PALUBA

RV i PVO => Avioni i helikopteri => Topic started by: dexy on July 05, 2009, 06:38:33 pm



Title: Dassault Rafale
Post by: dexy on July 05, 2009, 06:38:33 pm
[attachment=1]

U drugoj polovini 70-ih godina prošlog veka, mnoge zemlje članice NATO pakta su uvidele potrebu za novom generacijom borbenih aviona kako bi parirali projektima koji su tada već uveliko razvijani u SSSR, a koji su kasnije izrodili avione MiG-29 (https://www.paluba.info/smf/avioni-i-helikopteri/mig-29/) i Su-27 (https://www.paluba.info/smf/avioni-i-helikopteri/su-27-flanker/). U samoj Francuskoj je postojala potreba za višenamenskim borbenim avionom koji bi zamenio čak 7 tipova koji su se tada nalazili u sastavu ratnog vazduhoplovstva (Armee de l'Air) i mornaričke avijacije (Aéronavale) Francuske. Među tim avionima su bili:
- Jaguar (jurišni avion),
- Super-Etendard (jurišnik sa nosača aviona),
- F-8 Crusader (lovac sa nosača aviona),
- Mirage F1 (lovac-bombarder),
- Mirage 2000 C (lovac),
- Mirage 2000 D i N (bombarderi naoružani konvencionalnim i nuklearnim oružjem, respektivno),
- Mirage IV (nuklearni bombarder i izviđac).

Obzirom na zajednički interes i potrebu za novim borbenim avionom, 1983. godine dolazi do početka programa pod nazivom "Budući Evropski borbeni avion" (Future European Fighter Aircraft - FEFA) koji okuplja Veliku Britaniju, Francusku, Španiju, Zapadnu Nemačku i Italiju. Cilj programa je bio stvaranje aviona koji bi imao STOL karakteristike (STOL-Short Take Off and Landing; prev. kratko poletanje i sletanje) i mogućnost borbe izvan vizuelnog dometa.
1984. godine Francuzi su želeli da u TTZ dodaju i poletanje sa nosača aviona, kao i da oni imaju vodeću ulogu u projektu, što je, uz neslaganje oko uloge aviona (francuzi su želeli višenamenski borbeni avion dok su ostali želeli lovac za prevlast u vazduhu sa sekundarnom ulogom bombardera), dovelo do toga da francuzi napuste program i posvete se sopstvenom projektu koji je Dassault već razvijao u vidu demonstracionog programa ACX. Na osnovu programa ACX nastao je ubrzo tehnološki demonstrator pod nazivom Rafale A.

Tehnološki demonstrator Rafale A je prvi put poleteo 4. jula 1986. godine, a koristio je američke motore General Electric F404-GE-400, iste one koji pogone F/A-18 Hornet, pošto SNECMA M88 motori koji su planirani za ovaj avion još uvek nisu bili spremni. Tehnološki demonstrator je obavio 460 letova u periodu od 1986. do 1989. godine sa ovim motorima, da bi nakon toga jedan motor bio zamenjen motorom M88 radi njegove verifikacije u letu.

[attachment=2]
Testovi su nastavljeni sve do 1994. godine i uključivali su testiranje rane verzije motora M88 kao i simuliranja sletanja i poletanja na nosač aviona gde bi avion samo dodirnuo palubu nosača i nastavio let (engleska fraza za ovakvo simulirano sletanje je touch-and-go).

Obzirom na uspešnost demonstracionog programa, počelo se sa izradom predserijskih modela, jednoseda Rafale C01 koji je poleteo u maju 1991., mornaričkog jednoseda Rafale M01 koji je poleteo u decembru 1991. i dvoseda Rafale B01 koji je poleteo u aprilu 1993. godine. Prvi prototip Rafale M01 učestvovao je u testovima poletanja uz pomoć katapulta na poligonu u SAD, pošto u Francuskoj ne postoji katapult izgrađen na zemlji kako bi se izveli ovakvi testovi. Testovi su izvedeni u periodu od 13. jula do 23. avgusta 1992. u mornaričkoj bazi Lakehurst, da bi bili nastavljeni na nosaču aviona Foch.

[attachment=3][attachment=4]

U početku, Rafale B (Biplace) je trebao biti samo avion za obuku, međutim, iskustva iz Zalivskog rata, kao i agresije na SR Jugoslaviju, su pokazala da je u misijama bombardovanja i izviđanja drugi član posade nezamenjiv. Upravo iz tog razloga doslo je do izmene u narudžbinama, tako da je predviđeno da u Francuskom RV više od polovine aviona tipa Rafale budu dvosedi Rafale B.
U svetlu ovoga, i mornarica je odlučila da zatraži dvosedu varijantu palubnog borbenog aviona, koji je u njihovom slučaju dobio oznaku Rafale BM, da bi kasnije ta oznaka bila promenjena u Rafale N. Ukupno 40 od 60 aviona za mornaricu će biti dvoseda Rafale N varijanta.

Obzirom da je mornarica trebala da zameni palubne lovce F-8 Crusader, bilo je jasno da Rafale M (Marine) verzija mora imati prioritet, tako da je prvi serijski Rafale M F1 (Fase 1)poleteo 1999. godine, da bi isporuke počele tokom 2000., nakon čega su ukrcani na nosač aviona Charles de Gaulle 2002., a postali potpuno operativni 25. juna 2004. godine.
F1 je oznaka koja znači Faza 1 i označava verziju osposobljenu samo za dejstva protiv vazdušnih pretnji, jer je trebalo hitno zameniti ostarele Crusadere, dok je sledeća verzija F2,namenjena da zameni Super Etandarde u ulozi jurišnika.
Prvi Rafale C F2 (C101) je poleteo 13. aprila 2003., a  prva tri Rafale B F2 Francusko RV je primilo na testiranje krajem decembra 2004., a 27. juna 2006. godine je oformljena prva operativna jedinica RV Francuske sa avionima tipa Rafale.

[attachment=5]
Očekuje se da će Francuska nabaviti 294 aviona Rafale za RV i mornaricu, ali to je upitno zbog visoke cene aviona, tako da je poslednja porudžbina za Rafale B/C F2 iz 2004. smanjena sa 59 na 51 avion, ali uz nepromenjenu cenu ugovora. Naime, 8 aviona je "žrtvovano" kako bi se dobila sredstva za ugradnju najnovijih senzora francuske industrije na naručene avione. Ovo nece umanjiti ukupnu očekivanu cifru od 294 aviona, ta cifra će biti ispoštovana, samo u jednom dužem vremenskom periodu, a najkasnije 2020. godine će biti kompletirane isporuke.


AERODINAMIKA

Što se tiče aerodinamičke koncepcije, tu je korišćeno iskustvo sa delta krilom stečeno u ranijim projektima, među kojima je poslednji bio Mirage 2000. Delta krilo je uzeto zbog velike tetive u korenu i mogućnosti korišćenja tankih aeroprofila što je zajedno doprinosilo smanjenju talasnog otpora. Međutim, veliki problem kod ovakve koncepcije je visoka minimalna brzina, tj. visoka brzina pri sletanju, koja je kod Mirage 2000 oko 330 km/h, dok je kod, recimo Mirage F1 sa strelastim krilom ova brzina oko 260 km/h. Ovaj problem je rešen tako što je kod serijskog Rafale-a izmenjeno krilo, usvojena je koncepcija delta krila sa "strejkovima" (engleski "strake"; predstavlja produžetak napadne ivice u korenu krila) i "kanar" (kanar od francuskog canard-patka) konfiguracijom.
Kanar konfiguracija predstavlja postavljanje horizontalnog repa ispred krila i oni omogućavaju veću manevarbilnost aviona, kao i bolju kontrolu pri malim brzinama i velikim napadnim uglovima. Kod serijskog aviona su kanari za 30% veći u odnosu na demonstrator Rafale A, i pomereni više u nazad iza kabine kako bi poboljšali vidljivost iz kabine, ali i kako bi poboljšali kontrolu centra uzgona u različitim režimima leta. Prilikom sletanja, kanari se koriste kao vazdušne kočnice.

Razlike između Rafale A i sreijskog Rafale C

[attachment=6][attachment=7]

Strejkovi su tu da poboljšaju upravljivost na velikim napadnim uglovima, ali su tako postavljeni i dizajnirani da smanje talasni otpor aviona, sto je veoma važno pri visoko podzvučnim i nadzvučnim brzinama.
Na avionu Rafale je takođe primenjeno jos jedno rešenje koje Dassault ranije nije primenjivao, u pitanju su poluovalni uvodnici sa cepačem vazdušne struje , smešteni uz donjaku trupa. Ovo rešenjenje je omogućilo da adekvatno dizajniran prednji deo trupa skreće vazdušnu struju pri velikim napadnim uglovima u uvodnike i na taj način obezbeđuje pravilno "prehranjivanje" motora zdravom vazdušnom strujom u specifičnim uslovima leta. Ovo nije bilo potpuno primenjeno kod demonstratora, ali nakon redizajna jeste kod serijskog primerka.
Spoj krila i trupa je izveden tako da doprinose ukupnom uzgonu aviona.
U cilju poboljšanja manevarskih sposobnosti, avion je uzdužno statički nestabilan, i ima četvorostruke električne komande lete (fly-by-wire), sa tri digitalna i jednim analognim kanalom.


MATERIJALI

Kada je razmatrano pitanje materijala, konstruktori aviona su vođeni sa dva zahteva - smanjenje mase i smanjenje radarskog odraza. Da bi ovo postigli morali su koristiti kompozite u velikoj meri, naročito na okvašenim površinama (površine izložene vazdušnom strujanju).  Ove površine su napravljene u najvećoj meri od karbona i kevlara, dok su neke površine izrađene od legure aluminijuma i litijuma, a kanari su izrađeni superplastičnim oblikovanjem titanijuma. Udeo kompozita u ukupnoj masi aviona je oko 24%, a 70% ukupne okvašene površine aviona je izrađeno od kompozita.

[attachment=8]
Konstruktori tvrde da je ovolika primena kompozita doprinela povećanju odnosa maksimalne poletne mase i mase praznog aviona za 40% u odnosu na isti takav avion izrađen od konvencionalnih legura aluminijuma i titanijuma.
Pored upotrebe kompozitnih materijala, korišćen je i specijalni premaz za smanjenje radarskog odraza.


POGONSKA GRUPA

[attachment=9]
Pogonsku grupu aviona Rafale čine dva digitalno kontrolisana dvostrujna turbomlazna motora sa dodatnim sagorevanjem SNECMA M88-2. Motori su dvovratilni sa dvostepenom turbinom, trostepenim kompresorom niskog pritiska i šestostepenim kompresorom visokog pritiska od kojih tri stepena sa varijabilnim statorskim lopaticama.
Potisak motora je 50kN bez, odnosno 75kN sa dodatnim sagorevanjem, uz odnos potiska i mase 8.5 .
Motor je modularne strukture i sastoji se od 21 modula koji se održavaju prema stanju, a nakon zamene nije ih potrebno kalibrisati ili balansirati.

[attachment=10][attachment=11]
SNECMA je krajem devedesetih razvila poboljšanu verziju motora pod nazivom M88-2E4 (Etape4) istog potiska kao i prethodna verzija, ali uz primenu tehnologija koje su omogućile produžetak međuremontnog roka i smanjenje potrošnje goriva za 2-4%. Poboljšanja podrazumevaju nove trodimenzionalne lopatice kompresora visokog pritiska i turbine, poboljšani termalni sloj na lopaticama turbine visokog pritiska, kao i poboljšane kanale za hlađenje komore sagorevanja.
Sledeći korak u razvoju je motor pod nazivom M88-3 koji treba da ima potisak od oko 90kN sa DS, koji zahteva i nove, veće uvodnike. Da bi ovo postigao, novi motor će imati novi kompresor niskog pritiska, večeg prečnika i većeg protoka vazduha, nove varijabilne statorske lopatice na ulazu u motor koje omogućavaju optimalan dotok vazduha i time veći raspon režima rada motora, smanjujući gubitke i potrošnju goriva.

[attachment=12]
Specifikacije motora SNECMA M88-2

• Potisak bez DS (kN)50
• Potisak sa DS (kN)75
• Specifična potrošnja goriva sa DS (kg/daN.h)1.70
• Specifična potrošnja goriva bez DS (kg/daN.h)0.80
• Maseni protok vazduha (kg/s)65
• Temperatura na ulasku u turbinu (K)1,850
• Stepen širenja mlaznika24.50
• Stepen dvostrujnosti0.30
• Dužina (cm)353.06
• Prečnik uvodnika (cm)69.85
• Masa (kg)897


KABINA

Kabina aviona Rafale je kapljičastog oblika i pruža pilotu maksimalnu vidljivost. Komande su HOTAS (Hands On Throttle and Stick - eng. prev. ruke na komandi gasa i upravljačkoj palici), a upravljačka palica se nalazi na pultu sa desne strane, za razliku od tradicionalnog položaja. Ovo je urađeno da bi se smanjilo opterećenje pilota prilikom izvođenja složenih manevara sa velikim g-silama. Iz istog razloga je i sedište pilota postavljeno pod uglom od 32 stepena jer se time spušta položaj glave i smanjuje opterećenje srca prilikom pumpanja krvi do mozga. Sedište je Martin-Baker Mark16F, "0-0" tipa.

[attachment=13]
Komandna tabla sadrži jedan veliki centralni višenamenski displej u boji na kojem se prikazuju taktički podaci situacije u vazduhu i dva manja sa svake strane po jedan na kojima se prikazuju podaci o avionu (stanju oružja, goriva i drugim sistemima) na levom displeju i podaci vezani za misiju, pre svega televizijska i termovizijska slika ciljeva na zemlji, ali i navigacioni podaci koji opciono mogu biti prikazani i na centralnom displeju.

[attachment=14]
Ispred pilota se nalazi širokougaoni HUD (Head Up Display), na kojem se prikazuju svi potrebni podaci o letu aviona i ciljevima, a kao dodatak, pilot ima i kacigu sa nišanom i mogućnost da lansira raketu vazduh-vazduh bez promene kursa aviona, nišanivši samo okretanjem glave u smeru cilja.

[attachment=15]
Mnoge funkcije pilot može aktivirati pomoću glasovnih komande koje su takođe integrisane u sistem, koji je dopuna HOTAS-u i sada ga nazivaju VTAS (Voice, Throttle and Stick - eng. prev. Glas, komanda gasa i upravljačka palica). Jednim pritiskom na dugme koje se nalazi na komandi gasa, aktivira se sistem glasovnih komandi i pilot jednostavnim izgovaranjem komandi može izmeniti plan leta, izabrati mod rada autopilota, odabrati frekvencu radio uređaja itd. Sistem je u stanju da zapamti od 50 do 300 glasovnih komandi i računar odgovara na njih u roku od 200 milisekundi, uz procenat prepoznavanja izgovorenih komandi od preko 95% čak i u uslovima velikog opterećenja pilota i buke. Izdavanje komandi je ispraćeno grafičkim prikazom kako bi pilot imao potvrdu da su komande prihvaćene.


RADAR RBE2

Radar RBE2 (Radar à Balayage Electronique 2 plans) je višenamenski radar koji je razvijen tokom devedesetih. Radar RBE2 ima domet od oko 100km za cilj veličine lovca, i pomoću njega avion Rafale može istovremeno da prati 40 a gađa 8 ciljeva u vazduhu.
Radar RBE2 koristi je tehnologiju pasivne elektronski skenirane rešetku (PESA - Passive Electronically Scanned Array) koja je u vreme kada je radar razvijan smatran za perspektivnom tehnologijom, ali je ubrzo prevaziđena novom tehnologijom u vidu aktivne elektronski skenirane rešetke (AESA - Active Electronically Scanned Array. Razlika je u tome što kod PESA radara postoji jedan izvor zračenja koji šalje energiju u digitalno kontrolisane module sa faznim pomerajem, dok kod AESA radara je svaki modul primopredajnik za sebe i na taj način mogu da rade na različitim frekvencijama zbog čega ne samo da je ovakav radar teško ometati, već je teško i uočiti njegovo zračenje. AESA, kao i PESA radari vrše skretanje snopa radarskog zračenja elektronski čime se gubi potreba za mehaničkim zakretanjem antene i time se povećava pouzdanost radara jer se smanjuje broj elemenata koji mogu da otkažu. Još jedna prednost AESA radara je što ostaje u funkciji i kada pojedini primopredajni elementi otkažu, čak do 10% njih. Pored svega ovoga, AESA radari pružaju mogućnosti većeg dometa i bolje rezolucije na velikom dometu.
Radar RBE2 radi u rasponu frekventnih opsega "D" (1-2GHz) do "M" (60-100GHz) i sastoji se od predajnika, prijemnika i procesorske jedinice.
Prilikom upotrebe za vazdušne ciljeve radar ima četiri moda:
- pretraživanje u "look-up/look-down" modu (+/- 60°)
- identifikacija cilja pomoću integrisanog IFF (Identification Friend or Foe - identifikacija prijatelj ili neprijatelj) sistema
- automatsko praćenje više ciljeva
- bliska vazdušna borba (dogfight).

Detekcija ciljeva u vazduhu je optimizovana pomoću automatskog odabira oblika signala i  visokih (za ciljeve koji lete nisko i na fonu zemlje), srednjih (za ciljeve koji lete relativno sporo) i niskih (za ciljeve koji lete na srednjim i velikim visinama) frekventnih modova.
Za praćenje, RBE2 nudi dva moda: TWS (Track While Scan - prati dok skenira) i STT (Single Target Track - praćenje jednog cilja). TWS mod je forma automatskog moda za praćenje do 40 ciljeva, procenu taktičke situacije u vazduhu i odabir prioritetnih (najopasnijih) ciljeva.  U bilo kom momentu moguće je odrediti 8 najopasnijih ciljeva i prikazati njihove daljine i brzine. Pilot može izmeniti prioritete, a sistem će prikazati nove unose na ekranu na kojem se može pratiti razvoj taktičke situacije. TWS mod je dizajniran tako da se upotrebljava u kombinaciji sa aktivno radarski vođenim raketama sa kojima može dejstvovati na 4 cilja istovremeno, dok se STT mod upotrebljava u kombinaciji sa poluaktivno radarski vođenim raketama.
U modu vazduh-vazduh radar može da otkrije cilj odrazne površine 3 metra kvadratna na oko 130-140km, a da ga prati na daljini od oko 100km.
U upotrebi aviona Rafale za napad na površinske ciljeve, radar RBE2 mu u modu vazduh-zemlja omogućava dejstvovanje po površinskim ciljevima duboko iznad neprijateljske teritorije u svim vremenskim uslovima, blisku podršku trupama na zemlji, detekciju i napad ciljeva na površini mora. Mod vazduh-zemlja sadrži sledeće funkcije:
- automatsko praćenje terena/izbegavanje prepreka/izbegavanje pretnji
- mapiranje terena u visokoj rezoluciji
- pronalazak i praćenje stacionarnih ciljeva
- pronalazak i praćenje pokretnih ciljeva
- visinomer

[attachment=16]
Iznad mora, radar omogućava detekciju površinskih ciljeva na velikim daljinama, razdvajanje i prepoznavanje ciljeva u uslovima kada ih ima više.

