PALUBA

RV i PVO => Sistemi PVO => Topic started by: Kubovac on April 05, 2021, 06:31:21 pm



Title: Razvoj Iranskih raketnih sistema PVO
Post by: Kubovac on April 05, 2021, 06:31:21 pm
*UVOD

Razmišljao sam da li da otvaram ovu temu, ali imajući u vidu značajan razvoj artiljerijsko-raketnih sistema PVO i sistema VOJiN kod Irana, mislim da će biti korisno i zanimljivo.
Radi se o veoma zanimljivim kombinacijama sistema, raketa, radara i ostalih komponenti, kako zapadnog tako i istočnog (ruskog i kineskog) porekla, sa primesama "domaće radinosti".
To na prvi pogled izgleda kao prilična "papazjanija", ali neki  događaji, poput obaranja najsavremenije američke bespilotne letelice upravo Iranskim sistemom PVO, ipak opravdavaju otvaranje ovakve teme....
Krenuću sa razvojem raketnih sistema PVO Raad-1, Raad-2 i Tabas...


*Raketni sistem PVO "Raad-1"

Pa da počnem sa sistemom koji Iranci nazivaju "Raad-1", a vidimo da je to u stvari lansirno oruđe za sistem "Kub" i rakete "3M9M3" iz sistema "Kub", montirano na drugi nosač, na kamion-točkaš marke "Iveco". Ovu raketu, negde nazivaju "Taer-1" i navode da ima povećan domet, ali bez detalja. Takođe, u sklopu ovog sistema postoji i opto-elektronski / termovizijski uređaj sa radarom za osvetljavanje. Dakle, deo elektronike sa RStON-a (radarska stanica osmatranja i navođenja) sistema PVO "2K12 Kub" je premešten u tu novu kabinu, da bi se mogao izvršiti prenos informacija ka raketama i izvršiti lansiranje sa zahvatom u vazduhu.

Dalje bi preuzeo operator u kabini koji bi, kao na RStON-u, upravljačkom palicom držao cilj u preseku markera na monitoru opto-elektronskog uređaja, a radar osvetljavanja bi osvetljavao raketu i cilj. Ovaj opto-elektronski uređaj je svakako moderniji od Kubovog i radi se o dnevno-noćnom uređaju, koji je namenjen i za otkrivanje i akviziciju cilja, a čini se i to da ovaj sistem "Raad-1" samo na ovaj način radi. Dakle, nema nišanskog radara za praćenje cilja.
Veća sigurnost za posadu.

Lansirno oruđe Raad-1 sa lansirnim usmeračima sistema "Kub" i raketama "3M9M3" sistema "Kub", na kamionu marke "Iveco":

[attachment=1]

Opto-elektronski sistem otkrivanja, akvizicije i praćenja ciljeva, sa antenom radara za osvetljavanje cilja i rakete, kod raketnog sistema PVO "Raad-1":

[attachment=2]




Title: Re: Razvoj Iranskih raketnih sistema PVO
Post by: Kubovac on April 05, 2021, 06:49:31 pm
*Raketni sistem PVO "Raad-2"

Dalja modifikacija raketnog sistema PVO "Raad-1" je raketni sistem PVO "Raad-2", koji na istom vozilu kamionu marke "Iveco", sa lansirnim usmeračima sistema "2K12 Kub" koji su prilagođeni da sada nose 3 rakete koje su verovatno kopija kineske varijante ruskih raketa 9M38 i/ili 9M317, sa sistema Buk-M1 / Buk-M2. Te rakete kod Kineza nose oznaku LY-80B i koriste se kod sistema PVO "HQ-16", ali sa vertikalnim lansiranjem.
 
Takođe, u sklopu ovog sistema postoji i opto-elektronski i IC uređaj sa radarom za osvetljavanje sa unapređenim mogućnostima. Ova raketa se naziva "Taer-2" i koristi se i kod sistema "3rd Khordad", ali kod ovog sistema ima povećan domet.

Znači ovo je unapređen sistem, sa novijim raketama veće brzine i dometa i sa savremenijim opto-elektronskim i termovizijskim uređajima...

Slika 2: Lansirno oruđe sistema "Raad-2" sa lansirnim usmeračima sistema Kub, prilagođenim za nošenje raketa "Taer-2" odnosno verovatno kopije kineskih kopija ruskih raketa 9M38/9M317 iz sistema Buk (M1-2) i savremeniji optoelektronski sistem i antena radara osvetljavanja cilja:

[attachment=1]


Title: Re: Razvoj Iranskih raketnih sistema PVO
Post by: Kubovac on April 05, 2021, 06:55:21 pm
*Raketni sistem PVO "Tabas"

Sledeći raketni sistem PVO, pod nazivom "Tabas", koristi istu raketu kao i raketni sistem PVO "Raad-2" nazvanu "Taer-2".
To je sistem koji je već korak prema raketnom sistemu PVO "Sevome 3rd Khordad", jer pored raketa "Taer-2", koristi i samohodno transportno-lansirno oruđe sa radarom za praćenje ciljeva i navođenje raketa.

Samohodno transportno-lansirno oruđe sa radarom je veoma slično onom sa sistema "Sevome 3rd Khordad" i radi se o modifikovanom lanseru sistema "2K12 Kub" sa modifikacijama za prijem raketa "Taer-2" i sa nišanskim radarom koji ima nešto skromnije mogućnosti od radara sistema "Sevome 3rd Khordad", iako je detalje teže pronaći.
U pitanju je radar sa mono-impulsnim nišanskim predajnikom praćenja cilja i CW radar sa kontinualnim talasima za osvetljenje cilja koji je uz to i jednokanalan po cilju. Po ovome, u smislu tehničkih mogućnosti, sistem ima sličnosti sa hibridnim raketnim sistemom "Kub-M4/Buk-1" ili sa prvim verzijama raketnog sistema "9K37 Buk".

Tek od sistema "Sevome 3rd Khordad" navodi se uvođenje radara sa faznom rešetkom, a i sam izgled radarske kupole jasno govori tome u prilog.

PVO sistem Tabas, samohodno transportno-lansirno oruđe sa nišanskim radarom i raketama "Taer-2":

[attachment=1]


Title: Re: Razvoj Iranskih raketnih sistema PVO
Post by: lovac on April 05, 2021, 07:35:30 pm
Interesantno je: navedeni sistemi su derivati sovjetskih, a rakete su poboljšane. Kako lažeš: povećana im je brzina i domet.
To nam govori da iranci imaju naprednu tehnologiju proizvodnje čvrstog raketnog goriva! Od koga li su to naučili?

To je veoma bitna stvar, jer znanja u tehnologija čvrstog raketnog goriva doprinose razvoju novih sistema sa povećanom brzinom i dometom - što je praktično jedno od najbitivjih stvari kod PVO raketa.


Title: Re: Razvoj Iranskih raketnih sistema PVO
Post by: PakleniVuk on April 05, 2021, 09:29:28 pm
To nam govori da iranci imaju naprednu tehnologiju proizvodnje čvrstog raketnog goriva! Od koga li su to naučili?

Da pogađam, ili Internet ili Kim Dzong Un? 
P.s.imaju oni sve I svašta od raketa. Skoro sam gledao neki video sa njihove nacionalne televizije kako u nekom podzemnom objektu prave rakete zemlja -zemlja velikog dometa.  A ako se misli na Srbiju. ...hm,hm,hm... nešto nebih rekao da je to odavde otišlo tamo.  Jer da jeste Ujaka Sem bi nas podavio kao piliće odavno. 

U proizvodnji rakete gorivo jeste važno, ali nije naj važnije.  Oblik raketnog motora je jednako važan. Pa onda materijal od kog su komora I sam raketni motor napravljeni (komora mora da bude otporna na istezanje jer vladaju visoki pritisci ,a I temperature) . Mogli su da čačnu gorivo I da mu pojačaju sagorevanje, ali I ostalo su morali da prilagode da ne bi bio bumm  ;)


Title: Re: Razvoj Iranskih raketnih sistema PVO
Post by: ssekir75 on April 06, 2021, 11:30:08 pm
ма нико није ни очекивао да је то од нас отишло. камо лепа срећа да можемо да правимо гориво за кубове. то су дознали или од руса, или од кинеза, а и ким није за потцењивање. такође и пакистан нешто петља са ракетама, а у добрим су односима, колико ја знам. на крају, иранци нису арапи, већ цивилизација стара 2500 година. знају и они штошта. па погледајте шта раде са уранијумом.


Title: Re: Razvoj Iranskih raketnih sistema PVO
Post by: Kubovac on April 15, 2021, 08:40:41 pm
U nastavku analize PVO sistema Irana, osvrnuo bih se na kratko i na modifikacije sistema PVO "MiM-23 Hawk" pod nazivom "Mersad", kao i modifikaciju brodskog PVO sistema sa raketama RIM-66 Standard missile-1 (SM-1) u kopneni PVO sistem, pod nazivom "Talash".

