PALUBA

Vesti => Hrvatska => Topic started by: leut on January 31, 2010, 11:23:40 pm



Title: Vojno zdravstveno središte ZzP OSRH
Post by: leut on January 31, 2010, 11:23:40 pm
Vojno zdravstveno središte Zapovjedništva za potporu

Vojno zdravstveno središte operativna je postrojba koja provodi zadaće sanitetske potpore u OSRH. Ustrojeno je u sklopu Zapovjedništva za potporu od lipnja 2009. godine. Zapovjedno mu je nadređen zapovjednik Zapovjedništva za potporu, a stručna uspravnica VZS-u je Odsjek saniteta u ZzP-u te Odsjek saniteta u J4 GSOSRH. Vojno zdravstveno središte je druga razina zdravstvene potpore i u skladu sa svojim ovlastima radi za potrebe OS-a i MORH-a.

U sastavu Vojno zdravstvenog središta djeluju:
- Zavod za zrakoplovnu medicinu
- Zavod za pomorsku medicinu
- 14 ambulanti (uključuju ordinacije opće medicine i stomatološke ordinacije)
- Odjel preventivne medicinske zdravstvene zaštite
- Odjel veterine

Zavod za zrakoplovnu medicinu u Zagrebu godišnje pregleda oko pet tisuća pripadnika Oružanih snaga RH i civila, a dnevno oko 30. U njemu je dnevno moguće obaviti više od 20 vrsta različitih specijalističkih pregleda. Osim spomenutih zdravstvenih pregleda u Zavodu se godišnje obavlja redovna psihološka selekcija kandidata za buduće vojne pilote, klasifikacija i trening pilota. Zavod je i nositelj tečaja za obuku timova za zračnu medicinsku evakuaciju - MEDEVAC, koji se sastoje od tri člana - liječnika i dva medicinska tehničara. Tečajevi se provode u suradnji s Hrvatskim ratnim zrakoplovstvom. Zavod za zrakoplovnu medicinu VZS ZzP-a je ujedno i jedino mjesto gdje civilni piloti, kontrolori leta, padobranci i stjuardese mogu obaviti obvezne zdravstvene preglede i za to dobiti pravovaljanu potvrdu.

Zavod za pomorsku medicinu u Splitu, ranije Institut za pomorsku medicinu HRM, naslijednik je nekadašnjeg Instituta za pomorsku medicinu JRM (https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=8610.0). U okviru Zavoda djeluju Odjel pomorske, podvodne i hiperbarične medicine te Odjel medicine rada koji ima mogućnost obavljanja niza dijagnostičkih pretraga te odlično ekipirani tim liječnika specijalista među kojima su specijalisti medicine rada i sporta, psihijatar, internist, oftalmolog te dva klinička psihologa. Zavod za pomorsku medicinu VZS ZzP-a obavlja prethodne preglede kandidata za djelatnu vojnu službu i dragovoljne ročnike, periodične i kontrolne preglede DVO-a, preglede kandidata za mirovne misije i operacije te kontrolne preglede povratnika iz njih, a stručni tim barokomore je u stalnoj 24-satnoj pripravnosti tijekom protupožarne i turističke sezone (15.05. - 31.10.).

Odjel veterine ima dva odsjeka. Odsjek veterinarske vojne inspekcije zadužen je za nadzor objekata prehrane, a DDD odsjek za provođenje mjera dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije.

Odjel preventivne medicinske zdravstvene zaštite provodi higijensko-epidemiološke mjere u vojarnama i kontrolu uzoraka hrane, vode i preventive, te cijepljenja.

Obuka sanitetskih kadrova uključujući i borbene spasioce (paramedike) provodi se u Središtu za obuku i doktrinu logistike ZzP-a (https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=7146.0) - Odsjek sanitetske službe.

Vezane teme:
- Zapovjedništvo za potporu OSRH - aktivnosti (https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=7275.0)
- Središte za obuku i doktrinu logistike ZzP - aktivnosti (https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=7146.0)

____________________________________________

01.02.2010.

PRAKTIČNI TEČAJ U LUČKOM

Obuka timova za MEDEVAC

U skladu s doktrinom NATO-a pružanje medicinske pomoći stradalima u području operacija postavlja nove zahtjeve pred medicinsku struku. Zadaća MEDEVAC timova jest održati na životu unesrećenoga dok se ne stigne od mjesta ranjavanja do mjesta zbrinjavanja. Uglavnom je riječ o kratkim letovima koji traju deset do petnaest minuta, tijekom kojih se stručna medicinska skrb provodi u specifičnim i otežanim uvjetima

Vojno zdravstveno središte organiziralo je i provelo tečaj za obuku timova za zračnu medicinsku evakuaciju - MEDEVAC. Nositelj tečaja je Zavod za zrakoplovnu medicinu, a tečaj se provodio u suradnji s Hrvatskim ratnim zrakoplovstvom. Ovo je prvi put, istaknuli su naši sugovornici pukovnik Tomislav Barčan, ravnatelj Zavoda za zrakoplovnu medicinu, i pukovnik Stjepan Konig, načelnik Odjela zrakoplovne medicine, da je organiziran ovakav tečaj. Tečaj je izravno povezan sa sudjelovanjem naših medicinskih timova u međunarodnim misijama, koji moraju biti osposobljeni za pružanje pomoći unesrećenima tijekom zračnog transporta od mjesta nesreće do mjesta zbrinjavanja odnosno bolnice. Naime, u skladu s doktrinom NATO-a, pružanje medicinske pomoći stradalima u području operacija postavlja nove zahtjeve pred medicinsku struku. U uvjetima modernog ratovanja, unesrećenima se prva pomoć pruža u roku od deset takozvanih platinastih minuta, MEDEVAC bi pomoć trebao pružiti u roku od sata, a u roku od dva sata ranjeni bi trebali dobiti kirurški tretman. Tako se postižu učinci liječenja koje bi dao jedan kirurški sat. Ta nova doktrina u skladu je sa specifičnostima u kojima se pruža medicinska pomoć u ratnim uvjetima. Pukovnik Barčan napominje da je zadaća MEDEVAC timova održati na životu unesrećenoga dok se ne stigne od mjesta ranjavanja do mjesta zbrinjavanja. Uglavnom je riječ o kratkim letovima koji traju deset do petnaest minuta, tijekom kojih se stručna medicinska skrb provodi u specifičnim i otežanim uvjetima.

Na tečaju je bio 31 medicinski djelatnik, odnosno deset medicinskih timova iz svih grana OSRH-a. Svaki medicinski tim ima liječnika i po dva medicinska tehničara. Budući da je riječ o stručnom osoblju koje zna svoj posao, napomenuo je pukovnik Konig, na tečaju se nije učila medicina nego samo posebnosti u zrakoplovnoj medicini, odnosno u tretmanu bolesnika tijekom zračne evakuacije. Rad MEDEVAC timova u helikopteru zahtijeva nov način rada, koji je, za liječnike nepovoljan. Stoga je u teoretskom dijelu naglasak bio na fiziologiji letenja, poremećajima koji se mogu javiti prilikom letenja, posebnim oblicima njege tijekom transporta, plinskim zakonima, pripremi unesrećenoga za prijevoz helikopterom i dr. Praktični dio tečaja proveden je u Lučkom, gdje su se polaznici upoznali s tehničkim odlikama, mogućnostima i uvjetima pod kojim helikopter može sudjelovati u akcijama spašavanja. Dobili su i osnovne informacije o suradnji i načinima komunikacije s posadom helikoptera, te je izvedena i praktična vježba o pripremi unesrećenoga za prijevoz i let helikopterom.

Autor: Leida Parlov
Izvor: Hrvatski vojnik  (http://www.hrvatski-vojnik.hr/)


Title: Re: Vojno zdravstveno središte ZzP OSRH
Post by: leut on October 01, 2011, 02:09:27 pm
01.10.2011.

Proslavljena 20. godišnjice Zavoda za pomorsku medicinu

Dvadeseta godišnjica Zavoda za pomorsku medicinu svečano je obilježena 21. rujna 2011. godine (osnovan je 16. rujna 1991.). Svečanosti su prisustvovali djelatnici ZPM-a, umirovljeni bivši djelatnici Zavoda, predstavnici ZzP-a i HRM-a te Zapovjednik HRM-a kontraadmiral Ante Urlić sa suradnicima.

