PALUBA

Vesti => Srbija => Topic started by: DEMON on June 21, 2009, 11:34:49 am



Title: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: DEMON on June 21, 2009, 11:34:49 am
  21.06.2009.

  У 37. класу Војне гимназије уписало се 90 ученика, за 20 више од првобитног плана школовања. Министар одбране Драган Шутановац одлучио је да повећа бројно стање најмлађе класе због изузетно великог интересовања за упис.

  На конкурс за упис у Војну гимназију пријавило се 911 кандидата. Лекарске прегледе успешно је прошло њих 595. Првопласирани на ранг листи има 95,9 бодова од могућих 100.

  Од укупно 90 младића који у септембру крећу у школу на Сењаку, 87 из основне школе доноси одличан, а тројица врлодобар успех. Сви они су, према јединственим критеријумима, рангирани на основу просека из основне школе, резултата тестова из математике и српског језика као и провера психофизичких способоности. Према наведеним критеријумима 99 кандидата са одличним успехом није стекло право уписа.

  Извор: Сајт Министарства одбране Републике Србије


Title: Kamp u SAD kao priprema za Vojnu gimnaziju
Post by: Dreadnought on October 30, 2009, 04:24:47 pm
Kamp u SAD kao priprema za Vojnu gimnaziju


30.10.2009

Maksim Lalić boravio u školi „Kalver” u kojoj je 1959.
godine bio i princ Aleksandar Drugi Karađorđević

 
Maksim Lalić
(Foto Ž. Jovanović)

[attachment=1]

Petnaestogodišnji Maksim Lalić iz Kaća, učenik prvog razreda Vojne gimnazije u Beogradu, proveo je nedavno šest nedelja u kampu „Kalver” u SAD kao dobitnik stipendije „Fondacije prestolonaslednika Aleksandra Drugog za obrazovanje”. Zanimljivo je da je tu letnju školu u Indijani, koja funkcioniše pri istoimenoj prestižnoj opštoj gimnaziji blagog vojnog usmerenja, 1959. godine završio i princ Aleksandar Drugi Karađorđević, koji se potom školske 1959–1960. upisao i u gimnaziju „Kalver”.

– Pored mnogobrojnih veština koje sam stekao tokom školovanja, jedrenje je za mene jedna od najznačajnijih. Osim radnih navika i discipline, posebno cenim prijateljstva koja sam stekao tokom školovanja na Kalveru i koja održavam i dan-danas – kaže za „Politiku” princ Aleksandar Drugi Karađorđević.

Na ovogodišnji konkurs koji je raspisala fondacija pristiglo je pedesetak prijava. Maksim je, zahvaljujući rezultatima testa iz engleskog jezika, sastavu na engleskom, intervjuu i biografiji koja svedoči o velikom uspehu u oglednom matematičkom odeljenju novosadske gimnazije „Jovan Jovanović Zmaj”, nagradama na državnim takmičenjima iz matematike i fizike i činjenici da se minulog juna našao u vrhu rang-liste za upis u Vojnu gimnaziju, štrčao među svim ostalim kandidatima. Čak i bukvalno, ako se ima u vidu da je visok dva metra.

U Indijanu je otputovao krajem juna, uz dodatnu podršku kompanije Nestle, koja mu je platila povratnu avionsku kartu.

– Sa mnom je u kampu bilo još 1.300 dečaka i devojčica iz celog sveta, od Kine do Meksika. Stekao sam mnogo novih drugara i znanje engleskog mi se značajno poboljšalo. Kamp „Kalver” nalazi se na obali velikog jezera Maksinkaki, između Čikaga i Indijanapolisa. Osmišljen je kao pravi mali grad, sa neophodnim prodavnicama, tako da tinejdžeri uopšte nemaju potrebu da ga napuštaju. Sama varošica Kalver ima svega oko 1.500 stanovnika – kaže Maksim.

Pedagozi u kampu tvrde da boravak u njemu podstiče samodisciplinu, samopouzdanje, odgovornost, liderske sposobnosti – osobine koje, mnogi smatraju, treba da krase i oficire. Maksim potvrđuje da je kamp bio dragocena uvertira za navikavanje na život u internatu Vojne gimnazije, gde se sada dobro snalazi.

– U Indijani smo ustajali u 6.30 časova, a sledilo je postrojavanje za doručak. Potom smo sređivali sobe i išli na časove. Mogli smo da biramo između skoro 40 predmeta. Vežbali smo i strojevi korak– kaže Maksim.

Iz obilja predmeta on je odabrao košarku, fudbal, tenis, plivanje i uvod u avijaciju. Kratko je išao i na mačevanje, trigonometriju i streličarstvo.

– Pošto obožavam sport, više godina sam trenirao rukomet i košarku i drago mi je što i u beogradskoj gimnaziji mogu veoma kvalitetno njime da se bavim. „VoGi”, kako glasi skraćeni i popularni naziv za Vojnu gimnaziju, može da se podiči izuzetnim sportskim centrom i brojnim sportskim sekcijama – kaže Maksim.


T. Bojković
Izvor: Politika
 


Title: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: Dreadnought on May 27, 2010, 04:33:55 pm
Obeleženo 40 godina Vojne gimnazije


26.05.2010.

Pod sloganom "Znanje je naše oružje" u Vojnoj gimnaziji je svečano obeleženo 40 godina postojanja te elitne obrazovne ustanove Vojske Srbije. Svečanosti su prisustvovali predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, Srpske pravoslavne crkve, nekadašnji i sadašnji profesori i brojni bivši učenici Vojne gimnazije.

Obraćajući se gostima načelnik Vojne gimnazije pukovnik mr Milan Stević i sam njen nekadašnji učenik, istakao je da je kroz školu, formiranu maja 1970. godine pod nazivom "Bratstvo jedinstvo", do sada prošlo više od osam hiljada učenika, od kojih su mnogi bili, a neki su i danas, na rukovodećim dužnostima u Ministarstvu odbrane i Generalštabu Vojske Srbije.

[attachment=1]

- Vojna gimnazija je bila i ostala jedinstvena u Srbiji po svom cilju da motiviše, obrazuje, vaspita i pripremi srednjoškolce za studiranje na Vojnoj akademiji i budući vojni poziv. Taj cilj u potpunosti ostvarujemo, evo, već četiri decenije. Učenici Vojne gimnazije su bili i danas su među najboljim studentima Vojne akademije. Jedinstveni smo i po doprinosu koji ulažemo u vaspitanje i obrazovanje učenika. Taj poseban odnos između profesora, načelnika klasa, razrednih starešina i svih zaposlenih prema učenicima je ono što daje poseban pečat ovoj školi i čime se učenici zauvek vežu za Vojnu gimnaziju.

Nezaboravni život u Internatu i svakodnevne šetnje od Internata do zgrade gimnazije, ali i mnogobrojni posebni oblici nastave, od obuke u skijanju i plivanju, preko perioda prilagođavanja, do nebrojenih sekcija, ostaju u neizbrisivom i dragom sećanju svih nas koji smo pohađali ovu školu, rekao je između ostalog pukovnik mr Milan Stević.

Posle uvodnog izlaganja načelnika Vojne gimnazije, prikazan je dokumentarni film o školi, a zatim su, uz učešće Umetničkog ansambla "Stanislav Binički", učenici izveli prigodni recital.

Na kraju svečanosti, njegovo preosveštenstvo episkop hvostanski Atanasije Rakita je, povodom 40 godina Vojne gimnazije, u ime patrijarha Srpske pravoslavne crkve, načelniku Vojne gimnazije pukovniku mr Milanu Steviću uručio grb SPC.

