PALUBA

Ratna mornarica => Brodska oružja i sistemi => Topic started by: Kubovac on May 18, 2022, 08:59:50 pm



Title: Korišćenje kopnenih sistema PVO u zaštiti logističkih, teretnih i ratnih brodova
Post by: Kubovac on May 18, 2022, 08:59:50 pm
Korišćenje kopnenih sistema PVO u zaštiti logističkih, teretnih i ratnih brodova

U ovoj temi, pisaćemo o korišćenju kopnenih sistema PVO, koji su iz ovog ili onog razloga, privremeno ili trajno, korišćeni na zaštiti logističkih, teretnih i bojnih brodova u mornaricama širom sveta.

S obzirom da je sukob u Ukrajini trenutno aktuelan, počeću sa ruskim "improvizacijama"!



Title: RE: Korišćenje kopnenih sistema PVO u zaštiti logističkih, teretnih i ratnih brodova
Post by: Kubovac on May 18, 2022, 09:07:03 pm
Korišćenje kopnenih sistema PVO u zaštiti logističkih, teretnih i ratnih brodova

Nedavno smo imali priliku da vidimo kopnenu verziju raketno-topovskog kompleksa Pancir S1 na platformi logističkog broda Vsevolod Bobrov, koji održava liniju sa Krima do Zmijskog ostrva. I dalje nije potpuno jasno da li se Pancir S1 u ovom slučaju prevozio na Zmijsko ostrvo da bi se priključio postojećim Pancirima i Torovima u ojačavanju sistema PVO ili je zadužen za PVO ovog, u osnovi, nenaoružanog broda.
Ono što je ovde problematično je realna učinkovitost Pancira S1 u ovim uslovima, jer oruđe mora raditi samostalno, bez dodatnog brodskog radara za podršku pri navođenju, eventualno samo za uzbunjivanje.

Takođe, nadgradnja na brodu tipa Vsevolod Bobrov, svakako pravi veliku senku i smetnju na određenim uglovima, na kojima radar ne može osmatrati, a ne sme se ni dejstvovati iz bezbednosnih razloga, pa to iziskuje uvođenje odgovarajuće zone zabrane lansiranja raketa.

Upotrebljivost Pancira S1, protiv protivbrodskih raketa je u ovakvim uslovima veoma upitna (ako uopšte postoji kao mogućnost), dakle "čisti PVO".
Obzirom da se čini da je već više puta snimljen na platformi ovog broda, pretpostavke su da je oruđe ipak barem minimalno zadovoljilo zahteve u ovim "posebnim" odnosno ratnim uslovima.

[attachment=1]


Ukoliko je tačno da je kopnena verzija Pancira u funkciji odbrane broda, treba samo podsetiti da to ne bi bio prvi slučaj da su Rusi testirali i koristili neki kopneni sistem PVO na platformi broda radi ojačavanja PVO.

Kontejnerska, modularna verzija Tor-M2KM je već isprobana, bez ikakvih dodatnih modifikacija i adaptacija, na ratnom brodu, fregati Admiral Grigovorič.
Kontejner sa borbenim modulom (dakle bez vozila) je odgovarajućim dizalicama spušten na platformu broda, i to na zadnji deo broda, predviđenom za sletanje helikoptera, a zatim su izvršena testiranja rada sa lansiranjem raketa kao "krunom" svega.
Borbeni modul je dodatno učvršćen za platformu broda (heliodrom), odgovarajućim sajlama.
I u ovom slučaju Tor-M2KM deluje samostalno, uz mogućnost uzbunjivanja i usmeravanja od strane brodskog radara. Ovde takođe može postojati problem senke koju stvara brodska nadgradnja, a takođe je važno pitanje i kako rad radara utiče na elektronsku opremu i radare samog broda.

Testiranje je ocenjeno kao uspešno, tako da možemo zaključiti da je ipak "zadovoljilo" barem neke minimalne kriterijume i zahteve.


[attachment=3]


Title: Re: Korišćenje kopnenih sistema PVO u zaštiti logističkih, teretnih i ratnih brodova
Post by: Kubovac on June 07, 2022, 05:29:05 pm
Patrolni brod Vasilij Bikov napušta Sevastopoljski zaliv. Obratite pažnju na raketni sistem PVO Tor-M2KM (kontejnerska izvedba) na njegovoj helikopterskoj palubi. Čini se da je takva "modernizacija“ novi trend u Crnomorskoj floti Ruske mornarice.

