuu za Krasnaja zvezda (Crvena zvezda), zvanični list ruske vojske.

Teška ICBM na tečno gorivo imala je svoje prvo uspešno probno lansiranje u aprilu. Namenjen je da zameni stare rakete R-36M2 Voevoda kao okosnicu komponente ruskog nuklearnog odvraćanja bazirane na silosu, kojom upravlja SMF.

Sarmat „je po mnogim karakteristikama superiorniji od Voevode. NJegova kratka faza pojačanja omogućava ranije odvajanje bojevih glava i znatno otežava otkrivanje lansirne rakete za naknadno presretanje“, objasnio je Karakaev.

U međuvremenu, njegove energetske mogućnosti omogućavaju primenu šireg spektra oružja i protivmera, prema generalu. Ovaj napredak "poništava" sposobnosti sadašnjih i budućih presretača, ocenio je on.

Veruje se da Sarmat može da nosi do 10 teških bojevih glava sa mogućnošću višestrukog ponovnog ulaska. Takođe je navodno kompatibilan sa hipersoničnom jedrilicom Avangard, vrstom bojeve glave koja može da se približi ciljevima u atmosferi velikom brzinom, zadržavajući sposobnost manevrisanja da izbegne ABM sisteme. Ruska vojska je saopštila da domet Sarmata omogućava da se ispaljuje iz Rusije na ciljeve u SAD preko Južnog pola, u potpunosti izbegavajući američku ABM lokaciju na Aljasci.

Ministarstvo odbrane je u avgustu potpisalo ugovor sa raketnim centrom Makeev za proizvodnju neotkrivenog broja oružanih sistema Sarmat.

[attachment=1]


Izvor (https://www.novosti.rs/planeta/svet/1183235/sarmat-icbm-ruske-rakete-nuklearne-rakete-nuklearno-naoruzanje-rusko-naoruzanje)


Title: Re: RS-28 Sarmat
Post by: Kubovac on January 06, 2023, 02:39:46 pm
Sarmat format: u kojoj je fazi razvoj ruske ICBM

I kakve će mogućnosti novina dati Raketnim snagama strateškog značaja

Protekla godina je bila godina početka letnih ispitivanja i razmeštanja najnovije ruske interkontinentalne balističke rakete RS-28 Sarmat na tečni pogon. Danas je to najmoćnija borbena raketa na svetu, a nikada ranije ruska industrija nije proizvela tako složen i jedinstven proizvod po svojim mogućnostima. Izvestija je razjasnila šta su teške interkontinentalne balističke rakete (ICBM) i po čemu se Sarmat toliko razlikuje od drugih modela.

Istorija projekta

Do 1987, SAD su povukle iz upotrebe teški ICBM Titan-2 na tečni pogon, koji je nosio najmoćniju američku termonuklearnu bojevu glavu od 9 megatona. U to vreme, Strateške raketne snage SSSR-a bile su naoružane baš onim raketama koje je Zapad nazvao „Sotona“ – porodicama R-36M i R-36M UTTH. Opremljene su i sa bojevom glavom sa snažnim termonuklearnim punjenjem od 20 megatona i višestrukim pojedinačno ciljanim bojevim glavama - deset bojevih glava kapaciteta najmanje 500 kilotona.
Godine 1988. zamenila ih je teška raketa R-36M2 „Vojvoda“, koja je postala najnovija modifikacija legendarnog „Sotone“.

Raketa Vojvoda je za svoje vreme bila kruna naučnog i tehnološkog napretka: efikasan dizajn koristeći najnovije materijale i metode obrade, kompjuterizovani sistem upravljanja, najmoćniji motori u to vreme, zaštitni premaz trupa, spremnost za upotrebu u nuklearnom napadu - kada oko početnih položaja eksplodiraju neprijateljske nuklearne bojeve glave. Vojvoda je bila najbolja teška ICBM 1980-ih, koja je mogla da nosi 14 bojevih glava do cilja, ali je to bilo zabranjeno ugovorima o ograničenju strateških nuklearnih snaga.

