PALUBA

RV i PVO => Kosmonautika => Topic started by: Kubovac on October 22, 2021, 04:13:13 pm



Title: Razvoj anti-satelitskih sistema (ASAT)
Post by: Kubovac on October 22, 2021, 04:13:13 pm
UVOD

Anti-Satelitsko oružje je svemirsko oružje koje je u stanju uništiti svemirska sredstva protivnika radi ispunjenja ciljeva napadača.

ISTORIJA antisatelitskih programa SAD:

Prvo testiranje bilo kog američkog anti-satelitskog uređaja održano je 13. oktobra 1959. u okviru programa pod nazivom Bold Orion. Razvojna balistička raketa sa vazdušnim lansiranjem (ALBM) ispaljena je iz aviona B-47 na satelit Eksplorer VI i očigledno je došla u krug od četiri milje od svog cilja, ali je neizvesno da li je bilo naknadnih testova.
Razvoj ASAT-a započeo je pedesetih godina (1958–59) sa nuklearnim balističkim raketama sa vazdušnim lansiranjem (ALBM) koje su nosili strateški bombarderi u početku B-47, kasnije B-58. Oružje je testirano na američkom satelitu Explorer VI. Presretač je prošao 6,4 km od satelita.
U junu 1962. godine, USAF je predložio novi skup studija, pored sličnih koje su sprovedene u većem programu vozila Dyna-Soar, za konstrukciju, misije i senzore za „Sveca sa ljudskom posadom“, "inspektora" satelita sa ljudskom posadom.

Pored "inspekcijske" misije, trebalo je da uništi potencijalno neprijateljske satelite i odbrani sebe i nenaoružane američke satelite . Celu 1962. zvaničnici vazduhoplovstva naglašavali su da najveći prioritet u vojnom svemirskom programu treba dati sposobnosti da se po potrebi pregledaju (vrše inspekciju) i unište satelite, a po programu koje je DOD (Ministarstvo odbrane) dosledno odbijalo na osnovu toga što predlozi nisu ispunjavali potrebe vojske.

Početkom šezdesetih godina razvijen je presretač sa direktnim usponom. Koristio je kopnenu anti-balističku raketu Zeus sa nuklearnom bojevom glavom Program 505. Nekoliko puta je testiran početkom šezdesetih. Oružje bi moglo uspešno presresti određenu tačku u svemiru na 100 milja.
Kasnije, juna 1963., Ministarstvo odbrane je odobrilo razvoj drugog sistema sa vertikalnim poletanjem, rakete vazdušnih snaga Thor, označene kao Program 437. Ovo je omogućilo da se dostignu sateliti na nešto većim visinama, možda 400 milja, u poređenju sa Zeusovim visinama od 100–150 milja.
Kasniji razvoj vodio je do uvođenja vazdušno lansiranog višestepenog anti-satelitskog projektila ASM-135 ASAT, koga je ekskluzivno nosio F-15A. Projektil je uništavao satelite kinetičkim udarom, na maksimalnoj visini od oko 563 km, a imao je IC glavu za samonavođenje.

Godine 1962, kao deo drugog nepovezanog istraživačkog programa, Sjedinjene Države su detonirale nuklearnu bombu od 4 megatona na visini od nekoliko stotina kilometara iznad Tihog okeana.

Ovaj test, poznat kao Morska zvezda, uništio je nekoliko satelita, od kojih su neki pripadali Sjedinjenim Državama, a neki SSSR-u. Godine 2008, brodski raketni sistem "Aegis" koji koristi brodske rakete "RIM 161 Standard Missile III" je korišćen da uništi američki špijunski satelit "USA-193" na visini od 247 km. Verzije raketnog sistema "Aegis" koje imaju viši domet između 1450–2350 km su u razvoju.
Ova mogućnost će praktično obuhvatiti sve operativne satelite u niskoj zemljinoj orbiti koja uključuje 100 kineskih i ruskih satelita. Sistem je trebalo da počne sa testiranjem 2015. godine, a trebalo je da bude operativan 2018. godine.

Poznato je da SAD ima sisteme "mekog uništavanja" (Counter Communication Systems) koji imaju mogućnost da ometaju protivnikovu upotrebu tehnika satelitskog izviđanja/ometanja/ radiofrekventnih smetnji itd.
.
Svemirska odbrana očigledno se još uvek ne može shvatiti kao ukupna, sveobuhvatna kategorija finansiranja, ali uključuje potrošnju za razvojne programe ASAT -a, kao i sve programe poput ojačavanja i preživljavanja satelita koji doprinose odbrani sopstvenih satelita kao i nadzor prostora.
Svemirska odbrana zvanično uključuje „Svemirski nadzor, preživljavanje satelitskog sistema i program protiv satelita".

F-15A ASAT iz sastava 6512-og Letačko-testnog skvadrona, sa projektilom ASM-135

[attachment=1]

Protivsatelitski projektil ASM-35, koju je nosio lovac F-15A

[attachment=2]

ABM i ASAT projektil Zeus-X

[attachment=3]

ASAT projektil Thor

[attachment=4]

Brodski ASAT projektil RIM-161-SM III

[attachment=5]



Title: Re: Istorijat razvoja anti-satelitskih sistema (ASAT)
Post by: Kubovac on October 22, 2021, 04:43:38 pm
ISTORIJA antisatelitskih programa SSSR/Rusije:


SSSR je započeo planiranje satelitskih programa u godinama 1953–1954, dok se uporedivo planiranje u SAD nije dogodilo sve do 1957–1958. Međutim, u situaciji sličnoj razvoju ICBM-a, američki vojni satelitski programi razvijali su se većom brzinom od onih u SSSR-u ranih 1960-ih, kada su počeli. SSSR je svakako uspostavio sistem satelitskog osmatranja, i neke od svojih radarskih sistema, kao i program optičkog osmatranja.

Sovjetska vojna strategija, sadrži opsežnu raspravu o predloženim američkim programima „svemirske odbrane“, predviđeno „svemirsko oružje, uključujući američko orbitalno nuklearno oružje-antisatelitsko oružje", kao i procene o američkim satelitima koji bi se lansirali u okviru ovih programa do 1975.
Prvi sistem u ovoj kategoriji "Istrebitel Sputnjikov" ili "satelit borac" sastojao se od "vozila za uništavanje" na raketni pogon i rakete-nosača na bazi ICBM R-36 Ciklon.
Nakon postavljanja u orbitu, "vozilo za uništavanje" bi manevrisalo u cilju presretanja ciljanog satelita i detoniralo eksploziv u "vozilu". Uspešno je testiran nekoliko puta šezdesetih, sedamdesetih i osamdesetih godina na seriji satelita "Kosmos". Vremenom su visine ciljanja povećane na 2000 km, a vreme reakcije za sinhronizaciju sa ciljnim satelitom je smanjeno (broj orbita potrebnih za ASAT od kuće do cilja).

Razvijen je još jedan raketni sistem sa kinetičkim efektom "hit-to-kill" nazvan Narjad Sistem - (Čuvar) sa sposobnošću da se popne na izuzetno velike visine (40.000 km). Jednom u orbiti, raketni sistem je imao sposobnost da samostalno manevriše i da otpusti više "vozila za uništavanje" na raketni pogon koji bi se samonavodili na više satelita jednovremeno.
Anti-satelitski sistem je prevožen raketom UR-100NU koja se lansirala iz silosa.

Kao odgovor na američki avionski ASAT projektil ASM 135, Rusi su razvili ASAT sistem direktnog uspona, sa kinetičkim efektom, koristeći lovca Mig-31D uparenog sa raketom presretačem dugom 33 stope (dostizao je maksimalnu visinu od 1500 km u svemir). Izrađena su dva ovakva aviona.
Tačno praćenje ciljanog satelita je obezbeđeno laserskim optičkim lokatorom na zemlji. Ovaj ASAT je bio sposoban da uništi do 36 satelita za manje od 24 sata.

Otvoreni izvori izvestili su o testiranju nove ruske rakete ASAT pod nazivom "Nudol" 18. novembra 2015. Nudol je raketni sistem sa direktnim usponom i sa sposobnošću da napadne ciljne satelite u režimu kinetičkog uništenja.
"Nudol" je u međuvremenu postao i deo projekta "A-235 Samolet-M", projekta unapređenja moskovske protivraketne odbrane (ABM), a ruska vojna doktrina iz 2010. naglašava svemir kao ključnu komponentu svoje odbrambene strategije koja daje visok prioritet sprovođenju ASAT istraživanja i upotrebi ometača satelita. Ruski predsednik je u otvorenim medijima izjavio da Rusija prati Kinu u izgradnji najsavremenijeg naoružanja koje bi garantovalo ispunjavanje zadataka kosmičke odbrane za period do 2020. godine.

Danas je pri kraju razvoj sistema PVO/PRO S-500 Prometej, koji će, korišćenjem svojih ABM/ASAT projektila 77N6-1, moći da uništava orbitalne platforme i niskoorbitalne satelite u nižoj Zemljinoj orbiti, na visinama iznad 185 km.

MiG-31D u akciji presretanja satelita (ilustracija):

[attachment=1]

R-36 Ciklon - Istrebitel Sputnikov:

[attachment=2]

ASAT projektil UR-100NU:

[attachment=3]

ABM i ASAT projektil Nudol:

[attachment=4]

S-500 Prometej sa ABM/ASAT projektilom iz porodice 77N6:

[attachment=5]


Title: Re: Istorijat razvoja anti-satelitskih sistema (ASAT)
Post by: Kubovac on October 22, 2021, 05:12:32 pm
ISTORIJA antisatelitskih programa Kine:

Kina razvija ASAT kapacitete najvećom brzinom. Navodno se kinesko oružje ASAT razvija od programa 640 iz 1964. Prvi cilj je bio razviti raketu ABM, ali je oko 1970. godine pokrenut program ASAT. To su tri tipa ASAT sistema koji su u razvoju, a to su sistemi direktnog uspona, sistemi mekog uništavanja i mikrosateliti.