Obilježavanje godišnjice Zavoda započelo je svetom misom u crkvi Sv. Ivana Krstitelja na Trsteniku koju je vodio otac Jozo Mravak, kapelan HRM-a i Zavoda za pomorsku medicinu. Nakon mise održana je svečanost prilikom koje se ravnatelj ZPM-a brg Mario Dadić obratio nazočnima te se osvrnuo na povjesnicu, značaj i buduće zadaće Zavoda. Nakon kratkog obraćanja bivših zapovjednika IPM-a umirovljenih brigadira Josipa Blaževića i Darka Ropca, skupu se obratio kontraadmiral Ante Urlić i istaknuo posebni značaj i ulogu ZPM-u uspješnom funkcioniranju OS RH kao i neizmjeran doprinos u spašavanju života ronioca i drugih unesrećenih. U znak zahvalnosti za predan dosadašnji rad kontraadmiral Urlić je ravnatelju ZPM-a uručio knjigu „Povjesnica HRM-a“ s posvetom.
Na kraju svečanosti uručene su pohvale nagrađenim i pohvaljenim djelatnicima ZPM-a.

Izvor: OSRH web (http://www.osrh.hr/)



Title: Re: Vojno zdravstveno središte ZzP OSRH
Post by: leut on October 01, 2011, 02:12:07 pm
01.10.2011.

Barokomora Zavoda za pomorsku medicinu spasila život slovenskom roniocu

[attachment=1]
Službujući djelatnik Zavoda za pomorsku medicinu zaprimio je 17. rujna 2011. godine u 21.00 sat zahtjev za konzultaciju stručnog tima barokomore od službe Hitne medicinske pomoći Doma zdravlja Novalja zbog ronilačkog incidenta. Život ronioca bio je u opasnosti. Odmah je pokrenuo propisane standardne radnje i procese koji podrazumijevaju konzultaciju s čelnikom tima za žurne intervencije barokomore koji je postavio indikaciju za specifično rekompresijsko liječenje u Zavodu za pomorsku medicinu. Nakon toga pozvani su i ostali članovi tima za žurne intervencije, medicinska sestra i rukovatelj visokotlačnih sustava koji su za manje od jednog sata obavili sve pripremne radnje i bili spremni za uporabu barokomore.

Pacijent, slovenski državljanin B.Đ. u dobi od 42 godine, imao je simptome neuroloških ispada poslije autonomnog ronjenja te je po neurološkoj obradi u KBC Split obrađen po neurologu doveden u ZPM gdje je inicijalni specifični rekompresijski postupak započeo 18.09. u 00:20 i trajao do 05:25. Drugi rekompresijski postupak proveden je istog dana od 18:00 – 23:35, a 19.09. u 10:35, nakon standardne seanse hiperbaričnom oksigenacijom, bolesnik je dogovorno otpušten u značajno poboljšanom stanju i s preporukom o daljnjem postupanju.

Izvor: OSRH web (http://www.osrh.hr/)



Title: Re: Vojno zdravstveno središte ZzP OSRH
Post by: leut on October 19, 2011, 01:41:46 pm
14.10.2012.

Obuka timova za medicinsku evakuaciju

Vojno zdravstveno središte Zapovjedništva za potporu u suradnji s Hrvatskim ratnim zrakoplovstvom od 12. do 14. listopada 2011. godine održalo je obuku timova za medicinsku evakuaciju MEDEVAC. Na tečaju su sudjelovala 22 medicinska djelatnika koja su kroz teorijski (u Zavodu za zrakoplovnu medicinu) i praktični dio obuke (u zb Lučko) osposobljavani za pružanje medicinske pomoći unesrećenima u složenim uvjetima za vrijeme evakuacijskog leta helikopterima. Uz mjere sigurnosti u prilaženju helikopteru te prilikom kretanja i rada u njemu, polaznici su se tijekom 20 sati obuke upoznali i sa specifičnim medicinskim postupanjima u promijenjenim uvjetima do kojih dolazi za vrijeme leta, načinima provedbe postupaka pregleda i praćenja stanja ranjenika u takvim situacijama, mjerama i postupcima u pripremi bolesnika za transport, načinima rukovanja MEDEVAC opremom i sl.
      
Voditelj tečaja brigadir Tomislav Barčan je naglasio da su hrvatske Oružane snage svojim MEDEVAC timovima prepoznate i cijenjene među stranim partnerima te da participiraju u aktivnostima Nordijske borbene skupine. Također je napomenuo da je ovaj model medicinskog osposobljavanja iznimno važan oblik pomoći koju OS RH pružaju civilnom zdravstvu.

Izvor: OSRH web (http://www.osrh.hr/)



Title: Re: Vojno zdravstveno središte ZzP OSRH
Post by: leut on April 10, 2012, 01:46:17 pm
10.04.2012.

Predavanje u Zavodu za pomorsku medicinu na temu
“Psihološka prva pomoć u borbenim i drugim kriznim situacijama”


U organizaciji Zavoda za pomorsku medicinu 4. travnja 2012. godine u Splitu održano je stručno predavanje "Psihološka prva pomoć u borbenim i drugim kriznim situacijama".

Predavanju su nazočili djelatnici zdravstvene struke (dr. med., dr. stom., dr. spec.) i ostalo medicinsko osoblje Zavoda za pomorsku medicinu kao i područnih vojnih ambulanti iz Knina i Splita.
 
Predavanje je imalo za cilj osvježiti znanje zdravstvenih djelatnika te ih uputiti u radnje i postupke u raznim borbenim i kriznim situacijama, a  provodilo se kroz tri stručna područja :

•    pk Branka Lapenda, dr. med., tema: "Upotreba psihofarmaka u borbenim i drugim kriznim situacijama"
•    bjn Teo Rako – psiholog, tema: "Borbeni stres, borbeno stresne i krizne reakcije"
•    stn Ivan Vračić - klinički psiholog, tema: "Mjere i postupci psihološke prve pomoći u borbenim i drugim kriznim situacijama - za zdravstveno osoblje".

Izvor: OSRH web (http://www.osrh.hr/)



Title: Re: Vojno zdravstveno središte ZzP OSRH
Post by: leut on June 20, 2012, 03:44:25 pm
ZAVOD ZA POMORSKU MEDICINU

BAROKOMORA - nezamjenjiva u liječenju brojnih bolesti

Odjel za pomorsku, podvodnu i hiperbaričnu medicinu jedina je ustanova opremljena barokomorom od Crikvenice do Dubrovnika, uključujući i otoke. Iako mu je primarna zadaća liječenje pacijenata iz OSRH-a, ovdje se već godinama liječe i 100% invalidi rata, a vrata Zavoda su otvorena i civilnim pacijentima ...

[attachment=1]Kad god se govori o zdravstvu u OS, mora se spomenuti i suradnja s civilnim
zdravstvenim institucijama. Tako Zavod odlično surađuje s Medicinskim fakultetom
u Splitu. Na Zavodu se održava nastava za studente šeste godine medicine iz
predmeta pomorska i hiperbarična medicina - kolegij zdravstvena ekologija i medicina
rada. S Medicinskim fakultetom Zavod surađuje i u području medicinskih istraživanja, a
u eksperimentalnoj barokomori provode se eksperimenti na laboratorijskim životinjama
da bi se proučilo djelovanja visokog tlaka. Treba napomenuti i da je rješenjem
Ministarstva zdravstva Zavod za pomorsku medicinu ovlaštena zdravstvena ustanova u
kojoj se provodi dio specijalističkog usavršavanja liječnika medicine rada.


"Znam da sam u sigurnim rukama i da će napraviti sve da mom sinu bude bolje", kazala nam je Martina nakon što je njezin sedmomjesečni Evan završio s još jednom u nizu terapija u barokomori Zavoda za pomorsku medicinu. Njezino dijete boluje od teške i po život opasne meningokokne sepse, a liječenje u barokomori dio je medicinskog tretmana koji su predložili liječnici Odjela pedijatrije KBC-a Split. U Zavod je došla iz Osijeka, po preporuci tamošnjih liječnika i uvjerena je da su baš u ovoj ustanovi liječnici i specijalisti koji najbolje mogu pomoći njezinu djetetu. Velika je to odgovornost za djelatnike Zavoda ali i priznanje njihovoj stručnosti i požrtvovnosti da pomognu svakom pacijentu

Nije ovo jedini slučaj da u Zavod kao pacijenti dolaze djeca i to ne samo iz Dalmacije nego i iz ostalih dijelova Hrvatske, kazao nam je ravnatelj Zavoda brigadir Mario Dadić, dr. med. Odjel za pomorsku, podvodnu i hiperbaričnu medicinu srce je ovog zavoda po kojem je on poznat ne samo u OSRH nego i šire.

