PALUBA

RV i PVO => Kosmonautika => Topic started by: Dreadnought on May 16, 2010, 05:17:48 pm



Title: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on May 16, 2010, 05:17:48 pm
Snage vazdušno-kosmičke odbrane Moskve su sposobne da obaraju protivnika


15.05.2010.

Snage vazdušno-kosmičke odbrane Moskve su sposobne da obaraju sva sredstva vazdušnog napada protivnika i spremaju se za odbijanje eventualnih napada iz kosmosa

- saopštio je na radiostanici Eho Moskve komandant brigade vazdušno-kosmičke odbrane pukovnik Eduard Sigajev. On je istakao da njegova brigada rešava zadatak zaštite od napada iz vazduha Moskve i Moskovske ekonomske zone. Sve jedince te rigade  mogu da budu u stanju borne spremnosti broj jedan, - istakao je pukovnik.

Izvor: Glas Rusije


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: MOTORISTA on March 11, 2015, 11:54:42 pm
Rusija: Oružje u svemiru potkopalo bi globalnu stabilnost
Tanjug   11.03.2015.

Raspoređivanje oružja u svemiru se mora zabraniti jer narušava globalnu stabilnost, pošto bi se na meti napada iz Zemljine orbite potencijalno mogla naći bilo koja zemlja u svetu u bilo kom trenutku, upozorila je ruska delegacija na Konferenciji o razoružanju u Ženevi.

Bolje je sprečiti: Rusija i Kina za opštu zabranu dopreme oružja u svemir. Opasnost da to postane realnost je sada "veća u svetlu naučnog i tehnološkog razvoja", rekao je ruski predstavnik. Govoreći na plenarnoj sednici o sprečavanju trke u naoružanju u kosmosu, ruska delegacija je skrenula pažnju na nacrt sporazuma koji su Rusija i Kina predložile prošle godine, navodi "Raša tudej". "To nije gotov recept, već pre poziv da zajedno radimo na njegovom budućem razvoju", istakla je delegacija Rusije, ukazavši da je važno iskoristiti vreme kada u svemiru još nema oružja da se otpočne sa suštinskim radom na tom tekstu. Istovremeno, ruska delegacija je istakla da je prioritet slediti globalne političke inicijative kojima se zemlje pozivaju da ne raspoređuju oružje u svemiru, u smislu "dobrovoljnih političkih obećanja koji će potvrditi mirnodopsku prirodu kosmičkih aktivnosti zemalja". Sprečavanje raspoređivanja oružja u orbiti je važan cilj ruske spoljne politike, podseća RT, navodeći da Rusija promoviše brojne inicijative u tom cilju, a jedan od takvih projekata je rezolucija koja je predstavljena Generalnoj skupštini UN. Tu inicijativu su najpre predložile Rusija i Kina 2008. godine, a kasnije je dopunjeni predlog podnet na Konferenciji o razoružanju u junu 2014. godine. Neke kosmičke aktivnosti regulisane su međunarodnom regulativom o zakonu o kosmosu, kao i nizom sporazuma o nuklearnom razoružanju i zabranama nuklearnih proba. Međutim, tim pravnim okvirom nisu obuhvaćeni svi tipovi oružja, zaključuje ruski kanal.

Izvor: www.blic.rs


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: torpedo011 on March 12, 2015, 12:08:01 am
Својевремено СССР је био водећа држава у развоју космичког наоружања, махом сателита пресретача. САД су биле и остале потпуно инфериорне на овом пољу, а поготову данас када нису у стању да пошаљу човека у орбиту. Врхунац совјетске моћи у свемиру је био војни сателит Пољус наоружан ласерском велике снаге. Лансирање се завршило катастрофално 1987 године од тада совјетске космичке снаге су биле у опадању.

Међународне конвенције о космосу забрањују извођење војних операција, нуклеарне пробе, складиштење нуклеарног оружија у орбиту као и све друге активности везане за извођење војних маневра у космосу.забрањено је постављање база на небеским телима као и обављање експеримената са свим врстама оружија.