A onda su na mesta oslobođenih od četiri bojeve glave postavili razna sredstva za savladavanje raketnih odbrambenih sistema potencijalnog neprijatelja - lake i teške mamce, sisteme za ometanje i druga sredstva za prikrivanje borbenog sastava bojevih glava Vojvoda. Punopravan razvoj ove rakete započeo je 1982. godine, a u procesu stvaranja upravo u njoj je položena opozicija tada rođenom prekookeanskom konceptu „Ratova zvezda“ – Strateškoj odbrambenoj inicijativi (SDI), koja obećao da će obezglaviti sovjetske rakete iz svemira.
SDI se nije dogodio, ali je Vojvoda stvoren, uključujući i uzimajući u obzir njegov potencijal, postao je najbolji i najmoćniji projektil Strateških raketnih snaga.

Stvaranje „Vojvode“ izvršio je Dnjepropetrovski konstruktorski biro „Južnoe“ – baština Mihaila Jangela, tvorca svih sovjetskih teških raketa porodice R-16/R-36, koje su nosile i teške termonuklearne bojeve glave i prve višestruke bojeve glave. Do početka 1990-ih, sve što je bilo najnaprednije u borbenoj raketnoj tehnici sastavljeno je u Konstruktorskom birou Južnoj. I sve je to posle raspada SSSR-a ostalo van Rusije.

Početkom 2000-ih usvojen je program za preopremanje ruskih strateških raketnih snaga – tada se u Moskovskom institutu za termotehniku intenzivirao rad na razvoju višenamenske i naprednije rakete na čvrsto gorivo „Jars”. NPO Mašinostroenija je započela rad na razvoju hipersonične aerobalističke bojeve glave 4202, koja je postala jezgro borbenog sistema Avangard, a sredinom 2000-ih postavilo se pitanje pripreme zamene za Vojvodu.

Zašto su potrebne rakete ove klase? Ako možemo da smestimo nosače od 500 bojevih glava u 50 jako zaštićenih lansera silosa, koji bukvalno mogu da napuste poziciono područje pod nuklearnom vatrom, onda to značajno povećava stabilnost i mogućnosti celokupnog našeg nuklearnog potencijala za protivodgovor.

Razvoj nove teške rakete poveren je onim dizajnerskim biroima koji su kreirali najefikasnije rakete na tečni pogon. Glavni proizvođač „Sarmata“ bio je Državni raketni centar nazvan po Makejevu, koji je poznat po veoma efikasnim raketama morskog baziranja tipa R-29RMU „Sineva“ i ne samo njima. Saradnja je uključivala i jedno od najstarijih preduzeća u raketnoj industriji - NPO Mašinostroenija (Reutov), koje je svojevremeno stvorilo najmasovnije ICBM UR-100, a zatim izvelo radove na hipersoničnim vođenim bojevim glavama. Državni ugovor za realizaciju IR „Sarmat“ potpisan je između SRC-a Makeev i ruskog Ministarstva odbrane u junu 2011. Od tada je u toku razvoj nove rakete.

U završnoj etapi

U 2018. „Sarmat“ je nastavio da izvodi "izbacna" lansiranja na poligonu Pleseck. Pokazala se vernost odluka odabranih za implementaciju - raketa je lansirana iz preuređenog lansera silosa „vojvodskog“, glatko je dostigla visinu od 30–50 m, lansirani su nosači prvog stepena, a višetonska mašina je zauzela svoj kurs. Tokom testiranja "izbacivanja", rakete nisu napustile domet poligona i pale su na zemlju nekoliko kilometara od lansirne rampe. Ali takva lansiranja su omogućila da se testira ceo proces lansiranja rakete.

Počele su dalje pripreme za letna ispitivanja. U Krasnojarskoj fabrici mašina se proizvodio niz raketa - to su već bili punopravni "Sarmati" koji su mogli da nose ceo svoj teret - od poligona Pleseck do cilja Kura na Kamčatki ili do područja "akvatorije" Tihog okeana, gde se lansiranja izvode na maksimalnom dometu.

Inače, o taktičko-tehničkim karakteristikama. ICBM 15A28 / RS-28 „Sarmat“ ima lansirnu težinu od najmanje 200 tona, domet sa maksimalnom nosivošću je najmanje 11 hiljada km. Letni deo projektila Sarmat ima masu od oko 10 tona, a uključuje i borbenu opremu i borbeni stepen, koji širi sve bojeve glave rakete duž njihovih putanja.