Sistemi direktnog uspona sadrže raketu lansiranu sa zemlje koja je usmerena protiv ciljanog satelita kao kinetičko "vozilo" za uništenje. Lansiranje rakete
SC-19 11. januara 2007. godine za uništenje vremešnog satelita polarne orbite "FI-1C" iz serije "Fengiun" bila je zgodna demonstracija ovih sposobnosti. Iako je gore navedeno bilo lansiranje sa kopna, otvoreni izvori navode da je stvorena slična sposobnost za lansiranje projektila klase SC-19 iz podmornica klase Lin. Taj ASAT test iz 2007. klasifikovan kao najveći događaj u istoriji koji je do sada stvorio čovek je još jedna velika zabrinutost.
U 2010. godini lansirana je još jedna raketa SC-19 koja je uništila je MRBM (CSS-Ks-11).

U maju 2013, test ASAT presretača "Dong Neng 2" (DN-2) izazvao je veliku buru u stručnim krugovima zemalja koje putuju u svemir. Lansiran je projektil na velikoj podorbitalnoj visini više od 18600 milja. Dok je Kina tvrdila da je to naučni teret za proučavanje gornje jonosfere, analitičar ga je opisao kao ASAT sistem sa sposobnošću da uđe u duboki svemir i ugrozi ciljne satelite u celom visinskom rasponu geocentričnih orbita (niske orbite Zemlje ili LEO - visine do 2000 km, srednje orbite Zemlje ili MEO — od 2000 km do 35786 km i visoke Zemljine orbite ili HEO — veće od 35786 km).

Misterija još uvek okružuje ovaj test. Otvoreni izvori su izvestili da je gore navedeni test ponovljen 15. oktobra, sa još jednim testom egzo-atmosferskog vozila (DN-3) zasnovanog na principu kinetičkog uništenja. Izveštaj o kineskom arsenalu izgradnje "svemirskog oružja" brzim tempom bio je sveprisutan u javnosti u prvim mesecima 2016.


Što se tiče sposobnosti "sistema mekog uništenja", Kina navodno razvija lasersko i mikrotalasno oružje velike snage koje može ili poremetiti ili električno oštetiti satelit. Jedan takav laser velike snage je u razvoju od 1995. godine i testiran je na orbitalnom američkom satelitu 2006. godine, a takođe i 2008. godine.

Dvojica astronauta na "Shenzhou 7" su navodno pustili mikrosatelit "BX-1" koji je leteo relativnom brzinom od 17.000 milja na sat i prošao opasno blizu (27 km) od Međunarodne svemirske stanice (ISS). Pri takvim relativnim brzinama, mogući sudar je mogao uništiti oba objekta.
Mikrosatelit se definiše kao bilo koji objekat koji kruži oko Zemlje čija je masa veća od 10 kg i manja od 500 kg


Mikrosatelit BX-1:

[attachment=1]

ASAT projektil SC-19:

[attachment=2]

ASAT projektil Dong Neng (DN-3):

[attachment=3]


Title: Re: Istorijat razvoja anti-satelitskih sistema (ASAT)
Post by: kosmonaut on October 22, 2021, 09:14:27 pm
Dong Neng, lanser maskiran za šumu a raketa za Arktik.


Title: Re: Istorijat razvoja anti-satelitskih sistema (ASAT)
Post by: Kubovac on October 22, 2021, 11:05:29 pm
Dong Neng, lanser maskiran za šumu a raketa za Arktik.

Mislim da kod ovih sistema i nije potrebno "bogzna kakvo" maskiranje.....  ;)


Title: Re: Istorijat razvoja anti-satelitskih sistema (ASAT)
Post by: kosmonaut on October 23, 2021, 08:44:05 am
Ma znam nego bode oči. :)


Title: Re: Istorijat razvoja anti-satelitskih sistema (ASAT)
Post by: Kubovac on October 23, 2021, 07:27:49 pm
Sve tri prve objave, o razvoju anti-satelit programa SAD-a, SSSR/Rusije i Kine su osvežena, korigovana i sa dodatnim informacijama i slikama.
Sada se može smatrati da je, ovaj uvodni deo, kompletiran.... :)


Title: Re: Istorijat razvoja anti-satelitskih sistema (ASAT)
Post by: PakleniVuk on October 23, 2021, 09:07:35 pm
Ima li Indije?  :pirat Fali nam profesor Milinović ovde na temi.   ;D


Title: Re: Istorijat razvoja anti-satelitskih sistema (ASAT)
Post by: Kubovac on October 23, 2021, 09:10:16 pm
Ima li Indije?  :pirat Fali nam profesor Milinović ovde na temi.   ;D

Napiši ti o tome! Ili šalji izvore pa ću se ja pozabaviti s tim.... Ovo je samo "uvod" u temu....


Title: Re: Istorijat razvoja anti-satelitskih sistema (ASAT)
Post by: PakleniVuk on November 07, 2021, 03:53:13 pm
Indija je 27. marta 2019. testirala antisatelitsko oružje tokom operacije kodnog naziva Misija Šakti (IAST: Sakti; lit. „Moć“). Meta testa bio je satelit prisutan u niskoj Zemljinoj orbiti, koji je pogođen kinetičkim projektilom .

ASAT test je koristio modifikovani presretač protiv balističkih projektila kodnog naziva "Prithvi Defense Vehicle Mark-II" koji je razvijen u okviru projekta KSSV-1. Taj test je Indiju učinio četvrtom zemljom nakon Sjedinjenih Država, Rusije i Kine koja je testirala ASAT oružje. Test je izazvao zabrinutost u vezi sa stvaranjem svemirskog otpada. Indijska vlada je pokušala da odgovori na ove zabrinutosti rekavši da ostaci dobijeni testom neće dugo trajati. Kaže se da Indijska uspešna demonstracija sposobnosti ASAT označava njenu sposobnost da presretne interkontinentalnu balističku raketu. ASAT oružje treba da deluje kao sredstvo odvraćanja.

Indijski anti-satelitski (ASAT) program koristio je spin off tehnologije iz indijskih ABM sistema. Indija razvija višeslojni i višefazni raketni odbrambeni sistem za odbranu od neprijateljskih balističkih i krstarećih projektila. Egzoatmosferski presretači koji su predviđeni za upotrebu protiv ICBM, koji imaju uzdignute putanje i lete na velikim visinama, takođe se mogu koristiti za presretanje satelita. Kao odgovor na pretnje raketnih sistema iz Kine i Pakistana, Indija je 1999. godine počela da radi na svom BMD programu. Indija je 2006. i 2007. godine testirala svoj prvi egzo atmosferski presretač Prithvi Air Defense (PAD) i endo atmosferski presretač Ashvin/Advanced Air Defense, respektivno. Indija je 2009. godine počela da radi na novom egzo atmosferskom presretaču pod nazivom Prithvi Defense Vehicle (PDV) sličan THAAD-u. Indija je počela rad na ASAT-u ubrzo nakon testiranja kineske protivsatelitske rakete 2007. godine. Na televizijskom brifingu za novinare tokom 97. indijskog naučnog kongresa u Tiruvananthapuramu, generalni direktor Organizacije za istraživanje i razvoj odbrane Rupeš objavio je da Indija razvija neophodnu tehnologiju koja se može kombinovati za proizvodnju oružja za uništavanje neprijateljskih satelita u orbiti. Dana 18. marta 2008, generalni direktor DRDO i naučni savetnik ministra odbrane V. K. Sarasvat je nagovestio da Indija poseduje tehnologiju potrebnu za raketu ASAT. Dana 10. februara 2010, Sarasvat je izjavio da Indija ima „sve neophodne građevne blokove“ da integriše antisatelitsko oružje za neutralizaciju neprijateljskih satelita u niskim zemaljskim i polarnim orbitama. Poznato je da Indija razvija egzo-atmosfersko vozilo za presretanje koje se može integrisati sa projektilom da bi se aktivirali sateliti. U aprilu 2012, predsednik DRDO-a V. K. Sarasvat je rekao da Indija poseduje kritične tehnologije za ASAT oružje od radara i presretača razvijenih za indijski program odbrane od balističkih raketa.bU julu 2012, Ajai Lele, saradnik Instituta za odbrambene studije i analize, napisao je da bi ASAT test ojačao poziciju Indije ako bi se uspostavio međunarodni režim za kontrolu širenja ASAT-a sličnih NPT-u. On je sugerisao da se testiranje u niskoj orbiti protiv namenski lansiranog satelita ne bi smatralo neodgovornim.bIndija je 2014. godine izvršila prvi test PDV-a. Prvi test presretanja u realnom vremenu izveden je protiv manevarske mete 2017. godine, nakon čega je usledio još jedan test 2019. godine. Indija je 2017. izgubila kontakt sa jednim od svojih ključnih satelita za snimanje, RISAT-1. Indijska vlada je 2016. godine odobrila program kodnog naziva Projekat KSSV-1 za ASAT test. Modifikovana verzija PDV-a slična zemaljskom presretaču na srednjem kursu, zvanično nazvanom PDV MkII, testirana je protiv satelita 27. marta 2019. DRDO je takođe radio na oružju usmerene energije, elektromagnetnom pulsu i koorbitalnom oružju za ASAT uloge.