Radar tipa RBE2 koji proizvodi kompanija Thales je postao operativan na avionu tipa Rafale M F1 2002. godine, a ugrađuje se i na B i C verzije ovog aviona (F2). Iako radar ima relativno mali domet u odnosu na konkurenciju, to francuzima nije problem pošto imaju 4 aviona E-3F Sentry (AWACS) koji im omogućavaju kontrolu vazdušnog prostora. Međutim, potencijalni kupci aviona Rafale uglavnom nemaju AWACS-e, pa traže da borbeni avion ima radar većih mogućnosti, zbog čega su francuzi odlučili da započnu razvoj AESA radara, pod istim nazivom RBE2.

[attachment=17]
Radar će imati daleko veće daljine otkrivanja ciljeva od postojećeg, a u kompaniji Thales tvrde da će biti gotov do 2012. godine kada je planirano da počne ugradnja na F3 modele Rafala.


SENZORI

Dopuna radaru predstavljaju senzori sposobni da uoče neprijateljske aviona u uslovima kada je poželjno da sopstveni radar bude isključen kako bi se izbeglo otkrivanje sopstvenog prisustva neprijatelju. U tu svrhu, na avion Rafale je ugrađena optoelektronski sistem za omatranje prednje polusfere FSO (FSO - Front Sector optronics) koji se sastoji od infracrvenog tragača smeštenog u sfernom kućištu sa desne strane, i kamere spregnute sa laserskim daljinomerom smeštenih u kućištu sa leve strane ispred kabine aviona.

[attachment=18][attachment=19]

Firma Sagem je odgovorna za razvoj IC senzora, dok je kompanija Thomson Optronique razvila kameru spregnutu sa laserom, kao i izvršila integraciju celog sistema.
Ceo sistem može biti korišćen za otkrivanje i praćenje ciljeva u vazduhu, ali i na zemlji. IC senzor je veoma efikasan u otkrivanju ciljeva i u uslovima otežane optičke vidljivosti, dok kamera obezbeđuje praćenje, automatsku identifikaciju i trodimenzionalnu akviziciju cilja uz pomoć laserskog daljinomera, kako bi se obezbedili parametri za napad na cilj vođenim raketama.

[attachment=20][attachment=21]
Kako bi se povećale šanse aviona da preživi na modernom bojištu, u kompaniji Thales je osmišljen sistem za elektronsko ratovanje pod nazivom SPECTRA (Self-Protection Equipment Countering Threats of Rafale Aircraft). Sastoji se od niza senzora za detekciju elektromagnetnih emisija širokog spektra i sistema za aktivno i pasivno ometanje uočenih pretnji.
Elementi SPECTRA-e su ugrađeni u trup aviona, dve antene za detekciju radarskog zračenja (RWR receivers) se nalaze na uvodnicima, dok je treća smeštena u kutijastom modulu na vrhu vertikalca. Svaka antena pokriva 120 stepeni po azimutu i pokrivaju raspon frekvenci od 2-40GHz. Ove antene obezbeđuju detekciju, lokalizaciju i identifikaciju izvora radarskog zračenja na daljinama od preko 200km uz grešku od 1 stepena po azimutu. Takođe obezbeđuju podatke za gađanje zemaljskih radara protivradarskim raketama, kao i prikupljanje obaveštajnih podataka o neprijateljskim radarima i drugim elektromagnetnim emisijama.
Antene sistema za aktivno ometanje protivničkih radara se nalaze u korenu kanara i kućištu koje se nalazi u korenu vertikalca.

[attachment=22]
Za detekciju protivničkih raketa, avion je snabdeven senzorima pod nazivom DDM (Détecteur infrarouge de Départ de Missiles - IC senzor za detekciju lansiranja raketa), koji se nalaze sa obe strane SPECTRA kućišta na vrhu vertikalca i obezbeđuje pokrivenost od 360 stepeni.
Obzirom da je sve više PVO sistema koji koriste laserski daljinomer, Rafale je snabdeven i sa tri detektora laserskog ozračenja od kojih se dva nalaze na trupu, dok je jedan na zadnjem delu SPECTRA kućišta.
Za ometanje IC vođenih raketa postoje 4 lansera IC mamaca na gornjem delu trupa u blizini izlaznih ivica krila, dok se radarski dipol mamci nalaze na zadnjem delu trupa iza krila.

[attachment=23]
Svi navedeni sistemi, radar RBE2, optoelektronski senzori FSO, i senzori sistema SPECTRA su uvezani u jedan sistem jedinstvenom fuzijom senzora koja omogućava razmenu informacija između raznih senzora aviona. Na ovaj način moguće je otkriti i pratiti cilj pre nego što je on uopšte svestan prisustva Rafala. Sve ove informacije avion može da razmenjuje u realnom vremenu sa drugim avionima, ali i brodovima i kopnenim snagama putem novog sistema za prenos podataka pod nazivom Link 16 koji postaje standard u NATO zemljama. Pomoću ovog linka pilot može da dobije informacije od drugih aviona na svom ekranu u realnom vremenu. Na taj način avion može da prati cilj a da pri tom ne uključi svoj radar, koristeći radar AWACS-a ili nekog drugog sistema. Ovo je demonstrirano 11. juna 2007. na veoma spektakularan način kada je jedan Rafale gađao metu u vazduhu koja se nalazila iza njega, zahvaljujući podacima koje je dobio od drugog aviona putem Link 16. Raketa korišćena u testu je bila Mica Em sa aktivnim radarskim samonavođenjem i vektorskom kontrolom potiska, što joj omogućava da oštro skrene i da gađa ciljeve koji se nalaze i iza aviona.

Detekcija i napad ciljeva na zemlji omogućeno je podvesnim kontejnerom u kojem je smeštena optoelektronska oprema pod nazivom Damocles firme Thales. Pomoću ovog sistema moguće je otkriti ciljeve na zemlji/moru ali i u vazduhu. Sistem ima mogućnost automatskog prepoznavanja ciljeva, a sastoji se od žirostabilisane platforme sa kamerom koja može da radi u svim uslovima danju i noću, kao i laserskog daljinomera koji omogućava lasersko obeležavanje zemaljskih ciljeva za napad na njih laserski vođenim bombama.


NAORUŽANJE

Avion je naoružan internim topom 30mm GIAT 30/719B sa 125 granta kod desnog uvodnika vazduha. Top ima brzinu paljbe od 2500 granata u minuti.

Avion može da nosi ukupno 9.500 ubojnih sredstava na 14 podvesnih tačaka uključujući dve na krajevima krila namenjene za rakete vazduh-vazduh (V-V), po tri ispod svakog krila, prednje i zadnje tačke sa obe strane trupa za kačenje V-V raketa i podvesnih kontejnera za izviđanje i lasersko ozračivanje ciljeva na zemlji, i prednja i zadnja tačka centralno ispod trupa.

Od raketa vazduh-vazduh, avion Rafale može da nosi ceo spektar francuskih raketa kao što su:

- Matra R550 Magic IC vođena raketa kratkog dometa namenjena za blisku vazdušnu borbu. Raketa se može upotrebiti na daljinama od 300 metara do 15 kilometara, masa rakete je 89kg dok je masa bojeve glave 13kg.

- MBDA MICA, raketa srednjeg dometa koja je razvijana paralelno sa avionom Rafale. Razvijene su dve varijante ove rakete:
      -MICA RF sa aktivnim radarskim samonavođenjem, koja se u literaturi često naziva i MICA EM;
      -MICA IR varijanta sa IC glavom za samo navođenje. Masa rakete je 112kg i moguće ju je nositi i na krajevima krila, dok je masa bojeve glave 12kg. Daljine ciljeva koji mogu da se gađaju ovom raketom su 500 metara do preko 60 kilometara. Raketa je opremljena kontrolom vektora potiska, što joj omogućuje da gađa ciljeve koji se ne nalaze u pravcu kretanja aviona, već je moguće gađati čak i ciljeve koji se nalaze iza aviona. Još jedna velika prednost ove rakete je mogućnost da se lansira na cilj pre nego što se cilj "zaključa", čime cilj nije obavešten o lansiranju pre nego što je kasno.

- MBDA Meteor je raketa za gađanje ciljeva koji se nalaze iza vizuelnog dometa (BVR - Beyond Visual Range) i predstavlja zajednički projekat više evropskih zemalja. Raketa je pogonjena ramdžet (ramjet) motorom koji treba da joj obezbedi maksimalni domet od preko 100km, dok je vođenje inercijalno na srednjem delu putanje, a aktivno radarsko na završnom delu putanje. Projekat Meteor još uvek nije završen, a procenjuje se da će države učesnice programa početi da uvode ovu raketu u naoružanje 2013. godine.

[attachment=24]
Za napad na ciljeve na zemlji/moru, avion je snabdeven širokim spektrom naoružanja, od gravitacionih i kasetnih bombi do precizno vođenog oružja kao što su:

- krstareća raketa MBDA Apache dometa preko 100km koja se koristi za uništavanje poletno-sletnih staza kasetnom municijom (sadrži 10 kasetnih bombi), a navodi se inercijalno ili uz pomoć GPS-a.

- SCALP EG krstareća raketa razvijena u saradnji sa evropskim partnerima (koji je krste Storm Shadow) sa bojevom glavom mase 450kg i dometom od preko 250km. Pogonjena je turbomlaznim motorom, a navodi se inercijalno sa ili bez korekcije od prijemnika GPS (globalnog satelitskog pozicioniranja), praćenjem konture terena TERPROM-a (Terrain Profile Matching). U završnoj fazi navodi se pomoću infracrvenog senzora za prepoznavanje cilja na osnovu slike prethodno smeštene u memoriju rakete.

- AASM ili Armement Air-Sol Modulaire - modularno oružje vazduh-zemlja, je raketa dometa 15km sa 250kg teškom bojevom glavom koja se navodi hibridnim inercijalnim-GPS sistemom.

- GBU-12 Paveway II je laserski vođena bomba bazirana na gravitacionoj bombi Mk82 mase 227kg, uz dodatak komandnih površina i senzora laserskog zračenja. Bomba je namenjena za uništavanje ciljeva na zemlji velikom preciznošću, a koristi se u kombinaciji sa kontejnerom za lasersko ozračivanje Damocles firme Thales.

- za napad na ciljeve na moru (površinske brodove) avion Rafale koristi rakete tipa Exocet koje su se proslavile u Foklandskom ratu u rukama argentinskih pilota. Raketa ima masu od 670kg, sa bojevom glavom od 165kg. Pogoni je raketni motor na čvrsto gorivo koji joj omogućava maksimalni domet od 180km. Raketa leti nisko iznad površine mora, a vodi se inercijalno uz aktivno radarsko samonavođenje u završnom delu putanje.

- obzirom da je Francuska nuklearna sila, Rafale ima mogućnost nošenja rakete srednjeg dometa sa nuklearnom bojevom glavom ASMP (Air-Sol Moyenne Portée - raketa serdnjeg dometa vazduh-zemlja). Bojeva glava moze biti 150kt ili 300kt, pogoni je raketni motor na čvrsto gorivo maksimalnom brzinom 2-3 Maha. Maksimalni domet rakete je između 80 i 300km u zavisnosti od uslova lansiranja i putanje.

Pored navedenog naoružanja francuske proizvodnje, avion Rafale je moguće naoružati i sredstvima koja su u upotrebi u zemljama članicama NATO-a kao što su AMRAAM, Sidewinder, ASRAAM i druga vođena i nevođena sredstva za dejstvo po ciljevima u vazduhu i na zemlji.

Varijante nošenja oružja
[attachment=25]


Karakteristike aviona Dassault Rafale

Dimenzije :
Razmah krila10,80 m
Površina krila45,70 m²
Dužina15,27 m
Visina5,34 m
Mase :
Masa praznog aviona9,500 kg (C), 9,770 kg (B), 10,196 kg (M)
Maksimalna poletna masa24,500 kg (C/B), 22,200 kg (M)
Masa goriva (interog)4,700 kg
Masa goriva (eksternog)7,500 kg
Maksimalna masa spoljašnjeg tereta9,500 kg
Spoljašnji podvesni nosači :
Ukupno14
Za teške terete i "mokre" tačke5
Performanse :
Maksimalno opterećenje+9g/-3.2g
Maksimalni Mahov brojM 1.8+
Brzina na sletanju222 km/h
Dužina staze za sletanje450 m
Maksimalna brzina penjanjaPreko 305 m/sec
Opterećenje krila326 kg/m²
Odnos potiska i mase1.13
Operativni plafon leta16.700 m
Radijus dejstvaPreko 1.800 km
Vreme patroliranjaPreko 3 sata


[attachment=26]


RAZVOJ I PERSPEKTIVA

Avion Rafale je proizveden za potrebe vazdušnih snaga francuske vojske, ali i za potrebe mornarice. Kako bi mogao da vrši funkciju palubnog borbenog aviona, bilo je potrebno izvršiti određene modifikacije. To se pre svega odnosi na značajno jači stajni trap koji mora da podnese velike dinamičke sile prilikom sletanja na nosač aviona. Kako bi stajni trap podneo ove velike sile, u njegovoj konstrukciji su korišćeni titanijum i specijalni čelik.
Međutim, to nije sve. Pored sletanja, stajni trap ovog aviona ima i značajnu ulogu prilikom poletanja, značajniju nego kod kopnene varijante. Naime, nosna noga stajnog trapa ima dodatak, vezu za kačenje na parni katapult koji avionu daje početnu brzinu. Pored toga, francuski inžinjeri su smislili i jedno veoma interesantno rešenje koje dodatno pomaže avionu prilikom poletanja. To rešenje se sastoji u tome da nosna noga može da menja svoju dužinu po potrebi. Prilikom kačenja na katapult, nosna noga se skrati i zaključa u tom položaju kako bi avion zauzeo minimalan napadni ugao i tako smanjio čeoni otpor prilikom ubrzavanja na palubi, ali se neposredno pre odvajanja od palube otključa i zauzme svoju normalnu dužinu pri kojoj avion ima veći napadni ugao i tako dobija veći uzgon.  
Ovo rešenje je sjajno, ali je zahtevalo i određene žrtve. Pošto je nosna noga duža od one kod kopnene varijante aviona, morao je biti uklonjen prednji centralni podtrupni nosač.
Još jedna razlika u odnosu na kopnenu varijantu je kuka na zadnjem delu trupa koja služi za zaustavljanje aviona prilikom sletanja na nosač kačenjem na specijalnu užad koja se nalazi na nosaču aviona.
Rafale M takođe ima dva akumulatora umesto jednog, i ima teleskopske merdevine za ulazak/izlazak iz kabine.

[attachment=27]
Prilikom razvoja ovog aviona korišćeni su najmoderniji materijali i najmodernija dostupna tehnologija, pa predstavlja jedan veliki tehnološki skok za čitavu francusku vojnu industriju, i industriju uopšte. Prilikom konstruisanja korišćeni su CAD/CAM programi, pre svih CATIA, i ovo je prvi avion potpuno konstruisan uz pomoć računara. Ovo je kasnije iskorišćeno i kod mnogih komercijalnih civilnih programa kako u Francuskoj, tako i u SAD (Boeing). Pored software-a, i hardware koji se koristi za izradu aviona morao je biti modernizovan, tako da je francuska industrija ovladala proizvodnjom kompozitnih materijala, kao i tehnologijom obrade titanijuma metodom superplastičnog oblikovanja.

[attachment=28]
Avion se konstantno razvija u fazama (F1, F2, F3...) koje se pažljivo planiraju. Prva faza je bila namenjena za razvoj lovačkog aviona Rafale M F1 i taj avion je mogao da nosi samo rakete vazduh-vazduh. Druga faza već može da nosi i sredstva za precizna dejstva na kopnu, poseduje FSO, a Rafale M F2 može da nosi i podvesni rezervoar za punjenje drugih aviona gorivom u letu. Razvijeni su i dodatni profilisani rezervoari za gorivo koji se smeštaju na spoju trupa i krila sa gornje strane i dizajnirani su tako da što manje naruše aerodinamiku aviona. Ovi profilisani rezervoari su prvi put testirani 2001. godine i imaju zapreminu od 1150 litara svaki.

[attachment=29][attachment=30]
U trećoj fazi se planira ugradnja AESA radara kao i mogućnost nošenja Exocet protivbrodskih raketa, podvesnog kontejnera za izviđanje, i na kraju i  nukearnog oružja, čime će Rafale postati punokrvni višenamenski avion. Takođe, u planu je da se oprema za traženje i lasersko obeležavanje ciljeva na zemlji koja se trenutno nosi u vidu kontejnera Damocles, integriše u trup aviona.

Sve što je urađeno da bi se došlo do ovako sofisticiranog aviona, ima i svoju cenu, a ona iznosi 82.3 milliona dolara za Rafale C, odnosno 90.5 miliona dolara za Rafale M, dok je razvoj koštao blizu 28 milijardi eura. Ovo je naravno bilo preskupo za sve dosadašnje potencijalne kupce, naročito kada se ima u vidu da avion nema AESA radar, već radar ograničenog dometa koji francuzima odlično funkcioniše u saradnji sa AWACS-om od kojeg dobija podatke o stanju u vazdušnom prostoru, ali većina zemalja nema taj luksuz, i radije se odluče za nešto jeftinije avione koji pored niže cene imaju napredniji radar. Ovo su francuzi uvideli i bacili se na rešavanje tog problema, tako da je Thales započeo razvoj AESA radara koji treba da bude završen do 2012. godine. Uz ovu novost, kao i mnoge povoljnosti koje nudi francuska vlada potencijalnim kupcima, situacija aviona Rafale na međunarodnom tržištu se popravila, tako da je ovaj avion ušao u najuži izbor kandidata na tenderu za novi avion RV Brazila FX-2 (https://www.paluba.info/smf/ostala-tematika-iz-oblasti-rv-i-pvo/fx-2-projekat-nabavke-borbenog-aviona-brazilskog-rv-t4584/). Za taj radar su bili zainteresovani i šveđani koji su planirali da ga ugrade na JAS-39NG (https://www.paluba.info/smf/avioni-i-helikopteri/saab-jas-39-gripen/) koji konkuriše Rafalu na tenderu FX-2 (https://www.paluba.info/smf/ostala-tematika-iz-oblasti-rv-i-pvo/fx-2-projekat-nabavke-borbenog-aviona-brazilskog-rv-t4584/) za borbeni avion Brazila. Kako bi otežali konkurenciji, kompanija Dassault je otkupila veliki paket akcija u Thalesu i sprečila sporazum sa SAAB-om, primoravši ih da se okrenu sopstvenom razvoju u saradnji sa kompanijom Selex.
Još jedna zamerka ovom avionu je nedostatak steltnosti, što francuzi pokušavaju da pobiju tvrdnjama da su primenjene tehnologije svele radarski i IC odraz aviona na minimum, što uz pasivne senzore ovaj avion čini veoma teško uočljivim, odnosno "diskretnim", kako to kažu u Dassault-u.