Što se tiče sistema PVO "Mersad" radi se o modifikaciji američkog sistema PVO "MiM-23 Hawk" i o tome sam već pisao ovde: https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=32236.msg549021#msg549021

Sada ću više vremena posvetiti raketnom sistemu PVO "Talash".

Raketni sistem PVO "Talash" je raketni sistem sa raketom iz 70-tih godina i takvim istim nišanskim sistemom praćenja i osvetljavanja. Jednokanalan po cilju.
Koristi modifikovanu raketu sa brodskog PVO sistema "RIM-66 Standard Missile-1" ( u nastavku SM-1), pod oznakom "Sayad-2".
Domet raketa je do 70 km.
Na brodu, sistem funkcioniše tako što brodski 3D OAR obezbedi početne parametre za raketu SM-1 i ona se lansira sa inercionim navođenjem na početnom delu. Zatim se sa radara praćenja i osvetljavanja emituju komande upravljanja na srednjem delu leta, a u završnici je klasično poluaktivno radarsko samonavođenje. Pitanje je kako to funkcioniše na ovom zemaljskom sistemu. Ne zna se pozdano koji se sve radari koriste kao OAR (osmatračko-akivzicijski radari) za ovaj sistem "Talash", ali prema nekim fotografijama koju su ugledale svetlost dana, jedan od njih je i OAR "AN/MPQ-50" koji se inače koristi kao OAR u sistemu "MiM-23 Hawk". Ovaj radar ipak ima nešto skromnije mogućnosti otkrivanja po daljini od 79 km za cilj RCS 1m2 pa do maksimalno 104 km za cilj 3 m2. Tako da je i efikasan domet rakete pod znakom pitanja zbog ovih daljina otkrivanja.

Da bi se raketa "Standard missile-1" (SM-1) lansirala sa kopna, izvršene su modifikacije zemaljskog lansera i proizveden je lanser koji veoma podseća na lanser sistema "Patriot". Radi se o 2-kontejnerskom kutijastom lanseru na vozilu točkašu (opet Iveco trakker).
Da bi se raketa navodila, sa broda je skinut nišanski radar za praćenje cilja i navođenje raketa AN/SPG-51, koji je sličan po funkcijama radaru sistema "Kub" utoliko što se sastoji od 2 radara koji koriste istu antenu, isti reflektor. To su monopulsni radar praćenja cilja i CW kontinualni radar za osvetljavanje cilja i i navođenje rakete.

Osnovne komponente raketnog sistema PVO "Talash":

[attachment=1]

Raketa zemlja-vazduh, "Standard Missile-1" (SM-1):

[attachment=2]






Title: Re: Razvoj Iranskih raketnih sistema PVO
Post by: Kubovac on April 28, 2021, 08:49:07 pm
Do sada sam pisao o razvoju više vrsta sistema PVO Irana koji su svoje korene imali u starijim sovjetskim i američkim sistemima PVO poput sistema "Kub", "Hawk" ili brodskog sistema PVO sa raketama "RIM-66 Standard Missile-1".
Kombinacijom različitih komponenti tih sistema, uz saradnju sa Rusima i Kinezima, korišćenjem savremenih rešenja i sistema, Iranski stručnjaci proizveli su niz sistema PVO o kojima sam već pisao poput "Raad-1", "Raad-2", "Tabas",  "Talash" i na kraju "Mersad-16" sa svojom za izvoz ponuđenom verzijom "ADS-M2".
Ipak, vrhunac njihovog razvoja "po ovoj liniji" je svakako raketni sistem PVO srednjeg do velikog dometa "Sevome 3rd Khordad", jedini od sistema koji se barem donekle, sudeći po Iranskim tvrdnjama, dokazao i u bojevoj upotrebi.

Raketni sistem PVO "Sevome 3rd Khordad" svakako je ponos Iranskog raketnog programa. Sistem je veoma potentan, mobilan, sa savremenim rešenjima u radarskoj tehnici, raketama i načinima vođenja, kao i višekanalan po cilju.

Osnovna taktička jedinica sistema je raketni divizion.

Na hijerarhijskom vrhu raketnog diviziona nalaze se:
- Komandni centar
- 3D AESA osmatračko-akivzicijski (OAR) radar "Bashir"

U sastavu jednog raketnog diviziona nalaze se 4 samohodne raketne baterije, od kojih se svaka sastoji od:
- 1 x samohodno lansirno oruđe sa radarom praćenja ciljeva i navođenja raketa
- 2 x samohodno transportno-lansirno oruđe
- vozila za transport i pretovar raketa
- 9 x raketa zemlja-vazduh sa poluaktivnim radarskim samonavođenjem tipa: Taer 1 i 2A, kao i Sayad-2C i sa aktivnim radarskim samonavođenjem tipa Taer 2B/C

Dakle, u sastavu raketnog diviziona nalazi se 4 samohodna lansirna oruđa sa radarima, 8 transportno-lansirnih oruđa i do 36 raketa zemlja-vazduh.
Ovakav raketni divizion može teoretski jednovremeno da dejstvuje na do 16 ciljeva, uz uslov da se koriste i rakete sa aktivnim radarskim samonavođenjem.

Osnovne komponente raketnog diviziona PVO "Sevome 3rd Khordad":

[attachment=1]


Title: Re: Razvoj Iranskih raketnih sistema PVO
Post by: Kubovac on April 28, 2021, 08:56:33 pm
Par reči o samohodnom lansirnom oruđu sa radarom praćenja i o raketama sistema "Sevome 3rd Khordad".

Samohodno lansirno oruđe sa radarom praćenja sa faznom rešetkom ima mogućnost automatskog praćenja 4 cilja i jednovremenog osvetljavanja 2 cilja (dvokanalan po cilju) i navođenje na njih do 4 rakete (četvorokanalan po raketi), kada se gađanje ciljeva u VaP-u vrši raketama sa poluaktivnim radarskim samonavođenjem.

U slučajevima kada se ciljevi u VaP-u gađaju raketama sa aktivnim radarskim samonavođenjem, onda je moguće jednovremeno dejstvo na 4 cilja, i to su maksimalno moguće i granične vrednosti.

Radar praćenja i osvetljavanja je radar sa faznom antenskom rešetkom i 1700 prijemno-predajnih elemenata.
U najnovijim verzijama, samohodno lansirno oruđe sa radarom, opremljeno je i savremenim optičkim sistemom koji omogućava otkrivanje, akviziciju i dejstvo na ciljeve na daljinama do čak 50 km i pasivno praćenje cilja, u uslovima elektronskih smetnji i protivmera protivnika.

Što se tiče raketa, koriste se raketa sa poluaktivnim radarskim samonavođenjem tipa Taer 1 dometa do 50 km, zatim rakete Taer 2 dometa do 75 km i rakete Sayad 2C dometa do 75 km.
Od raketa sa aktivnim radarskim samonavođenjem, koristi se raketa Taer 2B/C, domet do 105 km.

Samohodno lansirno oruđe sa radarom sistema PVO "Sevome 3rd Khordad":

[attachment=1]

Evo i par slika najnovije verzije samohodnog lansirnog oruđa sistema PVO "Sevome 3rd Khordad" sa novim optičkim sistemom praćenja i navođenja:

[attachment=2]

Rekoh da se na vrhu hijerarhije raketnog diviziona nalazi 3D AESA LPI radar "Bashir".
U pitanju je Iranska modifikacija (ili pak samo Iranski naziv) kineskog OAR-a pod nazivom JY-11B.
Radi se o 3D AESA LPI radaru sa faznom antenskom rešetkom velikog dometa, do 350 km po daljini i do 12 km po visini i posebno je dobar za otkrivanje niskoletećih ciljeva.

[attachment=3]



Title: Re: Razvoj Iranskih raketnih sistema PVO
Post by: Kubovac on April 28, 2021, 09:00:09 pm
Dana 19.06.2019. godine oko 23:35 časova po srednjeevropskom vremenu, Iranski sistem PVO "Sevome 3rd Khordad", izvršio je uspešno dejstvo na američku izviđačku bespilotnu letelicu "RQ-4A Global Hawk BAMS-D". Dron je pogođen i oboren iznad zaliva Hormuz, a njegovi ostaci su pronađeni i prikazani na Iranskoj televiziji.
Ovo obaranje američke izviđačke bespilotne letelice koja spada među najsavremenije američke letelice tog tipa, dodatno je podiglo napetosti na relaciji Washington - Teheran....

