PALUBA

Vesti => Ostale vesti => Topic started by: Bane on April 07, 2009, 01:43:10 pm



Title: Ubijen američki obaveštajac
Post by: Bane on April 07, 2009, 01:43:10 pm
Pre dve nedelje, ubijen je penzionisani potpukovnik američke vojske Vilijam Benet, koji je tokom 1999. godine radio kao kontraktor za CIA-u. Ovo ne bi bilo toliko interesantno da Benet nije glavni "osumnjičeni" za krivu identifikaciju zgrade SDPR-a u Beogradu, te bombardovanja kineske ambasade umesto nje. Gospodin Benet i njegova žena su napadnuti tokom šetnje rano ujutru 22. marta od strane grupe napadača. Za sada ne postoje dodatne informacije. Više o ovoj svakako zanimljivoj vesti (za Kineze i nas) na sajtu Politike (http://www.politika.rs/rubrike/Svet/Ubijen-sluzbenik-CIA-odgovoran-za-bombardovanje-kineske-ambasade.sr.html).


Title: Re: Ubijen američki obaveštajac
Post by: Bane on April 07, 2009, 01:46:43 pm
Još interesantnih detalja: http://www.loudouni.com/news/2009-04-02/more-theories-answers (http://www.loudouni.com/news/2009-04-02/more-theories-answers).


Title: Re: Ubijen američki obaveštajac
Post by: vathra on April 07, 2009, 02:21:08 pm
Je li neko gledao "Burn after reading"?
Možda tu ima detalja koji su slični kao i u ovom slučaju :)


Title: Re: Ubijen američki obaveštajac
Post by: Zaslon on April 07, 2009, 02:58:55 pm
@vathra

Samo da nisu umešani George Clooney i Brad Pitt! :)


Title: Re: Ubijen američki obaveštajac
Post by: Bane on April 07, 2009, 03:09:53 pm
Iako se ovo ubistvo desilo relativno davno, veoma, veoma malo informacija je moguće pronaći o celom incidentu. Od velikih kuća, samo NBC ima novinara koji pokriva ovu priču, ali se radi o lokalcu koji sigurno nema potrebnog znanja, a ni želje da malo više kopa po ovoj priči.

Ono što je odsta zanimljivo je da komšije Benetove opisuju kao povučen par, koji izuzetno retko izlazi van kuće. Tvrde da je Benetovima hrana bila dostavljana do vrata, kao i veš sa pranja, da je nastradali Benet "istrčavao" po poštu iz sandučeta i odmah se vraćao u kuću. Jedan komšija je izjavio da je nekoliko puta video bračni par da izlazi napolje u kasnim noćnim satima.

Internet kao Internet, odmah ima teorije:

- naravno, preovlađuje teorija da su se Kinezi osvetili za bombardovanje ambasade
- ona koja je po meni mnogo zanimljivija je nepotvrđena informacija da su se neki bivši službenici američkih tajnih službi odlučili da pišu knjige u ovo vreme krize kako bi došli do malo para. Neke tvrdnje kažu da će se samo tokom leta pojaviti 15-ak knjiga različitih autora koji su svojevremeno radili za obaveštajne ili vojne krugove i to na relativno važnim mestima. Sledeći ovu vest, neki pretpostavljaju da je Benet pisao knjigu o događajima iz 1999. godine, i kako je CIA tokom 78 dana samo jednom odredila cilj bombardovanja, i to je bila kineska ambasada.

Ova druga teorija je poteže pitanje što bi CIA-u bolelo ako se objavi razlog bombardovanja kineske ambasade u ovom trenutku? Zvanična priča je da je došlo do greške, tj. do pogrešne identifikacije zgrade SDPR-a. Nezvanična priča je da je kineska ambasada bila korišćena kao rebro našeg vojnog komunikacionog sistema. Činjenica da su se Kina i Amerika nenormalno približile u ova krizna vremena, te da se Amerika dosta zadužila kod kineske vlade. Bilo kakvo talasanje ovog novog prijateljstva ne bi bilo prijatno ni za jednog, ni za drugog partnera. Naravno sve ovo ima smisla, pod uslovom da ima ikakvog zrnca istine u bilo kojoj od mnogih pretpostavki.

