PALUBA

Vojna istorija => Pešadijsko naoružanje => Topic started by: Rade on March 21, 2008, 10:18:42 pm



Title: Mitraljez Lewis
Post by: Rade on March 21, 2008, 10:18:42 pm
[attachment=1]

 Kao i u mnogo slučajeva danas, pokazalo se da odredjene konstrukcije, uz male izmene mogu dati odlične rezultate. Takva je i priča o pukomitraljezima (mitraljezima) sistema Lewis. Tako je pukovnik američkih oružanih snaga, Isaac Lewis 1910. Godine doradio patent Samuela McLeana. U konstrukciju mitraljeza koji funkcionie na principu pozajmice barutnih gasova, sa klipom i rotacionim zatvaračem, Lewis je dogradio dobošem od 47 metaka, povratnom oprugom u obliku spirale i tada jedinstvenim sistemom vazdušnog hladjenja cevi. Oko cevi je postavio alumijumski hladnjak preko koga je bila navučena obloga. Pored toga što je imala funkciju skrivača plamena, obloga je imala I funkciju hladjenja cevi tako to se prilikom opaljenja metka, vreli gasovi šire izlazeći iz cevi, a potom i iz prednjeg dela obloge, stvarajući vakuum koji je uvlačio hladan vazduh izmedju hladnjaka na zadnjem kraju obloge.
Nekoliko prototipova je prikazano visokim oficirima američkih oružanih snaga. Istim mitraljezom, zahvaljujući maloj masi i upotrebi doboa umesto dotadašnjih redenika, Lewis je opitno naoružao i avion, ali bezuspeno. Nove konstrukcije su, kao što to obino biva u vojsci, naišle na zid neodobravanja zastarelih oficira koji su vodili glavnu reč u opremanju i naoružavanju vojske. Lewis napušta ideju da naoruža Amerikance ovim mitraljezom i odlazi u Evropu, gde ga sa puno razumevanja prihvata belgijska kompanija FN i otkupljuje mu patent.
Početkom Prvog svetskog rata, belgijska vojska je u svom naoružanju imala nekoliko stotina ovih mitraljeza. Padom Belgije pod okupacijom Nemačke, dokumentacija za mitraljez Lewis se prebacuje u Veliku Britaniju, gde ubrzo započinje masovna proizvodnja. Iako komplikovan za proizvodnju, za isti broj radnih časova koliko je bilo potrebno za proizvodnju mitraljeza Vickers bilo je moguće proizvesti 6 mitraljeza sistema Lewis. Prednost Lewisa nad Vickersom je odmah uočena, tako da poinje njegova ugradnja na kamione, oklopna vozila i najzad na avione (sa manjim modifikacijama u odnosu na osnovni model). Dobija i zvaničnu oznaku, .303 Lewis Mark II. Pred ofanzivu na Somi, 1916. Godine, dobija doboš kapaciteta 97 metaka.
Konačno i Amerika uvidja prednosti ovog oružja i kompanija Savage Arms Co. započinje njegovu proizvodnju pod oznakom Mod. 1917 u kalibru .30-06 i za vazduhoplovstvo pod oznakom Mod. 1918.
Izmedju dva svetska rata, Lewis ostaje u naoružanju britanske armije sve do 1936. Godine kada ga lagano zamenjuje Bren. Sa izbijanjem Drugog svetskog rata i povećanom potrebom oružanih snaga za mitraljezima, iz magacina na svetlost dana ponovo izlazi stari dobri Lewis. Njime se naoružavaju jedinice teritorijalne odbrane, ali biva ugradjivan i na brodove. U okviru američke vojne pomoći u Britaniju pristižu i američki Lewisi koji su zbog drugačijeg kalibra bili označavani crvenom bojom preko sanduka i doboša. Dobijaju i zvaničnu oznaku, .30 Savage-Lewis. U toku rata se radilo i na osavremenjivanju istih, ali bez većih uspeha. Nakon rata se dugo vremena zadržao u naoružanju bivših britanskih kolonija i u nekim afričkim zemljama. Na osnovu ove konstrukcije je kasnije izradjen američki mitraljez M-60.
[attachment=2]


Title: Re: Mitraljez Lewis
Post by: MOTORISTA on March 25, 2012, 05:22:49 pm
http://www.youtube.com/watch?v=ene6LievhIE


Title: Re: Mitraljez Lewis
Post by: Prvačić on February 14, 2019, 11:42:15 am
https://www.youtube.com/watch?v=FlsEmE5pM10


Title: Re: Mitraljez Lewis
Post by: MOTORISTA on August 11, 2021, 05:14:34 pm
https://youtu.be/6TQ46FKw6_U