Od ostalih potencijalnih poslova vezanih za ovaj avion, treba reći da postoje indicije da je Libija zainteresovana da kupi 13-18 aviona ovog tipa, a krajem 2008. godine avioni Rafale su išli na testiranje u Švajcarsku koja želi da zameni svoje stare F-18, a u konkurenciji su još Eurofighter (https://www.paluba.info/smf/avioni-i-helikopteri/efa-2000/) i SAAB Gripen (https://www.paluba.info/smf/avioni-i-helikopteri/saab-jas-39-gripen/). Početkom ove godine predsednik Francuske je objavio da će Kuvajt kupiti 28 aviona, a avion je ponuđen i Omanu da zameni njihove ostarele Jaguare.

Iako je avion veoma skup, on obezbeđuje Francuskoj tehnološku nezavisnost u sektoru odbrane, a uz malo sreće, kao i po neko lukavstvo, mogao bi da postigne i izvozni uspeh, čime bi opravdao sredstva uložena u njega.


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: Dylan Dog on July 05, 2009, 10:59:50 pm
Quote
Što se tiče aerodinamičke koncepcije, tu je korišćeno iskustvo sa delta krilom stečeno u ranijim projektima, među kojima je poslednji bio Mirage 2000.
[attachment=1]
Mislim da je ipak poslednji bio Mirage 4000 . Slicnije je aerodinamicke koncepcije Rafaleu , nego Mirage 2000 . Takodje je kao i Rafale dvomotorac , a Mirage 2000 je jednomotorni avion .
[attachment=2]
Mirage 4000 je u stvari dvomotorna verzija Mirage 2000 , koja nije bila serijski proizvodjena .
[attachment=3]
Aerodinamicka evolucija , ipak tece ovako Mirage 2000 - Mirage 4000 - Rafale .
[attachment=4]
Ovde vidimo Mirage 4000 sa izvucenim vazdusnim kocnicama :
[attachment=5]
U svakom slucaju Dexy  :klap svaka cast za kvalitetan tekst .


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dexy on July 05, 2009, 11:46:11 pm
U pravu si to jeste razvojni put, s tim što je 2000 serijski proizvođen, za razliku od 4000 koji je ostao u prototipskom obliku pa ga nisam u tom smislu navodio, jer nisam hteo da previše zalazim u istorijat razvoja, da ne zatrpam sa previše informacija.
Inače, mirage 4000 ima fiksne kanare kao i 2000, samo veće, i kod njih kanari imaju funkciju generatora turbulentnog strujanja preko krila što je avion činilo nestabilnijim, ali pokretljivijim. Kod Rafala kanari su pre svega u funkciji kontrole aviona, ali imaju još neke benefite koje sam mislim nabrojao u tekstu gore.


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dexy on July 06, 2009, 03:12:50 pm
Promotivni video, operacija "Global Punch" :

http://www.youtube.com/watch?v=ljTKCbVo2n8

i isti video uz muziku Rob Dougana Clubbed to death iz filma matrix, koja se veoma dobro slaze uz video:

http://www.youtube.com/watch?v=mf-jQWHZ5es


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: 80sBoy on July 09, 2009, 01:07:11 pm
Malo ilustracija,usput tekst je napisan odlicno,onako kako to i zasluzuje jedan ovakav avion

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: Dylan Dog on July 28, 2009, 07:58:38 pm
Quote
1983. godine dolazi do početka programa pod nazivom "Budući Evropski borbeni avion" (Future European Fighter Aircraft - FEFA) koji okuplja Veliku Britaniju, Francusku, Španiju, Zapadnu Nemačku i Italiju.
Quote
1984. godine Francuzi su želeli da u TTZ dodaju i poletanje sa nosača aviona, kao i da oni imaju vodeću ulogu u projektu, što je, uz neslaganje oko uloge aviona (francuzi su želeli višenamenski borbeni avion dok su ostali želeli lovac za prevlast u vazduhu sa sekundarnom ulogom bombardera), dovelo do toga da francuzi napuste program i posvete se sopstvenom projektu koji je Dassault već razvijao
I svaka cast Francuzima . Napustili su Britaniju , Nemacku , Italiju , i Spaniju i sami napravili visenamenski avion . A i brze su ga napravili , i uveli u operativnu upotrebu . Licno vise postujem Rafale od Eurofightera .
Eto sta znaci kada drzava ima tradiciju pravljenja aviona . Smatram da je " Francuska skola " treca na svetu , odmah posle Ruske , i americke . I ne samo to , nego prave i mlazne motore , a za to su tehnoloski sposobne malobrojne drzave . Mi smo pravili Orla , ali smo motore uvozili , ista je situacija sa Svedskim Gripenom .


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dexy on November 07, 2009, 07:39:28 pm
Promo video linije za sklapanje aviona Rafale:

http://www.youtube.com/watch?v=douzAeXkjo4


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on May 04, 2010, 01:30:16 pm
Da je  naša zemlja u  mnogo boljoj ekonomskoj  situciji  RAFAL bi  pored Gripena  bio  moj najdraži  izbor  za novi multirole  avion srpskog neba. Mada su to realno moji pusti  nerealni snovi  i želje, avion kao takav, još kad je  projektovan, potom  aktivno  ušao u upotrebnu  upotrebu RV  Francuske (izuzetnim dizajnom,naprednom avionikom i potom daljim  razvojem) ubedljivo  najlepša ptica (lično mišljenje  naravno),  koja je ikada poletela leti i dugo leteće! Još  dok  su  prve eskadrile  ulazile  u RV Francuske  avion je  daleko  išao  ispred svog   vremena i dan  danas  izuzetna moderna  avio  platforma  generacije  ranga 4++++  i daljom mogućnušću  modernizacije. Rafal  zaslužuje  da mu se posveti  mnogo više tema i diskusija na Palubi. Kasnije ću opširnije  positati  o ovom  izuzetnom  avionu.


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on May 08, 2010, 02:31:52 am
Malo u rimi:

Kada bi se avio industrija  aero dizajnom i primenjenom tešnološkom umetnošću zvala ,

Sve što Vam oči poželeti i na zemlji i na plavetnilu neba,bez preca je prikaz Rafala ! :)


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on May 08, 2010, 03:11:55 am
Od aerodinimake, ergononomije i kokpita koja ostavlja čoveka bez daha,

Do vrhunskih   legura   i  letnih peromansi   ispod i  i  iznad maha,

Do  uočljivosti zemaljskih  i vazdušnih ciljeva "svakakog  željenog cantimetra",

Više od radara i senzora, fenomanlni Rafal  "sokolovo oko"  Spektra !

                                      - Dogfight-Nikola-Vuki  :pilot


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on May 08, 2010, 03:33:48 am
Nlo nije  ... a gro tajni  aerodinamike krije!  _ Rafal!
                                :pilot
                                          


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dexy on May 08, 2010, 02:53:12 pm
I Rafale se nalazi u Indiji na testovima, marketinga radi, dobio je boje indijskog RV:

[attachment=1]


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on May 09, 2010, 10:46:42 pm
Mislim da je samo  pitanje  vremena kada će  Rafal  kao izuzetni  avion (i aerodinamički i po meni najsavremenojom elektrenikom i najmodernijim  fenomalno urađenim sa ergonomske tačke gledišta, savršeno manevarbilan naći  kupca i po mom ličnom mišljenju  bez obzira  što je starija platforma  od Raptora svrstao bih  ga za nijansu ispod istog u  kontekstu  stealth odraza,mada mu fenomalna  elektronika i dizajn  kompenzuje taj "manjak"). Ovoliko vremensko  prolongiranje  ozbiljnih potencijalnih  kupaca(Ujedinjeni arapski emirati, Kuvajt,Indija, Brazil ...  je  jedino u funkciji pokušaja  smanjenje  cene  istog. Ujedinjeni emirati  koji u svom sastavu  imaju najmoderniji F-16 Falcon blok.60  koji je trenutno tehnološki vrh koji se iz F-16 postigao, zahtevao od firme Dassault ugradnju  jačih motora  od postojećih M-882  i naprednije  rakete (mada avionu koji je u stanju da na 14 podvesnih  tačaka nosi  9.tona izuzetno modernog naoružanja može naći bilo koja zamerka).

Susret francuskog predsednika Nicolas Sarkozy  i brazilskog  predsednika Lula de Silve 07.septemba.2009. i potpisan predugovor a ne ugovor bez obzira  o  mišljenju  brazilskog  stručnog  tima  CIESP-org u direktnoj  sprezi  sa F-X2  programom,jer  se  Brazilu  nudi izuzetan  transfer  tehnologije  nevezano samo  za Rafal što  automatski  Embraer  diže  u sam tehnološki  vrh  a sam Brazil  velesilom  moderne  vojne  avijacije.

24.09.2009. (17.dana  od posete Sarkozia  Brazilu) došlo  je  do udesa  nad  mediteranom dva  Rafala, koji su u vežbi sa  markentiškom  namenom izvlačili  iz aviona  maksimum i  u dogfightu došle  je do  direktne  kolizije  aviona. Bez obzira  na  visoku  kupovnu  cenu  i što  se Gripen-NG  normalno  nameće  kao ozbiljan  tržišni  konkurent  ne verujem da je zvanični  državni  susret  Sarkozy-Silva   bio  pro-forme i  tek tako  olako  "bačen pod tepih"! Zaista je  sa  finansijske  tačke   gledišta  da kažem  "neverovatno" koliko Indija  ulaže u s voj RV i primenu i svestranu primenu  i  zapadne  i  istočne (ruske) tehnologije kao i  ozbilnjom  radu na svom  domaćem  multirole avionu 4++ generacije  i  sa Rusima  kao  kooperantima  još u plusu  pokrenutu  sopsveni  stealth avion (po uzoru na T-50..tj. Suhojev PAK-fa i  Raptora). Tržišna  utakmica i što  agresivniji  marketing (kao nikad pre viđen)  je na sceni.


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on May 09, 2010, 11:02:00 pm
Pored  Raptora ,  Rafal  je po mom  ličnom  mišljenju (pogotovu ako se pristupi ugradnji već funkionalnog  jačeg  motora od Snecme M-88)    najsavremeniji  avion  koji  leti  svetskim  nebom !
[attachment=1][attachment=2][attachment=3]

Detaljan tt. crtež sa  prikazaniim  presekom  strukture  aviona u attachu:

[attachment=5]

Raketa  V-V  Matra Mica2   kao i  Meteor  po  više  parametara  čak  i  prevalizi  perfomanse i  mogućnosti  ino-konkurenata.

[attachment=4]


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: 80sBoy on May 10, 2010, 09:24:49 am
Quote
Raketa  V-V  Matra Mica2   kao i  Meteor  po  više  parametara  čak  i  prevalizi  perfomanse i  mogućnosti  ino-konkurenata.

Koji su to parametri ako nije tajna,i kada je to meteor postao operativan?


____________________

(http://i33.tinypic.com/ilw3r9.gif)


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: zixo on May 10, 2010, 08:26:48 pm
Meteor nije operativan.


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: SRDJAN254 on August 18, 2010, 05:45:53 pm
evo jedan video o rafalu:
http://www.youtube.com/watch?v=SFBAmtapn14
malo sam se zazao i ispalo je to.. :pilot


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on August 22, 2010, 03:08:58 am
Svaka čast Raptoru al po mom mišljenju Rafal je bio i ostao multirole avion br.1 u svetu!Dovoljno je pogledati donji link sa aeromitinga Kečkemet
2010. i ostaćete bez teksta.Kamo lepe sreće da nam je takva i lepotica i "zver" u našem sastavu!  :pilot

http://www.youtube.com/watch?v=H9E0jI2Sjgc


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on August 23, 2010, 09:24:23 pm
U septembru najavljena je prezentacija francuskog Rafala najverovatnije na Batajnici. Ko je u mogućnosti da prisustvuje istoj, ovaj se "valcer na nebu" i po meni ubedljivo najlepši dizajnom kako i modernom elektronikom najbolji multirole avion na svetu 4++ generacije mora videti. Prvi link sa youtube je sa aerosalona Burže 2007. a 2.gi de-fakto opravdava zašto mu je prodajna cena visoka (mada niža od Eurofajtera-Tajfuna).Kamo sreće da ugledamo "većeg brata" našem nažalost nedovršenom NA na našem nebu!


http://www.youtube.com/watch?v=bbJwIstGFpo

http://www.youtube.com/watch?v=SFBAmtapn14

[attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4][attachment=5]
  


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: Bozo13 on August 24, 2010, 08:49:43 pm
Po mome mišlenju, avijon se odlično uklapa u razmišlanje Marcel Dassault: "Pour qu'un avion vole bien, il faut qu'il soit beau"

LPB


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on August 25, 2010, 07:36:36 pm
Po mom mišljenju ovaj fenomenalan avion se uklapa u mišljenje naših vitezova sa Batajnice:"If Dassault Rafal can hear our voice,after Mig-29 ... Rafal is what ever coast,the best choice" !  :pilot

http://www.youtube.com/watch?v=POmyk2jge5M

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: Dreadnought on September 12, 2010, 06:48:44 pm
Tri različita tipa ovog aviona ... Rafali C, M, B


[attachment=1]

[attachment=2]


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: airsuba on September 12, 2010, 07:59:44 pm
Obavezno čitanje za ljubitelje Rafala - http://www.flightglobal.com/articles/2009/11/09/334383/flight-test-dassault-rafale-rampant-rafale.html (http://www.flightglobal.com/articles/2009/11/09/334383/flight-test-dassault-rafale-rampant-rafale.html)

U pitanju je veoma dugačak i detaljan prikaz Rafala od strane poznatog bivšeg britanskog test-pilota koji ga je leteo za časopis FLIGHT International.
Dakle ex-RAFovac bira Rafala :)

citat iz zaključka test-pilota
The classic definitions of aircraft combat roles really do not do justice to this aircraft; the Rafale is Europe's force-multiplying "war-fighter" par excellence. It is simply the best and most complete combat aircraft that I have ever flown. Its operational deployments speak for themselves. If I had to go into combat, on any mission, against anyone, I would, without question, choose the Rafale.


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: kumbor on September 12, 2010, 09:04:06 pm
Odlično je što je Rafale 19 godina posle prvog leta (da zanemarimo tehnološkog demonstratora iz 1986.) postao potpuno borbeno operativan. Posle toliko naučnih napora, novca i vremena, bilo bi tužno da nije tako.
Ipak, 90M$ po avionu je izuzetno mnogo novca. Mada Rafale očigledno još uvek ima vrlo velike potencijale za razvoj, mene brine pretpostavka da Francuzi jednostavno neće imati snage za sledeći avion 5 ili 5+ generacije, dakle zamenu Rafala, o čemu već mora da se razmišlja. 


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: kilezr on September 12, 2010, 09:41:58 pm
 Наишао сам на податак да је развој Рафала текао овако:
 Рафал А полетео Јула 1986(технолошки демонстратор9
 Рафал Ц01 полетео Маја 1991
 Рафал М 01 полетео Децембра 1991
 Рафал Б 01 полетео Априла 1993
 Рафал М 02 полетео Новембра 1993.


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dexy on September 12, 2010, 10:06:18 pm
To piše i u tekstu na početku, osim ovo za prvi let M02, to je interesantna informacija.


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: kilezr on September 12, 2010, 11:22:33 pm
  Да, нисам хтео да раздвајам типове па сам дао податак за све што сам нашао.


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dexy on September 12, 2010, 11:38:35 pm
Zanimljivo je i da je bio naručen još jedan prototip verzije B ali se odustalo od toga. A mislim da se M02 koristi i danas za testiranja integracije naoružanja i opreme na Rafala.


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dexy on October 03, 2010, 03:04:05 pm
Jedna zanimljiva vest vezana za potencijalnu prodaju 60 Rafala Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Naime, francuzi su već trljali ruke uvereni da je posao sklopljen, kada je cela stvar odložena do daljnjeg. Razlozi nisu navedeni, ali ovih dana se saznaje da je razlog po svemu sudeći ljutnja zvaničnika Ujedinjenih Arapskih Emirata zbog članka u francuskom listu Le Figaro. Članak je objavljen 26. juna i govori o tome da UAE koriste izraelsku opremu za kontrolu granica. Ovo je jako razljutilo zvaničnike UAE, jer zemlje zaliva uglavnom nemaju nikakve odnose sa Izraelom.
Inače vlasnik novina Le Figaro je Serge Dassault koji je i vodeći čovek Dassault grupe, među kojima i Dassault Aviation-a.
U Dassault se nadaju da će ovo ipak biti razrešeno i da je zastoj u pregovorima samo privremen. Francuski ministar odbrane je u jednom intervjuu negirao da ima bilo kakvih problema u pregovorima sa UAE, ali nedavno objavljena vest o tome da su UAE zatražile informacije od Boeinga o F/A-18E/F ga je demantovala.


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: kilezr on October 03, 2010, 03:23:07 pm
 Evo 5 Rafala u letu.[attachment=1]


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: SRDJAN254 on March 02, 2011, 10:14:24 am
http://www.youtube.com/watch?v=GUd3vCgZNYU


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: djoxi on March 02, 2011, 07:01:59 pm
[attachment=1]


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: momo PT61 on March 13, 2011, 07:39:44 pm
[attachment=1][attachment=3]


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on March 29, 2011, 05:33:01 pm
 Sve svoje vrhunske osobine Rafal ispoljava u letnim demonstracijama. Nema tog avio salona gde jednostavno ne oduzima dah. Po mom ličnom mišljenju najbolji multirole avion današnjice, neračunajući tehnološki neuporedivo mlađeg F 22 Raptora. Mada novim optoelektronskim sistemima koji se i dalje konstantno  usavršavaju, termin stealth u smislu detekcije cilja maltene više nepostoji. Spregnuti sistemi Spectra, Osf, novi Aesa radar, podvesni kontenjer-pod Damocles u funkiciji infracrvene detekcije cilja na velikim razdaljinama i snimanja u širokom rakursu, kao među ostalim svestranim naoružanjem vrhunska raketa vazduh-vazduh Matra Mica brzine 4 maha, Rafal čine opasnim protivnikom svakom modernom avionu današnjice.

http://www.youtube.com/watch?v=6PobQRYLj9E

http://www.youtube.com/watch?v=rLQhysq9lXA

http://www.dailyairforce.com/109/Flight-Test-Dassault-Rafale--Rampant-Rafale-.html (http://www.dailyairforce.com/109/Flight-Test-Dassault-Rafale--Rampant-Rafale-.html)

http://www.secretprojects.co.uk/forum/index.php?topic=942.0 (http://www.secretprojects.co.uk/forum/index.php?topic=942.0)

http://www.youtube.com/watch?v=PzkXrRlGJE8


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on March 29, 2011, 07:01:38 pm
Raketa v-v Matra Mica zaslužuje dobru video prezentaciju:

http://www.youtube.com/watch?v=FmnXwWV6O7g

http://www.secretprojects.co.uk/forum/index.php?topic=942.0 (http://www.secretprojects.co.uk/forum/index.php?topic=942.0)





Title: Re: Dassault Rafale
Post by: Dreadnought on April 08, 2011, 07:43:03 pm
Tehnološki demonstrator,  iz vremena pre digitalnog aparata.