[attachment=2]Sedmomjesečni Evan na jednoj u nizu terapija u barokomori Zavoda za pomorsku medicinu

U sastavu je Vojnozdravstvenog središta Zapovjedništva za potporu i jedina je ustanova opremljena barokomorom od Crikvenice do Dubrovnika uključujući i otoke. Iako mu je primarna zadaća liječenje pacijenata iz OSRH-a, ovdje se već godinama liječe i 100 % invalidi rata, a vrata Zavoda su otvorena i civilnim pacijentima koji trebaju liječenje hiperbaričnom oksigenacijom. Tretman u barokomori jedini je specifični način liječenja u slučaju dekompresijske bolesti, a sastavni je dio liječenja i kod brojnih drugih bolesti i stanja među kojima su najvažniji trovanje ugljičnim monoksidom, plinska gangrena, rane koje teško zacjeljuju, kljenut ličnog živca i Crohnova bolest. Tijekom prošle godine, ističe dr. Dadić, u barokomori su provedena 564 tretmana.

Za rad Odjela neophodna je odgovarajuća oprema koju osim kompleksa barokomore čine banke komprimiranog zraka i kisika te kompresorska stanica. Ipak, najvažniji je stručni tim barokomore koji čine liječnik, medicinska sestra i operater visokotlačnih sustava. Od liječnika na Odjelu pomorske, podvodne i hiperbarične medicine su pukovnici dr. Senijo Pažanin, dr. Hrvoje Stipančević, dr. Pavle Jovović i bojnik dr. Dražen Bučan, medicinske sestre narednica Esma Juras i DS Ana Lozina te operateri visokotlačnih sustava nadnarednik Krsto Burazer i DS Željko Šimunović.

[attachment=3]Tijekom prošle godine u barokomori su provedena 564 tretmana

S vojne se izobrazbe uskoro vraća časnički namjesnik Marko Kokeza, a u stručni tim se po potrebi pozivaju i drugi djelatnici Zavoda.

Iako je Zavod najpoznatiji po barokomori, ne manje važna jest i djelatnost medicine rada. Imaju mogućnost obavljanja niza dijagnostičkih pretraga te odlično ekipirani tim liječnika specijalista među kojima su specijalisti medicine rada i sporta, psihijatar, internist, oftalmolog te dva klinička psihologa.

Obavljaju prethodne preglede kandidata za djelatnu vojnu službu i dragovoljne ročnike, periodične i kontrolne preglede DVO-a, preglede kandidata za mirovne misije i operacije te kontrolne preglede povratnika iz njih. Tako je samo tijekom 2011. godine obavljeno više od 2000 pregleda.

Brigadir Dadić napominje kako u dosadašnjem radu nije bilo kritičnog zakazivanja opreme ili stručnih pogrešaka što je potvrda visoke stručnosti, savjesnosti i odgovornosti osoblja. "Imamo dobre, iskusne i motivirane liječnike te adekvatnu opremu, kako na odjelu pomorske, podvodne i hiperbarične medicine tako i na odjelu medicine rada."

[attachment=4]Stručni tim barokomore

Stoga i ne čudi što su pacijenti više nego zadovoljni pristupom i tretmanom liječenja, odnosom osoblja prema njima, a nadasve rezultatima. I naš mali Evan s početka priče dobro se oporavlja, a ovakva suradnja i stavljanje na raspolaganje specifičnih sposobnosti vojnog zdravstva građanstvu zasigurno je jedan od najhumanijih oblika pomoći.

[attachment=5]Za rad Odjela neophodna je odgovarajuća oprema koju osim kompleksa
barokomore čine banke komprimiranog zraka i kisika te kompresorska stanica


U Zavod dolaze liječnici nakon završene adekvatne civilne i vojne izobrazbe, uglavnom specijalisti. Na pitanje što OSRH može pružiti mladim liječnicima, brigadir Dadić kaže kako ih "u OS čeka sigurno radno mjesto, mogućnost stručnog usavršavanja i napredovanja, a tu je svakako i profesionalni izazov sudjelovanja u međunarodnim misijama i operacijama." Brigadir Dadić je dva puta bio u misiji ISAF, a iskustva iz misija imaju i njegovi kolege liječnici pukovnici Stipančević i Jovović.

Tijekom protupožarne a i turističke sezone od 15. svibnja do 31. listopada, stručni tim barokomore je u stalnoj 24-satnoj pripravnosti, kako zbog liječenja ronilačkih incidenata, tako i u slučaju potrebe stručne pomoći gasiteljima požara, ali i bilo koje druge hitne intervencije za koju postoji indikacija za liječenje u barokomori.

Leida Parlov, snimio Davor Kirin, Hrvatski vojnik (http://www.hrvatski-vojnik.hr/)


Title: Re: Vojno zdravstveno središte ZzP OSRH
Post by: leut on October 22, 2012, 06:04:20 pm
18.10.2012.

Posjet delegacije Vojske Srbije Vojno zdravstvenom središtu

[attachment=1]
U skladu s planom međunarodne vojne suradnje Zapovjedništvo za potporu 18. listopada 2012. godine provelo je aktivnost „Razmjena iskustva eksperata zdravstvene struke u sudjelovanju u mirovnim operacijama s težištem na pripremi i procedurama u tom području“.

Prijem i upoznavanje delegacije zdravstvenih časnika iz Vojske Republike Srbije s aktivnostima i zadaćama Zapovjedništva za potporu i Vojno zdravstvenog središta  u zdravstvenoj potpori međunarodnim vojnim operacijama provedena je u Zavodu za zrakoplovnu medicinu. Tročlanu delegaciju zdravstvenih djelatnika Vojske Republike Srbije koju je predvodio pukovnik dr. Uglješa Jovičić primio je zapovjednik Vojno zdravstvenog središta brigadir Zvjezdan Petrović s svojim suradnicima.

Nakon kratkog upoznavanja s ulogom i značajem Zapovjedništva za potporu i Vojno zdravstvenog središta u Oružanim snagama RH gosti su upoznati s zdravstvenim dostignućima i sposobnostima djelatnika zdravstvene struke  u zemlji i u međunarodnim vojnim operacijama.
Težišne teme ovog bilateralnog skupa su bile: „Zdravstveni pregledi za MVO“, “Etapno zbrinjavanje ranjenih i oboljelih“ i „Medicinska obavještajna priprema ISAF-a“.

Nakon protokolarnog i stručnog dijela gosti iz Srbije obišli su radne prostore Zavoda za zrakoplovnu medicinu te su se i na taj način upoznali s radom zdravstvene struke u OS RH. Ujedno su izmijenili i iskustva na polju zdravstvene potpore međunarodnim vojnim operacijama dviju zemalja.

[attachment=2]
[attachment=3]
osrh.hr (http://www.osrh.hr)


Title: Re: Vojno zdravstveno središte ZzP OSRH
Post by: leut on November 23, 2012, 07:58:13 pm
22.11.2012.

Ministar obrane posjetio Vojno zdravstveno središte
 
[attachment=1]
Ministar obrane RH Ante Kotromanović sa suradnicima 22. studenoga 2012. godine posjetio je Vojno zdravstveno središte u Kliničkoj bolnici Dubrava da bi se upoznao s trenutačnim stanjem i aktivnostima Vojno zdravstvenog središta te vizijom i planovima za naredno razdoblje. Radnom posjetu nazočili su: zamjenica ministra obrane gđa Višnja Tafra, pomoćnica ministra gđa Sunčana Vukelić, pomoćnica ministra zdravlja gđa Ljubica Đukanović, zamjenik načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga RH za planove i resurse kontraadmiral Ante Urlić, zapovjednik Zapovjedništva za potporu general bojnik Mate Ostović, ravnatelj KB Dubrava dr.sc Dragan Korolija-Marinić, te voditelj Službe za vojno zdravstvo MORH-a pukovnik Darko Dogan.

Zapovjednik VZS-a brigadir Zvjezdan Petrović tijekom radnog sastanka održao je prezentaciju o ulozi i značaju Vojno zdravstvenog središta u sustavu Oružanih snaga RH, a razgovaralo se i o razvoju VZS-a i proširenju suradnje s civilnim strukturama, posebice s KB Dubrava. Ministar obrane Ante Kotromanović na kraju je s delegacijom obišao radne prostore tijekom kojeg su ga djelatnici upoznali s pojedinostima u provođenju zdravstvenih pregleda, a ravnatelj KB Dubrava gospodin Korolija govorio je o planovima i suradnji s VZS-om.

osrh.hr (http://www.osrh.hr)


Title: Re: Vojno zdravstveno središte ZzP OSRH
Post by: leut on May 04, 2013, 02:49:24 pm
2.5.2013.