Patrolni brod Vasilij Bikov spada u brodove Projekta 22160. Plovila su prvenstveno namenjena za poslove kao što su patrola, nadzor i zaštita na otvorenom i zatvorenom moru. Prvi brod je položen u februaru 2014. godine i pridružio se ruskoj mornarici u decembru 2018. godine. Do januara 2018. godine šest brodova je bilo u izgradnji.

Naoružanje klase uključuje krstareće rakete Kalibr-NK, aerosolnu kamuflažu, dva bacača granata DP-64 i DP-65, dva teška mitraljeza 14,5 mm i top 76,2 mm dvostruke namene (AK-176). Brod ima i helikoptersku palubu i hangar za jedan helikopter Ka-27 ili Ka-226. Brod takođe nosi gliser za pristajanje i ima opremu za dronove, podvodna bespilotna plovila i čamce bez posade. Postoji prostor za smeštaj za dodatnih 60 ljudi.

Brod Vasilij Bikov učestvovao je u napadu na Zmijsko ostrvo 24. februara 2022. tokom prvog dana ruske invazije na Ukrajinu 2022. zajedno sa ruskom krstaricom Moskva. Ova konfrontacija se završila ruskim preuzimanjem Zmijskog ostrva.
Dana 7. marta 2022. ukrajinski izvori su tvrdili da su Oružane snage Ukrajine raketnom artiljerijom pogodile Vasilij Bikov kod obala Odese, navodno ga teško oštetivši ili potopivši ga. Međutim, 16. marta 2022. Vasilij Bikov je viđen kako ulazi u Sevastopolj bez vidljivih oštećenja.

U aprilu 2018. objavljeno je da su pregovori u toku nakon što je Alžir pokazao interesovanje za kupovinu četiri patrolna broda Projekta 22160, opremljenih raketnim sistemom Club-N (brodske verzije krstarećih raketa Kalibr) i protivvazduhoplovnim sistemom Palma koji uključuje vođene rakete Sosna-R (brodska modifikovana verzija kopnenog sistema PVO Sosna). Potražnja za brodovima naoružanim krstarećim raketama Kalibr porasla je nakon ruske upotrebe ovih raketa u borbama u Siriji.

Tor-M2KM na patrolnom brodu Vasilij Bikov:

[attachment=1]


Title: Re: Korišćenje kopnenih sistema PVO u zaštiti logističkih, teretnih i ratnih brodova
Post by: Kubovac on June 08, 2022, 02:47:17 pm
Upotreba kopnenih sistema PVO u zaštiti brodova, nije samo "ruski izum". Ovakve "poduhvate" preduzimaju i druge države....

Izrael

Korvete klase Sa'ar 5 izraelske mornarice plovile su sa lanserima sistema protivvazduhoplovne odbrane Iron Dome pričvršćenim za njihove palube. Nedavno je raspoređena konfiguracija sa dva lansera zbog rastuće zabrinutosti u Izraelu da pobunjenici Huti koje podržava Iran u Jemenu poseduju „dronove samoubice“ koje je isporučio Iran. Iron Dome je od tada direktno integrisan u klasu Sa'ar 6.

[attachment=1]

[attachment=2]

Egipat

Egipatska mornarica je 2017. godine počela da postavlja vozila protivvazduhoplovne odbrane Avenger AN/TWQ-1 na brodove klase Mistral kako bi obezbedila odbranu velikih amfibijskih brodova.

Avenger (Osvetnik, prev. Kubovac) je sistem protivvazduhoplovne odbrane kratkog dometa (SHORAD) sa kupolom sa dva lansera, od kojih svaki može da nosi 4x FIM-92 Stinger toplotno-navođene rakete zemlja-vazduh, kao i mitraljez M3P kalibra.50. Obično se montira na zadnji deo Humvee-a, ali se takođe može postaviti u fiksne položaje na tlu i na vrhovima struktura.

https://www.youtube.com/watch?v=JifU42Nj9UY


Title: Re: Korišćenje kopnenih sistema PVO u zaštiti logističkih, teretnih i ratnih brodova
Post by: Kubovac on June 15, 2022, 05:12:51 pm
Patrolni brod Projekta 22160 „Pavel Deržavin“ Crnomorske flote Ruske Federacije primećen je sa protivvazduhoplovnim raketnim sistemom Tor-M2KM postavljenim u zadnjem delu za jačanje protivvazduhoplovne odbrane broda, tokom operacija ruske mornarice protiv Ukrajine u Crnom moru.


[attachment=1]