Presretač je udario u testni satelit na visini od 283 kilometra (176 milja) u niskoj zemljinoj orbiti (LEO), čime je misija Šakti bila uspešan test rakete ASAT. Presretač je lansiran oko 05:40 UTC na Integrisanom poligonu za testiranje (ITR) na ostrvu Abdul Kalam i pogodio je cilj nakon 168 sekundi. Microsat-R je bio sumnjiva meta testa. Raketni sistem je razvila Organizacija za istraživanje i razvoj odbrane (DRDO) — istraživačko krilo indijskih službi odbrane. Premijer Narendra Modi obratio se naciji na televiziji, najavljujući test. Ovim testom Indija je postala četvrta nacija posle Sjedinjenih Država, Rusije i Kine sa dokazanim anti-satelitskim (ASAT) sposobnostima. Indija je zvanično potvrdila da je raketa ASAT korišćena u testu presretač za odbranu od balističkih raketa i da je deo indijskog programa odbrane od balističkih raketa. Presretač ima oznaku Prithvi Defense Vehicle (PDV) Mark-II. Projektil presretač koji je učestvovao u testu imao je kinetic kill vozilo glavu za samonavođenje . Tako je raketa, po prirodi, bila protivsatelitsko oružje direktnog uspona. Imao je dužinu od 13 m i prečnik 1,4 m. Kao trostepena raketa, bila je opremljena sa dva stepena raketnog motora na čvrsto gorivo i vozilom Kill. Ukupna težina prve i druge etape je 17,2 tone, dok je težina treće faze 1,8 tona. Prve dve etape mogu da nose 16,7 tona goriva. Šef DRDO G. Satheesh Reddi rekao je da iako su neke ranije razvijene pod-tehnologije korišćene kao osnova, presretač je bio potpuno nova raketa. Prema DRDO, projektil je bio sposoban da obori ciljeve koji su se kretali brzinom od 10 km u sekundi na visini od čak 1200 km. Međutim, da bi se minimizirala opasnost od krhotina, presretanje je izvedeno protiv objekta koji se kretao brzinom od 7,4 km u sekundi na visini ispod 300 km. Šef DRDO G. Satiš Redi rekao je da se propulzivna snaga rakete presretača može povećati kako bi bila sposobna da gađa satelite na srednjim visinama. Projektil je navodno pogodio satelit sa tačnošću manjom od 10 cm, što je uporedivo sa najboljim prijavljenim performansama ASAT projektila. U nekim izveštajima se navodi da je postignuta tačnost od nekoliko centimetara. Prema rečima šefa DRDO G. Satiša Redija, projektil presretač je sposoban da obori sve satelite prisutne u niskoj Zemljinoj orbiti.  Kill Vehicle predstavlja treću fazu rakete presretača. Imao je napredni terminalni sistem navođenja na brodu, uključujući infracrveni tragač za snimanje bez kardana i inercijalni navigacioni sistem koji je koristio prstenaste laserske žiroskope, koji su detektovali i pratili Microsat-R satelit u niskoj Zemljinoj orbiti.Korekcije kursa putanje Kill Vehiclea su napravljene korišćenjem sistema vektora potiska. Korišćeni su veliki potisnici koji se nalaze na vrhu zadnjeg cilindričnog tela Kill Vehiclea u približno njegovom centru gravitacije i manji potisnici koji se nalaze blizu zadnjeg dela Kill Vehiclea. Kill Vehicle ima sposobnost da uništi mete u čitavom regionu niske Zemljine orbite. Raketni motori na čvrsto gorivo formirali su prve dve faze rakete presretača. Ove stepenice raketnog motora dovele su raketu ASAT do potrebne visine i brzine. Nakon toga, toplotni štit na vrhu nosa je izbačen i IIR tragač vozila za ubijanje se zaključao na satelit.


Opšte je saopšteno da je meta testa bio Microsat-R, satelit koji je ISRO lansirao 24. januara 2019. Ovaj satelit je navodno napravljen da služi svrsi testa. Međutim, Indija tvrdi da je oborila „živi“ indijski satelit; Indija nije navela naziv satelita. Relativna brzina između projektila i Microsat-R bila je oko 10 km u sekundi. Oboriti satelit koji je približno prisutan u 300 km LEO je izazovniji od obaranje satelita koji se nalazi u višoj orbiti. Poprečna orbitalna brzina satelita obrnuto je proporcionalna njegovoj udaljenosti od centra Zemlje, što je direktna posledica zakona održanja ugaonog momenta, ili ekvivalentno, Keplerovog drugog zakona. 

Svemirski otpad

 U saopštenju objavljenom nakon testa, indijsko Ministarstvo spoljnih poslova je saopštilo da je test sproveden na maloj nadmorskoj visini kako bi se osiguralo da će se nastali ostaci „raspasti i pasti na Zemlju u roku od nekoliko nedelja“. Prema Džonatanu Mekdauelu, astrofizičaru iz Harvard-Smitsonijan centra za astrofiziku, neki ostaci bi mogli da opstanu godinu dana, ali većina bi trebalo da izgore u atmosferi u roku od nekoliko nedelja. Brian Veeden iz Secure Vorld Foundation se složio, ali je upozorio na mogućnost da neki fragmenti budu podignuti na više orbite. Svemirska komanda američkog vazduhoplovstva saopštila je da prati 270 komada krhotina sa testa,iako je od 26. septembra katalogizovano samo 125 objekata. Holandski konsultant za svesnost o svemirskoj situaciji Marko Langbruk osporio je tvrdnju DRDO-a da je test odgovoran. On je rekao da presretanje nije bilo „direktno“, što bi smanjilo izbacivanje krhotina na veće visine, već je umesto toga obavljeno pod uglom naviše. On je dodao da će većina krhotina biti očišćena u roku od nekoliko dana, ali da će neki trajati godinu ili dve. Prema NASA-i, 49 praćenih komada krhotina ostalo je u orbiti do 15. jula 2019. Indijski eksperti za rakete kritikovali su ovu tvrdnju pominjući da su krhotine generisane u sličnim testovima od strane SAD, dodajući da krhotine ne predstavljaju pretnju nijednoj svemirskoj letelici jer se nalazi na veoma niskoj orbiti. Od 26. septembra 2019. u orbiti je bilo 50 praćenih komada krhotina, ali 9 ih je izgubljeno (bez ažuriranja više od 30 dana) prema astrodinamičaru T.S. Kelso

Indija je stvorila Odbrambenu svemirsku agenciju da razvije kapacitete potrebne za zaštitu njenih interesa u svemiru i za suočavanje sa pretnjom svemirskih ratova. Indija je 25. i 26. jula 2019. izvela svoju prvu vežbu simuliranog svemirskog ratovanja pod nazivom IndSpaceEk. Vežbu je izveo Integrisani štab odbrane. Očekuje se da će vežba dovesti do procene pretnji i stvaranja zajedničke doktrine kosmičkog ratovanja.

Dalji razvoj

Indija navodno radi na ASAT oružju usmjerene energije, koorbitalnom ASAT oružju, laserima i ASAT oružju zasnovanom na elektromagnetnom pulsu (EMP). Takođe se razvija sposobnost zaštite svemirskih sredstava od neprijateljskih elektronskih i fizičkih napada.

Špijunski incident

Aircraft Spots, koji prati kretanje aviona u vezi sa vojskom, saopštio je da je izviđački avion američkog ratnog vazduhoplovstva iz Pomorske ustanove za podršku Dijego Garsija leteo na „misiju u Bengalskom zalivu da nadgleda indijsko testiranje protivsatelitskih raketa“. Ovo je demantovalo Ministarstvo odbrane Sjedinjenih Država.

Reakcije

 Kina je oprezno reagovala na test. Kinesko ministarstvo spoljnih poslova je saopštilo da je primetilo izveštaje o testu i da se nada da će sve zemlje održavati mir i spokoj u svemiru. Međutim, kineski državni mediji osudili su „dvostruke standarde“ zapadnog sveta. Rečeno je da Zapad nije kritikovao Indiju toliko koliko je kritikovao Kinu zbog njenog ASAT testa jer je posmatrao test iz 'kinesko-indijske perspektive takmičenja'.

 Pakistan je ustvrdio da je svemir zajedničko nasleđe čovečanstva, rekavši da je svaka nacija dužna da se uzdrži od akcija koje vode militarizaciji svemira. Portparol pakistanskog ministarstva spoljnih poslova rekao je da je hvalisanje takvim sposobnostima beskorisno, pozivajući se na engleski idiom Tilting at Vindmills ("duvanje u vetrenjaču"). Pakistan se takođe nada da će zemlje koje su ranije osuđivale takve testove drugih zemalja „biti spremne da rade na razvoju međunarodnih instrumenata za sprečavanje vojnih pretnji u vezi sa svemirom“.

 Rusija je priznala izjavu Indije o tome da test nije bio usmeren ni na jednu naciju i pozvala Indiju da se pridruži rusko-kineskom predlogu za sporazum protiv naoružanja svemira.

 Posle testa, vršilac dužnosti ministra odbrane Sjedinjenih Država Patrik Šanahan upozorio je na rizike od svemirskog otpada izazvanog ASAT testovima, ali je kasnije dodao da ne očekuje da će ostaci sa indijskog testa trajati. Stejt department Sjedinjenih Država je prihvatio izjavu Ministarstva spoljnih poslova o svemirskom otpadu i ponovio svoju nameru da sledi zajedničke interese u svemiru, uključujući i bezbednost svemira sa Indijom. Jim Bridenstine, šef NASA-e, nazvao je indijski ASAT test „užasnom stvari“, ističući da ostaci od eksplozije ugrožavaju druge satelite i Međunarodnu svemirsku stanicu. Vršilac dužnosti komandanta Strateške komande SAD general Džon E Hajten rekao je članovima Senatskog komiteta za oružane snage da su Indijci sproveli ASAT test zato što su „zabrinuti zbog pretnji njihovoj naciji iz svemira“ dok je odgovarao na pitanje senatora o potrebi da Indija uradite takve testove.

Značaj

 Smatra se da test ima značaj iz sledećih razloga

— On daje Indiji mogućnost da degradira i uništi mogućnosti komunikacije, izviđanja i prikupljanja obaveštajnih podataka zemalja tako što će uništiti njihove sredstva zasnovana na svemiru. To je zapravo sredstvo odvraćanja, odvraćajući slične akcije neprijateljskih nacija.To pokazuje da Indija ima sposobnost da presreće interkontinentalne balističke rakete van atmosfere. Test potencijalno omogućava Indiji da zatraži pravo da bude uključena u formiranje budućih međunarodnih normi i smernica u vezi sa militarizacijom svemira.

[attachment=1]

Za Palubu priredio P.V.
Izvor Wiki na engleskom


Title: Re: Istorijat razvoja anti-satelitskih sistema (ASAT)
Post by: Kubovac on November 07, 2021, 06:03:05 pm
Odličan tekst Pakleni! Hvala na trudu i prevodu! :)


Title: Re: Istorijat razvoja anti-satelitskih sistema (ASAT)
Post by: MOTORISTA on November 15, 2021, 08:49:30 pm
Rusija izvela probu antisatelitskog oružja - Amerika odmah regovala: "Redak i potencijalno opasan događaj"
IZVOR: B92 PONEDELJAK, 15.11.2021.

Vašington -- SAD su zabrinute što je Rusija tokom vikenda izvela veliku probu antisatelitskog oružja, izjavila su dva američka zvaničnika za CNN.

Jedan od zvaničnika je rekao da je to možda stvorilo potencijalno opasno polje krhotina u svemiru. Američka svemirska komanda potvrdila je da se desio redak i potencijalno opasan "događaj koji stvara krhotine", ali nije navela detalje niti pominjala Rusiju.