Šta je sa borbenom opremom? Klasične termonuklearne bojeve glave definitivno će biti deo glavne varijante Sarmat. Verovatno će ih biti najmanje deset, a svaki može biti iste snage kao „Vojvoda“, tj. oko 500 kilotona. Ovo je ekvivalent 500 hiljada tona TNT-a. Jedna takva bojeva glava može pretvoriti bilo koji kopneni cilj u prah. A ove bojeve glave „Sarmat“ će koristiti u kombinaciji sa skupom sredstava za savladavanje protivraketne odbrane (ABM) neprijatelja. Biće izuzetno teško suzbiti dejstvo takve rakete.

A sa manjim brojem bojevih glava, Sarmat može da se koristi duž globalne putanje – ne duž direktnog najkraćeg puta do cilja, već, na primer, oko Južnog pola. A onda će udar stići odakle niste očekivali. Verovatnoća probijanja protivraketne odbrane postaje još veća.

U narednim verzijama Sarmat će biti opremljen hipersoničnim manevarskim bojevim glavama – sličnim onima koje su trenutno instalirane na kompleksima Avangard. Ovakvi blokovi su teži i na Sarmatu će ih biti oko tri do pet. Takve hipersonične jedrilice još ne mogu biti presretnute od strane savremene protivraketne odbrane, a sa njima se verovatnoća uspešnog prevazilaženja bilo koje odbrambene barijere približava 100%. A ovo je garancija neminovnosti nuklearne odmazde protiv bilo kog agresora.

Šta je rezultat? U 2022. uspešno su pokrenuta letna testiranja nove teške ICBM Sarmat na tečni pogon. Počeli su radovi na pripremi lansirnih pozicija u raketnoj formaciji u Užuru (Krasnojrska teritorija). Počela serijska proizvodnja raketa u Krasnojarskom mašinogradilištu.

Kakvi su planovi? Nastavak i uspešan završetak testove leta i započinjanje raspoređivanje projektila. U naredne dve-tri godine „Sarmati” će u potpunosti zameniti „Vojvode” i praktično bez prepravki na raketnim lanserima. Najmanje 50 ICBM će biti stavljeno na borbeno dežurstvo i pojačaće Strateške raketne snage u narednim godinama. I biće to raketa koja je stvorena od nule u savremenoj Rusiji.

Interkontinentalna balistička raketa R-36M2 Vojvoda:

[attachment=1]

Interkontinentalna balistička raketa morskog baziranja R-29RMU Sineva:

[attachment=2]

Interkontinentalna balistička raketa RS-28 Sarmat:

[attachment=3]


Izvor (https://iz.ru/1449211/dmitrii-kornev/format-sarmata-na-kakom-etape-nakhoditsia-razrabotka-rossiiskoi-mbr)







Title: Re: RS-28 Sarmat
Post by: kumbor on January 06, 2023, 05:02:19 pm


Ако је веровати, превазиђена је било каква зависност од Дњепропетровског КБ Јужно, што је најважније. Руси иначе имају велику предност у развоју течног горива, која наводно имају већу енергетску вредност од чврстог.


Title: Re: RS-28 Sarmat
Post by: dzumba on January 06, 2023, 06:19:04 pm
А где се држи то течно гориво пре него се лансира пројектил? Негде у зоно силоса за лансирање? И колико треба времена да се течно гориво припреми за лансирање ракете?


Title: Re: RS-28 Sarmat
Post by: Kubovac on March 09, 2023, 09:11:52 pm
ПЕНТАГОН ПРИЗНАО: Руски „сармат“ је стратешко оружје високе борбене спремности

РУСКА интерконтинентална балистичка ракета „сармат“ је стратешко оружје високе борбене спремности, због чега су Америци потребна средства за одвраћање, изјавио је шеф Северноамеричке команде противваздушне одбране (НОРАД) генерал Глен ван Херк.

 -Русија је наставила да одржава велике војне вежбе и да тестира оружје које ће повећати претњу за Северну Америку када буде испоручено војсци. У априлу 2022. године Русија је тестирала огромну интерконтиненталну балистичку ракету "сармат" – стратешко оружје високе борбене спремности што указује на критичну важност да се САД обезбеде савременим и поузданим капацитетима у сфери стратешког обуздавања - рекао је генерал у Конгресу.