Ostaci oborene letelice "RQ-4A Global Hawk BAMS-D":

[attachment=1]

I "recka" na samohodnom lansirnom oruđu sa radarom sistema "Sevome 3rd Khordad", zaslužnom za obaranje BPL "RQ-4A Global Hawk":

[attachment=2]


Title: Re: Razvoj Iranskih raketnih sistema PVO
Post by: Kubovac on May 03, 2021, 11:54:12 am
Iranski raketni sistem PVO "Bavar-373"

Iran je 22. avgusta 2019. godine sa velikom najavom, predstavio svoj mobilni sistem PVO “Bavar-373” na događaju povodom Dana odbrambene industrije kome je prisustvovao predsednik Hassan Rouhani. U govoru je opširno razložio obrazloženje nomenklature oružja upoređujući ga sa ruskim raketama zemlja-vazduh.

„Njegov broj je između 300 i 400. To je 373. U svakom slučaju, njegov sistem je jači od "S-300" i vrlo je blizu "S-400".“ Ovaj drugi je verovatno najsposobniji raketni sistem zemlja-vazduh velikog dometa na planeti, a prvi je njegov ugledni prethodnik.
Iran je takođe podelio snimke lansiranje raketa sistema “Bavar-373”, tipa "Sayad-4", koje su navodno sposobne da dejstvuju na ciljeve u rasponu od mlaznih bombi i lovaca, stelt aviona, bespilotnih letelica i krstarenja i balističkih raketa. Teheran je tvrdio da sistem ostaje efikasan u svim vremenskim uslovima i da je otporan na ometanja i na nuklearno / biološko / hemijske pretnje.

Glavna vojna pretnja Iranu dolazi od mogućih vazdušnih i raketnih udara od strane Sjedinjenih Država, Izraela i Saudijske Arabije. Ovo objašnjava zašto primena sistema, kako se tvrdi, najvišeg nivoa izaziva takvu pažnju.
Iran je 2007. godine prvi put pokušao da uveze pet baterija ruskih sistema PVO “S-300PMU-1” (NATO kodno ime SA-20 Gargoyle), koji mogu da dejstvuju na letelice udaljene do 150 km. Ali čak i dok su se iranski tehničari obučavali za upravljanje "S-300PMU-1", 2010. godine tadašnji ruski predsednik Dmitrij Medvedev odlučio je da stopira prodaju zbog međunarodnih sankcija uvedenih kao odgovor na teheranski program nuklearnih istraživanja.

Godinu dana kasnije, Iran je najavio da će umesto toga razviti sopstveni sistem inspirisan “S-300”, nazvan “Bavar 373". Teheran je periodično izveštavao o uspešnim testovima i napretku, a nove raketne baterije javnosti je prvi put prikazao u avgustu 2016.

Ranije iste godine, uz ublažavanje sankcija zbog nuklearnog sporazuma JCPOA iz 2015. godine, Rusija je isporučila četiri baterije "S-300PMU-2", od kojih svaku sačinjavaju četiri samohodna lansirna oruđa i dva radarska oruđa.

Sastav raketne baterije Bavar-373

Poput “S-300”, baterija “Bavar-373” uključuje veći broj terenskih kamiona. Ove rakete i radari koordiniraju se pomoću vozila za upravljanje na komandnom mestu nazvanog “Fakour” sa šest točkova, koji navodno mogu umrežiti radarsku pokrivenost i sa drugih susednih baterija raketa zemlja-vazduh, koristeći šifrovani komunikacioni sistem nazvan “Rasoul”.

Dva radara “Bavara” nalaze se na kamionima “Zafar” sa osam točkova: radar za akviziciju ciljeva, radnog područja S-banda za otkrivanje aviona (ciljeva) na većim daljinama i radar za navođenje raketa nešto kraćeg dometa, ali sa preciznijim određivanjem parametara ciljeva, koji radi u X-bandu. Oba su navodno konstrukcije AFAR (aktivna fazna antenska rešetka), koje je teže otkriti (LPI – niska verovatnoća otkrivanja) i imaju višu rezoluciju.

Iran je takođe predstavio i treći radar, masivni radar s faznim nizom “Meraj-4", koji je postavljen na kamion “Zoljanah” sa deset točkova. “Meraj-4” navodno može istovremeno pratiti do 100 ciljeva na udaljenosti od cca 350 km (ili čak od 450 - 480 kilometara prema nekim izvorima).
“Meraj-4” koristi “solid-state” module, a navodno poseduje više vrsta zaštite od ometanja i drugih oblika elektronskih protivmera.
Iako "Meraj-4" nije organski vezan za bateriju “Bavar-373”, kako se ponekad tvrdi, ipak je dizajniran da se poveže sa baterijama “Bavar” , kao radar ranog upozoravanja, kako bi poboljšao postupak dodele ciljeva za zahvat i gađanje.

Do šest taktičkih kamiona “Zoljanah” sa pogonom na deset točkova služe kao samohodna lansirna vozila, od kojih svaki nosi četiri rebrasta kanistera za lansiranje raketa.
Slično kao i kod “S-300PMU”, sistem “Bavar” ima koristi metodu vertikalnog lansiranja koji ne zahteva da rakete budu „usmerene“ ka svojim ciljevima. Međutim, dok ruski sistem koristi „hladni lansirni“ metod koji izbacuje rakete iz njihovih cilindričnih lansirnih cevi pre paljenja njihovih raketnih motora, video snimci pokazuju da “Bavar” lansirno vozilo koristi metodu „toplog lansiranja“ u kojem raketni motor započinje sagorevati unutar kanistera kvadratnog oblika.

Sistem koristi rakete dužine otprilike sedam metara tipa “Sayad-4”, očigledno razvijeno i modifikovano od američkih brodskih protivavionskih raketa “Standard SM-1” prodatih Iranu neposredno pre Iranske revolucije. Iranski general je tvrdio da oni uključuju tehnologiju vektorskog potiska kako bi povećali svoju upravljivost dok presreću rakete.

Sve u svemu, raketni sistem PVO “Bavar-373” navodno može istovremeno da gađa do 6 ciljeva na udaljenosti od 200-250 kilometara (od izvora do izvora) sa dvanaest projektila. Na pojedinačni cilj verovatno će biti ispaljeno više projektila kako bi se povećala verovatnoća uništenja.
Navedeni plafon dejstva po visini sistema od 26-27000 metara može pomoći u presretanju balističkih projektila ili izviđačkih bespilotnih letelica velike izdržljivosti (HALE) poput američkih “globalnih jastrebova” “Global Hawk RQ-4” za koje je poznato da krstare na takvim visinama.

Baterijski radari za akviziciju ciljeva i navođenje raketa i raketa "Sayad-4":

[attachment=1]

Raketni sistem PVO "Bavar-373", Komponente sistema i specifikacija TT karakteristika:

[attachment=2]

Radari i samohodno lansirno oruđe:

[attachment=3]


Title: Re: Razvoj Iranskih raketnih sistema PVO
Post by: Kubovac on May 22, 2021, 06:40:45 pm
Iran je predstavio novi protivavionski raketni sistem, pod nazivom "Khordad 15"

Iranski ministar odbrane, brigadni general Amir Hatami, rekao je na ceremoniji otkrivanja da je sistem „sposoban da detektuje borbene avione i borbene bespilotne letelice na udaljenosti od 150 kilometara i njihovog praćenja u krugu od 120 kilometara “, prenose iranski državni mediji.
„Sistem, dodao je, takođe može da detektuje steltne ciljeve na udaljenosti od 85 kilometara i da ih aktivira i uništi u dometu od 45 kilometara.“
Hatami je tvrdio da protivavionske rakete "Sajad 3" sistema PVO Khordad 15 istovremeno otkrivaju, presreću i uništavaju šest ciljeva i mogu biti spremne za napad na te ciljeve za manje od pet minuta.

Hatami je takođe rekao da je „sistem PVO opremljen radarom sa faznom rešetkom (PFAR, prim. Kubovac) i nezavisnim lansirnim uređajima i da može efikasno da preduzme akcije protiv različitih vazdušnih ciljeva, poput izviđačkih letelica, bombardera i taktičkih ratnih aviona“, navodi Teheran Tajms.
Iranski video snimak prikazao je vojni kamion s rotirajućim pravougaonim kutijastim lanserima na platformi. Po svemu sudeći u lanseru su bile četiri rakete u dva reda po dva kanistera. Još jedan kamion je prikazan koji nosi rotirajuću radarsku antenu u obliku ravne pravougane ploče.

Iranska štampa se pohvalila da je Khordad-15 iranski dizajn. „Iran je nedavno napravio velike pomake u svom sektoru odbrane i postigao samodovoljnost u proizvodnji vojne opreme i hardvera uprkos suočavanju sa sankcijama i zapadnim ekonomskim pritiskom“, rečeno je na iranskoj Press TV.