Dvojica zvaničnika rekli su da se Stejt department sprema da objavi saopštenje kasnije danas. Ove vrste događaja obično su uzrokovane testovima antisatelitskog oružja koji uključuju raketu sa zemlje koja pogađa satelit i stvara veliko polje krhotina. Jedan od zvaničnika je rekao da je raketa sa kopna lansirana na metu u orbiti.

"Aktivno radimo na karakterizaciji polja krhotina i nastavićemo da osiguravamo da sve nacije koje se nalaze u svemiru imaju informacije neophodne za manevrisanje satelitima u slučaju udara", rekao je portparol Svemirske komande.

"Takođe smo u procesu rada sa međuagencijom, uključujući Stejt department i NASA, u vezi sa ovim izveštajima i obezbedićemo ažurirane informacije u bliskoj budućnosti."

U ponedeljak je posada na Međunarodnoj svemirskoj stanici morala brzo da obuče svemirska odela i uskoči u svoje svemirske letelice u slučaju da stanicu pogode neki ostaci koji prolaze, prema ruskoj svemirskoj agenciji ROSKOSMOS. Ostaje nejasno da li su te krhotine nastale tokom ruskog testa antisatelitskog oružja. NASA i Stejt department nisu odmah odgovorili na zahtev za komentar.

Izvor: www.b92.net


Title: Re: Istorijat razvoja anti-satelitskih sistema (ASAT)
Post by: Dreadnought on November 16, 2021, 08:20:12 am


Pentagon optužuje: Nismo dobili nikakva upozorenja od Rusije o testiranju protivsatelitskog oružja


Američka vojska nije dobila nikakva upozorenja od svojih ruskih kolega o testiranju protivsatelitskog oružja, tvrdi portparol Pentagona Džon Kirbi.

U Pentagonu kažu da bi rusko protivsatelitsko oružje moglo da predstavlja pretnju po Sjedinjene Američke Države i druge kosmičke sile.

„Pomno pratimo različita sredstva koje Rusija, izgleda, želi da napravi, a koja mogu da ugroze ne samo interese naše nacionalne bezbednosti, već i drugih kosmičkih sila“, istakao je Kirbi.

Pentagon deli zabrinutost Stejt departmenta koji je ranije izneo tvrdnju da je Rusija testirala protivsatelitsko oružje koje je, po mišljenju Vašingtona, ugrozilo Međunarodnu svemirsku stanicu (MSS).

Kirbi je upozorio da su ruska testiranja pre svega opasna zbog oblaka svemirskog otpada koji ugrožava i MSS i njenu posadu.

Kako je rekao, SAD se zalažu za razvoj univerzalnih normi kojima bi se rukovodila svetska zajednica pri istraživanju svemira.


Šta kažu u Stejt departmentu

Optužbama na račun Rusije se pridružio i američki Stejt department.

„Ruska Federacija je danas izvela neodgovorno testiranje rakete protiv jednog od njenih satelita“, istovremeno je naveo portarol američkog Stejt departmenta Ned Prajs, dodajući da je to navodno dovelo do pojave mnoštva delova svemirskog otpada koji sada „ugrožava interese svih zemalja“.

SAD će raditi sa saveznicima i partnerima na odgovoru na te neodgovorne postupke Rusije, kaže portparol Stejt departmenta.

Prema rečima Prajsa, Stejt department računa na stabilnije, predvidljivije odnose sa Rusijom, ali je prerano govoriti o tome.

„SAD i Rusija bi mogle da imaju stabilniji, predvidiviji odnos, ali aktivnosti poput ovih koje smo videli danas sa testiranjem protivsatelitskog naoružanja, akcije koje vidimo duž granice sa Ukrajinom i drugo, sve to ukazuje da je prerano reći da smo uspeli da ostvarimo ovakav odnos“, ocenio je portparol, nazivajući izjave Moskve o militarizaciji svemira „neiskrenim i licemernim“.


London: Rusija zanemarila bezbednost svemira

Istovremeno, britanski ministar odbrane Ben Volas optužio je Rusiju da je navodno zanemarila bezbednost svemira i stvorila pretnju za satelite i svemirske letelice. On je izneo tvrdnju da je „Moskva testirala antisatelitsko oružje usled čega se u Zemljinoj orbiti stvorio potencijalno opasan svemirski otpad“.

Činjenica da je Ruska Federacija testirala protivsatelitsku raketu, „što je izazvalo razorne posledice, pokazuje potpuno zanemarivanje bezbednosti i dugoročne stabilnosti“ u svemirskom prostoru, smatra Volas.

Američke vlasti su u ponedeljak optužile Rusiju za testiranja protivsatelitskog oružja koje je, prema njihovim podacima, stvorilo oblak svemirskog otpada koji predstavlja opasnost za posadu Međunarodne svemirske stanice.

Sa svoje strane, „Roskosmos“ je saopštio ranije da će se MSS uskoro približiti svemirskom otpadu i da će se zbog bezbednosti posada skloniti u svemirske brodove.


izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/20211115/pentagon-optuzuje-nismo-dobili-nikakva-upozorenja-od-rusije-o-testiranju-protivsatelitskog-oruzja-1131611124.html)


Title: Re: Istorijat razvoja anti-satelitskih sistema (ASAT)
Post by: Dreadnought on November 16, 2021, 08:26:18 am


Vašington: Rusija testirala protivsatelitsku raketu - odgovorićemo


Vašington namerava da, zajedno sa svojim saveznicima, odgovori na to što je Rusija, prema verziji američke strane, izvela testiranje protivsatelitske rakete, navodi se u saopštenju državnog sekretara SAD Entoni Blinkena.

Kako je naveo šef Stejt departmenta, Rusija je 15. novembra izvela testiranje protivsatelitske rakete, pogodivši jedan svoj satelit. Prema njegovoj verziji, tom prilikom je nastalo više od 1.500 fragmenata koji se "mogu pratiti". Po mišljenju Blinkena, verovatno će nastati "na stotine hiljada manjih svemirskih fragmenata".

U saopštenju se navodi da će navedeni svemirski otpad "celu deceniju pretiti satelitima i drugim kosmičkim aparatima koji su od fundamentalnog značaja za bezbednost, ekonomiju i naučne interese svih država".

Kako je istakao američki državni sekretar, Vašington će zajedno sa svojim saveznicima spremiti odgovor na ovo testiranje.
 
Zabrinutost postupcima Rusije u svemiru ranije su izražavali američki generali. Kao odgovor na ove tvrdnje, portparol Kremlja Dmitrij Peskov saopštio je da Moskva ceni saradnju sa Vašingtonom u svemiru i da se nada da ona neće postati žrtva rusofobije. Strah Amerikanaca je nazvao neosnovanim, naglasivši da se Moskva zalaže za mir i saradnju.


izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/20211116/vasington-rusija-testirala-protivsatelitsku-raketu---odgovoricemo-1131613771.html)


Title: Re: Istorijat razvoja anti-satelitskih sistema (ASAT)
Post by: Dreadnought on November 16, 2021, 10:14:22 am


Quote
NASA chief 'outraged' by Russia missile test that endangered astronauts on ISS

NASA administrator Bill Nelson said Monday he was "outraged" by a Russian space missile test that sparked a debris cloud and forced astronauts aboard the International Space Station to take evasive action.



https://youtu.be/OfaHCsFHJhM


Title: Re: Istorijat razvoja anti-satelitskih sistema (ASAT)
Post by: Dreadnought on November 16, 2021, 01:26:14 pm


Ruska vojska: Pogodili smo sovjetski satelit u svemiru


Ministarstvo odbrane Rusije smatra licemernim tvrdnje američkog Stejt departmenta i Pentagona koji pokušavaju da optuže Rusiju da stvara pretnju za Međunarodnu svemirsku stanicu.

U saopštenju se navodi:


- Ruska vojska je juče uspešno izvela testiranje, usled čega je neispravna ruska svemirska letelica „Celina-D”, koja je bila u orbiti od 1982. godine - uništena.

- Sjedinjene Države pouzdano znaju da fragmenti nastali uništenjem satelita nisu i neće predstavljati pretnju za orbitalne stanice, letelice i svemirske aktivnosti.

- Ranije su slična testiranja u svemiru već izveli SAD, Kina i Indija.

- Smatramo licemernim izjave Stejt departmenta i Pentagona, koji su pokušali da optuže Rusiju da stvara „rizike“ za kosmonaute MKS-a i pozvali na razvoj univerzalnih normi za istraživanje svemira.

- Dugi niz godina Rusija poziva SAD i druge sile da potpišu sporazum o sprečavanju postavljanja oružja u svemir, ali SAD i njihovi saveznici to blokiraju.

- Istovremeno, 2020. godine, SAD su stvorile Svemirsku komandu i usvojile svemirsku strategiju, gde je jedan od glavnih ciljeva stvaranje sveobuhvatne vojne prednosti u svemiru, Pentagon se aktivno razvija i bez obaveštenja testira najnovije udarno-borbeno oružje u orbiti.

- Akcije Sjedinjenih Država se ocenjuju kao pretnja, zbog čega Ministarstvo odbrane Rusije vrši planirane aktivnosti na jačanju odbrambenih sposobnosti, isključujući mogućnost iznenadnog narušavanja bezbednosti zemlje u svemirskom sektoru i na terenu postojećim i perspektivnim inostranim svemirskim sredstvima.


Ranije je Stejt department saopštio da je Rusija juče testirala protivsatelitsku raketu, uništivši stari sovjetski satelit koji je van upotrebe.


izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/20211116/ruska-vojska-pogodili-smo-sovjetski-satelit-u-svemiru-1131622829.html)


Title: Re: Istorijat razvoja anti-satelitskih sistema (ASAT)
Post by: Dreadnought on November 16, 2021, 02:25:03 pm


Lavrov odgovorio


Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov ocenio da su optužbe SAD na račun Rusije da navodno ugrožava svemir u najmanju ruku licemerje.

Lavrov je istakao da nema činjenica koje idu u prilog tim optužbama.

"Više bismo voleli da SAD, umesto neosnovanih optužbi, sednu za pregovarački sto i razgovaraju o svojoj zabrinutosti u vezi sa sporazumom koji Rusija i Kina predlažu za sprečavanje trke u naoružanju u svemiru, a koji SAD ne mogu da prihvate", rekao je Lavrov, prenose RIA Novosti.

Istakao je da bi Moskva želela da čuje ne izgovore, već konkretan argumentovan stav.

