PALUBA

RV i PVO => Ostala tematika iz oblasti RV i PVO => Topic started by: Kubovac on February 17, 2022, 11:53:12 am

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info



Title: Iskustva ukrajinskih sistema RV i PVO tokom SVO u Ukrajini
Post by: Kubovac on February 17, 2022, 11:53:12 am
Dešavanja oko Ukrajine se izgleda ipak smiruju. Svejedno, pozivam vas da pročitate moju novu kolumnu na vazduhoplovnom portalu Tango Six o tome kako bi se Ukrajina mogla suprotstaviti ruskim napadima iz vazduha!
Inače, usled obimnosti teksta, ovo je prvi deo, a sutra (petak) vas očekuje i nastavak, drugi deo!

Izvod iz I dela:

Rusko-ukrajinska kriza koja traje već skoro osam godina, nagomilavanjem vojne tehnike ruske vojske na granicma Ukrajine koje je intenzivno započelo pre nekoliko meseci, ušla je u svoju kritičnu fazu. Zapadni politički zvaničnici, a pre svega američki, već više od tri meseca predviđaju rusku invaziju na Ukrajinu, a atmosferu istovremeno dodatno dramatizuju i zapadni mediji.

Sa druge strane Rusija saopštava da ne želi i da joj rat nikako ne odgovara, ali da će biti prinuđena da interveniše ukoliko ukrajinska vojska napadne samoproglašene proruske pobunjeničke republike u Donbasu ili ukoliko bi se Ukrajina odlučila da, nakon što bi eventualno ušla u NATO, silom povrati poluostrvo Krim. U isto vreme, Rusija od zapada traži pismene garancije da se NATO neće dalje širiti na istok, misleći pre svega upravo na Ukrajinu.

.................................................

U prvoj dekadi 21. veka, u roku od samo jedne decenije, ukrajinska vojska i ukrajinsko ratno vazduhoplovstvo bili su prisiljeni da povuku sve svoje sisteme zemlja-vazduh tipa S-125 Neva, S-200 Angara/Vega, S-300V, 2K12 Kub i 9K330 Tor, sa dodatnim sistemima kao što je S-300PT koji im se pridružio u skladištu. Budući da su mnogi od njih održavani u relativno dobrom stanju pre svega u nadi da će se prodati stranom kupcu – ili u slučaju S-300V, koji su tek nedavno bili povučeni u penziju – ne čudi iznenađenje da je Ukrajina ovim sistemima ponovo ojačala redove svoje vojske.!

Ostatak teksta na: https://tangosix.rs/2022/17/02/analiza-kako-bi-se-ukrajina-mogla-suprotstaviti-ruskim-napadima-iz-vazduha-i-deo/

[attachment=2]



Title: Re: Napetosti između Ukrajine i Rusije
Post by: Kubovac on February 23, 2022, 09:58:27 am
Poštovani, pred vama je II. deo moje nove kolumne, svojevrsne analize o mogućnostima Ukrajine da se suprotstavi ruskim napadima iz vazdušnog prostora, koji se nalazi izvorno na našem vazuhoplovnom portalu Tango Six!

Izvod iz teksta:

Na zapadu dugo očekivana i najavljivana vojna invazija Rusije na Ukrajinu, prošle nedelje se nije dogodila, ali je kriza u tom delu sveta za sada kulminirala jučerašnjim ruskim priznanjem samoproglašenih republika u Donjeckoj i Luganskoj oblasti na istoku Ukrajine. Ujedno su sa Donjeckom i Luganskom Narodnom Republikom (DNR i LNR) potpisani i sporazumi o saradnji i prijateljstvu, a u ukazu o priznavanju DNR i LNR ruski predsednik Vladimir Putin je naložio oružanim snagama Ruske Federacije da, kako se navodi, osiguraju mir na teritoriji koju kontrolišu proruski pobunjenici.

U našem prvom delu analize kako bi se Ukrajina, u slučaju većeg oružanog sukoba sa Rusijim, mogla suprotstaviti napadima iz vazduha, dali smo prikaz tehnike kojom raspolaže deo integrisanog sistema protivvazduhoplovne odbrane (PVO), odnosno lovačka avijacija i teritorijalna PVO. Drugi deo teksta obrađuje sredstva trupne PVO, sistema VOJiN (vazdušnog osmatranja javljanja i navođenja) i elektronskog izviđanja i protivelektronskih dejstava.

Preporučujem!   :) :)

Izvor: https://tangosix.rs/2022/23/02/analiza-mogucnosti-ukrajine-da-se-suprotstavi-ruskim-napadima-iz-vazduha-ii-deo/

[attachment=1]


Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: Kubovac on July 11, 2022, 05:10:29 pm
Zašto ukrajinska PVO još nije uništena?

Na društvenim mrežama je počela diskusija o akcijama domaćih (ruskih, prim. Kubovac) Vazdušno-kosmičkih snaga (VKS) na suzbijanju ukrajinske PVO i zašto ukrajinska PVO još uvek zadržava neke od svojih borbenih sposobnosti. Pre nego što pređem na izlaganje svog stava, dozvolite mi da iznesem nekoliko osnovnih tačaka. Sada će biti i naučni tekst iz zbornika „Taktika RTV Ratnog vazduhoplovstva- Osnove borbene upotrebe snaga i sredstava vazdušno-kosmičkog napada“, koju je izradilo nastavno osoblje Vojnotehničkog instituta Sibirskog federalnog univerziteta. Tema razgovora gotovo u potpunosti se uklapa u koncept glavnih oblika upotrebe snaga vazdušno-kosmičkog napada u ofanzivnim operacijama, koji su:

- vazdušna kampanja;
- vazdušna ofanzivna operacija (VNO);
- sistematska borbena dejstva;
- vazdušno-kosmička operacija (VKO).

Istovremeno, vazdušna kampanja i operacije su glavni oblici operativno-strateške upotrebe velikih grupa Vazdušno-desantnih snaga, a sistematska borbena dejstva su glavni oblik njihove operativno-taktičke upotrebe. Vazdušna kampanja je kombinacija prve i narednih vazdušnih ofanzivnih operacija, ujedinjenih zajedničkim konceptom i usmerenih na postizanje najvažnijih vojno-strateških ciljeva na polju operacija.

Trajanje vazdušne kampanje na polju operacija, uključujući vazdušne ofanzivne operacije i sistematska borbena dejstva snaga vazdušnog napada, može biti do 30 dana. Prvi put je vazdušna kampanja kao vid borbene upotrebe Ratnog vazduhoplovstva definisana tokom rata koalicionih snaga protiv Iraka. Vazdušna ofanzivna operacija (VNO) je glavni oblik upotrebe sredstava vazdušnog napada (SVN) u ratu koji koristi samo konvencionalno oružje.

Pod vazdušnom ofanzivnom operacijom podrazumeva se skup borbenih operacija međusobno povezanih i koordinisanih u smislu svrhe, mesta i vremena koje na poprištu dejstava vode operativno-taktičke snage koristeći samo konvencionalno naoružanje i ograničen broj strateške avijacije prema jedinstvenom planu. Vazdušna ofanzivna operacija (VNO) se sprovodi u cilju sticanja nadmoći u vazduhu uništavanjem neprijateljskih letelica na zemlji i u vazduhu, suzbijanjem njenog sistema PVO i dezorganizacijom rada sistema upravljanja, veze i podrške.

Trajanje operacije je od tri do pet dana. Nakon prve vazdušne ofanzivne operacije, kombinovane vazdušne snage NATO-a, po pravilu, prelaze na sistematska borbena dejstva, rešavajući konkretne zadatke. Jedna od njih je pružanje stalnog vatrenog udara na neprijatelja u cilju ometanja komandovanja i upravljanja i demoralisanja ljudstva. Izvođenje druge i narednih vazdušnih operacija određeno je stepenom ostvarenja ciljeva prve vazdušne ofanzivne operacije i usklađeno je sa dejstvima kopnenih i morskih grupacija trupa.

Glavni metod upotrebe avijacije i krstarećih raketa u poražavanju neprijatelja i sticanju nadmoći u vazduhu je izvođenje masovnih vazdušnih i raketnih udara (MARU) na aerodrome, centre i tačke radarske detekcije, navođenja i kontrole i komunikacije.

Sve po pravilima

A sada o akcijama naših (ruske, prim. Kubovac) Vazdušno-kosmičkih snaga (VKS). Tokom prva tri dana izvršili smo masovne udare na glavne i pomoćnim (sporednim) aerodromima, na radarske punktove, na upravljačke punktove Vazduhoplovnih i PVO jedinica Oružanih snaga Ukrajine, na komunikacione centre – i to se u potpunosti uklapa u strategiju gore navedene vazdušne ofanzivne operacije (VNO).

U prvom udaru naše VKS su uništile radarsku mrežu, narušivši jedinstveno radarsko polje Ukrajine, stvarajući tako informacioni vakuum o situaciji na nebu. Ovi udari su decentralizovali sistem PVO Ukrajine, lišili ga mogućnosti da deluje kao jedinstven borbeni sistem i da adekvatno odgovori na pretnje. Istovremeno su napadnuti i aerodromi. Piste, rulne staze, skladišta oružja i goriva i maziva su stavljeni van pogona. Avioni su uništeni na stajankama. Takođe, izvršeni su udari na strateške zalihe goriva i maziva, skladišta avijacijskog naoružanja. Postoje najmanje četiri talasa takvih dejstava. Istovremeno, izvršeni su masovni udari po izviđanim položajima sistema PVO.

Kako možete proceniti efikasnost ove faze? Naše Vazdušno-kosmičke snage su uspele da dezorganizuju Vazduhoplovnu i protivvazduhoplovnu odbranu Ukrajine, unište većinu radarskih i komandnih mesta PVO, onesposobe većinu aerodroma i potisnu do 50% ukrajinskih sistema PVO. Ratno vazduhoplovstvo i protivvazduhoplovna odbrana Ukrajine nije bila u stanju da se odupre našim akcijama u celini, da izvede organizovanu protivvazduhoplovnu odbranu svojih vojnih i industrijskih objekata, pa je od trećeg dana prešla na pojedinačne nalete preživelih borbenih aviona i operacije iz zasede svojih sistemima protivvazduhoplovne odbrane.

Do sada su dejstva ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva bila periodična, bez značajnijeg uticaja na tok neprijateljstava.

Sve do sredine marta išli smo ka osvajanju potpune vazdušne prevlasti. Tri su tačke povezane sa ovim pojmom – tačnije, tri stanja. Prva je „vazduhoplovna nadmoć“, u kojoj strana koja je to ostvarila ima inicijativu, potiskuje aktivnost neprijatelja i, kako kažu, diktira svoje uslove. Neprijatelj samo „reži“ i brani se, zadržavajući određene mogućnosti da odgovori na udarce i zauzvrat zadaje epizodne udarce, uz veliki rizik za snage koje su u tome uključene.

Druga je vazduhoplovna prevlast na određenom području, kada se na određenom području gde se izvodi ova ili ona operacija prvo stvara nadmoć, a zatim vazduhoplovna prevlast nakon uništavanja neprijateljskih aviona koji ovde deluju, onesposobljavanja aerodroma i suzbijanja zemaljske PVO. Neprijateljska protivvazduhoplovna odbrana može zadržati odvojene sisteme, najčešće LPRS (Laki prenosni raketni sistemi, prim. Kubovac), moguće je i spasavanje dela sistema PVO, ali bez sredstava za kontrolu vazdušne situacije, uz pretnju trenutnog uništenja kada se prebace u aktivni režim, oni više ne mogu obezbediti bilo kakvu efektivnu protivakciju vazduhoplovstvu. Takvu vazdušnu nadmoć nad Mariupoljom smo ostvarili do kraja aprila.

A postoji i koncept potpune prevlasti u vazduhu, kada je sistem PVO neprijatelja potpuno dezorganizovan i uništen na svim nivoima – od Vazduhoplovstva do PVO objekata i trupne PVO. Odvojeni sistemi poput LPRS-a mogu se sačuvati, ali to više nije faktor koji utiče na tok neprijateljstava.

Primer vazduhoplovne prevlasti su dva iračka rata, tokom kojih je iračka zaostala PVO potpuno potisnuta i organizovano je prestala da postoji. U Avganistanu i Libiji, vazdušna superiornost je bila jednostavan faktor – zbog potpunog nedostatka sistema protivvazduhoplovne odbrane kod neprijatelja. Ali već tokom rata u Jugoslaviji (1999) kombinovano vazduhoplovstvo je moglo da ostvari samo nadmoć u vazduhu, ali nikada nije dobilo potpunu vazdušnu nadmoć – do poslednjeg dana rata jugoslovenska PVO je zadržala snagu i borbenu sposobnost, grizla, što je primoralo Amerikance i njihove saveznike da rade sa visina od 6000 metara i više.

Ukrajinsko-američka provivazduhoplovna odbrana

Kakva je situacija na nebu gde se odvija Specijalna vojna operacija danas? Da podsetim: posle prva tri dana operacije aktivnog uništavanja infrastrukture PVO uništili smo većinu radarskih stanica, onesposobili većinu vojnih aerodroma, uništili najmanje polovinu ukrajinske avijacije na zemlji i u vazduhu i porazili glavne komandne punktove PVO i glavne centre borbenog upravljanja, tačke navođenja i druge objekte. Shodno tome, počeo je i neprestano se vodio lov na protivvazduhoplovne raketne sisteme. U prvih nekoliko dana, najveći deo raketnih sistema PVO je uništen, barem definitivno više od polovine.

U početku su Oružane snage Ukrajine i dalje pokušavale da pokriju svoje vojne, pozadinske, industrijske i političke objekte i svakodnevno gubili protivvazduhoplovne raketne sisteme i avione, jer je predvidljiva pojava ukrajinskih aviona u rejonima pokrivanih objekata i operacija sistema PVO u uslovima naše potpune kontrole vazdušne situacije, što ih je učinilo dovoljno dostupnim ciljevima. Ali dva meseca kasnije, Oružane snage Ukrajine promenile su svoju taktiku i prešle na kvalitativno drugačiji nivo konfrontacije. To je bilo zbog činjenice da se u vojnu operaciju uključila NATO koalicija predvođena Sjedinjenim Državama.

Umesto uništenih radarskih stanica, komunikacionih centara i komandnih mesta Oružanih snaga Ukrajine, njihovu ulogu preuzela su američka sredstva kontrole vazdušnog prostora.

- Awaks avioni, koji su danonoćno na borbenom dežurstvu u vazduhu duž granice sa Ukrajinom, teški izviđački dronovi, izviđački sateliti, sredstva za radio presretanje kojima su Amerikanci otvorili naš PVO sistem i prate dejstva naše avijacije i ovi podaci, nakon obrade, prenose se u realnom vremenu na komandne tačke sistema PVO.

U stvari, Ukrajina je od Amerikanaca dobila stabilan i moćan informacioni sistem PVO. Bilo je dovoljno da naš avion doleti do prednjeg pojasa osmatranja, pošto su američki AWACS, američki dronovi, američki sateliti već odašiljali informacije komandnim centrima SAD o poletanju ruskih aviona, odakle se odmah javlja Ukrajincima preko automatizovanih sistema. Danas je ovo jedinstvo informacionih mogućnosti NATO-a i ukrajinskih komandnih centara osnova borbenog rada ukrajinske PVO.

Moram reći da se Ukrajina pažljivo pripremala za rat. Ova obuka je olakšana činjenicom da je ukrajinska PVO bila naoružana istim sistemima naoružanja i opreme za otkrivanje kao i ruska, imala iste algoritme borbenog rada, istu taktiku. Ista vojna škola protivvazduhoplovnog ratovanja. Dakle, ukrajinska komanda je znala i prednosti i slabosti ruskih Vazdušno-kosmičkih snaga. Njih su dopunili vojni savetnici SAD koji su se godinama pripremali za obračun sa našim Vazdušno-kosmičkim snagama.

 U okviru priprema za rat, Oružane snage Ukrajine tajno su prebacile deo svoje avijacije na teritoriju drugih država – u Bugarsku, Rumuniju i Poljsku. Ukupno je tamo bilo raspoređeno do 100 aviona i helikoptera, kao garancija da će ih izvući ispod udaraca.

