PALUBA

Ratna mornarica => Ratni brodovi => Topic started by: Rade on April 20, 2009, 06:18:15 pm



Title: Desantni brodovi holandske RM
Post by: Rade on April 20, 2009, 06:18:15 pm
[attachment=1]
Desantni brodovi holandske RM: Rotterdam (L800) i Johan de Witt (L801)

Desantni brodovi klase Rotterdam, holandske ratne mornarice, delo su zajedničkog rada Holandije i Španije. Na osnovu tog rada, dva broda su izgradjena za potrebe španske ratne mornarice (Galicia i Castilia) i dva za potrebe holandske mornarice (Rotterdam i Johan de Witt).

Prvi brod iz klase, Rotterdam (oznake L800) porinut je 1997. godine, a već sledeće godine je predat na upotrebu holandskoj ratnoj mornarici. Po uvodjenju u operativu, primećeno je da brod ne odgovara u potpunosti svojoj nameni. Na ispitu su pale „amfibijske“ sposobnosti broda i njegova uloga „strateškog“ transportera. Nedostaci su uočeni i prilikom održavanja tempa ukrcaja i iskrcaja ljudstva i opreme, kao i u smeštaju i funkcionisanju združene komande. Ovi nedostaci su naterali Holandjane da kasnije izgrade još jedan brod, kod koga će ovi nedostaci biti prevazidjeni.  

Roterdam je dug preko svega 162,2m, širok 25 m, dok maksimalni gaz iznosi 5,9m. Maksimalni deplasman iznosi 14 000 tona. Maritimne osobine broda omogućuju mu da manipuliše helikopterima do stanja mora 6, dok sa iskrcnim sredstvima može da manipuliše do stanja mora od 4 stepena.

Zadaci koje treba da izvršavaju desantne snage odnose se na zadatke ukrcaja, transporta i desantiranja snaga. Rotterdam ima kapacitete za ukrcaj, transport i desantiranje jednog bataljona mornaričke pešadije, uključujući i sredstva za borbenu podršku, vozila i opremu logistike.

[attachment=2]
Iskrcavanje desanta

Posadu broda sačinjava 124 članova, sa mogućnošću ukrcaja bataljona marinskog korpusa jačine 613 vojnika. Pored ljudstva, na brodu ima mesta za 170 oklopnih transportera ili 33 osnovnih borbenih tenkova, kao i za 6 desantnih čamaca (6 x LCVP mk3 ili 4 LCU mk9 ili 4 x LCM 8).

Brod je opremljen i za evakuaciju i prihvat povredjenih, tako da ima potpuno opremljenu opeacionu salu, laboratoriju...

Od naoružanja ugradjena su dva CIWS Goalkeeper 30mm na pramčanoj palubi i 4 topa Oerlikon kalibra 20mm na mostu.

Hangar je dovoljno veliki da primi do 4 helikoptera tipa EH101, ili 6 helikoptera Supeer Puma ili NH90, dok na letnoj palubi ima dva heliodroma.

Brod ima elektropogon, sa dva elektromotora na krmi i jednim u pramcu (zarad lakšeg manevrisanja u ograničenom prostoru). Maksimalna brzina broda iznosi 12 čv, a daljina plovljenja je preko 6 000 milja.


Title: Re: Desantni brodovi holandske RM
Post by: Rade on April 26, 2009, 12:04:41 pm
Kako je rečeno na početku, Rotterdam nije ispunio sva pčekivanja tako da su postavljeni zahtevi na koje bi novi brod morao da odgovori... Zahtevi su definisani 2001. godine. Novi brod morao je da:
- raspolaže kapacitetima koji će mu omogućiti da se na njemu mogu smestiti i uspešno delovati komande (štabovi) domaćih i savezničkih združenih snaga;
- raspolaže kapacitetima dovoljnim za ukrcaj i duži smeštaj najmanje 500 pripadnika  desantnih snaga (kako borbenih snaga tako i snaga za podršku) radi misija i zadataka širom sveta;
- raspolaže kapacitetima za ukrcaj i smeštanje zaliha koje moraju biti dovoljne za podršku ukrcanih snaga najmanje 30 dana na obali i 10 dana na brodu;
- ima mogućnost ukrcaja i lake manipulacije svim amfibijskim sredstvima koja koriste britanske i holandske amfibijske snage;
- ima mogućnost ukrcaja i transporta velikog broja oklopnih i transportnih vozila koja koriste kopnena vojska i holandski marinski korpus na strateškom nivou;
- ima mogućnost pružanja podrške savezničkim vazdušnim operacijama prihvatom što većeg dijapazona srednjih i velikih mornaričkih helikoptera savezničkih snaga;
- ima mogućnost da služi kao komandni brod združenih savezničkih amfibijskih snaga (Commander Amphibious Task Force) odnosno kao komandni brod celokupnih desantnih snaga (Commander Landing Force).

Brod je prema novim zahtevima naručen 2002. godine. Dobio je oznaku L801, a nazvan je po ličnosti iz holandske istorije, Johanu de Vitu (Johan de Witt). Primljen je 2007. godine, a punu opeativnost postigao je sredinom 2008. godine.

[attachment=1]
Johan de Witt je dizajniran i konstruisan na osnovu Rotterdama, s tom razlikom da su mu dodati kapaciteti za komandovanje. Ukoliko se uporede profili oba broda, primećuje se da je mokri dok kod Johana de Witta kraći od Rotterdama, tako da u njemu može smestiti svega 2 LCU, u odnosu na 4 na Rotterdamu. Ova izmena učinjena je sa ciljem povećanja transprotnih kapaciteta na palubi namenjenoj za krcanje oklopnih vozila. U skladu sa željom za povećanjem transportnih kapaciteta palube, iskrcna sredstva su smeštena u posebnim nišama pod letnom palubom broda.

Kao maksimalna brzina broda, navodi se brzina od 19 čvorova, dok je daljina plovljenja deklarisana u vredosti 10 000 nautičkih milja.

Od naoružanja, na brodu se nalaze dva CIWS 30 mm i četiri teška mitraljeza kalibra 12,7 mm.


Title: Re: Desantni brodovi holandske RM
Post by: Dreadnought on June 29, 2009, 07:01:12 pm
[attachment=1]
Rotterdam (L800)

[attachment=2]
Johan de Witt (L801)


Title: Re: Desantni brodovi holandske RM
Post by: Dreadnought on July 02, 2009, 04:54:09 pm
Desantni brod holandske RM Johan de Witt (L801), klase Rotterdam

[attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4][attachment=5]


Title: Re: Desantni brodovi holandske RM
Post by: duje on July 02, 2009, 05:42:48 pm
Kako se vidi iz posta, i zapadnjaci greše i ne ide im sve kako planiraju. Sa željom, da može brod služiti za više namjena, se pogriješi.
Ne treba se onda čuditi brodograditeljima u bivšoj državi (patrolni brodovi Mirna), tako barem čitam na ovom Forumu, da od velike želje po univezalnosti dolazi do pogrešaka ili čak razočaranja. No "zapad " ima novac, pa si to može priuštiti. Mi smo nedostatak novca rješavali entuziazmom i snalažljivošču.
Pozdrav
Duje