[attachment=1]


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: djoxi on April 09, 2011, 07:55:43 pm
Rafale M,na nosacu aviona de Gol,pred poletanje ka Libiji
[attachment=1]


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on April 13, 2011, 05:47:22 am
 
  Dva odlična linka koja vode do Dassault Rafala. Drugi je u PDF formatu ali detaljan i pregledan :

  1.  http://weapons.technology.youngester.com/2010/11/dassaults-rafale-variants.html

  2.  http://manuals.hobbico.com/rvl/80-4610.pdf

  - Sajt koji tretira moderne svetske radare:

  3.  http://knol.google.com/k/modern-fighter-aircraft-radars#

   

   

 


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on April 14, 2011, 12:41:50 am
 Tri video linka gde Rafal pokazuje odlične letne sposobnosti:

 http://www.youtube.com/watch?v=mU3SSV4uRTs
 http://www.youtube.com/watch?v=nbM-mOF59zs
 http://www.youtube.com/watch?v=OcIotqBXqoc



Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on April 15, 2011, 02:17:24 am
  
  Linkovi gde je Rafal glavni akter :

  1. http://www.flightgear.org/forums/viewtopic.php?f=4&t=5901&start=105

  2. http://www.atfx.org/Fighterjets,EN,15,,,.html

  3. http://fancherello.free.fr/aviation/rafale/rafale1.html

  4. http://www.myspace.com/video/vid/10793098  

  http://www.youtube.com/watch?v=HzxoXwn2Ik4

  http://www.youtube.com/watch?v=5j54wPSOCkQ

  http://www.youtube.com/watch?v=KLsk6OFAWoY

  
    


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on April 15, 2011, 05:00:43 am
 
 Prvo predstavljanje Thales AESA radara i direktne sprege sa sistemom za aktivnu zaštitu aviona Spectra :


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on April 15, 2011, 08:39:34 am
   Skorašnja odlična slika poletanja Rafala pod forsažom sa nosača aviona i pogled na kokpit iz ptičije perspektive:


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on April 16, 2011, 09:59:43 am
 Rafal zahvaljujući primenjenoj elektronici, sistemu aktivne zaštite, kao i sitemu Spectra, tehnološki je na samoj granici pune stealth primene, generacije 4++ . Praktično danas moderna opto-elektronika kompenzuje mnogo što stealth konstrukcija aviona pruža i čini da polako termin "nevidljivi" nestaje.


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: Dreadnought on April 16, 2011, 11:50:50 am
Tehnološki demnonstrator na dve fotografije, verovatno snimljene na sajmu u Buržeu u drugoj polovini 80-tih godina.

[attachment=1]

[attachment=2]


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: Dreadnought on April 16, 2011, 07:25:15 pm
[attachment=2]

[attachment=1]


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on April 17, 2011, 04:34:49 am
  
  Prezentacija rakete BVRAAM (beyond visual range) rakete Meteor. Od 2002 kada je 6 zemalja Evrope ušlo u zajednički razvoj izvršeno je više uspešnih lansiranja. Ramjet motor daje jako ubrzanje raketi, preko 4 maha.
Poseduje dvokanalni data-link (sprega avion-raketa) i izuzetnu manevarbilnost. Po dostupnim podacima ova raketa sa aktivnim radarskim samonavođenjem ima domet od okvirno 100.km a startno, inercijalno ubrzanje daje joj prednost u odnosu na AIM-120 mada se isto nemože sa sigurnošću reći za novije AIM-120 C/D.
 Meteor je predviđen za JAS-39 Gripen (isti izvršio uspešno probno lansiranje), Eurofighter i Dassault Rafal. Trenutno je u pripremi za serijsku proizvodnju koja se očekuje po podacima sa interneta oko 2015 godine.

1. http://www.youtube.com/watch?v=DiinNwfNi1w

2. http://www.globalsecurity.org/military/world/europe/bvraam.htm

3. http://www.targetlock.org.uk/typhoon/weapons.html

4. http://www.youtube.com/watch?v=yRcvw3ogNt0


 


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on April 17, 2011, 05:56:02 am
 
 Francuska je naručila za svoje vazduhoplopvstvo 200 Meteor raketa BVRAA  (beyond visual range). Međutim, kako se navodi u linku uvođenje se očekuje tek 2018 :

1. http://english.cri.cn/6966/2011/01/04/189s613243.htm

 Aeroprofilom jako slična Meteoru je nova Rayten raketa kao zamena AIM-120 :

2. http://209.157.64.200/focus/f-news/2675695/posts


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on April 17, 2011, 10:45:05 pm
 Link o primeni nove generacije naoružanja tokom libijskih ratnih dešavanja. Tretira se prvo primenjeno dejstvo A2ESM - AASM proizvođača SAGEM o uništenju libijskih tenkova sa distance od 55 kimolematara. Takođe krstarećom raketom SCALP sa velike udaljenosti tokom gađanja libijskog aerodroma uništen je Soko-G2 na stajanci po francuskim navodima. Oba dejstva se pominju kao istorijska u francuskom vazduhoplovstvu jer se avion neizlaže neposrednom dejstvu protivničke PVO dejstvujući sa bezbedne distance.

1. http://www.marianne2.fr/blogsecretdefense/Libye-un-Rafale-a-detruit-un-blinde-a-plus-de-55-km_a209.html


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dexy on April 18, 2011, 01:18:12 am
Malo mi je teško da poverujem da su sa daljine od 55km mogli da obeleže laserom tenk, pre bih rekao da su znali za tu poziciju na osnovu osmatranja drugim sredstvima i da su gađali tom raketom uz pomoć GPS navigacije. Ili su koristili lasersko obeležavanje pomoću druge letelice koja je morala biti u zoni dejstva PVO.


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: djoxi on April 18, 2011, 12:30:09 pm
[attachment=1][attachment=2][attachment=3]


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on April 20, 2011, 05:34:12 am

  Dassault Rafal sa sa više opcija nošenja podvesnog naoružanja i link ka novoj generaciji AREOS - reco (reconnaissanse role - pod) za Rafal F3, Super Etendard i Miraž 2000 :
1. http://www.dassault-aviation.com/en/aviation/press/in-the-air/in-the-air-2011/rafale-f3-and-areos-reco-ng-the-21st-century-reconnaissance-team.html?L=1



Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on April 20, 2011, 10:19:28 pm
 Još jedan link sa opisom podvesnog AREOS - Reco za Rafala :

 1. http://rafalenews.blogspot.com/2011/02/reco-ng-aereos-pod-insight.html
 
 Po podacima sa neta i francuskih navoda, cena jedne krstareće SCALP rakete je 1. milion evra.


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on April 23, 2011, 12:43:55 am

 Bivši iskusni vođa akro grupe Red Arrows Peter Collins, letevši na Rafalu kao pilot rekao je za isti : “war-fighter par excellence”. Link koji poredivši Dassault Rafala sa ostalim svetskim multirol avionima isti stavlja u sam vrh,  rame uz rame sa J-22 Raptorom koji je stealth 5. generacije. Mislim da je tekst u okviru sajta prikazan stručno i nesubjektivno.

1. http://airforces.fr/2009/12/20/rafale-vs-typhooneurofighter/

 


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on April 24, 2011, 03:07:26 am
 
 Jedina mana ovom vrhunskom multirolu u samom svetskom vrhu, ako ne i na vrhu generacije 4++ je velika prodajna cena od 70 miliona evra. Međutim gledajući kvalitet izrade, savremeni aerodizajn, vrhunske letne karakteristike i najsavremenenija dostignuća primenjene avio-elektronike, mogućnost nošenja i dejstva velike lepeze namodernijeg naoražanja današnjice, direktno ga poredivši sa konkurentima realno i opravdava toliki iznos.
Aeroprofilom nespada u stealth avione a opet mu primenjena elektronika omogućuje postizanje stealth karakteristika. Mnogi avio stručnjaci dovode ga tik uz rame sa F-22 Raptorom, generacijski neuporedivo mlađim, 5. generacije, rađen u startu kao stealth sa opcijom supercruise a opet Dassault Rafale primenjenim modernim rešenjima kompenzuje ovaj manjak "nevidljivosti". Verovatnno će kasnije u žestokoj svetskoj avio-marketinškoj utakmici zemlje velike platežne moći priuštiti sebi Rafal.

1. http://www.myspace.com/video/vid/10793098

2. http://www.dassault-aviation.com/en/defense/rafale/omnirole-by-design.html?L=1

3. http://air-attack.com/page/76/Rafale.html  

4. http://www.atfx.org/Fighterjets,EN,15,,,.html

  http://www.youtube.com/watch?v=HzxoXwn2Ik4


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: djoxi on April 25, 2011, 01:37:17 am
[attachment=1]


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on April 26, 2011, 10:46:54 pm
 Decembra prošle godine francuska firma SAFRAN groups je objavila prvo uspešno lansiranje AASM Sagem raketa sa infracrvenim-termalnim navođenjem na tačkaste ciljeva dometa, koji po navodu  prelaze 50 Km. Mogućnost lansiranja je i danju i noću.
1. http://www.sagem-ds.com/spip.php?article769

  Kako se navodi:

  Sagem (Safran group) and French defense procurement agency DGA have successfully performed the first night time launch of the 250 kg AASM modular air-to-ground weapon with infrared terminal guidance, as part of export evaluation tests.
The test was carried out by French armed forces using a Rafale multirole fighter deployed at the DGA’s missile test center in Biscarosse, southwest France. The weapon was launched at a range of more than 50 km from the target, with a vertical terminal trajectory.
Operating at night, the AASM’s infrared imager identified its target several seconds before impact, and its image processing algorithms enabled it to hit the target within one meter.
This successful test reflects the AASM’s ability to carry out precision strikes to within one meter, day or night, and also confirms the ability of the AASM family to meet the operational requirements of air forces in the export market.
The AASM weapon family, developed and produced by Sagem, comprises a guidance kit and range augmentation kit fitted to existing bombs. Offering a range exceeding 50 km, and capable of being fired off-axis in relation to the target, day or night and under all weather conditions, even at low altitude, the AASM features high precision and terminal trajectories perfectly adapted to all types of targets. The AASM guided weapon is currently being used in Afghanistan on Rafale multirole fighters deployed by French armed forces.
 
 http://www.youtube.com/watch?v=M0CIXFIOYig


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on April 27, 2011, 10:49:33 am

 Jedan od najboljih solo nastupa Dassault Rafala na Riatu 2009:
 http://www.youtube.com/watch?v=YBHoZ_mtv20

  Sistem aktivne zaštie aviona Spectra, raspoređen oko cele oplate aviona, slikovito prikazan:
 
 


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on April 28, 2011, 01:06:44 am
 Izleda da je napokon po najsvežijim vestima, utakmica za indijski novi multirol pred epilogom. Indijski ministar odbrane je pozvao predstavnike Dassault Rafael i Eurofighera na konačni brifing i odluku, čime su eliminisani ostali takmaci iz tendera. Eurofighter je izložio samo mock-up tj. viđenje navy koncepta Eurofightera sa vektorisanim potiskom, dok Dassault Rafale te muke nema. Koja će odluka biti znaće se brzo. Aktuelni link ka istom izvoru :

- Citat: It's official.France's Dassault Aviation and the European consortium's Eurofighter Typhoon move to the next level on the IAF M-MRCA selection process. Both companies have confirmed that their programme teams have been asked to be at the MoD/Air HQ tomorrow for a meeting where the process will be taken forward. This is, in effect, the downselect that you've been hearing about so much. More shortly. It must be said that it was TimesNOW's Srinjoy Chowdhry who first reported that the Rafale and Typhoon led the competition.
1. http://www.stratpost.com/india-selects-ef-rafale-for-mmrca-shortlist

 


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: rotring on April 29, 2011, 12:56:57 am
India chooses European fighters over US rivals

http://www.bbc.co.uk/news/business-13233177


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: djoxi on May 10, 2011, 12:50:06 am
100-ti proizvedeni Rafale sa oznakom 130,za Francusko RV.
[attachment=2][attachment=3]


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: Levčanin on May 25, 2011, 02:22:21 am
Ne znam kako ide prodaja ovog skupog i lepog aviona ali će posle ovih 'prezentacija'u Libiji interesovanje sigurno skočiti... Ja ga kad ga vidim uvek se setim projekta Novi avion  i kako smo i mi mogli imati isto tako nešto lepo da je bilo više pameti u zemlji ko što nije... Sada može samo da sanjamo rafal na našem nebu... :krsta


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on July 09, 2011, 09:52:33 pm
 Nedavna odlična slika - pare Rafala u forsažnom letu :

 


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on July 27, 2011, 05:11:13 pm
  - Izuzetan solo nastup Dassault Rafala na Riatu 2011 :

    http://www.youtube.com/watch?v=o1jvcr2TjRI

   -  Izuzetna agilnost i brzina odziva na date komande :


   http://www.youtube.com/watch?v=64C2RU4bsGI

 -  Mislim da nova kovanica vezano za Rafal : Avion o kome piloti sanjaju ima punu opravdanost.




  
    


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dexy on July 27, 2011, 05:16:16 pm
@Dogfight imaš li ovu poslednju sliku u većoj rezoluciji, voleo bih da pročitam tekst?


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on July 27, 2011, 05:26:27 pm
 - Deo posebnog dodatka časopisa  SP - Special Feauture , posvećen Dassault Rafalu :

 

   


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dexy on July 27, 2011, 05:28:11 pm
Hvala  :super


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on July 27, 2011, 05:42:36 pm
- Dexy,

  Pokušao sam softverski da uvećam slike ali se gubi na jasnoći slova. Postoji drugo, mnogo bolje rešenje ! Link ka ka odličnom časopisu SPs  aviation. Postoji i mogućnost pretplate, made se i online može slobodno čitati.  

1.  http://issuu.com/spguide/docs/sp_s_aviation_july_2011

  Uspoeni snimak dejstva nove generacije laserski navođenih, AASM stand-off bombi ssa Rafala :

   http://www.youtube.com/watch?v=pZ_Y7P4bBa8

2.  http://issuu.com/spguide/docs/sp_s_aviation_july_2011   


  


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on July 27, 2011, 11:51:07 pm
- Nagrađeni solo nastup Dassault Rafala na RIATU-2011 :

  http://www.youtube.com/watch?v=P7vCgKqDurk


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on July 31, 2011, 07:45:12 am
- Fotografija Dassault Rafala 30.jula. tekuće godine u bazi Yelovilton :

   


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on July 31, 2011, 08:12:29 pm
- Dassault Rafal na mitingu Yelovilton :

 

 


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on August 01, 2011, 09:39:04 am
 - Dassault Rafal u pinom svetlu :
[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on August 01, 2011, 12:35:15 pm
- Kolaž izuzetnih fotografija Rafala :

 


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on August 01, 2011, 12:46:39 pm
- Izuzetni foto kolaž Dassault Rafal br.2 :

 


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: ORIĆAREB on August 01, 2011, 12:52:31 pm
[attachment=1]

Izuzetna skica. Obožavam ovakvo nešto. Fenomenalan i detaljan pregled. :klap :klap


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on August 01, 2011, 12:53:41 pm
- Izuzetni foto kolaž Dassault Rafal br.3 :

 


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on August 01, 2011, 01:04:37 pm
- Foto kolaž Dassault Rafala br. 4 :

  


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on August 01, 2011, 01:13:43 pm
- Zamisli - ideje o Rafalu sa dve vertikalne repne površine :

  



Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on August 01, 2011, 01:45:08 pm
- Šematski prikaz Rafala-B, potom ocoja mogućnosti nošenja naoružanja i iz časopisa Air&Cosmos dodtak posvećen Rafalu i poređenje sa Eurofighterom -( naglašava se manji IC odraz i bolja optoelektronika Rafala ) i snimak pasivne detekcije Rafala u simuliranom dogfightu sa Raptorom :



Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on August 19, 2011, 05:12:31 pm
- Multirol koji je po mnogo čemu zasenio učesnike MAKSA-2011 posle nastupa PAK-FA i SU-35 je svakako Dassault Rafal :
- Inpresionira da je pilot maltene tokom celog nastupa leteo u forsažnom režimu i praktično sebi dao oduška za "odmor" tokom prikaza minimalne brzine leta. Ono što je po meni velika vrlina (nikako i presudna ) nakon dugogogodišnjeg praćenja razvoja Dassault Rafal i svetskim nastupima je po ličnom mišljenju, najkraći odziv po davanju komandi kako na pogonsku grupu - ( Snecma  M-88 ) , tako i izvršne komande zmaja, od aktivno kontrolisanih kanara itd. 

  http://www.youtube.com/watch?v=1dGHx-p9v1Y


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on August 25, 2011, 09:09:16 am
- U kontekstu i dalje aktuelnog indijskog tendera - MMRCA za novi multirol, gde su Dassault Rafal i Eurofighter, jedini preostali takmaci, firma Dassault ništa neprepušta slučaju i aktivan marketing - pregovaranje sa UAE (Ujedinjim arapskim emiratima), pomera par stepenica više.
- U sledećem linku vidi se moguća isporuka UAE 63. Dassault Rafala zaista basnosnolvne protivvrednosti, što bi po eventualnoj realizaciji bio devizni kolač sa kojim se danas malo ko može na svetskom tržištu pohvaliti. Aktivnim, učestalim marketingom Dassault neodustaje po principu "tiha voda breg roni", znajući da nudi vrhunski multirol ciljanoj platežnoj moćnoj grupi zemalja. Ukoliko se desi da eventualno prođe na indijskom tenderu u utakmici sa Eurofighterom, to bi sigurno bio najveći devizni kolač, zabeležen u istoriji izvoza jednog vrhunskog aviona. Vreme će ubrzo pokazati.

 - LINK: http://www.bloomberg.com/news/2011-08-05/dassault-may-sell-63-rafales-to-uae-this-year-tribune-says.html

- Izvučeno NAJBITNIJE :

 - Negotiations between the United Arab Emirates and the French government and Dassault Aviation SA (AM) over the sale of about 63 Rafale fighter planes have picked up again, with a deal expected between September and year-end, La Tribune reported, without saying where it got the information.
Such an order would be worth between 6 billion euros ($8.5 billion) and 8 Billions euros, the French newspaper said. The negotiations include plans for the purchase of Meteor missiles built by MBDA, a missile maker comprised of European Aeronautic, Defence & Space Co., BAE Systems Plc (BA/) and Italy’s Finmecanicca SpA.

- Francuski - Latribune :

 LINK : http://www.latribune.fr/entreprises-finance/industrie/aeronautique-defense/20110805trib000641094/le-rafale-pourrait-enfin-atterrir-aux-emirats-arabes-unis.html

- Primenjeno naučno istraživanje u novoj generacoji laserski navođenih - Stand-off AASM raketa, za precizno dejstvo (sa bezbedne razdaljine, različite izvedbe, gde se za neke navodi i domet čitav 60.Km) rezultiralo je interesovanjem ino kupaca i 1.500 narućenih od vazduhoplovstva francuske.