Prethodno je američki Stejt department saopštio da je Rusija "neoprezno" testirala antisatelitsko oružje, koje je navodno predstavljalo pretnju po astronaute Međunarodne svemirske stanice.

Američki državni sekretar Entoni Blinken upozorio je da će SAD raditi sa saveznicima i partnerima kako bi odgovorili na, kako je rekao, neodgovoran čin Rusije, koja je "razornim testiranjem antisatelitskog projektila (ASAT) na svom satelitu ugrozila svemir".


izvor (https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=11&dd=16&nav_category=78&nav_id=2057396)


Title: Re: Istorijat razvoja anti-satelitskih sistema (ASAT)
Post by: Dreadnought on November 16, 2021, 02:31:58 pm



Šojgu potvrdio: Rusija uspešno testirala protivsatelitski sistem


Perspektivni protivsatelitski sistem pogodio je stari satelit, saopštio je ministar odbrane Rusije Sergej Šojgu.

"Zaista smo uspešno testirali perspektivni sistem. On je filigranski pogodio stari satelit", rekao je Šojgu.

On je naglasio da fragmenti koji su nastali nakon testiranja ne predstavljaju nikakvu pretnju za kosmičku delatnost.

O kojem tačno sistemu se radi, ruski ministar nije naveo.


izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/20211116/sojgu-potvrdio-rusija-uspesno-testirala-protivsatelitski-sistem-1131625733.html)


Title: Re: Istorijat razvoja anti-satelitskih sistema (ASAT)
Post by: MOTORISTA on November 17, 2021, 06:21:20 am
"Stvorio se oblak otpada, astronauti pobegli u svoje letelice": SAD optužuju Rusiju da je ugrozila svemirski prostor testiranjem projektila
Tanjug , M.I.M. 16.11.2021.

Američki Stejt department saopštio je da je Rusija danas još jednom testirala antisatelitski projektil (ASAT) na svom satelitu, nakon čega su se stvorili mali komadi, što ugrožava svemir i pokazuje da je rusko protivljenje korišćenju oružja u svemiru licemerno.

- Opasno i neodgovorno ponašanje Rusije ugrozilo je dugoročno mirno održavanje svemirskog prostora i jasno pokazuje da su izjave Moskve o protivljenju korišćenju oružja u svemiru neiskrene i licemerne - rekao je portparol Stejt departmenta Ned Prajs, dodajući da je ruski projektil stvorio više od 1.500 komada "orbitalnog otpada koji se može uočiti", a verovatno će se stvoriti stotine hiljada manjih komada.

Astronauti se brzo sklonili

Arstechnica.com piše da se sedmoro astronauta na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS) sklonilo u letelice "Kru dregon" i "Sojuz" u ponedeljak ujutro dok je orbitirajuća laboratorija prolazila kroz neočekivano polje otpada. Portal navodi da ovo nije bio unapred planiran manevar izbegavanja udara u niskoj orbiti Zemlje, kad bi stanica koristila svoj pogon da se skloni, već je situacija zahtevala da se astronauti brzo sklone na sigurno.

Deluje da je Rusija lansirala raketu zemlja-svemir "Nudol" u ponedeljak između 2.00-5.00 UTC sa kosmodroma Pleseck na severu zemlje. Projektil je udario u stariji satelit "Kosmos 1408". Lansiran 1982, satelit je polako gubio visinu i bio je na oko 450 kilometara iznad Zemlje. Arstechnica.com ukazuje da je ovo veliki satelit, sa masom od 2.000 kilograma.

Blinken: Sprema se odgovor

Američki državni sekretar Entoni Blinken upozorio je danas da će SAD raditi sa saveznicima i partenrima kako bi odgovorili na, kako je rekao, neodgovoran čin Rusije, koja je "razornim testiranjem antisatelitskog projektila (ASAT) na svom satelitu ugrozila svemir". On je pozvao sve "odgovorne države koje istražuju svemir" da se pridruže u naporu da se ustanove norme odgovornog ponašanja i da se uzdrže od sprovođenja "opasnih i neodgovornih razornih testova kao što je onaj koji je sprovela Rusija", saopštio je Stejt department.

Dugotrajni ostaci stvoreni ovim opasnim i neodgovornim testom sada će ugroziti satelite i druge svemirske objekte koji su od vitalnog znacaja za bezbednost, ekonomske i naucne interese svih nacija u decenijama koje dolaze, upozorio je Blinken i dodao da će ti otpaci značajno povećati rizik za astroanute na Međunarodnoj svemirskoj stanici i druge ljudske svemirske aktivnosti.Blinken je naveo da su ovim testom "neodgovorno ugorženi" bezbednošt i sigurnost svih koji žele da istraže i upotrebe svemir u mirnodopske svrhe.

- Događaj od 15. novembra jasno pokazuje da je Rusija, uprkos tvrdnjama da se protivi naoružavanju u svemiru, svojim neodgovornim ponašanjem spremna da ugrozi dugoročnu održivost svemira i dovede u opasnost istraživanje i upotrebu svemira svim državama - ocenio je.

Izvor: www.blic.rs


Title: Re: Istorijat razvoja anti-satelitskih sistema (ASAT)
Post by: MOTORISTA on November 17, 2021, 07:01:15 am
Ispitivanje protivsatelitskih sistema Rusije ─ pretnja mirnom korišćenju svemira
Novosti online 17. 11. 2021.

ISPITIVANJA protivsatelitskog sistema Rusije predstavlja pretnju za miroljubivo korišćenje svemira, smatra načelnik svemirske komande britanskog vazduhoplovstva Pol Godfri.

- Svemir je već pretrpana oblast i takvi neodgovorni potezi ugrožavaju mirno korišćenje svemira svih drugih - navodi se u Godfrijevom saopštenju.

Ranije je Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo da je 15. novembra Rusija uspešno sprovela ispitivanja tokom kojih je pogođena neispravna ruska letelica „Celina D“. Ministar odbrane Rusije Sergej Šojgu izjavio je da fragmenti starog satelita koji su nastali tokom testiranja protivsatelitskog sistema ne predstavljaju nikakvu pretnju za svemirske aktivnosti. Šojgu je potvrdio da je Rusija uspešno ispitala protivsatelitski sistem. Britanski ministar odbrane Ben Volas ranije je izjavio da ispitivanje ruskog protivsatelitskog sistema navodno pokazuje potpuno zanemarivanje bezbednosti i stabilnosti svemira.

Izvor: www.novosti.rs


Title: Re: Istorijat razvoja anti-satelitskih sistema (ASAT)
Post by: MOTORISTA on November 17, 2021, 07:02:32 am
Moskva se oglasila povodom straha Zapada zbog ispitivanja protivsatelitskog sistema
Novosti online 16. 11. 2021.

ISPITIVANJA u kojima je pogođen nefunkcionalni ruski svemirski satelit „Celina D“, nije bio usmeren ni protiv koga i sproveden je u skladu sa međunarodnim pravom, izjavila je portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.

- Ovaj događaj je sproveden u strogom skladu sa međunarodnim pravom, uključujući i Ugovor o svemiru iz 1967. godine, i nije bio usmeren ni protiv koga. S obzirom na vreme testiranja i parametre orbite, fragmenti koji su nastali tokom njega nisu predstavljali pretnju i ne ometaju rad orbitalnih stanica, svemirskih letelica i svemirskih aktivnosti. Ovi fragmenti su uključeni u glavni katalog ruskog sistema kontrole svemira i odmah su počeli da se prate dok ne prestanu da postoje - navodi se u komentaru Zaharove na sajtu Ministarstva.

- Navedena dejstva sprovedena su u okviru planiranih aktivnosti Ministarstva odbrane Rusije na obezbeđivanju odbrambene sposobnosti, a u cilju sprečavanja iznenadne štete po bezbednost zemlje u svemiru i na Zemlji od strane postojećih i perspektivnih kosmičkih sredstava drugih država - naglasila je Zaharova.

Ranije je Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo da je 15. novembra Rusija uspešno sprovela ispitivanja tokom kojih je pogođena neispravna ruska letelica „Celina D“. Ministar odbrane Rusije Sergej Šojgu izjavio je da fragmenti starog satelita koji su nastali tokom testiranja protivsatelitskog sistema ne predstavljaju nikakvu pretnju za svemirske aktivnosti. Šojgu je potvrdio da je Rusija uspešno ispitala protivsatelitski sistem.

Izvor: www.novosti.rs


Title: Re: Istorijat razvoja anti-satelitskih sistema (ASAT)
Post by: MOTORISTA on November 17, 2021, 07:04:39 am
Ovo je dokaz da Međunarodna svemirska stanica nije u opasnosti
Novosti online 16. 11. 2021.

MINISTARSTVO odbrane Rusije objavilo je video-snimak kojim je dokazano da se Međunarodna svemirska stanica (MSS) nalazi 40-60 kilometara ispod fragmenata satelita uništenog tokom testiranja i da stoga ona nije u nikakvoj opasnosti.

- Od trenutka pojavljivanja, fragmenti nekadašnjeg satelita ne predstavljaju nikakvu pretnju po MSS. Izjave o navodnim 'rizicima' po stanicu nisu realni - ističe Ministarstvo.

https://youtu.be/tlZOlFlQq1I

U saopštenju se precizira da su stručnjaci ruskog vojnog resora na osnovu stvarnih podataka simulirali putanju fragmenata uništenog satelita i orbitu MSS. Simulacija je izvedena uz korišćenje softverskog sistema za vizuelizaciju situacije u svemirskom prostoru.

- Na snimku se jasno vidi da se objekti kreću po orbitama sa različitim nagibima u različitim ravnima. Osim toga, MSS se nalazi 40-60 kilometara ispod fragmenata uništenja svemirskog aparata - navodi se u saopštenju. Ministarstvo napominje da ruski sistem za kontrolu svemirskog prostora prati svako kretanje svih objekata koji se pojave, uz prognoziranje situacije.

Izvor: www.novosti.rs


Title: Re: Istorijat razvoja anti-satelitskih sistema (ASAT)
Post by: MOTORISTA on November 17, 2021, 07:16:48 am
Satelit je oboren ovim sistemom:

https://youtu.be/9T08vDFVMno


Title: Re: Istorijat razvoja anti-satelitskih sistema (ASAT)
Post by: Kubovac on November 17, 2021, 09:39:42 am
Руска војска: Погодили смо совјетски сателит у свемиру

Министарство одбране Русије сматра лицемерним тврдње америчког Стејт департмента и Пентагона који покушавају да оптуже Русију да ствара претњу за Међународну свемирску станицу

Министарство одбране Русије сматра лицемерним тврдње америчког Стејт департмента и Пентагона који покушавају да оптуже Русију да ствара претњу за Међународну свемирску станицу, преноси Спутњик.