Izvor: MORS


Title: RE: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: Istria 052 on May 27, 2010, 06:55:29 pm
Evo prilike da bivsi gimnazijalci razmijene utiske


Title: RE: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: Boro Prodanic on May 27, 2010, 08:02:10 pm
Eh Istria 052, malo bi bilo 100 stranica da svi učenici Vojne gimnazije Beograd koji su na Palubi razmene utiske. Mada, ideja možda i nije loša. Imam negde gogišnjak VoGi izdat za proslavu 30-godišnjice, mogao bih ponešto skenirati i postaviti ovde. Nastojaću.

Inače, ja sam bio II klasa VoGi, 1971.-1975.


Title: RE: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: brodarski on May 27, 2010, 08:19:52 pm
Star li si Bog te maza. Umjesto da držiš sat povijesti igraš se na kompiću.


Title: RE: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: Boro Prodanic on May 27, 2010, 08:31:18 pm
Star li si Bog te maza. Umjesto da držiš sat povijesti igraš se na kompiću.

Priznajem, jesam. Ali, osećam se kao da imam 27 godina, i tako i radim - ko ne veruje neka pita moje šefove.

Šalu na stranu, drugu klasu VoGi započelo je 220 dečkića, odabranih od oko 4.500 kandidata, a završilo, ako me pamćenje ne vara, 182. Ima nekoliko generala, mnogo pukovnika i dobrih oficira u svim Ex-Yu vojskama iz te klase. Držimo međusobni kontakt (uglavnom) i poštujemo se međusobno.

Takvo drugarstvo, takve prijatelje bilo je teško steći u nekoj drugoj sredini - podoficirske škole su bile suviše vojničke, a civilne srednje škole bez tog duha kolektiva - VoGi taman kako treba.

Većina mojih današnjih prijatelja je još iz tih dana. Upravo u subotu uvečer je moj red da spremim večeru za neke, naravno, sa suprugama... (spremiću špansku paelju od plodova mora i piletine).


Title: RE: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: brodarski on May 27, 2010, 08:34:33 pm
Napredniji si od mene. Ja sam još uvik na čevapčićima i ciplima.


Title: RE: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: lovac on May 27, 2010, 08:57:30 pm
Ovaj topic me je podsetio koliko sam ostario: bio sam đak 1. klase VoGi - od 1970 do 1974.

Bilo nas je oko 220 na početku, završilo je oko 180. Nas 18 smo otišli u MVA, 4 smo završili tehnički smer, ostali su pomorci, raznih specijalnosti.
Slučajno sam odabrao VoGi. Hteo sam u Mostar u vazduhoplovnu gimnaziju, ali su me odbili, ne znam ni sam zbog čega.
Posle toga sam se upisao u gimnaziju u Novom Sadu i tad je došao poziv i GŠ da se otvara nova škola, vojna gimnazija u Beogradu, ispunjavam sve uslove za nju i treba samo da potvrdim svoj dolazak. Naravno, potvrdio sam.....

Ko bi rekao da je od tada prošlo 40 godina !?!


Title: RE: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: Istria 052 on May 27, 2010, 09:27:33 pm
VG, skola po mjeri covjeka. Plebiscitarno


Title: RE: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: Boro Prodanic on May 27, 2010, 09:49:04 pm
VG, skola po mjeri covjeka. Plebiscitarno

Koja klasa si ti bio, Istria 052?


Title: RE: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: lovac on May 28, 2010, 08:34:42 pm
Koja klasa je sadašnji šef gimnazije, Milan Stević?


Title: RE: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: ROKO on February 27, 2014, 01:09:05 pm
Evo prilike da bivsi gimnazijalci razmijene utiske
Ja sam bio VIII Klasa...Ajoj je bilo dobro


Title: RE: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: Istria 052 on February 27, 2014, 01:18:03 pm
VG, skola po mjeri covjeka. Plebiscitarno

Koja klasa si ti bio, Istria 052?

IX kl., Boro izvini, kasno palim,..


Title: RE: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: lovac on February 27, 2014, 02:07:00 pm
Spremamo se da u maju proslavimo 40. godišnjicu mature 1. klase gimnazije. Za sada na vezi nas ima preko 60. Nadam se da ćemo se do maja skupiti u još većem broju.
Organizacioni odbor u Beogradu već priprema proslavu.


Title: RE: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: Boro Prodanic on February 27, 2014, 02:11:33 pm
VG, skola po mjeri covjeka. Plebiscitarno

Koja klasa si ti bio, Istria 052?

IX kl., Boro izvini, kasno palim,..

Ma nema veze, u međuvremenu si mi usmeno rekao koje si godište. :)

Tršo, vidi tamo da li planiraju da nešto i za II klasu rade. Hvala!


Title: RE: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: dzumba on February 27, 2014, 09:06:30 pm
Stević Milan, načelnik Vojne gimnazije je 5. klasa te škole. Iako nosi plavu uniformu on je pilot u "niskoletećoj", "rovoskoj" avijaciji, uža specijalnost korišćenje vaspitne palice u RV i PVO 8). Šalim se. Nadam se da se neće naljutiti. On je pešadijski oficir a službovao je i u vojnoj policiji pri KRV i PVO  i GŠ .


Title: RE: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: Kuzma® on June 17, 2015, 08:44:20 am
Проширена листа за упис у Војну гимназију


Министар одбране Братислав Гашић, због великог броја заинтересованих, одлучио је да се на школовање у Војну гимназију у школској 2015/2016. години прими 100 ученика, уместо претходно планираних 90. Листа уписаних ће бити проширена са првих десет најбоље рангираних кандидата.

Пријем ученика у 43. класу Војне гимназије реализован је на основу јавног конкурса објављеног у медијима. Селекција кандидата који су се пријавили на конкурс обављена је у периоду од априла до јуна 2015. године, према прописима који регулишу пријем лица из грађанства у војне школе.

На основу резултата селекције формирана је ранг листа кандидата, а коначна листа уписаних ученика биће објављена на сајту Војне гимназије.

Izvor: Sajt MO RS


Title: Re: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: Rade on June 17, 2015, 06:18:52 pm
Dešava se da se lista proširi... :)


Title: Re: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: dzumba on June 17, 2015, 06:56:46 pm
Да се "Власи не досете" и да не испадне баш... ;)


Title: Re: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: lovac on June 17, 2015, 07:25:45 pm
Ima li mesta za sve te momke, nakon završene škole, u vojsci Srbije?


Title: Re: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: dzumba on June 17, 2015, 07:32:39 pm
Пријем у Војну академију је отворен за све кандидате подједнако. Ови из Војне гимназије немају никакву предност. Иду на пријемни испит и провере као и остали кандидати из грађанства.

Генерално, колико ће бити бројне улазне класе ВА зависи од пројекције потребе за официрима.


Title: Re: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: Istria 052 on July 15, 2015, 03:21:04 pm
Пријем у Војну академију је отворен за све кандидате подједнако. Ови из Војне гимназије немају никакву предност. Иду на пријемни испит и провере као и остали кандидати из грађанства.

Генерално, колико ће бити бројне улазне класе ВА зависи од пројекције потребе за официрима.
Procedura je prije bila razlicita.. islo se po automatizmu (na VA KoV), a za odlazak na druge akademije se koliko toliko postovao kriterij


Title: Re: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: lovac on July 15, 2015, 08:49:00 pm
U mojoj klasi nas je završilo oko 180.
Od tog broja oko 20 je otišlo u MVA (4 teh. smer, ostali pomorci), oko 15 na na tehničku akademiju u Zagreb, isto toliko na vazduhoplovnu akademiju, nekoliko ih se odmah skinulo,ostali su završili u akademiji KoV.
Anketa gde će ko, vršena je tek nakon mature, i nije bilo posebnih procedura oko prijava za akademije po izboru.


