PALUBA

Ratna mornarica => Brodska oružja i sistemi => Topic started by: Dylan Dog on July 25, 2009, 02:37:25 pm



Title: Kashtan-M
Post by: Dylan Dog on July 25, 2009, 02:37:25 pm
Predistorija

SSSR je pocetkom 60 - ih prvi uveo u naoruzanje protivbrodske rakete SS - N - 2 Styx . Rusi su prvi shvatili koliko je to efikasno oruzje , pa su prvi krenuli i u projektovanje protivmera . Sredinom '63. započet je razvoj brodskog topa za blisku protivvazdušnu odbranu AK-630 . Rusi su '67. predstavili prvi CIWS ( Close In Weapon System ) na svetu . To je bila automatizovana kupola sa sestocevnim topom kalibra 30 mm tipa gatling AK - 630 , a kupolom je upravljao radar . Automat oznake AO - 18 ima 6 cevi kalibra 30 mm . Radi na principu korišćenja energije barutnih gasova , a za početak ciklusa koristi se komprinovani vazduh . Teoretska brzina gađanja je 5.400 granata u minutu ! Pokretanje kupole po pravcu , i topa po elevaciji je elektrohidrauličko . Borbeni komplet se sastoji od 2000 granata u magacinu i 1000 granata u rezervi . Koriste se dve vrste granata : razorno - parčadne ,  i razorno - parčadno - obeležavajuće . Ovo oruzje je uslo u sastav svih sovjetskih povrsinskih brodova pocevsi od klase krstarica Kresta II pocetkom 70 - ih . Slicno oruzje je postavljano i na raketne fregate ratne mornarice SFRJ.

[attachment=1][attachment=2]
Istorija

Istovremeno se pocela rapidno povecavati pretnja sovjetskoj floti u vidu krstarecih, i protivbrodskih raketa, pa je naredjeno konstruisanje potpuno novog oruzja. Zadatak projektovanja i razvoja je ponovo poveren birou iz Tule pod rukovodstvom Arkadija Šipunova. Za taj projekat se zainteresovala i kopnena vojska kojoj je trebala zamena za samohodni PVO sistem ZSU-23-4 Shilka. Rezultat je bio mobilni PVO hibridni sistem 2S6 Tunguska i njegov mornaricki pandan Kashtan (CADS-1 prema NATO klasifikaciji). Sistemi su bili vrlo slicni i upotrebljavali su veliki deo iste elektronske i elektroopticke opreme.

Posle serije testova na zemaljskim poligonima Kashtan je '83. instaliran na raketni camac P-71 "Munja", na kom su nastavljena ispitivanja u Crnom moru. Kashtan je usao u operativnu upotrebu '89. na krstarici Kalinin. Poboljsana verzija Kashtan-M nastala je 2000., a karakterise je poboljsan sastav za kontrolu vatre (pozajmljen sa zemaljskog sastava Pancir-S), vise raketa brod-vazduh veceg dometa, usavrseni topovi, i nova mogucnost da bude opremljena samo elektrooptickim senzorima (sto umanjuje cenu, a Kashtan-M je predviđen i za izvoz).

[attachment=3][attachment=4]
Kashtan - M opremljen samo elektro - optickim senzorima , i Kashtan - M kada dejstvuje
Svrha

Kashtan - M je predvidjen za neposrednu PVO brodova deplasmana veceg od 500 tona , ukljucijuci i nosace aviona . Jednim borbenim modulom Kashtana - M moze se istovremeno da dejstvovati na  4 krstarece rakete , uz koriscenje topova i raketa , sto se smatra dovoljnim za manje brodove . Na vece brodove , na koje bi atakovalo vise krstarecih raketa , mogu se ugraditi po dva borbena modula na svaku stranu broda . Tada se istovremeno moze gadjati 6 krstarecih raketa ( nosac aviona " Admiral Kuznjecov " nosi 8 borbenih modula 3M87 Kashtan - M ) . To omogucava obzirom da se krstarece rakete obicno pojavljuju u intervalima od 2 - 4 sekunde istovremeno dejstvo na 15 krstarecih raketa !