 - LINK : http://www.defense-aerospace.com/article-view/release/127324/sagem-touts-rafale%C2%A7aasm-%E2%80%98dynamic-duo%E2%80%99.html

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on August 31, 2011, 08:10:21 pm
- Odličan video zapis celovotog postupka farbanja Dassault Rafala koji je naleteo 30.000 sati i potom Miraža 2000 C :

  LINK : http://www.happydesign.net/MAKING_OFF.htm


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on August 31, 2011, 08:25:46 pm
- Isti postupak farbanja putem slide-show u sledećem linku :

 LINK: http://rafalenews.blogspot.com/2011/08/rafale-30000-hour-special-paint-job.html

 Kako Rojters javllja, pregovori Dassaulta i Ujedinjenih arapskih zemalja ( UAE) od septembra do kraja ove godine mogu imati kao reuzultat prodaju Dassault Rafala UAE:

 LINK : http://www.reuters.com/article/2011/08/05/rafale-idUSLDE77403920110805

 


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on September 04, 2011, 02:33:17 pm
- Kako i francuski La-Tribune javlja prodaja Dassault Rafaka UAE aktivno započeta u septembru mesecu može da rezultira  prodajom! Ujedinjeni arapski emirati, više kao imperativ ne postvljaju jaču pogonsku grupu, već su sasvim zadovljni i ovim što sada Rafal pruža - ... ( A ko nebi bio) ?

Link: http://www.latribune.fr/entreprises-finance/industrie/aeronautique-defense/20110805trib000641094/le-rafale-pourrait-enfin-atterrir-aux-emirats-arabes-unis.html
  
- Naravno Francuzi ciljaju na bogate arapske i druge platiše, znajujući da imaju izuzetan proizvod - Dassault Rafal 4++ generacije, na samoj granici stealth aviona. Sam avion sa pratećom obukom, rezevnim delovima, naoružanjem je basnoslovan ali ima ciljanu grupu gde se radi o miljrdama evra deviznog kolača. Ako bi se kojim slučajem desilo da Dassault Rafal nađe kupca u UAE i na indijskom tenderu za novi multirol gde je Indija sa početnih 128. novih multirola sada digla tražnju na čitavih 180.- (u trci sa Eurofighterom), mislim da bi to bio do sada najveći zabeleženi devizni izvoz jednog borbenog aviona.

- Treba pohvaliti i izuzetne nastupe kapetana francuske avijacije Brocard-a, koji iz aeromitinga u aeromiting, sa aerosolana na aroslon prezentuje Dassault Rafal u najboljem mogućem svetlu. Pogledajmo samo nastup na Riatu - 2011, gde je solo nastup kapetana Brocard-a odneo nagradu - (Solo jet display award). Nakon samog zaleta, odmah kreće u pun luping od 360. stepeni a svaki manevar je besprrekoran i uvek po pravilu na visokim napadnim uglovima. Kapetan Brocard tokom samog manevra - punog borbenog forsiranog okreta na velikom napadnom uglu  još u plusu tokom samog manevra dodaje i više vezanih valjaka. Izuzetna obučenost i maltene svakodnevna intenzivna trenaža.

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on September 05, 2011, 07:21:45 pm
- Neke od dobrih slikovitih komparacija koje izdvajaju Dassault Rafal u odnosu na druge konkurente na brazilskom tenderu kao i online link ka avio-net časopisu ( kao i u desnom meniju - časopisima) koje je lako prelistavati i čitati jednostavnim klikom - next,  na sledeću stranicu:

 - Link: http://www.spsaviation.net/ebook.asp?Id=110824094043-c8d974d4ca9749538a50e2963416840c&Name=sp_s_aviation_august_2011&Info=SP%27s%20Aviation%20August%202011&t=1314180211843&r=9&year=2011&page=1

  
 


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on September 05, 2011, 07:37:41 pm
- U nedavnom Dassaul Rafal news - blogu, reklamira se ponovo novo napredna generacija stand-off laserskih navođenih bombi AASM  sa izuzetnom prezicnošću  ( 1. metar - odsupanja kada je u pitanju tenk), sa neizbežnim -combat proven (borbeno dokazan). Očigledno marketing nebira način sticanja novca.

 - Link: http://rafalenews.blogspot.com/2011/09/libya-aasm-ir-is-combat-proven.html

  


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on September 08, 2011, 02:03:21 pm
- Intresantan donji link, gde La-Tribune navodi tri države kao mogućeg kupca Rafala: Ujedinjene arapske mirate (UAE) - ( za šta se zna da su aktivnim pregovirma ), potom Indiju ali Qatar koji renovira flotu i prodaje 12. Miraža 2000-5 nakon ratnih dejstava u Libiji i pominje se kao mogući intesent Grčka koja ima Miraže 2000 na višem standadu - Miraž- 2000Mk2 (mada je Grčka u izuzetno teškoj ekonomskoj situaciji).

- Tretirajući isključivo Dassault Rafal, osim UAE. Indije pojavljuje se odjednom i Qatar kao mogući kupac - (sa prebogatim šeikom na vrhu države).

 - Link : http://www.latribune.fr/journal/edition-du-0509/l-evenement/1196860/export-decollage-imminent-pour-le-rafale-.html

  


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on September 08, 2011, 02:29:09 pm
- Odličan link za zadnjem - 14.estom izdanju Fox_THREE u PDF formatu koji između ostalog korristi za Rafal originalan naziv - Nowhere to hide ( nema mesta za skrivanje - ili ti nema se gde sakriti) :

- Link: http://www.dassault-aviation.com/fileadmin/user_upload/redacteur/Defence/Rafale/Fox_Three_N_14_UK2.pdf

- Izvučeno konverzijom iz samog PDF priloga u JPG format:

 


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on September 10, 2011, 06:11:33 pm
- Nova generacija Reco -NG - ( new generatin) opto-reco nišanskog pdvesnika za navođenje precicnog laserskog - stand-off oružja velike preciznosti sa bezbedne daljine :


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on September 10, 2011, 06:45:54 pm
-  Nastup kapetana- Brocard na Dassault Rafal - RIAT-2011 -  (pogled iz kokpita) :

 http://www.youtube.com/watch?v=RKfeSYFZSsM

 


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on September 12, 2011, 09:06:37 pm
- Dassault Rafal - foto kolaž :

 


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on September 12, 2011, 09:20:05 pm
- Dassault Rafal - foto kolaž -2:

 


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on September 14, 2011, 12:43:15 am
- Uživajte u pogledu iz kokpita Dassault Rafala - 360. stepeni iz donjeg linka :

 - Link : http://www.museeairespace.fr/votre-visite/collections/prototypes/dassault-prototype-rafale-a-f-zwre/cockpit-360.html

 


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on September 14, 2011, 01:08:01 am
- Kolaž  fotografija Dassault Rafal A - prototipa sa jasno naznačenom pogonskom grupom - SNECMA  M53 iza mlaznica (5. fotografija) :

 


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on September 14, 2011, 02:26:21 am
 - Snecma M88-4E tokom ispitivanja :

 

 


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on September 16, 2011, 06:08:16 pm
- Švajcarka se javlja kao ozbiljan kupac Dassault Rafala. Rafal u istoj zemlji kao javljaju njihove novine će predvoditi- (imati ulogu lidera) u nadmetanju :

- Switzerland, Rafale would lead the competition : (12.9.2011) Časopis - Basler Zeitung.

- Link: http://translate.google.at/translate?hl=de&sl=de&tl=en&u=http%3A%2F%2Fbazonline.ch%2Fschweiz%2Fstandard%2FEiner-schwingt-oben-aus%2Fstory%2F19950976

- Interesantan link gde se takođe pominje Švajcarcka :

- Link: http://rafalenews.blogspot.com/

- U tržišnoj utakmici Dassault najavljuje da će do 2013 godine biti moguće razne opcije plaćanja ali od iste isključivo gotovinsko plaćanje pre isporuke. U nastavku video u visokoj rezoluciji sa Rafalom u prvom planu, makaćenim raketama V-V Mica, efektno ispaljivanje IC mamaca i Miraž 2000 u pratnji :

 http://www.youtube.com/watch?v=Z_0vGZGxQ0A

 


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: Ed Norton on September 17, 2011, 12:58:32 pm
Quote
U tržišnoj utakmici Dassault najavljuje da će do 2013 godine biti moguće razne opcije plaćanja ali od iste isključivo gotovinsko plaćanje pre isporuke.

Ne znam da li je ovo smesno ili tuzno, a mozda uopste nije tacno ? Pa oni ni ovako nikome ne mogu da prodaju ovaj zaista fenomenalni avion, a jos ce od 2013 traziti placanje unapred !! Sta ce ako ne pobede na indijskom tenderu ? Kakva njihova trzisna utakmica sa ovakvim pristupom ? Em sto imaju najskuplji avion cetvrte generacije, em ce jos traziti novac unapred, a potencijalnih kupaca ni na vidiku.


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dexy on September 17, 2011, 01:02:21 pm
Mislim da je to neka greška u prevodu, niko nije lud da traži novac unapred, danas svi rade po principu offseta i kredita.


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: rotring on September 17, 2011, 01:36:01 pm
Bilo bi interesantno videtu kako, koliko i sta se odnosilo na offset ugovor za nekog kupca ako takve podatke mozemo naci.....


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on September 18, 2011, 01:34:38 am
- Dassault Rafal slikan u gro planu i odličan letni nastup kapetana Brocara na salonu Le Bourget 2011 u donjem linku. Oduševljava brzina promene trajektorije leta pod visokim napadnim uglovima :

- Preporučjem ljubiteljima ne samo vazduhoplovstva da pogledaju i levi prateći meni u donjem linku sa svestranim sadržajem.

- Link : http://www.military.com/video/aircraft/jet-fighters/rafale-display-at-paris-air-show/1011651546001/

 


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on September 19, 2011, 02:58:45 am
- Skorašnji  izuzezatan nastup Dassault Rafala u Sionu - ( video u prilogu) i novi Rafal. novog skvadrona - Normandia Niemen.

-  Vrlo je moguće da će švajcarska sa 22. Rafala, pva probiti led u daljoj prodaji. Kako navodi  rafale.news :

- Citat :

 - According to Dassault, the Rafale aircraft would be the best for our country, because a close collaboration with both military and industry are encouraged. In addition, the latest version (F3 +) tested in Switzerland responded to 95% in the specifications and offers the following possibilities...

The offer provides the outsourcing of many structural components, final assembly and maintenance in Switzerland for the entire program Rafale as well as research and development.

- U igri Dassault Rafal, Eurofighter i JAS-39 Gripen, ostao je Rafal sa verzijom F3+ testiranoj u švajcarskoj i koji odgovara 95% traženim specifikacijama i nudi-omogućava sledeće - prateće mogućnosti.

- Francuci u ponudi idu i više nego korak dalje ! Obezbezđejuje se švajcrskoj pristup mnogim strukturnim komponentama, završna montažna linija - proizvodnja i održavanje kao i istraživanje i razvoj !

- Postavlja se logično pitanje, ako se Francuska sa ovom ponudom obraća Švajcarskoj, šta treba očekivati od dalje ponude i pregovaranja sa UAE, Indija, Brazil ... ?  Vreme je novac !

http://www.youtube.com/watch?v=WQBUDhNFxrQ



Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on September 19, 2011, 03:42:32 pm
- Dassault Rafal u forsažnom letu tokom prelaska na leđni let ... :

 


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: Dreadnought on September 21, 2011, 04:16:21 pm
Motor M88-2 za Rafala.


[attachment=1]


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on September 22, 2011, 03:49:07 am
Link: http://www.dailymotion.com/video/xjge9h_le-collimateur-tete-haute-numerique_news

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]

 


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on September 22, 2011, 08:11:10 pm
- Današnja izjava brazilskog presednika :

 - Brazilian President Rousseff said that the preference of his country was to the French military aircraft Rafale, but he could not afford them yet.

- Link : http://www.letelegramme.com/ig/generales/france-monde/monde/defense-le-bresil-prefere-le-rafale-mais-n-a-pas-les-moyens-d-acheter-22-09-2011-1439443.php

 - Brazilski predsednik je dans izjavio da njegova zemlja još nije u finansijskoj mogućnosti da sebi priušti ratni avion  poput Dassault Rafala ali da je isti u svakom slučaju izbor. br. 1 pre F-18 i da će se pristupiti kupovini istog kada se steknu mogućnosti.

- Ovo je nabitniji i tačan prevedeni deo gornjeg linka. Dali je ovo čista diplomatija i indirektno "ubijanje" cene pominjanjenjem konkurenta videćemo ?

- Prethotdno je navedena odlična ponuda Dassaulta Švajcarcajskoj , vezano za prodaju 22. Dassault Rafala F3+ i to uz opciju serijske proizvodnje u švajcarrskoj, pristupu vitalnim sklopovima, daljoj modernizaciji.

- Lično mislim da je brazilski predsednik nakon ove ponude švajcarskoj odreagovao mudro i svesno očekuje bolju ponudu - nižu cenu uz transfer tehnologije, što treba očekivati i u Ujedinjenim arapskim emiratima.

- Jedino ako neka tržišna pravila i diplomatski tokovi važe za jedne zemlje a druge ne !


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: Ed Norton on September 23, 2011, 11:19:56 am
Svajcarski parlament je pre nekoliko dana odbacio predlog vlade u vezi nabavke novih aviona i povecanja vojnog budzeta za sledecu godinu.Bez obzira na to, tamo vlada optimizam po ovom pitanju, a novi avioni nece stici pre 2017.

Quote
Lično mislim da je brazilski predsednik nakon ove ponude švajcarskoj odreagovao mudro i svesno očekuje
bolju ponudu - nižu cenu uz transfer tehnologije, što treba očekivati i u Ujedinjenim arapskim emiratima.

Njima je ponudjen komletan transfer tehnologije za razliku od drugih proizvodjaca, ali nesto nisam siguran da ce ovi popustiti sa cenom.

Dilma Rousseff

Ipak je to dama.


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on September 24, 2011, 04:44:29 am
- Jučerašnja izjava francuskog generala Jean-Paul Palomeros u razgovoru sa indijskim predstavnikom Rajat Pandit i kako isti vidi dalju odličnu saradnju direktno uključujujujući i Dassault Rafal.

- Jučerašnji - THE TIMES OF INDIA - news:

- Link : http://articles.timesofindia.indiatimes.com/2011-09-23/edit-page/30189927_1_mirage-2000-french-air-force-mirage-fleet

 - Indijsko vazduhoplovstvo ima dugu tradiciju saradnje sa francuzima ne samo vezano za vazduhoplovstvo, već uhodanu primenu napredne francuske tehnologije - ( zadnji primer duboka modernizacija 51. indijskih Miraža 2000 i velikim deviznom zaradom od 2,2 milijardi $ ). Kao najlogičniji nastavak vidi se nabavka Dassault Rafala i konačnog sklapanja dila - ugovora tokom oktobra tekuće godine.  Dassault Rafal polazi sa 3 glavna postulata u marketinškoj kampanji :

"Multi role" = can be used in A2A or A2G roles, unlike older single role fighters,

"Omni role" = is designed to offer a balanced performance in different roles,

"Swing role" = can be used in different roles at the same time.

- Kao Multi role može biti korišćen kako u borbenim ulogama u vazdušnom prostoru, tako i ulogama dejstva na zemaljske ciljeve što nije slučaj za za ranije borbene avione sa namenom zasebnog dejstva, kao Omni role - projektovan je u startu da pruži balans - usklađene perfomanse u različitim ulogama, ... i kao Swing role, može biti korišćen u različitim ulogama u isto vreme - ( tokom iste borbene misije).


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on September 26, 2011, 02:11:50 am
- Dassault Rafal u punom sjaju  :

 


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on September 28, 2011, 08:34:12 pm
- Još jedan foto-link -izvor Janes defense wekly (JDW) gde je Dassault Rafal glavni lider u Švajcarskoj između Eurofightera i JAS-39 Gripen i dve odlične slike sa nastupa Dassault Rafala u Sionu septembra tekuće godine :

 

 


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: Ed Norton on October 19, 2011, 01:03:20 pm
Navodno se pregovori izmedju Francuske i UAE u vezi podaje Rafala nalaze u zavrsnoj fazi.Dosta je love ovde u igri.

http://www.reuters.com/article/2011/10/17/france-emirates-rafale-idUSL5E7LH0D720111017



Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on October 21, 2011, 05:20:27 am
-  Još jedan link o završnoj fazi pregovora Dassault Rafala i UAE. U pitanju je 60. aviona sa setom najmodrnijeg avionaružanja.

-  Link : http://www.lexpress.fr/actualites/1/societe/rafale-la-france-en-negociation-finale-avec-les-emirats_1041323.html

- Na istoj strani MP.net koji tretira Dassault Rafal, pominje se i izjava brazilskog zvaničnika da je 2012 - (deadline) tj. krajnji rok kada Brazil mora da renovira flotu. Ukratko brazilski zvaničnik, ministar odbrane  Celso Armorim je izjavio :

-  Brazil urgently needs fighter jets.

 - Reuters, Oct 18 :

Oct 18 - Brazil urgently needs to buy new fighter jets and could set a 2012 deadline for completing the purchase, Defence Minister Celso Amorim said on Tuesday.
"There is an urgent need (to renew the fleet)," Amorim told reporters after meeting his French counterpart Gerard Longuet.
Asked if the deadline to buy planes in 2012 was still on the cards, he said: "It is possible. I don't dismiss it."
France's Dassault Aviation-built Rafale, the US Boeing's F/A-18 Super Hornet and the Swedish Saab's Gripen NG have long been vying for the estimated $4-7 billion contract.

- Mada se u konkurenciji sa zvaničnim francuskim predstavnikom posle Dassault Rafala pominju i F/A - 18 Super Hornet kao i Gripen NG, mislim lično da se cilja na Rafal a ostali "konkurenti" pominju diplomatski pro-forme u funkciji snižavanja cene.  

- Ako posle Švajcarske, maltene izvesno UAE ...Dassault Rafal osvoji i brazilsko tržište i u indijskom tenderu za novi višenamenski avion nad Eurofighterom odnese pobedu, radi se defakto o enormnom deviznom kolaču.

 


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: Bozo13 on October 21, 2011, 08:27:26 pm
Mali doprinos
Link za 360° kokpit prototipa Rafale-A (http://www.museeairespace.fr/fileadmin/swf/360/360-cockpit-dassault-prototype-rafale-a.html)

LPB


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on November 12, 2011, 07:01:27 pm
- Link ka The MidEast  News Source  od 10.11.2011 i najavi velike tržišne utakmice na DUBAI airshow 2011:

- Link : http://www.themedialine.org/news/news_detail.asp?NewsID=33682

 - Ključni deo teksta je da prva ino prodaja francuskih mlaznih aviona može obuhvatiti arapske zemlje. Međutim uvek postoji neizbežno - ali !