Он је истовремено подсетио да Русија тестира и нуклеарну подморницу „Белгород“ која може бити наоружана нуклеарним торпедом „посејдон“ предвиђеним за нападе на обалске циљеве са удаљености до хиљаду километара.

Ван Херк је истакао да и руске крстареће ракете ваздушног и морског базирања имају могућност да погоде Северну Америку. Такође је додао да је Русија у Украјини употребила нову хиперсоничну ракету.

 - Први пут смо видели да је Русија употребила хиперсоничну ракету класе "ваздух-земља" - рекао је генерал.

„Сармат“ представља систем са тешком интерконтиненталном ракетом. Тежина једног пројектила прелази 200 тона. Домет паљбе је 18.000 километара. Ракета има кратак активни сегмент лета, што компликује процес њеног пресретања помоћу ПВО. Прва успешна тестирања ове ракете обављена су прошлог априла.

„Сармат“ ће заменити тешку стратешку ракету РС-20В „војвода“. Нови комплекс би требало први да добију војници ракетне јединице у Ужуру у Краснојарском крају, будући да та јединица има важан стратешки положај и неопходну инфраструктуру за базирање тешких ракета.

[attachment=1]


Izvor (https://www.novosti.rs/c/planeta/svet/1213449/pentagon-priznao-ruski-sarmat-stratesko-oruzje-visoke-borbene-spremnosti)


Title: Re: RS-28 Sarmat
Post by: Kubovac on September 01, 2023, 12:50:21 pm
Strateški raketni kompleks "Sarmat" stupio na borbeno dežurstvo

Najmoderniji strateški raketni kompleks "Sarmat" stupio je na borbeno dežurstvo, saopštio je direktor "Roskosmosa" Jurij Borisov.

Na borbeno dežurstvo stupio je strateški kompleks 'Sarmat'", rekao je Borisov tokom maratona "Podeli svoje znanje".

"[attachment=1]


Title: Re: RS-28 Sarmat
Post by: Kubovac on September 05, 2023, 04:26:22 pm
Zašto je Rusija stavila ‘kralja raketa’ u stanje pripravnosti?

Sarmat je trostepena interkontinentalna raketa na tečno gorivo, dometa 18.000 kilometara i masom prilikom polijetanja od 208 tona, a naziva se i kraljem ruskih raketa.

Piše: Fahim Sourani

Rusko saopćenje da se balistička raketa ”Sarmat” stavlja u borbenu pripravnost predstavlja potez s potpuno novim dimenzijama i implikacijama u kontekstu kontinuiranog rasta tenzija u odnosima sa Zapadom, usred rata koji i dalje traje u Ukrajini. To dovodi do inteziviranja neprijateljstava na linijama dodira sa zemljama Sjevernoatlantskog saveza (NATO), što je posljednjih mjeseci sve izraženije na bjeloruskim i poljskim granicama.

Sarmat je trostepena interkontinentalna raketa na tečno gorivo, dometa 18.000 kilometara i masom prilikom polijetanja od 208 tona, a naziva se i kraljem ruskih raketa.

Sarmat može nositi do 10 velikih bojevih glava ili 16 malih bojevih glava, a dizajniran je da zamijeni rakete sovjetske proizvodnje “Vojvoda” u strateškim raketnim snagama.

Ove rakete se proizvode u fabrici Kramash u regiji Krasnojarsk pod nadzorom Ruske svemirske agencije (Roskomos).

Tron nuklearne trijade

Ovo strateško oružje, po svom dometu i efikasnosti, premašuje kriterije za njenu upotrebu na bojnom polju, što je slučaj s Ukrajinom, a krajnji okvir u kojem Rusija može koristiti svoj vojni arsenal ostaje ograničen na taktičko oružje.

Bombe korištene u Hirošimi i Nagasakiju ne predstavljaju ništa u odnosu na razornu snagu  i ubojitost rakete Sarmat, koja je oko dvije hiljade puta jača od dvije spomenute bombe. Ova ruska raketa je u stanju “izbrisati” s lice zemlje velika područja, otprilike kolika je površina Francuske (više od 551 hiljada kilometara kvadratnih), do koje ova raketa može stići za otprilike tri minute.