Hitna intervencija skupine za žurne intervencije Zavoda za pomorsku medicinu Vojno zdravstvenog središta ZZP-a
 
Hrvatski državljanin roneći u akvatoriju Visa zbog zdravstvenih smetnji i problema s opremom, izgubio je kontrolu plovnosti i naglo izronio iz dubine 35 m. „Takva situacija je jednako ili čak pogibeljnija nego nekontrolirani pad s visine 35 m“ pojasnio je pukovnik Hrvoje Stipančević voditelj tima skupine za žurne intervencije Zavoda za pomorsku medicinu koja je lječila pacijenta.

Zbog zdravstvenih smetnji koje su mu ugrožavale život i prijetile trajnim posljedicama, helikopterom HRZ I PZO prevezen je u Split, liječen cijelu noć hitnim rekompresijskim postupkom, te opet ujutro. Bolesnik više nije životno ugrožen, stanje mu je stabilno ali predstoji mu dugotrajno i uporno liječenje.

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
osrh.hr (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Vojno zdravstveno središte ZzP OSRH
Post by: Jester on May 04, 2013, 02:54:04 pm
Meni ova Barokomora djeluje da je tamo negdje iz 70ih 80ih ? Koliko je stara uopće ova oprema ?


Title: Re: Vojno zdravstveno središte ZzP OSRH
Post by: duje on May 05, 2013, 06:36:38 am
Meni ova Barokomora djeluje da je tamo negdje iz 70ih 80ih ? Koliko je stara uopće ova oprema ?

Vjerujem, da je iz vremena kad je otvorena ta ustanova, a vrijeme je sredina 70-tih. Vjerovatno je nešto promjenjeno, no osnova je iz onog doba.


Title: Re: Vojno zdravstveno središte ZzP OSRH
Post by: Jester on May 05, 2013, 10:35:58 am
Dobro nije to pašteta da će se pokvarit al opet kad vidiš one katodne cjevi od televizija pa onaj bakelitni telefon u sredini pa satove, brojčanike i sklopke sve skupa pari ko u filmu Jamesa Bonda iz 70ih ,no vjerujem da barokomora funkcionira bez greške i u vrijeme kad je nabavljena garant je bila zadnji krik tehnike  :)


Title: Re: Vojno zdravstveno središte ZzP OSRH
Post by: ORIĆAREB on May 05, 2013, 10:55:37 am
Dobro nije to pašteta da će se pokvarit al opet kad vidiš one katodne cjevi od televizija pa onaj bakelitni telefon u sredini pa satove, brojčanike i sklopke sve skupa pari ko u filmu Jamesa Bonda iz 70ih ,no vjerujem da barokomora funkcionira bez greške i u vrijeme kad je nabavljena garant je bila zadnji krik tehnike  :)

Ma to je vjerovatno još iz doba JRM. Naravno da je u to vrijeme bila top - levell. Ali vrijeme čini svoje.
Ako dobro funkcioniše, nema veze od kada je.
Bolje i tako, nego nikako. Pitanje je, da nije te ostavštine, da li bi se ikad slično šta i nabavilo. I tada je
to nabavljeno radi ljudstva JRM, podmorničari i pomorski diverzanti. Inače bi danas lajali na mjesec... ;D


Title: Re: Vojno zdravstveno središte ZzP OSRH
Post by: Jester on May 05, 2013, 11:22:48 am
Komora odnosno Institut za pomorsku medicinu se nalazi u sklopu sada već bivše Vojne Bolnice na Križinama ako se ne varam ,smješten je gori u šumici, zasebne zgrade odvojene od Vojne Bolnice ,kako je bilo u vrijeme JNA da li se isto tamo nalazila ili je bila negdje drugdje?

evo link, zgrade gori desno ... Arkod Preglednik (http://preglednik.arkod.hr/ARKOD-Web/#map_x=497513.8125&map_y=4818459.75&map_sc=1785&layers=DOF_NEW,ZU,LPIS_FILTERED,LPIS_200,LPIS_210,LPIS_310,LPIS_320,LPIS_410,LPIS_421,LPIS_422,LPIS_423,LPIS_424,LPIS_490,LPIS_900)


Title: Re: Vojno zdravstveno središte ZzP OSRH
Post by: ORIĆAREB on May 05, 2013, 11:41:44 am
Komora odnosno Institut za pomorsku medicinu se nalazi u sklopu sada već bivše Vojne Bolnice na Križinama ako se ne varam ,smješten je gori u šumici, zasebne zgrade odvojene od Vojne Bolnice ,kako je bilo u vrijeme JNA da li se isto tamo nalazila ili je bila negdje drugdje?


Mislim da je to sve bilo gotovo pre Balkanskog cunamija.
Evo ti  ovde o tome (https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=8610.msg53974#msg53974).


Title: Re: Vojno zdravstveno središte ZzP OSRH
Post by: Jester on May 05, 2013, 11:49:32 am
Da kao što sam i mislio, sve je isto kako je i "Stari" ostavio  :)


Title: Re: Vojno zdravstveno središte ZzP OSRH
Post by: leut on June 01, 2013, 01:42:41 pm
Tečaj "Medicina ronjenja"

[attachment=1]
Na Zavodu za pomorsku medicinu u Splitu od 8. do 10. svibnja održan je tečaj "Medicina ronjenja" namijenjen zdravstvenim djelatnicima Ministarstva obrane i OSRH. Cilj tečaja bio je polaznicima pružiti osnovna znanja iz medicine ronjenja, a predavači su bili djelatnici Odjela za pomorsku, podvodnu i hiperbaričnu medicinu ZPM-a pukovnik Hrvoje Stipančević, specijalist medicine rada i pukovnik Pavle Jovović, dr.med. Teme tečaja su bile: Uvod u medicinu ronjenja, Specifične ronilačke bolesti i ozljede, Opća i specifična prva pomoć u ronjenju, te Prevencija ronilačkih nesreća. U sklopu tečaja, a u suradnji sa Središtem za obuku HRM-a, održana je i metodsko-pokazna vježba u kojoj je polaznicima tečaja pokazana ronilačka oprema te osnovni postupci u organizaciji i provedbi ronjenja u OSRH.

OJI, Hrvatski vojnik (http://www.hrvatski-vojnik.hr/)


Title: Re: Vojno zdravstveno središte ZzP OSRH
Post by: Jester on August 06, 2013, 02:03:58 pm
NA ŠKRGE, A KAKO DRUGAČIJE...

Ronioci ka ribe na suvom: Popodne za nas nema nijedne barokomore!

Jedina ronilačka barokomora na Jadranu koja ima dežurstvo od 0 do 24 jest ona u Splitu, i to u ustanovi koja odnedavno nosi rogobatni naziv: Zavod za pomorsku medicinu Vojnog zdravstvenog središta u sastavu Zapovjedništva za potporu Oružanih snaga.
Iz naziva se krije bivši Institut za pomorsku medicinu, koji je izdvojen iz sastava HRM-a, te pripojen Zapovjedništvu za potporu Oružanih snaga(!?).

Kliničke indikacije

Sve ostale barokomore na Jadranu (samo ih je pet, op.a.) u 16 sati završavaju s radom. Kako nam kažu u Ministarstvu obrane, ta barokomora splitskog Zavoda za pomorsku medicinu dežura 24 sata dok traje protupožarna sezona, od 15. svibnja do 31. listopada. U toj komori, kako nam je potvrđeno u MORH-u, pripravnost se odnosi na liječenje vatrogasaca otrovanih ugljikovim monoksidom, unesrećenih ronilaca, te za sve druge osobe koje imaju žurne kliničke indikacije.

Činjenica da nema barokomore koja će 24 sata biti na raspolaganju samo roniocima, a kojih ljeti u Jadranu bude i više od 60 tisuća, prisilila je na javni istup Ivana Bronzovića, poznatoga splitskog i hrvatskog instruktora ronjenja iz Podvodno-istraživačkog kluba “Mornar”, inače jedne od najstarijih ronilačkih udruga na Jadranu.