 - Navodi se da sva prodaja borbenih aviona ima u osnovi političku pozadinu, što i nije neja novost. Srednji istok zemlje arapskog regiona je oblast gde se obrće najveći novac vezano za trgovinu naoružanjem. Procenjuje se da naredna dekada u ovu oblast donosi -. uključuje dogovornih 123 milijarde $  kako navodi Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI ). Ogroman novac je u igri i francuczi marketinški guraju Dassault Rafal malsimalno.

- Na DUBAI airshow-2011 Dassault najavljuje akrivno učešće 3 avinoa. Mežutim ni Eurofighter se ne predaje.

- UAE ozbiljno pregovaraju sa Dassault firmom još od 2008 vezano za kupovino više od 60 Rafal višenamskih aviona. Ako se isti zaklljuči kao takav u količini i vrednosti prestavlja prvi krucijalni izvozni rezultal francuskog Dassault Rafal.

- Sigurno je da će se na DUBAI airshow 2011 voditi ne samo velika tržišna nego i politička utakmica. Mada se Rafal sa prethodnim utabanim stazama i marketinškom kamapnjom i pregovorima vidi kao favorit, kao ozbiljan igrač koji se sigurno neće lako predati je i U.S.  Lockheed Martin, koji se direktno ubacuje u fazu pregovora sa UAE dok pregovori sa Dassault Rafal i dalje traju i vrši se žestoka presija za kupovinu F-16S umesto Rafala.

- UAE je svojevremeno putem kupovine 80 F-16S višenamenskih aviona vrednosti 7,3 milijarde $ ostvario jedan od najvećih avio-tržišnih aranžmana na srednjem istoku. Kupljena je verzija F-16s mnogo naprednija nego varijante korišćene od samog USA vazduhoplovstva ( Air Force). Na tu kartu Lockheed Martin i dalje igra kao i sa upornim pregovorima UAE-Boing za njihov F-18 Super Hornet zadnje izvedbe.

- Kada je u pitanju prodaja naoražanja, modernih borbenih aviona generalno svaka "fer-plej" tržišna utakmica pada u vodu. U pitanju su enomrmne zarade. Mada se Rafal vidi kao favorit, još je dosta opcija u igri. DUBAI airshow 2011 daće nam mnogo odgovora vezano i za sadašnje kao i dalje puteve prodaje avio naoažanja.

- Video u kojem Dassaulz Rafal pod velikom brzinom i forsažnim letom demonstrira izuzetno oštar borbeni okret i prelaz iz jednog u drugi, visoku manevarbilnost i brzinu penjanja, Svakako ga vredi pogledati.

- U drugom videu dat je prikaz iz samog kokpita i futuristički izgled nove generacije pilotskih kaciga.

 http://www.youtube.com/watch?v=AcpT1ItVmno


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: Ed Norton on November 16, 2011, 02:28:24 pm
Sudeci po ovom tekstu od prodaje Rafala UAE nece biti nista.Da li ce oni uopste uspeti nekome da prodaju ovaj avion ili ce 2017 staviti katanac na svoju fabriku kako predvidjaju rivali iz Eurokonzorcijuma ?

http://in.reuters.com/article/2011/11/16/uae-warplanes-idINL5E7MG2H620111116


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on November 29, 2011, 04:58:26 pm
Mada je Dassault Rafal, vezano za Švajcarsku viđen kao pobednik u trci sa Eurofighterom i JAS-39 Gripenom i pored duge marketinške kampanje, utakmica nije završena.

Kako Dassault prezentuje Rafal u Švajcarskoj u PDF formatu:

Link: http://www.rafale-schweiz.ch/images/stories/pdf/rafale_industrial_f.pdf

U nastavku odličan link sa video zapisom gde se i pomenuti konkurenti ne predaju.

Link: http://www.tsr.ch/video/emissions/mise-au-point/3612000-quels-avions-de-combat-pour-la-suisse-tournee-des-fournisseurs.html

Dassault Rafal je samouvereno u prezentaciji krenuo sa :

[attachment=1]

[attachment=2]

Dassault Rafal između dva švajcarska F-18 :

[attachment=3]

[attachment=4]

[attachment=5]


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dogfight on December 03, 2011, 05:01:45 am
Video animacija koncepta koriššćenja Dassault Rafala za lansiranje mini satelita u orbitu. Ostaje da se vidi dali će ovaj koncept zaćiveti.

Mnogo skuplje laniranje putem zemaljskih raketa nosača se ovim putem prilično eliminiše:

http://www.youtube.com/watch?v=XpiR0SqdUPM

U 2012 godini Dassault Rafal je najavio uvođenje na vrhu vertikalnog stabilizatota tzv. DDM  NG – sistem detekcije dolazećih pretećih raketa. Još jednu od mnoštva moderne optoelectronike i napredne samozaštište aviona.

Link : http://www.asdnews.com/news/27058/Even_Greater_Protection_for_the_Rafale_Thanks_to_DDM_NG.htm#ixzz1csFHhIkC


[attachment=1]





Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dexy on September 04, 2012, 05:36:39 pm
Pojavio se kritički tekst u indijskim novinama The Pioneer (http://www.dailypioneer.com/columnists/item/52381-detail-lies-in-hidden-costs.html) u kojem se govori o tenderu MMRCA na kojem je pobedio Dassault Rafale. Prvo se kritikuje kašnjenje francuske kompanije da dostavi kompletnu dokumentaciju u roku koji je istekao prošle nedelje. Drugo, postavlja se pitanje cene koja je izgleda u ponudi umanjena preko svake mere, pa je cena ponuđenih aviona Indiji oko 2.25 puta manja od one koju plaća Francuska, odnosno koja je predstavljena francuskom senatu 2009. godine. Sada se, prema mišljenju autora teksta, očekuje drastično povećanje cene u narednim godinama, kao i manji transfer tehnologije od dogovorenog. On tvrdi da je i ranije bilo namerno umanjenih ponuda na raznim tenderima u Indiji kako bi se eliminisala konkurencija, da bi se zatim cena povećavala. Kao primeri navode se nosač aviona Adm.Gorškov čija je cena povećana i do 2000% u odnosu na prvobitno ugovorenu, kao i podmornica Scorpene koja je takođe ponuđena po jednoj ceni, a zatim je cena porasla oko 200% u odnosu na prvobitno ugovorenu.



Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dexy on October 03, 2012, 04:11:04 pm
Francusko Ministarstvo Odbrane je i zvanično preuzelo avion Rafal sa serijskim brojem C137 koji je prvi serijski avion ovog tipa sa ugrađenim AESA radarom RBE2, proizvodom kompanije Thales. Rafal je prvi evropski borbeni avion u operativnoj upotrebi opremljen ovim tipom radara. Ovaj radar će omogućiti veći domet i punu upotrebljivost raketa Meteor, veću pouzdanost u radu, nižu cenu održavanja i veću otpornost na elektronsko ometanje.
 
[attachment=1]
Quote
Dassault Aviation and Thales complete delivery of France's Rafale C137

02 October 2012

Saint-Cloud – Neuilly, 02 October 2012 – The DGA (French defenceprocurement agency) has officially taken delivery of the Rafale C137, the first production Rafale equipped with the Thales RBE2 AESA* radar, at Dassault Aviation's Mérignac establishment near Bordeaux.

The Rafale is the first European combat aircraft in operational service equipped with this type of radar.

The RBE2 AESA brings the Rafale a number of key operational benefits:

       extended range capabilities supporting low-observable target detection and full use of new weapon systems such as the Meteor air-to-air missile;
       higher reliability for reduced maintenance and lower through-life support costs;
       greater waveform agility for SAR (Synthetic Aperture Radar) imaging and improved resistance to jamming.

Dassault Aviation and Thales are proud to equip French forces with this advanced radar technology, which is now entering operational service on a European combat aircraft for the first time. The project was completed on time and on budget, and owes its success to exemplary cooperation with the DGA and all the companies involved in the RBE2 AESA programme.

Export versions of the Rafale also incorporate AESA radar technology.

*Active Electronically Scanned Array

Thales, Media Relations

Defence Aerospace


Izvor: Thales (http://www.thalesgroup.com/Pages/PressRelease.aspx?id=6442453478)


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dexy on October 03, 2012, 04:14:12 pm
Evo još fotografija 137:

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dexy on October 03, 2012, 08:42:45 pm
http://www.youtube.com/watch?v=oo8zhyYakx4


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: korisnik on October 04, 2012, 07:43:38 pm
http://www.youtube.com/watch?v=on2XpSBqfes


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: kumbor on December 01, 2012, 07:28:11 pm
14. septembra 2012. Francuzi su obeležili 70 godina od formiranja lovačkog puka "Normandija-Njemen". U tu čast je jedan od Rafala današnje eskadrile koja nastavlja tradiciju puka prigodno obojen. Ko zna Ruski ima tekst sa desne strane.


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: švercer011 on January 12, 2013, 07:04:49 pm
http://www.youtube.com/watch?v=an9zik_gHZQ


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: pvanja on May 10, 2013, 05:54:59 pm
Evo jedno zanimljivog teksta o Rafale i iskustvima njegove upotrebe u Libiji.
Naravno tekst je kompaniski pa obiluje superlativima ali je ipak interesantan.

https://www.paluba.info/main_paluba_folder/FoxThree_Fox15.pdf


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dexy on June 19, 2013, 06:06:55 pm
Rafale u dogfightu sa F-22, nakon ove pobede bilo je 1:1 :)
Inače snimak same borbe počinje na 2:17

http://www.youtube.com/watch?v=oGuWadoTgkE


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: dexy on June 23, 2013, 01:40:35 pm
Još jedan marketinški video Rafala:

Link (http://vimeo.com/68696584)


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: momo PT61 on June 24, 2013, 06:18:28 pm
Nema sumnje da su francuzi napravili odličan ''punokrvni'' ratni avion,pravi MRCA avion za sva offenzivna i defanzivna dejstva,danju-noću,nad pustinjom kao i nad morem.Nema mnogo aviona koji bi mu bili konkurencija.
Jesam li dobro primjetio da su imali dejstvo na aviobazu pored drugih aviona tu su bili i G-2??  :pilot


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: duje on January 24, 2014, 07:50:55 am
Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/

Dassault testira Rafale u "HEAVILY ARMED" konfiguraciji
 
Photo: © Dassault Aviation - V. Almansa
Datum objave:
23.01.2014

Dassult završio prva testiranja Rafala u "HEAVILY ARMED" konfiguracijiDassault je završio prve testne letove sa borbenim avionom Rafale u "HEAVILY ARMED" konfiguraciji, koja sadrži niz novih oružja i veće spremnike goriva. Tijekom prethodnih evaluacijskih letova, avion je nosio šest raketa zrak-zemlja Sagem AASM Hammer, četiri rakete srednjeg i velikog doleta zrak-zrak MBDA MICA te par BVR Meteor raketa, dakle na 12 od ukupno 14 vanjskih nosivih točaka. Osim toga zrakoplov je opremljen sa tri spremnika za 2000 litara goriva.

Dassault tvrdi kako par aviona Rafale predstavlja isti borbeni potencijal kao kao i šest aviona Mirage 2000.
Dassault je dobio 10. siječnja ugovor vrijedan 1,3 milijarde USD od francuske DGA za nadogradnju Rafala na novi F3R standard, koji će uključivati punu integraciju nove laserski navođene verzije Hammera. Validacija je predviđena 2018.




Title: Re: Dassault Rafale
Post by: duje on October 09, 2014, 01:06:45 pm
Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/

Prvi nadograđeni mornarički Rafale isporučen francuskoj vojsci
 
Datum objave:
09.10.2014

Francuska vlada je dobila prvi od 10 mornaričkih aviona Rafale nadograđenih od strane Dassault Aviation za proširene mogućnosti misija. Dassault je priopćio kako će preostali avioni biti isporučeni francuskoj agenciji za nabavu naoružanja DGA, do 2017. Nadogradnja zrakoplova uključuje potpuno rastavljanje i demontažu aviona i opremanje novim modularnim računalima, ugradnju novih kokpit displeja, promjenu električnih instalacija, instalaciju novijeg sustava protumjera Spectra i promjene na RBE2 PESA radaru.

"Operativna prednost ostvarena na F3 standardu rezultirala je sposobnostima za angžman u novim misijama nakon nadogradnje," priopćeno je iz DGA. "Osim djelovanja na ciljeve u zraku, na zemlji te mogućnost nadopune gorivom tijekom leta, F3 standard aviona Rafale osigurava sposobnost protubrodskih napada, izviđanje, lasersko označavanje te nuklearni napad." Ugovor za nadogradnju je procjenjen na oko 300 milijuna USD. Na programu sa Dassault Aviation radili su Service Industriel de l'Aéronautique, ministarstvo obrane, Thales, MBDA i Sagem.



Title: Re: Dassault Rafale
Post by: duje on December 01, 2014, 06:36:40 pm
Katar pred potpisom ugovora o kupnji 24 kom lovaca Dassault rafale u vrijednosti 2,5 milijarde $. Katar bi tako postao prvo strani kupac tih aviona.

Vir: "Obramba" SLO
http://www.obramba.com/

Katar je blizu podpisa pogodbe za nakup 24-ih lovcev rafale

BO PRVI TUJI KUPEC LOVCEV RAFALE KATAR ALI INDIJA?

Katar se s Francijo resno pogaja o nakupu 24-ih večnamenskih lovcih Dassault rafale v vrednosti 2,5 milijarde USD  in bi tako lahko postal prvi tuji kupec tega letala, potem ko je usoda že večkrat skoraj podpisane pogodbe z Indijo za 126 lovcev tega tipa še vedno negotova.

O “zelo naprednih in ekskluzivnih pogajanjih” med Katarjem in Francijo je konec novembra 2014 poročala spletna stran Europa 1. Poročajo tudi, da naj bi bil v pogajanja  dejavno vključen tudi francoski obrambni minister Jean-Yves Le Drian, ki je od začetka ministrovanja maja 2012 že obiskal Katar osemkrat in včasih tam ostal še dva ali tri dni po uradnem delu obiska.

“Francija in Katar sta v končni pozni fazi pogajanj za nakup vsaj 24-ih letal, vrednih približno 2,5 milijarde dolarjev. Francija se pogaja neposredno s katarsko stranjo, jasno pa je, da drugih kandidatov ni,” piše Europa 1.

Bosta Indija in Francija le podpisali pogodbo za lovce rafale?

Proizvajalec lovcev rafale od Dassault Aviation in francoske oblasti se pogajajo z Indijo za dobavo 126 lovcev že vse od januarja 2012, dokončno sklenitev posla pa ovirajo tako domnevne afere o podkupovanju, kot tudi vse višja cena in garancija pri prenosu tehnologij za letal izdelanih v indijski tovarni HAL. Ravno v teh dneh je napovedano nov obisk francoskega obrambnega ministra Le Driana.

Pogoji pogodbe določajo, da naj bi prvih 18 lovcev Dassault rafale naredili v Franciji in bi jih dobavili v 36-ih mesecih po podpisu pogodbe. Preostalih 108 letal naj bi izdelalo v obratu podjetja Hindustan Aeronautics Limited (HAL) v Indiji v naslednjih sedmih letih. Čeprav je bil začetni strošek vezan ma okoli 10 milijard dolarjev, je zdaj narasel na skoraj 30 milijard dolarjev, verjetno predvsem na račun prenosa tehnologij (licence).

Večja razhajanja med Indijo in Francijo pri sklenitvi pogodbe pa so v tem, da Indijske letalske sile želijo garancijo proizvajalca Dassault Aviation tudi za letala, ki jih bo proizvajalo indijsko podjetje HAL,  francoska družba pa je bila doslej zadržana do zagotavljanja le teh.

Pripravil: A. Knific, foto: Military Photos


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: duje on December 02, 2014, 12:24:00 pm
Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/

Datum objave:
02.12.2014

Indija će ubrzati finalizaciju posla nabave 126 borbenih aviona Dassault Rafale vrijednih 12 milijardi USD, izjavio je visoki dužnosnik indijskog ministarstvo obrane, gotovo tri godine nakon što je Indija odabrala Dassault kao najboljeg ponuđača borbenog aviona. Vijest je usljedila nakon jučerašnjih razgovora između indijskog ministra obrane Manohar Parrikara i francuskog ministra obrane Jean-Yves Le Driana.

Indijski dužnosnik odbio je dati pojedinosti o tome kako će dvije strane rješavati razlike koje su usporavale dovršetak pregovora. On je rekao da su se dvojica ministara obrane složila da sva ključna pitanja moraju biti riješena do kraja ove godine, tako da posao može biti dovršen do kraja financijske godine koja završava 31. ožujka.

Ključno pitanje koje treba riješiti je ustrajavanje na tome da Hindustan Aeronautics Limited (HAL) mora dati garanciju na rokove isporuke aviona Rafale koji će se proizvoditi licencno u njegovim pogonima. Drugo pitanje se odnosi na rušenje cijene aviona proizvedenih licencno u Indiji. također, raspravljalo se i o valuti koja će se koristiti za kupnju 18 zrakoplova izgrađenih u Francuskoj, a koja za ostatak proizvedenih u Indiji, te kako HAL zaštiti od promjene tečaja. Detalji nisu poznati, ali su dvojica ministara obrane složili kako će se učiniti sve da se smanje troškovi proizvodnje aviona u Indiji.


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: Adler on January 01, 2015, 08:52:04 pm
[attachment=1]


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: duje on January 14, 2015, 12:37:36 pm
Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/

Indijsko izaslanstvo u Francuskoj zbog ugovora za Rafale

Datum objave:
14.01.2015

Indijski državni tajnik u Ministarstvu obrane Radha Krishna Mathur boravio je početkom tjedna u Parizu kako bi se ubrzali pregovori vezani uz potpisivanje ugovora za MMRCA, rekao je izvor iz indijskog ministarstva obrane. Visoki dužnosnik tvrke Hindustan Aeronautics Ltd (HAL) također je bio je u pratnji Mathura, rekao je dužnosnik.

U prosincu 2014. indijski ministar obrane Manohar Parrikar susreo se sa francuskim ministrom obrane Jean-Yves Le Drianom kako bi ubrzali pregovore oko nabave 126 borbenih aviona Dassault Aviation Rafale prvotno procjenjenih na 12 milijardi USD. Ta brojka iz 2007. godine, sada je povećana na oko 20 milijardi dolara, dodao je izvor iz Ministarstva obrane. Pregovori oko ugovora su u tijeku, rekao je dužnosnik, ali je odbio navesti kada bi posao mogao biti dovršen.

"Pregovori se mogu rastegnuti zbog toga što se radi o zaista vrijednom i zahtjevnom poslu", dodao je dužnosnik.

Razgovori s Dassaultom započeli su 2012. godine, nakon što je Rafale odabran umjesto Eurofighter Typhoona. Pitanja koja su se pojavila vezana uz troškove licencne proizvodnje 108 aviona Rafale od strane HAL-a te francuskih garancija za rokove isporuke odgodile su konačni dogovor.