Ministarstvo odbrane Rusije je 20. aprila 2022. godine saopćilo da su završena posljednja lansirna testiranja rakete iz vojne svemirske baze Pleseck, te da su u potpunosti potvrđene dizajnerske karakteristike u svim fazama njenog leta.

Moskva konstantno najavljuje da će nastaviti modernizaciju svog nuklearnog oružja, a broj ruskih nuklearnih bojevih glava trenutno iznosi blizu 6.000, strateških i taktičkih.

Prekretnica

Raspoređivanje raketnog sistema Sarmat predstavljalo je prekretnicu, s obzirom na to da ova raketa nema pandana u svijetu po svojim borbenim i operativnim karakteristikama. Zbog toga se zasluženo smatra okosnicom ruskih kopnenih strateških nuklearnih snaga.

Među najvažnijim karakteristikama ovog sistema je njegova sposobnost da pokrene napad preko Sjevernog i Južnog pola, a posjeduje i izrazito napredan mehanizam za izbjegavanje radara i protivraketne odbrane duž svoje putanje.

Washington je priznao sposobnosti ovog sistema prošlog marta, kada je general Glen VanHerck, šef Sjevernoameričke komande zračno-kosmičke odbrane, rekao da je “Sarmat vrlo sposobno strateško oružje, što zahtijeva od Sjedinjenih Američkih Država da pronađu sredstvo odvraćanja od njega”.

Poruka odvraćanja

Što se tiče mišljenja ruskih vojnih i političkih stručnjaka, ona osciliraju između vojnih i političkih dimenzija odluke o uvođenju najubojitijeg ruskog oružja. Međutim, jednoglasni u tome da u svim slučajevima to znači poruku odvraćanja “teškog kalibra”.

Prema riječima ruskog vojnog stručnjaka Viktora Litovkina, raketni sistem Sarmat će, nakon što bude stavljen u borbenu službu, povećati sposobnosti ruskih strateških nuklearnih snaga u odvraćanju potencijalnih protivnika, posebno nakon pokušaja NATO-a da nagovijesti da bi se mogli otvoriti novi frontovi za ometanje Rusije, preko Bjelorusije.

Litovkin objašnjava za Al Jazeeru da ova raketa ima karakteristiku zastrašivanja  zbog prilično kratke faze pojačanja, a to je vrijeme potrebno od izlaska s lansirne rampe u svemir, gdje raketa provodi minimalno vrijeme u atmosferi. Na taj način se američkim i evropskim sistemima protivraketne odbrane otežava njeno presretanje, posebno onima koji se nalaze u Poljskoj i Rumuniji.

Vojni ekspert je potvrdio da Sarmat može gađati ciljeve s različitih putanja, između ostalog i preko Južnog pola Zemlje, ”što znači da će nakon prolaska preko Južne Amerike, bojeve glave ući na teritoriju Sjedinjenih Američkih Država sa južne strane, a tada se američki sistemi protivzračne odbrane neće moći suprotstaviti ruskoj Sotoni”.

Politička poruka

S druge strane, analitičar za strateške poslove Roland Begamov smatra da je stavljanje sistema Sarmat u službu vrlo jasna politička poruka Sjedinjenim Američkim Državama i njihovim saveznicima da je Rusija spremna na sve mogućnosti kako bi se suprotstavila konstantnim pokušajima eskalacije.

Begamov je rekao za Al Jazeeru da je sukob sa Zapadom, uključujući rat u Ukrajini, “prešao u mnogo ozbiljniju fazu kojom sada upravljaju atlantske politike (Evropa i SAD) čime se guraju stvari prema propasti bez shvatanja štetnih i destruktivnih posljedica toga.”

Ruski analitičar dodaje da bi ponovljeni državni udari na afričkom kontinentu mogli, s druge strane, predstavljati novu arenu sukoba u budućnosti između Rusije i Kine s jedne strane, i između zemalja NATO-a s druge strane. Prijetnje izuzetno opasnim i destruktivnim oružjem dobijaju dodatne dimenzije u ovom kontekstu i predstavljaju “poruku upozorenja zapadnim političarima da su nacionalna sigurnost i geopolitički interesi Rusije nešto s čime se ne treba šaliti.”

