PALUBA

More, pomorstvo i unutrašnji plovni putevi => Trgovačka mornarica => Topic started by: brodarski on December 10, 2009, 09:26:27 pm

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info



Title: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on December 10, 2009, 09:26:27 pm
Sam naslov govori o čemu će se ovdje pisati. Kroz tekstove o Jadroliniji spomenuta su neka od tih društava. Spomenimo samo Krčko, Senjsko, Ungaro- Croata, Zaratina. Tu su i ona mlađa nastala spajanjem i udruživanjem iz potrebe za opstankom koje je nametnula oštra konkurencija većih brodara. Jadranska linijska i nešto starija Dalmatia pripadaju ovoj drugoj skupini. Postoje brodarska društva s jednim ili dva manja broda. Neki brodari su se brzo pojavljivali i još brže nestali sa scene. Među dioničarima pojavljivali su se trgovci, mesari, odvjetnici, političari, kapetani duge plovidbe, admirali, udovice. Bilo je ljudi svih zanimanja i onih bez zanimanja. Za vrijeme carevine rijedak je slučaj bio da se kao dioničar pojavio državni službenik ili netko u državnoj službi. U novoutemeljenoj narodnoj Kraljevini SHS već su i portiri u državnoj službi imali po koju dionicu. Ulaganje u brodove bio je unosan, ali i rizičan posao. Unosan ako je društvo imalo državnu subvenciju. Rizičan ako je održavalo manje isplativiju prugu. Većinom su s teškoćama poslovali oponenti carskom i kraljevskom domu. Pogotovi oni prema kraljevskom domu. Za vrijeme socijalizma, elektrifikacije i industrijalizacije stvoreni su novi odnosi. Starim vlasnicima su brodovi nacionalizirani i isplaćena je naknada. Kakva je bila, ne bih govorio. Brodovi su postali državni, pa društveni i svi smo bili vlasnici barem jednog rebatina, ako ne i cijelog rebra tih parobroda. Nekog je dopao i pojas za spašavanje.
Od pojave parobroda do danas  sjedišta najvećeg broja tih društava bila su u Hrvatskoj. Neka su imala operativna središta u Trstu, makar je na memorandumu naveden neki dalmatinski grad. Izvan Hrvatske jaka brodarska središta bili su Boka i Trst. Bez obzira na teritorijalnu i državnu pripadnost poslovanje tih društava bilo je međusobno povezano i zavisno. Bez obzira na oštru međusobnu konkurenciju i novčano zavisno od istih bankarskih središta.
Svaki prilog je dobro došao. Dionice, mjenice, dozvolei  rješenja za obavljanje prijevozničkih poslova. Svjedodžbe o brodovima itd.
kad negdje nenamjerno kiksnem slobodne ispravite i komentirajte.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: dzumba on December 10, 2009, 10:14:05 pm
Dopala mi se konstatacija da je neke zapao pojas za spasavanje. Rekao bih da su neki, nakon privatizacije, ostali i bez njega.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on December 11, 2009, 06:02:59 pm
Ne možemo niti u snu zaobići senjsko Brodarsko društvo utemeljeno 1867. godine. Dioničari su na godišnjoj skupštini 1871. donijeli odluku da se kupi parobrod obalne plovidbe. Parobrod se naručio u Stabilimento Tecnico Fiumano iz Rijeke. Bio je to prvi željezni parobrod naručen u jednom brodogradilištu na hrvatskoj obali. Taj parobrod je bio čuveni Hrvat. P/b  Hrvat je već iduće godine održavao prugu između Senja i Rijeke tičući Novi, Selce,Crikvenicu, Voz, Kraljevicu i Bakar.  U istom brodogradilištu naručen je i Vinodol od 158 BRT.  Riječki inženjer Otto Schilick projektirao je Hrvata i Vinodol. Upravo je p/b Vinodol bio uzrokom gašenja Brodarskog društva. Često se kvario i troškovi su pojeli aktivu društva koje je 1877. godine likvidirano.
Gašenjem ovog društva parobrodarstvo u Senju nije zamrlo. O tome u slijedećem nastavku.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: kukador on December 22, 2009, 10:24:09 am
evo "Hrvat"
danas sam ga stavio pod "jadroliniju", pa neka ga admin tamo skine....
[attachment=1]


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on December 28, 2009, 10:02:31 pm
prestankom rada '' Senjskog parobrodarskog društva '' nije zamrlo parobrodarstvo grada Senja.
Šestorica dioničara parobroda Hrvat nastavilo je poslovanje i održavalo prugu Senj - Rijeka. Tada se zovu
 '' Konzorcij parobroda Hrvat ''. Konzorcij u Kraljevici kupuje Primorca od 54 BRT i daje mu ime Vinodolac. Iz tog konzorcija nastaje tvrtka utemeljena 1879. godine '' parobrodarstvo Ivan Krajacz i drugovi u Senju ''. Uspješno društvo dobilo je čak subvenciju od 10 000 forinti za prijevoz poštanskih pošiljaka. Godine 1883.  društvo uspostavlja prugu Senj - Karlobag koja se od iduće godine produžava do Paga. Iduće godine kupljen je p/b Nehaj od 138 BRT koji je plovio na pruzi Rijeka- Senj-Zadar. Društvo je planskim rovarenjem izvana od Budimpeštanske vlade, a i trzavicama između članova izabralo jedinu preostalu mogućnost. Zajedno s riječkim društvom '' Švrljuga i dr. '' potpisalo je s Kraljevskim misnistarstvom trgovine Ugarske sporazum od 20. svibnja 1891. godine . Od 1. siječnja 1892. na scenu stupa novo društvo '' Ugarsko - hrvatsko parobrodarsko društvo '' sa sjedištem na Rijeci. Ungaro- Croata ulazi u život primoraca i otočana.
Ako ste pomislili da je parobrodarstvo Senja ovim zamrlo, prevarili ste se. Ne daju se Senjani. Još Hrvatska ni propala! O tom u idućem nastavku.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on December 29, 2009, 10:47:02 am
Moram se opet vratiti na društvo '' Parobrodarstvo Ivan Krajacz i drugovi ''. Poslovni i poduzetni kakvi su bili,  uspješno su širili svoje poslovanje. Od '' Hrvatskog brodarskog društva '' preuzeli su prugu Bakar – Rijeka i parobrod Grad Bakar.
Ovo je društvo u utemeljio Juraj Mikuličić 1872. godine. U bakarskom brodogradilištu društvo je sagradilo 1880. parobrod Grad Bakar od 49  BRT. Uslijed žestoke konkurencije društvo je  bilo prisiljeno likvidirati poslovanje. Juraj Mikuličić  zapamćen je  u hrvatskom  narodu kao donačelnik i načelnik grada Bakra. Njegovim  trudom i zalaganjem grad Bakar je 1883. godine dobio Nautičku školu.
   Krajacz i drugovi kupili su 1879, godine parobrod Primorac.  Primorac je pripadao
 '' Brodarskom društvu u Kraljevici ''. Društvo je utemeljeno 1876. godine na poticaj N. Polića. Kupili su u Trstu parobrod Capodistria od 54 BRT i dali mu ime Primorac. Redovito je plovio između Kraljevice i Rijeke. Društvo je poslovalo bez državnih subvencija i olakšica i bilo je prisiljeno 1879. prestati s radom.
S nadom u uspješno poslovanje rađala su se brodarska društva u Hrvatskom primorju. Kapital su uložili domaći ljudi. Bez subvencija i pogodnosti ( prijevoz pošte, oslobađanje od nameta i trošarina) bili su prisiljeni  ugasiti poslovanje i pruge predati jačoj tvrtci. Do pruga se teško dolazilo, a još su se teže uspostavljale. Sve je to bilo u nadležnosti Ugarske vlade koja Hrvatima nije bila sklona. Nije bila sklona ni Beču, gledao se vlastiti mađarski interes. Od Rijeke pa do Boke, novoutemeljena Ungaro – Croata  istisnuti će Lloyd  na mnogim prugama. Nisu računali na hrvatske poduzetnike iz Dalmacije. Ti su bili malo tvrđi i žilaviji zalogaj. O njima u nekom drugom nastavku.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on January 01, 2010, 02:53:39 pm
Senjska parobrodarska tradicija obogaćena je pojavom drvenog parobroda Interpido od 132 BRT. Kao vlasnici bili su kapetan Ivan Marušić i drug. Brod su kupili u Trstu i nazvali ga Senj. Senj je plovio između Senja i obližnjih luka. Poslije godinu dana društvo je prestalo s radom, a Senj je prodan '' Švrljugi '' iz Rijeke.

Žilavi Senjani nisu se predavali. U njihovoj lumaci  petrolja je još bilo i žar parobrodarstva razbuktao se pojavom novog društva već 1890. godine.
Bilo je to Hrvatsko primorsko parobrodarsko društvo. Ortaci Frane Olivieri i Mihovil Poščić kupili su u Francuskoj dvije željezne jahte i dali im imena Sokol i Zvonimir. Sokol će ploviti na novo uspostavljenoj pruzi Senj-Bakar-Rijeka, a Zvonimir će ploviti na pruzi Rijeka –Opatija. Od ljeta 1892. jednom tjedno održava društvo prugu Rijeka- Crikvenica- Novi Vinodolski- Selce- Senj s priključkom na Lloydov parobrod iz Trsta. Društvo je poslovalo uspješno i kao takvo je postalo opasno za Mađare. Društvo prestaje s radom 1984. godine i brodove prodaje Ungaro- Croati.
Ni to još nije kraj senjskog parobrodarstva, ne daju se žilavi Senjani.
Nastavak slijedi


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on January 19, 2010, 05:57:04 pm
Hrvatsko parobrodarsko društvo iz Senja utemeljeno je 22. srpnja 1902. godine. Interes za novo društvo bio je ogroman, a dionice su upisivane u Hrvatskom primorju i  Lici. Veliko iznenađenje je bio odličan odaziv novih dioničara iz Rijeke. Početni kapital je uložen u dvije novogradnje. U Chioggiji su naručena dva putničko teretna broda male obalne plovidbe. Bili su to Hrvatska i Ante Starčević. Zaplovili su na pruzi Senj- Rijeka,a od 1906. održavali su prugu  Rijeka – Trst. Uspješno društvo kupuje u Britaniji 1906. godine parobrod Petar Zrinjski. Petar Svačić kupljen je 1908. godine. Uspješno poslovanje nastavljeno je do Prvog svjetskog rata. Udruživanjem u Jadransku plovidbu 1922. godine nakon pola stoljeća prestaju postojati samostalni senjski brodari.  Vidimo da su tri senjska parobroda bili okosnica pri osnutku Jadrolinije 1947. godine. Senjsko parobrodarstvo nastalo na nacionalnom kapitalu nije bilo ozbiljan takmac brodarima s državnom potporom. U nekim trenutcima kad su Senjani dobro poslovali odmah bi izostale državne subvencije. U Senju su nastajala društva često onemogućavana u svom razvoju. Nastajala su iz potrebe povezivanja Senja s drugim mjestima,  sprečavanjem oticanja kapitala u druge sredine i zapošljavanjem domaćih ljudi. Senjane je krasio nacionalni ponos koji nikad nitko nije uspio zatrti, pa ni mađarska vlada. Do utemeljenja Republike Hrvatske, Senjsko parobrodarsko društvo jedini je brodar koji je imao u povijesti  hrvatski grb na dimnjaku.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on January 19, 2010, 10:20:51 pm
Slika zadovoljnih putnika na brodu Senjskog parobrodarskog društva. Mislim da je to bio Petar Svačić.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on January 20, 2010, 04:47:19 pm
Slaba međusobna povezanost  mjesta na otoku Krku uvjetovala je 1905. godine osnutak Krčkog parobrodarskog društva u Šilu. Jedino mjesto koje je s otoka Krka bilo povezano s Rijekom je sami Krk. Vezu Rijeka – Krk održavala je Ungaro-Croata. Prvi nabavljeni brod bio je Dinko Vitezić. Parobrod je bio nov, izgrađen u Napulju 1903. godine, ali malen, samo 16 metara duljine. Brod je bio u vlasništvu 11 dioničara iz raznih mjesta  na Krku. Plovio je pet puta  dnevno na pruzi Šilo – Crikvenica.



Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on January 20, 2010, 05:02:46 pm
Iza Krčkog parobrodarskog na Krku je utemeljeno još jedno društvo. U oglasu iz 1911. godine se navodi da je '' uredovni jezik hrvatski''.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: jadran2 on January 20, 2010, 05:09:05 pm
da nije parobrodarsko drustvo iz Punta??


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on January 20, 2010, 05:12:47 pm
Je iz Punta je.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on January 20, 2010, 09:14:10 pm
U Puntu je utemeljeno 1906. Austro-hrvatsko parobrodarsko društvo na dionice.  Raspolagalo je s 3 tisuće dionica od 150  tisuća kruna kapitala. S tim novcem sagrađeni su u Lošinju Frankopan i Kvarner. Frankopan je pristao u Puntu 1. listopada 1908. godine. Društvo su činili dioničari iz Punta, Baške, Vrbnika, Krka, Malinske i Omišlja. Društvo iz Šila spojilo se 1911. s puntarskim u jedno. Puntarsko društvo imalo je a početku rata brodove Slavija, Kvarner, Frankopan i Dinko Vitezić. Društvo je svoje brodove unijelo kao ulog u Jadransku plovidbu d.d. Sušak 1922. godine.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on January 22, 2010, 09:47:19 am
Zagrebački poduzetnik Leopold Schwarz sa svojom plovidbom  Društvo Leopoldo Schwarz u Rijeci uspješno je poslovao uz talijansku obalu. Nije konkurirao hrvatskim brodarima. Osnutkom Ungaro-Croate ušao je kao dioničar u to društvo sa kapitalom i brodovima.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on January 22, 2010, 11:25:03 am
Zagrebački poduzetnik Leopold Schwarz sa svojom plovidbom  Društvo Leopoldo Schwarz u Rijeci uspješno je poslovao uz talijansku obalu. Nije konkurirao hrvatskim brodarima. Osnutkom Ungaro-Croate ušao je kao dioničar u to društvo sa kapitalom i brodovima.

Društvo su utemeljili Zagrepčanin Schwarz i Girolamo Prister 1883. goddine. Počeli su s parobrodom Budapest od 119 BRT. Budapest je polazio iz Rijeke do sjevernih talijanskih luka. Od 1884. društvo održava prugu Rijeka Venecija. nabavlja se i p/b Ardgovan kasnija Venezia. Schwarz je od 1890. jedini vlasnik i šri svoje poslovanje. Na liniji Rijeka - Ancona plovi Agathe dvaputa na tjedan. Društvo 1892. gubi dva parobroda, Budapest je prodan, a Agathe je nasukana i oštećena kod Ancon. Iz Britanije 1893. stiže William od 655 BRT koji udaljenost Rijeka- Ancona prevaljuje za 8 sati. Društvo do kraja nabavlja dva suvremena parobroda  Daniel Ernö i Hegedus Sandor. U sklop Ungaro-Croate ulazi 1. siječnja 1901. s četiri parobroda. kao ulog donosi i dotadašnje subvencije.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on January 22, 2010, 02:24:02 pm
Još četiri društva utemeljena su u Rijeci. Jedno od njih je Brodarsko društvo Mate Švrljuga i drugovi.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on January 22, 2010, 07:30:56 pm
Mate Švrljuga kapetan duge plovidbe otvorio je prugu Rijeka-Opatija s parobrodom Abbazia. Čovjek je imao sluha za budući turizam. Brodarsko društvo Mate Švrljuga i drugovi utemeljeno je 1884. godine i pokazalo se pravim konkurentom svim ostalim društvima. P/b Ika održaava prugu Rijeka- Krk-Cres. P/b Dalmazia i Fiume održavaju pruge do Zadra i dalmatinskih luka. Društvo nabavlja Senj od Marušića i crnogorsku jahtu Sybil. Parobrodom Pola održava subvencioniranu prugu Zadar- Pula. Mate Švrljuga je čovjek čija riječ ima težinu u pomorskim krugovima. Ostat će desetljećima nezaobilazan čimbenik u pomorskoj politici nekadašnjeg carstva i buduće kraljevine. Ulazi s društvom u Ungaro-Croatu 1892. godine.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on January 22, 2010, 07:37:41 pm
Vjerujem da vam je svima dobro poznato ime  Luigi D´Ancona. Taj je gospodin od 1891-95. drvenim parobrodom Miz pab održavao prugu Rijeka- Kraljevica- Omišalj. To je bivša Vrana od 45 BRT koji je mogao ukrcati 100 putnika. Ta mala plovidba rijetko se spominje u bilo kakvim kronologijama hrvatskog pomorstva.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on January 22, 2010, 07:54:57 pm
Još jedna malo poznata plovidba široj publici. Vama poznavateljima ime je dosta poznato. Brodski konzorcij utemeljen je 1893. godine u Rijeci. S jednim brodom Eneo konzorcije je opstao dvije godine. Država mu nije subvenionirala prugu i Brodski konzorcije se ugasio.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on January 22, 2010, 08:05:47 pm
Parobrodarstvo Istre i Hrvatskog primorja završiti ću za sada s jednim turističkom plovidbom. Opatija je bila mamac za sve poduzetnike. U njoj je 1894. godine utemeljeno Brodarsko društvo Istria orientale. Zanimljivo dvojezično ime plovidbe. Nema dokaza da je plovidba ikad zaživjela, unatoč kapitalu od čak milijun forinti.
Malo ću prekopati moju pismohranu i zabilješke. Možda isplovi kakav novi podatak zanimljiv Palubarcima. Do tada molim popunite tekst sa slikama brodova gore navedenih plovidbi.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: jadran2 on January 22, 2010, 11:07:50 pm
Nelaki zadatak nesto naci, ali evo Palubarcima na ocjenu

evo jedan pecat koji se uobicavao stavljati na brodsku postu - pripada parobrodu Fiume - ono V.L.A. znaci Vapori di Lloyd Austriaco (brodovi Austrijskog Lloyda)

[attachment=1]

da li je ovo pismo stambiljano bas na nasoj Fiume ? (malo me buni  dodatak Pannonia?)

[attachment=2]

a da li je ovo parobrod Fiume nije sporno, samo da li je bas iz pripovijesti Brodarskog?

[attachment=3]


A, kasnije cu nastojati otici u pretproslo stoljece i iznijeti nekoliko podataka o jahti Sybil, gore spomenutoj.






Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on January 22, 2010, 11:11:52 pm
To je teretnjak Adrie.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: jadran2 on January 23, 2010, 12:15:33 am

Nase trazenje u vezi crnogorske jahte Sybil pocinje 1876.g. sa markizom Preaulx Angevinom, bogatasem koji je bio zaludjen brodovima i ocaran ljepsim spolom (ili obrnuto, sto je sve jedno).

Dao je te godine izgraditi prekrasnu celicnu jahtu od 107 stopa preko svega, deplasmana skoro 70 tona, sa dvocilindricnim parnim strojem, velebnog jedrilja koje je omogucavalo lako postizanje brzine od 11 cv. Posada je brojila 10 clanova.

[attachment=1]

Kako to kod bogatasa vec biva, vrlo se brzo zasitio ove ljepotice i prodao je vec sljedece godine, nikomu drugomu nego velikom zaljubljeniku u more - Julesu Vernu.

Poznata je i cijena - franaka 60.000. Dotadasnje njeno ime nije poznato, ali je poznat razlog njene prodaje - 107 stopa preko svega - bogatasu nije bilo dovoljno.

Jules Verne joj je dao ime "Saint Michel III", po svome sinu (vec je ranije imao manje jahte pod istim imenom I i II.)

Jahta je bila idealna za putovanja po Mediteranu, oko engleskog otocja i Baltiku.

Jules Verne je jahtu intenzivno koristio i na njoj nedvojbeno dobijao inspiracije za svoje romane.

[attachment=2]
[attachment=3]

Jedrio je na njoj desetak godina i sluhe da je zeli prodati nacuo je crnogorski knjaz Nikola koji je poslao predstavnike da uglave kupoprodaju. Cijena nije poznata, ali je datum bio 13.3.1886.

Jahta je sretno dovezena do Ulcinja, dano joj ime "Sybil". Medjutim nije proslo pet godina i knjaz ju je prodao u Trst za 12.500 forinti.

Razloga su navodno bila dva : visoki trosovi odrzavanja, a ujedno neveliki prostor za knjaza i njegovu svitu na duzim putovanjima.


Od 1891.g. jahtu drzi Hrvatsko obalno parobrodarsko drustvo iz Senja i daju joj ime "Sokol".

Nakon cetiri godine, vlasnistvo nad "Sokolom" prelazi u ruke Ungaro-Croate iz Rijeke gdje ostaje do 1913 i koristi se na liniji Senj-Bakar-Rijeka.

Zatim se prodaje Marku Martinolicu iz Malog Losinja koji joj daje novo ime "Toto".

"Totou" se trag gubi u ratnim vremenima (IISR), dokumentacija Martinoliceva brodogradilista je unistena.


Bilo je vise pokusaja ustanoviti sudbinu ovog povijesnog broda - za sada bez konkretnog rezultata.