Ali to nije sasvim tačno. Iran ima dosadašnje zapise o kopiranju oružja drugih država, uključujući "ozloglašeni" iranski lovac Kovsar, koji neverovatno liči na američki F-5 koji je snabdeven Šah-ovom vazduhoplovstvu pre nego što je svrgnut 1978. godine.
Iranska protivavionska raketa Sajad-1 izvedena je iz ruske rakete SA-2 (Sistema-75/Dvina/Volhov, prim. Kubovac) za vreme hladnog rata ili je verovatnije da je proizvedena pod uticajem kineskih i severno-korejskih verzija te rakete.

PA raketa Sajad-2 je počela da se proizvodi 2013. godine i ima maksimalan domet od oko 150 kilometara, prema Benham Ben Taleblu-u, istraživaču iz "Fondacije za odbranu demokratije".

„Kao i većina iranskog oružja i rakete Sajad svoje poreklo vuku iz stranog vojnog hardvera. Raketa Sajad-2 zasnovana je na američkim raketama SM-1 (RIM-66) Standard missile, koje je iranska mornarica navodno dobila od SAD-a pre Islamske revolucije 1979. godine “, piše Taleblu.
„Tokom 2013. godine iz Irana su stizale vesti izvestila da će sovjetski sistem zemlja-vazduh "S-200" biti opremljen raketama Sajad-2. Iran je od tada razvio fizički dužu raketu zemlja-vazduh većeg dometa, za sistem PVO "Talash" nazvanu Sajad-3. “

Sajad-3 može biti zasnovan na stranom dizajnu (donekle podseća na Sajad 2). U oba slučaja, oružje je predstavljeno usred rastućih tenzija između Irana i SAD.


Slika 1: Osnovna sredstva raketne baterije PVO "Khordad 15", radar za navođenje raketa i lanseri sa raketama:

[attachment=1]

Slika 2: Lansirna oruđa i rakete sistema "Khordad 15":

[attachment=2]

Slika 3: Lansiranje rakete "Sayad-3" sistema "Khordad 15":

[attachment=3]



Title: Re: Razvoj Iranskih raketnih sistema PVO
Post by: Kubovac on May 22, 2021, 06:50:32 pm
Pojavile su se informacije i fotografije razvoja najnovijeg raketnog sistema PVO kod Irana. Radi se o daljem razvoju raketnog sistema PVO 3rd Sevome Khordad, pod "radnim" nazivom: “9D”

Sistem sadrži istu osnovu kao i 3rd Sevome Khordad, što će reći da se koristi ista noseća točkaška šasija sa istim lansirnim usmeračima kao osnovom, kao i prostor za smeštaj antene radara i radarskih komponenti.
Ono što se sada razlikuje jeste pre svega to da se lansirni usmerači sada koriste kao “nosači” 8 kutijastih kontejnera sa novim tipom projektila zemlja-vazduh kratkog dometa (nepoznatno koji je domet u pitanju).

Što se tiče radara za navođenje raketa, on je sada AESA konstrukcije i LPI karakteristika (niska verovatnoća otkrivanja), radi u X-bandu i u mogućnosti je da jednovremeno prati 8 ciljeva i da na njih lansira 8 raketa gotovo jednovremeno.

Jedna samohodna raketna baterija u svom sastavu će imati jedan SLO sa radarom i 8 raketa i 1-2 transportno-lansirna oruđa (bez radara). 4 ovakve baterije, oformiće raketni divizion.
To bi značilo da je divizion opremljena sa 4 ovakva samohodna lansirna oruđa sa radarom – 32 kanalan po cilju!

Rakete sistema 9D se navode radio-komandnim putem, tako da možemo pretpostaviti maksimalni domet po daljini od cca 20- 30 km. Takođe, moguće će biti i radio-komandno vođenje uz optičko (pasivno) praćenje cilja preko ugrađenog IRST. Po nekim izvorima, proizvodnja novih projektila je u toku, a do sada je, prema dostupnim podacima, proizvedeno 49 projektila.

Na nivou baterije nalaze se 2 osmatračko-akvizicijska radara i to S-band radar Bashir, koji se već koristi kod samohodnog raketnog sistema PVO 3rd Sevome Khordad i VHF radar Qods/Vostok (originalno beloruske proizvodnje) pogodan za otkrivanje letelica za “stealth” karakteristikama.

Pominje se i varijanta kombinovanja sistema 3rd Sevome Khordad i sistema pod radnim nazivom “9D” i to tako da bi se unutar samog diviziona 3rd Sevome Khordad, uključilo u sastav svake od 4 baterije još po jedan SLO sa radarom i raketama “9D”, ukupno 4 kom, umesto jednog transportno-lansirnog oruđa sistema 3rd Sevome Khordad, po bateriji.

Sistem će biti pre svega namenjen za neposrednu zaštitu diviziona 3rd Sevome Khordad od napada pre svega krstarećih raketa, precizno vođenih projektila vazduh-zemlja (uklj. i protivradarske rakete), bespilotnih letelica i kamikaza- dronova, i naravno od (niskoletećih) aviona tokom rada i tokom premeštanja diviziona na nove položaje.

Slika 1: U prvom planu SLO sa radarom i raketama sistema "9D". U pozadini vidimo OAR "Qods/Vostok":

[attachment=1]

Slika 2: SLO sa radarom i raketama sistema "9D":

[attachment=2]

Slika 3: Rakete sistema "9D":

[attachment=3]

Slika 4: Lansiranje rakete sistema "9D":

[attachment=4]

Slika 5: Lansiranje rakete sistema "9D:

[attachment=5]


Title: Re: Razvoj Iranskih raketnih sistema PVO
Post by: Kubovac on May 25, 2021, 08:55:50 pm
Iranske Vazduhoplovne snage IRGC predstavile su radar „Quds“ 21. maja 2021. godine. Ovaj radar može da otkrije pretnje udaljene čak 500 km i radi u VHF dijapazonu. To radaru daje superiornu sposobnost otkrivanja ciljeva sa niskim RCS (poprečnim radarskim presekom). Takođe je potpuno mobilan, što mu daje mogućnost da se pridruži bojnom pozorištu ili da ga napusti u vrlo kratkom vremenskom periodu.
Radar je baziran na beloruskom radaru "Vostok".
Pored upotrebe u sistemu VOJ, kod Iranske vojske koristi se za rano otkrivanje ciljeva kod sistema PVO "3rd Sevome Khordad".

https://www.youtube.com/watch?v=13mghBvJp9U


Title: Re: Razvoj Iranskih raketnih sistema PVO
Post by: Kubovac on June 23, 2021, 08:55:45 pm
Na internetu se pojavio snimak obaranja saudijske bespilotne letelice Scan Eagle, nepoznatim raketnim sistemom, od strane vojske Huti

Ubrzo su se pojavile i informacije o toj "tajnovitoj" raketi Iranske proizvodnje. O toj raketi sam i pisao ranije, pre nekih godinu i po dana, kada se prvi put čulo za tu raketu, prilikom zaplene od strane Amerikanaca na jednom Iranskom brodu.

Raketa je "menjala" radne nazive, prvi je bio "Ghaem-2" a sada se ustalila pod nazivom "Raketa 358".

O toj raketi se ne zna mnogo, ali ono što možemo donekle sa sigurnošću reći jeste da se radi o specifičnoj vrsti "krstarećeg" projektila za PVO, koji ima daljinu krstarenja preko 100 km, a neki izvore tvrde i 150-200 km.

Radi se o raketi čiji buster lansira raketu, ubrzava je do supersoničnih brzina i uz pomoć velikih fiksnih krila brzo podiže na optimalnu visinu leta. Zatim se uključuje dualni-tandem marševski motor (verovatno mikro turbo mlazni) na čvrsto gorivo i svojim sporim sagorevanjem (do 15 minuta) uspeva da omogući raketi veliki domet po daljini u fazi "krstarenja" i traženja ciljeva, a pritom zadržava prosečnu brzinu leta od oko 250 m/s.

Projektil je opremljen sa laserskim blizinskim upaljačem, što mu omogućava dejstvo na objekte veoma male odrazne površine.
Projektil se lansira u očekivanu zonu cilja, koja je prethodno određena elektro-optičkim senzorima (neka vrsta "uglovnog preticanja") i uneta u INS sistem koji navodno poseduje i na osnovu unešene daljine do cilja određenog laserskim daljinomerom sa zemlje, uključuje u datom trenutku IIR glavu za samonavođenje radi zahvata cilja.
Kada se cilj zahvati IIR glavom za samonavođenje, uključuje se terminalni motor "ubrzanja", koji dodatno ubrzava raketu u završnom delu leta, tako da raketa ne može biti "pobeđena" tako lako manevrom aviona usled "istrošene" energije rakete u završnoj fazi.
Ukoliko raketa ne pronađe cilj, ima mogućnost nastavka leta, "krstarenja" oko zone očekivanog susreta sa ciljem i traženja drugog cilja.
Domet rakete po visini nije tačno određen, ali se pretpostavlja da je najmanje 10000 metara.
Raketa ima bojevu glavu mase do 10 kg, direkciono usmerenu fragmentarnu.