Analitičar za strateške poslove očekuje da će Evropa ovog puta jasno razumjeti rusku poruku, jer će “države NATO-a odmah početi izjavljivati da nemaju agresivne namjere prema Moskvi”.

[attachment=1]


Izvor (https://balkans.aljazeera.net/news/world/2023/9/5/zasto-je-rusija-stavila-kralja-raketa-u-stanje-pripravnosti)


Title: Re: RS-28 Sarmat
Post by: milan55 on September 05, 2023, 08:04:34 pm
Ako se tako može reči, ove super karakteristike, domet, nosivost i dr. moguće su upravo radi primjene tekućeg goriva.
Negativna strana je da će biti kraće vrijeme držanja u pripravnosti raketa, moguće se češće nesreće, zbog kraćih intervala držanja u pripravnosti. Češći remonti, servisi i pregledi na koroziju i td. Rakete na čvrsto gorivo su pouzdanije u čuvanju, manje zahtjevne u održavanju i rijeđe se događaju nesreće. Ali su i karakteristike ograničene. Ako nisu stalno napunjene ove na tekuće gorivo onda se prije starta treba izvršiti punjenje, traži vrijeme kojega se često nema na pretek.


Title: Re: RS-28 Sarmat
Post by: Kubovac on September 17, 2023, 03:43:51 pm
Infografika „Satana 2“ - upoznajte rusku raketu koja nema premca u svetu

Ruski raketni kompleks „Sarmat“ predat je vojsci 1. septembra ove godine. Ova raketa je već na zapadu prozvana „Satana 2“. Pogledajte njegove osnovne karakteristike u infografici Sputnjika.

[attachment=1]


Izvor (https://lat.sputnikportal.rs/20230917/infografika-upoznajte-rusku-raketu-koja-nema-premca-u-svetu-1161207382.html)


Title: Re: RS-28 Sarmat
Post by: Prvačić on September 22, 2023, 08:46:52 pm

Negativna strana je da će biti kraće vrijeme držanja u pripravnosti raketa, moguće se češće nesreće, zbog kraćih intervala držanja u pripravnosti. Češći remonti, servisi i pregledi na koroziju i td.

Nisu li sovjeti još krajem šezdesetih na raketama UR-100 (SS-11) razvili "ampulizovane" rezervoare za gorivo i oksidans, koje omogućavaju čuvanje do desetak godina?


Title: Re: RS-28 Sarmat
Post by: kumbor on September 23, 2023, 07:17:18 am

ОКБ Макејева има 60 година искуства са ракетама на течно гориво. Течна горива имају већи енергетски потенцијал, а развој ампулизације горива продужио је вишеструко рокове чувања и сигурност таквих ракета.


Title: Re: RS-28 Sarmat
Post by: Kubovac on October 07, 2023, 07:36:35 am
Uskoro masovna proizvodnja rakete „sarmat“

Rusija će uskoro preći na masovnu proizvodnju i uvesti u redovno naoružanje rakete „sarmat“ i „burevesnik“, saopštio je predsednik Rusije Vladimir Putin na plenarnoj sednici Međunarodnog debatnog kluba „Valdaj“.

On je dodao da je Rusija izvela najnoviju uspešnu probu interkontinentalne krstareće rakete „burevesnik“ na nuklearni pogon.

Putin je istakao i da će u najskorije vreme u redovno naoružanje ući raketa „sarmat“.

Rusija je faktički završila radove na „sarmatu“, ali moraju da se završe birokratske procedure, dodao je on.

„Mi smo faktički završili posao na „sarmatu”, na super-teškoj raketi. Ostalo je pitanje da neke procedure treba da završimo čisto administrativno i birokratski“, objasnio je Putin.

Govoreći o potencijalnim nuklearnim napadima, predsednik je rekao da ruski uzvratni udar na nuklearni napad potencijalnog agresora neće ostaviti nikakve šanse za opstanak nijednom neprijatelju, prenosi Sputnjik.