- Ovo je treća ljetna sezona zaredom bez pripravnosti barokomore samo za ronioce. Što će se dogoditi ako se pred barokomorom Zavoda za pomorsku medicinu istodobno nađu unesrećeni ronioci i vatrogasci otrovani dimom? To je neodrživo. Pripravnost barokomora nestala je gašenjem ronilačkih iskaznica iz kojih se financirala pripravnost. Kako Hrvatski ronilački savez nema javne ovlasti, iskaznice su nastojanjima iz Ministarstva pomorstva ukinute u kolovozu 2010. godine, a alternativa financiranju dežurstava barokomora nije pronađena - upozorava Bronzović, ističući kako su više puta i resorna ministarstva upozoravana na tu činjenicu, ali, dogodio se, kako kaže Bronzović, “šipak od reakcije”. Ministarstvo turizma, kaže on, jedan je od generatora problema.

Pranje ruku

- Reklamiraju Hrvatsku kao ronilačku destinaciju, a pri tome peru ruke i problem prebacuju na Ministarstvo zdravlja. U Ministarstvu pomorstva, koji je nositelj sigurnosti u obalnome moru, već godinama ne žele riješiti problem. U Ministarstvu zdravlja šute, ne poduzimaju ništa za spašavanje ronilaca i potpuno ignoriraju ovu problematiku. Svake godine formiraju dodatne spasilačke timove na cestama u sezoni, ali za ronioce i dežurne barokomore ni kune - ogorčeno će Bronzović, te nastavlja:

- Institut pomorske medicine izdvojen je iz HRM-a i pripojen logistici HV-a?! Toliko o shvaćanju prioriteta. Osnovni problem je što se resorna ministarstva nisu strateški odredila prema potrebi dežurstava barokomora u Splitu, kao ni drugih barokomora izvan Splita. Tko će biti kriv ako neki ronilac umre pred zatvorenim vratima jedine dežurne barokomore u kojoj se već netko liječi. Ukratko, katastrofa - konstatira Bronzović.

U pokušaju da doznamo kako je moguće da je od Istre do Prevlake dežurna samo jedna barokomora, i to ona vojna koja je na raspolaganju svima, a ne samo roniocima, uslijedila su “putešestvija” po ministarstvima. U Ministarstvu turizma, u kojem reklamiraju Hrvatsku kao ronilačku destinaciju, proglasili su se nenadležnima za pitanje sigurnosti ronioca.

Ni u Ministarstvu mora ih se ronioci ne tiču, pa su nas uputili na Ministarstvo zdravlja. Obratili smo se Ministarstvu zdravlja i tamo vele da za zdravlje ronioca nisu nadležni, pa su nas uputili na drugu adresu, ovaj put adresu Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO).

U HZZO-u su nam, pak, poručili kako je financiranje pripravnosti barokomora u nadležnosti Splitsko-dalmatinske županije. Naoružani strpljenjem obratili smo se i Županiji. Tamo nam, pak, poručuju kako imaju “saznanja da Institut pomorske medicine ima osiguranu pripravnost iza 16 sati”, ali da se za pitanja instituta koji djeluje u okviru vojnog zdravstva ipak obratimo Ministarstvu obrane. Tamo su nam, pak, rekli da je barokomora s liječničkim timovima u cjelodnevnoj pripravnosti za sve koji zatrebaju tretman, a ne samo za ronioce.

Vinjete bi spasile stvar

- Treba uvesti tzv. ronilačke vinjete za ronjenje u obalnom moru, a koje su doslovce svi ronioci spremni platiti. Na taj način na godišnjoj razini moglo bi se prikupiti između sedam i osam milijuna kuna, što bi bilo sasvim dostatno za funkcioniranje dežurstava svih barokomora u Hrvatskoj, pa čak i za troškove goriva brodova koji plove u spasilačkim intervencijama - iznio je prijedlog Ivan Bronzović, poznati instruktor ronjenja iz splitskog “Mornara”.

Dr. Andrić: Stalno pitamo...

Barokomorama za spašavanje ronilaca raspolaže i poliklinika “Oxy”, koje su locirane u Puli, Crikvenici, Dubrovniku. Od 1996. godine, kada je osnovana, ova je najveća privatna poliklinika barokomorama liječila i spasila čak 430 ronilaca s cijelog Jadrana.

- Svake godine postavljamo nadležnim ministarstvima pitanje tko će osigurati i platiti pripravnost timova u našim poliklinikama kako bi ronilačke aktivnosti bile pokrivene. Ronilačka javnost mora znati da na jadranskoj obali nema barokomora u pripravnosti i mi kao poliklinika skidamo svaku odgovornost u slučaju bilo kakvih incidentnih situacija oko spašavanja i liječenja ronilaca. O tome smo više puta izvijestili ministarstva koja su inkorporirana u problematiku ronilačkog turizma - kaže dr. Dejan Andrić, ravnatelj poliklinike “Oxy”.

Autor : Denis Krnić
Izvor : SD



Title: Re: Vojno zdravstveno središte ZzP OSRH
Post by: leut on September 10, 2013, 06:31:04 pm
9.9.2013.

Zdravstveni djelatnici broda japanskih samoobrambenih snaga posjetili Zavod za pomorsku medicinu
 
Zdravstveni djelatnici broda japanskih samoobrambenih snaga koji se nalaze u posjetu Hrvatskoj ratnoj mornarici u četvrtak 5. rujna 2013. godine posjetili su Zavod za pomorsku medicinu Zapovjedništva za potporu. Cilj posjeta je upoznati japansku delegaciju sa zadaćama, mogućnostima i kapacitetima ZPM-a. Na početku posjeta delegacija je upoznata s ustrojem, osnovnim zadaćama, postignutim rezultatima i povijesti ZPM-a. Nakon kratke rasprave uslijedio je obilazak tijekom kojeg su gosti najviše zanimanja pokazali za hiperbaričnu komoru i mogućnosti liječenja hiperbaričnom oksigenacijom. Tijekom posjeta razmijenjena su iskustva u radu te su uspoređene specifičnosti u organizaciji i radu zdravstvene struke Oružanih snaga Hrvatske i Japana.

[attachment=1]
[attachment=2]
osrh.hr (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Vojno zdravstveno središte ZzP OSRH
Post by: leut on September 12, 2013, 09:53:19 pm
Na e-bayu se prodaje medalja iz vremena dok je Institut (danas Zavod) pomorske medicine još bio u sastavu HRM.

[attachment=1]


Title: Re: Vojno zdravstveno središte ZzP OSRH
Post by: leut on October 17, 2014, 01:27:08 pm
Barokomora Zavoda za pomorsku medicinu Vojnog zdravstvenog središta spašava ljudske živote...

29.09.2014.

Spašen još jedan život u barokomori

Na temelju zahtjeva KBC-a Split, 26. rujna 2014. godine u popodnevnim satima u Zavod za pomorsku medicinu u Splitu zaprimljena je na liječenje pacijentica kojoj je zdravstveno stanje zahtijevalo hitnu i neodložnu hiperbaričnu oksigenoterapiju u barokomori Odjela za pomorsku, podvodnu i hiperbaričnu medicinu Zavoda za pomorsku medicinu Vojno zdravstvenog središta.

Liječenje je nastavljeno i tijekom vikenda, subotom i nedjeljom.

Zdravstveno stanje pacijentice je u poboljšanju, a terapija će se nastaviti dok kliničko stanje to bude zahtijevalo.

10.10.2014.

Pripadnici barokomore Zavoda za pomorsku medicinu opet na djelu

U barokomori Zavoda za pomorsku medicinu Vojno zdravstvenog središta, a na zahtjev Opće bolnice Šibenik, 7. listopada 2014. nakon neuspješnog pokušaja samozbrinjavanja, žurno je zaprimljen profesionalni ronilac sa simptomima dekompresijske bolesti.

Unesrećeni ronilac je podvrgnut rekompresijskom postupku u barokomori. Nakon izvršenog tretmana u barokomori otpušten je kući na mirovanje te upućen na daljnje preglede kod nadležnog specijaliste medicine rada.

[attachment=1]
osrh.hr (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Vojno zdravstveno središte ZzP OSRH
Post by: leut on October 17, 2014, 01:30:10 pm
17.10.2014.

Obuka timova za zračnu medicinsku evakuaciju MEDEVAC

[attachment=1]
U 91. zrakoplovnoj bazi HRZ-a i PZO-a (https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,7150.0.html) u vojarni „Lučko“ je 17. listopada 2014. godine proveden drugi praktični dio obuke timova za zračnu medicinsku evakuaciju - MEDEVAC (medical evacuation).

U drugom praktičnom dijelu ove intergranske obuke sudjelovala je Eskadrila višenamjenskih helikoptera (EVH) 91. zrakoplovne baze HRZ-a i PZO-a zajedno s pripadnicima Vojnog zdravstvenog središta Zapovjedništva za potporu i ostalih sanitetskih postrojbi OSRH. Obuka je provedena pod vodstvom ravnatelja ZZM-a brigadira Tomislava Barčana.

