PALUBA

Vesti => Vesti o terorizmu => Topic started by: MOTORISTA on April 12, 2021, 09:57:17 am



Title: Виртуелни кампови за обуку терориста
Post by: MOTORISTA on April 12, 2021, 09:57:17 am
понедељак, 12.04.2021.
Александар Бојовић

Виртуелни кампови за обуку терориста

Праћење трагова новца отежава појава криптовалута

Европол је недавно подржао италијанску полицију у акцији хапшења Италијана осумњиченог да је унајмио убицу на мрачној страни интернета – „дарк-вебу”. Убица, ангажован путем веб-странице на мрежи ТОР, плаћен је у вредности од око 10.000 евра у криптовалути биткоин, да убије бившу девојку осумњиченог, саопштено је 7. априла на сајту Европола. У истрази овог случаја, Европол је урадио сложену анализу како би пратио и пронашао добављача од којег је осумњичени купио биткоине. Италијанска полиција је потом ступила у контакт са добављачем крипто услуга, који је потврдио информације откривене током истраге и пружио властима детаље о осумњиченом. Правовремена полицијска истрага овог компликованог случаја спречила је убиство девојке.

Мрачна страна интернета – „дарк-веб”, функционише као неистражен простор интернета на коме се може налетети на све и свашта. Због могућности скривања идентитета и локације, „дарк-веб” представља идеално окружење за нуђење хакерских услуга и продају хакованих података, понуду различитих криминалних активности па чак и наруџбине убистава, куповине наркотика, органа и дечје порнографије. На „дарк-вебу” се могу наћи и подаци који нису настали као предмет кривичног дела, али су ту публиковани и објављени. Разни документи о злочинима аутократских режима, као и други документи који разоткривају криминал и корупцију налазе се на „дарк-вебу”. Овакве информације на тамну страну интернета најчешће „каче” узбуњивачи и то због опасности да не буду откривени као и услед цензуре.

Дарко Обрадовић, стручњак за безбедност, објашњава за „Политику” да је „дарк-веб” најпростије речено мрежа сајтова којима се не може приступити на конвенционалан начин.

„Мора се користити посебан претраживач и да онај који претражује зна шта тражи и коју врсту тих сајтова претражује”, наводи Обрадовић. Криминалци увелико користе „дарк-веб”, а многе светске полиције известиле су да унапређују своје механизме откривања илегалних активности на тамној страни интернета. Британска полиција, на пример, од 2015. године има своје онлајн патроле. Такође, и службе безбедности уграђују своје „дарк-веб” сајтове као својеврсне замке за преступнике.

„Појава криптовалута је додатно усложила безбедносно окружење када се говори о праћењу трага новца. Тај систем омогућава да се сакрије стварни власник новца који је претворен у криптовалуту”, додаје наш саговорник.

Забрињавајуће је да предности тамне стране интернета користе и терористи. Исламска држава и друге терористичке организације доста улажу у техничка достигнућа за своје активности. На „дарк-вебу” постоје прави виртуелни кампови за обуку терориста. Многи појединци, пре свега у Западној Европи, су „саморадикализовани” путем интернета. Они приступају терористичким садржајима на конвенционалном интернету, а потом се повезују са истомишљеницима и такозваним дигиталним инструкторима који им дају улазницу за „дарк-веб” сајт. На сајтовима које добију од дигиталних инструктора они могу наћи приручнике о томе како се припремају терористички напади, како се праве експлозивне направе, као и податке о тактичким инструкцијама и тренинзима. Ово су класичне интернет методе врбовања будућих бораца за терористичке формације и регрутацију следбеника – „усамљених вукова”.

Дарко Обрадовић додаје да на „дарк-вебу” постоје и виртуелне џамије.

„Када појединац уђе у виртуелну џамију, онлајн инструктор кроз питања проверава да ли је он шит или сунит, из којег је места, ком параџемату припада… Тако раде селекцију и проверавају да ли случајно није реч о убаченом оперативцу службе безбедности”, закључује Дарко Обрадовић.

Izvor: www.politika.rs