У саопштењу се наводи:

Руска војска је јуче успешно извела тестирање, услед чега је неисправна руска свемирска летелица „Целина-Д”, која је била у орбити од 1982. године – уништена.
Сједињене Државе поуздано знају да фрагменти настали уништењем сателита нису и неће представљати претњу за орбиталне станице, летелице и свемирске активности.
Раније су слична тестирања у свемиру већ извели САД, Кина и Индија.
Сматрамо лицемерним изјаве Стејт департмента и Пентагона, који су покушали да оптуже Русију да ствара „ризике“ за космонауте МКС-а и позвали на развој универзалних норми за истраживање свемира.
Дуги низ година Русија позива САД и друге силе да потпишу споразум о спречавању постављања оружја у свемир, али САД и њихови савезници то блокирају.
Истовремено, 2020. године, САД су створиле Свемирску команду и усвојиле свемирску стратегију, где је један од главних циљева стварање свеобухватне војне предности у свемиру, Пентагон се активно развија и без обавештења тестира најновије ударно-борбено оружје у орбити.
▪ Акције Сједињених Држава се оцењују као претња, због чега Министарство одбране Русије врши планиране активности на јачању одбрамбених способности, искључујући могућност изненадног нарушавања безбедности земље у свемирском сектору и на терену постојећим и перспективним иностраним свемирским средствима.
Раније је Стејт департмент саопштио да је Русија јуче тестирала противсателитску ракету, уништивши стари совјетски сателит који је ван употребе.

Izvor: https://www.in4s.net/ruska-vojska-pogodili-smo-sovjetski-satelit-u-svemiru/


Title: Re: Istorijat razvoja anti-satelitskih sistema (ASAT)
Post by: Dreadnought on November 18, 2021, 07:01:23 am


Pentagon zabrinut zbog militarizacije svemira: Pozivamo Rusiju na odgovorno ponašanje


Sjedinjene Američke Države zabrinute su zbog militarizacije svemira i pozivaju Rusiju da se ponaša odgovorno, izjavio je šef Pentagona Lojd Ostin.

„Naravno, zabrinuti smo zbog oružja, militarizacije svemira i mi, naravno, pozivamo Rusiju i sve zemlje da se ponašaju odgovorno“, rekao je Ostin na brifingu.

Ostin je kritikovao raketne probe na kojima je ruska vojska oborila stari sovjetski satelit.

„Kao što znate, tamo se stvorio oblak krhotina koji će tu ostati zauvek. To je bezbednosni problem“, istakao je ministar.

Ministarstvo odbrane Rusije ranije je saopštilo da je Rusija 15. novembra uspešno sprovela ispitivanja na kojima je pogođena neispravna ruska letelica „Celina D“. Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu izjavio je u utorak da fragmenti starog satelita, koji su nastali tokom testiranja protivsatelitskog sistema, ne predstavljaju nikakvu pretnju za svemirske aktivnosti. On je potvrdio da je protivsatelitski sistem uspešno testiran.


izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/20211117/pentagon-zabrinut-zbog-militarizacije-svemira-pozivamo-rusiju-na-odgovorno-ponasanje-1131684302.html)


Title: Re: Istorijat razvoja anti-satelitskih sistema (ASAT)
Post by: Dreadnought on November 18, 2021, 02:11:28 pm


„Pokušaj pritiska“: Moskva žali zbog reakcije Vašingtona na testiranje protivsatelitskog sistema


Moskva žali zbog reakcije Sjedinjenih Američkih Država na testiranje ruskog protivsatelitskog sistema, pogotovo što Vašington sam stvara rizike u svemiru, izjavila je portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova za Jutjub kanal „Solovjov lajv“.

Ona je istakla da je Rusija testirala sistem i da je uspešno uništila neaktivni satelit „Celina D“ u skladu sa svojim međunarodnim obavezama, odnosno prema Sporazumu o svemiru iz 1967. godine.

Prema rečima Zaharove, dejstva Rusije nisu bila usmerena protiv bilo koga i s obzirom na vreme testiranja i parametre orbite nastali fragmenti nisu predstavljali nikakvu opasnost za bilo koga.

„Sa žaljenjem smo pratili sve što se događalo u SAD i podsetili smo naše američke partnere da upravo Vašington – ne sada, nego od 1950-ih godina, vodi jasnu politiku usmerenu na korišćenje svemira za vojne operacije. Nove optužbe su očigledno iznete kako bi se zadržala mogućnost pritiska na našu zemlje, ali ćemo ih osporavati. Navikli smo“, precizirala je portparolka.


izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/20211118/pokusaj-pritiska-moskva-zali-zbog-reakcije-vasingtona-na-testiranje-protivsatelitskog-sistema-1131689237.html)


Title: Re: Istorijat razvoja anti-satelitskih sistema (ASAT)
Post by: Kubovac on November 19, 2021, 09:43:31 am
Da li je zaista isproban Nudolj "u praksi"?

Rusija protivsatelitskim raketnim sistemom “Nudolj“ uspešno pogodila cilj u svemiru

Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo je 16. novembra da je prethodnog dana izvršilo uspešno ispitivanje kojom prilikom je pogođena neaktivna ruska svemirska letelica ‘‘Celina-D‘‘ koja se od 1982. godine nalazi u orbiti. Iz ruskog Ministarstva odbrane su istakli da je glavni cilj nove svemirske strategije SAD stvaranje sveobuhvatne vojne prednosti u svemiru, i da zbog toga Rusija sprovodi planirane aktivnosti na jačanju odbrambenih spososbnosti.

Ostatak teksta na linku vazduhoplovnog portala Tango Six!

https://tangosix.rs/2021/19/11/rusija-protivsatelitskim-raketnim-sistemom-nudolj-uspesno-pogodila-cilj-u-svemiru/



Title: Re: Istorijat razvoja anti-satelitskih sistema (ASAT)
Post by: MOTORISTA on November 21, 2021, 07:46:50 am
Rogozin o protivsatelitskom oružju i lamentima iz Vašingtona
Novosti online 20. 11. 2021.

NIJE tajna da Rusija odavno radi na protivsatelitskom oružju, saopštio je direktor "Roskosmosa" Dmitrij Rogozin u intervjuu jutjub-kanalu "Solovjov lajv".

- Na protivsatelitskom oružjem se odavno radi u Rusiji. To nije nikakva tajna. Samo je došlo vreme da Ministarstvo odbrane obavi testiranje - rekao je Rogozin.

Po njegovim rečima, protivsatelitsko oružje je nešto što Rusija mora da poseduje. On je naglasio da Moskva uopšte ne zaostaje za drugim državama po pitanju te vrste naoružanja. Rogozin je dodao da "Roskosmos" prati kretanje fragmenata sovjetskog satelita kojeg je novo oružje oborilo.

- Pratimo, fragmenti ne prete Međunarodnoj svemirskoj stanici - objasnio je on.

Naredni rat može biti - u svemiru

Rusiju brinu američki vojni sateliti koji su vrlo aktivni poslednje decenije.

- Postoji tema koja mora da nas brine – to je militarizacija svemira. Vidimo, kako, pre svih SAD, a i drugi njihovi saveznici iz NATO-a, sve više i više poslednje decenije šalju u svemir, možda, još uvek ne i oružje, ali potencijalne nosače tog oružja - dodao je on. Kako je istakao, svi shvataju da će se savremeni ratovi voditi bezkontaktno.

- Budući ratovi, ne daj bože da se dese, vodiće se u svemiru - zaključio je on.

Izvor: www.novosti.rs


Title: Re: Istorijat razvoja anti-satelitskih sistema (ASAT)
Post by: Dreadnought on November 22, 2021, 08:38:20 am



Quote
Russia destroys satellite with missile, alarms NATO and U.S.




https://youtu.be/kNCO3nY-97I


Title: Re: Istorijat razvoja anti-satelitskih sistema (ASAT)
Post by: Kubovac on November 24, 2021, 07:20:26 pm
Kada praviš vezu i gde veze nema....

Kijev je rekao da je satelit koji je oborila Rusija ukrajinski!

Za testiranje nove ruske rakete zemlja-kosmos izabran je satelit napravljen u Južnom mašinsko-tehničkom kombinatu (Dnjepropetrovsk), što je navodno još jedan signal predstojeće „agresije“ Rusije na Ukrajinu. Ovo je tokom konferencije za novinare u Kijevu izjavio kijevski politikolog Konstantin Matvijenko, koji je član pula Julije Timošenko, prenosi dopisnik „PolitNavigatora”.

„Želeo bih da vam skrenem pažnju na činjenicu da je Ruska Federacija prvi put isprobala raketu zemlja-kosmos, oboren je stari sovjetski satelit. Evropska svemirska agencija i NASA saopštile su da je ovo dovelo do opasnosti od ruševina za ISS. Sa poligona u Kazahstanu su dejstvovali na stari sovjetski satelit iz 1988. godine. Veoma je interesantno obratiti pažnju na to kako je svemirski objekat izabran da se transformiše u svemirski otpad – ovo je satelit Južnog mašinskog kombinata, drugim rečima, u stvari, ukrajinske proizvodnje. Čini mi se da je ovo više od simbolične demonstracije kako će Ruska Federacija da postupi“, zaključio je Matvijenko.

Izvor: https://www.politnavigator.net/v-kieve-zayavili-chto-sbityjj-rossiejj-sputnik-byl-ukrainskim.html

[attachment=1]


Title: Re: Istorijat razvoja anti-satelitskih sistema (ASAT)
Post by: Dreadnought on November 25, 2021, 01:57:16 pm

Kada praviš vezu i gde veze nema....

...

Veoma je interesantno obratiti pažnju na to kako je svemirski objekat izabran da se transformiše u svemirski otpad – ovo je satelit Južnog mašinskog kombinata, drugim rečima, u stvari, ukrajinske proizvodnje. Čini mi se da je ovo više od simbolične demonstracije kako će Ruska Federacija da postupi“, zaključio je Matvijenko.