Prvih 18 aviona bi trebalo doći u fly-away stanju, a preostalih 108 će se proizvoditi u sklopu transfera tehnologije. Od 108 licencno proizvedenih aviona u Indiji, bilo bi 74 jednosjeda i 34 dvosjeda. Čak i kao HAL finalizira troškove licencne proizvodnje, HAL inzistira da Dassault jamči za rokove isporuke, jer stotine dijelova i podsustava će isporučivati Francuzi. Francuski dužnosnici su rekli da mogu pomoći HAL-u kad je riječ o rokovima isporuke te mogu pomoći sniziti troškove licencne proizvodnje, ali ne mogu dati jamstva.

Službenik indijskog ratnog zrakoplovstva je rekao kako bi pregovori oko MMRCA bili dovršeni davno, da je indijski proizvođač u privatnom sektoru, a ne u državnom vlasništvu.


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: Adler on January 16, 2015, 04:20:16 pm
Како пише Ла Трибун (http://www.latribune.fr/entreprises-finance/industrie/aeronautique-defense/20150116tribf92c6b8d3/rafale-et-fregates-fremm-l-egypte-et-la-france-proches-d-un-accord.html) египатско РВ би могло да купи двадесетак рафала.


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: duje on February 09, 2015, 08:05:52 am
Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/

Francuska potvdila pregovore o prodaji aviona Rafale u Egipat

Datum objave:
09.02.2015

Francuski ministar obrane Jean-Yves Le Drian izjavio je u nedjelju kako su pregovori o prodaji aviona Rafale u Egipat dosta odmakli od početka. "Vodimo zapravo prilično konkretne pregovore sa Egiptom, ali oni nisu završeni", rekao je Le Drian za TV postajuju iTele. Le Drianov komentar je povrdio ono što je objavio ranije Reeuters, kako Egipat želi nabaviti 24 borbana aviona Rafale i FREMM fregatu u poslu vrijednom 5,7-6,8 milijardi USD.

Također u subotu, Dassault CEO, Eric Trappier, rekao je za Le Figaro kako je tvrtka blizu potpisivanja prvog izvoznog ugovora za Rafale. Ostalo je "još nekoliko koraka do toga", rekao je Trappier u vezi prodaje aviona u Egipat.


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: duje on February 11, 2015, 06:42:01 am
Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/

Egipat odobrio kupovinu 24 borbena aviona Rafale i fregatu FREMM

Datum objave:
10.02.2015

Egipatski predsjednik Abdel Fattah al-Sissi odobrio je jučer u večernjim satima, potpisivanje ugovora za kupnju 24 borbena aviona Rafale, fregatu FREMM te MBDA rakete u poslu ukupno vrijednom preko 5 milijardi EUR, piše francuski Le Monde. Službeni ugovor mogao biti potpisan do kraja ovog tjedna. "Još nekoliko dana ostaje za formalni završetak pregovora", kazali su dužnosnici iz pratnje ministra obrane Jean-Yves Le Driana za Reuters. Dassault Aviation, proizvođač aviona Rafale, nije želio komentirati vijest. Ovo bi bio prvi ugovor kojim se Rafale izvozi u neku zemlju. Očekuje se da bi Rafale mogao biti prodan u Katar koji traži 36 borbenih aviona te konačno u Indiju gdje se traži 126 aviona.




   
 









Title: Re: Dassault Rafale
Post by: duje on February 13, 2015, 01:32:36 pm
Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/

Dassault potvrdio prodaju borbenog aviona Rafale u Egipat

Datum objave:
13.02.2015

Dassault je objavio odabir višenamjenskog borbenog aviona Rafale od strane Egipta. "Dassault Aviation je iznimno počašćen odlukom Egipta da svoje borbeno zrakoplovstvo opremi avionima Rafale," priopćio je francuski proizvođač aviona: "Odluka je nastavak suradnje sa Egiptom koja datira iz 70-ih." Egipatsko ratno zrakoplovstvo trenutno operira sa avionima Alpha Jet, Mirage 5 i Mirage 2000. " Kompanija nije otkrila broj aviona koji se nabavlja, ali ranija izvješća govore kako se radi o 24 aviona.


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: duje on March 16, 2015, 05:53:01 pm
Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/

Francuska će modificirati Rafale za Egipat
 
Datum objave:
16.03.2015

Francuski borbeni avioni Rafale koji se prodaju u Egipat, biti će modificirani kako bi se uklonile raketne sposobnosti nuklearnog udara te standardna NATO komunikacija, rekao je izvor blizak poslu, prenosi Defense News.

"Tu će biti nekoliko izmjena," rekao je izvor. Kada budu modificirani, borbeni avioni će biti isporučeni, a prva tri na vrijeme kako bi egipatski piloti mogli letjeti na njima tijekom otvaranja novog plovnog puta u Sueskom kanalu u kolovozu.

Jedna od nadogradnji za Rafale u standardu F3 iz 2008. godini bio je Air-Sol Moyenne Portée améliorée (ASMPA) projektil sa TN-200 nuklearnom bojnom glavom. Takva sposobnost će biti skinuta sa borbenih aviona za Egipat. Također, s obziurom kako Egipat nije dio NATO-a, komunikacijski sustav će se prilagoditi tome.


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: duje on April 07, 2015, 02:35:51 pm
Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/

Indija traži od Francuza vraćanje izvorne cijene za Rafale
 
Datum objave:
07.04.2015

Indija je zatražila od francuskog proizvođača aviona Dassault Aviation SA, izvornu cijenu za borbene avione Rafale ili će Francuzi izgubiti jedan od najvećih svjetskih ugovora proizvodnje borbenih aviona, izvještava Times of India. Razgovori o predloženoj kupnji 126 aviona Rafale u tijeku su već više od tri godine, a najveći su problemi oko cijene te lokalne proizvodnje. Posao je ponovno u fokusu, jer će indijski premijer Narendra Modi posjetiti Francusku ovaj tjedan.

Dogovor je bio u početku vrijedan 12 milijardi USD, ali se sada popeo već na 20 milijarde dolara, prvenstveno zbog posljedica proizvodnje aviona u Indiji.

Times citira neimenovanog indijskog dužnosnika koji kaže da Dassault želi podići cijenu za pokrivanje povećanih troškova domaće proizvodnje, te da bi svaka takva eskalacija mogla biti presudna za otkazivanje posla.

Glasnogovornik ministarstva obrane nije bio dostupan za komentar. Stajalište Dassaulta je također ostalo nepoznato. Prema uvjetima ugovora, 18 aviona bi se proizvelo u Francuskoj, dok bi ostatak bio proizveden u Indiji u sklopu vladinog nastojanja da se izgradi domaća vojno-industrijska baza.


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: duje on April 13, 2015, 10:14:44 am
Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/
   
Indijski premijer zatražio žurno 36 borbenih aviona Rafale od Francuske

Datum objave:
13.04.2015

Indijski iznenadni zahtjev za kupnju 36 borbenih zrakoplova Rafale od Francuske, pragmatičan je korak i prečac za brže zadovoljenje zahtjeva i potreba Indijskog ratnog zrakoplovstva, kažu analitičari. "Zatražio sam od francuskog predsjednika Francois Hollanda isporuku 36 borbenih aviona Rafale, spremnih za operativnu uporabu", rekao je indijski premijer Narendra Modi prigodom posjeta Elizejskoj palači, izvještava AFP.

Novi ugovor za 36 borbenih aviona biti će u sklopu "government-to-government" ugovora, izvijestio je francuski dnevnik Le Monde. Modi je najavio planove prvog dana dvodnevnog državnog posjeta Francuskoj.

Ta brojka od 36 aviona udvostručuje početnu serija 18 aviona Rafale koji bi bili izgrađeni u Francuskoj i koje bi glavni izvođač Dassault Aviation trebao isporučiti Indiji od ukupno 126 borbenih aviona. Francuska tvrtka tri godine pregovora o ugovoru prema čijem bi nacrtu 108 aviona bilo proizvedeno licencno u Indiji. Detalji o cijenama i ukupnom broju Rafala prema novom prijedlogu ostaju nejasni. Indijsko Ministarstvo obrane i dužnosnici bili su nedostupni za komentar.

Izvješće Reutersa kaže kako bi nabava 36 borbenih aviona mogla vrijediti oko 4 milijarde EUR. Što ovakav prijedlog može značiti u razgovorima za kupnju 126 zrakoplova, ostaje neizvjesno.


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: duje on April 15, 2015, 11:56:21 am
Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/

Indija signalizira kraj dosadašnjih razgovora oko ugovora za Rafale

Datum objave:
15.04.2015

Indijska buduća nabava borbenih aviona Rafale doći će samo kao rezultat izravnih pregovora sa francuskom vladom, izjavio je indijski ministar obrane te tako "ubio" dosadašnje pregovore na poslu stoljeća u vezi sa nabavom 126 borbenih aviona Rafale.

Indijski premijer Narendra Modi prošlog je tjedna objavio kako Indija kupuje 36 borbenih aviona Rafale od Francuske. No, ministar obrane Manohar Parrikar rekao je novinarima u New Delhiju u ponedjeljak navečer da će svi budući poslovi u vezi Rafale-a biti sklapani isključivo kao rezultat pregovora između dviju vlada. "Sve poslove ćemo odraditi u formatu G2G", Press Trust of India prenosi Parrikarovu izjavu.

"36 aviona u fly-away stanju ("goli avion"), biti će proizvedeni u Francuskoj i u takvom stanju će biti isporučeni." Ministar je rekao da su komercijalni pregovori za nabavu 126 aviona ovog tipa, a koji su povlače još od 2012., zapeli u "vrtlogu", bez rješenja na vidiku. No, on je odbio reći kako je vlada otpisala razgovore za 12 milijarde USD vrijednu nabavu aviona. "Umjesto Zahtjeva za dostavom ponude, gdje je dosad bilo mnogo zbunjenosti i kaosa, odlučeno je da ćemo proći sve to kroz G2G način", rekao je on.


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: kumbor on April 15, 2015, 04:04:47 pm

Tako krupne nabavke, a naročito preko 100 aviona za takvu zemlju kao što je Indija, veliki je posao za Francusku, a za Rafale verovatno sudbinski važan. Bez posla sa Indijom, realizovanom u punom obimu, dakle preko 10Bn$, Francuska ne može ni da razmišlja o  razvoju  aviona sledeće, 5.- ili možda 6. generacije. I Rusija naglašava usporavanje razvoja T-50 i sporije uvođenje u upotrebu, što je i razumljivo, jer " u ovom trenutku" nema neposredne pretnje vojnog sukoba, a Su-35 ima skoro sve što ima i F-22, sem STEALTHa, a borbene mogućnosti su čak i veće, mada nisu proverene, i bolje da ih ne proverimo. Mada, nisam ja u ono vreme  pre petnaestak godina,
 džaba sanjao da se iznad Herceg Novog jure dve pare dvorepih, jedna drugu jure i najmanje jedan pada u Grude. U ono vreme, mogao sam sanjati da je jedna para sa jugo trobojkom, ali pošto je sad to nemoguće, onda samo Su-35 mogu obarati F-22, ili obrnuto, kako god se pokaže.


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: duje on July 20, 2015, 05:52:18 pm
Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/

Egipat se priprema za preuzimanje prvih borbenih aviona Rafale

Datum objave:
20.07.2015

Egipatsko ratno zrakoplovstvo će u sljedećih deset dana dobiti svoja prva tri borbena aviona Rafale iz Francuske koja trenutno provode ispitivanja. Dva egipatska borbena aviona Rafale viđena su 15.srpnja kako lete iz baze Aérienne 125 Istres-Le Tube. Avioni će biti isporučeni u Egipat prije svečanosti otvaranja proširenja Sueskog kanala.

Prema izvješćima lokalnih medija u Francuskoj, prva tri Dassault Rafale za egipatsko ratno zrakoplovstvo skinuta su sa proizvodne trake krajem travnja u Bordeaux-Merignac. Još tri ista aviona će biti isporučena do kraja ove godine, tvrdi francuski vojni izvor.

Francuska je potvrdila dogovor za prodaju 24 borbena aviona Dassault Rafale u Egipat u veljači ove godine, što je bio prvi izvozni ugovor za ovaj tip aviona.


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: duje on July 23, 2015, 04:29:58 pm
Prva tri u Egiptu

https://www.youtube.com/watch?v=kYEt-U_eGj4


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: Bozo13 on August 29, 2015, 06:06:43 pm
[attachment=1]
[attachment=2]


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: duje on September 02, 2015, 10:50:19 am
Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/

Francuska predala Maleziji ponudu za borbeni avion Rafale

Datum objave:
02.09.2015

Francuska je Maleziji predala prijedlog ponude za prodaju 18 borbenih aviona Rafale, rekao je francuski ministar obrane tijekom posjeta Kuala Lumpuru u utorak. "Mi smo dali malezijskim kolegama cjelovitu ponudu", rekao je Jean-Yves Le Drian na tiskovnoj konferenciji sa svojim kolegom Hishammuddin Husseinom. "Ova ponuda će biti razmotrena od strane vlade.

Prijedlog označava početak formalnih razgovora sa Malezijom u vezi nabave 18 borbenih aviona Rafale." Malezija je ranije najavila kako namjerava zamijeniti svoju zastarjelu flotu Migova, a uz Rafale, konkurenti su američki F-18, švedski Gripen te Eurofighter. Međutim, Husein je upozorio da će Malezija morati procijeniti da li će zamijena flote bila priuštiva s obzirom da se zemlja bori sa ekonomskom krizom i oštrim padom vrijednosti svoje valute.


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: motorista 57 klasa on September 02, 2015, 10:53:41 am
Ovde će francuzi da skinu gaće da bi prodali, obzirom na Mistrale i  narušenu reputaciju. Ovo može i da bude uvođenje
novog konja kako bi se stari prinudio da trči bolje nego do sada.


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: Dreadnought on May 10, 2016, 12:54:22 pm
Tehnološki demonstrator,  iz vremena pre digitalnog aparata.

[attachment=1]

Ovde, isti avion, istom prilikom, pa sve u crno-beloj tehnici ....


[attachment=1]


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: Dreadnought on May 11, 2016, 02:41:12 pm
Dassault Rafale na vazduhoplovnoj izložbi Farnborough Air Show.


[attachment=1]


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: Bozo13 on May 11, 2016, 06:10:14 pm
Odlične slike Dread!


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: Dreadnought on December 07, 2016, 11:55:16 am
Opet jedna iz 80-tih, sa originalnog dijapozitiva.


[attachment=1]



Title: Re: Dassault Rafale
Post by: kumbor on December 12, 2016, 10:40:36 pm

Poslednje čedo genijalnog Marcela Blocha AKA d`Assaulta i verovatno poslednji čisto francuski lovac. Nemaju oni para da sami naprave avion 5. pokoljenja.


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: Dreadnought on February 28, 2017, 07:17:22 pm
Rafale na Aeroindia 2017.



[attachment=1]


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: Dreadnought on December 10, 2017, 03:11:31 pm


Ovogodišnji snimci ...


[attachment=1]


[attachment=2]




Title: Re: Dassault Rafale
Post by: Dreadnought on December 10, 2017, 03:14:05 pm


Ovi su valjda irački ...


[attachment=1]


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: MOTORISTA on December 10, 2017, 08:12:13 pm
Ovi su valjda irački ...

Egipatski.


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: torpedo011 on December 13, 2017, 11:05:33 am
Ирак је у доба Садама имао Мираже.


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: MOTORISTA on February 27, 2018, 01:49:38 pm
https://youtu.be/CsVAO_U78Qg


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: momo PT61 on February 27, 2018, 04:19:15 pm
Krasan avion-prekrasna borbena mašina!Šteta što nismo otišli dalje sa našim ''mini raffale''.......UUH :udri :dosada


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: švercer011 on August 18, 2018, 04:28:28 pm
https://www.youtube.com/watch?v=kgC2tCZK-ps


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: kumbor on August 18, 2018, 06:06:48 pm

Најбољи од "Евроканара", замишљених 80их година. Није нарочито стелт, али је сјајна машина.


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: MOTORISTA on August 18, 2018, 07:20:41 pm
Varijante podvesnog tereta.

[attachment=1]


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: jadran21 on July 19, 2019, 10:29:27 pm
https://www.youtube.com/watch?v=3-HB7IPz100


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: pvanja on January 04, 2020, 06:15:46 pm
Rafael vs F-22

https://www.youtube.com/watch?v=KOswfrc7Xtg


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: MOTORISTA on January 19, 2020, 04:09:37 pm
https://youtu.be/NfnQ5tSoFxo


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: MOTORISTA on February 04, 2020, 10:56:26 am
https://youtu.be/Gg4rIxW0mrQ


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: MOTORISTA on March 19, 2020, 04:37:07 pm
https://youtu.be/tkfMBla3zFU


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: MOTORISTA on March 30, 2020, 04:00:57 pm
https://youtu.be/UIB2XvZkX8Y


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: Dreadnought on October 09, 2020, 08:26:00 am



https://youtu.be/1c6oyfN2BXM


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: jadran21 on December 23, 2020, 10:14:39 pm
https://youtu.be/qYKz7mLCz84


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: MOTORISTA on February 12, 2022, 10:51:15 am
Podvesno naoružanje i porema.

[attachment=1]


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: MOTORISTA on February 24, 2022, 06:56:29 am
https://youtu.be/fZr4Wsd57qo


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: Kubovac on November 09, 2023, 09:34:13 am
Indija želi Dassault Rafale i na svojim nosačima aviona, tražili iz Francuske 26 aviona

Vlada u Nju Delhiju poslala pismo Parizu sa specifikacijama za 26 mornaričkih vazduhoplova kakvih želi. Potpisivanje ugovora moguće tokom 2024.

Francuska je dobila zvanično pismo od Indije sa zahtevom da proda indijskoj ratnoj mornarici 26 aviona Dassault Rafale Marine koji bi bili stacionirani na njihovim nosačima aviona.

Ovaj zahtev dolazi u trenutku kada se francuski proizvođač nadmeće na tenderu za isporuku 114 višenamenskih borbenih aviona za indijsko ratno vazduhoplovstvo (Indian Air Force - IAF), navodi portal Eurasia Times.

Za dobijanje ovog ugovora, koji indijski mediji nazivaju "majka svih poslova" (mother of all deals) veoma su zainteresovani  se i giganti poput američkog Boeing-a sa svojim avionima F/A-18 i F-15EX, Lockheed Martin sa F-21 i švedski SAAB sa JAS-39 Gripenom, ali i još nekoliko proizvođača aviona.

Planirano je da mornarički modeli Rafala budu bazirani na nosačima aviona INS Vikrant i INS Vikramaditya. Ovo je tek prvi korak u poručivanju aviona: Francuska tek treba da izvrši procenu indijskog zahteva i da eventualno pošalje pismo prihvatanja zahteva.

Tek nakon toga se ulazi u pregovore o ceni proizvodnje 26 mlaznjaka. Potpisivanje eventualnog ugovora moglo bi se očekivati tokom 2024.

Kompanija Dassault Aviation (Daso) suočava se sa porastom zahteva za svojim borbenim avionom  4+ generacije nakon što je na osnovu ugovora koji su potpisale vlade u Parizu i Nju Delhiju isporučila 36 Rafala za IAF.