Све ово регулише Уговор о начелима која уређују делатности држава на истраживању и искоришћавању космоса, укључујући Месец и небеска тела из 1968 год. Тумачећи Уговор долази се до закључка да је чак забрањено користити и шпијунске сателите који припадају оружаним снагама, али постоји прећутна сагласност великих сила да се дозволи њихово постојање и експлоатација у војне сврхе.


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on June 25, 2018, 12:33:56 pm

Svemirski rat može da počne

Ruska Agencija za svemirska istraživanja "Roskosmos" planira da uništi smeće u nižoj Zemljinoj orbiti pomoću snažnog lasera visokog tri metra.

Ukoliko probe budu uspešne, ovom metodom će se osigurati bezbednost daljih istraživanja svemira. Na razvoju te tehnologije radila je "Korporacija za precizne sisteme", inače ogranak "Roskosmosa".

U svom izveštaju ruskoj Akademiji nauka, kompanija je zatražila podršku za istraživanje i razvoj, kao i za eksperimentalni rad lasera, koji svojim zrakom može da uništi svemirski otpad.

Snažni laserski top bio bi postavljen na tri metra visoki teleskop, čija gradnja je u toku. Teleskop je predviđen za posmatranje satelita i potencijalno opasnog svemirskog otpada, a u slučaju odobrenja projekta, bio bi prerađen u veliki laser.

U izveštaju, u koji je uvid imala ruska novinska agencija RIA Novosti, navodi se da bi agregat stvarao energiju potrebnu za laser koji bi uništavao otpad sa svemirskih brodova ili ostale vrste smeća, poput izgubljene rukavice astronauta u nižoj Zemljinoj orbiti.

Prema pretpostavkama američke Agencije za svemirska istraživanja NASA, u svemiru ima više od 500.000 komada otpada.

"Relativno mali deo orbitalnog smeća može naneti štetu letelicama i satelitima. Od oko 500.000 komada otpada, 20.000 je veće od lopte za bejzbol", ističe se u upozorenju NASA.


"Svemirske snage" u SAD?

Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da će možda jednog dana postojati američke "svemirske snage" koje će se boriti rame uz rame s avijacijom, kopnenim trupama i drugim rodovima vojske SAD, a najavio je i odlazak ljudi na Mars.

Tramp je naredio Pentagonu da stvori prvu novu američku vojnu službu u poslednjih sedam decenija da bi uspostavio "američku dominaciju u svemiru" i dok su mnogi stručnjaci brzo kritikovali ideju zbog preuranjenosti, nema sumnje da se rat može voditi u svemiru pa se velike svetske sile već uveliko spremaju za takvu mogućnost.
 
Kako stvari stoje, Rusija i Kina su već testirale projektile koji bi mogli da SAD bace na kolena tako što će joj onesposobiti satelite.

Sateliti su neophodni za sisteme navigacije kao što je GPS, na koje se oslanjanju i civili i vojska, kao i za internet, telefoniju i radio komunikaciju pa i za transakcije na američkoj berzi. Drugim rečima, SAD, bez svojih satelita, mogle bi da dožive kolaps i poraz u ratu bez ijedne zemaljske bitke.

Iz tog razloga, stručnjaci procenjuju da je svemir apsolutno postao borbeni domen.

 
Kako će se voditi svemirski rat?
 
"Ako dođe do rata između SAD i Kine, na primer, obe strane će pokušavati da preuzmu komandne visine u svemiru", rekao je Piter V. Singer, strateg iz organizacije "Nju Amerika".

Međutim, kako je rekao, ne treba da očekujemo bitke svemirskih letelica kao u "Ratovima zvezda", već će se zapravo voditi sa tla.
 
SAD i njihovi saveznici bi ispaljivali projektile na neprijateljske satelite koji napajaju navigacione sisteme i to možda iz tradicionalnih lansera sa brodova u moru. SAD imaju plan i da pošalju nove brže, manje i jeftinije satelite čiji cilj će biti da sprečavaju potencijalne napade.
 