Title: Re: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: Kuzma® on July 26, 2015, 12:56:27 pm
Mislim da je ovo jako dobra vest Posle 2 decenije manje-vise neuspesnih pokusaja ponovo se vraca ono sta je provereno. Nezvanicno se cuju i price da bi i ostali rodovi i sluzbe mogli da povremeno dobijaju tako skolovane podoficire.
Skolovanje bi trebalo da bude organizovano na starom principu od 2 godine opsteg i 2 godine specijalistickog smera. A isto bi bilo organizovano ili u sastavu Vojne gimnazije ili na VA. Mada je moguce i varijanta 2 godine opsteg obrazovanja u VG a onda prelazaka na VA na strucno-specijalisticki deo skolovanja.

Quote
Повратак сјајне традиције


Одлуком министра одбране Братислава Гашића, у школској 2015/2016. години поново се уводи средњошколско стручно образовање подофицира Војске Србије, после двадесет година од како је престала са радом Средња стручна војна школа. На редовно четворогодишње школовање, на смер „Ратно ваздухопловство и противваздухопловна одбрана“, биће уписана 46. класа са 30 ученика и ученица. По завршетку Средње стручне војне школе они ће бити примљени у Војску Србије у својству професионалног подофицира, у чину водника.

Током протекле две деценије школовање подофицира организовано је на различите начине, а последњих година прве водничке чинове добијају најбољи професионални војници после вишестепеног стручног усавршавања у Центру за обуку и усавршавање подофицира. Међутим, показало се да се актуелним начином добијања подофицира не може обезбедити адекватна и континуирана попуна техничке и ваздухопловнотехничке службе.

Конкурс за пријем и селекцију кандидата биће објављен 1. августа 2015. године.

Izvor: sajt MO RS


Title: Re: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: dzumba on July 26, 2015, 07:42:20 pm
Најизраженији проблем недовољне стручности подофицира је управо у тзв. техничким родовима и службама где су подофицири мање командири а више техничари задужени за руковање и одржавање сложеном техником. Наравно, ту је ваздухопловство на првом месту. Осим тога начин размишљања и односа према опреми ако није усађен током школовања које дуже траје не може се надоместити брзопотезним и кратким курсевима.

Са друге стране остаје проблем војника по уговору. И међу њима ће се наћи неки који би евентулано могли бити подофицири. Овако то неће моћи (или ће моћи у знатно мањој мери) што ће смањити одзив, квалитет и мотивацију те категорије професионалних припадника.


Title: Re: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: Kuzma® on February 03, 2016, 12:01:46 pm
Raspisan je konkurs za prijem 60 kandidata u Srednju vojnu skolu


Quote
Конкурс за Средњу стручну војну школу



МИНИСТАРСТВО ОДБРАНЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
СЕКТОР ЗА ЉУДСКЕ РЕСУРСЕ
УПРАВА ЗА КАДРОВЕ
р  а  с  п  и  с  у  ј  е

К О Н К У Р С

за пријем кандидата из грађанства за ученике Средње стручне војне школе
У школској 2016/2017. години извршиће се пријем 60 кандидата мушког и женског пола из грађанства (у даљем тексту: кандидати) за ученике првог разреда Средње стручне војне школе
(30 ученика за смер Ратно ваздухопловство и противваздухопловна одбрана и 30 ученика за смер Јединице за електронска дејства).

УСЛОВИ КОНКУРСА
Кандидати треба да испуњавају опште и посебне услове конкурса.

ОПШТИ УСЛОВИ
– да су држављани Републике Србије;
– да су здравствено способни за школовање, што утврђује надлежна војнолекарска комисија;
– да се против њих не води кривични поступак или поступак због кривичног дела за које се гони по службеној дужности, односно да нису осуђивани за таква дела казном затвора у трајању дужем од шест месеци или казном малолетничког затвора, или им није изрицана заводска мера.

ПОСЕБНИ УСЛОВИ
– да су рођени 2000. године или касније;
– да су завршили V, VI и  VII разред и прво полугодиште VIII разреда, односно VIII разред основне школе, и при томе постигли најмање врло добар просечан општи успех школовања,
– да у свим разредима школовања из владања имају најмање оцену 4 (врло добар).
Кандидати који испуњавају опште и посебне услове конкурса, подлежу провери физичке способности, провери знања из математике и физике, психолошкој процени, медицинско-здравственој процени и безбедносној провери.

ШКОЛОВАЊЕ, ПРАВА И ОБАВЕЗЕ УЧЕНИКА
Школовање у Средњој стручној војној школи траје четири године. Ученици се школују по плану и програму војно-стручног смера Ратног ваздухопловства и противваздухопловне одбране и Јединица за електронска дејства.
Након завршеног школовања у Средњој стручној војној школи ученици се примају у Војску Србије у својству професионалног подофицира, у чину водника.
За време школовања ученици Средње стручне војне школе имају статус војног лица, у складу са Законом о Војсци Србије.
За време школовања ученицима су обезбеђени смештај и исхрана у интернату, уџбеници, школски прибор, одећа и обућа, здравствена заштита и новчана примања у складу са прописом којим су уређени услови, начин остваривања и висина новчаних примања у Министарству одбране Републике Србије, а трошкове школовања сноси Министарство одбране Републике Србије.
Међусобна права и обавезе лица примљених на школовање и Министарства одбране Републике Србије регулишу се уговором.
 
НАЧИН КОНКУРИСАЊА И ПОСТУПАК СПРОВОЂЕЊА КОНКУРСА
Кандидати  подносе пријаву територијалном органу Регионалног центра Министарства одбране на територији сталног места боравка.
Кандидати чије је пребивалиште на територији АП Косово и Метохија, конкурсну документацију подносе територијалном органу Регионалног центра Министарства одбране који је најближи њиховом месту пребивалишта. Образац пријаве се добија у територијалном органу Регионалног центра Министарства одбране приликом конкурисања.
Кандидат уз пријаву прилаже:
– оверену фотокопију уверења о држављанству Републике Србије;
– оверену фотокопију извода из матичне књиге рођених;
– потврду надлежног органа да се против кандидата не води кривични поступак или поступак због кривичног дела за које се гони по службеној дужности, односно да није осуђиван за таква дела казном затвора у трајању дужем од шест месеци или казном малолетничког затвора, односно да му није изрицана заводска мера;
– оверене фотокопије сведочанстава V, VI, VII и VIII разреда основне школе за кандидате који су завршили основну школу, а за кандидате ученике VIII разреда оверене фотокопије сведочанстава V, VI и VII разреда основне школе и уверење - потврду основне школе о оценама на крају полугодишта VIII разреда.
Фотокопије  докумената  тражених  по  конкурсу  кандидати  оверавају у општини,суду или код јавног бележника.
Приликом доласка на проверу физичких способности, проверу знања из математике и физике, кандидати са собом обавезно носе потребну спортску опрему и ђачку књижицу са овереном фотографијом.
Приликом доласка на све предвиђене провере у оквиру селекције, потребно је да кандидати дођу у пратњи родитеља-старатеља.
Селекција кандидата из грађанства за ученике Средње стручне војне школе реализује се у три дела. У првом делу, у трајању од једног дана, кандидати подлежу провери физичке способности и провери знања из математике и физике. У другом делу, у трајању од једног дана, кандидати подлежу психолошкој процени. У трећем делу, у трајању од једног дана, кандидати подлежу медицинско-здравственој процени.
Уколико кандидат не задовољи критеријуме провере физичке способности, губи право на упис у Средњу стручну војну школу, и не упућује се на следећи облик (део) селекције.
Ради провере физичке способности, провере знања из математике и физике, кандидати за пријем на школовање у Средњу стручну војну школу, долазе у интернат Војне гимназије (ул. Хумска бр. 22, Београд), према распореду који ће израдити Војна гимназија и доставити Регионалним центрима Министарства одбране Републике Србије.
Све путне трошкове око превоза до интерната Војне гимназије ради реализације првог дела селекције и до војноздравствених установа за потребе психолошке и медицинско-здравствене процене сносе кандидати који конкуришу за упис у Средњу стручну војну школу.