Nedavno su francuski mediji objavili vest da je Dassault dobio posao opremanja ratnog vazduhoplovstva Saudijske Arabije ovim avionima, nakon što je Nemačka stavila veto na proizvodnju aviona marke Eurofighter Typhoon za potrebe vlade u Rijadu.

Hrvatska je poslednji inostrani korisnik ovog aviona i isporuka se očekuje naredne godine, o čemu je Aero.rs pisao.

Rafale je još 2013. godine pobedio na tenderu u okviru kog je trebalo isporučiti 126 lovaca u okviru programa nabavke srednjih višenamenskih borbenih aviona (Medium Multi-Role Combat Aircraft - MMRCA)


"IAF planira da uvede šest eskadrila višenamenskih borbenih aviona po fazama. Brzina uvođenja bila bi povezana sa našom Made in India incijativom. Do sada smo dobili ponude od osam velikih proizvođača ovakvih vazduhoplova", izjavio je glavnokomandujući IAF-a maršal V. R. Čaudri indijskim medijima.

Eksperti smatraju da se uži izbor sveo na avione F-15EX i Rafale i ali i da JAS-39 Gripen nije isključen iako znatno manji i jeftini od prva dva i pogonjen samo jednim motorom.

Rafale je dvomotorni višenamenski borbeni avion četvrte generacije, koji je dizajniran da bude okosnica Armée de l'Air et de l'Espace do 2040. godine. Prvi put je poleteo 1986. godine, a u uveden je u upotrebu - u prvim varijantama - početkom ovog veka.

Namenjen je da izvršava zadatke protivvazdušne odbrane, premoći u vazdušnom prostoru i dejstva vazduh-zemlja. Osnovne varijante su C, dvosed B i mornarički M.

Moguću nabavku bar jedne skadrile Dassault Rafale za srpsko RViPVO, više puta su spominjali najviši državni predstavnici, uključujući i predsednika Srbije Aleksandra Vučića. Prema tim navodima, razgovori o eventualnoj nabavci traju već više od godinu dana.

https://www.youtube.com/watch?v=6PzbZ4FUBTQ


Izvor (https://aero.telegraf.rs/vojna-avijacija/3779696-indija-zeli-rafale-i-na-nosacima-aviona)


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: kumbor on November 09, 2023, 10:32:39 pm
Да би неки авион могао базирати на носачу авиона, није довољно поставити га на палубу или у хангар и монтирати му "ону куку"  :super за качење сајли на палуби при заустављању на слетању (arrester hook)! Треба ојачати стајни трап јер су напрезања далеко већа него при слетању на аеродром, треба препројектовати и заменити делове змаја авиона уз употребу материјала отпорних на корозију од сланог ваздуха, прскања морске воде, итд, итд. Ни Ф-15 ни Грипен немају палубне верзије, нити се то предвиђа. Остаје само Рафал-М.


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: milan55 on November 10, 2023, 06:31:54 am
Kumbor, zasigurno su uvjeti baziranja na nosacu zrakoplova drugaciji nego na zemaljskim aerodromima. Ucestale su i kontrole stajnog trapa i opterecenih dijelova krila i trupa, ovisno gdje je stajni trap pricvrscen. Prije 40 godina se pojavio problem ,da na zrakoplovima DHC-8 serija 100,200 i 300 postoji opasnost pucanja kraka elise zbok korozije u unutarnjem dijelu korijena kraka elise. Tada sam bio na vanjskoj stanici u Becu za Tyrolean i Rheintalflug i dosli su strucnjaci iz BF Goodrich sa aparatima za kontrolu materijala ultrazvukom. Rekli su mi da od mene idu u bazu Aviano da tamo pregledaju stajne trapove zrakoplova koji rotiraju preko Aviana na nosac 6.flote u Mediteranu i da ce ici po potrebi i na nosac. Te inspekcije su ucestalije nego se misli. Kako rekose staru maksimu :"slijetanje na nosac zrakoplova nije slijetanje, nego kontrolirani pad/crash." Velike sile djeluju na strukturu.
Svicarska od kada je sa britanskih zrskoplova Hunter,Vampir i Venom presla na americke F-5 i F-18 ima na svima ugradjene kuke za hvatanje sajli i sisteme na aerodromima sa sajlama za kocenje pri sletanju u slucaju ostecenja pisti. A na nosnom stajnom trapu sistem za hvatanje predvidjen za lansiranje sa katapultom. Svica nema nosace zrakoplova ,ali se taj uredjaj u nosu koristi za vucenje /slepanje zrakoplova u podzemna sklonista u brdima tzv. kaverne, jer ih ne vuku traktorima nego u sredini postoji sistem sina koji sigurno vuce zrakoplov u kavernu bez opasnosti da se osteti zrakoplov.

BTW Velicina, gabariti kaverne uveliko limitiraju izbor buducih zrakoplova za zrakoplovstvo svicarske, tako mislim da je i to razlog zasto su se odlicili za F-35 a ne za F-18 Super Hornet ili Eurofighter, jer mu je repni vertikalac pre visok. Mislim da bi Rafal isao ali nisam siguran? Postoje i drugi razlozi?


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: kumbor on November 10, 2023, 09:23:25 am


Iskustva sukoba poslednjih 30tak godina potvrdili su malu korist, a zapravo štetu "podzemnih" aerodroma. Ulazi se mogu lako zarušiti pogotcima preciznog oružja čime letelice bar privremeno ostaju zarobljene u brdu i beskorisne. Isto je i sa betonskim kaponirima jer "bunker buster" oružja probijaju svaki racionalni sloj betona. Slično je i sa upotrebom cluster municije za široko pokrivanje područja baziranja, jer letelice su "mekan" cilj. Zato se za smeštaj i održavanje danas pre koriste laki hangari, a preživljavanje se postiže rastresitim rasporedom i maskiranjem. Željava 1992., Slatina u Prištini i Batajnica 1999. su tipičan primer dobrih i loših strana jednog i drugog pristupa. Švajcarska ideja o arester kukama i arester sajlama na avionima i pistama kopnenog baziranja je odlična.


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: milan55 on November 10, 2023, 10:10:46 am
Stoji to sa podzemnim aerodromima ,ali isto tako cinjemica da CH ih ima jako puno i nisu ogromni kao Zeljava. Za neke se zna a za neke sumnjam?? No kao sto se kaze zaklela se zemlja raju da se sve tajne doznaju tako je i ovo upitno. Kao sto se ni po Zeljavi nije svako mogao setati, tako i u CH ne samo kod Kaverni ,nego kad sam isao u posjet raznim podzemnim utvrdama u grupi su bili i sada vec stariji ljudi koji su u njima sluzili mjesecima a da nikada nisu bili u drugim djelovima utvrde nego tek sada. Naravno da glavni ulaz koji ima nazovimo vrata otporna na nuklearni udar ? ali ima i nekoliko izlaza koji se ne koriste i za koje se malo zna. Sama disperzija je vec postignuta pored baziranja na auto putevima i tunelima i sa velikim brojem malih kaverni u brdima rasutih po cijeloj CH. Za par vecih se zna kao i za par tzv. Sleeping Base, stavljenih u status mirovanja. No to su relikviji iz hladnog rata koji su prestankom hladnog rata stavljeni u mirovanje , puno bunkera prodato privatnicima, no sa pojavom novih izazova, slijedece godine Svicarska razmislja da napravi novu reviziju i mnoge bunkere kao i velika ABH-o sklonista vrati u upotrebu?

P.S. Javno odavanje tajnih baza je u CH krivicno djelo. Prije par godina je procesuiran jedan novinar, jer je u novinama iznio podatke o par tajnih utvrda??
Sto znaju druge tajne sluzbe   nezna  se ,ali sigurno znaju nesto. Svicarci pokusavaju da doskoce novim vremenima i izazovima elektronske spijunaze. Do skora su kao zadnji na Svijetu imali biciklisticke jedinice-grenadire, golubove pismonose, pustili su ih iz sluzbe oko 7000 komada ,ali se ljubitelji iz civilstva i dalje o njima brinu. Kaze se da vaznije dokumente u Bernu ne salju preko elektronike nego se kucaju na pisacoj masini u vise kopija. Dosta su konzervativni . Imaju sklonista za 110% posto stanovnistva itd...
Ne dao Bog da sve to zatreba? Garancija ne postoji ali se trude.
BTW i iz zatrpanog podzemnog sklonista za Zrakoplove u Slatini na pristinskom aerodromu su kako sam cuo kasnije izvucene miguse 21 koje su nakon pregleda odletjele?
Kad sam bio jednom u posjeti muzeju na jednom vojnom aerodromu, muzej posvecen samo zrakoplovima i opremi  koja je bazira na tom aerodromu u blizini mi je prestao da radi navi na autu. Kasnije odlaskom je proradio. Jedan oficir mi je objasnio da su vjerojatno u vjezbi koja je taj dan bila na aktivnom dijelu aerodroma aktivirali privremeno signal za elektronsko ometanje signala GPS-a i ostalih GLONASS i drugi radi onemogucavanja gadjanja baze. U principu nije to dizvoljeno ali se kratko za vjezbu vjerojatno radi?


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: kumbor on November 10, 2023, 11:07:23 am


Za Slatinu je tačno da je pred ulazom bila velika rupa u betonskom krovu predprostora, delova betona i armature uokolo, te da unutrašnjost nije postradala. Avioni su bili blokirani dok su trajala dejstva NATO, a čim su prestala sve je brzo raščišćeno i svi avioni su odleteli na sever. Greška sa blindiranim vratima na Šipčaniku rezultirala je požarom i lančanim uništenjem svih G-4 unutra.


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: B051LjKo on November 10, 2023, 05:44:22 pm


Iskustva sukoba poslednjih 30tak godina potvrdili su malu korist, a zapravo štetu "podzemnih" aerodroma. Ulazi se mogu lako zarušiti pogotcima preciznog oružja čime letelice bar privremeno ostaju zarobljene u brdu i beskorisne. Isto je i sa betonskim kaponirima jer "bunker buster" oružja probijaju svaki racionalni sloj betona. Slično je i sa upotrebom cluster municije za široko pokrivanje područja baziranja, jer letelice su "mekan" cilj. Zato se za smeštaj i održavanje danas pre koriste laki hangari, a preživljavanje se postiže rastresitim rasporedom i maskiranjem. Željava 1992., Slatina u Prištini i Batajnica 1999. su tipičan primer dobrih i loših strana jednog i drugog pristupa. Švajcarska ideja o arester kukama i arester sajlama na avionima i pistama kopnenog baziranja je odlična.

''Lako'' je neopisivo lako za napisati, a tesko za sprovesti u praksu. na primjeru Ukrajine vidimo da je nevjerojatno jeftino proizvesti roj od 50 dronova i poslati ih na neprijateljski aerdrom. Veicna navedenih ima laku bojnu glavu, koja ne moze probiti niti jedno utvrdjeno skloniste. Vidi zadnja dva primjera lanceta po Migu 29 i Su-25. Da su bili ne u sklonistu, nego i limenom hangar, ne bi im bilo nista.

Bunker buster ce razvaliti bilo koji bunker, ali da bi ga lansirao, moras biti iznad njega (dodaj par desetaka km) a tu si u dometu PZO. Isto tako, nitko ne zna koje je skoniste prazno, a koje nije... itd. itd. itd.


Vracamo se u WWI pomalo, svaka utvrda vrijedi.


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: proxy1969 on November 17, 2023, 09:28:29 pm
[attachment=1]

[attachment=2]


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: Kubovac on December 18, 2023, 03:38:55 pm
Saudijska Arabija pregovara o nabavci 54 borbena aviona Rafale

Izvršni direktor Dassault Aviation, Eric Trappier, potvrdio je da Saudijska Arabija pregovara sa njima o nabavci 54 borbena aviona Rafale.

Ova potvrda dolazi šest nedelja nakon što su se prvi put pojavili izveštaji da su Saudijska Arabija i Dassault otvorili diskusiju o tom pitanju.

Paralelno, francuski proizvođač se takođe priprema da potpiše ugovor sa Indijom o nabavci 26 aviona Rafale za indijsku mornaricu.

Od 285 jedinica Rafale koje su prodate na izvoznom tržištu od potpisivanja prvog ugovora sa Egiptom 2015. godine, 171 jedinicu su kupili susedi države Saudijske Arabije, odnosno Ujedinjeni Arapski Emirati sa 80 jedinica Rafale F4 i Katar sa 36 jedinica.

Zatim Egipat sa 55 jedinica, Indija sa 36 jedinica, Indonezija sa 24 jedinice (18 jedinica treće serije još čekaju na ugovore) i druge zemlje.

„Moramo da budemo uporni u ovim razgovorima“, rekao je Trapijer odgovarajući na priliku da izvozi Rafale u Saudijsku Arabiju.

U međuvremenu, Dassault trenutno dovršava verziju Rafale F5 za francuske vazduhoplovne i svemirske snage.

Planirano je da avion postane potpuno operativan 2030. godine.

https://www.youtube.com/watch?v=uVfMG2K5guM


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: Kubovac on January 17, 2024, 08:41:46 pm
Pala nova narudžbina: Kupuju čak 42 "rafala"

Francuska je naručila 42 borbena aviona "rafal" od Dassault Aviation-a u ugovoru vrednom više od 5 milijardi evra, objavilo je ministarstvo odbrane.

Kupovina dolazi u trenutku kada francuski zakonodavci izražavaju zabrinutost zbog francusko-nemačkog projekta razvoja naslednika rafala. Ne očekuje se da će sistem Future Combat Air, kao što je poznato, ući u službu pre 2045. ili 2050., prema odboru za odbranu francuskog Senata, piše DefenseNews.

Francuska agencija za nabavku odbrane obavestila je Dassault Aviation kao i dobavljače opreme Thales, Safran i MBDA o ugovoru za petu fazu proizvodnje aviona, saopštilo je ministarstvo.

"Ovo je izvrsna vest za naš suverenitet i bezbednost kao i za naše oružane snage, koje će imati koristi od dodatnih "rafala" s modernizovanim operativnim sposobnostima", rekao je ministar oružanih snaga Sebastajn Lekorn.

Rafal je ušao u službu francuske mornarice 2004. i francuskog ratnog vazduhoplovstva 2006., a delovao je u Avganistanu, Libiji, Maliju, Iraku i Siriji. Najnovijim ugovorom ukupan broj rafala koje je Francuska naručila iznosi 234, uključujući posebnu narudžbinu 2021. za 12 lovaca koji će zameniti avione prebačene u Grčku.

Izvozne narudžbine za rafale trenutno iznose 261 novi avion, uključujući Egipat, Indiju, Ujedinjene Arapske Emirate i Indoneziju. Osim toga, Grčka i Hrvatska kupile su svaka po 12 polovnih "rafala" od francuskog ratnog vazduhoplovstva.

Avioni bi trebalo da dobiju nadogradnju na standard F5 2030-ih, prema ministarstvu. Senat je pozvao Dassault Aviation da započne rad na nadogradnji — koja bi mogla da uključi bespilotnu letelicu temeljenu na evropskom programu borbenih bespilotnih letelica nEUROn — već 2024. zbog neizvesnosti oko Future Combat Air sistema. FCAS bi mogao koštati dva do tri puta više od "rafala", dok bi izvoz bio podložan odobrenju nemačkog partnera, rekli su senatori u izveštaju iz novembra.

Sve dok FCAS ne postane operativan, Francuskoj će trebati vrhunski lovac koji će osigurati vazdušnu komponentu svog nuklearnog odvraćanja, rekao je Odbor za odbranu.

"Rafal" se smatra lovcem 4,5 generacije, sličan Eurofighter Typhoon-u i Sabovom Gripen-u, a uključuje bazičnu stealth tehnologiju, sposobnost održavanja nadzvučne brzine bez upotrebe naknadnog sagorevanja kao i delovanje na mete izvan vizuelnog dometa.

Dassault Aviation je rekao da postojeće narudžbine "rafala", uključujući novi ugovor, znače da će proizvodna linija aviona biti aktivna bar sledećih 10 godina.

Kompanija je 2023. primila narudžbine za 60 "rafala", uključujući 42 za Francusku i 18 za Indoneziju, u poređenju sa 92 izvozne narudžbine 2022., prema finansijskim podacima objavljenim u petak. Isporuke prošle godine iznosile su 13 aviona, što je na kraju jedan lovac manje nego što je isporučeno 2022. Broj narudžbina za "rafale" povećao se na 211 krajem decembra, uključujući 141 za izvoz; na kraju 2022. bio je 164.

Najnoviji dogovor prvi je veći izdatak prema francuskom zakonu o vojnom budžetu za razdoblje od 2024. do 2030. godine, saopštiloje ministarstvo, prenosi Jutarnji list.


Izvor (https://www.b92.net/biz/vesti/svet/pala-nova-narudzbina-kupuju-cak-42-rafala-2466668)


Title: Re: Dassault Rafale
Post by: Kubovac on January 18, 2024, 01:49:54 pm
Još jedan prilog o francuskoj nabavci 42 aviona Rafale.....

Dassault Aviation dobija narudžbu za 42 Rafala za francusko vazduhoplovstvo

Krajem decembra 2023. godine, francuska agencija za nabavku odbrane (DGA) dodelila je Dassault Aviation narudžbinu za 42 borbena aviona Rafale, poznata kao „tranša 5“, za francusko vazduhoplovstvo (AAE).

„U ime Dassault Aviation i 400 kompanija uključenih u Rafale program, želeo bih da se zahvalim Ministarstvu za oružane snage, DGA i AAE na ponovnom poverenju. Spremni smo i odlučni da iskoristimo naše veštine kao glavni izvođač i integrator kompleksnih sistema da bismo služili suverenitetu naše nacije. Ovaj vojno-industrijski suverenitet je izuzetak u Evropi. To garantuje superiornost naše borbene avijacije. To je takođe prednost za diplomatski uticaj i ekonomska snaga u izvoznoj trgovini“, kaže Erik Trapije, predsednik i izvršni direktor Dassault Aviation.

Rafale je tehnički, operativni i komercijalni uspeh koji nastavlja da pozicionira Francusku na nivou svetske klase u borbenim avionima.

Rafale je dizajniran da evoluira prema uzastopnim standardima, kako bi prilagodio najnovije tehnologije potrebama korisnika. Standard 4, koji se posebno fokusira na povezivanje, je u razvoju. Standard 5, koji se trenutno priprema za lansiranje, doneće nove mogućnosti u združenoj borbi.

Rafale je uspešan na izvoznom tržištu, sa sedam zemalja kupaca do danas. Knjiga narudžbi, plus novi ugovor „tranša 5“, obezbeđuju proizvodnu aktivnost u narednih deset godina.

https://www.youtube.com/watch?v=py3raR0zaH4



Title: Re: Dassault Rafale
Post by: relja on January 18, 2024, 02:11:33 pm
Nigde se ne spominje:
da li se novi Rafali kupiju za Francusku zbog redovne modernizacije ratnog vazduhoplovstva i zanavljanja tehnike ili zbog povećanja sadašnje formacije i re-aktiviranja nekih jedinica?