Pored toga, Ukrajina je sprovela reviziju svoje ogromne flote (više od 1.000 komada) zastarelih i neupotrebljivih aviona koje ima u skladištu. Tokom novembra-februara, avioni koji se najviše održavaju tajno su transportovani u preduzeća za remont aviona u Poljskoj i Bugarskoj, gde su lokalni stručnjaci za letenje počeli da ih popravljaju i obnavljaju uz pomoć dostupnih sovjetskih kompleta za popravku aviona, preostalih iz vremena Varšavskog Pakta. Ukupno je na ovaj način obnovljeno do 30 aviona MiG-29 i Su-25 i isto toliko helikoptera.

Nova taktika Ukrajine

Protivvazduhoplovni raketni sistemi Ukrajine, posle velikih gubitaka u prvim nedeljama, prešli su u režim zasede. Odmah da objasnim: akcije zasede i gerilske akcije su potpuno različiti pojmovi. Gerilska dejstva se razlikuju od zaseda po tome što tokom gerilskih akcija sistemi PVO koji su u zasedi ili jednostavno maskirani na položajima nemaju proaktivne informacije o pojavi neprijatelja. A neprijatelj se otkriva ili vizuelno, kada o njemu izveštavaju posmatrači VOSt-a (Vizuelnih Osmatračkih Stanica, prim. Kubovac), koji jednostavno posmatraju nebo uz pomoć optike, ili dobijaju informacije od opreme za radio presretanje, pa čak i agenata da, recimo, neka vrsta letelice leti od tačke A do tačke B, a u ovom slučaju ekipe PVO pokušavaju da se uključe i uhvate ovaj cilj u trenutku približavanja, nakon čega se odmah isključuju i menjaju lokaciju. Ovo je partizanski način ratovanja.

Godine 1999. u Jugoslaviji, u poslednjoj fazi, kada je većina radarskih stanica bila onesposobljena, informacije o preletima NATO-a stizale su sa vazdušnih osmatračkih punktova (VOSt-ova, prim. Kubovac) i agenata, čiju ulogu su igrali i pripadnici ruske vojne obaveštajne službe koja je tamo bila raspoređena.

U Ukrajini je situacija kvalitativno drugačija. Ovde sistemi PVO deluju u režimu zasede. Kao što sam rekao, cela američka vojna mašina radi za Ukrajinu, a pre svega veoma moćan sistem kontrole vazdušnog prostora. Odnosno, američki sistemi vazdušnog osmatranja prate kretanje naših letelica i bespilotnih letelica, a čim se ti avioni nađu iznad područja gde su u pripravnosti pojedini ukrajinski protivvazduhoplovni raketni sistemi, jednostavno im daju oznaku cilja: azimut, visinu, brzinu, domet do cilja, i skoro uvek tip mete. I onda daju komandu da se uključe u trenutku kada se cilj, odnosno naša letelica, pojavi direktno u zoni dostizanja sistema PVO. U minimalnom vremenu se uključuje radarska pretraga, detektuje cilj i lansiraju rakete, nakon čega se jedinica odmah rasprema i napušta područje raspoređivanja. Takve sisteme PVO je skoro nemoguće otkriti dok se ne uključe. Istovremeno, položaji ovakvih „zaseda” su pažljivo kamuflirani i zaštićeni jedinicama za neposrednu zaštitu. Sve ovo je naglo smanjilo mogućnost otkrivanja ukrajinskih sistema PVO.

Ukrajinskih sistema PVO, pogotovo ozbiljnih (kao što je Buk ili S-300), jednostavno nema na daljinama gde naša artiljerija može da ih dosegne. U Ukrajinskoj komandi nisu budale da ih postave pod naše artiljerijske udare. Pošto imaju potpune informacije o našim kretanjima u vazduhu, uopšte nije potrebno da svi budu raspoređeni u Donbasu, kako je neko pisao. Naprotiv, oni su rasuti po celoj teritoriji Ukrajine i nalaze se na mestima gde mogu da presretnu naše jurišne letelice preko svojih strateških ciljeva. Tačnije, na prilazima njima: u zoni mostova, prelaza, industrijskih objekata vojno-industrijskog kompleksa i drugih strateški važnih objekata, na koje će, kako su sigurni, Rusija pre ili kasnije pokušati da udari. Direktno iznad bojnog polja, gde rade naši jurišnici i naši helikopteri, razmeštene su jedinice trupne PVO i LPRS.

Glavni razlog za dugotrajnu borbu protiv ukrajinske PVO je taj što se ovde ne borimo protiv brigada i bataljona Oružanih snaga Ukrajine, već protiv Vazdušno-kosmičkih snaga najmoćnije vojne sile - Sjedinjenih Država, koja podržava ukrajinsko ratno vazduhoplovstvo i protivvazduhoplovnu odbranu svim resursima kojima raspolaže, shvatajući koliko je njihova uloga važna.

Borba protiv PVO je složen zadatak

Pa kako da se nosimo sa ukrajinskom protivvazduhoplovnom odbranom? Neko je napisao da je to glavni zadatak „specijalaca“ GRU i Vazdušno-desantnih snaga – da identifikuju i unište takve ciljeve. Čak se i snajpersko oružje pominjalo kao efikasno sredstvo za borbu sa ovim dimenzionalnim i slabo zaštićenim ciljevima.

Takvi zadaci se zaista postavljaju pred specijalne snage i snajperi su zaista sposobne da pogode takve ciljeve, onesposobe opremu, pa čak i izazovu detonaciju projektila. Ali morate shvatiti da u uslovima ukrajinskog polja operacija (retki, uski šumski pojasevi, stepe, gusta ukrajinske odbrane, često nelojalno stanovništvo) takvi objektu u pozadini (i ukrajinski sistemi PVO definitivno nisu locirani u dometu naše artiljerije) mogu lako postati jednosmerni put za svaku najspremniju grupu. Dakle, uspešna borba protiv sistema PVO za specijalne jedinice je iz kategorije slučajne sreće. Naravno, postoje i Uragani i Iskanderi za borbu protiv protivvazduhoplovne odbrane, ali njihova upotreba takođe zahteva tačno određivanje ciljeva.

Borba protiv ukrajinske, odnosno integrisane ukrajinsko-američke PVO je složen zadatak koji se može rešiti samo čitavim nizom sredstava: izviđanje avijacije iz aviona za elektronsko ratovanje i bespilotnih letelica, satelitsko izviđanje, tajno izviđanje (uključujući i sa terena od stanovnika), pomnoženo veoma mukotrpnim analitičkim radom. Na primer, analizom statistike ukrajinskih raketnih lansiranja, kada otprilike znamo da, na primer, dva Buk-M1 ili S-300 deluju u rejonu Izjuma, a onda pokušavamo da im uđemo u trag i uništimo ih. I, naravno, najviši profesionalizam naših pilota, raketaša, specijalaca i artiljeraca.

Borbeni algoritam od otkrivanja ukrajinskog sistema PVO do udara na njega treba da traje nekoliko minuta, a ne da se pretvara u višestepeni sistem za prenos informacija na svim nivoima borbenog upravljanja. Ovde je neophodan rad automatizovanog sistema upravljanja integrisanog sa sredstvima za izviđanje i uništavanje precizno navođene municije. Samo nadmašivanjem i predviđanjem poteza neprijatelja, moći ćemo da ga pobedimo. Juriti i jednostavno reagovati na njegove napade znači dati mu inicijativu.

I poslednje. Naravno, ovo je već napisano i rečeno, samo ću ponoviti. Imamo relativno kompaktne Vazdušno-kosmičke snage, a naši borbeni avioni, koji se mogu koristiti kao frontovska avijacija, raspoređeni su na frontu od 1.500 km. Nažalost, oni danas jednostavno fizički ne mogu postati odlučujući element u suzbijanju neprijatelja, što bismo želeli. Sada tu ulogu bespogovorno obavljaju naše artiljerijsko-raketne snage.

Borba protiv PVO je u toku, ali moramo razumeti da imamo posla sa neprijateljem koji je svestan naše taktike, jer se bori istim oružjem, uči iz istih udžbenika, razume naše ranjivosti i naše prednosti. Ali što je najvažnije, oslanja se na ogromnu informatičku i tehničku podršku naših protivnika SAD, Britanije i drugih.

Borimo se protiv ukrajinske PVO, lovimo sisteme PVO, avione, bespilotne letelice. Ovo je složen zadatak i govoreći o njemu, ne treba previše pojednostavljivati i profanisati izazove sa kojima se suočavamo. Specijalna vojna operacija je težak test i moramo pronaći tačne odgovore na sva pitanja. Samo tako možemo da pobedimo neprijatelja. A ovo nikako nije klovn u Kijevu.

Autor analize: Vladislav Šurigin
Prevod i adaptacija za forum Paluba: Kubovac
Izvor (https://k--politika-ru.translate.goog/pochemu-do-six-por-ne-unichtozhena-ukrainskaya-pvo/?utm_source=warfiles.ru&_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=sr&_x_tr_hl=sr&_x_tr_pto=op)

[attachment=1]


Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: Kubovac on November 17, 2022, 02:48:51 pm
Ruski ekspert je ocenio efikasnost ukrajinske PVO tokom masovnog raketiranja

Ukrajinski sistem protivvazduhoplovne odbrane pokazao je veoma slab odgovor na udar 15. novembra, rekao je za Izvestiju vojni ekspert Dmitrij
Boltenkov
.

„Potencijal raspoloživih sistema S-300 i Buk-M1 koji mogu da obaraju krstareće rakete očigledno je na izmaku. Kijev nema dovoljno projektila, a poslednji udari su jasno smanjili broj borbeno spremnih oruđa. Oni su i dalje dovoljni za operacije zaseda PVO, ali ne i za odbijanje masovnih raketnih napada. Uostalom, prema standardima, dve protivvazduhoplovne rakete treba da se koriste za presretanje krstareće rakete. Nekoliko stranih kompleksa nije napravilo nikakvu promenu“, objasnio je on.

Redovni udari na kritične ciljeve širom Ukrajine ne dozvoljavaju koncentraciju svih ukrajinskih sistema PVO duž linije fronta. Ukrajinska komanda je prinuđena da ih drži čak i u zapadnom delu zemlje. Odatle je dan ranije raketa sistema S-300 doletela u Poljsku. Ova disperzija olakšava zadatak našim Vazdušno-kosmičkim snagama na prvoj liniji fronta.

„Okretanje zapadnim saveznicima neće rešiti problem Ukrajine. One jednostavno nemaju dovoljno modernih kompleksa koji mogu da zamene desetine diviziona „sovjetskog nasleđa“ i da pokriju i liniju fronta i strateške objekte u dubini zemlje. U velikim količinama, ali ne prebrzo, mogu da isporuče samo duboko zastarele sisteme PVO Hawk i razne modele kratkog dometa, koji po sposobnostima otprilike odgovaraju sovjetskim Osama i Strelama. Nemoguće je stvoriti punopravni sistem protivvazduhoplovne odbrane cele zemlje sa takvom opremom“, dodao je Boltenkov.

„Ruske oružane snage su 15. novembra nanele masivan udar visokopreciznim vazdušnim i morskim oružjem velikog dometa na vojni komandni i upravljački sistem Ukrajine i povezane energetske objekte. Cilj je postignut. Sve ispaljene rakete pogodile su tačno svoje predviđene ciljeve. Pogođeni su svi objekti“, saopštilo je ministarstvo.

Ministarstvo odbrane je naglasilo da nije nanet ni jedan raketni napad na objekte u Kijevu, a sva razaranja koja su prikazana u stambenim naseljima ukrajinske prestonice direktna su posledica pada i samouništenja protivvazduhoplovnih raketa koje su ispalile ukrajinske trupe sistemima PVO koji se nalaze unutar grada.

Ukrajinski Buk-M1, pre rata:

[attachment=1]


Izvor (https://iz.ru/1426834/2022-11-17/ekspert-otcenil-effektivnost-ukrainskoi-pvo-pri-massirovannykh-obstrelakh)


Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: fazan on November 17, 2022, 04:17:52 pm
Ресурси украјинске ПВО су вероватно на измаку, а Запад се није ослањао на ПВО у оној мери у којој су се ослањали на Истоку. Фокус је више био на ваздухопловству.

Међутим, мој утисак о руском ваздухопловству је јако лош. Можда смо превише гледали Топ Ган и читали о израелским нападима, али за пола године није изведен ни један напад у дубину украјинске територије, ракете испаљене изнад Каспијског мора не рачунам. Можемо да анализирамо зашто је то тако, али то не мења чињенице.

Ракете су скуп спорт.


Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: Milan (longtrip) on November 17, 2022, 04:50:33 pm
Po svemu sudeći ( iz viđenog do sada) u ovom novom ratu zalud je  kalkulisati sa CNN "holivudom" na koji smo  navikli do sada .Mislim na Amere koji se "raspištolje", jer sa proračunatom sigurnošću znaju da im ne preti opasnost.
Rusi, verovatno ( možda ) iz opravdanih razloga znaju mogučnosti druge strane koje se moraju uzeti u obzir .Oni kao strana "napadača", uz sve zadrške upotrebe prvenstveno sistema ometanja zarad nekih sledećih situacija, možda idu logikom da je jeftinija precizna raketa ispaljena sa Kaspija nego nosač rakete ( avion) u rizićnom neposrednom vazdušnom prostoru neprijatelja .

Pre će biti da mi živimo u iluzijama o savršenstvu , po nama nadmoćnih vojnih oruđa i sistema.


Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: Boro Prodanic on November 17, 2022, 08:01:37 pm
Међутим, мој утисак о руском ваздухопловству је јако лош.

Naravno, kad im piloti ne nose Ray Ban naočare.


Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: fazan on November 18, 2022, 04:52:44 pm
Боро, погледај шта ради Израел. Интересантан чланак: Despite Modernization Drive, Russia's Air Force Struggles for Superiority in Ukraine (https://www.themoscowtimes.com/2022/10/25/despite-modernization-drive-russias-air-force-struggles-for-superiority-in-ukraine-a79158) Ево једног наслова у индијским новинама: Why the famed Russian Air Force failed in Ukraine and the vital lessons IAF can draw from it (https://theprint.in/defence/air-denial-over-dominance-democratised-technology-lessons-for-iaf-from-russia-ukraine-war/1167547/)



Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: Kubovac on December 03, 2022, 10:16:49 am
NASAMS VS PATRIOT: Zašto Ukrajina „očajnički želi“ raketne sisteme Patriot kada je NASAMS postigao 100% stopu obaranja?

DŽON Kirbi, koordinator za strateške komunikacije u Savetu za nacionalnu bezbednost Bele kuće, na redovnom brifingu, izjavio je da je NASAMS koji su isporučile zemlje NATO-a Ukrajini pokazao stopostotnu stopu „ubijanja“ (pogađanja) meta.

-Video sam jedan izveštaj pre nekoliko dana da su bili uspešni u 100% slučajeva. Proverio bih kakva je situacija danas, rekao je Kirbi i naglasio da je Ukrajini u ovom trenutku najpotrebnija oprema za PVO, a ne oružje dugog dometa.

Pored NASAMS-a, zemlje NATO-a su nedavno isporučile Ukrajini i druge sisteme protivvazdušne odbrane (PVO), kao što su francuski Krotal i nemački IRIS-T.

Međutim, Ukrajina nije zadovoljna već isporučenim PVO sistemima i snažno gura SAD za sisteme Patriot i Izrael za svoj sistem Gvozdena kupola.

SAD su u prošlosti bile oprezne u vezi sa isporukom raketnih sistema Patriot Ukrajini, strahujući da bi snabdevanje moglo dovesti do eskalacije sukoba u koji je uključen NATO. EurAsian Times je u ranije objavljenoj analizi objasnio kako sistemi Patriot kojima upravlja Ukrajina mogu dovesti do konfrontacije između Rusije i NATO-a.

Sada se čini da intenzivno lobiranje Ukrajine za sisteme Patriot uspeva i da SAD ponovo aktivno razmatraju tu opciju.