 ;D



https://youtu.be/N56PXXO-HFo



Title: Re: Istorijat razvoja anti-satelitskih sistema (ASAT)
Post by: Kubovac on November 28, 2021, 09:12:04 am
Ruski raketni sistem pete generacije: Ubica satelita S-500 i kosmički ratovi u (bliskoj) budućnosti

Petnaestog novembra raketom zemlja–vazduh ruska armija je uništila svoj stari neispravni satelit „Celina-D“ koji se nalazio na visini od 500 kilometara. Ovim se Rusija uključila u trku u kosmičkom naoružanju, i to novim raketnim sistemom S-500 „Prometej“, za koji tvrdi da je bez premca u svetu i koji u medijima nazivaju „ubicom satelita i nevidljivih aviona“.

"Rat zvezda" nikada nije bio bliži da postane stvarnost. Rusija je nedavo, 15. novembra, raketom zemlja-vazduh uništila svoj stari i neispravni satelit „Celina-D" („Kosmos-1408") koji je lansiran još u vreme Hladnog rata, 1982. godine. Satelit se nalazio na visini od 500 kilometara. NJegovim uništavanjem Rusija je demonstrirala da se uključuje u trku u kosmičkom naoružanju savremenim raketnim sistemima za koje rusko državno rukovodstvo tvrdi da je bez premca u svetu. Reč je o raketnom sistemu S-500 „Prometej", koji je Rusija nedavno uvela u svoje naoružanje. Može se reći da je lansiranje 15. novembra bilo objava da se sada ovaj sistem nalazi u opremi ruskih protivvazduhoplovnih i kosmičkih snaga......

Ostatak ovog veoma dobrog i opširnog teksta na :

https://www.rts.rs/page/oko/ci/story/3317/svet/4605104/rat-zvezda-na-pomolu.html

https://www.youtube.com/watch?v=SmFb-4KVG4M


Title: Re: Istorijat razvoja anti-satelitskih sistema (ASAT)
Post by: Kubovac on February 01, 2022, 01:56:06 pm
Da li Iran ima protiv-satelitske rakete?

Pretvaranje projektila za napad na zemaljske ciljeve u projektil za kosmički napad nije nužno teško. A prostor je zrela meta. Sateliti su praktično bespomoćni od udara objekata za uništenje.

Evo šta treba da zapamtite: iranske sposobnosti u svemiru su najefikasnije u uskraćivanju svemirske sfere protivnicima, umesto da je sami kontrolišu. Iran je 2011. uspeo da uhvati američki dron tako što je ometao GPS signal drona i lažirao drugi GPS signal.

Nakon ciljanog ubistva iranskog generala Kasema Sulejmanija, Iran je u znak odmazde potegao malo svoje balističke rakete, pogodivši nekoliko baza u Iraku u kojima su bile smeštene američke trupe. Pogoditi metu preko državne granice je relativno lako. Međutim, ono što je mnogo teže je udaranje u satelite protivnika. Da li bi Iran to mogao?

U izveštaju CSIS-a se navodi da su iranske „raketne snage moćno sredstvo za projekciju iranske moći i verodostojna pretnja američkim i partnerskim vojnim snagama u regionu“.

Dok se pominju mogućnosti iranskih konvencionalnih balističkih projektila, u izveštaju se ne pominje da je iranski raketni arsenal u potpunosti adekvatan za dostizanje satelita različitih orbita.

Pretvaranje projektila za napad na zemaljske ciljeve u projektil za kosmički napad nije nužno teško. A prostor je zrela meta. Sateliti su praktično bespomoćni od udara uređaja za uništenje.

Sjedinjene Države, i praktično ceo svet, zavise od satelita iz miroljubivih razloga kao što su komunikacije, za navigaciju pomoću GPS-a—i iz nasilnih razloga, poput navođenja precizno vođene municije ili snimanja fotografija sa mesta za nuklearna testiranja.

Jedan stručnjak za opasnost koju predstavljaju anti-satelitske sposobnosti napisao je: „vojne primene ASAT projektila izgledaju prilično očigledno. Kina bi nastojala da iskoristi rakete ASAT da uništi američke satelite kako bi degradirala njihove C5ISR [Komandovanje, Upravljanje, Kompjuteri, Komunikacije, Sajber, Obaveštavanje, Nadzor i Izviđanje] sposobnosti, čineći distribuiranu američku vojnu i savezničku imovinu nesposobnom za komunikaciju ili deljenje informacija.”

Ako bi dovoljno satelita bilo uništeno u scenariju sukoba, trupe bi morale da obrišu prašinu sa starih mapa i kompasa.

Ipak, udaranje u satelit nije šetnja parkom — i komplikovanije je od samog lansiranja projektila u svemir. Sateliti su mali, a neki putuju svojim orbitama prilično brzo. Udaranje satelita je uporedivo sa pogađanjem metka drugim metkom.

Izazove na stranu, da li bi Iran mogao da uništi satelite Sjedinjenih Država? Izveštaj iranskog Odbrambene Obaveštajne Agencije priznao je želju Irana da oblikuje svemirsko bojno polje. „Iran priznaje stratešku vrednost svemirskih i kontra-svemirskih sposobnosti i pokušaće da negira protivniku da koristi svemir tokom sukoba."

Iran takođe ima neke mogućnosti, zbog gore pomenutog arsenala balističkih projektila koje održava: „Zbog inherentnog preklapanja u tehnologiji između ICBM i SLV (objekti lansirani sa satelita, prim. Kubovac), iranski razvoj većih, sposobnijih SLV bustera ostavlja zabrinutost za potencijalne buduće ICBM sposobnosti. Takođe, ova dostignuća bi se mogla primeniti na razvoj osnovne rakete ASAT bazirane na zemlji, ako Iran odluči da to učini u budućnosti.

Osim želje, Iran ima neka praktična ograničenja sa kojima se mora nositi: „Teheran navodi da je razvio sofisticirane mogućnosti, uključujući SLV-ove i komunikacije i satelite za daljinsko otkrivanje, ali njegovi SLV-ovi su u stanju da lansiraju mikrosatelite samo u LEO [nisku orbitu Zemlje} i pokazali su se nepouzdanim .”

Iranske sposobnosti u svemiru su najefikasnije u uskraćivanju svemirske sfere protivnicima, umesto da je sami kontrolišu. Iran je 2011. uspeo da uhvati američki dron tako što je ometao GPS signal drona i lažirao drugi GPS signal. Ovo je mnogo lakše uraditi nego oboriti satelit.

Malo je verovatno da bi Iran mogao da izbaci satelite iz njihove orbite, iako postoji želja i baza balističkih raketa. Postoje samo jeftinije i lakše alternative poput ometanja GPS-a i lažiranja. Ako uskoro izgubite GPS signal - verovatno nije Iran.

Izvor: https://nationalinterest.org/blog/reboot/does-iran-have-anti-satellite-missiles-199900


Title: Re: Razvoj anti-satelitskih sistema (ASAT)
Post by: Kubovac on April 07, 2023, 07:58:25 pm
PRIPREMA ZA RAT U SVEMIRU: Da li se Rusija sprema da obori satelite raketom 79M6?

Da li je Rusija saučesnik u obaranju satelita u niskoj orbiti? Ovo pitanje ponovo dolazi u prvi plan nakon što, prema publikaciji u publikaciji Voennaya Miysl [Vojna misao /Military Thought/ ili MT], Vazdušno-kosmičke snage Ruske Federacije [VKS] aktivno razvijaju takav projekat.

BulgarianMilitary.com podseća da ovu rusku publikaciju finansira i izdaje Ministarstvo odbrane Ruske Federacije.
Zašto opet? Pošto ovaj projekat nikada nije prekinut, bio je samo zamrznut. Poslednji put 2018. na nebu je primećen MiG-31D sa crnom nepoznatom raketom ispod trupa aviona. Tada se u ruskim medijima tvrdilo da je reč o protivsatelitskoj raketi 79M6 Kontakt. Sada je u ruskom državnom izdanju Ministarstva odbrane potvrđen model rakete.

MT tvrdi da je sistem mobilan, da je već razvijen i da uključuje nekoliko vojnih jedinica. Jedan deo sistema je MiG-31D sa raketom 79M6 Kontakt, drugi deo sistema je borbeni laserski sistem A60 Sokol-Ešelon postavljen na transportni avion IL-76, a poslednji deo sistema je borbeni laserski sistem Peresvet.

79M6 Kontakt nije nova raketa. Projektovan je već sredinom 1984. godine. Iz tog vremena datira ideja ruske vojske o suprotstavljanju neprijateljskim satelitima u niskoj orbiti iznad ruske teritorije. Prema ruskim otvorenim izvorima, sistem za ovu protivmeru zasniva se na kombinaciji postojećih naučnih i tehničkih znanja i novorazvijenih tehnologija. Međutim, ne postoje konkretni podaci o ovoj temi niti dublje analize.

Otprilike u isto vreme [sredinom 1980-ih] razvijen je i drugi deo sistema – borbeni laserski sistem A60 „Sokol-Ešelon“. To je neka vrsta leteće laboratorije. Moskva je jednom odlučila da ova leteća laboratorija bude nosilac laserskog oružja megavatne klase. Pre skoro sedam godina javnost je dobila potvrdu da se A60 takođe razvija. To je zvanično objavio gospodin Jurij Borisov. Reč je o 2016. godini kada je gospodin Borisov bio zamenik ministra odbrane.

Izbor MiG-31D nije slučajan. Ovaj borbeni avion može dostići izuzetne brzine blizu ivice Zemljine atmosfere. Govorimo o brzini od 3 maha upravo na takvoj visini. MiG-31D je takođe borbeni avion iz sovjetskog doba. Razvijen i ušao u službu 1980-ih.

[attachment=2]

Osim što može da leti na velikim visinama pri velikim brzinama, MiG-31D može da nosi i velike terete oružja. Gotovo je zaboravljen na pozadini novih lovaca, od kojih neki čak mogu da nose bombe poput borbenog bombardera Su-34. Ali nakon što je Rusija predstavila, razvila i počela da primenjuje hipersoničnu raketu Kinžal [Kinžal], MiG-31 je postao savršeni nosilac ove rakete i vratio se na svetlost dana u ruskj vojnoje taktici.

Moguće je da je trenutno slaba karika u ovom protivsatelitskom sistemu raketa 79M6 Kontakt. Jednostavno zato što niko ne zna njene sposobnosti pošto nikada nije bila testirana. Raspad Sovjetskog Saveza vratio ju je u skladište kao nerealizovan projekat.