U teorijskom dijelu obuke u EVH sudionici obuke upoznati su s karakteristikama helikoptera Mi-171Sh opremeljenim za MEDEVAC zadaće i sa sigurnosnim mjerama za MEDEVAC timove pri radu u helikopteru. Praktična obuka u EVH je obavljena s posadom helikoptera Mi-171Sh u samom helikopteru uz jedan komplet MEDEVAC opreme, a u svrhu pružanja potpore provedbi obuke timova za MEDEVAC.

MEDEVAC zadaće vrlo su kompleksne i zahtijevaju vrhunsku koordinaciju i obučenost cijelog tima, letačkog i medicinskog osoblja. Za ovaj tip zadaće iznimno je važno vrijeme reakcije kako bi pacijent u što kraćem vremenu bio transportiran, uz odgovarajuću medicinsku skrb, do sljedeće razine zdravstvenog zbrinjavanja.

Letačko osoblje, piloti i tehničar-letač, brinu o tome da vrijeme leta do pacijenta i transport do bolnice prođe u što kraćem vremenu. Po zaprimanju poziva piloti započinju s pripremom leta na način da provjeravaju meteorološku situaciju na traženoj ruti i mjestu ukrcaja i iskrcaja pacijenta, provjeravaju se mjesta na koja će helikopter sletjeti i obavlja se navigacijska priprema leta. Za to vrijeme tehničar-letač priprema helikopter za let, a medicinsko osoblje priprema medicinsku opremu. Kada piloti odrade pripremu leta, pristupa se helikopteru na kojem piloti provode predpoletni pregled helikoptera. Prije pokretanja motora dogovaraju se svi detalji leta s medicinskim osobljem. Let se, u pravilu, provodi po najkraćoj ruti i najvećom dozvoljenom brzinom ako to dozvoljavaju meteorološki uvjeti i zdravstveno stanje pacijenta. Nakon slijetanja na mjesto ukrcaja, medicinsko osoblje preuzima pacijenta i nakon što daju odobrenje, kreće se prema bolnici koja je određena za zbrinjavanje pacijenta. Nakon slijetanja helikoptera i iskrcavanja pacijenta letačko osoblje zajedno s medicinskim osobljem vraća se s helikopterom natrag u bazu. Nakon slijetanja u bazu, tehničar-letač nadopunjava gorivo i provodi poslijeletni pregled helikoptera kako bi helikopter bio spreman za novu zadaću. Za to vrijeme piloti pripremaju izvješće o provedenom letu, a medicinsko osoblje priprema svoju opremu za sljedeći let.

Sve radnje koje se provode prije samog leta su temelj za uspješnu provedbu zadaće i zato je bitno da iste budu odrađene kvalitetno i brzo. Potrebno je naglasiti da je za MEDEVAC zadaće bitna vrhunska obučenost i koordiniranost svih uključenih u zadaću.

[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]
Tekst i foto: HRZ i PZO/Goran Seretin


Title: Re: Vojno zdravstveno središte ZzP OSRH
Post by: leut on November 21, 2014, 02:00:16 pm
Barkomore i osoblje Zavoda za pomorsku medicinu Vojno-zdravstvenog središta ZzP OSRH i dalje spašavaju ljudske živote...


20.11.2014. - Spašeno novorođenče u Zavodu za pomorsku medicinu Split

U Zavodu za pomorsku medicinu Vojno zdravstvenog središta u Splitu 19. studenog 2014. zbog teškog trovanja ugljičnim monoksidom zaprimljeno je muško novorođenče M.B. u dobi od 20 dana.

Kako je otrovni plin neposredno ugrožavao život novorođenča, mali bolesnik je prevežen u KBC Split na Odjel za intenzivno liječenje Klinike za dječje bolesti te je nakon detaljne dijagnostičke obrade i postavljene dijagnoze žurno upućen u hiperbaričnu komoru Zavodu za pomorsku medicinu, na jedini učinkoviti način liječenja disanja 100% kisikom na povišenom tlaku (postupak hiperbarične oksigenoterapije).

Po završenom postupku, kojeg su i bolesnik i majka podnijeli dobro, laboratorijska obrada je pokazala gotovo potpuno istisnuće otrovnog plina iz tijela pacijenta.

Složenost i zahtijevnost provedenog postupka ilustrira podatak da se ovakav način liječenja dojenčadi u našoj državi provodi jedino na ZPM-u. Ovime postupkom je još jednom potvrđena visoka stručnost i obučenost osoblja ZPM-a u provođenju hiperbarične oksigenoterapije.

[attachment=1]
18.11.2014. - U barokomori spašen poljski državljanin

U Zavodu za pomorsku medicinu Vojno zdravstvenog središta u Splitu dana 17. studenog 2014. godine zbog simptoma dekompresijske bolesti zaprimljen je poljski državljanin M.K., profesionalni instruktor ronjenja, koji je provodio obuku ronitelja iz tehničkog ronjenja. Ronjenje se odvijalo na lokalitetu potonule olupine Valilios u dubini 55 metara, u akvatoriju otoka Visa.

Služba hitne medicinske pomoći zatražila je zračni prijevoz i bolesnik je helikopterom HRZ-a i PZO-a prevezen u KBC Split, odakle je upućen na specifično rekompresijsko liječenje u Zavod za pomorsku medicinu Vojno zdravstvenog središta u Splitu.

Tim u pripravnosti na čelu s pukovnikom Hrvojem Stipančevićem prihvatio je bolesnika te proveo terapijski postupak. Po završetku liječenja oporavljeni bolesnik je vraćen u KBC Split radi opservacije, a liječenje će se nastaviti još nekoliko dana do iscrpljenja terapijskog učinka.

31.10.2014. - U barokomori Zavoda za pomorsku medicinu izliječen ronitelj

Dana 30. listopada 2014. godine u Zavodu za pomorsku medicinu Vojno zdravstvenog središta zaprimljen je profesionalni ronitelj sa simptomima dekompresijske bolesti. Kako poduzete mjere specifične prve pomoći nisu dale očekivane rezultate, zatražen je savjet i pomoć roniteljskog liječnika. Savjetovan je žurni prijevoz i specifično rekompresijsko liječenje u barokomori Zavoda za pomorsku medicinu u Splitu.

Liječenje je provedeno u noćnim satima 30./31. listopada 2014. godine. Po završenom postupku ronitelj je izliječen i otpušten kući.

osrh.hr (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Vojno zdravstveno središte ZzP OSRH
Post by: leut on June 06, 2015, 12:30:55 pm
02.06.2015.

Tečaj medicine ronjenja

U organizaciji Zavoda za pomorsku medicinu Split, Vojno zdravstvenog središta, od 11.-15.05.2015. proveden je „Uvodni tečaj medicine ronjenja“ za djelatnike zdravstvene službe MORH-a i OSRH-a, te civilne zdravstvene djelatnike.

Tečaj se sastojao od 21 sata teoretske nastave i 4 sata praktične obuke. Polaznici su osposobljeni za pružanje prve medicinske pomoći unesrećenima u ronjenju. Upoznati su sa osnovnim principima liječenja hiperbaričnom oksigenacijom, a u suradnji sa Središtem za obuku HRM-a imali su priliku obaviti „dicovery-ronjenje“ pod nadzorom instruktora ronjenja.

Tečaju je pristupilo i uspješno položilo završni ispit devet polaznika. Tečaj je službeno verificiran kao stručno usavršavanje od strane Hrvatske liječničke komore te Hrvatske komore medicinskih sestara.

[attachment=1]
Predavanje "Novosti u medicini ronjenja"

Dana 29.05.2015. u Centru za specijalističko osposobljavanje Split u Divuljama, u organizaciji Državne uprave za spašavanje (DUZS), održano je predavanje pod nazivom "Novosti u medicini ronjenja" za polaznike 2. stručnog međunarodnog skupa ronjenja u vatrogastvu Kaštela 2015.

Ispred Zavoda za pomorsku medicinu predavanje je održao pukovnik Pavle Jovović. dr.med.

Osnovni cilj predavanja bio je da Zavod za pomorsku medicinu, kao najmjerodavnija ustanova iz područja medicine ronjenja, pomogne roniocima u vatrogastvu Republike Hrvatske razvijanje nove sposobnosti – ronjenje u cilju akcije potrage i spašavanja.

Pored predstavnika iz Republike Hrvatske skupu su nazočili i gosti iz Crne Gore, Slovenije, Bosne i Hercegovine te Mađarske. Zatvaranju skupa nazočili su gradonačelnik grada Kaštela, predstavnici županije te ravnatelj DUZS.