  
 


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on January 23, 2010, 03:05:59 pm
Godina 1844. može se smatrati začetkom  parobrodarstva nezavisnog od Lloyda u Dalmaciji. Lloyd i Ratna mornarica sa svojim parobrodima isključivo su prometovali dalmatinskom obalom. Tu je uključena Boka i dio Albanije. Kada je u Šibeniku utemeljeno Jadransko rudarsko društvo tada pod talijanskim nazivom I.R. Societa montanistica Adriatica za eksploataciju siverićkih rudnika, javlja se potreba za parobrodom. Kupljen je 1844. parobrod Melania i otvorena je pruga prema Zadru i Splitu. Bio je to mali brodić nepodesan za promet putnika. Bilo je problema i s agentom, a Lloyd je predstavljao nepremostivu konkurenciju. Melania je 11. srpnja 1844. godine prestala prometovati prema Zadru. Bio je to hrabar pokušaj ali bez državne subvencije osuđen na propast. Brod je uskoro  prodan i proteći će puno Krke dok Šibenik ne dobije svog brodara.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on January 24, 2010, 06:54:38 pm
Skoro tri desetljeća su prošla dok se nije pojaviom poduzetni Trogiranin Petar Petrić. Nabavio je u Trstu mali parobrodić i nedje oko 1870. uspostavio putničko teretnu prugu Trogir-Kaštela-Split. Kasnije do Šibenika, pa onda do Makarske. Nije Petrić samo tu stao. Odvažio se do Metkovića.
Naš svijet traži uzore u pričama i pustolovinama što ih stranci serviraju. Zar Petrić nije bio avanturist? S jednim malim brodićem protiv moćnog Lloyda.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on January 24, 2010, 08:29:17 pm
Za grad Split 10. studenog 1879. je značajan datum. Tog dana  upisana su dva parobroda u Upisnik Lučke kapetanije Split. Bili su to Augusta od 35 BRT i Giulia od 8 BRT.
Augusta se u Splitu pojavljuje već 1878. godine.  Porinuta je u Gloucesteru 1875., a pokretao je parni stroj od 28 KS. Imala je vijak i bila željezne konstrukcije. Dosta suvremen brodić tog vremena.
Giulia da je preživjela bila bi odličan muzejski primjerak brodogradnje. Porinuta je 1878. u Strasfordu. Parni stroj od 30 KS pokretao je bočne kotače. Dvije godine kasnije, 1880. nabavljen je parobrod Spalato od 46 BRT. Upisan je 26. siječnja 1880. godine u Upisnik Lučke kapetanije Split. Parni stroj od 56 KS pogonio je bočne kotače. Nije imao svrdlo! Spalato je porinut 1867. u Dumbartonu. Vlasnici tih parobroda bili su dr Ivan Prini i Petar  Tartaglia, vlasnici otpremničke tvrtke. Nabavka tih parobroda bila je samo jedan od pokušaja utemeljenja solidne parobrodarske tvrtke. Već 1881. brodovi su prodani.  Augustu kupuje čuveni šibenski gradonačelnik Ante Šupuk. Viktor Korisni iz Opatije postaje vlasnik Giulie, a Spalato je kupio neki Grego i tako je otplovio u Grčku. Ostao je neprikosnoveni vladar Lloyd. Palubarci i vi Splićani upalite lumin 26. siječnja i sjetite se Spalata. Točno prije 130. ljeta ponio je ime svog grada.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on January 24, 2010, 08:45:34 pm
Pojedinačnih pokušaja s parobrodima je u Dalmaciji bilo dosta. Inicijativa nije bilo samo iz Dalmacije već i iz Trsta i Lošinja.
Parobrod Messagiere održavao je prugu od 1875-79. godine. Vlasnik mu je bio Petar Palese iz Trsta. Brod je plovio između Metkovića, Splita, Šibenika i Zadra. Kao zapovjednik navodi se I. Meyer.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on January 24, 2010, 10:42:09 pm
Pojava parobroda u našim krajevima nije lijepo dočekana. Parobrodi su trošili garbun, izbacivali čađu kroz dimnjak, a putnici su negodovali zbog šporkice. Kapetani upravo pristigli s jedrenjaka do kraja života nisu prežalili jarbole i jedra. Kad bi nekog zapovjednika s jedrenjaka prebacili na parobrod čovik bi poludija. U početku se to smatralo kaznom. Bokelji su se oštro odupiralii premještajima. Od 40 zapovjednika Lloydovih parobroda samo je 8 bilo bokeških kapetana. Da je bilo volje i želje na tim bi parobrodima bili sami Bokelji. Postupno su parobrodi prevladali, a jedan zapovjednik dobio je nadimak '' Jedivatra ''. Normalno, bio je iz Boke.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on January 24, 2010, 11:04:01 pm
Poduzetništvu pojedinaca nema kraja. Riječki parobrod Liburno kroz  1873/74. godinu povezuje Rijeku s dalmatinskim, grčkim i talijanskim lukama. Već je to komad broda od 252 registarskih tona.
Ove male notice bez slika su podaci iz ondašnjih novina.Te novine su izlazile na dvije ili četiri stranice s kratkim obavijestima. Tada još nema slika, samo pokoji crtež odjevnih i kućanskih predmeta. Najčešći su oglasi tipa: iznajmljujem, prodajem, najbolje liječi, za dame i gospodu itd. Hemoroidi se dosta često spominju u tadašnjim novinama.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: Boro Prodanic on January 24, 2010, 11:38:18 pm
Pojava parobroda u našim krajevima nije lijepo dočekana. Parobrodi su trošili garbun, izbacivali čađu kroz dimnjak, a putnici su negodovali zbog šporkice. Kapetani upravo pristigli s jedrenjaka do kraja života nisu prežalili jarbole i jedra. Kad bi nekog zapovjednika s jedrenjaka prebacili na parobrod čovik bi poludija. U početku se to smatralo kaznom. Bokelji su se oštro odupiralii premještajima. Od 40 zapovjednika Lloydovih parobroda samo je 8 bilo bokeških kapetana. Da je bilo volje i želje na tim bi parobrodima bili sami Bokelji. Postupno su parobrodi prevladali, a jedan zapovjednik dobio je nadimak '' Jedivatra ''. Normalno, bio je iz Boke.

Iz tog vremena je izreka "Kad su brodovi bili od drveta, a ljudi od čelika"!


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on January 25, 2010, 01:06:17 pm
Iz tog vremena je brod od željeza. Ljudi koji su bili na njemu odavno su pokojni, a on plovi i danas pod drugim imenom. Porinut je 1877. godine u Trstu kao Cavaliere de Chlumecky. Održavao je redovitu prugu između Metkovića, Brača, Splita, Šibenika i Zadra 1877-78. godine. Zapovjednik broda bio je tada kapetan Kuzma Vranković iz Starog Grada na Hvaru. Njegov vlasnik Aleksandar Cesare ishodio je godišnju subvenciju od 12 000 forinti i na pruzi Metković-Split prevozio je putnike i poštu. Parobrodarsko društvo A. Cesare prestalo je održavati prugu 1902. godine.
Sad povjesničari rata na Jadranskom moru i istraživači povijesti JRM odgonetnite koji je ovo brod. Prilažem sliku tog veterana koju sam snimio u Mandalini 1997. godine. Iza krme su mu tri stoljeća i dva milenija.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on January 25, 2010, 01:22:45 pm
Bilo bi lijepo kad bi neki Palubarac pronašao sliku parobroda Vilajet. Imao je 122 BRT i spadao je u veće parobrode tog doba. Održavao je 1875. prugu dvaput mjesečno Trst -Kotor u kojoj su bile uključene i dalmatinske luke. Zapovjednik  mu je bio kapetan Ante Mjošević. Vilajet je plovio od srpnja do rujna, tj. dva mjeseca, a vlasnik mu je bio Jakov Musani pok. Paškvala  sa Malte. Znači britanski državljanin rodom iz Dalmacije.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on January 25, 2010, 01:39:03 pm
Lošinjanin Ivan Tarabochia prometovao je sa svoja dva parobroda od rujna 1875. godine. Brodovi Alba i manja Pia polazili su iz Trsta tičući Zadar, Šibenik, Split, Makarsku i Kotor. Iz Trsta su vozili brašno, a u povratku stoku. Čista teretna pruga.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on February 01, 2010, 11:18:40 pm
Članak iz Primorca o osnutku parobrodarskog društva u Bakru.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on February 24, 2010, 11:27:18 pm
Ungaro-Croata reklamira svoje pruge u tadašnjem austrijskom tisku na njemačkom jeziku.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on February 24, 2010, 11:50:17 pm
Domoljubni Primorac redovito je donosio vijesti iz pomorstva. Ovog puta o parobrodima.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on February 25, 2010, 12:09:29 am
Primorac je imao svježe vijesti na kojima mogu pozavidjeti i današnje novine. Te 1874. godine nisu imali ni fax, ni internet. Vijesti su stizale brodovima, a poštu su nosili teklići.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: jadran2 on February 25, 2010, 08:21:28 am
Lijepi plakat Ungaro-Croata
[attachment=1]


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on February 25, 2010, 11:30:50 am
Predivan plakat. Nisam ga do sada vidio i bolji je nego ovi danas u photoshopu.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: jadran2 on March 02, 2010, 09:59:41 am
Naisao sam na lijepu fotografiju starog broda - evo price o prvom i jedinom tankeru na istocnoj obali Jadrana do kraja tridesetih (do "Peruna").

Sve je pocelo sa novogradnjom br. 598 koju je tadasnja rijecka rafinerija dala izgraditi 1892. u brodogradilistu Armstrong Mitchell & Co. Ltd u Newcastleu.

Radi se o tankeru od 2.373 t i nosivosti 3.610 t. duljine 92 m, sirine 11,5 i gaza 5,1 m

Porinut je 27.9.1892., a zavrsen u XI mj. iste godine.

Brod je imao parni stroj trostruke ekspanzije od 1.200 KS koji je preko jedne osovine/propelera davao brzinu od 10 cv. Prema ondasnjim obicajima imao je i  jedra kao ispomoc motoru.


Dobio je ime "Etelka"

Odmah nakon primopredaje otplovio je u Crno more u ondasnju rusku luku Batumi (sada Gruzija) na ukrcaj (azerbajdzanske) nafte iz Bakua (u znatnom dijelu u vlasnistvu brace Nobel i brace Rotschild) za rijecku rafineriju u vlasnistvu Madjara.

"Etelka" je tako 12.12.1892. stigla sa 3.500 tona sirove nafte i 24 clana posade sa kapetanom Franjom Sodicem iz Kostrene.

Sve fotografije prikazuju 'Etelku" sa karakteristicnim dimnjakom i zastavom parobrodarske kompanije Photogen Szallitasi RT, Fiume

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]

u kojoj je plovila od 1896-1909.

Te godine je prebacena u vlasnistvo Kriegsmarine pod imenom "Vesta"; nakon ISR potpada pod talijansku Regia Marina najprije pod imenin "Marte", zatim "Procione", pa od 1930. opet kao "Marte" pod kojim je i potopljena (tada vec pod njemackom zastavom) u 7/1944.g. nedaleko Livorna.

Podignut i predan kao otpad u 1947.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: jna on March 19, 2010, 11:08:53 pm
G. Brodarski , brod iz Mandaline je nekadašnji Pirat,zatim Felicio (imena datiraju 70-80 godina prošlog stolječa)znam da je bio u vlasništvu Kriljana i mislim da još plovi mogao bih se raspitati.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on March 20, 2010, 10:05:25 am
Bravo JNA. Brod plovi i danas pod imenom Felicio. Izbjegava lučke vlasti i šulja se ko pirat po šibenskom arhipelagu.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on March 20, 2010, 07:09:53 pm
Jerolim Marasović iz Skradina jedan je od pionira fotografije u Hrvatskoj. U vrijeme dok je snimao bio je to preskupi hobi i za imućnije građane. Fotografija nije bila dostupna baš svakome, a čovjek je morao imati i neka temeljna znanja koja baš na brdovitom Balkanu nije mogao steći. Zahvaljujući tom entuzijastu nastala je slika p/b Primo u Kanalu svetog Josipa.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: marinero on March 23, 2010, 11:37:32 pm
Brodarski, bili mozda mogao prepoznat koji je ovi prelijepi vapor slikan na mulu Stanicic (danasnja gradska riva Pine u Tivtu( 20-tih ili 30-tih godina prosloga stoljeca ? Prtobao sam uvecati sliku i procitati mu ime na krmi, ali nisam uspio, jasno se razaznaju samo posljednja tri slova imena i ona su "....OMA".