Конкурс је отворен од 1. фебруара до 15. марта 2016. године.
Конкурсна документација кандидатима за ученике Средње стручне војне школе неће се враћати.
Кандидати ће обавештење о резултатима конкурса добити од Војне гимназије почев од 10. јуна 2016. године.
Остала обавештења у вези са конкурсом  могу се добити у Војној ги­мназији, Улица Петра Чајковског број 2, Београд (телефони: 011/3603–966, 011/3603–972 и 011/3603–655) или на интернет презентацији Војне ги­мназије www.gimnazija.mod.­gov.rs.


Title: Re: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: Kuzma® on February 17, 2017, 08:44:29 am
Pre nekoliko dana je raspisan konkurs za prijem ucenika na cetvorogodisnje skolovanje u Srednju vojnu skolu. Prima se 50 ucenika od cega 20 za smer PVP i 30 za smer ED.

KOmpletan tekst konkursa mozete procitati na linku (http://www.mod.gov.rs/cir/10632/konkurs-za-ucenike-srednje-vojne-skole-10632)


Title: Re: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: MOTORISTA on March 22, 2017, 11:24:39 am
Za Vojnu gimnaziju konkurisalo više devojčica nego dečaka
Tanjug   22. mart 2017.

Konkurs za upis u Vojnu gimnaziju je završen, tradicionalno vladalo je veliko interesovanje dečaka i devojčica za tu školu i na jedno mesto prijavilo se devet kandidata

[attachment=1]

Konkurs za upis u Vojnu gimnaziju je završen, tradicionalno vladalo je veliko interesovanje dečaka i devojčica za tu školu i na jedno mesto prijavilo se devet kandidata, kaže portparol Ministarstva odbrane i VS Jovan Krivokapić. "Po prvi put na konkurs za prijem u Vojnu gimnaziju prijavilo se više devojčica nego dečaka", rekao je Krivokapić za RTS i dodao da konkurski za upis u Vojnu akademiju i Medicinski fakultet VMA traju do kraja marta. Pojašnjava da su razlog za tradicionalno veliko interesovanje za Vojnu gimnaziju ljubav prema uniformi, vojničkoj profersiji, odbrani zemlje, a da je dominantan motiv za one koji upisuju Vojnu akademiju i Medicinski fakultet sigurno radno mesto i mogućnost daljeg usavršavanja. Govoreći o obeležavanju gosdišnjice NATO agresije, on je rekao da će Vojska Srbije učestvovati u svim državnim programima i podsetio da je tokom NATO bombardovanja stradalo više od 1000 policajaca i vojnika.

Izvor: www.novosti.rs


Title: Re: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: Rade on March 22, 2017, 12:45:35 pm
Skontala deca kako funkcioniše rodna ravnopravnost u praksi...


Title: Re: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: MOTORISTA on April 04, 2017, 08:47:38 pm
У војним школама за свако место по седморо кандидата
Највеће интересовање за војни позив међу младима у јужној Србији – За стотину места у Војној гимназији пријемни полаже 867 пријављених, а међу њима је први пут више девојака
Аутор: Јелена Попадић уторак, 04.04.2017.

[attachment=1]

За свако место у клупама Средње стручне војне школе, Војне гимназије, Академије и Медицинског факултета ВМА, у просеку је конкурисало по седморо кандидата.

Према подацима Министарства одбране, за упис на једну од ове четири војне школе заинтересовано је 1.733 младића и девојке, док места има за 251 будуће војно лице.

– Ове године смо имали више заинтересованих за Средњу стручну војну школу него лане, а на пријемном за Војну гимназију први пут имамо више девојака него момака – кажу у Министарству одбране.

Већ је почео избор најбољих ученика који ће у септембру сести у клупе Војне гимназије, док ће заинтересовани за упис у Војну академију и Средњу стручну војну школу бити тестирани од 10. априла до 19. маја. Средњошколци који желе да наставе школовање на Медицинском факултету ВМА полагаће пријемни у исто време када и њихови вршњаци који желе да упишу Медицински факултет Београдског универзитета.

Избор кандидата састоји се од провере знања, физичке спремности, здравствених прегледа и психолошке процене.

У Војној гимназији у току је избор између 867 кандидата, међу којима је 454 девојке и 413 дечака. Места има за њих стотину, тако да ће се више од осам ученика борити за једно место и пријем у ову елитну образовну установу.

Осим провере физичких способности, младићи и девојке ће полагати тестове из математике и српског језика, мораће да прођу психолошку и медицинско-здравствену процену. Провера физичких способности обухвата скок удаљ и трчање на 800 метара, а највише бодова ученицима доноси успех на пријемном из математике.

Као и претходних година, највеће интересовање за војне школе било је међу младима у јужној Србији. Трагање за сигурним послом, али и љубав према униформи, били су мотив за 511 младића и девојака који су у Регионалном центру Министарства одбране у Нишу предали пријаве за упис у неку од војних школа. У Крагујевцу и Новом Саду пријавило се по 350  кандидата, а нешто мање пријава стигло је центрима МО у Ваљеву и Београду.

Популарности војних школа допринеле су промоције ових установа и војног позива које су организоване широм Србије, као и акција „Отворена врата” у оквиру које су основци и средњошколци обилазили Војну гимназију или Војну академију. Више од 7.500 деце из целе Србије присуствовало је представљању војних школа. Наравно, не треба занемарити ни утицај телевизијске серије „Војна академија”, чија трећа сезона управо обара рекорде гледаности.

За време школовања ученицима и кадетима Војне академије обезбеђени су бесплатан смештај и исхрана у интернатима, целокупна наставна литература, бесплатно коришћење Спортског центра, библиотеке и Интернет центра.

Након стицања дипломе Универзитета одбране, кадети стичу и стручно звање које је прописано акредитованим студијским програмима. Након успешно завршеног школовања у Војној академији и на Медицинском факултету ВМА биће примљени у професионалну војну службу у чину потпоручника одговарајућег рода, односно службе. Ученици који заврше Средњу стручну школу стичу звање подофицира и одмах ће бити примљени у службу. Ове године места има за 50 кандидата на два смера: Ратно ваздухопловство и противваздухопловна одбрана (20 ученика) и Јединица за електронска дејства (30 ученика).

Izvor: www.politika.rs


Title: Re: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: MOTORISTA on February 12, 2018, 09:08:24 pm
Почела обнова интерната Војне гимназије
понедељак, 12.02.2018.

Почела је обнова интерната Војне гимназије у оквиру које ће бити реконструисане све ученичке собе и заједничке просторије, а радове су данас обишли председница Владе Србије Ана Брнабић и министар одбране Александар Вулин.

Председница Владе је изјавила да је Војна гимназија „једна од најбољих школа, понос Београда и Србије”, као и да је важан сегмент система одбране.

„Ученици Војне гимназије су међу елитом и крајње је време да им обезбедимо боље услове за рад и учење”, рекла је премијерка и подсетила да у Војној гимназији на једно место конкурише више од 20 кандидата.