Uspješno održano predavanje pokazalo je da je Zavod za pomorsku medicinu Vojno zdravstvenog središta OS RH i u ovom slučaju prepoznat kao ustanova koja ima sposobnosti edukacije iz područja medicine ronjenja ta na taj način promovira sposobnosti OS RH.

Na svečanosti zatvaranja skupa u ime organizatora Zavodu za pomorsku medicinu je dodijeljena zahvalnica sa željom za daljnjom suradnjom.

[attachment=2]
Tekst/foto: brg Dražen Cvitanović, osrh.hr (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Vojno zdravstveno središte ZzP OSRH
Post by: leut on November 04, 2015, 12:46:22 pm
03.11.2015.

Tečaj osposobljavanja timova za zračnu medicinsku evakuaciju - MEDEVAC

[attachment=1]
U organizaciji Zavoda za zrakoplovnu medicinu Vojno zdravstvenog središta Zapovjedništva za potporu i Zapovjedništva HRZ-a i PzO-a, od 26. do 30. listopada 2015. po četvrti put proveden je Tečaj osposobljavanja timova za zračnu medicinsku evakuaciju MEDEVAC. Tečaj je organiziran na lokacijama 91. zrakoplovne baze Lučko i KB Dubrava.

Tečaju je nazočilo 9 polaznika Oružanih snaga RH (3 pripadnika Hrvatske kopnene vojske i 6 pripadnika Vojno-zdravstvenog središta ZzP-a). Voditelj tečaja je bio brigadir Tomislav Barčan, ravnatelj Zavoda za zrakoplovnu medicinu Vojno zdravstvenog središta ZzP-a.

Poučeni dosadašnjim iskustvima tečaj je organiziran i proveden s težištem na praktičnom uvježbavanju postupaka primjenjivih tijekom zrakoplovno medicinske evakuacije, tako da su polaznici tečaja uz standardne postupke u helikopteru uvježbavali i postupke na modelima lutaka za reanimaciju. Bila je to prigoda u kojoj su se pripadnici Oružanih snaga RH uvježbavali u postupcima otvaranja gornjih dišnih putova, kardiopulmonalne resuscitacije, uporabe monitoring jedinice/defibrilatora te uvođenja venskog puta.

Praktični dio tečaja proveden je u izdvojenom objektu 91. zrakoplovne baze Lučko 29. listopada 2015. gdje su se uvježbale radnje i postupci na helikopteru Mi-117 Sh s ugašenim i upaljenim motorom kao i postupke tijekom leta helikoptera.

Teorijski dio tečaja kao i praktični dio na modelima lutaka za reanimaciju proveden je u prostorima Zavoda za zrakoplovnu medicinu Vojno zdravstvenog središta u KB Dubrava – Zagreb.
 
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]
[attachment=6]
Tekst/foto: OSRH/Tomislav Barčan, osrh.hr (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Vojno zdravstveno središte ZzP OSRH
Post by: leut on March 06, 2016, 02:57:33 pm
Broj 494 | 25.02.2016

Barokomora – specifično liječenje koje nema alternativu

Nema ni jedne druge metode koja može pomoći pacijentu koji je žrtva ronilačkog incidenta osim tretmana u barokomori. Ishod dekompresijske bolesti najčešće ovisi o brzini dolaska u barokomoru gdje započinje specifično liječenje koje nema alternativu. Zato je bitno da stalno imamo spremnu i obučenu ekipu na raspolaganju, ističu u Odjelu za pomorsku, podvodnu i hiperbaričnu medicinu...


[attachment=1]
Zavod za pomorsku medicinu (ZPM) u Splitu nalazi se u sastavu Vojnog zdravstvenog središta Zapovjedništva za potporu (VZS ZzP) i pokriva široko područje opće vojničkih, preventivno-medicinskih, kurativnih, nastavnih i znanstveno-istraživačkih zadaća. Ondje se obavljaju postupci organizacije i provedbe selekcijskih, prethodnih i periodičnih pregleda pripadnika OSRH, kadeta i dragovoljnih ročnika; provodi se nadzor uvjeta života i rada u postrojbama OSRH, u prvom redu HRM-a – no, važnost Zavoda za pomorsku medicinu najčešće se vezuje uz ronilačke incidente kad kvaliteta budućeg života, a nerijetko i sam život stradalog, ovise o brzini kojom će započeti liječenje u barokomori. "Nema ni jedne druge metode koja može pomoći pacijentu koji je žrtva ronilačkog incidenta osim tretmana u barokomori," ističe ravnatelj ZPM-a brigadir Dražen Cvitanović dok nas upoznaje sa specifičnostima rada te ustanove i uvodi u prostor Odjela za pomorsku, podvodnu i hiperbaričnu medicinu. Tim Odjela čini deset ljudi: specijalist medicine rada, tri doktora medicine, prvostupnica sestrinstva, dva medicinska tehničara, dvojica operatera visokotlačnih sustava te časnik za održavanje, a njihova je glavna zadaća potpora ronjenju svim onim postrojbama OSRH koje u svojem sastavu imaju ronioce. Zato se ondje, uz ostalo, provodi organizacija i provedba selekcijskih, prethodnih i periodičnih zdravstvenih pregleda ronilaca, zdravstvena potpora ronilačkih aktivnosti, edukacija zdravstvenih djelatnika iz pomorske, podvodne i hiperbarične medicine te liječenje specifičnih ronilačkih bolesti kao i akutnih i kroničnih stanja i bolesti za koje postoje indikacije liječenja hiperbaričnom oksigenoterapijom (HBOT). Brigadir Cvitanović naglašava kako je u opsegu potreba za žurnim reagiranjem i tretmanima u hiperbaričnoj komori najmanje vojnih ronilaca, što je rezultat njihove profesionalnosti, uvježbanosti i stručnosti te poznavanja i poštivanja međunarodnih protokola sigurnog ronjenja u hrvatskim Oružanim snagama – no, potreba za hiperbaričnim tretmanima zbog stradanja ili bolesti civila je velika, a dodatno se povećava za vrijeme ljetne sezone.

[attachment=2]
Pukovnik Pavle Jovović, zamjenik načelnika Odjela za pomorsku, podvodnu i hiperbaričnu medicinu, objašnjava: "Civilni dio svodi se na liječenje žrtava ronilačkih incidenata i tu, u ukupnom broju, ima više od 50 % stranih turista, rekreativaca čiji se broj povećava za vrijeme sezone. Naravno, imamo i domaćih profesionalnih ronilaca." Najveći broj zaprimljenih slučajeva čine pacijenti koji imaju dijagnoze za koje je prema međunarodnim listama i listama HZZO-a indicirano liječenje hiperbaričnom oksigenoterapijom, a uputili su ih njihovi civilni liječnici iz KBC-a Split i Opće bolnice Šibenik s kojima ZPM ima ugovorni odnos. No, nisu rijetkost ni drukčiji slučajevi. O takvim hitnim situacijama pukovnik Jovović kaže: "Kad dobijete ronilački incident to je žurni slučaj i morate odmah reagirati. Po pozivu mora doći cijela ekipa koju čini čelnik skupine za žurne intervencije, medicinska sestra ili tehničar i pult-operater. U roku od sat vremena po pozivu ta trojka mora biti na okupu da bi se stvorili optimalni uvjeti za izlječenje i tretman pacijenta jer ishod dekompresijske bolesti najčešće ovisi o brzini dolaska u barokomoru gdje započinje specifično liječenje koje nema alternativu. U medicini nema ničega što može zamijeniti ili nadomjestiti tretman u barokomori zato je bitno da stalno imamo spremnu i obučenu ekipu na raspolaganju."

[attachment=3]
Premda su dekompresijski incidenti kod osoblja koje radi s pacijentima više iznimka nego pravilo, važno je znati da timovi u barokomori rade u posebnim uvjetima. Od kandidata za te poslove traži se zdravstvena sposobnost na višoj razini: savršeno zdrava pluća, srce, uši, nos, jer su ti organi prilikom rada s pacijentima u barokomori izloženi djelovanju povišenog tlaka što ima svoje posljedice na zdravlje.

Zavod za pomorsku medicinu osnovan je još 1964., tad pod nazivom Institut za pomorsku medicinu. Od rujna 1991. u sastavu je HRM-a, a tijekom Domovinskog rata bio je ključna ustanova za pružanje specifične zdravstvene zaštite pripadnicima OSRH u području epidemiologije, mikrobiologije, sanitarne kemije i toksikologije te preventivne medicinske zaštite, dok je hiperbaričnom oksigenoterapijom liječeno 200 najtežih ranjenika. Institut 2008. godine mijenja naziv i postaje Zavod za pomorsku medicinu, izlazi iz HRM-a te ulazi u sastav Vojnog zdravstvenog središta Zapovjedništva za potporu.