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: jadran2 on March 24, 2010, 12:11:02 am
Parobrod pripada drustvu Jadranska plovidba dd Susak.
Treba malo truda - iako su svi njeni brodovi vec postavljeni na forumu.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: jadran2 on March 24, 2010, 12:14:03 pm
To je najvjerojatnije "Salona" - znaci da je snimljena do 1931.g. kada je ime promijenjeno u "Ljubljana".
Za rata je kao plijen uzimaju Talijani; neposredno po kraju rata naletjela na minu i potonula - nije se vise obnavljala.

Evo jedne lijepe fotografije "Salone" dobro poznate vrlom sibenskom Palubarcu.

[attachment=1]


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: marinero on March 24, 2010, 03:01:23 pm
Vrlo vjerovatno je Salona.... U svakom slucaju, vrlo lijep brod! Hvala Jadrane!


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on March 24, 2010, 03:06:22 pm
To ti je Salona negdje dvadesetih godina. Upravo kad se čuveni Jure Suzanić ukrcao za malog.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on March 24, 2010, 03:11:27 pm
Brodarski, bili mozda mogao prepoznat koji je ovi prelijepi vapor slikan na mulu Stanicic (danasnja gradska riva Pine u Tivtu( 20-tih ili 30-tih godina prosloga stoljeca ? Prtobao sam uvecati sliku i procitati mu ime na krmi, ali nisam uspio, jasno se razaznaju samo posljednja tri slova imena i ona su "....OMA".
Salona sto posto. Ma gledam kako se ništa prominilo nije u odnosu na tonažu  stanovništva. Samo su mudantine i riđipeti danas puno manji.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: marinero on March 24, 2010, 05:41:11 pm
Brodarski, bili mozda mogao prepoznat koji je ovi prelijepi vapor slikan na mulu Stanicic (danasnja gradska riva Pine u Tivtu( 20-tih ili 30-tih godina prosloga stoljeca ? Prtobao sam uvecati sliku i procitati mu ime na krmi, ali nisam uspio, jasno se razaznaju samo posljednja tri slova imena i ona su "....OMA".
Salona sto posto. Ma gledam kako se ništa prominilo nije u odnosu na tonažu  stanovništva. Samo su mudantine i riđipeti danas puno manji.

Sto znaci da je danas takav prizor puno gori! :)


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on March 26, 2010, 07:25:08 pm
Red je zaključiti aktivno sudjelovanje na Palubi jednom lijepom slikom iz Prukljanskog jezera.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: galeb on March 26, 2010, 11:11:01 pm
zaključiti aktivno sudjelovanje na Palubi

Čekaj - kako to misliš ?  Ništa više ?! A što to ?

LP,


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on March 27, 2010, 07:23:28 am
Od sada pripadam ogromnoj promatračkoj većini. Samo gledam.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: galeb on March 27, 2010, 06:30:46 pm
Od sada pripadam ogromnoj promatračkoj većini. Samo gledam.

Nemoj mi reči, da ti je nestalo materiala ? (a uvek se i nešto novo nadje, te kako sam i na ABG napisao, ima još slika po arhivima, vreme je da dodje to van...)

Lp,


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on March 27, 2010, 06:40:35 pm
Ima materijala u arhivima Galebe. Sad pregledavam dolaske i odlaske brodova u Šibeniku 1945. godine. To ti je bolje od šampite i baklave zajedno. Kad vidiš te stranice šećer ti skoči od slasti na 11,7, a masnoća na 55. O trigliceridima neću govoriti. Samo kad ja pišem drugima skače tlak. Da  ne bi netko zbog mene dobio srčani ili moždani, onda najbolje ne pisati. Svi zadovoljni.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: galeb on March 29, 2010, 07:47:13 am
Ima materijala u arhivima Galebe. Sad pregledavam dolaske i odlaske brodova u Šibeniku 1945. godine. To ti je bolje od šampite i baklave zajedno. Kad vidiš te stranice šećer ti skoči od slasti na 11,7, a masnoća na 55. O trigliceridima neću govoriti. Samo kad ja pišem drugima skače tlak. Da  ne bi netko zbog mene dobio srčani ili moždani, onda najbolje ne pisati. Svi zadovoljni.
Ima materijala u arhivima Galebe. Sad pregledavam dolaske i odlaske brodova u Šibeniku 1945. godine. To ti je bolje od šampite i baklave zajedno. Kad vidiš te stranice šećer ti skoči od slasti na 11,7, a masnoća na 55. O trigliceridima neću govoriti. Samo kad ja pišem drugima skače tlak. Da  ne bi netko zbog mene dobio srčani ili moždani, onda najbolje ne pisati. Svi zadovoljni.

Pa čuj, treba uzeti u obzir, da treba imat dobro zdravlje, da se može izdržat, ako ne, ne gledas se to, heh. A šampita ili baklava - da se mene pita - ne može parirat dobri ribi. Čuo sam od nekoga iz Splita za bakalar na Viški način s medom. Ne znam kako izgleda ali mora da bude interesantno.

   Imaš koju fotku brodova, koji su plovili samo u Istri, te na relaciji Trst-Koper-Izola-Piran-Umag-Poreč...  ?

Bili su tu prije WW2 talijanski vaporeti (San Marco, Nazzario Sauro, Grado idr.) a posle u 60-tima do negde 90-ih 3 broda lepih linija, trup u tamno plavoj boji a cimonjera žuta, izgradjeni u cantiere San Marco kod Trsta  (gde su se gradili i brodovi k.u.k., pa recimo Beli Orao-Jadranka, koji je bio i u JRM): Edra, Dionea i Ambriabella. Svi 3 još plove, mada za Ambriabellu nisam siguran, ona bi trebala biti u Grčkoj.  Edra plovi na jugu Italije, modifikovali su je, pa sad izgleda ružno a Dionea je sad privatna jahta, preuredjena za samo par gostiju u kabinama i ubojana u bijelo.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on March 29, 2010, 08:08:43 am
Znam za te brodove i viđao sam ih. Nemam te slike jer ne spadaju u moje područje.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: jadran2 on March 29, 2010, 11:55:50 am
Brodarski, znas li kada je snimljena fotografija s jahtom na Prukljanskom jezeru?


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on March 29, 2010, 01:13:37 pm
Negdje oko 1880. godine. Tad je Marasović već bio iskusan fotograf amater s dugogodišnjom praksom.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on April 01, 2010, 03:33:33 pm
Iz najtamnijeg kuta arhive na svjetlo dana poslije 80 godina.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on April 01, 2010, 06:18:27 pm
Pečat Lučke kapetanije Šibenik poslije 106 godina na svjetlu neta.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: Boro Prodanic on April 02, 2010, 12:25:56 pm
Druže, hvala što nam opet otvaraš svoj kovčeg sa blagom!  :super


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on April 02, 2010, 12:57:39 pm
Boro, iz smeća na tavanu nađe se i nešto dobrog. Do sada sam izbacio dvije velike kutije otpadaka iz novina.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: Boro Prodanic on April 02, 2010, 01:26:46 pm
Samo ti to smeće pažljivo pregledaj druže, da ne baciš i poneki biser!


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on April 03, 2010, 08:02:15 pm
Nije parobrod ni motorni brod već splav prijevoznica. Malo smo zaplovili Krkom uzvodno i nešto sjevernije od Skradina prema Skradinskom buku. Fotografiju je snimio čuveni Marasović negdje oko 1880. godine. Dosta je Krke proteklo dok je tu napravljen most. Ljudi su se do tada snalazili na razne načine, a ova splav ima sve  karakteristike desanto jurišnog čamca na vesla. Nosivost splavi  je za ta vremena poprilična, a oblik se nije promijenio do dana današnjeg. Što se uopće izmislilo,a da nije prije postojalo?


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on April 03, 2010, 08:06:03 pm
Pogled sprijeda na još jednu splav. Po izgledu je malo veća.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on April 03, 2010, 08:15:33 pm
Parobrod društva Pio Negri pred Skradinom krajem 19. stoljeća. Ističe se surovi pejzaž uvale Rokovača i mjesna ambulanta. Marasović je napravio snimak s brda Tovarija.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on April 03, 2010, 08:19:06 pm
Pogled na splav grube izrade od masivnog drva na rijeci Krki.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on April 03, 2010, 08:24:59 pm
Jedan od parobroda društva Pio Negri u Skradinu. Ističe se elegantnom linijom i otvorenim mostom. Vjerovatno se radi o p/b Obrovazzo. kroz surovi Kanal svetog Josipa nije bilo ugodno kormilariti na otvorenom mostu za vrijeme bure.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on April 03, 2010, 08:35:19 pm
Uobičajena vreva u šibenskoj luci krajem 19. stoljeća. Mnoštvo građana pred Lloydovim parobrodom.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on April 03, 2010, 08:53:27 pm
Zasad još uvijek nepoznata jahta u Prukljanu.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: Boro Prodanic on April 03, 2010, 10:11:14 pm
Kombinovani pogon - jedra i para, a linija - za udžbenike estetike!  :super


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on April 04, 2010, 03:10:00 pm
Nepoznata jahta snimljena s pramca.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on April 04, 2010, 03:14:52 pm
Nepoznata jahta pred Skradinom.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on April 04, 2010, 03:18:12 pm
Pogled s pramca.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on April 05, 2010, 05:11:23 pm
Znam da nije baš neka vijest i da je već puno puta viđeno. Nije na odmet  prisjetiti se  događaja od prije 90 godina. Za napomenuti ti je da Plovidba Topić postoji i danas u Monacu. Počeci plovidbe sežu u 19. stoljeće kad se naveliko trgovalo vinom i ostalim dalmatinskim proizvodima.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: marinero on May 03, 2010, 09:57:12 pm
 Samo za brodarskog, jedan vrijedni mali vapor u Tivtu, tridesetih godina proslog vijeka -"Cavtat" pristaje na gradsku rivu Pine.



Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: PRESTINT on May 14, 2010, 02:49:52 pm
Zagrebački poduzetnik Leopold Schwarz sa svojom plovidbom  Društvo Leopoldo Schwarz u Rijeci uspješno je poslovao uz talijansku obalu. Nije konkurirao hrvatskim brodarima. Osnutkom Ungaro-Croate ušao je kao dioničar u to društvo sa kapitalom i brodovima.

G. Gregersen & A. Schwarz- Fiume

Csikos   1884
Fiume    1881
Guido    1890
Ilona     1890
Magyar   1880
Munkas   1880
Norino   1889
Pescatore   1907
Ponsal   1880
Trieste   1890
Zeta     1889


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: jadran2 on May 15, 2010, 08:36:58 am
Buduci se razvila diskusija na drugom topicu oko brodskih motora, jucer sam naisao na fotografiju jednog od dva dizel sest-cilindrasa firme Atlas ugradjenog u popularni trajekt "Marina" sada u vlasnistvu firme Arhipelag (brod restoran u M. Losinju).

Evo priloga motora, a i sire.

(Firma Arhipelag kupila ga je 13.7.2006. od Losinjske Plovidbe).