Kashtan je jedini u svetu brodski, odbrambeni, hibridni raketno-artiljerijski sistem bliskog dometa! Svojom neverovatnom vatrenom moci, i efikasnoscu oruza po priznanju zapadnih strucnjaka zauzima sam vrh u kategoriji oruzja za blisku PVO. Projektanti su se trudili da naprave sistem za blisku PVO broda koji ce i u buducim sukobima sa sve modernijim protivbrodskim raketama imati verovatnocu njihovog uništavanja vecu od 95% i pružanja mogucnosti preživljavanja broda vecu od 90%! Te performanse su omogucene upotrebom 2 automatska 30 mm-ska topa velike vatrene moci, i 8 raketa brod-vazduh. Sistem ima sofisticirani radar, koji radi u "K" frekventnom opsegu opsegu sa frekvencijom 18-27 GHz, instaliran na svakom borbenom modulu; Pozitiv MЭ1.2 (NATO oznaka Cross Dome) sposoban otkrivati ciljeve na udaljenostima od 15-110 km, i može istovremeno pratiti 30 ciljeva, a služi za kontrolu vatre i elektroopticki sistem za pracenje/navodenje raketa.

[attachment=5]
Dva borbena modula 3M87 sistema Kashtan - M na kineskom razaracu Taizhou
Borbeni modul 3M87                

Kashtan - M se sastoji od jednog borbenog modula 3M87 ( " Hot Flash " po NATO klasifikaciji ) koji objedinjuje dva tipa naoruzanja raketno i artiljerijsko , i komandnog modula unutar broda . Komandni modul može istovremeno upravljati sa šest borbenih modula . Višeantenski borbeni modul 3M87 ima 3D radar za otkrivanje ciljeva i identifikaciju , po jedan televizijski ( TV ) , i optički kanal sa automatskim sistemom za praćenje cilja , i skladiste sa 32 rakete . Sistem u zavisnosti od situacije automatski bira vrstu procedura za navodjenje raketa ( podržan je radarskim , televizijskim , i optičkim kanalom ) . Mala brzina reakcije , velika brzina i gustina paljbe daju mogucnost uspešne odbrane od masovnih raketnih napada .

[attachment=6][attachment=7]
Kashtan i Kashtan - M sa 6 odnosno 8 raketa brod - vazduh ; desno od radara su elektrooptički senzori
Vreme reakcije sistema je 3 - 7 sekundi , i moze gađati ciljeve na udaljenostima 0,3 - 10 km , i visinama 0 - 6 km . Borbeni modul 3M87 ima težinu od  5,5 - 7,5 tona ( u zavisnosti od vrste senzora koje koristi ) visinu 2,25 m i zahteva prostor za slobodnu rotaciju širine 2,76 m . Prema navodima proizvođača sistem navođenja je toliko precizan da je moguce radarskim navođenjem dovesti vlastitu presretačku raketu na samo 2 - 3 metra od protivbrodske rakete , koja leti samo nekoliko metara iznad talasa , odnosno na samo jedan metar udaljenosti televizijsko - optičkim sistemom navođenja , na bilo kojoj visini !
[attachment=8][attachment=9]

Artiljerijsko naoružanje

Automatski topovi GSh - 6 - 30KD 30 mm , koji rade na principu povratnih gasova proizvod su biroa Šipunova i Grizaeva . Oni su konstruisali sestocevni rotirajuci top na principu Gatling , sa hladjenjem cevi destilovanom vodom . Hladjenje cevi je od velike vaznosti za oruzja sa velikom brzinom paljbe u dugim rafalima , jer produzava radni vek topa . Konstruisan je i poseban sistem dostave municije " linkless " sa municijom koja nije povezana u dugacke redenike . Top je tezak 230 kg . Poslednja evolucija topovskih cevi AO - 18KD koristi standardnu municiju 30 x 165 mm tezine zrna 400 grama , sa povecanom pocetnom brzinom zrna od 960 m/s odnosno 1.100 m/s za podkalibarnu municiju ( veca pocetna brzina zrna od topa GAU-8/A Goalkeeper ) . Najimpresivniji podatak vezan za top je njegova teoretska brzina paljbe od 6.000 zrna u minuti . Obzirom na to da oba topa zajedno mogu ispaliti 12.000 zrna u minuti , tj. 200 u sekundi , postaje jasno koliko su važnosti Rusi posvetili posljednjoj liniji odbrane broda od protubrodskih raketa na bliskim udaljenostima . Za svaki top spremno je za paljbu po 1000 zrna , a zrna su smestena u dva posebna bubnja sa po 500 zrna . Kashtan - M ima 2,5 - 4 puta vece borbene mogucnosti od americkog sistema GAU-8/A Goalkeeper , i 1,5 - 2 puta vece od brodske varijante francuskog sistema Crotale ! Ruski konstruktori tvrde da je top GSh - 6 - 30KD po vise karakteristika bez premca u svetu .
Raketno naoružanje