Она је додала да је важно да се систему одбране каже „хвала”, што је већ учињено кроз повећање плата, обезбеђивањем станова, али и на овај начин побољшавњем услова за школовање средњошколаца и академаца.

„Тако смо дошли до реконструкције Војне гимназије, интерната и Војне академије”, рекла је Брнабић и додала да је у сарадњи с Градом Београдом предвиђено да се зграда Војне гимназије прогласи спомеником културе, те ће тиме бити обезбеђено стално финансирање одржавања.

Министар одбране Александар Вулин рекао је да је за прву фазу обнове Војне гимназије издвојено више од 30 милиона динара.

„Ова деца су елита и најбоље што имамо. Ова деца имаће најбоље могуће услове за живот. Када уђете у безбедносни систем Србије, ви сте ушли у друштво најбољих”, казао је Вулин.

Ректор Универзитета одбране генерал мајор Младен Вуруна подсетио је да је Војна гимназија део Универзитета одбране и да ученици који заврше ту гимназију обично настављају образовање у Војној академији.

Он је рекао да је у току конкурс за упис ученика у Војну гимназију и за пријем кандидата на Војну академију и позвао све зинтересоване да се пријаве.

У интернату је 516 ученика Гимназије и Средње стручне војне школе. (Танјуг)

Izvor: www.politika.rs


Title: Re: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: MOTORISTA on June 06, 2018, 10:44:21 am
Повратак школованих подофицира
Аутор: Милан Галовић уторак, 05.06.2018.

Ови ђаци уче општеобразовне предмете, али и оне стручне, као што су тактика РВ и ПВО, бомбардерско наоружање или нападно-навигациони системи

[attachment=1]

Строј младића и девојака одевених у униформе Војске Србије равна се пред старешином на бетонском спортском терену, све по Правилу службе. Поред њих је група тинејџера у цивилној гардероби која ради исто, иако нису у униформама. Убрзо формирају колону и заједно одлазе у војнички ресторан на ручак. Овај необични призор, где су „војници” и „цивили” јединствен дисциплинован тим, можда и најбоље илуструје Средњу стручну војну школу (ССВШ), образовну институцију која школује будуће подофицире и стручне раднике за потребе Војске Србије, у којој се ученицима свакако не намеће дрил из филма, али који у четвртом разреду, када већина њих постаје пунолетна, облаче униформу и припремају се за професионалну каријеру у војсци.

[attachment=2]

ССВШ наставља традиције некадашњих школа које су образовале подофицире.

Izvor: www.politika.rs


Title: Re: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: MOTORISTA on May 31, 2020, 08:34:21 pm
Школовање завршила 44. класа Војне гимназије
М. Г.недеља, 31.05.2020.

Свечаност поводом завршетка школовања ученика 44. класе Војне гимназије одржана је у тој војнообразовној установи, саопштило је Министарство одбране. Међу 86 ученика 44. класе као најбољи су се истакли Наталија Илић, Никола Васић и Сара Николић. Најбоља у класи Наталија Илић истакла је да свако има свој пут „и да у зависности од својих снова, жеља и тежњи бира смер којим ће ићи”.

- Пре четири године преда мном је стајала једна велика одлука чије величине, из садашње перспективе, нисам била свесна. Дошла сам у другачији систем у којем нисам знала како ствари функционишу и колико се он разликује од моје свакодневице и од онога што сам до тада познавала. Чини ми се да смо за ове четири године заиста одрасли, изградили себе у неке нове, другачије младе људе и да већ сада свако од нас има представу о правим вредностима и врлинама које треба да поседује – рекла је Наталија Илић.

Начелник Војне академије генерал Зрнић уручио је најбољој ученици Наталији Илић ручни сат са посветом, док јој је представник Фонда „Потпоручник Борко Никитовић“ Небојша Никитовић уручио награду која се традиционално додељује од 1993. године. Данашњој свечаности присуствовао је начелник Војне академије генерал-мајор Бојан Зрнић, који је ученицима честитао завршетак школовања и пожелео им много успеха на њиховом путу до првог официрског чина. Начелник Војне гимназије капетан фрегате Мирослав Ћитић истакао је да су период у којем је школована 44. класа обележила значајна инвестициона улагања у боље услове интернатског живота и рада.

Izvor: www.politika.rs


Title: Re: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: MOTORISTA on September 19, 2020, 03:51:33 pm
Prijatno mesto za učenje i život
Novosti online subota, 19. 09. 2020.

INTERNAT Vojne gimnazije je u funkciji smeštaja učenika od 1973. godine. Nakon 45 godina korišćenja objekata Internata Vojne gimnazije, Ministarstvo dobrane je 2018. godine prvi put uložilo značajnija novčana sredstva za njegovu potpunu rekonstrukciju.

U smeštaj učenika Vojne gimnazije i Srednje stručne vojne škole usmeravana su sredstva kako bi smeštajni kapaciteti i uslovi života i rada najmlađih pripadnika sistema odbrane bili poboljšani i podignuti na najviši nivo. Učenici Vojne gimnazije i Srednje stručne vojne škole, koji su smešteni u internatu u Humskoj ulici, danas, nesumljivo,  žive u mnogo boljim uslovima, nego njihove kolege iz prethodnih generacija. Infrastrukturni radovi u internatu Vojne gimnazije deo su sistemskog ulaganja Ministarstva odbrane u podizanje kvaliteta u vojnom obrazovanju kako bi se vojni gimnazijalci školovali po najvišim svetskim standardima.
 
U internatu Vojne gimnazije i Srednje stručne vojne škole detaljno je renovirano više od 10.000 kvadratnih metara smeštajnog i kancelarijskog prostora, odnosno 130 učeničkih soba na šest nivoa ukupnog smeštajnog kapaciteta od 516 ležaja. Učeničke sobe su opremljene modernim nameštajem i inventarom što omogućava da učenici postižu bolje rezultate tokom školovanja. Uz to, detaljno su renovirana i učenička kupatila, zajedničke prostorije koje su opremljene modernim nameštajem, soba za posete, kao i ulaz u hol internata sa oslikanim grbom škole u keramičkoj podlozi.

Stalan rad na unapređenju funkcije ishrane uticao je i na renoviranje restorana internata, čime je unapređen tehničko-tehnološki i nutritivni aspekt funkcije ishrane. U sastavu biblioteke Vojne gimnazije, koja raspolaže sa udžbeničkom građom i fondom sa više od 11.000 naslova, nalazi se moderna, opremljena računarima, čitaonica u kojoj se učenici pripremaju za nastavne obaveze.
 
Prvog dana ove školske godine u internatu je otvorena i najmodernija vazdušna streljana u Srbiji. Za nju je izvršena nabavka najsavremenije opreme, među kojima su i sistemi elektronskih meta SIUS, kao i vazdušne puške i pištolji marke Hammarly proizvođača Walther. O značaju srednjoškolskog vojnog obrazovanja i novom odnosu prema najmlađim pripadnicima sistema odbrane govore nam posete najvišeg državnog rukovodstva, što svedoči da se o onima koji su budućnost sistema odbrane vodi računa u svi aspektima njihovog života i rada.
 
Renoviranje Internata Vojne gimzaije deo je širih radova koji se sprovode u Vojnoj akademiji Univerziteta odbrane sa ciljem podizanja kvaliteta uslova života i rada kadeta i učenika, što se može smatrati svojevrsnim ulaganjem u odbrambene kapacitete naše zemlje.

Izvor: www.novosti.rs


Title: Re: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: MOTORISTA on March 07, 2022, 09:42:13 am
06.03.2022.