Međutim, sukobi u protekloj deceniji su pokazali da su informacije i njihova razmena možda najvažnija komponenta vojne taktike. Vidite u Ukrajini – Pentagon dostavlja ciljeve sistema HIMARS na osnovu satelitske geolokacije ruskih pozicija. Od ukrajinskih trupa se traži samo da lansiraju raketu. Ili izviđački avioni i dronovi koji dele satelitsku tehnologiju za utvrđivanje kretanja ruskih trupa u Ukrajini.

SAD SU TAKOĐE TESTIRALE TAKVU RAKETU

U stvari, Rusija nije prva zemlja koja misli da će sateliti igrati ključnu ulogu u sukobima budućnosti. U tom pravcu su radile i SAD. Na primer, Vašington ima ASM-135 ASAT – antisatelitski sistem, koji je testiran 1985. U ulozi MiG-31D, Amerikanci su koristili svoje modifikovane avione F-15 Eagle.

Vašington je sproveo ukupno pet testiranja ASM-135 ASAT. Jedan od tih pet je bio uspešan, pošto je raketa oborila NASA satelit koji je morao da se povuče.

Sve više se govori ne samo o trećem svetskom ratu već i o kosmičkom ratu. Tri najveće – SAD, Rusija i Kina vode neumoljivu trku u tom pogledu. Dakle, ponovno pokretanje ruskog programa moglo bi se pokazati korisnim za Moskvu ako jednodnevno čovečanstvo bude svedok globalnog svemirskog rata.

[attachment=1]


Izvor (https://www.novosti.rs/planeta/svet/1225066/priprema-rat-svemiru-rusija-sprema-obori-satelite-raketom-79m6)


Title: Re: Razvoj anti-satelitskih sistema (ASAT)
Post by: Kubovac on April 16, 2023, 01:02:00 pm
Američke, ruske i kineske rakete protiv satelita

Još od prvih dana sovjetskog ‘Sputnjika’ počelo se s razvijanjem i projektiranjem različitih sistema za ometanje ili uništavanje protivničkih satelita.

Aktuelni vojni sukob u Ukrajini pokazao je da su danas informacije koje prikupljaju sateliti od ključnog značaja za uspešnost napada raznim oružjima. Odavno su prošla vremena kada su oficiri i vojnici crtali na mapama ili izviđali front ličnim optičkim sredstvima. Balističke rakete se danas u potpunosti oslanjanju na satelitski određene ciljeve na bojnom polju, a kasnije putanju leta koriguju sopstvenim kompjuterom (flight guidance computer).

Dronovi i bespilotne letelice takođe zavise od navođenja satelitom (podataka o globalnom pozicioniranju). Zbog ovoga postoji više ovakvih sistema, koji su svi razvijeni prvenstveno za vojnu upotrebu – američki GPS (Global Positioning System), ruski GLONASS (Globalni navigacijski satelitski sistem), kineski BeiDou te evropski sistem Galileo GNSS.

Još od prvih dana “Sputnjika“ počelo se i sa razvijanjem i projektovanjem različitih sistema za ometanje ili uništavanje protivničkih satelita. Iako se, barem u teoriji, od satelita ništa ne može sakriti, u praksi na njihov rad utiče veliki broj parametara, od fizičkih – kada se jednostavno osetljiva oružja i sistemi čuvaju u velikim hangarima, zgradama ili pod zemljom, preko vremenskih prilika, pa sve do onih u svemiru, kao što je uticaj Sunčeve radijacije i kosmičkog zračenja, te mikro-meteori i različite vrste “svemirskog otpada“, poput nefunkcionalnih satelita i delova raketa.

Rakete namijenjene pogađanju ciljeva unutar SSSR-a

SAD je već početkom ’60-ih godina modifikacijom već postojećih “Minute Man“ i “Jupiter“ balističkih raketa razvijao sisteme za obaranje ili uništavanje satelita u orbiti. Program “Bold Orion“ (NATO oznaka WS-199B) bila prva ovakva raketa sposobna da uništi satelit, a prvi test je obavljen 1958. godine. Usled nedovoljno sofisticiranih sistema za navođenje sa zemlje, raketa “Bold Orion“ je bila lansirana sa strateškog bombardera “B-47 Stratojet“, koji je mogao da leti na velikim visinama u Zemljinoj stratosferi, odnosno “na rubu svemira“. Jedna od lansiranih raketa je prošla na samo dva kilometra od američkog satelita “Explorer-6“. Ukupno je lansirano 12 raketa “Bold Orion“, a njihov ukupni uspeh je doveo do formiranja posebnog programa nazvanog ASAT (Anti-Satellite Weapon), koji će obuhvatati sve sisteme za uništavanje satelita.

Bela kuća je insistirala da ASAT bude najveća vojna tajna, pa je program dobio oznaku ASAT-ATS (ATS, Above Top Secret, iznad državne tajne). Za projekat je znalo samo uže rukovodstvo Vazduhoplovstva SAD-a te 12 direktora najvećih američkih vojnih i avionskih kompanija. ASAT-ATS je od 1962. godine uključio i Mornaricu (US Navy), koja ga je vodila pod imenom “Caleb SIP“ (Space Interceptor Program, program presretanja u svemiru). Rakete u oba ova programa su bile modifikovani balistički sistemi “Nike Zeus“, prvobitno namenjene pogađanju ciljeva unutar SSSR-a nuklearnim bojevim glavama. Daljim razvojem ove rakete će dobiti svoju posebnu oznaku “Thor“ (PGM-505) do sredine ’60-ih godina.

Iako je prvobitno bilo planirano da sve ove protivsatelitske rakete i sistemi budu naoružani sa jednom ili dve nuklearne bojeve glave, kasnije se odustalo od ovog koncepta, prvenstveno zbog nepoznatih efekata radijacije u orbiti Zemlje te EMP efekta prilikom detonacije (elektromagnetni puls), koji bi mogao da ošteti i “prijateljske“ satelite. Krajem ’70-ih predsednik Jimmy Carter je zahtevao razvoj novih raketa za obaranje satelita, kao odgovor na rusku vojnu svemirsku stanicu “Almaz OPS-2“ (koja je za Amerikance bila tajna sve do 1978. godine), te “Salyut-5 OPS-3“, koja je imala i oružane sisteme.

Sporazum UN-a o zabrani testiranja ASAT sistema

Početkom ’80-ih kompanija LTV Aerospace razvila je “kinetičku hiperputujuću raketu“ ASM-135. U pitanju je bila nadgradnja već postojeće rakete “Boeing AGM-69“, koja nije imala bojevu glavu, već je satelit uništavala udarom (kinetic strike) ili jednostavnim “odguravanjem“ satelita iz orbite, nakon čega bi on ili sagoreo u Zemljinoj atmosferi ili ušao u “neregularnu orbitu“, odnosno odlutao u svemir. Postojala je i verzija sa manjom nenuklearnom bojevom glavom, nazvana “ASM-135 MHV“ (Miniature Homing Missile, mala navođena raketa).

A onda je 20. avgusta 1985. godine predsednik Ronald Reagan odobrio prvo “pravo“ uništenje satelita u orbiti. Avion “F-15 Eagle“ je raketom “ASM-135“ oborio stari američki meteorološki satelit “Solwind P-78“. Ukupno je bilo pet testova rakete “ASM-135“, poslednji u septembru 1986. godine.

Početkom ’90-ih američka mornarica je takođe modifikovala svoje brodsko-podmorničke rakete “RIM-161“ za potencijalno korišćenje u obaranju satelita. Sama “ASM-135 ASAT“ raketa ima domet od 563 kilometra, u zavisnosti od visine sa koje se lansira. Brzina leta je između 10 i 12 mahova (od 10 do 12 puta brže od zvuka) kada se cilj nanišani infracrvenim sistemom (IHDSA, Infrared High-Distance Seeker Assembly).

U novembru prošle godine radna grupa Ujedinjenih nacija usvojila je sporazum o zabrani daljeg testiranja ASAT sistema, kako se u u opasnost ne bi doveli civilni i komercijalni sateliti, od kojih mnogi obezbeđuju TV, radio i internet signale širom sveta. Rezoluciju trenutno poštuju sve članice UN-a, iako ona nije obavezujuća.

Rusija i Kina imaju odgovor na američki izazov
Kina od sredine ’90-ih razvija ovakve antisatelitske sisteme. Godine 2007. je uništila sopstveni satelit “Fengyun-1C“ korišćenjem rakete “SC-19“, koja, slično američkoj, nema bojevu glavu, već koristi snagu kinetičkog udara. Ova raketa je testirana u osam testova sve do 2013. godine. Stručnjaci upozoravaju da je samo jedan od ovih testova stvorio više od 40.000 malih delova (HVD, High Velocity Debris), koji putuju sva puta brže od zvuka i mogu da potencijalno oštete druge satelite, ili čak Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS). Sredinom 2018. godine Kina je testirala novi sistem “Song Neng-3“, lansiranjem rakete sa veće rakete-nosača u Zemljinoj orbiti, što je prvi sistem onakve vrste u svetu.

Rusija je 2015. testirala svoj antisatelitski sistem koji koristi raketu “PL-19 Nudol“. Ova raketa postoji i u verziji “A-235“, koja se može lansirati sa aviona MiG ili Suhoj. Prvenstvena namena sistema “PL-19 Nudol“ je sprečavanje nadzora iz orbite nad veoma osetljivim delovima Ruske Federacije, poput regiona Moskve i Sankt Peterburga, te vojnih instalacija, poput baze “Ramenki“, kompleksa “Zhitkur“ i raketnih silosa unutar uralskih planina. Rusija je uspela i da demonstrira uništenje satelita raketom “PL-19 Nudol“ u novembru 2021. godine, kada je oborila sopstveni neaktivni satelit “Kosmos-1408“. Delovi ovog satelita su dve nedelje kasnije udarili u ISS, a posada je morala da manevriše kako bi izbegla “oblak“ od najmanje hiljadu manjih i većih fragmenata uništenog ruskog satelita. Zanimljivo je i da su i pilot i kopilot na ISS-u u to vreme bili upravo ruski kosmonauti.


Izvor (https://balkans.aljazeera.net/teme/2023/4/15/americke-ruske-i-kineske-rakete-protiv-satelita)