Postoje izvori koji tumače kako je obaranje izviđačkog komunikacijskog aviona za vezu E-11 u Avganistanu, na visini od 12500 metara (uz okolni teren visine čak do 2000-2500 metara) možda bila "zasluga" ove rakete.
Pad ovog aviona, desio se 27/01/2020. godine iznad provincije Ghazni.
Zvanični američki izvori tvrde da je pad uzrokovan lomom lopatice turbine uzrokovane greškom pilota.


Obaranje BPL Scan Eagle u Jemenu:

https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=akbe_zlJXCs&fbclid=IwAR2PB3Vx7lTkodNgGj8E2rC6DxhQeVZ6yEDEIISpRmKgSVAY73XwIEKxznc


Slika 1: Srušen američki izviđački komunikacijski avion E-11 u Avganistanu:

[attachment=1]

Slika 2: Izgled rakete 358:

[attachment=2]

Slika 3: Izgled rakete 358:

[attachment=3]

Slika 4: Približni opis rakete 358, u vreme kada su je nazivali "Ghaem-2":

[attachment=4]


Title: Re: Razvoj Iranskih raketnih sistema PVO
Post by: Kubovac on August 22, 2021, 05:55:15 pm
Iranci tvrde za svoju protivvazduhoplovnu odbranu da je "broj jedan u regionu" i "među najboljima u svetu"...

Kako bilo, evo jedan kvalietan video, ne predugačak, u kome možemo videti i čuti (na engleskom) o većini raketnih i radarskih sistema kojima se Iranska PVO danas diči: od sistema PVO Sevome rd Khordad, Bavar-373, Mersad-16 i Tabas, pa do savremenih radarskih sistema Bashir, Meraj i Rezonans, kao i dubinski modernizovani P-18-2.

Pominju se i nabavljeni ruski sistemi S-300PMU-2, Tor-M1 i drugi, ali je akcenat stavljen na Iranske proizvode ili modernizacije zapadnih i/ili istočnih radarskih i raketnih sistema.

Svakako zanimljivo za pogledati!

https://www.youtube.com/watch?v=Dmh1uoHX_JI


Title: Re: Razvoj Iranskih raketnih sistema PVO
Post by: Kubovac on August 23, 2021, 10:27:59 am
Nova modernizacija za podizanje nivoa Bavar-373 do S-400

"Nove modernizacije sistema PVO Bavar-373 dolaze i uskoro će biti predstavljena nova verzija koje bi moglo biti na istom ili višem nivou od S-400", rekao je zamenik ministra odbrane Irana brigadni general Mahdi Farahi u nedelu uveče u televizijskom intervjuu povodom Nacionalnog dana odbrambene industrije u zemlji.

"Postoje problemi u vezi sa tehnologijom i proizvodnjom jer su neke od korišćenih tehnologija veoma složene, ali uprkos svemu tome, posao se obavlja", dodao je on.
Iran je u avgustu 2019. predstavio raketni sistem PVO Bavar-373. To je mobilni sistem protivvazduhoplovne odbrane dizajniran za presretanje i uništavanje nadolazećih neprijateljskih ciljeva. Sistem koristi rakete čiji je maksimalni domet 300 kilometara.

Sistem je sposoban istovremeno otkriti do 300 ciljeva, pratiti 60 meta odjednom i zahvatiti šest meta istovremeno.
Bavar 373 ima dva radara za pretraživanje i presretanje, koji mogu odoleti elektronskom ratu i elektromagnetnim bombama. Osim toga, radari su u stanju da otkriju protivradarske (ARM) koje se koriste za suprotstavljanje sistemima protivvazdušne odbrane.
Farahi je sankcije u proteklih 40 godina nazvao najvažnijim podsticajem za samodovoljnost zemlje u oblasti odbrane.

Ranije 17. avgusta, zvaničnik vojske rekao je da će uskoro biti predstavljen simulator sistema Bavar-373.

Izvor: https://en.mehrnews.com/news/177680/New-upgrades-to-improve-Bavar-373-to-S400-level


Title: Re: Razvoj Iranskih raketnih sistema PVO
Post by: Kubovac on September 01, 2021, 01:50:30 pm
Mersad -16: Iran uspešno testirao raketni sistem domaće proizvodnje

Iranska vojska uspešno je testirala svoj najnoviji domaći odbrambeni raketni kompleks sa sistemom Mersad-16, koji otkriva i uništava višestruke neprijateljske ciljeve.


Iranska vojska testirala je optimizovani raketni sistem Mersad-16 u pustinji Dašt-e Kavir u provinciji Semnan, izvestili su iranski mediji.

„Kompleks domaće proizvodnje napravljen je za presretanje ciljeva velike brzine, poput krstarećih raketa na malim nadmorskim visinama“, rekao je brigadni general Muhamed Hošgalb, zamenik načelnika operacija Vojske PVO.

Hošgalb je rekao da je novi raketni sistem zemlja-vazduh izuzetno napredan, sa mogućnostima elektronskog ratovanja i da je proizveden upotrebom sto odsto iranske tehnologije. Tvrdi da se sistem dokazao i da je spreman za sprovođenje u odbranu Irana od neprijateljskih strana.

Testirani sistem usavršio je postojeće mogućnosti neutralisanja dolaznih neprijateljskih ciljeva, dodajući prethodnom modelu mnoštvo poboljšanih i novih odbrambenih opcija. Potpuno je mobilan i uključuje novu iransku radarsku tehnologiju (radare Hafez i Najm-804) i novu raketu, nazvanu „Šalamčeh 2“, navodi poluzvanična novinska agencija Mehr.

Iran je tokom protekle godine javno uveo brojne nove sisteme usred sve većih tenzija sa SAD i njihovim saveznicima. Iranci se ponose svojim domaćim odbrambenim sposobnostima, prenosi RT.

U maju, usred eskalacije sukoba između Izraela i Palestinaca, Iran je otkrio tri nove odbrambene mašine, uključujući radarski sistem „Kuds“, raketni sistem zemlja-vazduh nazvan „9th-Day“ i bespilotnu letelicu pod imenom „Gaza“ sa dometom od 2.000 kilometara.

Izvor: https://rs.sputniknews.com/20210831/mersad--16-iran-uspesno-testirao-raketni-sistem-domace-proizvodnje-foto-1129411023.html?fbclid=IwAR2oYAjygUMl2bpbf2LdAZoiQTVCCGs69HXa37Ek2c3PWHjYxPHgF_ztXJ8

Uz tekst bih ipak postavio kratak lični komentar. Iako se u tekstu navodi da je u pitanju "domaći Iranski sistem" i to da je proizveden upotrebom "100 odsto Iranske tehnologije", moram ipak naglasiti da je projekat Mersad-16, krenuo od modernizacije američkog sistema PVO "MiM-23 Hawk". Prva modernizacija se zvala "Mersad", pa su onda uz dodatne modernizacije menjane oznake uz "Mersad".

Ovde, na ovom "optimizovanom sistemu" se radi o novoj raketi, novom OAR-u, ali se čini da se radi i dalje na radaru za navođenje raketa koji je veoma slično koncipiran kao radar sistema Hawk, sa digitalizacijom elektronike i solid-state komponentama. Takođe i komandna stanica je čini se bazirana ka stanici sistema Hawk uz modernizaciju i digitalizaciju.

U upotrebi se još uvek nalazi i stariji OAR sistema Hawk, sada na vozilu (mobilan) i modernizovan.

Dakle, jeste Iranska dubinska modernizacija i "de fakto" novi sistem, ali nije "green field" projekat, nego ipak dalji razvoj sistema PVO "Hawk". Čisto da razjasnim malo....

Evo i snimak lansiranja. Na samom početku (oko 10. sekunde pa dalje) vidimo OAR AN/MPQ-50 sa sistema Hawk, na vozilu i modernizovan.

https://twitter.com/i/status/1319009606874632196

(6. snimak odozgo)


Title: Re: Razvoj Iranskih raketnih sistema PVO
Post by: Kubovac on October 13, 2021, 02:30:05 pm
U jeku napetosti u trouglu Turska-Iran-Azerbejdžan, u Iranu se održavaju vežbe jedinica PVO sa bojevim gađanjem "Modafean-e Aseman-e Velayat 1400".
Na snimku ispod možemo videti sisteme PVO Tabas, Mersad-16, 15th Khordat i 3rd Sevome Khordad, a detalje o tim sistemima potražite u okviru ove teme na  strani 1.