Књижевница међу будућим официрима

Војна гимназија и Средња стручна војна школа, поред врхунског образовања и стицања разних вештина, својим ученицима нуде могућност да развијају и усавршавају таленте.

Један од примера је и ученица 49. класе Војне гимназије, Неда Ибрајтер, која упркос чињеници да воли природне науке, негује и страст према писању, а недавно је објавила и књигу под називом „Сунце“. Како каже талентована петнаестогодишњакиња, инспирацију за ово дело био јој је Други светски рат посматран „очима детета“.
 
- Приповетка представља мој вапај, односно вапај све деце света, деце која моле за боље сутра. Јер, када дете упадне у ту игру човечанства, после је тешко надокнадити оно што је изгубило и иза њих остане милион незавршених бајки и сломљена срца уплаканих мајки – навела је она и додала да је приповетку писала три месеца.
 
Каже да је поносна на књигу и да то дело за њу представља велики успех. После „Сунца“, како истиче, планира да објави збирку кратких прича и песама. Неда је објаснила да, упркос обавезама, има сасвим довољно времена да се посвети својој љубави, односно писању. Оцене не трпе, као ни слободно време.
 
- Овде је време распоређено. Имамо часове учења у оквиру којих  стигнем да урадим све за школу. То је сасвим довољно времена. Поред тих обавеза и дежурстава, све може да се усклади. Викендом, ако редовно учимо, имамо потпуно слободно време. Стигнем и у град да одем као свако дете и да се дружим са осталима - рекла је она.
 
Неда је недвосмислена када каже да јој привикавање на интернат није представљало проблем и додала да не постоје препреке да се нормално живи. Не крије да јој је жеља да после завршене Војне гимназије похађа и Војну академију. Иако има бројна интересовања, себе види као студенткињу Медицинског факултета ВМА. Међутим, не искључује могућност да одабере и нешто друго.

- Видим себе у томе. Свидела ми се и атомска-биолошка-хемијска одбрана. Та жеља постоји од малих ногу и даље ми је у глави - објаснила је она.
 
Ученица прве године Војне гимназије истиче да је, поред интересовања за образовање у ту школу привукао и спорт. Тренирала је рукомет пет година, а воли и атлетику. Да се определи за Војну гимназију, одлучила је још као мала.
 
- Желела сам да ојачам. То ми је била жеља од малих ногу. Волим своју земљу и желим да имам частан посао. Осећам се пријатно што ћу остати у Србији и нећу отићи у иностранство, јер ипак треба да развијамо нашу земљу и да у њу улажемо - казала је девојка родом из Мокрина.

Каже да је прва у породици која се одлучила да се бави војничким позивом.
 
- Тати се то много свидело, али и мами и њему је било тешко што ћу отићи од куће, јер су навикли да смо нон-стоп заједно. Сви су били пријатно изненађени и поносни на мене, јер сам тамо била и најбољи ђак основне школе и ђак генерације. Нису ми приговарали да то није за мене, јер знају шта год да кренем да радим, то не оставим и увек завршим као победник - рекла је Неда.

Истиче да јој Војна гимназија пружа широко образовање на бројним пољима у којима ђаци могу да се усаврше, прошире своја знања, али и да изграде личност и ојачају.
 
- Војна гимназија нуди многе курсеве, секције, усавршавање у предметима који нас посебно интересују. Све нам је пружено - истиче ова ученица и сматра да је понос бити у војсци.
 
Заинтересовани дечаци и девојчице који имају жељу да иду истим путем као Неда Ибрајтер, могу додатно да се информишу о конкурсу за упис у војне школе на следећем линку: https://www.mod.gov.rs/cir/konkursi-za-upis-u-vojne-skole#content_one_konkursi.

Izvor: www.mod.gov.rs


Title: Re: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: MOTORISTA on March 20, 2022, 07:10:04 am
19.03.2022.

Ученици војних школа: повезује нас љубав према отаџбини, жеља за знањем и бављење спортом

Војна гимназија позната је по томе што већ деценијама школује младиће, а од пре неколико година и девојке, који ће једнога дана уписати Војну академију и постати официри Војске Србије, док Средња стручна војна школа образује и васпитава квалитетан подофицирски кадар. Међутим бројни ученици ове две школе неретко излазе из оквира наставног плана и програма, баве се спортом и уметношћу, а знање и вештине често одмеравају са друговима из цивилних школа.

Предраг, Анђела и Марко пример су младих и амбициозних људи усмерених ка циљу да постану старешине наше Војске, који савршено усклађују своје школске обавезе, таленте и потребе својствене њиховој генерацији. Њихова заједничка порука будућим средњошколцима је да су војне школе прави избор за све које повезује љубав према својој земљи, жеља за знањем и бављење спортом.

Предраг Ђуричић из Сремске Митровице похађа четврту годину Војне гимназије и себе увелико замишља као официра Војске Србије. Припрема се за пријемни испит у Војну академију, а област која га посебно занима је војноелектронско инжењерство. Такав избор не чуди јер Предраг воли природне науке, посебно математику, што доказује учешћима на бројним такмичењима.

- Сваке године учествујем на градском такмичењу из математике, а ове  године сам прошао на Републичко такмичење које ће бити у мају. За такмичење се припремам кроз редовну наставу, а за све заинтересоване постоји могућност додатне наставе како би се припремили. Школа подстиче научно-истраживачки рад и сваке године шаље ученике у истраживачку станицу Петница. Тамо сам био из области географије, у другој и трећој години, а прошле године сам освојио другу награду на Републичком такмичењу из те области - каже Ђуричић.
 
Предраг се бави гимнастиком и војним вишебојем. Додаје да школа пружа могућност за бављење спортом и истиче да уз добру организацију, може све да се постигне.

- У Мађарској је било такмичење из Војног вишебоја. Прошле године одржан је први Међународни кадетски куп и то је било прелепо искуство. Војни вишебој састоји се из пет дисциплина: трчање, трчање са гађањем, прелазак полигона са препрекама, бацање бомбе и пливање, а имали смо додатно, топографију и прву помоћ. Ове године спремамо се за други кадетски куп у Мађарској на језеру Балатон – објашњава будући матурант Војне гимназије.

Анђела Младеновић је прошле године уписала Војну гимназију, а својим успесима доказује да се подједнако може бити успешан и у природним и у друштвеним наукама, али и спорту. Размишља да једног дана упише Медицински факултет ВМА.
 
- У физици сам освојила друго место на општинском такмичењу и пласирала се на окружно, док из српског језика на Књижевној олимпијади имам директан пласман на окружно такмичење, зато што сам у осмом разреду учествовала на Републичком такмичењу. Такође сам заузела треће место на општинском такмичењу из граматике и пласирала сам се на окружни ниво. Овде се бавим и гимнастиком коју сам почела да тренирам у првом разреду основне школе. Трудим се да све обавезе у вези са градивом решим за време часова учења, а онда се спортом бавим увече кад идемо на секције и у Спортски центар - каже Анђела.

Марко Петровић похађа прву годину Средње стручне војне школе на смеру Ратно ваздухопловство и противваздухопловна одбрана. Каже да му је та школа била први избор и да није имао дилему при упису. Марко је освојио прво место на општинском такмичењу из физике, а предстоји му и градско такмичење. Наглашава да су предности похађања војних школа вишеструке.

- Предност је што су школовање, као и прибор, смештај, храна бесплатни, а на крају нас чека сигуран посао. Најбољи ученици могу да конкуришу за Војну академију и да напредују у каријери. Све што научимо овде моћи ћемо да применимо у пракси. Ако будем имао одличан успех пробаћу да конкуришем за Војну академију - каже Петровић који ће, на крају школовања постати подофицир Војске Србије.
 