Posle sastanka šefova spoljnih poslova zemalja NATO-a u Bukureštu, ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitro Kuleba je, govoreći o zahtevima Ukrajine za sistemima Patriot, jasno rekao: „Reći ću vam ovo, ako ranije niko o tome nije ni pričao, osim nas, samo smo mi sve vreme pokretali ovo pitanje, a razgovora kao takvog nije bilo, sada je razgovor u toku. I to su vrlo ozbiljni i sadržajni razgovori. I nastavićemo da radimo na rezultatu.”

IZRAELSKI SISTEM GVOZDENA KUPOLA

U sredu, govoreći na forumu o knjigama koji je organizovao NJujork tajms, Zelenski je snažno lobirao za sistem Gvozdene kupole, rekavši: „Naravno, čekamo podršku Izraela. Naravno, ne želimo da [Benjamin] Netanjahu, poput njegovih kolega koji su bili pre njega, balansira između Ukrajine i Rusije <…>.

On zna sve detalje i može pomoći u protivvazdušnoj odbrani. Ovde nema ničega, ovo nije oružje koje napada Rusku Federaciju, tako da nema potrebe da se ovde traže kompromisi.
Zelenskog, naravno, nije briga što je oko 15% izraelskih građana sa ruskog govornog područja, a zajednica koja govori ruski čini 15% izraelskih birača sa pravom glasa.

VEROVATNI RAZLOZI ZAŠTO SE SAD PREISPITUJU

SAD možda preispituju svoje ranije oklevanje da isporuče sisteme Patriot jer bi Rusija mogla da se prebaci na korišćenje balističkih raketa iranskog porekla za napad na ukrajinsku infrastrukturu za proizvodnju električne energije ako se protiv ruskih balističkih sistema isporuče NATO, kao što su NASAMS, Krotal i IRIS-T.
Ovi sistemi su daleko efikasniji protiv vazdušnih ciljeva kao što su avioni i krstareće rakete nego balističke rakete. S druge strane, Patriot ima bolji rekord u gađanju balističkih projektila od sporoletećih krstarećih raketa i dronova. Kupovinom sistema Patriot, Ukrajina bi mogla trajnije da ograniči rusku sposobnost da napada ukrajinsku infrastrukturu.

INFRASTRUKTURA ZA PROIZVODNJU ELEKTRIČNE ENERGIJE – CIVILNA ILI VOJNA META?

Sprečavanje kolapsa ukrajinske infrastrukture za proizvodnju električne energije ključno je za izbegavanje ukrajinskog vojnog neuspeha. Zapad pogrešno tumači ruske napade na ukrajinsku infrastrukturu za proizvodnju električne energije isključivo kao brutalne napade na ukrajinsku civilnu infrastrukturu i optužuje Rusiju da koristi zimu.

Istina je da nijedna zemlja nikada nije dobila rat napadom na čisto civilnu infrastrukturu. Rusija ne cilja na stambene zgrade, tržne centre, kancelarije ili postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda. On napada infrastrukturu za proizvodnju i distribuciju električne energije, koja je infrastruktura dvostruke namene.

SAD tvrde NASAMS ima 100% stopu efikasnosti, ali Ukrajina insistira na raketnim sistemima Patriot za borbu protiv Rusije. Bez degradacije infrastrukture za proizvodnju električne energije, Rusija ne može umanjiti borbeni potencijal Ukrajine i nada se da će okončati rat – električna energija pokreće ukrajinske fabrike koje proizvode oružje i municiju.

Ukrajini je preko potrebna municija i oružje iz sovjetskog doba. Napadi na rusku energetsku infrastrukturu degradirali su kapacitete Ukrajine za proizvodnju oružja i municije. Kao rezultat toga, ukrajinske kopnene ofanzive su zastale – prvo u pravcima Kupjansk i Krasnolimansk, a sada ofanziva na Svatovo i Kremennu.

Prema Military Chronicle, ukrajinske snage se suočavaju sa akutnim deficitom artiljerijskih granata kalibra 122 mm i 152 mm proizvedenih u Ukrajini.

Nedostatak energije zaustavio je proizvodnju artiljerijske municije sovjetskih kalibara u kijevskoj fabrici Artjom. Nemilosrdni ruski napadi na skladišta municije kritično su iscrpili zalihe uskladištene municije.


NASAMS

Nedostatak energije takođe ometa sposobnost Ukrajine da upravlja svojim železnicama za premeštanje teške opreme i municije, uključujući i municiju koju isporučuje Zapad.
Zapad pokušava da nadoknadi krizu municije sa kojom se Ukrajina suočava sređivanjem postrojenja iz sovjetskog doba za proizvodnju municije van Ukrajine.
NJujork tajms je 27. novembra izvestio da NATO razgovara o ulaganju u stare fabrike Češke, Slovačke i Bugarske kako bi oživeo proizvodnju granata iz sovjetskog doba za Ukrajinu.

Rusija pokušava da okonča rat infrastrukturnim napadima, dok Zapad pokušava da produži rat i spreči rani poraz Ukrajine projektujući infrastrukturne napade kao napade na civile i opremajući Ukrajinu da ublaži uticaj napada.

Raketni sistem PVO Patriot:

[attachment=1]

Raketni sistem PVO Gvozdena kupola (Iron Dome):

[attachment=2]


Izvor (https://www.novosti.rs/planeta/svet/1178612/rat-ukrajini-ukrajina-rat-rusija-ukrajina-pvo-izrael-rusija-amerika)


Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: Kubovac on December 23, 2022, 07:28:04 pm
Patriot u Ukrajini, kratka analiza mogućnosti

Već se dugo vremena govori da će protivvazduhoplovni raketni sistemi MiM-104 Patriot biti isporučeni Ukrajini. Pominjalo se kako će to biti "veliko pojačanje" za PVO Ukrajine koja može doneti određenu "prevagu" u vazdušnom ratu na Ukrajinsku stranu.

Ipak, od trenutka potvrde od strane državnog vrha SAD-a i predsednika Bajdena lično da će sistemi stvarno biti isporučeni Ukrajini i nakon reakcija zvaničnika Rusije pa i samog Putina, počele su da se pojavljuju ipak nešto "blaže" verzije mogućnosti ovog sistema u Ukrajini.

Pa se tako, između ostalog mogu pronaći članci koji govore o tome kako "Patriot nije srebrni metak", kako treba više meseci da se posada obuči za stručno rukovanje ovim sistemima, ali i da bi trebalo da se koristi u kombinaciji sa drugim sistemima PVO.

Ali...koja verzija Patriota uopšte dolazi u Ukrajinu? Na to pitanje još uvek nemamo odgovor. Imajući u vidu dosadašnja iskustva sa isporukama naoružanja američke proizvodnje, svakako je vrhunac verzija Patriot PAC-2, eventualno "pojačana" sa novijim protivraketnim presretačima tipa MiM-104F. Pojedini izvori čak pominju i verzije Patriot PAC-1, jer tih verzija ima "na stanju" i mogu se brzo isporučiti.

Patriot PAC-1 raspolaže raketama MiM-104A Standard dometa do 68,5 km (po drugim izvorima do 80 km), a poseduje i raketu MiM-104B dometa do 160 km, ali to je raketa sa pasivnim navođenjem na postavljača smetnje (Home on Jam Only) i nije izvesno da li se i dalje uopšte i koristi. Sistem je u funkciji od 1984. godine.

Patriot PAC-2 raspolaže raketom MiM-104C dometa do 160 km, koja se proizvodi od 1990. godine i koja je bila "glavni" učesnik tokom I Zalivskog rata 1991. godine. Tokom 1995. godine, razvijen je projektil MiM-104D GEM sa poboljšanim sistemom navođenja.

Dalji razvoj sistema Patriot, pretežno se rukovodio poboljšanjem antibalističkih svojstava, usled iskustava u I Zalivskom ratu, ali i prilikom sporadičnih lansiranja balističkih raketa Huta iz Jemena na Saudijsku Arabiju, gde u nekoliko slučajeva čak ni savremenije verzija PAC-2+ nisu odradile posao kako se očekivalo.

U tom smislu razvijeni su protivraketni presretači "hit to kill" dakle sa kinetičkim udarom, mada imaju pomoćnu opciju blizinskog dejstva. Glavna ideja je bila da se direktnim udarom u glavu balističkog projektila, uništi njegova bojeva glava.

Takvi projektili, izašli iz projekta Erint za PAC-2, prerasli su u projektil MiM-104F koji je imao priliku da dejstvuje u Saudijskoj Arabiji, ali sa veoma "promenjivim" rezultatima. Pritom, radilo se o napadu tehnički relativno jednostavnih balističkih projektila sa linearnom putanjom leta i bez mamaca u terminalnoj fazi.

Nasuprot ovome, Ukrajina poseduje raketne sisteme PVO S-300PT-1 i S-300PS iz sovjetskog vremena i nekoliko baterija S-300V1, o kojima nećemo u ovom tekstu, jer je očigledno da sistem S-300V1 koga je bilo najviše 2-3 baterije na startu rata i upitan broj ispravnih raketa (samo Gladiator, a ne i protivraketnih presretača Giant), ne igra značajnu ulogu u ovom sukobu.

Šta reći o tim sistemima?

Prvo treba reći da su sistemi S-300PT-1 i S-300PS "pandani" sistemu PAC-1, pa u određenoj meri i PAC-2, bez obzira na niži proklamovani domet po daljini. Kod dejstava na aerodinamičke ciljeve su gotovo egal, uz veći domet PAC-2, ali i napredniji način vođenja kroz projektil "Tip-2" kod S-300PT-1 i PS u odnosu na "Tip-1" kod Patriota.

Mobilnost (samohodnost) verzije S-300PS je takođe značajna prednost kada je u pitanju žilavost i preživljavanje baterije u savremenom ratnom okruženju, što vidimo i danas u Ukrajini. Pored toga, treba naglasiti da sistemi S-300PS i sve naknadne modifikacije imaju režim automatskog otkrivanja protivradarskih raketa (po parametrima leta i brzini) i mogućnost efikasnog dejstva na iste. Takođe, korišćenjem niskovisinskog detektora 76N6 Krokodil, baterije S-300PT-1 i PS mogu efikasnije dejstvovati na krstareće rakete i niskoleteće i veoma niskoleteće ciljeve.

Za Patriot se, sa druge strane, tvrdi da ima bolje anti-balističke karakteristike. Pa da vidimo koliko je to stvarno tako....

S-300PS/PMU Volhov-M6 teoretski može pogoditi projektil "a la" Scud (Elbrus), onoliko dobro koliko je Patriot PAC-2 mogao tokom prvog Zalivskog rata...(bilo koja meta sa brzinom od 1200 m/s).
Ali već sistem S-300PM/PMU1 Volhov-M6M je dizajniran od nule da bi mogao da ga ubije (bilo koja meta sa brzinom od 2800m/s). Ovaj tip sistem bi, navodno Grčka mogla isporučiti Ukrajini!

Testiranje novih mogućnosti za S-300P( PT i PS) i S-300PM nastavljeno je i nakon što je S-300PM/PMU-1 ušao u službu. Najznačajnije testiranje se dogodilo nakon operacije "Pustinjska Oluja".
Almaz i Fakel inženjeri su ispitali performanse američkog raketnog sistema Patriot tokom presretanja raketa "Scud" i otkrili da Patriot nije bio ni približno efikasan koliko je bilo potrebno za odbranu velikog naseljenog područja. Tačnost nije bila problem; rakete sistema Patriot su dosledno pronalazile svoje mete. Problem je bio u uništavanju meta.

Kada su bojeve glave raketa Patriot detonirale, često su jednostavno izbacile "Scud" sa putanje leta bez uništavanja njegove bojeve glave. Kada se brani izolovani objekat, ovo bi bilo dovoljno. Međutim, presretanja koja su pokušale izraelske baterije Patriot bile su od posebnog interesa za ruske inženjere. Često su dolazne bojeve glave ipak padale u naseljena područja. Da bi bio zaista efikasan u anti-balističkom kapacitetu, protivvazduhoplovni sistem bi morao da uništi bojevu glavu u letu.

Testiranje različitih varijanti S-300P (PT/PS/PM) u Sari Šaganu i Kapustin Jaru pokazalo je da je sistem imao sposobnost da presreće taktičke balističke rakete na različitim dometima, u zavisnosti od korišćenog raketnog sistema i brzine dolazećeg cilja. Inženjeri Fakel MKB-a su, međutim, razvili još efikasnije rešenje nakon "Pustinjske oluje": specijalnu bojevu glavu dizajniranu da izazove detonaciju dolazne bojeve glave u letu.

Prvo probno ispaljivanje modifikovane bojeve glave dogodilo se avgusta 1995. na Kapustin Jaru. Bojeva glava rakete je uspešno izazvala detonaciju bojeve glave cilja 8K14 Scud (Elbrus) u atmosferi. Raketa je koristila usmerenu bojevu glavu, koja je otprilike analogna sistemu oblikovanog punjenja utoliko što je sposobna da usmeri najveći deo eksplozivne sile bojeve glave prema meti.

Takve bojeve glave su modifikovane za rakete 48N6 ( i sve naredne modifikacije) i raketne sisteme svih narednih generacija od S-300PM/PMU-1, preko S-300PM-2/PMU-2 Favorit, pa do S-400 Trijumf, uz naravno i dodatne modifikacije tokom niza godina rada i istraživanja.

Dakle, zaključak je da sistemi Patriot mogu pomoći PVO Ukrajine i u to ne treba sumnjati. Ipak, osnovno je pitanje koliko će sistema stići, koje će biti verzije i ko će njima upravljati.

Takođe, imajući sve u vidu, mislim da je nerealno očekivati da će sistemi Patriot uspeti da značajno podignu nivo PVO u odnosu na postojeće sovjetske sisteme S-300PT-1 i S-300PS, osim možda kada je reč o antibalističkom segmentu i to isključivo ako se isporuče novije rakete MiM-104F, koje su već deo najnovije modifikacije PAC-3 MSE. Ali kod aerodinamičkih ciljeva, krstarećih raketa i bespilotnih letelica ne treba očekivati mnogo.

Takođe, činjenica da su sistemi manje pokretni od S-300PS, a da ostavljaju "vidan" otisak na terenu, mogu biti otkriveni bespilotnim letelicama i onesposobljeni. Takođe, biće sigurno i na meti ruskih protivradarskih projektila. U tom smislu, očekujem "oprezniju" upotrebu ovih sistema i u pozadini fronta.

Ono što može biti dobra strana za Ukrajinu, ali samo uslovno, da obuče što više operatora i poslužilaca, jer sada bi mogla postojati mogućnost dodatne isporuke i komponenti sistema i raketa, jer su izvori sovjetskih sistema gotovo presušili.

Naravno, ovakav razvoj događaja i eventualni kontinuitet u isporuci komponetni sistema Patriot u Ukrajinu, moglo bi u konačnici dovesti i do direktnog sukoba sa Rusijom.

Od sovjetskih sistema, Ukrajini i njeni zapadni saveznici, a pre svega SAD, još mogu gledati na Grčku i 2 diviziona S-300PMU-1 i dvocifren broj sistema Tor-M1, Bugarsku sa 1 divizionom
S-300PMU (izvozna verzija PS) i eventualno na Finsku sa 3 baterije Buk-M1. Kipar takođe ima divizion Buk-M1-2, ali mislim da se Kipar u ovo neće "upuštati", ili barem do sada nismo imali nikakve naznake toga.

U svakom slučaju, pred nama je potencijalno dalje zaoštravanje sukoba i dalje podizanje uloga, obzirom da obe strane žele pobedu na "bojnom polju" bilo prihvatanjem sopstvenih uslova od druge strane, bilo "klasičnom" vojnom pobedom i kapitulacijom protivnika.

[attachment=1]

Autorski tekst: Kubovac


Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: dzumba on December 24, 2022, 03:17:54 pm
Колико ја ценим, Украјина ће, посебно ако рат буде настављен током целе 2023. године, кад-тад морати да пређе на "западне" ПВО системе, укључујући и "Патриот". Постојећи ракетни ПВО системи совјетске производње које Украјина сада користи полако ће "испадати" из дејства, што због губитака, кварова и недостатка резервних делова, а посебно због недостатка ракета (јер се оне троше а нових нема или се тешко могу набавити). Зато  ова испорука "Патриот"-а има за циљ да се на време крене у прелазак на "западну" (практично једино доступну) ПВО технологију, провери функционалност у реалним ратним условима и обуче Украјинци у њиховом коришћењу.


Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: fazan on December 25, 2022, 07:11:33 am
Украјина ће у једном тренутку морати да пређе на западне системе, јер совјетске/руске више нема ко да им испоручи. Проблем је што тих западних система нема довољно.

НАСМАС је добар систем, да није - не би га користили Американци за заштиту Вашингтона. Али нема га довољно, на њега се чека две године.

По стоти пут, израелска Гвоздена купола је прављена за Израел, намењена заштити малог географског простора. Не може да се постави у Кијеву и да брани Кијев. Треба да се размести на правцу напада. Израел има Газу која је дугачка 30 км.

Једино што је доступно у нешто већим количинама су Патриот ракете. Међутим, те ракете заиста нису ”сребрени метак”, чак ни у најновијој верзији. Овде се ради о игри бројева.


Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: Prvačić on December 25, 2022, 09:11:25 am

НАСМАС је добар систем, да није - не би га користили Американци за заштиту Вашингтона. Али нема га довољно, на њега се чека две године.


Od koga i od čega štiti Vašington?
Tamo ruska avijacije nemože ni doći. Mislim da direktno poređenje nije moguće, jer su prijetnje drugačije.


Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: Milan (longtrip) on December 25, 2022, 09:36:36 am
Od  "11.septembra" SAD je u ratu sa terorizmom...

Neki od razloga zašto Izrael oteže sa odlukom o isporuci "kupole" Ukrajini.



Quote
Israel will not send its Iron Dome air defense systems to Ukraine, because the Russian army could take possession of them, after which information about the complexes could leak to Iran, military expert Yakov Nagel said. He expressed this opinion in an article for The National Interest.

“Israel rightfully fears that if any of its systems are deployed (in Ukraine. -


), they will be captured by Russia on the battlefield.

From there, they are almost guaranteed to be sent to Iran for analysis,” he said.

Nagel suggests that a possible analysis of the air defense systems in Iran will allow Tehran to "find ways to counter these systems."

“This will benefit Hezbollah, Hamas and Palestinian Islamic Jihad in a future confrontation with Israel.

The outgoing Israeli government has made it clear that it is not prepared to take such a risk.

The new government will probably say the same thing,” the author writes.

Israeli Defense Minister Benny Gantz previously confirmed that his country would not supply weapons to Kyiv.

Israeli President Yitzhak Herzog explained the impossibility of supplying Ukraine with air defense systems as a secrecy.

In turn, Ukrainian President Volodymyr Zelensky reproached Israel for not helping Kyiv with the supply of weapons systems.




Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: Рашо on December 25, 2022, 11:55:02 am

НАСМАС је добар систем, да није - не би га користили Американци за заштиту Вашингтона. Али нема га довољно, на њега се чека две године.


Od koga i od čega štiti Vašington?
Tamo ruska avijacije nemože ni doći. Mislim da direktno poređenje nije moguće, jer su prijetnje drugačije.

ПВО америчке територије врши ловачка авијација, тако да распоређивање NASAMS-а око Вашингтона не говори ништа конкретно колико је добар систем или није, ту је, ето, као неко "помоћно" средство.


Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: Milan (longtrip) on December 25, 2022, 11:59:41 am
Quote
Service history. In the US, several NASAMS were used to guard air space over Washington, D.C. during the 2005 United States presidential inauguration, and are used to protect air space around the White House
.


Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: Kubovac on March 16, 2023, 04:04:29 pm
Oružane snage Ukrajine saopštile su da ne mogu da obaraju balističke rakete

Kako je primetio govornik komande Vazduhoplovnih snaga Oružanih snaga Ukrajine Jurij Ignat, vazduhoplovne protivradarske rakete „uskog profila“ X-31P i slične rakete vazduh-zemlja manjeg dometa takođe ne budu obarane.

Oružane snage Ukrajine (OSU), pored ruskih hipersoničnih raketa Kinžal i X-22, ne mogu da obaraju balističke rakete, posebno iz sastava taktičkog raketnog sistema Iskander-M, kao i navođene rakete iz sistema PVO S-300 pa čak i iz raketnih bacača Smerč. Ovo je rekao portparol komande Vazduhoplovnih snaga Oružanih snaga Ukrajine Jurij Ignat.

"Mi ne obaramo balističke rakete. Konkretno, Iskander-M <...> Takođe, nažalost, nije moguće presresti projektile za višecevne raketne sisteme (MLRS), kao što je Smerč", rekao je on u intervjuu ukrajinskom Kanalu 24 objavljenim u četvrtak. – Sve ove rakete lete brzo, po balističkoj putanji i zapravo velikom brzinom padaju na cilj. Da bi se oborilo ono što već pada, potrebni su specijalni protivvazduhoplovni raketni sistemi. U balistiku uključujemo i protivvazduhoplovne vođene rakete S-300“.

Pored toga, OSU nije u stanju da obori supersonične krstareće rakete Oniks. Takođe ni vazduhoplovne protivradarske rakete „uskog profila“ X-31P i slične rakete vazduh-zemlja manjeg dometa“, nastavio je Ignat.

On je objasnio da protivvazduhoplovni sistem Ukrajine može da se suprotstavi samo onim raketama koje, po svojim karakteristikama, mogu da obore kompleksi u službi. „Glavni kompleksi koje imamo u službi su Buk-M1 i S-300“, pojasnio je on i ukazao na „kritičnu potrebu“ za savremenim sistemima PVO.

Kao primer, Ignat je rekao da Ukrajina za sve vreme nije uspela da obori nijednu supersoničnu krstareću raketu X-22. Zbog brzine rakete, PVO, iako je detektuje, fizički nema vremena da je presretne kompleksom S-300. „Da bi oborila X-22, Ukrajini je potreban protivvazduhoplovni raketni sistem koji može da deluje u automatskom režimu, odnosno samostalno će donositi odluke bez učešća ljudi – sa najnovijim radarom i modernom raketom“, rekao je on. Međutim, čak ni ovo ne garantuje rezultat.

Ignat je ranije izjavio da ukrajinski PVO sistem nije u stanju da obori ruske hipersonične rakete „Kinžal“ i X-22. Prema članku Vašington posta, ruska upotreba hipersoničnih raketa Kinžal u Ukrajini pokazala je da SAD i njihovi saveznici ne poseduju slično oružje, koje je teško presresti savremenim odbrambenim raketnim sistemima. Po mišljenju niza domaćih i zapadnih stručnjaka, čak ni savremeni sistemi PVO nisu u stanju da obore raketu najnovijeg ruskog kompleksa.

Iskander, Kinžal i X-31P, neoborivi za sadašnju ukrajinsku PVO:

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

Najmoćniji raketni sistemi PVO Ukrajinske vojske: S-300PS, S-300V1 i Buk-M1:

[attachment=4]

[attachment=5]

[attachment=6]



Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: dzumba on March 16, 2023, 07:02:09 pm
Шта могу, а шта не могу обарати Украјинци:

[attachment=1]


Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: dzumba on March 16, 2023, 07:06:02 pm
Quote
Po mišljenju niza domaćih i zapadnih stručnjaka, čak ni savremeni sistemi PVO nisu u stanju da obore raketu najnovijeg ruskog kompleksa.

Не могу обарати хиперсоничне ракете ни савремени руски ПВО системи који они сада користе. Барем тако кажу њихови стручњаци.  Ускоро ће и друге државе (САД пре свих, Кина, вероватно и Иран) имати слично оружје, тако да ће за 2-3 године такво оружје представљати проблем и руској ПВО.


Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: PakleniVuk on March 16, 2023, 07:59:04 pm
Quote
Po mišljenju niza domaćih i zapadnih stručnjaka, čak ni savremeni sistemi PVO nisu u stanju da obore raketu najnovijeg ruskog kompleksa.

Не могу обарати хиперсоничне ракете ни савремени руски ПВО системи који они сада користе. Барем тако кажу њихови стручњаци.  Ускоро ће и друге државе (САД пре свих, Кина, вероватно и Иран) имати слично оружје, тако да ће за 2-3 године такво оружје представљати проблем и руској ПВО.
To "uskoro" može da se protegne na duži period (Primer: Velika Britanija koja razvija već "desetlećima" i već spomenuti SAD koji takođe "desetlećima" muku muči ) . Indiji su oko dosta skromnijih raketa Brahmos upravo Rusi "pomogli"(čitaj : bukvalno su im oni i razvili ) ...a "sirotinjski Kinžal" se trude da razviju i Švedska i (čak ,neverovali ili da) Srbija . Ali dugačak je taj štap poprilično ,a šargarepa je mala. ;)


Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: dzumba on March 16, 2023, 08:05:55 pm
На руском ТК прочитах вест да су САД ових дана обавили (највероватније успешно) тестирање хиперсоничне ракете и да је реално очекивати да прва ракета буде спремна за производњу идуће године.


Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: PakleniVuk on March 16, 2023, 11:25:04 pm
Pronela se ta vest i ovde na forumu . No u poslednje dve godine iz SAD su "puštene buve" i o : navodnom posedovanju 6G čip tehnologije koju "neće dozvoliti da im Kinezi ukradu",zatim su plasirali vest o tome da poseduju avion bombarder 6.generacije (što definitivno nije tačno jer 6.generacija aviona podrazumeva da avion bukvalno može na ivici kosmosa da se kreće i to brzinama iznad 3 maha ,a to ne postoji zapravo nigde ,najbliže tome je koncept koji uopšte nije realizovan a zove se MiG 41),za vreme korone su objavili da su oni (SAD) prvi koji su pronašli vakcinu za koronu i sproveli vakcinaciju ,što je dovelo do toga da su se zvaničnicima SAD smejali na društvenim mrežama i upoređivali ih sa Severnom Korejom (za koju su Amerikanci do skoro govorili da su propagandom proglasili sami sebe za osvajače svih svetskih prvenstava u fudbalu -ali za njihove unutrašnje potrebe)...

Tako da (meni se bar čini za sada) Amerikanci malo lažu (u propagandne svrhe) jer im nije lako i ne žele da priznaju da su tehnološki iza Rusije . Žele da održe taj tehnološki korak makar i na taj način. No ,čak i da ja grešim ,to utrkivanje Rusa i Amerkanaca zna da bude opasno. Do juče su Rusiju "prozivali" da nema hipersonično oružije ni projektile kao što je Oniks ili X-31P. Američki zvaničnici su to izjednačili sa Ruskom propagandom i "mitomanijom",a danas ćute po tom pitanju i "obrću propagandu" u pravcu da i oni imaju isto. U svakom slučaju "izazivanje" Amerike da dokaže da poseduje hipersonično oružije neće dovesti do toga da oni time gađaju Ruse (ni Rusi ne koriste Kinžal,Iskandsr ,Oniks i X31P protiv SAD), već "ne daj Bože,pu,pu...." mogu da započnu neki sukob na drugom mestu (nadam se  ne kod nas) pa da demostriraju te mogućnosti....

Uglavnom ,ne znam da li THAAD sa naj novijim raketama može nešto da učini protiv Iskander M ili Kinžala...sve ostalo nema šanse !


Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: Kubovac on March 30, 2023, 04:15:09 pm
ZAPADNO ORUŽJE

Tokom većeg dela rata, ukrajinska vojska je bila podržana milijardama dolara vredne municije i oružja iz zapadnih zemalja. Zelenski je pozdravio pomoć, ali je rekao da neko od obećanog oružja još nije isporučeno.

„Imamo sjajne odluke o Patriotu, ali ih nemamo stvarno“, rekao je on, misleći na sistem protivvazduhoplovne odbrane proizveden u SAD.

Ukrajinski vojnici su prošli obuku u SAD od januara o tome kako da koriste sistem Patriot, ali on još nije raspoređen u Ukrajini.

Ukrajini je potrebno 20 baterija Patriot za zaštitu od ruskih projektila, a čak ni to možda neće biti dovoljno „pošto nijedna zemlja na svetu nije napadnuta sa toliko balističkih raketa“, rekao je Zelenski.

Zelenski je dodao da je jedna evropska nacija poslala još jedan sistem protivvazduhoplovne odbrane u Ukrajinu, ali on nije funkcionisao i da su „morali da ga menjaju iznova i iznova“. Nije imenovao državu.

Zelenski je takođe ponovio svoj dugogodišnji zahtev za borbenim avionima, rekavši „mi još uvek nemamo ništa kada su u pitanju savremeni ratni avioni“. Poljska i Slovačka odlučile su da Ukrajini daju borbene avione iz sovjetske ere, ali nijedna zapadna zemlja do sada nije pristala da obezbedi moderne ratne avione zbog zabrinutosti da bi to moglo da eskalira sukob i da ih uvuče dublje.


Izvor (https://apnews.com/article/ukraine-zelenskyy-russia-putin-war-78f55fbf4fb7e57711c2fadaf914fd45)


[attachment=1]


Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: victoria on March 31, 2023, 02:17:45 pm
Ako je otvorena kladionica tipujem na NASAMS.


Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: Kubovac on March 31, 2023, 02:29:24 pm
Ako je otvorena kladionica tipujem na NASAMS.

I ja "tipujem" na NASAMS, jer osim nekoliko projektila sletelih na parkinge Kijeva i zgrade, ništa posebno nismo čuli o njihovoj "uspešnosti".
Sa druge strane, pominje se nešto Estonija i njihova navodna isporuka neispravnih Strela (verovatno Strela-2M i Strela-3), a za koje su od NATO tražili kompenzaciju u vrednosti novih Stingera. Tako nekako....ko će to više sve pratiti redovno...  ;)


Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: dzumba on April 04, 2023, 05:39:11 pm
Вероватно у Украјини неки, посебно политичари, имају наивну представу да све што долази са "Запада" је савршено и боље од њиховог и руског...


Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: fazan on April 04, 2023, 05:59:41 pm
Вероватно у Украјини неки, посебно политичари, имају наивну представу да све што долази са "Запада" је савршено и боље од њиховог и руског...

У Украјини мисле да ће цео свет да скине гаће да би се Украјина одбранила. Треба им 20 батерија Патриота (120 лансера), али им ни то није довољно  ;D  Америка има мање од 1200 лансера. Пољска је купила 3 батерије за непуних 5 милијарди долара.

Ракете које Украјинци траже су скупље он онога што требају да бране.


Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: Kubovac on April 10, 2023, 03:34:48 pm
Ukrajina bi mogla ostati bez protivvazduhoplovne odbrane do maja, upozoravaju dokumenti Pentagona koji su procurili

Kijev iscrpljuje svoje poslednje rezerve raketa S-300, što omogućava Rusiji da postigne superiornost u vazduhu, prema navodnim prezentacijama Pentagona

Rusija bi mogla da postigne svoj dugo traženi cilj vazdušne superiornosti na ukrajinskom nebu već u maju jer Ukrajini ponestaje protivvazduhoplovnih projektila, prema navodnim prezentacijama Pentagona koje su procurile na društvenim mrežama.

Pentagon i Ministarstvo pravde započeli su prošle nedelje istragu o curenju dokumenata kada su ruski propagandisti u četvrtak na Telegramu objavili neke navodne prezentacije američkog Ministarstva odbrane. The Wall Street Journal, koji je pregledao ove dokumente i veći fond koji se pojavio u petak, nije mogao nezavisno da potvrdi njihovu autentičnost.

Portparolka Pentagona Sabrina Sing rekla je u nedelju da su SAD nastavile da procenjuju validnost dokumenata „za koje se čini da sadrže osetljiv i visoko poverljiv materijal“. Ona je rekla da su SAD razgovarale o ovom pitanju sa saveznicima tokom vikenda i da odmeravaju potencijalni uticaj kršenja nacionalne bezbednosti.

Pukovnik Jurij Ihnat, portparol ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva, rekao je da ne može da komentariše istinitost informacija u procurelim slajdovima, jer su takvi podaci poverljivi u Ukrajini. On je, međutim, potvrdio da se ukrajinska protivvazduhoplovnaa odbrana suočava sa ozbiljnim izazovima i rekao da su Ukrajini hitno potrebni njeni zapadni partneri da ubrzaju pomoć.