„Želim da uverim sve da je današnji odgovor apsolutno neprihvatljiv za bilo kog potencijalnog agresora. Jer od trenutka kada se otkrije lansiranje rakete, odakle god da se to desilo – sa bilo kog mesta u svetskim okeanima, ili sa bilo koje teritorije – kao odgovor, u kontraudaru u vazduhu će se pojaviti toliki broj, toliko stotina naših raketa, da nijedan neprijatelj neće imati šanse da preživi. Istovremeno, u nekoliko pravaca odjednom“, naglasio je šef države.


Izvor (https://www.politika.rs/sr/clanak/575886/Uskoro-masovna-proizvodnja-rakete-sarmat)


Title: Re: RS-28 Sarmat
Post by: Kubovac on January 26, 2024, 02:58:09 pm
Ministarstvo odbrane navelo je dežurstvo Sarmata kao jedan od glavnih ciljeva u 2024.

Moskovska oblast: jedan od važnih ciljeva u 2024. je postavljanje Sarmata na borbeno dežurstvo

Postavljanje strateških raketnih sistema (SRK) Sarmat na borbeno dežurstvo, kao i prebacivanje u Vazdušno-kosmičke snage (VKS) Ruske Federacije nosača raketa Tu-160M i protivvazduhoplovnih raketnih sistema S-500, je glavni zadatak opremanja Oružanih snaga (OS) Ruske Federacije u tekućoj godini. Ovo je izjavio zamenik ministra odbrane Rusije Aleksej Krivoručko u petak, 26. januara, govoreći na Jedinstvenom danu prijema vojnih proizvoda.

Prema njegovim rečima, važan zadatak Ministarstva odbrane Rusije u 2024. godini je i prebacivanje ruskoj mornarici nuklearne podmorničke krstarice „Knez Požarski“, kao i drugih podmornica i površinskih brodova.

[attachment=1]


Izvor (https://iz.ru/1640295/2024-01-26/mo-nazvalo-postanovku-sarmatov-na-dezhurstvo-odnoi-iz-glavnykh-tcelei-2024-goda)


Title: Re: RS-28 Sarmat
Post by: Kubovac on February 29, 2024, 07:55:21 pm
Vojni ekspert je imenovao glavni zadatak raketa Sarmat

Ekspert Matvijčuk je nazvao Sarmat jedinstvenom strateškom raketom za odvraćanje

Ruska teška interkontinentalna raketa (ICBM) Sarmat je jedinstvena strateška raketa za odvraćanje. O tome je u četvrtak, 29. februara, govorio vojni ekspert, pukovnik u penziji Anatolij Matvijčuk.

„Projektil se uvodi sa nuklearnom opremom, ali može i bez nje. Može da nosi hiperzvučnu municiju tipa Avangard. To je municija koju do sada nije otkrio nijedan neprijateljski radar i ne obara nijedan od postojećih sistema PVO i PRO“, rekao je Matvijčuk u razgovoru za Lenta.Ru.

Vojni ekspert je primetio da je Sarmat potpuno nova reč u raketnoj nauci.

„Rusija je jedina zemlja na svetu koja ima tako funkcionalan raketni sistem. Izvršili smo testove: tačnost dostiže nekoliko metara, a slične rakete zapadne proizvodnje dostižu nekoliko desetina i stotina metara“, rekao je on.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]


Izvor (https://iz.ru/1657898/2024-02-29/voennyi-nazval-glavnuiu-zadachu-raket-sarmat)


Title: Re: RS-28 Sarmat
Post by: Zaslon on February 29, 2024, 10:07:12 pm
Kratak video lansiranja .... i ode Vinča (šala gde joj nije mesto)

http://files.paluba.info/zaslon/video/ukrajina/%d0%a1%d0%b0%d1%80%d0%bc%d0%b0%d1%82.mp4


Title: Re: RS-28 Sarmat
Post by: Brok on April 03, 2024, 07:36:18 pm
Na zapadu smatraju da je Rusija danas testirala interkontinentalnu balističku raketu

03.04.2024.
 
Ruske strateške raketne snage izvele su 3. aprila ujutru veliko testiranje interkontinentalne balističke rakete, izveštavaju zapadni posmatrači. Veruju da je Moskva izvela lansiranja na raketni poligon Kura na svojoj dalekoistočnoj arktičkoj obali.