Храбри, одважни и амбициозни дечаци и девојчице који би да крену Предраговим, Анђелиним и Марковим стопама, до 31. марта могу конкурисати за упис у Војну гимназију и Средњу стручну Војну школу “1.300 каплара” у Београду.
 
О начину пријављивања, условима и селекцији за упис у војне школе све потребне информације могу се пронаћи на сајту Министарства одбране - https://www.mod.gov.rs/cir/konkursi-za-upis-u-vojne-skole.

Izvor: www.mod.gov.rs


Title: Re: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: Kubovac on May 22, 2022, 09:32:40 pm
Обележен Дан Војне гимназије

Дан Војне гимназије, уједно и 52. годишњица постојања ове образовне установе данас је свечано обележен у кино-сали те институције.

Потпредседник Владе и министар одбране др Небојша Стефановић честитао је Војној гимназији дан те установе, а честитке су упутили и начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић и ректор Универзитета одбрана генерал-потпуковник др Горан Радовановић.
 
Догађају су присуствовали помоћник министра за људске ресурсе Катарина Томашевић, начелник Војне академије пуковник вандредни професор др Срђан Благојевић и начелник Управе за односе са јавношћу пуковник др Михаило Зоговић.

Начелник Војне гимназије капетан бојног брода Мирослав Ћитић, обраћајући се званицама, истакао је да је Војна гимназија одувек била препознатљива као прва карика система војног образовања.
 
- Будућност Војске Србије улази на врата Војне гимназије. За месец дана ћемо извести још једну генерацију матураната  и примити на школовање најбоље ученике које Србија има. Наш задатак је био и остао обликовање до сада четрдесет и шест класа у зреле, образоване и одговорне личности – рекао је капетан бојног брода Ћитић.

Он је истакао да је кроз Војну гимназију до сада прошло више од седам хиљада ђака и преко шест стотина запослених.
 
-  Наставници и ученици, од оснивања школе, заједно граде и негују култ припадништва и љубави према науци, уметности и војном позиву стварајући својеврсну вишедеценијску традицију. Ученици Војне гимназије знају да је знање моћ и наше најјаче оружје, а да је имовина част. Они су посвећени војном позиву и животно опредељени да постану часни српски официри - рекао је начелник Војне гимназије.

Војна гимназија је ове године доделила плакету помоћнику министра одбране за људске ресурсе Катарини Томашевић за допринос у развоју Војне гимназије. Истраживачкој станици Петница додељена је плакета за дугогодишњу успешну сарадњу на развоју образовних способности ученика, а признање у име те установе примила је Јелена Гледић. Војна гимназија доделила је и захвалнице представницима Војнофилмског центра “Застава филм”, а одато је и признање Позоришту на Теразијама.

Током свечаности премијерно је приказан документарни филм о Војној гимназији који је израдио Војнофилмски центар „Застава филм“, а изведен је културно-уметнички програм у ком су учестовали ученици гимназије.

Војна гимназија основана је на данашњи дан 1970. године наредбом тадашњег државног секретара за народну одбрану са циљем да васпитава, школује и мотивише кадар за наставак образовања у војним академијама.

Izvor: https://www.mod.gov.rs/cir/18816/obelezen-dan-vojne-gimnazije-18816?fbclid=IwAR3V2KvJIPTZHlCjjYH0AO2SWSrw59pDcziewdGfFkPDGPejR2G1xDPD-FM

[attachment=1]


Title: Re: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: Kubovac on June 11, 2022, 04:19:52 pm
Свечаност поводом завршетка школовања 46. класе Војне гимназије

Завршетак школовања 46. класе ученика Војне гимназије обележен је данас свечаношћу на Војној академији.

Свечаности су присуствовали помоћник министра за људске ресурсе Катарина Томашевић, начелник Управе за кадрове Сектора за људске ресурсе Златко Мишић, проректор Универзитета одбране пуковник др Бобан Ђоровић и начелник Војне академије пуковник др Срђан Благојевић, док је церемонији у име Фондације "Потпоручник Борко Никитовић" присуствовао Небојша Никитовић, брат потпоручника по коме признање које се додељује најбољем у класи носи име.
 
Већ традиционално, том приликом проглашени су најбољи у класи, а међу 63 матураната 46. класе, најуспешнији су били ученик Предраг Ђуричић, који је постигао најбоље појединачне резултате, као и ученици Радмила Тубић и Данило Марјановић.

Обраћајући се окупљенима на данашњој свечаности, начелник Војне академије пуковник Благојевић честитао је свима на постигнутом успеху.
 
- Све оно што бих вам рекао, то ћу вам рећи на писти, када ваша одела замените униформом и војничким чизмама. Желим вам да се добро одморите, да поделите радост са својим најмилијима - рекао је пуковник Благојевић пожелевши матурантима успешан наставак школовања.
 
Начелник Војне академије, у наставку свечаности, уручио је најбољем у 46. класи ученику Предрагу Ђуричићу сат са посветом, а због остварених резултата и као првом у рангу, ученику Ђуричићу уручена је и годишња награда Фонда “Потпоручник Борко Никитовић”, која се традиционално додељује још од 1993. године.
 
Матурантима и гостима на данашњој свечаности обратио се и начелник Војне гимназије капетан бојног брода Мирослав Ћитић, истичући да је поносан оствареним резултатима ове генерације.

- Четворогодишње школовање ученика 46. класе обележио је напоран рад савладавање наставног плана и програма, као и интензивни селективни процес, јер од 75 ученика колико смо 2018. године примили на школовање, највреднији и најупорнији су истрајали до краја. Пред нама је данас младост за будућност Војске Србије. Они су наследници знања славних српских војсковођа и професора Војне гимназије, који смеју и могу све што Војна академија и отаџбина Србија од њих буде тражила - рекао је капетан бојног брода Ћитић.
 
Он је, такође, нагласио да је 46. класа остварила високу просечну оцену врло добар 3,98.

Обраћајући се у име 46. класе, најуспешнији међу њима ученик Предраг Ђуричић, истакао је да ће из Војне гимназије понети лепе успомене.
 
- Благо које ћемо понети одавде су познанства и пријатељи за цео живот. Настављамо даље, у мало измењеном, али већински истом саставу. Настављамо заједничким путем на који смо закорачили са 15 година, спремни за нове изазове и искуства - рекао је најбољи ученик у класи Предраг Ђуричић.
 
Свечаност је уприличио и богат културно-уметнички програм који су припремили и извели ученици Војне гимназије.

Извор (https://www.mod.gov.rs/cir/18905/svecanost-povodom-zavrsetka-skolovanja-46-klase-vojne-gimnazije-18905)

[attachment=1]


Title: Re: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: Kubovac on September 01, 2022, 08:55:29 pm

Sa teme o Srednjoj stručnoj vojnoj školi "1300 kaplara":

https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=36976.msg635458#msg635458


Title: Re: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: Kubovac on March 09, 2023, 12:51:40 pm
ИЗ ШКОЛСКЕ КЛУПЕ ЗА КОМАНДЕ "МИГА": Врх оружаних снага Србије повлачи потезе чији је примарни циљ кадровско јачање ратног ваздухопловства

КОНКУРСОМ за упис у Војну гимназију ове године први пут су позвани и ђаци заинте­ресовани за школовање на новоформираном ваздухо­пловном смеру.

У укупној уписној квоти резервисано је 30 места за војне гим­назијалце чији је животни циљ - војна авијација и пи­лотски позив.

Формално формирање ваздухопловног одеље­ња и конкурсни позив за пријављивање будућих војних гимназијалаца део је процеса отварања вра­та система одбране свима чији је циљ звање војног пилота.