Snimak na linku:

https://twitter.com/i/status/1447910040766226443

Pored toga, u komentaru, možete pogledati i fotografije Iranske verzije raketnog sistema PVO Tor-M1, pod nazivom "Dezful"!

[attachment=1]

[attachment=2]



Title: Re: Razvoj Iranskih raketnih sistema PVO
Post by: Kubovac on October 31, 2021, 12:10:11 pm
Zašto su Iran i Severna Koreja napravili isti sistem PVO?

Iako nije tajna, intenzivno vojno jačanje Irana ulazi u petu godinu, a rezultati i dalje prkose očekivanjima. Mreža državnih proizvođača koji snabdevaju oružane snage ubrzala je svoje napore još od kolapsa JCPOA 2018. godine, što je Vašington, DC i Teheran postavilo na ratni put, što je rezultiralo brzim uvođenjem toliko novih sistema oružja. Vežba pod nazivom „Branioci neba Velaja 1400“, održana sredinom oktobra, postala je izlog za novu opremu protivvazduhoplovne odbrane, a jedan poseban model nikada ranije nije viđen – analogan ruskom Tor-M1, ali na šasiji kamiona na točkovima.

Iranski ogranak protivvazduhoplovne odbrane je među desetak međunarodnih operatera sistema PVO kratkog dometa Tor. Njegove primarne karakteristike su veliko vozilo na gusenicama na koje se postavlja kupola koja svoje projektile lansira vertikalno. Svaki lanser Tora je opremljen sa dva radara za otkrivanje i nišanjenje. Tor se nudi za izvoz u nekoliko varijanti uključujući zglobni „arktički“ transporter, transporter na točkovima i pomorski sistem za lansiranje. Ruska zvanična agencija za izvoz oružja promoviše Tor-E2 koji sada nosi 16 projektila za globalne krajnje korisnike. Međutim, Tor-M2E i Tor-M2KM ostaju navedeni na web stranici Rosoboroneksporta.

Iranski pokušaj kopiranja ovog ruskog sistema PVO kombinuje lanser za raniju varijantu Tor-M1 sa namenskom upravljačkom stanicom na  transportnom vozilu sa šest točkova. Čini se da je samo vozilo komercijalni kamion uvezen iz EU. Tačan naziv ovog  sistema PVO u iranskoj službi još nije potvrđen, ali se pridružuje uz još najmanje 2 sistema PVO kratkog dometa koji su u upotrebi. To su „Ya Zahra“, koja je iranska kopija kineskog HQ-7 (sama kopirana sa francuskog Crotale-a), i „Mersad“ koji je kopiran sa američkog MIM-23 Hawk, iako sa novi kutijasti lanseri i transporter. Oba modela su mobilna i podvrgnuta su opsežnim testiranjima.

Izbor prilagođavanja Tor-M1 za donekle novi sistem PVO može zbuniti obične posmatrače. Ne pomaže ni to što su iranski Tor-M1 odgovorni za najgoru katastrofu civilnog vazduhoplovstva u zemlji u poslednje vreme. Dana 8. januara 2020., jedan Tor-M1 raspoređen da zaštiti međunarodni aerodrom u Teheranu, zamenio je ukrajinski putnički avion za projektil i gađao ga. U slučaju nesrećnog obaranja poginulo je 167 ljudi. Ono što je još nejasno jeste da li je državni proizvođač koji je sastavio ovu varijantu Tor-M1 bio upućen da proizvede novi sistem PVO ili samo da napravi varijantu sa postojećim Tor-M1 u upotrebi, pa je tako prilagodio vertikalni lanser na novu transportnu jedinicu . Može li se dokazati da je Rusija uključena u ovaj projekat?

Neodoljiva koincidencija je iransko uvođenje lokalno proizvedene varijante Tor-M1 koja stiže godinu dana otkako je severnokorejski ogranak protivvazduhoplovne odbrane otkrio svoj najnoviji sistem PVO. Tokom epske vojne parade KPA u oktobru 2020. prikazani su sistemi PVO dugog i kratkog dometa za zamenu sovjetskih starih sistema. Osim onoga što se smatra lokalno napravljenim analogom S-300, na prikolici je bilo i sistema PVO sličnih Toru. Ista vozila pojavila su se na još jednoj paradi u januaru 2021. i najmanje jedan model je ovog meseca bio na izložbi u zatvorenom prostoru pod nazivom „Samoodbrana 2021”.

Ipak, ovaj system PVO sličan Toru iz Severne Koreje ima primetne razlike u odnosu na bilo koju od poznatih ruskih varijanti. Njegova kupola koja sadrži vertikalno usmerene lansere je veća i radari na njoj su slični onima koji se nalaze na HQ-17AE kineske proizvodnje koji je u direktnoj konkurenciji sa Tor-M2K ruske proizvodnje. Zašto su se Severnokorejci odlučili za prikolicu sa deset točkova za ovaj sistem PVO, vredi razmisliti. Baš kao i originalni Tor-M1/M2, bolje je montirati kupolu na potpuno oklopljeni trup sa šasijom na gusenicama; tip vozila Severna Koreja zna da se sastavi. Jednako je lako prenameniti kamion 6×6 ili 8×8 za njega kao što su Iranci radili, umjesto da uposle tako veliki transporter.

Iznenadno uvođenje varijanti nalik Toru ili Tor u roku od godinu dana od strane iranskih i severnokorejskih vojnih snaga sugeriše da su ponovo zamislili pretnju koju predstavlja vazdušni rat koji vode SAD i njihovi regionalni saveznici. Rusija reklamira Tor-M1/M2/M2K kao sisteme PVO kratkog dometa koji su najpogodniji protiv niskoletećih aviona i bespilotnih letelica, a čak je i skrojen za presretanje krstarećih projektila i druge municije. Možda je to pomoglo u oblikovanju odluka da se varijante nalik Toru prilagode za njihov sloj protivvazduhoplovne odbrane kratkog dometa, a ne da se održavaju stariji sistemi PVO poput MIM-23 Hawk (Iran) ili 9K35 Strela-10 i S-125 Pečora (Severna Koreja) .

Iranska verzija Tor-M1:

[attachment=1]

S. Korejska verzija HQ-17AE (Tor-M2K):

[attachment=2]


Izvor (prevod i prilagođavanje Kubovac): https://21stcenturyasianarmsrace.com/2021/10/31/why-did-iran-and-north-korea-make-the-same-sam




Title: Re: Razvoj Iranskih raketnih sistema PVO
Post by: Dreadnought on January 08, 2022, 01:34:22 pm



Quote
How Powerful is The Iranian Bavar-373 Air Defense System?




https://youtu.be/hNo6E2aLxU0


Title: Re: Razvoj Iranskih raketnih sistema PVO
Post by: Kubovac on January 10, 2022, 12:45:45 pm
@dread

Ne "postizavam" sve da pogledam...
Ali, ovaj snimak sistema Bavar-373 je veoma "poučan"!

Na ovom snimku su se pojavili podaci koji govore da je unapređeni Bavar-373, dometa do 300 km po daljini i 27-30 km po visini...Brzina rakete "Sayad-4" iznosi impresivnih 2750 m/s (oko 8 Maha).

Takođe, po prvi put se navode i načini navođenja raketa koji su veoma zanimljivi! Navodi se da se rakete navode sistemom"SAGG" (seeker aided ground guidance), ili "vođenje kroz projektil 2" (slično sistemima S-300P) ili sistemom "TVM" (track via missile), odnosno "vođenje kroz projektil 1" (slično sistemima Patriot)...

Znači, izvlači se zaključak, da ukoliko nije potrebno da raketa formira svoje komande za samonavođenje, onda se sprovodi TVM-1, a ukoliko je radar na zemlji ometan, prelazi se na TVM-2 što znači da u nedostatku komandi upravljanja sa zemlje, RGS rakete sam formira i izvršava svoje komande upravljanja, dokle god postoji ometanja radara sa zemlje.

Svakako veoma zanimljiva kombinacija i ako to sve funkcioniše kako treba i ubojita kombinacija navođenja!


Title: Re: Razvoj Iranskih raketnih sistema PVO
Post by: Kubovac on March 25, 2022, 07:27:14 pm
Iran je predstavio svoj novi raketni sistem protivvazduhoplovne odbrane AD-200 lokalne proizvodnje tokom DIMDEX 2022 u Kataru

Iranska odbrambena industrija predstavlja svoj novi lokalni sistem odbrane od zemlje-vazduh dugog dometa AD-200 tokom DIMDEKS 2022, međunarodne izložbe pomorske odbrane u Dohi koja je održana u Dohi, u Kataru od 21. do 23. marta 2022.