[attachment=10]
Raketa 9M - 311 - 1E ( SA - N - 11 Grison po NATO klasifikaciji ) ima duzinu od 2,562 m , precnik 76/152 mm ( sa raširenim stabilizatorima 252 mm ) i težinu od 43,6 kg . Bojna glava rakete ima težinu od 9 kg . Pocetna brzina rakete je nešto više od 900 m/s . Gotovo identicna raketa ( SA-19 ) mornarickoj verziji koristi se na zemaljskom mobilnom sistemu 2S6 Tunguska . To je dvostepena raketa smestema u kontejner / lanser u kome je spremna za delovanje . Ukupma tezina rakete i kontejnera je 60 kg . Prvi stepen precnika 152 mm sadrzi raketni buster motor za ubrzanje . U drugom stepenu rakete ciji je precnik 76 mm smešten je raketni motor , sistem za navodenje , fragmentisana bojna glava i blizinski upaljac . Maksimalni domet rakete je više od 10 km . Ove rakete ce najverovatnije daljim usavrsavanjem biti zamenjene raketama 9M - 335 koje se koriste na zemaljskom sistemu Pancir - S koji ima domet od 12 km , ili čak raketom 57E6 sa poboljšanog sistema Pancir - 1E koji ima domet od čak 20 km, visinu delovanja od 10 km i maksimalnu brzinu od 1300 m/s ( 4680 km/h ) .

Zaključak

http://www.youtube.com/watch?v=nIEioMy5EU0

Zbog cega je Kashtan-M ispred ostalih brodskih PVO sistema bliskog dometa:
 - na jedan komandni modul se vezuje 6 borbenih modula
 - objedinjavanje raketa i topova u jednom orudju. Rakete unistavaju krstarece rakete na velikim, a topovi na malim daljinama
 - veoma precizan integralni sistem za vodjenje, koji obuhvata radarski kanal za vodjenje, i televizijsko-opticki kanal za vodjenje uz automatsko pracenje cilja
 - zajednicka obrada radarskog i televizijsko-optickog kanala za vodjenje uz automatski izbor optimalnog rezima
 - korelacijom kontrasta signala televizijsko-optickog kanala i pamcenjem slike cilja, cime se postize pouzdano pracenje cilja u odnosu na njegovu pozadinu
 - primena 2 automatska topa GSh-6-30 KD koji ispaljuju 200 granata u sekundi
 - potpuno automatizovan rad od otkrivanja cilja do njegovog unistenja
 - primena raketa malih dimenzija velike pokretljivosti cime Kashtan-M ima 2-4 puta vecu ubojnu moc u odnosu na orudje sa samo artiljerijskim naoruzanjem

[attachment=11]


Title: Re: Kashtan - M
Post by: Dylan Dog on August 13, 2009, 02:26:13 pm
Podaci za sve Ruske mornaricke sestocevne topove kalibra 30 mm:
http://www.navweaps.com/Weapons/WNRussian_30mm-54_ak-630.htm


Title: Re: Kashtan-M
Post by: MOTORISTA on April 14, 2013, 12:53:29 pm
http://www.youtube.com/watch?v=fYzZ4hz2wVE