Пут школовања и оспо­собљавања за летача у уни­форми, за разлику од прет­ходних деценија, данашњи четрнаестогодишњаци мо­гу да почну већ на првим часовима у Војној гим­назији. Следећа станица за већину њих је ваздухо­пловни смер на Војној ака­демији, а са официрским чином следи и жељено ме­сто - у ескадрилама Војске Србије.

Усмеравањем најмла­ђих припадника система одбране ка пилотском по­зиву, али и конкурсом за пријем ваздухопловних официра у резерви, војни врх покушава да кадровски ојача Ратно ваздухоплов­ство, али и популарише рад у оружаним снагама. То је одговор на глобални тренд пада популарно­сти, који се бележи у свим европским армијама, али и на све веће потребе наше војске за овим кадром.

Министарство одбране недавно је други пут обја­вило јавни позив за Курс слушалаца за резервне официре рода авијације. Полазници који успешно заврше курс имаће при­лику да ступе у професио­налну војну службу, добију чин потпоручника и на­ставе летачку обуку како би постали пилоти Ратног ваздухопловства.

Кадровско питање у борбеној авијацији посеб­но је постало актуелно последњих година у јеку процеса модернизације војске и набавке борбених авиона и хеликоптера. Оперативна скадрила од 14 "мигова 29", као и све извеснија перспектива на­бавке француских "рафа­ла" драстично је повећала потребе оружаних снага за младим пилотима. Као стандард се узима да једна ескадри­ла (12-14 авиона) тражи готово 30 спремних пилота и десетине припад­ника техничке службе.

Ваздухопловни ас у пен­зији Бориша Мандић, један од оснивача удружења пи­лота надзвучне авијације, поздравља потезе државе и војске на привлачењу буду­ћих авијатичара и предлаже додатне потезе за популари­зацију пилотског позива:

- Формирање ваздухо­пловног одељења у Војној гимназији је добар потез. Али потребан је још један - оснивање и опремање Центра за промотивно, мотивационо и селективно летење на једном од актив­них спортских аеродрома. Млади људи, већ од 15. године живота, у складу са прописима ту би плански и систематски стицали те­оријска знања и практична летачка искуства. То би подразумевало и једри­личарску и падобранску обуку, као и селекцију на моторним авионима - каже Мандић и наглашава да би се тако обезбедио констан­тан кадровски прилив за војну авијацију.

САТ ЛЕТА НЕКОЛИКО ХИЉАДА ЕВРА

ПУТ борбеног пилота од школске клупе до кокпита авиона кошта - ми­лионе. Примера ради, школовање официра који ће сести за команде ловачког авиона у оружаним снагама САД процењено је на чак пет милиона долара. Најскупље ставке у трошковнику образовања пилота јесте амортизација летелица и потрошња горива - сат лета ловачког авиона кошта најмање неколико хиљада евра. У укупан износ улазе и бојева гађања, ноћна обука, летење у сложеним метео условима... Ради поређења, од цивилних занимања најскупље је школовање сто­матолога, али оно - од првог слова до титуле "др" не прелази 100.000 евра.

На све то, пилот се усавршава, учи и вежба током целе летачке каријере, што такође има своју цену.

[attachment=1]


Izvor (https://www.novosti.rs/c/drustvo/vesti/1213119/skolske-klupe-komande-miga-vrh-oruzanih-snaga-srbije-povlaci-poteze-ciji-primarni-cilj-kadrovsko-jacanje-ratnog-vazduhoplovstva)


Title: Re: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: Boro Prodanic on June 11, 2023, 09:39:59 am
Lep video o Vojnoj gimnaziji Vojske Srbije. Možda će nekoga od mlađih članova foruma zainteresovati da konkuriše, a neke od starijih vratiti u mlade dane..

https://www.youtube.com/watch?v=E1bjv9YqZNU


Title: Re: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: kukimiro on June 11, 2023, 01:44:31 pm
Stari dani i uspomene.


Title: Re: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: Kubovac on November 17, 2023, 08:05:52 pm
Nastavna poseta učenika Vojne gimnazije Ratnom vazduhoplovstvu i PVO

Učenici prvog i drugog razreda Vojne gimnazije boravili su juče u nastavnoj poseti Komandi Ratnog vazduhoplovstva i PVO u Zemunu i 204. vazduhoplovnoj brigadi na vojnom aerodromu „Pukovnik-pilot Milenko Pavlović“ u Batajnici.

Poseta je realizovana u skladu sa nastavnim planom i programom za učenike vazduhoplovnog smera, sa ciljem njihovog upoznavanja sa načinom školovanja pilota Vojske Srbije i neposrednog uvida u redovne letačke aktivnosti koje realizuju vazduhoplovne jedinice.

U Komandi Ratnog vazduhoplovstva i PVO učenike je primio načelnik štaba ovog operativnog sastava Vojske Srbije brigadni general Gordan Pavlović, koji im je prezentovao misije i zadatke i upoznao ih sa procesom selekcije koju prolaze do sticanja zvanja vojnog pilota tokom školovanja u Vojnoj gimnaziji i potom na Vojnoj akademiji.

U nastavku, vojni gimnazijalci su posetili aerodrom u Batajnici, gde su bili u prilici da obiđu simulator letenja za avion MiG-29 i prisustvuju aktivnostima pripadnika 204. vazduhoplovne brigade u okviru redovnog letačkog dana. Ovom prilikom za njih je organizovan i let helikopterom Mi-17.

Vojna gimnazija je obrazovna ustanova osnovana 1970. godine, sa glavnim zadatkom da pripremi učenike za nastavak školovanja na Vojnoj akademiji, doprinoseći pritom formiranju i razvoju motivacije, etičkih osobina ličnosti, intelektualnih i psiho-fizičkih sposobnosti neophodnih za poziv oficira Vojske Srbije.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]


Izvor (https://www.vs.rs/sr_lat/vesti/20264CF7856211EE9E880050568F5424/nastavna-poseta-ucenika-vojne-gimnazije-ratnom-vazduhoplovstvu-i-pvo)


Title: Re: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: Boro Prodanic on November 17, 2023, 08:36:25 pm
Današnji post me ponukao da ponovo pročitam ovu temu.

Čudim se da nisam to ranije napisao: Vojna gimnazija je 70-ih i 80-ih godina prošlog veka bila ubedljivo najjača srednja škola u SFRJ. Ilustracije radi, na takmičenju "Nauka mladima" organizovanom u celoj Srbiji, VoGi je 1972. ili 1973., osvojila prvo mesto sa više od 8000 bodova, druga je bila neka beogradska gimnazija sa oko 4000. O sportskim takmičenjima da i ne pričamo, bili smo u gotovo svim sportovima prvaci među beogradskim srednjim školama...


Title: Re: Vojna gimnazija VS - aktivnosti
Post by: Istria 052 on November 19, 2023, 12:55:58 am
Današnji post me ponukao da ponovo pročitam ovu temu.

Čudim se da nisam to ranije napisao: Vojna gimnazija je 70-ih i 80-ih godina prošlog veka bila ubedljivo najjača srednja škola u SFRJ. Ilustracije radi, na takmičenju "Nauka mladima" organizovanom u celoj Srbiji, VoGi je 1972. ili 1973., osvojila prvo mesto sa više od 8000 bodova, druga je bila neka beogradska gimnazija sa oko 4000. O sportskim takmičenjima da i ne pričamo, bili smo u gotovo svim sportovima prvaci među beogradskim srednjim školama...
Intresantno, za vrijeme mraka, a pozitivna selekcija..
Da Boro, upravo je tako bilo. VG proizvodile su ljude, zdravo u svakom pogledu.