Iran nije učestvovao na međunarodnim izložbama već nekoliko godina, a tokom međunarodne izložbe pomorske odbrane DIMDEX u Dohi, Iran je prvi put javnosti predstavio maketu baterije dalekometnog sistema protivvazduhoplovne odbrane AD-200 koja je u potpunosti razvijena od strane iranske odbrambene industrije.
Prema skaliranim modelima AD-200 prikazanim na DIMDEX 2022, baterija uključuje do šest samohodnih lansirnih oruđa (SLO) svaki sa kontejnerom sa četiri rakete spremne za lansiranje, AD-200 CC Komandnom stanicom, AD-200 SR osmatračko-akvizicijski radar i AD-200 TR radar za praćenje ciljeva.

AD-200 je raketni sistem protivvazduhoplovne odbrane konstruisan za presretanje vazduhoplovnih ciljeva na velikim daljinama i velikim visinama. Sistem PVO je u stanju da se koristi u svim vremenskim uslovima i može istovremeno da gađa šest ciljeva sa 12 projektila. Projektil sistema AD-200 može da uništi širok spektar vazduhoplovnih ciljeva kao što su avioni, helikopteri, bespilotne letelice i krstareće rakete.

Pozivajući se na tehničke karakteristike objavljene u iranskom katalogu za izvoz oružja, raketa može da uništi vazduhoplovne ciljeve dometa od 5 do 200 km i visine od 200 m do 27 km. Raketa je prečnika 515 mm, ukupne težine 2.050 kg sa bojevom glavom od 180 kg. Raketa ima inercioni sistem za navođenje uz radio-korekcije i uz završno poluaktivno i aktivno radarsko navođenje.

AD-200 SR osmatračko-akvizicijski radar sa faznom rešetkom za pretragu i nadzor je u stanju da otkrije i prati ciljeve na maksimalnom dometu od 320 km sa azimutom od 360° i elevacijom od -3° do +85°. Može da otkrije 200 ciljeva istovremeno.

AD-200 TR radar za praćenje ciljeva sa faznom rešetkome je u stanju da prati ciljeve na maksimalnom dometu od 260 km sa azimutom od 360° i elevacijom od -3° do +85°. Može da prati 6 ciljeva istovremeno.

Dakle, verovatno izvozna verzija raketnog sistema PVO Iranske proizvodnje Bavar-373...

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]



Title: Re: Razvoj Iranskih raketnih sistema PVO
Post by: Kubovac on June 01, 2022, 10:22:00 am
Jedan kratak i zanimljiv promotivni video o Iranskom raketnom sistemu PVO Bavar-373:


http://files.paluba.info/Kubovac/snimci/Bavar%20373.mp4


Title: Re: Razvoj Iranskih raketnih sistema PVO
Post by: Kubovac on June 13, 2022, 11:21:34 am
Samohodno lansirno oruđe sa radarom Iranskog raketnog sistema PVO Sevome 3rd Khordad, sa ucrtranim simbolom oborene američke BPL Global Hawk, 20.06.2019. godine!

[attachment=1]



Title: Re: Razvoj Iranskih raketnih sistema PVO
Post by: Kubovac on July 13, 2022, 06:50:11 pm
Zanimljive ilustracije raketnih sistema PVO koje Iran poseduje. Sve te sisteme smo u ovoj temi, više ili manje, obradili.
Naravno, to se odnosi na izvorno Iranske sisteme ili njihove modifikacije.
Ostali sistemi, poput Kuba, S-200, Hawk i sl. imaju svoje teme....

[attachment=1]

[attachment=2]


Title: Re: Razvoj Iranskih raketnih sistema PVO
Post by: Kubovac on January 02, 2023, 02:34:09 pm
Testiranje protivvazduhoplovnog odbrambenog sistema Khordad-15 protiv modernizovanog vežbovnog drona HESA Karrar

Nedavno je vežbovni dron HESA Karrar dobio novi motor koji mu je omogućio velike brzine oko 1 maha i veliku visinu leta, da testira sposobnosti sistema da se nosi sa teškim ciljevima...

http://files.paluba.info/Kubovac/snimci/Khordad-15.mp4


Title: Re: Razvoj Iranskih raketnih sistema PVO
Post by: Kubovac on February 25, 2023, 10:50:21 am
Iran kaže da će verovatno poslati Siriji sisteme za protivvazduhoplovnu odbranu, nakon najnovijeg navodnog izraelskog udara

Državna televizija kaže da Teheran očekuje da će svom savezniku u Damasku isporučiti 'radare i odbrambene projektile'; Bela kuća upozorava da bi Rusija mogla da isporučuje borbene avione Iranu kako njihove bezbednosne veze budu rasle

Iran će verovatno poslati sisteme protivvazduhoplovne odbrane u Siriju, izvestila je u petak iranska državna televizija, što je očigledno trebalo da se zaštiti od izraelskih vazduhoplovnih napada.

„Sirija treba da obnovi svoju mrežu protivvazduhoplovne odbrane i zahteva precizne bombe za svoje borbene avione“, rekao je iranski državni emiter, prenosi Rojters.

„Veoma je verovatno da ćemo biti svedoci isporuke radara i odbrambenih projektila od strane Irana, kao što je sistem Khordad-15, za jačanje sirijske protivvazduhoplovne odbrane“, dodaje se.

Izveštaj državne televizije prati vazduhoplovni napad u Damasku prošlog vikenda koji je pripisan Izraelu, za koji je novinska agencija u sredu rekla da je bio usmeren na sastanak sirijskih i iranskih zvaničnika uključenih u proizvodnju dronova, kao i pripadnika libanske terorističke grupe Hezbolah.

Sirija je saopštila da je pet osoba poginulo, a 15 ranjeno u napadu u subotu uveče.

[attachment=1]


Izvor (https://www.timesofisrael.com/iran-says-likely-to-send-syria-air-defenses-after-latest-alleged-israeli-strike/)


Title: Re: Razvoj Iranskih raketnih sistema PVO
Post by: Kubovac on March 22, 2023, 01:29:53 pm
Iran povećao domet Bavar raketnog štita sa 150 km, na preko 300 km

Komandant protivvazduhoplovne odbrane iranske vojske kaže da je domet njenog raketnog štita Bavar-373 povećan sa 150 kilometara na preko 300 kilometara.

General Amir Sabahifard rekao je da su vojni stručnjaci jedinica protivvazduhoplovne odbrane to uspeli u saradnji sa iranskim Ministarstvom odbrane za 16 meseci.

Iranski vojni zvaničnici kažu da je Bavar-373 rival ruskom raketnom štitu S-400. Oni takođe kažu da Iran sada ima širok spektar takvog oružja i da je teško izabrati koje će se oružje koristiti tokom vojnih vežbi.

Iran je pojačao svoju vojnu moć i odvraćanje poslednjih godina usred stalnog zveckanja sabljama njegovih protivnika, naime SAD i Izraela.

Islamska Republika kaže da će dati porazan odgovor na svaki čin agresije na naciju, obećavajući da će naterati agresore da zažale zbog svog poteza.

Bavar-373, osnovne komponente raketne baterije:

[attachment=2]


Izvor (https://ifpnews.com/iran-range-bavar-missile-shield-150km-300km/)


Title: Re: Razvoj Iranskih raketnih sistema PVO
Post by: Kubovac on October 30, 2023, 11:32:06 pm
IC vođena verzija 9D rakete. Ovo je dobrodošao razvoj – radio-komandno navođenje projektila 9D, iako veoma jeftino, bilo je podložno ometanju i davalo je stalno upozorenje meti. Pasivni IC sistem umanjuje ovaj problem, na korisnom dometu od 20-30 km.

[attachment=1]

[attachment=2]


Title: Re: Razvoj Iranskih raketnih sistema PVO
Post by: Kubovac on February 17, 2024, 02:02:43 pm
Poluzvanično otkrivanje novog odbrambenog raketnog sistema „Azarakš“

Ceremonija predstavljanja novih sistema održana je u prisustvu iranskog ministra odbrane Mohameda Reze Aštijanija, preneo je Rojters.

Ovaj protivraketni odbrambeni sistem kratkog dometa je rezultat ugradnje 4 rakete zemlja-vazduh Azarakš maksimalnog dometa od 10 km na novom kamionu. Na setu su se mogli videti radar kratkog dometa i infracrvena kamera.

Sistem koristi napredni trodimenzionalni radarski sistem, optički sistem za pretragu i veoma okretne najsavremenije tragače i sposoban je da uništi ciljeve u najkraćem mogućem roku, a sistem može da se postavi na različita vozila i da se koristi za operacije i danju i noću.

Sistem Azarakš, kako je saopšteno, koristi navedeni 3D radar i elektro-optički sistem za otkrivanje ciljeva, a njegove rakete su opremljene IC tragačima za samonavođenje ka ciljevima.

