PALUBA

Ostalo => Korisni linkovi => Topic started by: Milan (longtrip) on January 21, 2021, 01:48:05 pm



Title: Putovanje po Srbiji u godini 1829.
Post by: Milan (longtrip) on January 21, 2021, 01:48:05 pm
[attachment=1]

Кnjigа napisanа pre gotovo 200 godina, o kojoj se jako malo zna. U njoj se fantastično opisuju Beograd, druge varoši, sela i predeli tadašnje Srbije, njen vladar knjaz Miloš, njegova porodica ali i obični ljudi, momci, devojke, trgovci, seljaci... Knjigu nije napisao ni pisac, političar niti diplomata, već jedan mladi pruski poručnik, Oto Dubislav plemeniti Pirh, koji je na sopstvenu želju zatražio i dobio odsustvo i došao da upozna Srbiju. Vedrog duha, oštrog oka, vojničke preciznosti i znatiželjnog karaktera, bez predrasuda i očekivanja, dao je neke od najiskrenijih opisa naše zemlje, grada i ljudi ali i njenih institucija, državnog uređenja.

Еvo kratkog opisa gostovanja u jednoj beogradskoj kući. „U unutrašnjosti kare od dućana, skrivene od pogleda onog koji ulicom ide, podignute su male vrlo čiste kuće: tu su dvorište, bašta, ,štala. Glavna je osobina ove male varoši skrivenost i gracioznost. Čovek je kao iznenađen kad ovaj svet u malom nađe iza mračnih, jadnih dućana. Tu živi srpski trgovac sa ženom i decom, tu mu je oružje, pa i knjige. Tu on primenjuje svoje gostoprimstvo, o kome se dobije pojam već po dolasku u dućanu.

Kad se stranac jedan upozna, to mu ne treba više gostionica. U kući upravljaju žene; i ne samo iz strahovanja od mogućeg rata, već i zbog toga da se žene i deca sklone od očiju i surovosti turske izabrao se ovako skriven način života.... U tim malim kućama videćete najoriginalniji nameštaj. U prvoj sobi je sve namešteno po evropski, sofa, ormani, ogledalo, stolovi, stolice bakrorezi. Na jednom zidu povešano je odelo domaćice, sve po nemačkom načinu skrojeno i iskićeno. Zatim vas vode u drugu sobu i tu je sve po turskom načinu. Nigde nameštaja, samo jastuci poređani su okolo zidova, a ćilimi po patosu. Tu visi srpsko odelo domaćice, bogato postavljeno kožom i blještećem šarenilu....

Ovde je, dakle, mešavina oba načina života. Ali Beograđani, pa i ostali Srbi, sve više napuštaju turski način života.“


Digitalno izdanje iz 1900. godine , Narodna biblioteka Požarevac

Putovanje po Srbiji u 1829. (https://digitalna.nb.rs/wb/NBS/Zavicajne_zbirke/Narodna_biblioteka_Pozarevac/Zbirka_knjiga/NBPO_knjige_144?fbclid=IwAR0AtvsBADASdIA1RBsZ5xgQExad0Lv9hM5OixgDbAc2mImup5oqJuvgQ44#page/0/mode/1up)






Title: Re: Putovanje po Srbiji u godini 1829.
Post by: dzumba on January 21, 2021, 08:24:51 pm
Мораћу да прочитам. Имали неко ново, штампао издање ове књиге?


Title: Re: Putovanje po Srbiji u godini 1829.
Post by: Milan (longtrip) on January 21, 2021, 08:40:10 pm
Мораћу да прочитам. Имали неко ново, штампао издање ове књиге?

Pokušaj preko Delfi knjižare, na primer ovde (https://www.delfi.rs/knjige/53361_putovanje_po_srbiji_u_godini_1829_knjiga_delfi_knjizare.html)


Title: Re: Putovanje po Srbiji u godini 1829.
Post by: dzumba on January 23, 2021, 06:08:01 pm
Нажалост, нема на стању...