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]
[attachment=6]
[attachment=7]

("Marina" dobro izgleda u 75-oj godini)
 


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: jadran2 on May 17, 2010, 02:31:28 pm
Plakat parobrodarskih linija drustva DALMATIA.

[attachment=1]


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on May 17, 2010, 02:50:58 pm
izvanredan letak.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: galeb on May 17, 2010, 08:46:55 pm
Buduci se razvila diskusija na drugom topicu oko brodskih motora, jucer sam naisao na fotografiju jednog od dva dizel sest-cilindrasa firme Atlas ugradjenog u popularni trajekt "Marina" sada u vlasnistvu firme Arhipelag (brod restoran u M. Losinju).

Evo priloga motora, a i sire.

("Marina" dobro izgleda u 75-oj godini)
 

Drago mi je, da se našla ovde moja fotografija motora sa shipspotting.com. Evo još par slika:

lp,


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on May 17, 2010, 08:51:13 pm
Razvodna ploča je unikat. Takve smo sastavljali u školi na praksi.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: galeb on May 17, 2010, 08:56:22 pm
I šteta što više ne plovi ... u Kopru si se ukrcao ujutro oko 10, u Puli u 14. sat stajanke i onda u 19 na Lošinju. A putovanje čisti gušt u klimatiziranom salonu, u restoranu s dobrom poslugom, stari brodski sat Junghans....pa malo na provu, malo na krmu, nema više.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: jadran2 on May 17, 2010, 10:03:18 pm
Fenomenalna slika!!!


(onaj tko pati od visine moze pasti u more)


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: Dreadnought on May 21, 2010, 06:37:20 pm
P/B "Gruž" ... Vlasništva T. Kosovića i dr. pod zapovedništvom kapetana I. Krastopija.

[attachment=1]


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: Dreadnought on June 02, 2010, 04:55:41 pm
Duh starih vremena na Palubi  :)


Fotografija koju je izradio Ateller "Betty". Abbazia ...

[attachment=1]




Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: Dreadnought on June 02, 2010, 05:09:07 pm
Ovu lepu razglednicu sam nabavio pre tri dana  :super


Parobrod "Tatra" kompanije Ungaro-Croata .... lokacija, Abbazia

[attachment=1]


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on June 02, 2010, 05:34:28 pm
Kasnije Triglav, Vida, Opatija. Nikad dosta ovakvih slika s ukrašenom provom.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: Dreadnought on June 04, 2010, 05:59:22 pm
Parobrod "Abbazia" Ungaro-Croate oko 1910. godine u Rijeci ....


[attachment=1]


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: Dreadnought on June 04, 2010, 06:02:21 pm
Parobrod "Liburnia" kompanije Ungaro-Croata 1903. godine ....


[attachment=1]


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: Dreadnought on June 04, 2010, 06:22:07 pm
Cenim da je ovo retko za videti  ;)

Parobrod "Dinko Vitezić" iz Šila ... Godina je 1905.  ... Prelepo!


[attachment=1]


brodarski, imaš li nešto o ovom brodu? .... Neki podatak?




Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on June 04, 2010, 06:53:20 pm
Mislim da sam ga već spomenuo. Neće biti na odmet još jednom ponoviti. Brod je bio u upisniku Mađarske pomorske vlade u Rijeci. Zato je malo teže pronaći podatke. Pogotovo pročitati.  Ali nađu se zahvaljujući vrijednom pokojnom Oliveru Fiu, istraživaču pomorske povijesti.
Dread ovo je dijamant u kruni hrvatske pomorske povijesti.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: Dreadnought on June 04, 2010, 07:17:57 pm
Hvala ti druže na pojašnjenjima ... mora da mi je nekako promaklo kada si ranije pisao o njemu  :-[


U međuvremenu dok čekamo podatke za "Dinka Vitezića", idemo dalje .... da ne gubimo vreme, ima još toga što treba pomenuti i prikazati ...


Parobrod "Godollo" u Riječkoj luci 1914. godine ...

[attachment=1]


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: Dreadnought on June 04, 2010, 07:21:31 pm
Parobrod "Liburnija" 1901. godine ... Kompanija Ungaro-Croata.


[attachment=1]


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: Dreadnought on June 04, 2010, 07:27:36 pm
Parobrod "Lovrana" u Crikvenici 1910. godine ....


[attachment=1]


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on June 04, 2010, 07:36:40 pm
Ovako. Dinko Vitezić je parobrod porinut u Napulju 1903. godine,a kupljen 1905. Održavao je prugu Šilo - Crikvenica. Bio je duljine 16 metara, BRT 20 i parostroj od 48 KS. Kasniji mu je vlasnik Loncharic i drug, a Krčani tad  ( 1914. ) imaju motorni brod Vitezić.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: Dreadnought on June 04, 2010, 07:43:42 pm
@brodarski :super


Evo još jedne veoma lepe razglednice ... Parobrod "Ante Starčević" 1913. godine ...



[attachment=1]


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on June 04, 2010, 07:52:11 pm
Gledam i debljam se. Hrvatski povijesni grb na dimnjaku jasno se vidi. Hrvatsko senjsko parobrodarsko društvo, a koje bi drugo bilo? Razglednica je fantastična. Ante Starčević u neviđenoj bijeloj boji što se nikad ne  viđa. Plovio je kao Podhum bilo opituran, ali to više nije bio Ante Starčević.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: Dreadnought on June 04, 2010, 08:01:43 pm
Evo još jedne ... da nabaciš još koje kilo  :)

Ovoga puta su to parobrodi "Hrvatska" i "Velebit u Crikvenici ... Godina je 1908.


[attachment=1]


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: Dreadnought on June 04, 2010, 08:06:26 pm
Parobrod "Slavija" 1911. godine ...


[attachment=1]


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on June 04, 2010, 08:13:48 pm
Sad više ne mogu kaiš od debljine zakopčati. Ne triba posli ovih slika ni ručati ni večerati.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: Dreadnought on June 04, 2010, 08:16:54 pm
Evo ti još jedna za dezert  ;) ... Jedna fotografija snimljena na parobrodu "Tatra" ... Godina je 1911.

Ala su se kicoši upicanili  :D


[attachment=1]






Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on June 04, 2010, 08:17:45 pm
Parobrod "Slavija" 1911. godine ...


[attachment=1]
Austro-hrvatsko parobrodarsko društvo iz Punta na krku.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: Dreadnought on June 04, 2010, 08:35:58 pm
Još jedna sa parobrodom "Hrvatska" .... godina je 1905.


[attachment=1]


Zanimljivo je da je na ovoj fotografiji brod bio u crnoj boji, dok je na ranije postavljenoj razglednici a snimljenoj tri godine kasnije (gde se nalazi u društvu sa "Velebitom"), brod u beloj boji ...



Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on June 04, 2010, 08:39:45 pm
Negdje oko 1905. prvi brod bilo pituran pristao je u Šibenik. Ljudi su se razbižali jer su mislili da je iz čistilišta. Lokalne putničko.teretne pruge su u svoje vrijeme bile crno piturane, a brze putničke  u bilo.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: Dreadnought on June 05, 2010, 02:52:59 pm
Parobrod "Almadi" ...

[attachment=1]

Ne znam da li smo do sada negde pominjali ovaj parobrod Ungaro-Croate sagrađenom davne 1912. godine. Uglavnom, parobrod "Almadi" je jedan od salonskih parobroda Ungaro-Croate koji je nakon I Sv. rata pripao kraljevini SHS ...Tu je dobio ime "Bled", ali se nije dugo zadržao u floti Jadranske Plovidbe .. Prodat je u Italiji gde je nosio ime "Lussino" u raznim kompanijama ... 1950. godine je dobio ime "Epomeo" ali je ubrzo razrezan 1956. godine.

Zanimljivo je da je brod u oba svetska rata služio kao pomoćna krstarica na Jadranu ...

[attachment=2]

Quote from: www.hajoregiszter.hu
Built: 1912, Marco U. Martinolich S. A., Lussinpiccolo, AT-H, #163
Length overall:   41,60 m
Extrem breadth:   6,00 m
Depth:   2,56 m
Draft:   2,21 m
DWT   110
GRT   216

Main engine type:   triplex steam engine
Power:                         600 Hp
Velocity:              12 cs/kn


1912-ALMÁDI, Hungaro-Croatian Sea Steamship Co. Ltd., Fiume, AT-HU
1917-used as aux. cruiser in the area of Sebenico by K.u.K Kriegsmarine.
1922-BLED, Jadranska Plovidba d.d., Susak, YU
1924-LUSSINO, Soc. Anon di Marittima "Costiera", Volosca, IT
1931-LUSSINO, Cia. Adriatica di Nav., Fiume, IT
1941-G 41, aux cruiser of Regina Marina in Brindisi, IT
1947-LUSSINO, Navigazione Toscana, Brindisi, IT
1949-LUSSINO, Soc. Fiumana di Nav., Trieste, IT
1950-EPOMEO, Armanavi Soc. Per Azioni, Napoli, IT
1956-broken up.


[attachment=3]


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: Dreadnought on June 05, 2010, 03:54:16 pm
Parobrod "Zvonimir" ....


[attachment=1]

Izgrađen 1881. godine u Francuskoj pod imenom "Feu Follet". Od 1892. godine pod imenom "Zvonimir" plovi u kompanijama Soc. Croatia di Nav. a Vap. del Litorale i Ungaro-Croata, dok konačno nije dobio ime "Lazslo" 1897. godine kada je postao brod finansijske službe .... Posleratna sudbina broda nije poznata.

Quote from: www.hajoregiszter.hu
Built: 1881, Nantes Shipyard, Nantes, F
Length overall:   29,48 m
Extrem breadth:   4,15 m
Depth:   2,00 m
GRT   61



1881-FEU FOLLET, French owned yacht,
1892-ZVONIMIR, Soc. Croatia di Nav. a Vap. del Litorale, Segna, AT-HU
1894-ZVONIMIR, Hungaro-Croatian Sea Steamship Co. Ltd.(Ungaro-Croata), Fiume, AT-HU
1897-LÁSZLÓ, Royal Hungarian Finance Authority, Fiume, AT-HU
Post WWI fate uknown.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: Dreadnought on June 05, 2010, 04:05:52 pm
Još jedna lepa razglednica na kojoj je parobrod "Godollo" (budući "Zagreb", "Enrico Baroni, "Dalmacija ",pa "Cres", sve do svoga tužnog kraja u Splitskom Brodospasu)...


Ovoga puta u Gruškoj luci 1914. godine.



[attachment=1]


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: packrat on August 15, 2010, 08:25:02 pm
mozda na ovom sajtu pronadjete neke slike od brodica koje trazite
http://www.webalice.it/cherini/navi/albumVaporetti/indexVaporini.html
 :D


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: packrat on August 16, 2010, 11:43:17 am
Dopala mi se konstatacija da je neke zapao pojas za spasavanje. Rekao bih da su neki, nakon privatizacije, ostali i bez njega.
a nekome je pripadao komad olova da moze brze potonut
pozdrav :D


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: jadran2 on August 29, 2010, 05:13:50 pm
Hvala, packrat.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: jadran2 on August 29, 2010, 06:46:46 pm
Evo karte parobrodarskih linija Jadranske plovidbe za 1936. godinu.