[attachment=1]


Izvor (https://english.news.cn/20240217/442e5a2c247745f19e491a1b9af98d0e/c.html)



Title: Re: Razvoj Iranskih raketnih sistema PVO
Post by: Kubovac on February 17, 2024, 02:16:06 pm
Iran predstavio domaći anti-balistički raketni odbrambeni sistem "Arman"

Ceremonija predstavljanja novih sistema održana je u prisustvu iranskog ministra odbrane Mohameda Reze Aštijanija, preneo je Rojters.

Iranski ministar odbrane rekao je da bi taktički sistem Arman srednjeg dometa i velike visine mogao da otkrije ciljeve na udaljenosti od 180 km i uništi ih na daljinama do 120 km. Sistem Arman može biti spreman za rad za manje od tri minuta, dodao je on.

Prema IRNA, sistem Arman je opremljen domaćim raketama Sayad-3 i razvijen je u dve verzije -- jedna opremljena poluaktivnim radarskim tragačem, a druga aktivnim i, kako navode iz Teherana, sposoban je da istovremeno gađa šest ciljeva.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]


Izvor (https://www.timesofisrael.com/iran-unveils-new-air-defense-weaponry-amid-rising-regional-tensions/)



Title: Re: Razvoj Iranskih raketnih sistema PVO
Post by: Kubovac on March 05, 2024, 03:38:39 pm
Iran predstavio novi raketni sistem protivvazduhoplovne odbrane '9-Dey' na DIMDEX 2024 u Kataru

Iran je predstavio svoju najnoviju inovaciju u raketnim sistemima protivvazduhoplovne odbrane pod nazivom 9-Dey na Međunarodnoj izložbi i konferenciji pomorske odbrane u Dohi (DIMDEX 2024) u Kataru. Ovaj napredni raketni sistem, opisan kao "proboj" u odbrambenoj tehnologiji, naglašava rastuće sposobnosti Irana u razvoju domaće vojske.

Dizajniran za mobilnost i brzo raspoređivanje, raketni sistem protivvazduhoplovne odbrane 9-Dey uključuje nezavisan radar na svakom lanseru i ima osam projektila spremnih za lansiranje u bilo kom trenutku.

Protivvazduhoplovni raketni sistem 9-Dey integriše napredne rakete 9-Dey sa postojećim radarima i komponentama lansera sistema Khordad 3. Njegova primarna funkcija je da se suprotstavi konvencionalnim vazduhoplovnim pretnjama kao što su borbeni avioni, helikopteri i bespilotne letelice. Pored toga, opremljen je za presretanje krstarećih raketa i vazdušnih bombi koje se brzo kreću.

Ovaj sistem protivvazduhoplovne odbrane je optimizovan za angažovanje pretnji na malim visinama, uključujući krstareće rakete i dronove, kao i vazduhoplovnu municiju. Svoju sposobnost dokazao je uspešnim presretanjem nekoliko ciljeva tokom vežbe PVO „Branioci neba Velajata 2023“. Sistem je prvi put predstavio Korpus garde islamske revolucije (IRGC) 1. juna 2021. godine.

Sistem navođenja rakete 9-Dey zasnovan je na radio-komandnom navođenju, što ukazuje da projektil dobija uputstva od kopnenog sistema Khordad 3 da se približi svom cilju. Iako je ovaj metod navođenja uobičajen za rakete zemlja-vazduh, raketa 9-Dey ne sadrži unutrašnji sistem navođenja. Ipak, raketa je opremljena laserskim blizinskim osiguračima, a lanser je opremljen radarom, termovizijskim sistemom i mogućnostima optičke detekcije kako bi se osigurala preciznost protiv ciljeva, čak i pod uslovima intenzivnog elektronskog ometanja.

Dizajn projektila uključuje trapezoidna krila i upravljačke površine slične onima koje se nalaze na raketi „Taer“, što ukazuje na fokusiranje na dejstva iz blizine. Fizičke karakteristike projektila 9-Dey ukazuju na dužinu od 3,5 do 4 metra, prečnik od oko 25 cm i težinu od približno 200 kg. Pokreće ga pogonsko čvrsto gorivo i projektil je sposoban da dostigne brzine između 3 i 4 maha, što mu omogućava da pređe svoj maksimalni domet od 30 km u roku od 22 do 32 sekunde.

Konstruisan za mobilnost i brzo raspoređivanje, sistem 9-Dey uključuje nezavisan radar na svakom lanseru i ima 8 projektila spremnih za lansiranje u bilo kom trenutku, sposobne da istovremeno gađaju više ciljeva. Struktura odbrambenog sistema uključuje dva lansirna kontejnerska kompleta od po četiri 9-Dey rakete postavljene na modifikovane lansere Khordad 3,.

Kako je ranije navedeno, jedna samohodna raketna baterija u svom sastavu će imati jedan SLO sa radarom i 8 raketa i 1-2 transportno-lansirna oruđa (bez radara). 4 ovakve baterije, oformiće raketni divizion.
To bi značilo da je divizion opremljena sa 4 ovakva samohodna lansirna oruđa sa radarom – 32 kanalan po cilju!

Maketa SLO sa radarom iz sistema 9-Dey na DIMDEX 2024:

[attachment=1]


Izvor (https://www.armyrecognition.com/defense_news_march_2024_global_security_army_industry/dimdex_2024_iran_displays_9-dey_short-range_air_defense_system_as_part_of_growing_military_portfolio.html)



Title: Re: Razvoj Iranskih raketnih sistema PVO
Post by: Kubovac on March 29, 2024, 05:22:11 pm
Video demonstracija novog iranskog odbrambenog raketnog sistema „Azarakš“

Ovaj protivraketni odbrambeni sistem kratkog dometa je rezultat ugradnje 4 rakete zemlja-vazduh Azarakš maksimalnog dometa od 10 km na novom kamionu. Na setu su se mogli videti radar kratkog dometa i infracrvena kamera.

Sistem koristi napredni trodimenzionalni radarski sistem, optički sistem za pretragu i veoma okretne najsavremenije tragače i sposoban je da uništi ciljeve u najkraćem mogućem roku, a sistem može da se postavi na različita vozila i da se koristi za operacije i danju i noću.

Sistem Azarakš, kako je saopšteno, koristi navedeni 3D radar i elektro-optički sistem za otkrivanje ciljeva, a njegove rakete su opremljene IC tragačima za samonavođenje ka ciljevima.

https://files.paluba.info/Kubovac/snimci/Azarak%c5%a1.mp4



Title: Re: Razvoj Iranskih raketnih sistema PVO
Post by: Kubovac on April 16, 2024, 10:24:04 pm
„Bavar, Khordard-15, S-300...“ Mogu li raznoliki sistemi protivvazduhoplovne odbrane Irana da spreče odmazdu Izraela?

Nakon što je napao Izrael sa preko 300 projektila i dronova, Iran se sprema za snažan odgovor američkog saveznika. Eksperti su analizirali vrstu sistema protivvazduhoplovne odbrane koje Iran poseduje i da li bi oni bili efikasni u sprečavanju izraelskih udara. Tokom protekle dve decenije, Iran je uspeo da stvori prilično sofisticiran Integrisani sistem protivvazduhoplovne odbrane (IADS).

Sadržaj video priloga:

0:00 – Uvod
0:30 - Može li se Iran odbraniti od izraelskih uzvratnih vazdušnih udara?
1:24 - Sistem protivvazduhoplovne odbrane Bavar-373
2:20 - Sistemi PVO Khordad-3 i Khordad-15
3:13 - Sistem protivvazduhoplovne odbrane "Taktički Sajad".
3:54 - Arman Anti-balistički raketni sistem
4:24 - Sistem protivvazduhoplovne odbrane Azarakhš
5:00 - Strani sistemi protivvazdušne odbrane u iranskom arsenalu

https://www.youtube.com/watch?v=ZuQskfm2Swc


Title: Re: Razvoj Iranskih raketnih sistema PVO
Post by: Kubovac on April 17, 2024, 12:05:43 pm
Kratak promotivni video prilog Iranske televizije o raketnom sistemu PVO Sevome 3rd Khordad:

https://files.paluba.info/Kubovac/snimci/3rd%20Sevome%20Khordad%20video.mp4



Title: Re: Razvoj Iranskih raketnih sistema PVO
Post by: Kubovac on April 23, 2024, 01:24:21 pm
Iran objavio novi video o svojim sistemima PVO, uz poruku potencijalnim neprijateljima

"Jedinice PVO Irana danonoćno vrše osmatranje i kontrolu vazdušnog prostora. Imamo sve da odgovorimo na bilo kakvu pretnju i van svake sumnje svaka agresija protiv suvereniteta Islamske republike će našim neprijateljima doneti težak poraz."

 https://files.paluba.info/Kubovac/snimci/Iranska%20PVO.mp4