Title: Re: Kashtan-M
Post by: kumbor on April 14, 2013, 11:48:23 pm
Top GSh (Grjazev/Šipunov) 6-30 KD razlikuje se od ostalih verzija toga topa većom dužinom cevi (pominje se dužina od 2,4m), što osim izvesnog povećanja početne brzine na ustima cevi daje (kažu) bolju trajektoriju zrna, a kako je uvedena u upotrebu APDS municija "Kerner" i bolje dejstvo na cilju. Sam naziv sistema - kaštan je izvozni naziv sistema koji se u VMF RF zove kortik, ovo pominjem da se ne podajemo zabunama koje Rusi namerno izazivaju raznim nazivima. Problem kod AK-630 je po ruskom tumačenje upravo u nedovoljnom dejstvu zrna na cilju, naročito kad je cilj krstareća raketa/raketa brod brod ili vazduh-brod, zbog čega je Goalkeeper sa topom GAU 8A (7/30mm znatno efikasniji. Promenama u dužini automata, uvođenjem nove municije i nešto povećanom kadencom ta razlika bi po ruskom shvatanju trebalo da se bitno smanji, što je i dokazano poligonskim ispitivanjima, gde je sistem pokazao jednaku ili bolju efikasnost u poređenju sa Goalkeeperom. Masa sistema je navedena skoro sigurno bez municije i raketa u kontejnerima, jer je puna borbena masa bitno veća. Rusi su prvobitno želeli da kortik/kaštan zameni AK-630 kao oruđe bliske i protivraketne PVO  zamenom sistema relativno jednostavnim zahvatom. Pokazalo se u operativnoj upotrebi da je prosta zamena nemoguća jer je jedina sličnost dva sistema koja olakšava zamenu - prečnik palubnog prstena za njegovu montažu.  Iako je u ovom slučaju reč o ambiciozno zamišljenom artiljerijsko-raketnom sistemu, njegovi gabariti su znatno veći po svim parametrima, a masa onemogućava njegovu montažu na brodovima ispod 1000 tona (mada je ugrađen na nekoliko korveta tipa Tarantul,  sa D oko 400 tona). Sile inercije sistema su povelike, što sigurno utiče na ugaonu brzinu pokretanja sistema po azimutu i elevaciji. Kako su kod usavršenog sistema smanjili njegovu osnovnu masu do 5,5 tona (za verziju sa optoelektronskim sistemom), nije mi jasno, a ako je to stvarno tako, to je veliki uspeh. Naravno imajte u vidu da je to svakako masa bez municije i  raketa.


Title: Re: Kashtan-M
Post by: Рашо on April 15, 2013, 10:06:14 pm
Sam naziv sistema - kaštan je izvozni naziv sistema koji se u VMF RF zove kortik, ovo pominjem da se ne podajemo zabunama koje Rusi namerno izazivaju raznim nazivima.

Ma ne bi oni to namjerno. ;)


Masa sistema je navedena skoro sigurno bez municije i raketa u kontejnerima, jer je puna borbena masa bitno veća...

...Sile inercije sistema su povelike, što sigurno utiče na ugaonu brzinu pokretanja sistema po azimutu i elevaciji. Kako su kod usavršenog sistema smanjili njegovu osnovnu masu do 5,5 tona (za verziju sa optoelektronskim sistemom), nije mi jasno, a ako je to stvarno tako, to je veliki uspeh. Naravno imajte u vidu da je to svakako masa bez municije i  raketa.

Evo ponešto o masama:


                                                                   ЗРАК "Кортик"               ЗРАК "Кортик-М" с РЛС                 ЗРАК "Кортик-М" с ТОС

Масса ЗРАК                                                     15500 кг                            12500 кг                                             -

Масса боевого модуля с боекомплектом              12000 кг                            10000 кг                                         8000 кг

Масса боевого модуля                                       9500 кг                              7500 кг                                          5500 кг

Масса башенной установки без боекомплекта      6254 кг                              6254 кг                                          4500 кг


Title: Re: Kashtan-M
Post by: pvanja on April 24, 2013, 04:43:59 pm
http://www.youtube.com/watch?v=fYzZ4hz2wVE.


Title: Re: Kashtan-M
Post by: MOTORISTA on May 16, 2021, 12:28:23 pm
https://youtu.be/wg1PnTrLJr4