U ruskim izvorima vesti ne spominje se nikakvo lansiranje, međutim, to ne mora da znači da se nije dogodilo.

Dok su ruske strateške raketne snage testirale raketu, dva aviona za praćenje balističkih projektila RC-135S Cobra Ball, kao i tankeri američkog vazduhoplovstva KC-135, poleteli su iz baze Elmendorf na Aljasci.

Prošle nedelje jeste izveštavano da će Raketne strateške snage izvršiti još jedno probno gađanje rakete RS-28 Sarmat sa lansirne pozicije u Plesecku, u oblasti Arhangelsk, u pravcu poligona Kura na Kamčatki.

Ranije je iz ruskih izvora vesti saopšteno da usvajanje i uspešan boravak na borbenom dežurstvu najnovije interkontinentalne balističke rakete RS-28 Sarmat, ili UR-100N UTTH, omogućava Raketnim strateškim snagama da „smire“ apsolutno svakog neprijatelja, uključujući Ujedinjene Države, u bilo koje vreme.

Prema ovim tvrdnjama, Moskva je sada u poziciji da izvrši munjevit globalni udar koristeći raketni sistem 15P771 Avangard kao odgovor na NATO, bez obzira da li se radi o evropskom ili severnoameričkom teatru operacija.

Sarmat ukratko

Sarmat je perspektivni raketni kompleks sa silosnim (stacionarnim) baziranjem. Razvili su ga početkom 2000-ih stručnjaci Državnog raketnog centra Viktor Petrovič Makejev iz grada Mjasa (Čeljabinska oblast). Masovna proizvodnja raketa se odvija u Kranojarskom mašinskom preduzeću.

[attachment=1]

Ruski RS-28 Sarmat, takođe poznat kao Satan 2, deo je serije naprednih raketa koje je Putin predstavio 2018, pored hipersoničnih raketa Kindžal i Avangard. Sarmat, težak preko 200 tona i koji poseduje sposobnost da transportuje više bojevih glava, dizajniran je da zaobiđe protivraketne odbrambene sisteme izvođenjem kratke početne buster faze.

Ovaj pristup ima za cilj da smanji vremenski okvir koji je dostupan neprijateljskim sistemima za nadzor da identifikuju i reaguju na projektil. Sa stanovišta unutrašnje politike u Moskvi, uspešan razvoj i puštanje u rad Sarmata su značajni događaji koji potvrđuju delotvornost državnog programa vojne modernizacije.

Prema podacima objavljenim na vojno-tehničkom forumu Armata 2019, raketa ima domet od 18.000 kilometara. Njena lansirna težina je preko 200 tona, od čega je 178 tona goriva. Ukupna dužina rakete je 35,5 metara, a prečnik tri metra. Njeno ložište se može podeliti na 10 pojedinačnih jedinica.

Presretanje Sarmata

Poslednjih godina raketa Sarmat je privukla značajnu pažnju zbog svojih naprednih sposobnosti i potencijalne pretnje kolektivnom Zapadu. Kao jedna od najmoćnijih ruskih interkontinentalnih balističkih raketa, Sarmat je izazvao zabrinutost, ali ostaje goruće pitanje: da li se ova strašna raketa može presresti?

Presretanje ICBM-a je neverovatno složen zadatak, koji zahteva napredne sisteme protivraketne odbrane i precizno merenje vremena. Primarni metod presretanja takvih projektila je korišćenje sistema protiv balističkih raketa (eng. ABM). Ovi sistemi obično koriste rakete presretače koje se lansiraju da se sudare i unište dolazeće ICBM.

Iako postoji nekoliko ABM sistema, kao što su kopnena odbrana srednjeg kursa Sjedinjenih Država (GMD) i ruski A-135, njihova efikasnost protiv rakete Sarmat ostaje neizvesna.

Napredne mogućnosti rakete Sarmat, uključujući njenu veliku brzinu i manevarsku sposobnost, čine je gotovo nemogućom metom za presretanje.

Izvor (https://oruzjeonline.com/2024/04/03/na-zapadu-smatraju-da-je-rusija-danas-testirala-interkontinentalnu-balisticku-raketu/)