Gde je Molder kad ti treba? :)


Title: Re: Ubijen američki obaveštajac
Post by: vathra on April 07, 2009, 03:24:16 pm
Quote
Nezvanična priča je da je kineska ambasada bila korišćena kao rebro našeg vojnog komunikacionog sistema.
A zato nisam mogao da razumem šta pričaju na drugom kraju, ja mislio da su loše veze  ;D


Title: Re: Ubijen američki obaveštajac
Post by: Dreadnought on April 27, 2009, 05:34:35 pm
SAD: Misteriozno ubistvo penzionera

27.04.2009    
Luisburg - Nedavna smrt tihog penzionera u ruralnom okrugu Loudoun kod Vašingtona ovih dana privlači u SAD sve veću pažnju, jer je otkrivena njegova prećutkivana uloga u vojsci i špijunaži, pa i u - bombardovanju kineske ambasade u Beogradu.

Prema izjavama komšija, koje je objavio lokalni Loudoun indipendent, Vilijam Benet (57) je bio krajnje povučen i oprezan, gotovo da i nije izlazio iz kuće u kojoj je živeo proteklih nekoliko godina.

Zato je još neobičnije da se napad palicama, kojima je 22. marta pre zore brutalno ubijen, dogodio kilometar i po od te kuće. Okružni šerif Stiv Simpson, doduše, sada tvrdi da je Benet znao da sa ženom Sintijom ide u "ranojutarnje šetnje po susedstvu".

Toga jutra je teško prebijena i Sintija, koja je potom dugo bila u klinici na intenzivnoj nezi, a šerif Simpson tvrdi da s njom ni sada ne može da se razgovara, jer ona "još teško govori". Njenog svedočenja o ubistvu Vilijama, dakle, još nema, bar ne za javnost.

Za napad je bila osumnjičena neka od bandi srednjoameričkih useljenika. Takve ulične grupe zaista deluju u tom području, ali od njih i stradaju uglavnom hispano useljenici, a ne anglosaksonski starosedioci poput Beneta.

Prekjuče su, pak, uhapšena još dvojica osumnjičenih, ali oni, kao ni ranije uhapšena druga dvojica, nisu hispano imigranti. Dvojica su neidentifikovani maloletnici, a druga dvojica imaju tipično anglosaksonska imena - Darvin Boumen i Entoni Roberts.

U istragu su, povrh svega, uz lokalnu policiju uključeni i FBI, CIA i državna tajna služba US Š, što je zaista neobično za slučaj nasumičnog uličnog nasilja zbog pljačke.

Benet je bio pukovnik američke vojske, a sada se ispostavlja da se isticao u stručnim analizama primene antiraketnog američkog sistema Patriot u inostranstvu te da je radio i za CIA, pa i u određivanju i proveri - meta u Srbiji za bombardovanje NATO u proleće 1999.

Nakon što su 7. maja te godine tri navođena projektila pogodila ambasadu Kine u Beogradu, usledila je gnevna reakcija Pekinga i protesti Kineza protiv SAD. U internoj američkoj istrazi, navodno, za tu je grešku odgovornim proglašen - Benet.

Iako nije nemoguće da se radi o slučajnom ubistvu, pa i o zločinu bez motiva, verovatno će nad ovom pogibijom ostati senka sumnje, kao i nad okolnostima koje su dovele do gađanja kineske ambasade u Srbiji.
Nedugo pre toga, naime, bio je nad Sremom oboren “nevidljivi” supermoderni lovac-bombarder F-117-A, čiji pilot je spasen, a ostaci aviona su uništeni da tehnologija ne bi poslužila tuđoj špijunaži.

Među novinarima i diplomatima stradalim u kineskoj ambasadi bili su navodno i stručnjaci za - ratno vazduhoplovstvo. 

Izvor: Večernje Novosti, FoNet