U ZPM-u se, uz Ravnateljstvo i Odsjek za potporu, nalazi i Odjel medicine rada te Odjel za pomorsku, podvodnu i hiperbaričnu medicinu.

[attachment=4]
Brigadir Dražen Cvitanović, ravnatelj ZPM-a
"U ZPM-u u Splitu su tijekom 2015. godine hiperbaričnom oksigenacijom (HBO) liječena 104 pacijenta, od čega je bilo 13 ronilaca, 80 kliničkih slučajeva, sedam hrvatskih ratnih vojnih invalida, a ukupan je broj HBO seansi prošle godine bio 905, pri čemu su od HBO-a ostvareni prihodi od 251 000 kn.
2014. godine bilo je 109 pacijenata među kojima je bilo sedam ronilaca, 71 klinički slučaj, 11 žurnih intervencija, 20 hrvatskih ratnih vojnih invalida te ukupno 1264 HBO seanse s uprihođenih 476 000 kn.
HBO-om je 2013. godine liječeno 111 pacijenata među kojima je bilo 18 žurnih intervencija, 15 ronilaca, 21 hrvatski ratni vojni invalid i 78 kliničkih slučajeva te ukupno 1210 HBO seansi uz ostvaren prihod od 620 000 kn.
Tijekom tog trogodišnjeg razdoblja cijena pojedinačnog HBO tretmana spustila se s 620,00 kn (2013. godine) na 476,00 kn (2014.) te na 332,00 kn (2015.)."

[attachment=5]
Pukovnik Pavle Jovović, zamjenik načelnika Odjela za pomorsku, podvodnu i hiperbaričnu medicinu
"Na pragu smo uvođenja nove terapije koja dosad nije bila uvedena na ovim prostorima, a služi za liječenje teških slučajeva dekompresijske bolesti. Riječ je o obliku terapijskog protokola CX 30 (heliox) koji je novi za nas, ali je u svijetu prisutan već 20-30 godina. Kod nas se nije primjenjivao jer traži jaču materijalnu potporu, traži stručnost i dodatna sredstva koja je trebalo instalirati na ovoj barokomori te nove plinove. Gledamo to kao kvalitativni korak naprijed koji će poboljšati pomaganje u onim najtežim slučajevima dekompresijske bolesti koji najčešće ostavljaju trajne posljedice."


Lada Puljizević, Snimio Tomislav Brandt, Hrvatski vojnik (https://www.hrvatski-vojnik.hr/)


Title: Re: Vojno zdravstveno središte ZzP OSRH
Post by: leut on July 28, 2018, 01:11:24 pm
27.7.2018.

Završna terenska obuka polaznika zdravstvenog roda

[attachment=1]
U prostoru vojarne „1. gardijske brigade Tigrovi – Croatia“ u Zapovjedništvu za potporu, od 23. do 27. srpnja 2018. održana je završna terenska obuka polaznicima 4. naraštaja Temeljne časničke izobrazbe - vojni specijalisti - glavni medicinski tehničar i 7. naraštaja Temeljne časničke izobrazbe - opća medicinska specijalnost.

Obuku su održali djelatnici Odjela za obuku zdravstvene službe Zavoda za pomorsku medicinu VZS uz sudjelovanje dodatnih dvanaest pripadnika Vojno-zdravstvenog središta. U vježbi su osim polaznika 4. i 7. naraštaja TČI sudjelovali i medicinski tehničari - vojni specijalisti koji su nedavno ušli u sastav Hrvatske vojske. Razvijanje postaje za prihvat ranjenika odrađeno je u potpori djelatnika Bojne za opću logističku potporu.

Na obuci je prikazana prva razina zbrinjavanja ranjenika u postaji za prihvat ranjenika stacionarnih kapaciteta od 15 kreveta sa svom pripadajućom medicinskom opremom (monitoring jedinice s defibrilatorom, transportni respiratori, sukcijske pumpe, AED i sl.). Unutar postaje za prihvat ranjenika zdravstvena skrb i njega istih podijeljena je na 3 razine: ranjenici koji su stabilni sa po život opasnim ozljedama - visoka razina skrbi, ranjenici srednjeg intenziteta skrbi i minimalna zdravstvena skrb.

Cilj vježbe bio je uigrati medicinske djelatnike (timove) za prvu razinu zdravstvene potpore u terenskim uvjetima s naglaskom na hitne medicinske intervencije te produženu medicinsku skrb i njegu. Ne manje važna je i činjenica da je dostizanje sposobnosti za razvoj postaje za prihvat ranjenika i uvježbavanje medicinskih djelatnika (Casualty state unit – CSU) dio prihvaćenih ciljeva sposobnosti. Sama aktivnost je i priprema djelatnika Vojno-zdravstvenog središta za vojnu vježbu „Velebit 18“.

[attachment=2]
[attachment=3]
Tekst i foto: ZzP, osrh.hr (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Vojno zdravstveno središte ZzP OSRH
Post by: leut on February 05, 2020, 06:35:41 pm
31.01.2020.

Provedena međunarodna vojna aktivnosti „MEDEVAC Familiarization“

[attachment=1]
U Zapovjedništvu Vojno zdravstvenog središta Zapovjedništva za potporu od 28. do 30. siječnja 2020. godine provedena je međunarodna bilateralna vojna aktivnost sa OS SAD-a pod nazivom „MEDEVAC Familiarization“.

Na ovoj međunarodnoj aktivnosti sudjelovalo je 10 pripadnika zdravstvene službe (liječnici i medicinske sestre/tehničari) ZzP-a, HKoV-a, HRZ-a i ZSS-a. Domaćin ove aktivnosti bila je zamjenica zapovjednika Vojno zdravstvenog središta brigadirka Ružica Pavić-Kevrić, dr. med.

Cilj ove aktivnosti bio je upoznavanje s organizacijskim rješenjima zemaljskog i zračnog (helikopterskog) MEDEVAC-a na taktičkoj i operativnoj razini s pripadnicima 30. Medicinske brigade, 21st Theater Susteinment Command US Army, a u svrhu razvoja MEDEVAC sposobnosti u OSRH te razvoju i budućoj implementaciji NATO cilja sposobnosti, čiji je nositelj implementacije Zapovjedništvo za potporu.

Ispred 30. Medicinske brigade svoja područja odgovornosti u organizaciji i provedbi zemaljskog i zračnog (helikopterskog) MEDEVAC-a putem kvalitetno pripremljenih prezentacija i profesionalnim pristupom u raščlanjivanju bitnih elemenata operativne sposobnosti (osoblje, materijali i oprema te procedure u postupanju) vrlo su uspješno predstavili bojnik Alberto Locsin (stožerni časnik za odnose s javnošću u zapovjedništvu brigade), satnik Grant Claassen (stožerni časnik za zračno medicinsku evakuaciju, medicinski planer i ujedno pilot), poručnik Jeremy Lahn (zapovjednik voda za zemaljski MEDEVAC u 421. Bojni za zdravstvenu potporu) i stožerni narednik Manuel Moreira (stožerni dočasnik u Odjelu za planiranje budućih operacija Zapovjedništva 30. Medicinske brigade, Combat Medic, nekad prvi dočasnik satnije i „Flight Medic“ s impozantnim iskustvom u planiranju i provedbi AIR MEDEVAC-a u Satniji za zračno medicinsku evakuaciju).

Aktivno prezentiravši sposobnosti HRZ-a u potpori zračnog MEDEVAC-a (helikopterskog) u tehničkom smislu i potpore civilnom sektoru RH, kao mogućeg bitnog elementa razvoja i implementacije NATO Cilja sposobnosti, značajan doprinos dao je satnik Bojan Bosnić, pilot 194. EVH 91. Krila HRZ-a, a aktivnost Hitnog zračnog medicinskog prijevoza s aspekta medicinskog zbrinjavanja prezentirala je natporučnica Maša Alfirević, dr. med. pripadnica Vojnog zdravstvenog središta.

Sudionici aktivnosti ocijenili su ovu međunarodnu bilateralna aktivnost s OS SAD vrlo pozitivnom te izrazili želju za njezinim nastavkom u narednom razdoblju.

Tekst: ZzP, Foto: Filip Klen, osrh.hr (http://www.osrh.hr/)