[attachment=1]
(Gledam onaj nepoznati brod koji je u dvije varijante postavio Brodarski; presao cijelu Ungaro-Croatu i Jadransku i nista konkretno. Najvjerojatnije se sakrio izmedju nekoliko brodova od 30-35 m koji su stradali krajem rata i nisu obnavljani)


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on August 29, 2010, 07:05:48 pm
Kakva bi to bila '' Mala zemlja za velike tajne '' kad bi sve bilo dotupno kao na dlanu? Mi smo temu načeli, malo kopamo po novinama, časopisima, internetu. To je itekakav pomak. Iza toga dolazi horda zaljubljenika u brodove koja će tu zagonetku u nekom razumnom roku i odgonetnuti. Tunju u more, dobro brumaj i uvatit ćeš lipog velikog brafuna.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: Dreadnought on September 06, 2010, 05:04:29 pm
Bark "Vitez" (ex "Dilawur) vlasništva Drobac, Ucović, Marinović i Grgurević iz Dubrovnika pod zapovedništvom kap. P. Drobca - 1885- godine ....


[attachment=1]


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: jadran2 on September 09, 2010, 02:07:49 pm
Evo i "Zvonimira", prije nego je postao "Laszlo"
[attachment=1]


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: jadran2 on September 09, 2010, 07:40:09 pm
"Croatia" od Ungaro-Croate 1891-1923
[attachment=1]
zatim "Hrvatska" od Jadranske Plovidbe - dimnjak?
[attachment=2]
da li je ovo "Hrvatska" od "Jadranske u Susaku?
[attachment=3]

(i dalje "Sansego" potopljen 26.5.1944. u saveznickom bombardiranju Zadra, od 1947.  Kostrena, od 1962. Kormat sto vec otprije znamo).
Korekcije dobro dosle.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on September 09, 2010, 08:19:37 pm
Kod razglednice u boji p/b Hrvatska je nedvojbeno  iz flote Hrvatskog parobrodarskog društva iz Senja.
Kod treće slike u nedoumici sam. Dimnjak s kockastim dezenom ne upućuje izričito na hrvatski nacionalni znamen. Prije bih rekao da je to neki od brodova tvrtke Cosulich. Mada i kod tih Cosulicha ima nekoliko različitih oznaka na dimnjaku. Koza na crvenom polju, crveno - bijele pruge, kockasti crveno bijeli uzorak i još neki noviji simboli. Po liniji broda prije bi Hrvatska bio onaj crni brod ispred prove. Na tom ispred prove vidi se znak Jadranske plovidbe. Onaj najudaljeniji je dubrovački.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: jadran2 on September 09, 2010, 08:22:26 pm
Hvala!


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on May 22, 2011, 10:21:17 pm
Dionica Hrvatskog parobrodarskog družtva iz Senja.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on May 22, 2011, 10:25:38 pm
Dionica Parobrodarskog društva iz Malog Lošinja puštena u opticaj 1925. godine.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: willer on June 02, 2011, 08:55:37 am
Dragi palubarci, ukoliko nije na odmet nadopisao bih pokoju informaciju o "Poljičkoj plovidbi" iz Krila Jesenice te o "Zadružnoj Plovidbi" iz Omiša?
Također ako tko ima fotografije njihovih parobroda "Svačić", "Knez" (ex "Magdala"), "Šubić" zamolio bih ga da ih postavi!


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: jadran2 on June 02, 2011, 09:13:26 am
"Knez" je vec bio postavljen. A, o tim Plovidbama - naravno cekamo s nestrpljenjem.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: jadran2 on June 02, 2011, 09:25:56 am
13.04.2008. | 12:11 (SLOBODNA DALMACIJA)
Piše Ivo Ferenca
 
Iz voznoga reda s početka 20. stoljeća, nađenog na jednom pelješkom šufitu, saznaje se kako se Jadranom putovalo prije sto godina

Brodsku vezu izgubilo 112 jadranskih luka

Brodovi su 1909. uplovljavali u 202 porta; promet je obavljalo 13 kompanija; Vodice i Kaštel Stari imali su sedam veza, Trogir 15 , Makarska 14, Šibenik 24, ... Danas imaju po jednu ili ni jednu  

Nema više živih svjedoka koji bi mogli potvrditi ove podatke ni ispričati kako se u to vrijeme putovalo Jadranom, kakvi su bili brodovi ili cijene vozne karte na pojedinim relacijama.

Ipak, postoje plovidbeni redovi iz toga doba, fotografije, opisi i drugi dokumenti iz kojih se jasno vidi da je to, u odnosu na današnje stanje, bilo na zavidnoj razini.

U ruci imam vozni red koji je 1. srpnja 1909. godine priredio J. Matijaš, a izlazio je u džepnom formatu četiri puta godišnje. Tiskan je u Hrvatskoj štampariji Trumbić i drug u Splitu. Ovaj primjerak, dobro nagrižen zubima pantagane, nađen je na šufitu stare kapetanske kuće na Pelješcu.

Na njegovoj prvoj stranici (od ukupno 112) piše da je to vozni red svih parobrodskih društava Dalmacije, Hrvatskog primorja i Istre, svih poštanskih koloslanica (poštanskih kočija) i željeznica, zatim najvažnijih željezničkih spojeva Hrvatske, Herceg Bosne, Istre, Kranjske, Štajerske, Goriške, Koruške, Donje Austrije te Italije. Sve je to popraćeno cijenama prijevoza. Posebno su navedeni dolasci u Split i odlasci svih parobroda, vlakova i koloslanica.

Koncesija za velike i male

Trinaest brodskih društava obavljalo je sav putnički, teretni i poštanski promet na 98 linija, uz državnu subvenciju, povezujući 202 luke na istočnoj obali i otocima, spajajući ih još s lukama Venecije, Ancone, Barija i Barlette u Italiji, s Meduom, Dračem i Valonom u Albaniji, te Krfom, Prevezom i Pargom u Grčkoj.

Sve su se kompanije pridržavale sporazuma o utanačenim interesnim sferama i među njima sukobi nisu postojali. Dužobalnu svakodnevnu brzu prugu održavale su dvije kompanije s najbržim brodovima - Lloyd polaskom iz Trsta i Ugarsko-hrvatska plovidba s polaskom iz Rijeke.


 [attachment=1]Naslovna stranica brodskoga voznog reda iz 1909. godine

Dalmatia je imala najveći broj pruga, povezujući 144 luke, ali nije mogla konkurirati ovim dvjema kompanijama, jer nije imala tako brze brodove. Ostala brodska društva održavala su lokalni promet. Iako je Split bio zapostavljen u odnosu na favorizirane Trst i Rijeku, zbog svog povoljnoga geografskog položaja imao je, kao i Zadar, najviše brodskih linija - svaki po 33 pruge.

Split nije imao dovoljno kapitala, zbog čega je bio sjedište samo jednoga parobrodarskog društva - Jadrana - koje je održavalo trgovačku liniju Trst-Rijeka-Split-Metković i Trst-Split-Metković, dotičući u obje linije sedam luka. Ako se usporedi današnji vozni red (ljeto 2007.) s onim iz 1909. godine, vidjet ćemo da je točno 112 luka na našoj obali izgubilo brodsku vezu s ostalim svijetom. Na primjer, Pula je tada imala 16 veza, a danas ni jednu.

U tu rubriku spada i Metković, koji je imao 10 veza, Vodice i Kaštel Stari sa sedam, a Makarska je sa 14 pala na jednu. Šibenik je imao 24 pruge, a danas samo dvije lokalne. Trogir je imao nevjerojatnih 15 linija, a sada samo jednu lokalnu. Povezanost je bila zaista primjerna. Brodsku vezu imala su i neka mjesta koja danas jedva možete naći na karti - Blaca, Bristova, Brseć, Brna, Broce, Crkvice, Dragove, Glavotok, Košljun, Kučište, Kukljica, Lopar, Luka Jaz, Stiniva, Verunić, Vrbnik, Ždrelac i Žuronja.

Zavidna brzina

Istočna obala Jadrana imala je najbolje veze i najbrže brodove na Sredozemlju. Luksuzni brodovi, kao što su bili Baron Gautsch, Baron Bruck, Prinz Hohenlohe, nosivosti od po 2100 BRT, zajedno sa brzim parobrodima ugarsko-hrvatske plovidbe Panonia, Salonae i Gödöllö održavali su svakodnevnu povratničku vezu od Trsta i Rijeke do najjužnijih luka Austro-Ugarske.

Parobrodi Lloyda vozili su 15,5 čvorova, a Hrvatsko-ugarskog društva od 14 do 16 čvorova. Te brzine bile su prestignute pedesetih godina prošlog stoljeća kad je Jadrolinija u svoju flotu uvrstila tri broda tipa jadran (izgrađeni su u Brodogradilištu Split) od po 2600 brutoregistarskih tona.

Vozili su na pruzi Rijeka-Dubrovnik; imali su brzinu od 18-20 čvorova, ali su, nažalost, brzo prodani. Prije sto godina iz Splita u Rijeku ili u Dubrovnik stizalo se brže nego danas. Sada Marko Polo do Rijeke vozi 11 sati, pritom ne svraćajući ni u jednu drugu luku, a maloprije spomenutim brodovima trebalo je manje od 10 sati.

Do Dubrovnika put je trajao 6,45 sati, s pristajanjem u Hvaru i Korčuli, a danas treba, dotičući Stari Grad, više od osam sati. Do Zadra se stizalo za 4,40 sati. Na lokalnim linijama brzine su bile puno skromnije: do Supetra 55 minuta, do Staroga Grada 2,5 sata, do Visa 3,20 sati.

Na stranicama Matijaševa voznog reda naznačeno je koliko košta karta iz Splita do bilo koje od sto luka s kojima je bio povezan ovaj grad. Primjerice, karta na brzoj pruzi do Rijeke zapadala je u prvom razredu 24, u drugom 16,5 i u trećem 12 kruna. Do Zadra se za prvi razred plaćalo 8,30 kruna za prvi, šest za drugi i tri krune za treći razred.

 [attachment=2]Putnički parobrod Baron Bruck Austrijskog Lloyda iz Trsta

Putna karta do Hvara stajala je osam, pet i tri krune, ovisno o razredu; do Supetra 2,40, 1,60 i 0,80 kruna, a do Visa 7,5, pet i 2,5 krune. Najmanje se plaćalo do Kaštel Starog, samo 50 para. Povratna karta bila je upola jeftinija. Zanimljivo je da je krevet u prvoj i drugoj klasi, bez obzira na relaciju, za jednu noć koštao samo jednu krunu.

Da bismo bar donekle imali predstavu je li to ili nije bilo skupo, recimo da je na stranicama o cijenama najam kočije (jedan konj) iz splitske luke do Poljuda ili Meja koštao 2,40 kruna, a do Solina (dva konja) čak četiri krune.

Novo doba

Parni brodovi otišli su u nepovrat, kao i pogon na ugljen. Primat su preuzeli motorni trajekti i manja putnička plovila, među kojima se ističu katamarani. Uvođenjem brzih brodskih linija put do Hvara, Vele Luke, Lastova, Milne, Jelse, Bola i Visa traje znatno kraće. Do Visa se skratio za jedan sat, do Hvara se može za 30 minuta.