„Ako izgubimo bitku za nebo, posledice po Ukrajinu će biti veoma ozbiljne“, rekao je on. "Ovo nije vreme za odlaganje." Posle više od godinu dana rata, rekao je on, Ukrajina se suočila sa ozbiljnim izazovima da pronađe municiju sovjetskog dizajna za kičmu svog sistema protivvazduhoplovne odbrane, S-300 i baterije Buk.

Ruski bombarderi i helikopteri se nisu usuđivali prilaziti dalje od neposredne blizine ukrajinskih linija fronta skoro godinu dana, nakon što je ukrajinska protivvazduhoplovna odbrana oborila nekoliko letelica u prvim nedeljama rata. Kao rezultat toga, Rusija je mogla da udari duboko unutar Ukrajine samo skupim krstarećim projektilima i iranskim bespilotnim letelicama velikog dometa, umesto mnogo obilnijim i moćnijim nevođenim bombama.

Ukrajinska protivvazduhoplovna odbrana je takođe onemogućila ruskim avionima da gađaju pokretne ukrajinske konvoje, koncentraciju trupa i druge vojne ciljeve u pozadini, nadoknađujući ogromnu superiornost Moskve u broju i kvalitetu borbenih aviona.

Ako su tačne, alarmantne procene u procurelim prezentacijama bacaju novo svetlo na hitnost kojom Kijev lobira kod saveznika SAD i Severnoatlantskog pakta da ubrzaju isporuke sistema protivvazduhoplovne odbrane zapadne proizvodnje i da Ukrajini obezbede zapadne proizvode, mlazne lovce, kao što su F-16, kako bi mogao da spreči upade ruskih bombardera.

Prema jednom od dokumenata, verovatna posledica nadolazeće krize protivvazduhoplovne odbrane je da će Ukrajina izgubiti sposobnost da masovno okuplja kopnene snage u blizini linija fronta i da vodi kontraofanzivu. Kijev je rekao da planira da započne masivnu ofanzivu za ponovno zauzimanje teritorija koje je okupirala Rusija u narednim nedeljama, koristeći nekoliko novih rezervnih brigada obučenih i opremljenih od strane partnera SAD i NATO-a.

Ukrajina je do sada bila uspešna u uskraćivanju Rusiji mogućnosti da koristi svoje avione sa posadom duboko u Ukrajini uglavnom zbog svoje mreže sovjetskih starih sistema protivvazduhoplovne odbrane dugog dometa, pre svega S-300 i Buka, koji mogu da presreću ciljeve na visinama iznad 20.000 stopa (cca 6000 metara, prim. Kubovac)

Međutim, prema tajnom navodnom slajdu Pentagona od 28. februara, Ukrajina će u potpunosti iscrpiti svoje zalihe raketa Buk do 13. aprila i raketa S-300 do 3. maja, prema trenutnoj stopi potrošnje.

Do tada, prema mapi u drugoj navodnoj prezentaciji Pentagona, takođe od 28. februara, većina kritične ukrajinske nacionalne infrastrukture izvan Kijevske oblasti i još dve oblasti u jugozapadnoj Ukrajini više neće imati protivvazduhoplovno odbrambeno pokrivanje. Broj nezaštićenih kritičnih lokacija skočiće sa 6 na više od 40, navodi se u saopštenju.

Rusija je od oktobra ispalila nekoliko stotina krstarećih projektila i lansirala stotine iranskih dronova Shahed u pokušaju da uništi ukrajinski elektroenergetski sistem i da izazove humanitarnu krizu tokom zime. Iako je taj napor propao, jer se više ne dešavaju stalni nestanci struje, a Ukrajina je čak nastavila da izvozi električnu energiju u Evropsku uniju, napadi su ozbiljno iscrpili ukrajinske zalihe municije za protivvazduhoplovnu odbranu.

Dok su SAD, Norveška, Kanada i Nemačka obezbedile Ukrajini 2 baterije NASAMS i 1 bateriju IRIS-T poslednjih meseci, ovi sistemi su takođe bili na putu da ostanu bez municije do maja, navodi se u dokumentu.

Ukrajinske baterije S-300 trošile su otprilike 200 projektila mesečno, dok su baterije Buk ispaljivale oko 69 projektila mesečno, navodi se u dokumentu. NASAMS i IRIS-T su trošili sve zajedno 64 projektila mesečno.

Posle meseci ukrajinskih zahteva za pomoć, predsednik Bajden je krajem decembra odobrio raspoređivanje jedne raketne baterije Patriot u Ukrajinu. Ukrajina bi trebalo da dobije dodatnu Patriot bateriju iz Nemačke, dok Francuska i Italija obezbeđuju jedan uporedivi sistem SAMP-T. Iako su ukrajinske posade već obučene, nijedan od ovih sistema trenutno nije raspoređen, rekao je pukovnik Ihnat.

Ukrajina takođe koristi prenosne sisteme protivvazduhoplovne odbrane kao što su rakete Stinger. Korisni na bojnom polju, ne mogu da dostignu visokoleteće letelice ili da pruže mnogo zaštite kritičnoj infrastrukturi.

Dok su Patriot i SAMP-T sofisticiraniji od S-300, 3 baterije koje treba da stignu u Ukrajinu neće moći da zamene širinu pokrivenosti koju pružaju 25 ukrajinskih baterija S-300 koje trenutno rade, procurilo je u prezentaciji Pentagona.

Evropska komanda američke vojske procenjuje da je Ukrajini potrebno 12 baterija Patriot ili SAMP-T i 16 baterija klase NASAMS ili IRIS-T da bi obezbedila adekvatnu pokrivenost, navodi se u dokumentu. „Mora se istovremeno sprovoditi više opcija za ublažavanje kako bi se povećale odluke za održivija rešenja“, navodi se.

Kratkoročno, dokument preporučuje pokušaj pronalaženja dodatne municije S-300 i Buk u inostranstvu, što je težak poduhvat jer ih je većina saveznika Ukrajine koji su posedovali takve sisteme već prebacila. Jedini veliki izuzetak je Grčka, koja koristi dve baterije S-300. Ukrajinski ministar odbrane Aleksij Reznikov posetio je Atinu prošlog meseca radi razgovora o vojnim zalihama, ali detalji nisu dati.

U srednjoročnom periodu, analiza Pentagona je preporučila ubrzanje nabavke NASAMS, Patriot, IRIS-T i drugih zapadnih sistema, kao i takozvani projekat FrankenSAM za prenamenu zadataka protivvazduhoplovne odbrane za šire dostupne rakete i sisteme koji su bili dizajnirani za druge svrhe.

Dugoročno, jedino predloženo rešenje bilo je da se isporuči dovoljno zapadnih sistema protivvazduhoplovne odbrane da pokrije celu zemlju i da se digitalno integrišu.

Ukrajinski zastareli mlazni lovci ne mogu se porediti sa znatno većim i modernijim ruskim vazduhoplovnim snagama, i nemaju ili nemaju dovoljno kapaciteta za odbranu vazdušnog prostora protiv ruskih vazdušnih naleta, zbog čega Kijev traži F-16. „Ova vrsta aviona bi rešila mnoge naše probleme u zaštiti vazdušnog prostora, a dostupna je u dovoljnom broju da napravi razliku“, rekao je pukovnik Ihnat. Mlaznjaci MiG-29 koje je Ukrajina na putu da primi od Slovačke i Poljske, iako korisni za druge misije, ne bi mogli da izdrže borbu vazduh-vazduh protiv modernijih ruskih mlaznih lovaca, rekao je on.

Dok je nekoliko vlada NATO-a reklo da podržavaju davanje aviona F-16 Ukrajini, posebno pošto se oni zamenjuju modernijim avionima, Bajdenova administracija do sada nije odobrila takav transfer. Ukrajini „sada nisu potrebni F-16“, rekao je gospodin Bajden u intervjuu za ABC News krajem februara, odbacivši pozive nekih demokratskih i republikanskih članova Kongresa da razmotre takav transfer.

[attachment=1]

[attachment=2]


Izvor (https://www.wsj.com/articles/ukraine-may-run-out-of-air-defenses-by-may-leaked-pentagon-documents-warn-b96b0655)



Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: dzumba on April 11, 2023, 04:06:55 pm
То да Украјинска војска може имати проблема јер су постојеће залихе ПВО ракета за совјетске ПВО системе при крају, није никаква сензација. О томе смо и ми овде у неколико наврата расправљали и закључили да ће се то неминовно десити. Највероватније немају могућности да производе нове ракете. Вероватно ремонтовала све оно што је имала на залихама.  Вероватно је добила део ракета из иностранства (од земаља које поседују совјетске ПВО системе), али је све то, с обзиром на велики утрошак ракета, недовољно да би преостали ПВО системи функционисали без проблема.

Ја верујем да Украјинска војска може издржати још пар месеци са неким умеренијим темпом утрошка ракета, али без нових (западних) ПВО система цели систем ПВО (великог и средњег домета) ће вероватно бити урушен.


Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: Kubovac on April 11, 2023, 04:10:20 pm
Koliko divizion Buk-M1 uopšte ima raketa? Pođimo analogijom sa Kuba, gde su pukovi imali (barem) 2x borbeni komplet raketa, dakle cca 150 raketa po puku.
Kod Buka, ako pretpostavimo da je formacija bila kompletna, 2x borbeni komplet za divizion bi iznosio cca 96, ajde da zaokružimo na 100 raketa.

Ukrajina je, prema izvorima, imala 10-15 diviziona Buk-M1 pre rata, što bi značilo oko (barem) 1000 - 1500 raketa.
Ovde bi trebalo možda "umanjiti" broj raketa za neki procenat, jer je sasvim verovatno da se deo raketa "ispucao" tokom vežbovnih gađanja, a da se ostatak održava delimično i kanibalizacijom između sebe. Takođe, ne znamo da li je nešto raketa uništeno u prvi udarima krstarećih raketa Ruske vojske na samom početku specijalne operacije.

Izvor "The Wall Street Journal" tvrdi da je Buk lansirao prosečno 69 raketa mesečno. To bi za 14 meseci rata (kada treba da ostanu bez raketa), bilo oko 966 lansiranih raketa.

Dakle, ako je podatak o broju gađanja po mesecu tačan, Ukrajinci bi zaista mogli brzo ostati bez projektila, ako uzmemo da je recimo 10-20% projektila koje imaju "na stanju" neispravno bez mogućnosti opravke, a usled ..... starosti.


Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: Kubovac on April 29, 2023, 11:33:52 am
Kijev - Ruski lovci ulaze u domet NASAMS, IRIS-T i S-300

Prema vojnoj komandi u Kijevu, ruske Vazdušno-kosmičke snage [VKS] su već počele da primenjuju novu taktiku. U vazduhu, kažu u Kijevu, ruski borbeni avioni već deluju u ofanzivnom operativnom položaju. tj. ruski borbeni avioni sve manje lete u patrolama.

Već nekoliko dana ruski ratni avioni namerno ulaze u domet ukrajinskih protivvazduhoplovnih sistema. Svrha nove ruske taktike je otkrivanje lokacije ukrajinske PVO. Znamo da Ukrajina ima sovjetske sisteme protivvazduhoplovne odbrane S-300, kao i nedavno isporučene Patriot, IRIS-T i NASAMS.

Vest o promenjenoj ruskoj taktici u vazduhu zvanični Kijev je potvrdio preko gospodina Aleksija Dmitraškovskog, šefa ukrajinskog Ujedinjenog pres centra Tavričkog pravca.

Zašto baš sada?

Jedan od prvih zadataka u vazduhu kada se sprovodi taktika operativnog napada je otkrivanje protivvazduhoplovne odbrane reona. Na samom početku rata , prvih dana i nedelja, rusko vazduhoplovstvo je moralo da neutrališe protivvazduhoplovnu odbranu neprijatelja. U izvesnom smislu, uspeli su u tome i od tada ruski borbeni avioni mnogo slobodnije lete iznad Ukrajine. To je razlog intenzivnih vazdušnih napada.

Ukrajina još nije povratila svoje predratne protivvazduhoplovne sposobnosti. Međutim, postepeno je dobijala zalihe raznih sistema PVO. Ako se ovaj proces nastavi, a rusko vazduhoplovstvo ne preduzme akciju, u narednim mesecima i do kraja godine, po stopi isporuka, Ukrajina će imati bolju protivvazduhoplovnu odbranu nego sada. Ovo će biti pretnja ruskim ratnim avionima.

Nameran ulazak u domet neprijateljskog PVO, međutim, znači i nešto drugo – Ukrajina ne koristi radare ovih sistema PVO tj. ruski avioni ne mogu da lociraju gde se nalaze. Zbog toga rizikuju – ulazak u zonu i domet znači da će Ukrajina morati da uključi nišanske radare i navodi rakete za presretanje. Nekorišćenje ukrajinskih radara protivvazduhoplovne odbrane potvrđuje poznatu činjenicu – Ukrajina granatira ruske položaje zahvaljujući informacijama o ciljevima u realnom vremenu iz AWACS-a SAD/NATO.

Rizik je prihvaćen od strane Moskve

Zvanično saopštenje iz Kijeva da je rusko vazduhoplovstvo promenilo taktiku nije tajna. Niti to treba da nas čudi, jer je to već početkom godine zvanično objavila komanda u Moskvi.

BulgarianMilitari.com je u januaru pisao da će rusko vazduhoplovstvo koristiti masovno avijaciju. Izvor iz vojnog resora Rusije saopštio je u privatnom razgovoru sa ruskim novinarom da se Moskva sprema da promeni taktiku. Prema rečima izvora, Moskva više neće vršiti tako česte patrole ili odbrambene letove, već ofanzivne. Upravo ono što se sada dešava, prema tvrdnjama zvaničnog Kijeva.

Ovo govori i nešto drugo – Moskva je prihvatila činjenicu da će izgubiti avione, jer promena taktike i prihvatanje rizika od angažovanja od strane protivvazduhoplovne odbrane znači da ćete češće biti na meti i da je veća šansa da budete pogođeni.

Dronovi kao mamci

Gospodin Dmitraškovski je takođe govorio o načinu na koji Rusija danas koristi svoje dronove. Ispostavilo se da su ruske oružane snage promenile i taktiku ovog oružja.

Iranske bespilotne letelice Shahed-136 [Geran-2] već se koriste kao mamci. Njihova svrha je da tačno lociraju gde se nalazi stacionarni ili mobilni sistem PVO. Kada sistem identifikuje dron kao pretnju, on ispaljuje projektil. Verovatnoća da Shahed-136 bude oboren je veoma velika. Ali u tom trenutku sistem je iz drugog pravca napao ruski dron kamikaza Lancet.

Dakle ovo liči na partiju šaha, što postavlja veoma interesantno i važno pitanje – da li su Rusi uspeli da sinhronizuju prenos podataka između iranskih dronova Shahed-136 i ruskih dronova Lancet? Zato što se napad, prema rečima ukrajinskog portparola, dogodio u veoma kratkom vremenskom intervalu.

Hobsonov izbor

Dugo razmatrane i komentarisane vazdušne bombe poslednjih nedelja takođe rusko vazduhoplovstvo već koristi na drugi način . Ovu informaciju ponovo daje Dmitraškovski.

„Leteći eksploziv od 500 i 1.500 kg“ se takođe koristi kao neka vrsta mamaca. Rusko vazduhoplovstvo zna da će vazdušna bomba nužno ispuniti svoju namenu, pitanje je da li će ispuniti višu namenu.

Bombe nanose veliku štetu. Šta bi Ukrajinci trebalo da urade sa njima je neverovatno teška odluka, jer su suočeni sa Hobsonovim izborom. tj. ako sistem PVO ne pokuša da presretne bombu, uništenje je zagarantovano. I ovde je problem [Hobsonov izbor].