Do Lastova ne treba više od 3,15 sati itd. Brze linije također su povezale kvarnerske otoke s Rijekom, a na zadarskom području dobru i brzu vezu dobili su Ist, Molat i Dugi otok. Svakako valja imati na umu da su nove ceste duž obale i na otocima, zatim autobusi, osobna vozila, kamioni, brojni trajekti i za njih izgrađena pristaništa povezali mnoge luke i učinili prijevoz bržim i jeftinijim, posebno za otočane, a za starije od 65 godina i besplatnima do prve luke na kopnu.

 [attachment=3]Parobrod Salona Ugarsko-hrvatskog društva iz Rijeke

Komiža - od veze s 23 luke do nestanka iz voznog reda

Komiža, koja je nestala iz voznoga reda, imala je sedam linija; bila je povezana ne samo sa Splitom, Trstom i Rijekom, nego s još 23 luke na našoj obali i sedam luka u Albaniji i Grčkoj.

Iz Komiže se moglo doći ne samo do usputnog Hvara i Brača, nego i do Lastova, Korčule i Pelješca. S Lastova se moglo doći do pet luka na Korčuli, četiri na Hvaru, do Visa i Pelješca...
 
Prijevozničke kompanije

Na stranicama Matijaševa voznog reda navedene su sve kompanije, njihova sjedišta i pruge koje su obavljale: Dalmatia (Trst), 34 pruge; Austrijski Lloyd (Trst), 5; Ugarsko-hrvatsko društvo (Rijeka) 25; Parobrodarsko društvo (Senj), 4; Jadran (Split), 2; Poljička plovidba (Krilo Jesenice) 1; Korčulanska plovidba (Korčula) 4, Obalna plovidba (Dubrovnik) 5; Ragusea (Dubrovnik) 5, Ivan Račić (Gruž) 2; Bokeško društvo (Zelenika) 3, Plovidba Kotor, 3; Puglia (Bari), 1 pruga.
 



Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: jadran2 on June 02, 2011, 10:17:48 am
nevjerojatno, ali istinito:

............................


Prije sto godina iz Splita u Rijeku ili u Dubrovnik stizalo se brže nego danas. Sada Marko Polo do Rijeke vozi 11 sati, pritom ne svraćajući ni u jednu drugu luku, a maloprije spomenutim brodovima trebalo je manje od 10 sati.

Do Dubrovnika put je trajao 6,45 sati, s pristajanjem u Hvaru i Korčuli, a danas treba, dotičući Stari Grad, više od osam sati. Do Zadra se stizalo za 4,40 sati.............................


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: willer on June 03, 2011, 08:22:37 am
Bilo je i loših primjera te poslovične "austrougarske pedantnosti i točnosti".
Baveći se jednom sasvim drugom stvari prelistavao sam zadarski "Narodni List" godišta od 1905.- 1918. te se nerjetko navode slučajevi debelog kašnjenja parobroda. Također i bezobrazni postupci kapetana koji zbog par putnika nebi htjeli pristati u luku pa se teret i putnici morao prebacivati brodicama. Uglavnom se nije radilo o "Lloydu" nego o drugim manjim parob. društvima.



Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: willer on June 03, 2011, 08:24:36 am
"Knez" je vec bio postavljen. A, o tim Plovidbama - naravno cekamo s nestrpljenjem.

Ako nije problem zamolio bih da mi ukažete gdje se nalazi slika "Kneza"? Novi sam pa se još ne snalazim dobro.
Za vikend sam slobodan pa ću sastaviti par redaka o navedenim društvima i objaviti u ponedjeljak.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: willer on June 06, 2011, 05:32:51 pm
"Poljička plovidba" iz Krila Jesenice

Krilo Jesenice smješteno je u priobalju Poljica, između Omiša i Splita te je i dan danas poznato kao luka turističkim jedrenjacima-kruzerima. Gotovo da i nema obitelji koja ne posjeduje barem jedan jedrenjak.
Mjesto je zahvaljujući pomorstvu zarana ostvarilo ekonomski napredak. Koristeći jedrenjake-trabakule za plasiranje svojih osobnih poljoprivrednih proizvoda nekoliko obitelji sela Jesenice podiže krajem XIX. stoljeća kuće u uvali Krilo, te tako nastaje još jedno jeseničko naselje- Krilo Jesenice.
Prosvjetnim radom svečenika don Frane Ivaniševića mještani pristaju udružiti kapital stečen pomorstvom i trgovinom te se 1898. osniva "Seoska blagajna" kao štedno-kreditna ustanova po principu Reiffeisenovih seoskih blagajni. Blagajni pristupaju i mještani obližnjih sela pa su rezultati više nego uspješni. Mogučnost širenja poljoprivredne proizvodnje povoljnim kreditiranjem povlači za sobom problem plasiranja proizvoda. Poljičani imaju već tada 56 točionica vina u Trstu! Manji proizvođači i oni bez jedrenjaka/trabakula imaju usprkos blizini Splita i Omiša poteškoća sa plasmanom svoje robe jer su onodobne diližanse bile ograničene cijenom i kapacitetom.
Sve većim ukazivanjem na njihove potrebe potiću Filipa Ivaniševića, veletrgovca vinom, na kupnju parobroda kojim bi osigurao brzu i jeftinu vezu Omiša, poljičkih sela i Splita. On zajedno sa još 12 suvlasnika kupuje željezni parobrod "Knez". Parobrod je sagrađen u Miljama (Muggia) 1884. i zvao se "Magdala". Po kupnji je prometovao svaki dan osim nedjelje na relaciji Omiš-Jesenice-Podstrana-Split. Imao je 64 brt i 23 nrt.
Godine 1913/14. zamjenio ga je novi parobrod građen u Kopru koji je nosio isto ime. Novi "Knez" je imao 73 brt i 22 nrt. Za razliku od svog predhodnika bio je drvene građe. Naručen je bez stroja koji je prenešen sa starog "Kneza". Prometovao je do 1927. kada "Poljička plovidba" na toj ruti više nemože konkurirati "Jadranskoj plovidbi". Koliko se osnivanje plovidbe pokazalo kao pun pogodak govore i podaci iz knjige Olivera Fija "Parobrodarstvo Dalmacije". Ukratko, tvrtka je svaku godinu završavala sa dobiti (osim 1914. kada je brod raspremljen zbog rata). Također sve do 1922. nije primana nikakva subvencija od strane države! Godine 1922. dioničarima je isplaćena dividenda u iznosu od čak 40% po jednom uplaćenom karatu!


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: willer on June 09, 2011, 11:39:29 am
Nebi bilo loše da netko stavi link za sliku "Kneza". A tribala bi i meni osobno...


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: jadran2 on June 09, 2011, 08:03:20 pm
Willer, trebalo bi biti - na ovom topiku; ako se ne varam Dread je postavio staru fotografiju, Brodarski se tom nalazu s pravom divio. Bilo je to prije cca godinu i pol. Ako ne nadjes - kazi - idem u potragu.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: willer on June 10, 2011, 02:07:43 pm
Pregledao sam i mislim da to nije bilo u ovom topicu (osim ako slika nije skinuta)
Ma dok čekamo "Kneza" evo jedna fotografija iz mojih albuma.
Parobrod "Jason" društva "Dalmatia" prilikom pristajanja u Dugi Rat kod Omiša 1913. godine. Po pisanjima ondašnjeg tiska ovaj poštanski parobrod nije bio poznat po točnosti ili udobnosti.

[attachment=1]
Meni posebno draga jer sam od prilično izbljedjele fotografije izvukao maksimum pa čak i ime broda na krmi. A da ne spominjem kako sam saznao da se radi o Dugom Ratu :pirat


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: Dreadnought on June 15, 2011, 05:48:07 pm
Jadrane, da nisi pomislio na Dinka Vitezića? Nešto se ne sećam Kneza  :-\

[attachment=1]
https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=7509.msg73254#msg73254


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: Hrundi on June 15, 2011, 06:11:56 pm
Daj, daj, daj!

Evo ti kad si tako zapeo.  ;D

Knez kao Abbazia http://www.uskok.eoldal.hu/fenykepek/tengeri-kepek/a-magyar---horvat-tengeri-gozhajozasi-rt_-hajoi/abbazia-i.jpg.html  (http://www.uskok.eoldal.hu/fenykepek/tengeri-kepek/a-magyar---horvat-tengeri-gozhajozasi-rt_-hajoi/abbazia-i.jpg.html). Klikni na dalje, i druga je isto njegova.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: jadran2 on June 15, 2011, 07:42:52 pm
Jadrane, da nisi pomislio na Dinka Vitezića? Nešto se ne sećam Kneza  :-\

[attachment=1]
https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=7509.msg73254#msg73254

Kao da sam siguran da je tako nesto bilo dano u zadarskoj luci; zuckasta fotografija......


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: willer on June 16, 2011, 12:44:06 pm
Daj, daj, daj!

Evo ti kad si tako zapeo.  ;D

Knez kao Abbazia http://www.uskok.eoldal.hu/fenykepek/tengeri-kepek/a-magyar---horvat-tengeri-gozhajozasi-rt_-hajoi/abbazia-i.jpg.html  (http://www.uskok.eoldal.hu/fenykepek/tengeri-kepek/a-magyar---horvat-tengeri-gozhajozasi-rt_-hajoi/abbazia-i.jpg.html). Klikni na dalje, i druga je isto njegova.

Pa vjerojatno se i radilo o vrlo sličnom brodu.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: Solaris on July 06, 2011, 01:15:40 pm
Mislim da slika direktno ne spada u temu ali neznam gdje bi je stavio.

[attachment=1]

To sam pronašao u jednom tekstu o iseljenicima u Južnu Ameriku.

poz.



Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: Solaris on July 28, 2011, 09:37:29 pm
Još nešto šta neznam gdje bi stavio pa .....

[attachment=1]

poz.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on August 21, 2011, 05:23:29 pm
Jugoslavenska plovidba sa Sušaka kupila je 1936. godine teretni brod CEFN-Y-BRYN od kompanije Kilvey Shipping Co., Swansea. Brod od 5073 brt nazvan je Galeb. Prodan je 1939. godine Norvežanima i plovio je kao Vest. Preživio je čuveno bombardiranje luke Bari.
Galeb je porinut 1920. godine u brodogradilištu Bartram & Sons, Sunderland kao STONEWALL za Garland Shipping Corporation, New York. U gradnji se vodio pod rednim brojem 253. Izrezan je kao RUTH 1959. godine u Hong Kongu.