Ako se aktivira protivvazduhoplovna odbrana, postoji šansa da se presretne vazdušna bomba. Ali čim se uključi, sistem PVO postaje vidljiv ruskom lovcu u vazduhu. Odmah je lansirana protivradarska raketa vazduh-zemlja Kh-31P, usmerenu na ukrajinski sistem PVO. Naravno, nije sigurno da će projektil pogoditi sistem, ali u stvarnosti već postoji toliki rizik da će se to dogoditi, da komandir baterije PVO mora doneti odluku koja može dovesti do presretanja bombe, ali i uništavanja sistema PVO; presretanje projektila ali ne presretanje bombe i ne presretanje obe leteće pretnje.

Iz izjave Dmitraškovskog jasno je da je ruska taktika usmerena na stezanje obruča na liniji fronta. A za ukrajinske oružane snage dolazi nešto novo. Prema našim izvorima, Rusija se sprema da rasporedi po celoj dužini linije fronta tešku bespilotnu letelicu LO Sirius. To je dron sa 100 kg precizno vođenih bombi.

IRIS-T u naoružanju ukrajinske PVO:

[attachment=1]

NASAMS se takođe nalazi u sastavu ukrajinske PVO:

[attachment=2]

Ruski lovci sve više primenjuju ofanzivu taktiku svojih dejstava:

[attachment=3]


izvor (https://bulgarianmilitary.com/2023/04/27/russian-fighters-enter-the-range-of-nasams-iris-t-and-s-300-kyiv/)




Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: Prvačić on April 29, 2023, 02:15:34 pm
Ne bi li sistem NASAMS trebao biti "lijek" za dronove mamce, s obzirom da ima aktivno radarsko samonavođenje?


Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: Kubovac on May 21, 2023, 05:30:59 pm
Šta se dogodilo 15.05. na nebu iznad Brijanske oblasti Ruske Federacije?

Kako su i čime oborene čak 4 ruske letelice u kratkom vremenskom razmaku? Iako nemamo precizna saznanja, teorije svakako postoje...
Tog dana, na nebu iznad Brijanske oblasti srušile su se 4 ruske letelice, 2 helikoptera Mi-8 i Mi-17 i 2 borbena aviona Su-34 i Su-35
.

Video snimci na društvenim mrežama pokazuju da se najmanje jedan helikopter srušio u blizini grada Klinci u Brjansku, koji je 50 kilometara od ukrajinske granice.

Aleksandar Bogomaz, guverner Brjanska, potvrdio je da se helikopter srušio, pri čemu je jedan civil povređen, ali nije izneo detalje o uzroku.

Drugi video, koji prikazuje avion koji se spušta i stub crnog dima, geolociran je u selo u Brjansku, oko 25 kilometara od Klinca.

Zvanična ruska novinska agencija TASS objavila je snimak eksplozije jednog helikoptera u vazduhu i potvrdila da se srušio i lovac Su-34, ne navodeći uzrok.

Ruski list Komersant navodi da se „grupa od dva helikoptera Mi-8 i lovaca Su-34 i Su-35 srušila u Brjanskoj oblasti” i sugeriše da je možda pogođeno još helikoptera.

Dodaje se: „Napadači se traže na zemlji i u vazduhu."

Geolokacija na mapi:

[attachment=1]

Kakva su rešenja ove "misterije" moguća?

S obzirom da je često najjednostavnije rešenje i najtačnije, a u situaciji kada znamo koje sisteme PVO sada ima Ukrajina i daljine na kojima su se od granice sa Ukrajinom nalazile ruske letelice (od 20-50 km), najjednostavnija pretpostavka je "raketna zaseda" sistema PVO srednjeg dometa i iznenadno dejstvo na letelice u povratku u Rusiji, kada se tome nisu nadale.

Postoji više sistema koji su, makar teoretski mogli ovo da izvrše, a među njima ja lično prednost, po mogućnostima, dajem Patriotu, iako je diskutabilno da li su rizikovali da bateriju ovog glomaznog sistema premeštaju na 5-10 km od granice. Moralo bi tako, jer rakete PAC-3 CRI koje smo videli da sigurno imaju, imaju domet do 70 km po daljini za aerodinamičke ciljeve, tako da je to prvo od mogućih rešenja.
Prvo rešenje mi je Patriot, i iz razloga činjenice su svi članovi posada poginuli. To me dovodi na zaključak da je na letelice (ili barem na avione) dejstvovano projektilom sa kinetičkim udarom i to je dovelo do pogibije pilota. Takođe, kratko zračenje radara kod dejstva raketama koje imaju aktivnu glavu za samonavođenje, kao PAC-3 CRI, objasnila bi kako nisu imali signalizaciju ozračenja ili je ona možda bila veoma kratka, pa nisu obraćali dovoljno pažnje na to.

Drugo moguće rešenje je neki od sistema S-300PT / PS sa dometom raketa takođe oko 75 km, ali za sporije ciljeve, poput helikoptera i do 90 km. Dakle, sistemi S-300PT / PS čak imaju i veći potencijalni domet od Patriota sa verzijom raketa PAC-3 CRI.

Treće moguće rešenje je "kombinacija" sistema IRIS-T SLM / NASAMS / Buk-M1 sa jednim od dva dalekometnija sistema (Patriot ili S-300PT/PS), u skladu sa daljinama dejstva, ali ovo bi podrazumevalo pomeranje više jedinica PVO u "opasnu" zonu uz granicu sa Rusijom gde, ako bi bili viđeni, mogu biti gađani i artiljerijom i totalno devastirani.

Četvrto moguće rešenje, kako ja to vidim, jeste dejstvo sa LPRS i to pod uslovom "upada" ukrajinskih diverzanata sa lanserima u dubinu ruske teritorije. Ipak, obzirom na "razmak" ciljeva od cca 20 km i više, i domet LPRS, nije sasvim izvesno da je ovo u pitanju.

Peto moguće rešenje je "prijateljska vatra". Ipak, ako je ruska avijacija sama oborila 4 svoje letelice u praktično jednovremenom dejstvu iznad svoje teritorije, to bi bio "svetski rekord" u tome, a ipak mi se čini da to nije izvesno.

[attachment=2]


Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: PakleniVuk on May 21, 2023, 06:03:57 pm
Meni lično još uvek "mistične stvari " su  :
-"Prezasićenje Patriota"- kao da to nije moguće bilo uraditi i sa S-300 ili S-400 sistemima ,pa se do sada nije događalo ,
-Obaranje 4 letilice na Ruskoj teritoriji ,hajd' da kažemo "Ukrajinskim sistemima"...ali kako to da nakon toga nisu uspeli da spreče napad na Kijev (možda sam ja neki detalj propustio ovde na času pa mi je i ovo nejasno)?
-U od ranije "desant na aerodrom Gostimel" ....

Realno nerealne stvari :)


Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: fazan on May 21, 2023, 06:58:22 pm
Нисам сигуран колико су украјински Патриоти под контролом Американаца. Мислим да Американци ни у лудилу не би дозволили да се најважнији систем ПВО који имају нађе на 5-10 км од руске границе, у домету ватре руских мотострељачких бригада. То је удаљеност на којој извиђање може да се врши комерцијалним беспилотним летелицама. Огроман је ризик, не само да скупо наоружање буде уништено, него да нешто од тога заврши у руским рукама.

Да ли постоји било шта од МАНПАДС које би Украјинци могли да имају, а који би могли да постигну сличан ефект (уништење уз губитак посаде). Украјинци су показали да су у стању да убаце у Русију диверзантске групе, атентаторе и опрему.


Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: Kubovac on July 03, 2023, 07:13:47 pm
3. jul – obeležava se Dan protivvazduhoplovnih raketnih jedinica Vazduhoplovstva Oružanih snaga Ukrajine.

Na snimku koji se pojavio povodom ovog praznika ukrajinskih protivavionaca, u prvom planu je raketni sistem PVO S-125M Neva. Ranije su vojni izvori Ukrajine javili da je tokom trajanja oružanog sukoba sa ruskom vojskom, Ukrajina navodno primila i deo modernizovanih raketnih sistema PVO S-125 Neva-SC, sa komponentama sistema na samohodnim guseničnim i točkaškim šasijama, pomoć susedne Poljske.

Glavne karakteristike poljskih sistema PVO ovog tipa su guseničarska šasija od tenka T-55 na koju su smeštene lansirne rampe sa 4 usmerača, koja povećava mobilnost ovog kompleksa uopšte, i ugradnja modernizovane digitalizovane prijemno-predajne opreme, koja je omogućila da se sva elektronska oprema može smestiti u elektronski blok-ormar zapremine 1 kubnog metra, za razliku od 10-tak ormara "izvorne" Neve i time se postaviti na točkašku šasiju MAZ-543 (nekadašnji lanseri raketa sistema Z-Z Skad-Elbrus).

Istovremeno, poljski sistem PVO S-125 SC koristi iste sovjetske protivvazduhoplovne rakete 5V27. Karakteristike sistema po pitanju dometa i kanalnosti se nisu menjale, pa sistem (divizion) S-125 Neva SC i dalje može jednovremeno dejstvovati na 1 cilj sa 2 rakete, na daljinama do 25 km i visinama do 18 km.

Na snimku takođe vidimo i ukrajinske samohodne raketne sisteme PVO srednjeg dometa S-300V1. Ukrajina je od SSSR-a nasledila veći broj ovih sistema, ali su oni stavljeni van upotrebe do kraja prve decenije ovog veka, s tim što je poslednji divizion rasformiran 2012. godine.

Ukrajina je prilikom podele sovjetskog vojnog nasleđa dobila dve brigade naoružane pojednostavljenom modifikacijom S-300V1 sa raketama 9M83. Ovaj sistem PVO je sposoban da gađa aerodinamičke ciljeve na udaljenosti od 6–72 km. Visinski domet je 25 km, minimalna visina je 25 m. Verovatnoća pogađanja balističke rakete MGM-52 Lance bila je 0,5-0,65, a mete tipa lovca 0,7-0,9. Omogućava otkrivanje aerodinamičkih ciljeva na udaljenosti do 240 km i istovremeno gađanje 6 ciljeva, sa maksimalno do 2 rakete.

U 2018. godini postalo je poznato da su radarska oprema, lanseri i protivvazduhoplovne rakete 9M83 najmanje jednog diviziona S-300V1 dovedeni u operativno stanje u preduzeću Žuljanski mašinski kombinat VIZAR u gradu Višnjeve. Nakon toga, na poligonu Jagorlik u Hersonskoj oblasti održana je trenažno gađanje. Saopšteno je da će remontovani i delimično modernizovani S-300V1 ući u službu 210. puka PVO, koji je takođe trebalo da bude raspoređen u blizini aerodroma Uman, ali ovi planovi, po svemu sudeći, nisu uspeli da se realizuju.

Jedini divizion S-300V1 prebačen je u sastav 201. raketne brigade PVO, koja ima i sisteme PVO S-300PS, sa stalnim mestom razmeštaja u gradu Pervomajsku, Nikolajevska oblast. Tako su do 24. februara 2022. Oružane snage Ukrajine imale jedini aktivni protivvazduhoplovni sistem S-300V1 sa dometom većim od 70 km protiv vazduhoplovnih ciljeva.

Na snimku dalje vidimo i samohodne raketne sisteme PVO Buk-M1. Do početka ratnih sukoba 2022. godine u Ukrajini,, protivvazduhoplovne raketne snage Vazduhoplovstva Ukrajine, koje su se sastojale od tri protivvazduhoplovna raketna puka, imale su deset diviziona raketnog sistema PVO Buk-M1 (oko 40 samohodnih vatrenih oruđa).

Čak i uzimajući u obzir činjenicu da su svi ukrajinski PVO sistemi Buk-M1 izgrađeni u SSSR-u, oni i dalje imaju dobar borbeni potencijal. U poređenju sa sistemima protivvazduhoplovne odbrane Kub-M3 i Buk, modifikacija Buk-M1, koja je puštena u upotrebu 1983. godine, imala je poboljšane sposobnosti da se nosi sa krstarećim raketama i helikopterima, povećana je verovatnoća pogađanja krstarećih raketa, a takođe je postalo moguće za brzo presretanje taktičkih balističkih projektila.

Protivvazduhoplovni raketni divizion Buk-M1 u Ukrajinskoj vojsci obuhvata: mobilno komandno mesto, stanicu za otkrivanje i praćenje ciljeva, dve baterije protivvazduhoplovnih raketa sa po dva samohodna lansera i po jednim lanserom-punjačem 9A39, kao i sisteme veze, tehničke jedinice za podršku i održavanje.

Za uništavanje aerodinamičkih i balističkih ciljeva koriste se rakete 9M38M1 sa maksimalnim dometom gađanja od 35 km po daljini i 22 km po visini, opremljene poluaktivnim radarskim tragačem. Verovatnoća uništenja mete tipa lovac sa jednom raketom u odsustvu elektronskih smetnji je 0,8 ... 0,95. Kompleks je sposoban da obara krstareće rakete sa verovatnoćom da pogode najmanje 0,4, kao i helikoptere koji lebde - sa verovatnoćom od 0,3-0,4 na udaljenosti od 3,5 do 10 km.

Negde od 2006. godine, elementi raketnog sistema Buk-M1 i rakete 9M38M1 postepeno su obnavljani u preduzećima Ukroboronservisa sa produženjem veka trajanja na 10 godina.
Prema ruskom koncernu Almaz-Antej, Ukrajina je imala oko 1.000 raketa 9M38M1 i konsultovala se o produženju njihovog radnog veka i modernizaciji.

Prema informacija koje su dolazile iz zapadnih izvora, Ukrajina trenutno ima velikih problema sa raspoloživošću raketa za sisteme Buk-M1, te se čak razmišlja i o integraciji raketa tipa RiM-7 Sea Sparrow, ali i drugih tipova raketa, na samohodna lansirna oruđa sa radarom. Ovakva integracije bi smanjila prostorne mogućnosti sistema, ali bi omogućila nastavak borbenih dejstava i dalju upotrebu ovih, kako se pokazalo, veoma žilavih sistema PVO.

https://www.youtube.com/watch?v=Igu5KFoaTRY&t=7s


Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: Kubovac on August 07, 2023, 04:10:17 pm
Predsednik Ukrajine u poseti RV i PVO - Avioni modernizovani za korištenje zapadnih raketa

PREDSEDNIK Vladimir Zelenski je na Dan Vazduhoplovstva Oružanih snaga Ukrajine pregledao uzorke naoružanja i vojne opreme, razgovarao sa vojskom, a takođe je učestvovao u otkupu poštanskog kompleta „Istrebiteli zla”.

To je saopšteno iz kabineta predsednika.

Zelenski je čuo izveštaj o radu i mogućnostima kompleksa Patriot i IRIS-T koji je Ukrajina dobila od Zapada. On je takođe pregledao jurišne avione Su-25, bombarder Su-24M, lovce Su-27 i MiG-29 sa raketama koje koriste. Kako je rekao komandant Ratnog vazduhoplovstva, general-potpukovnik Nikolaj Oleščuk, ovi avioni su unapređeni da koriste oružje koje su obezbedili partneri, posebno ZUNI rakete vazduh-zemlja, Storm šedou rakete i AGM HARM antiradarske rakete.

Predsedniku je takođe prikazan rad simulatora koji je Češka donirala Ukrajini za obuku pilota za rad na avionima F-16 zapadnog tipa. Na ovom simulatoru ukrajinska vojska proučava karakteristike savremene tehnologije i njene mogućnosti. Zelenski je u praksi testirao rad kompleksa i pogodio jednu od virtuelnih meta – Tu-95.

Vojska je predsedniku poklonila pilotsku kacigu kao simbol vere da će Ukrajina u bliskoj budućnosti dobiti borbene avione F-16 od partnera. Kao odgovor, Zelenski je obećao da će raditi na tome da Ukrajina dobije F-16.

Zelenski je takođe napisao „Slava Ukrajini“ na raketi SCALP francuske proizvodnje (varijanta Storm Šedou).

Zajedno sa ministrom odbrane Aleksijem Reznikovom, glavnokomandujućim Oružanih snaga Ukrajine Valerijem Zalužnim i komandantom Vazduhoplovstva Mikolom Oleščukom, poništio je poštansku marku i kovertu „Istrebiteli zla” koju je izdala Ukrpošta za Dan Vazduhoplovstva.

Budući vazdušni štit Ukrajine će postati baza vazdušnog štita u Evropi

Ukrajina će definitivno stvoriti pouzdan vazdušni štit nad čitavom svojom teritorijom, koji može postati osnova vazdušnog štita za Evropu, izjavio je danas ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski.

-Stalno ubeđujemo partnere da je tempo isporuke onoga što smo dogovorili ključni faktor, rekao je on tokom obraćanja povodom Dana vazduhoplovstva, saopštila je pres služba predsednika.

Zelenski je napomenuo da Ukrajina još nema dovoljne kapacitete protivvazdušne odbrane koji bi omogućila zaštitu neba od ruskih napada nad čitavom teritorijom zemlje, prenosi Ukrinform.

Prema njegovim rečima, rukovodstvo zemlje svakodnevno radi sa međunarodnim partnerima kako bi osiguralo da se Ukrajini obezbede potrebni kapaciteti.

Izvor (https://www.novosti.rs/planeta/svet/1266967/rat-ukrajini-ukrajina-rat-ruska-armija-ukrajinska-vojska)


Raketni sistemi PVO Patriot i IRIS-T SLM:

[attachment=1]

[attachment=2]

Raketni sistem PVO Patriot PAC-2:

[attachment=3]

Raketni sistem PVO IRIS-T SLM:

[attachment=4]

Lovac SU-27:

[attachment=5]

[attachment=6]

Projektil V-Z Storm Shadow:

[attachment=7]


Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: Kubovac on August 20, 2023, 10:33:58 am
1 protiv 9

Ukrajinski vojni avioni na meti su ruskih radara odmah po poletanju sa aerodroma, pošto su po tehničkim karakteristikama znatno inferiorniji od ruskih.

Ovo je izjavio komandant Ratnog vazduhoplovstva Oružanih snaga Ukrajine Nikolaj Oleščuk.

"Naši avioni su znatno inferiorniji u odnosu na ruski Su-35. Ako radari Su-35 mogu da "vide" na 400 km, naši avioni mogu samo na 80-90 km. Ako uzmemo u obzir domet (projektila za obaranje), Su-35 ima više od 200 km, a naši MiG-29 i Su-27 od 20 do 40 km. Mi još i ne uspemo da uzletimo s aerodroma, a naš avion je u zoni za obaranje. Dok izvršava zadatak, našeg pilota napada pet do devet letelica raznih tipova", rekao je on ukrajinskoj televiziji "Rada".

Oleščuk je naglasio da Ukrajina još nije u stanju da stekne prevlast u vazduhu, za šta su potrebni lovci četvrte generacije.

Ranije je ukrajinski ministar odbrane Aleksej Reznikov rekao da je obuka ukrajinskih pilota za upravljanje F-16 počela i da su dva pilota već izvršila probne letove u SAD. Reznikov je istakao da će obuka trajati najmanje šest meseci.

Predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski rekao je na zajedničkoj konferenciji za novinare sa švedskim premijerom Ulfom Kristersonom da zemlje razgovaraju o potencijalnoj mogućnosti prebacivanja borbenih aviona Gripen u Kijev, a ukrajinski piloti su već započeli probne letove na njima.


Izvor (https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2023&mm=08&dd=20&nav_category=78&nav_id=2383242)


Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: Morskoprase on August 20, 2023, 12:10:54 pm
Šta god se njima "digne", to dobiju (sa manjim ili duljim ćekanjem ali ipak... ):krsta. Još Rafale da zatraže, i to je to. I ode na dokazivanje sve bolje neameričko naoružanje-sa iznimkom Tajfuna.


Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: Kubovac on September 16, 2023, 12:49:11 pm
Na stranoj osnovi: restauracija ukrajinskih objekata protivvazdušne odbrane i njen neuspeh

Tokom prvih nekoliko meseci Specijalne operacije za zaštitu Donbasa, ruska vojska je ciljanim napadima uništila sistem protivvazduhoplovne odbrane kijevskog režima. Da bi ga obnovili, počev od prošle jeseni, strani partneri i pokrovitelji počeli su da isporučuju Ukrajini različite sisteme protivvazduhoplovne odbrane, neke moderne i neke zastarele. Do sada je postalo jasno da takve mere nisu opravdale očekivanja – Ukrajina nije bila u stanju da u potpunosti obnovi svoju protivvazduhoplovnu odbranu i zaštiti se od napada čak ni na ključne vojne ciljeve.

Oprema iz inostranstva

Proces restauracije ukrajinskog sistema PVO zapravo je počeo u proleće 2022. Nakon nekih diskusija i konsultacija, Slovačka je pristala da Ukrajini da sistem S-300PMU koji je imala. Nakon toga, uprkos svim naporima kijevskog režima i njegovih pokrovitelja, druge zemlje nisu obezbedile opremu sovjetske i ruske proizvodnje.

U julu su SAD i druge zemlje objavile skori početak isporuka NASAMS stacionarnog sistema PVO srednjeg dometa. Prvi proizvodi ove vrste stigli su na teritoriju Ukrajine početkom jeseni. Kijev je do danas dobio najmanje četiri baterije ovog kompleksa iz nekoliko stranih zemalja i sada ih drži na borbenom dežurstvu.

Nemačka je od prošle godine obezbedila nekoliko baterija kompleksa IRIS-T dve modifikacije sa raketama različitog dometa. Posle dugotrajne pripreme i rešavanja raznih pitanja, Francuska i Italija su zajednički sastavile i poslale jednu bateriju sistema PVO SAMP/T u Ukrajinu.

Iz očiglednih razloga, najpoznatija je bila isporuka američkog sistema protivvazduhoplovne odbrane velikog dometa Patriot. Prenete su dve baterije takve opreme i značajna zaliha raketa raznih tipova. Ne može se isključiti mogućnost isporuke dodatnih kompleksa.

Od prošle godine u štampanim publikacijama i izjavama zvaničnika redovno se pominje mogućnost prenosa drugih protivvazduhoplovnih sistema pogodnih za upotrebu u PVO. Na primer, razgovaralo se o hipotetičkim isporukama PVO sistema HAWK iz SAD ili drugih zemalja. Iz ovog ili onog razloga, stvari još nisu došle do kraja.

Ešalonirana odbrana

Protivvazduhoplovni raketni sistemi koje su Ukrajini dali strani partneri imaju različit sastav, uključuju različita sredstva i razlikuju se po svojim taktičko-tehničkim karakteristikama. Koristeći sisteme PVO različitih klasa i tipova, ukrajinske formacije bi mogle da stvore neku vrstu slojevitog sistema PVO sa nekoliko zona i linija za otkrivanje i presretanje. Kako se iz dostupnih podataka može suditi, upravo su to pokušali da urade - ali bezuspešno.

Sistem za dalekomento presretanje u takvom sistemu trebalo bi da bude američki sistem PVO Patriot. Baterije takvog kompleksa prebačene u Ukrajinu uključuju vučeni multifunkcionalni radar sa faznom rešetkom tipa AN/MPQ-65. Ovaj radar prati unutar sektora širine 90° po azimutu sa uglovima elevacije do +83°. Domet detekcije velikih aerodinamičkih ciljeva je do 200 km, taktičke avijacije ne više od 120-130 km, bojeve glave balističkih raketa do 70 km, 125 ciljeva se prati istovremeno; maksimalna brzina cilja – 2 km/s.

Sjedinjene Američke Države prebacuju Ukrajini protivvazduhoplovne rakete MIM-104 PAC-2 GEM, MIM-104F PAC-2 i PAC-3 MSE. GEM proizvod ima domet od 100 km pri presretanju aerodinamičkih ciljeva; balističkih - 20 km. PAC-3 MSE karakteriše povećana visina presretanja. PAC-3 MSE je namenjen pretežno za borbu protiv balističkih ciljeva na udaljenosti do 60 km i visinama od 20-25 km. (prim. Kubovac)

U dalekometnom ešalonu, Patrioti mogu biti dopunjeni italijansko-francuskim kompleksom SAMP/T. Preneseni kompleks uključuje radar za osmatranje i akviziciju aviona Arabel. Digitalni lokator sa faznim nizom je po maksimalnim karakteristikama blizak američkom AN/MPQ-65.

Saopšteno je da se u Ukrajinu za sistem SAMP/T šalju protivvazduhoplovne rakete tipa Aster 30. U osnovnoj modifikaciji, ovaj proizvod ima domet dejstva od 120 km kada se lansira na aerodinamičke ciljeve. Modernizovana verzija leti i do 150 km. Objavljena je mogućnost presretanja bojevih glava operativno-taktičkih raketa.

U klasi sistema protivvazduhoplovne odbrane kratkog i kratkog do srednjeg dometa mogu se predstaviti dve modifikacije nemačkog proizvoda IRIS-T. Obe njegove varijante, SLS i SLM, opremljene su radarom TRML-4D (prim. Kubovac) sa dometom detekcije od 120 km za avione klase lovac i do 60 km za nadzvučne projektile. Moguće je uparivanje sa drugim stanicama ili rad sa eksternim izvorom podataka.

Kompleks IRIS-T SLS opremljen je istoimenom raketom dometa od 12 km i visine udarca od 20 km. Varijanta IRIS-T SLM srednjeg dometa trebalo bi da presreće aerodinamičke ciljeve sa udaljenosti od 40 km i na istim visinama.

Najrasprostranjeniji strani sistem PVO u Ukrajini je sada norveško-američki NASAMS, koji spada u sisteme kratkog dometa. Glavne modifikacije ovog kompleksa uključuju radar za detekciju AN/MPQ-64F1 sa dometom detekcije velikih objekata do 120 km. Pored toga, PVO ima optičko-elektronski sistem za rad u bliskom polju. Omogućen je i rad sa eksternom dodelom oznake cilja.

Ukrajinski NASAMS koristi rakete AIM-120, prvobitno konstruisane za vojnu avijaciju. Zbog potrebe za lansiranjem sa zemlje, domet lansiranja je smanjen na 20 km, visina uništenja iznosi do 16 km. Konstruktori su ukazali na mogućnost integracije rakete AMRAAM-ER, koja može da leti do 40 km. NASAMS je takođe sposoban da koristi AIM-9 rakete sa određenim nižim performansama u poređenju sa AIM-120.

Mogućnosti i rezultati

Koristeći primljene strane sisteme i opremu, kijevski režim je mogao da organizuje slojeviti sistem PVO za pokrivanje kritičnih područja. Sudeći po dostupnim informacijama, on je preduzeo slične mere i pokušao da zaštiti glavni administrativni centar Kijev. Istovremeno, u najmanju ruku, pojedinačni strani sistemi PVO su poslati direktno u zonu borbenih dejstava da organizuju PVO trupa na terenu.

Poznati su rezultati višemesečnog rada ovakvog PVO sistema, izgrađenog na osnovu strane tehnologije. Očekivano, najšire publicirani raketni napad dogodio se u maju, koji je uništio jednu od baterija Patriot u Kijevu. Pored toga, saopšteno je da su pogođeni i uništeni i drugi uvozni sistemi PVO.

Prema ruskom (prim. Kubovac) Ministarstvu odbrane, ukrajinska PVO je već izgubila veliki broj sistema S-300, uklj. sredstva dobijena od Slovačke. Najmanje jedan od sistema PVO IRIS-T SLM je pogođen. Prijavljeno je uništenje nekoliko NASAMS sistema. Jedini SAMP/T kompleks i nekoliko IRIS-T SLS proizvoda su još uvek u funkciji, ali njihovi izgledi su jasni i predvidljivi.

Postoji nekoliko razloga za ovaj rezultat. Pre svega, ovo je veoma ograničena količina isporučene opreme i druge opreme. Zbog toga je kijevski režim mogao da organizuje samo težišnu protivvazduhoplovnu odbranu, dok je u sadašnjoj situaciji potrebna kontinuirana radarska pokrivenost i velike vatrene zone. Čak ni informaciona podrška NATO-a ne pomaže u formiranju takve odbrane.

Problem sa količinom je pogoršan tehničkim ograničenjima. Ukrajina je dobila uglavnom sisteme kratkog i srednjeg dometa. Isporuke sistema dugog dometa bile su ograničene na samo nekoliko baterija, a reč je o proizvodima Patriot i SAMP/T sa dometom presretanja ne većim od 100-150 km.

Neprijatno iznenađenje za ukrajinsku PVO bila je činjenica da su ruski avioni, bespilotne letelice i rakete bile spremne da se suprotstave stranim sistemima PVO, uključujući i najnovijim. Za probijanje i suzbijanje takve odbrane koriste se različiti udarni sistemi, sredstva i taktike koje odgovaraju specifičnoj situaciji. Tako je kijevski Patriot, koliko je poznato, pogođen hipersoničnom raketom Kinžal. Pre nekoliko nedelja, pokazalo se da je kompleks IRIS-T SLM oštećen lutajućom municijom Lancet. Redovno se vrše masovni udari pomoću bespilotnih letelica, koji jednostavno zaobilaze opasna područja.

Planovi osujećeni

Uprkos svakoj mogućoj pomoći stranih pokrovitelja, ukrajinske formacije nisu bile u stanju da stvore punopravnu protivvazduhoplovnu odbranu u ključnim oblastima. Ruske oružane snage nastavljaju da napadaju određene ciljeve, uklj. probijanje ostataka protivvazduhoplovne odbrane. Pored toga, kad god je to moguće, ruska vojska napada protivvazduhoplovne sisteme – radare, lansere itd. Ionako niska efikasnost ukrajinske PVO je dodatno smanjena.

Izgledi za razvoj takve situacije su sasvim jasni. Treće zemlje će nastaviti da snabdevaju Ukrajinu određenim kompleksima i municijom za njih, ali uz njihovu pomoć neće biti moguće rešiti glavne probleme. Mogući obim zaliha ne zadovoljava potrebe kijevskog režima, a Rusija pokazuje jasnu prednost u naoružanju i opremi, koja se u sadašnjoj fazi više ne može smanjiti.

Nedavno predstavljeni sistemi PVO u službi ukrajinske vojske, lanser sistema Patriot i iza njega lanser sistema IRIS-T SLM:

[attachment=1]

Ukrajinske posade pripremaju lanser sistema PVO Patriot za borbeni rad:

[attachment=2]

Lanser sistema PVO NASAMS u Ukrajini:

[attachment=3]

Radar TRML-4D sistema PVO IRIS-T SLM na nišanu drona-kamikaze Lancet, neposredno pred pogodak:

[attachment=4]


Izvor (https://topwar.ru/225950-na-inostrannoj-baze-vosstanovlenie-ukrainskoj-obektovoj-pvo-i-ee-proval.html)



Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: dzumba on September 16, 2023, 06:42:33 pm
Јасно је да извор за овај текст долази из руских извора и да има негативну конотацију по успешност украјинске ПВО. Међутим, читајући и западне изворе приметне су похвале за ефикасност ИРИС-Т који се представља као систем ПВО "у рату доказане високе ефикасности". А тај рат где се доказао је овај у Украјини. Из тог разлога многе европске земље га наручују. Не верујем да би га наручивали на основу нетачних информација о ефикасности.

Јасно је да украјинска ПВО не обара руске авионе, ракете и друге летеће објекте са ефикасношћу од 95% како они често наводе, али да оборе приличан број крстарећих пројектила и далекометних БПЛ је врло вероватно. У осталом, да је украјинска ПВО слаба, не слојевита, неуређена односно таква каква је описана у овом тексту, руска авијација би летела да Лавова, а она ипак не прелази линију фронта.


Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: Kubovac on September 16, 2023, 07:16:01 pm
@dzumba

Tekst je propagandne prirode u to nema sumnje. Ako je PVO Ukrajin tako "loša", zašto nema ruskih aviona (pilotiranih) iznad Dnepropetrovska ili Kijeva, a kamoli iznad Nikolaeva, Odese ili još zapadnije.

Sa druge strane, lično mi se veoma dopada nemački raketni sistem PVO IRIS-T i to posebno verzija SLM dometa do 40 km. Sistem je veoma "jednostavan". Bateriju čine 3-4 lansera, osmatračko-akvizicijski radar i komandna stanica. Sve komponente su mobilne, na veoma dobrim točkaškim šasijama za koje vidimo da se veoma dobro (za sada) snalaze po terenima Ukrajine. I pritom baterija nije skupa u odnosu na cene konkurentskih sistema sa zapada, čak se može meriti u određenoj meri (u pogledu cena) i sa ruskim sistemima.