[attachment=1]



Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on August 21, 2011, 07:16:58 pm
Prenj se mogao svrstati u dugovječne brodove jugoslavenskih upisnika trgovačke mornarice.  Porinut je 1905. godine. Kupljen za Naprijed 1918. kad je dobio ime Bosanka. Od 1946. nazvan Prenj. Luku pripadnosti Dubrovnik zamijeno Kotor 1956. godine. Izrezan u rezalištu Brodospasa 1961. godine. Prenj je primjer odnosa naših brodovlasnika prema svojini. Teško su se odlučivali jednom kupljen brod zamijeniti novim i suvremenijim. Žalili su za brodom sto godina. Iskorištavan je do krajnjeg maksimuma. Možda zbog neimaštine? Stara Bosanka imala je pomoćna jedra, a možda neka nova Bosanka se sagradi sa novim trendom uštede goriva u vidu letećeg krila.
[attachment=1][attachment=2]


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on August 21, 2011, 08:09:20 pm
Dubrovački brodovi doživjeli su lijepe godine pod jugoslavenskim zastavama. Beograd je plovio čak 45 godina. Porinut je 1925. godine u brodogradilištu Workman, Clark & Co., Belfast za Dubrovačku plovidbu. Po izgledu se nije izdvajao od čiste dugogodišnje konfekcije s britanskih navoza. Čvrst, robustan i pouzdan tukao je more i skončao u rezalištu Brodospasa 1970. godine. Pri porinuću kršten je kao Federiko Glavić, po imenu najjačeg dioničara plovidbe.
[attachment=1]


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on August 27, 2011, 10:22:09 pm
Frano Petrinović bio je jedan od poznatijih brodovlasnika između dva rata. Kupio je 1938.godine brod Epsilon i nazvao ga Balkan. Prodao ga je 1941. godine i brod je nazvan Armando pod panamskom zastavom. Izrezan je u rezalištu La Spezia 1960. godine.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: jadran2 on September 04, 2011, 02:34:53 pm
moze se i ovo uvrstiti na ovaj topik (sam dopis je tesko citljiv pa nisam prilozio)

[attachment=1]
[attachment=2]


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: Dreadnought on January 13, 2012, 05:25:45 pm
Isto tako, i ovaj dokument bi mogao ovde da se postavi.

[attachment=1]


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: jadran2 on February 01, 2012, 03:10:40 pm
neka se i ovaj "poster" Austrijskog Lojda nadje ovdje (kada se pojavio, nitko nije znao za tu rijec) (preuzeto sa pulskog sajta)

[attachment=1]


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on July 24, 2012, 10:15:50 pm
Jedna zanimljiva sličica iz ranog razdoblja senjskog parobrodarstva. Jadrane i ostali odgonetajte.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: jadran2 on July 26, 2012, 04:00:51 pm
Da to nisu dva -  Petra - Zrinski i Svacic?


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on July 26, 2012, 04:17:57 pm
Nisam siguran. Ovo je dosta rano razdoblje i nadgrađe je asketsko.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: jadran2 on July 26, 2012, 07:29:48 pm
mogao bi biti "Hrvat"..., ali koji je brod u njegovoj pozadini?
[attachment=1]

(naziv broda na razglednici nije tocan)


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on July 30, 2012, 10:00:30 pm
Lako je za Hrvata i Hrvatsku. Njih svaki pučkoškolac iza Velebita može pripoznati. Koji je ovo parobrodić za kratke vožnje i redovite pruge do Luna, Jablanca, Supetarske drage i Baške? Tko je taj koji može dati točan odgovor?


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: jadran2 on September 22, 2012, 07:30:24 am
[attachment=1]


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: Dreadnought on November 10, 2012, 01:13:41 pm
Jedna priznanica Dubrovačke Parobrodarske Plovidbe iz 1935. godine.


[attachment=1]


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: Dreadnought on November 10, 2012, 01:20:05 pm
Ne sećam se da li sam ovo negde već postavljao. Blanko obrazac za popis posade parobroda "Timok", vlasništvo Brodarskog akcionarskog društva "Oceania", Sušak.

Ceo obrazac zbog svoje dužine nije mogao da stane u skener, pa sam ga skenirao presavijenog.


[attachment=1]


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: Hare on November 17, 2012, 11:01:30 am
Iz magazina Nada, objavljeno 1903. godine. Mozda sam postavio u pogresnu temu, sorry.

[attachment=1]


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: jadran2 on November 17, 2012, 01:49:09 pm
Ti iz "Nade" sve udaraju po "Habsburgu"  :D


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: Hare on November 21, 2012, 08:20:04 am
Iz voznog reda, objavljeno 1891. godine

[attachment=1]


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: jadran2 on November 21, 2012, 09:13:50 am
Vrlo zanimljivo - za koje bi se razdoblje moglo datirati? - orijentir je svakako zavrsetak uskotracne pruge Sarajevo-Konjic(a) - kako se vodi u A-U vrijeme.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on November 07, 2013, 09:51:50 pm
Bitan je podatak u gore objavljenom plovidbenom redu'' Braća Rismondo''. To je prije osnutka Dalmatie.
Sad jedan mali simpatiični oglas iz 1914. godine. Pisan na način razumljiv malom puku.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on December 11, 2013, 08:38:21 pm
Vlasnik broda Veljko. Kasniji Pirat i Felicio.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on December 11, 2013, 08:40:48 pm
Jedan od utemeljitelja Ungaro-Croate.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: jadran2 on December 11, 2013, 09:13:34 pm
Bitan je podatak u gore objavljenom plovidbenom redu'' Braća Rismondo''. To je prije osnutka Dalmatie.
Sad jedan mali simpatiični oglas iz 1914. godine. Pisan na način razumljiv malom puku.
Braca Rismondo su imali lijepi mali putnicki parobrod "Mosor"


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on December 11, 2013, 09:29:18 pm
Mosor su donili u dotu Dalmatie.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: jadran2 on December 11, 2013, 09:56:48 pm
[attachment=1]


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on March 04, 2015, 08:00:31 pm
Zagonetni parobrodić u Šilu. Pretpostavljam da je brod Dinko Vitezić. Slika tog brodića da gotovo i nema. Možda palubarci nešto znaju više?


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: jadran2 on March 04, 2015, 08:04:46 pm
Dok to pitanje ne rijesimo, evo poznatog broda i mjesta.
[attachment=1]


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: jadran2 on March 04, 2015, 08:14:36 pm
Zagonetni parobrodić u Šilu. Pretpostavljam da je brod Dinko Vitezić. Slika tog brodića da gotovo i nema. Možda palubarci nešto znaju više?
U pravu si Brodarski!
[attachment=1]


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on March 04, 2015, 08:17:11 pm
Kako znaš da je Dinko? Ja sam vidio samo jednu sliku tog brodića sa putnicima u sredini i s pojasom za spašavanje.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: jadran2 on March 04, 2015, 08:25:53 pm
Ekipa iz Sila ga je stavila pod tim imenom i te godine. Ne mogu ih pobiti. Barac i Pervan imaju fotografiju D.V. u Silu ali je ne pokaziju.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: brodarski on March 05, 2015, 09:02:33 am
Ekipa iz Sila ga je stavila pod tim imenom i te godine. Ne mogu ih pobiti. Barac i Pervan imaju fotografiju D.V. u Silu ali je ne pokaziju.
Onda je OK. Pretpostavio sam po veličini broda da bi mogao biti DV. Opet ne možeš biti 100% siguran jer je takvih brodića bilo dosta na lokalnim prugama. Neki su se zadržali čak do 2.svj.rata.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: kriticar on October 15, 2015, 09:20:41 am
Zna li netko sudbinu Hrvatskog parobrodarskog društva Jadran iz Splita koje je formirano 1908, i od tada koristilo parobrode SPLIT izgrađen 1908. i JADRAN izgrađen 1901. godine. Što je bilo s brodovima i kompanijom poslije prvog svjetskog rata?


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: jadran2 on October 15, 2015, 09:41:46 am
SPEEDY    397                    V1901    #619    Clanrye SS Co Ltd    GBR Newry
JADRAN    397    1908    V1901    #619    Soc Croata di Nav a Vap Jadran    AUH Split
JADRAN    397    1922    V1901    #619    V.Plazibat & Co    YUG Split
JADRAN    397    1931    V1901    #619    "Spad" Splitsko Parobrodarsko Drustvo SOJ    YUG Split
JADRAN    397    1934    V1901    #619    Marin Feric    YUG Susak
JADRAN F. 397    1937    V1901    #619    Marin Feric    YUG Susak
JADRAN f.    397    1939    V1901    #619    Braca Feric    YUG Susak
ADRIANO F. 397    1941    V1901    #619    Italian Govt

[attachment=1]


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: jadran2 on October 15, 2015, 09:47:01 am
Ne znam za "Split"; imali su "Jug", "Jadran", "Junak".


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: Solaris on October 15, 2015, 10:45:32 am
Stari novinski clanak na ovu temu, neznam dali je bio.
Interesantno da nigdje nema imena autora.

IZ VOZNOGA REDA S POČETKA 20. STOLJEĆA, NAĐENOG NA JEDNOM PELJEŠKOM ŠUFITU, SAZNAJE SE KAKO SE JADRANOM PUTOVALO PRIJE STO GODINA
 (http://www.slobodnadalmacija.hr/%C5%A0ibenik/tabid/74/articleType/ArticleView/articleId/3726/Default.aspx)

Spominje se i drustvo Jadran.

Quote
Split nije imao dovoljno kapitala, zbog čega je bio sjedište samo jednoga parobrodarskog društva - Jadrana - koje je održavalo trgovačku liniju Trst-Rijeka-Split-Metković i Trst-Split-Metković, dotičući u obje linije sedam luka.

poz.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: kriticar on October 16, 2015, 09:55:14 am
Na nekom od brojnih spiskova brodova Jadranske plovidbe d. d., Sušak naišao sam na onome iz 1929. ime LJUBOMIR. Nigdje drugo nisam naišao na ništa o brodu tog imena. Zna li netko nešto o tom brodu ili se jednostavno radi o grešci?
Isto tako negdje u bespuću interneta prije nekog vremena naišao sam na sliku parobroda u Hvarskoj luci slikanog uz rivu po krmi. Brodu je na krmi pisalo SPLJET; a ispod SPALATO kao luka pripadnosti. Bio sam je spremio, ali virus mi ju je pojeo. Brod je po slobodnoj procjeni dug između 30 i 40 metara. Postoje li negdje podaci o njemu?
Molio bi podatke, ako postoje i netko od forumaša ih ima, o brodovima JUG i JUNAK za koje čujem iz posta "Jadran 2" da su bili u kompaniji Jadran Split.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: kriticar on October 18, 2015, 12:39:12 pm
Pregledavajući papire pronašao sam motorni brod LJUBOMIR od 14 BRT u floti Kaštelanske plovidbe izgrađen 1925. Kako je 1928 Jadranska kupila Kaštelansku tako je LJUBOMIR kod nje na popisu. 1930. ga već nema u godišnjaku.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: jadran2 on October 18, 2015, 01:33:46 pm
"Jug" je bio u vlasnistvu SPAD-a od 1930-37. Izgradjen u Japanu, Osaka, 1918. 1272 tone.
"Junak" od 1930-1941. Preuzet od Talijana. Izgradjen u V. Britaniji 1921. 1599 tona.


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: Dreadnought on February 10, 2018, 07:55:25 pm


Članak iz mesečnika "More" - Glasila Jadranske Straže Banovine Hrvatske, broj 1., godina I., Jun 1940. godine.


[attachment=1]


[attachment=2]


[attachment=3]


[attachment=4]


[attachment=5]



Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: Perun on April 17, 2020, 07:05:55 pm
[attachment=1]
Brodarsko Poduzece Eugen Matkovic, Split


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: Morton1905 on December 13, 2021, 08:06:24 am
Parobrod KARAĐORĐE - Jadranska plovidba ~ anno 1936.  Uplov u Luku Rab. 8863 Marochini Rab


Title: Re: Parobrodarska društva u Hrvatskoj
Post by: ffbikersa on December 01, 2022, 04:41:36 pm
Parobrod "Kosovo" Jadranske plovidbe u makarskoj luci

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info