Dakle, iako preferiram ruske raketne sisteme PVO zbog odnosa kvalitet/cena, ne bih imao ništa protiv sistema IRIS-T SLM u našim oružanim snagama.
Bez ulaženja u dublju analizu - sistem NASAMS - smeta mi stacionarnost i visoka cena za projektila AiM-120, a SAMP/T je odličan sistem, uporediv sa našim FK-3, ali je cena rakete Aster-30 neverovatna i iznosi bezmalo 3 miliona dolara!


Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: Milan (longtrip) on September 16, 2023, 07:40:06 pm
Po vestima od pre nekoliko dana i Austrija se odlučila za kupovinu osam sistema IRIS-T različitih karakteristika ( 4x 15km , 4x 50km dometa ). O razlozima vojne  saradnje Austrije i Nemačke u ovoj odluci ne treba puno pameti. Uostalom pročitajte opširnije ovde (https://orf.at/stories/3330929/) .

Neke prednosti i nedostaci tog sistema opisani u nekoliko studija pre više od godinu dana na istom ruskom portalu. Verujem da onima koji prate , nije promaklo.


Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: Kubovac on September 16, 2023, 08:05:10 pm
Po vestima od pre nekoliko dana i Austrija se odlučila za kupovinu osam sistema IRIS-T različitih karakteristika ( 4x 15km , 4x 50km dometa ). O razlozima vojne  saradnje Austrije i Nemačke u ovoj odluci ne treba puno pameti. Uostalom pročitajte opširnije ovde (https://orf.at/stories/3330929/) .

Neke prednosti i nedostaci tog sistema opisani u nekoliko studija pre više od godinu dana na istom ruskom portalu. Verujem da onima koji prate , nije promaklo.

Hvala na linku. Inače, redovno pratimo pitanja formiranja Sky Shielda ovde i nabavke sistema IRIS-T ne samo za Ukajinu nego i za Austriju i pribaltičke zemlje.

Evo i link, pa od ovog teksta još 3 ispod njega govore upravo o tome!

Raketni sistemi PVO iz porodice IRIS-T, projekat SkyShield (https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=36961.msg657335#msg657335)


Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: Kubovac on October 02, 2023, 05:05:09 pm
Starije oružje protivvazduhoplovne odbrane u ukrajinskom ratu: koliko često S-300 treba popravke i prva oborena raketa Kalibr od strane S-125

Ukrajinske trupe PVO govore o uslovima u kojima rade dok upravljaju starim sovjetskim protivvazduhoplovnim raketnim sistemima

Nedavni izveštaj ArmyInforma pruža uvid u borbeno dežurstvo i iskustvo jednog od komandanata diviziona PVO koji služi u Operativnoj komandi „Jug“, odnosno u zaštiti južnih regiona Ukrajine od ruskih projektila i eksplozivnih dronova.

Od početka ruske invazije u punom obimu, ovaj neimenovani komandant je upravljao raketnim sistemima zemlja-vazduh kratkog dometa S-300 i S-125. Članak je zanimljiv po tome što daje odgovore na najmanje dva pitanja: koliko često je S-300 potrebna popravka i koliko je teško oboriti metu zastarelim S-125 u savremenom ratu.

Prvo, kratka retrospektiva prošlih događaja. Prvog dana invazije 2022. godine, 24. februara ujutru, oficir je morao brzo da se premesti 300 km dublje u zemlju kako njegov divizion S-300 ne bi bio okružen ruskim snagama koje dolaze sa Krima. Nakon početnog povlačenja u Dnjeparsku oblast, njegova jedinica je premeštena na borbeno dežurstvo u grad Kijev.

Oficir je u aprilu 2022. stigao u Donjecku oblast, istočna Ukrajina, gde je njegovoj grupi dodeljen neobičan, ali važan zadatak: 20 km od jedinice sa dva kompleksa S-300, oni su popravljali razna vozila i opremu, oštećenu u borbama i vraćali ih na liniju fronta.

[attachment=1]

„Mora da shvatite da je S-300 sovjetski sistem, stvoren još 1980-ih. Često se nešto pokvari ne zbog štete koju je prouzrokovao neprijatelj, već jednostavno zbog dugog vremena u službi“, kaže komandant, kako se citira.

Ovaj detalj ukazuje na važnu nijansu: oprema sovjetskih sistema PVO može da trpi kvarove toliko redovno da je u nekim slučajevima bilo u redu formiranje specijalnih remontnih timova uključujući operatore PVO.

[attachment=2]

Zatim, prepričava ArmyInform, u novembru 2022. ovaj oficir je postavljen za komandanta diviziona S-125. Ova jedinica je stvorena u osnovi od nule, sav kadar je on lično sastavio, a oprema je isporučena direktno sa remonta.

Divizija je zahvatio svoj prvi uništeni cilj, krstareću raketu Kalibr, u januaru 2023. Zatim je jedinica prebačena na novu lokaciju i ubrzo eliminisala još pet vazduhoplovnih pretnji. Kao što je navedeno, nivo efikasnosti S-125 zavisi ne samo od specifikacija sistema već i od operativne spremnosti opreme, okruženja i drugih faktora.

[attachment=3]

„Ako se otkrije vazduhoplovni cilj, dajem nalog oficiru za pripremu lansiranja da postavi azimut i da postavi rakete na pripremu. Pomoću specijalizovane opreme oficir za vođenje raketa određuje udaljenost do cilja i njegovu brzinu i vrši zahvat. Operatori ručnog praćenja u međuvremenu paze na ugaone koordinate ciljeva.

Kada vidim da je neprijateljski cilj zahvaćen i da je u dometu presretanja prema specifikacijama sistema, izdajem naređenje za lansiranje projektila. Gledamo u monitor da vidimo da li je meta pogođena. Ako ne, naređujem da se lansira još jedna raketa“, komandant opisuje kompleksan proces upravljanja sistemom S-125.

[attachment=4]

S obzirom na njegove reči, činjenica da ukrajinske snage protivvazduhoplovne odbrane i dalje uspevaju da dosledno pokažu visok nivo efikasnosti protiv ruskog vazdušnog naoružanja dok rade sa takvim zastarelim sistemima (S-125 je ušao u upotrebu 1961. godine) predstavlja značajno dostignuće Ukrajinaca.

Takođe pokazuje koliko su isporuke savremenih sistema protivvazduhoplovne odbrane ključne za Ukrajinu, jer sada moraju da pokažu sve veštine ručnog rada dok im nedostaju savremeni automatizovani sistemi protivvazduhoplovne odbrane.


Izvor (https://en.defence-ua.com/news/antique_air_defense_weapons_in_ukrainian_war_how_often_s_300_needs_repairs_and_s_125s_first_downed_kalibr_missile-8094.html)



Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: Kubovac on October 20, 2023, 06:50:04 pm
Nastavak nemačke pomoći ukrajinskoj PVO

Nemačka je Ukrajini predala još jedan paket pomoći koji obuhvata isporuku još 3 samohodna artiljerijska sistema PVO Gepard

Ukupan broj Geparda prebačenih iz Nemačke sada je porastao na 46 jedinica.

Takođe, vredi podsetiti da je zvanični Berlin 10. oktobra najavio prilično obimne planove za jačanje ukrajinske PVO. Konkretno, bilo je reči o prenosu raketnog sistema PVO „Patriot“, koji bi trebalo da postane treći u Oružanim snagama Ukrajine, ali će do stvarnog prenosa kompleksa doći tek nakon završetka obuke posada, otprilike – početkom 2024. godine.

Takođe do kraja meseca – planirana je isporuka po jednog sistema PVO srednjeg dometa IRIS-T SLM i sistema PVO kratkog dometa IRIS-T SLS, kojom će njihov broj povećati na tri, odnosno dva.

[attachment=1]


Izvor (https://defence-ua.com/news/nimechchina_peredala_do_ukrajini_chergovij_paket_dopomogi_z_gepard_ta_dronami-13220.html)


Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: Kubovac on January 06, 2024, 08:40:43 pm
Nemački mediji: Ukrajina nema uvek dovoljno municije za odbranu od ruskh vazdušnih udara

Krajem prošle godine Rusija je izvela žestoke vazdušne napade na Ukrajinu dronovima i raketnim projektilima i većinu njih ukrajinska protivvazdušna odbrana je uspela da obori, međutim municije za sisteme PVO nema uvek dovoljno, piše Dojče vele.

Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski mesecima je upozoravao na masovne ruske vazdušne udare tokom zime, ali već tokom kasne jeseni, Rusija je sve više koristila dronove, da bi 29. decembra izvela najveći napad od početka rata sa više od 100 različitih projektila i čitavim rojevima dronova.

Decembar je mesec sa rekordnim brojem od 700 napada dronovima, a cilj napada nije bio samo glavni grad, već i veliki gradovi Harkov, Dnjepar, Odesa, Herson i Lavov.

Broj ukrajinskih žrtava mogao je biti mnogo veći, ali je protivvazdušna odbrana uspela da obori većinu projektila i dronova, a prema ukrajinskim informacijama, presretnute su i oborene čak i najsavremenije ruske hipersonične rakete tipa Kinžal.

Ukrajina mora da zaštiti i svoje trupe na frontu dugom više od hiljadu kilometara, kao i vojne i civilne objekte duboko u unutrašnjosti zemlje i zato često mora da štedi PVO municiju.

Skuplji zapadni PVO sistemi obično se koriste samo protiv ruskih raketnih projektila u unutrašnjosti zemlje.

Za odbranu od iranskih bespilotnih letelica tipa Šahed 136 koje lansira ruska vojska koriste se, između ostalog, protivavionski tenkovi Gepard koje je isporučila Nemačka, a protiv ruskih vazduhoplovnih udara koriste se i takozvane mobilne grupe.

To su uglavnom ukrajinski vojnici na pikap-vozilima, naoružani lakim prenosivim sistemima protivvazduhoplovne odbrane ili čak samo mitraljezima.

Zahvaljujući podršci Zapada, Ukrajina je posebno jaka u protivvazduhoplovnoj odbrani, međutim, postoji i velika slabost, jer svim sistemima je zajedničko to što nema dovojno projektila.

-Mi danas ne proizvodimo municiju za protivvazduhoplovnu odbranu, a potrebne su velike količine za obaranje projektila i dronova, objasnio je portparol ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva Jurij Ihnat.

On ukazuje da su moderne zapadne rakete, poput onih za američke PVO sisteme Patriot, skupe, tehnički složene i proizvode se sporo.

Osim toga, trenutno gotovo da nema pomoći iz SAD jer republikanci u Kongresu blokiraju dodatni paket pomoći vredan više milijardi dolara.

Ostaje tajna koliko Ukrajina još ima protivvazduhoplovnih raketa da odbije nove ruske napade.

Najnovija dejstva ne daju razloga za pretpostavku da ih Ukrajina štedi, kažu ukrajinski vojni eksperti.

-Za mobilne grupe ima dovoljno municije da izdrže naredni talas žestokih napada, ali srednjoročno i dugoročno, biće potrebno više zaliha, ukazao je ukrajinski general Serhij Najev.

[attachment=1]

[attachment=2]


Izvor (https://www.novosti.rs/planeta/svet/1319952/rat-ukrajini-ukrajina-rat-ruska-armija-ukrajinska-vojska)


Title: Re: Analiza mogućnosti ukrajinskog RV i PVO
Post by: dzumba on January 07, 2024, 06:46:41 pm
Quote
-Za mobilne grupe ima dovoljno municije da izdrže naredni talas žestokih napada, ali srednjoročno i dugoročno, biće potrebno više zaliha, ukazao je ukrajinski general Serhij Najev.

Ова изјава отприлике значи да после 2-3 масовна комбинована удара (разни типови ракета и БПЛ) украјинска ПВО ће бити у озбиљном проблему. И то ако не буде већих губитака у самим системима ПВО (а већ их је било)


Title: Re: Iskustva ukrajinskih sistema RV i PVO tokom SVO u Ukrajini
Post by: Kubovac on January 17, 2024, 06:32:33 pm
Hibridni sistem PVO FrankenSAM u Oružanim snagama Ukrajine je prvi put pogodio stvarnu metu: oko pet ih je već raspoređeno - Kamišin

FrankenSAM je zajednički projekat koji kombinuje sovjetski sistem PVO i američke rakete, a prvi tip već uspešno deluje u Vazduhoplovstvu Oružanih snaga Ukrajine i uništava ciljeve.

Oružane snage Ukrajine su prvi put upotrebile prvi primerak hibridnog sistema PVO pod opštim nazivom FrankenSAM. Danas, 17. januara, noću je oboren dron-kamikaza Šahed-136. Ovo je tokom samita u Davosu saopštio Oleksandar Kamišin, šef Ministarstva strateške industrije Ukrajine.

Prema njegovim rečima, cilj je uništen na udaljenosti od 9 km.

Takođe je napomenuo da iz ukupnog portfelja projekata FrankenSAM već postoji otprilike pet takvih sistema i ovi sistemi su već raspoređeni. Ali, kako je rekao Aleksandar Kamišin, uprkos integraciji već postojećih komponenti, uspešnoj borbenoj upotrebi prethodio je ciklus ispitivanja, dok prvo probno lansiranje nije bilo uspešno. Ali zahvaljujući profesionalizmu ukrajinskih i američkih proizvođača, sistem PVO je doveden u punu borbenu sposobnost.

Napominjemo da ministar nije saopštio naziv samog sistema PVO, kao ni od kojih komponenti je sastavljen. Podsetimo, javno su poznata tri projekta FrankenSAM: sa raketama AIM-9M na nepoznatom lanseru, sa raketama AIM-7/RIM-7 na lanseru sistema PVO „Buk“, kao i lanserima sa raketama iz sistema „Patriot“ uvezanih sa ukrajinskim radarima. Podsetimo, o transferu prvog takvog sistema PVO neprijavljenog tipa postalo je poznato krajem oktobra 2023. godine.

S obzirom na ovo, moguće je samo pretpostaviti da je prvi FrankenSAM, koji već ima oborenu metu, projekat AIM-7/RIM-7 na lanseru sistema PVO Buk. Postao je prvi poznati, štaviše, može u ovoj konfiguraciji imati domet uništenja cilja do 20 km.

Samohodno lansirno oruđe sa radarom 9A310 iz sistema PVO Buk-M1 sa lanserima raketa RIM-7 Sea Sparrow (ilustracija koji teško da ima veze sa stvarnošću):

[attachment=1]

Istovremeno, AIM-9M, ako uzmemo poznate podatke o američkom sistemu PVO MIM-72 Chaparral, koji je takođe koristio malo prilagođeni AIM-9, onda je imao domet uništenja do 5 km. Ali domet od 9 km se smatra dostižnim za lansiranje sa zemlje za najnoviju verziju AIM-9X, koja je takođe integrisana u NASAMS.

MiM-72 Chaparral:

[attachment=2]

U svakom slučaju, ne samo izgled, već i uspešna borbena upotreba FrankenSAM-a znači da se rešava pitanje gde uzeti rakete za sovjetske PVO sisteme. Jer sa svakim lansiranjem njih više nema, a jedina zemlja koja za sisteme Bukproizvodi protivvazduhoplovne rakete je Ruska Federacija. Zbog toga je integracija AIM-7/RIM-7 sa njima veoma važna.

Ovo važi i za druge sovjetske sisteme. Na kraju krajeva, sistem PVO AIM-9 sa dometom od 5 km je direktan analog sovjetskog sistema PVO Strela-10. A pojava FrankenSAM-a sa raketama i lansera Patriot, ali sa ukrajinskim radarima, omogućava značajno povećanje broja ne samo sistema PVO većeg dometa, već i sistema protivraketne odbrane za uništavanje balističkih raketa.


Izvor (https://defence-ua.com/army_and_war/gibridnij_zrk_frankensam_vpershe_uspishno_vikoristano_zsu_blizko_pjati_vzhe_rozgornuto_kamishin-14160.html)

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info