Singer je istakao da su SAD posmatrale ruske "satelite ubice i satelite kamikaze" koji su manevrisali u svemiru na način koji ukazuje na to da mogu da napadnu ili blokiraju američke satelite.

"Oni takođe mogu koristiti neku vrstu usmerene energije kako bi zaslepeli ili oštetili satelite. Ta usmerena energija može biti laserska, sa zemlje ili iz svemira", rekao je Singer.
 
Ipak, veći deo ovakvog ratovanja se ne bi sveo na gađanje satelita laserima, već bi predstavljao mešavinu ratovanja u svemiru i sajber ratovanja. Hakeri bi mogli da napadaju komunikaciju između satelita i operativaca na tlu. Takođe mogu da probaju da preuzmu kontrolu nad satelitima, rekao je on.

Ono što je možda takođe motivisalo Trampa jeste i činjenica da su Rusija i Kina obe nedavno otkrile potencijalno novo svemirsko oružje. To su otkrili američki obaveštajci, a objavljeno je ranije ove godine.

Predsednik Rusije Vladimir Putin predstavio je novo moćno rusko oružje, u vidu krstarećih raketa koje izbegavaju radare, kao i nevidljive "Avangarde".

U međuvremenu je "Almaz-Antey", ruski proizvođač oružja razvio laser za uništavanje satelita, koji može da se ugradi na vojne avione. Sistem se sastoji od lasera i zemaljskih kontrolnih sistema, a novo oružje omogućiće iskorak u projektovanju aviona koji će nositi laser.
 
Mada izveštaji još nisu potvrđeni, oružje se navodno zasniva na gasnom laseru "Berijev A-60", koji je već postavljen na modifikovani transporter "Iljušin Il-76MD".

Slični potezi stižu i iz Kine. Iako su tamošnji zvaničnici uvek isticali miroljubive motive iza svog istraživanja svemira, Kina je već testirala protiv-satelitske i antibalističke rakete, za koje stručnjaci kažu da mogu da unište većinu američkih komunikacionih satelita.
 
Međutim, mnogi u Kongresu su kritikovali formiranje svemirskih snaga, rekavši da je to preuranjeno. Američko vazduhoplovstvo izgleda da mrzi tu ideju. Singer ju je nazvao "apsurdnom" i "šalom". Penzionisani NASA astronaut Mark Keli, takođe bivši pilot mornarice i vojni veteran nazvao je to "glupom idejom".

U suštini, svi poslovi koje bi svemirske sile obavljale već rade vazduhoplovstva i mornarice, tako da pravljenje novog ogranka vojske samo predstavlja veliki trošak.


Nova trka u naoružanju
 
Trampov potez preti da postane izazov najvećim konkurentima SAD-a u svemiru, Kini i Rusiji, piše Politiko. Obe ove zemlje imaju stotine satelita, a ako vide da SAD pokušava da postigne dominaciju u kosmosu, verovatno će povećati svoje vojne budžete, kao i da će se pozabaviti proučavanjem kako da sruše ili hakuju američke satelite ili svemirske letelice.
 
Decenijama, diplomate su pokušale da spreče upravo ovaj scenario, a sada se čini on bližim nego ikada.

Međunarodno pravilo o prostoru, koje je prvi put uspostavljeno Ugovorom o spoljnjem svemiru 1967. godine, koje su potpisale SAD, pretpostavlja da je Zemljina orbita javno dobro koje treba da bude zaštićeno. Ono se ne smatra potencijalnim bojnim poljem.
 
Ovaj 51-godišnji ugovor brani lansiranje oružja za masovno uništenje, poput nuklearnog oružja, u svemir i brani vojne baze i manevre na Mesecu. Ugovor međutim ne govori ništa o manje destruktivnom naoružanju u svemiru.
 
izvor (https://www.kurir.rs/planeta/3074303/tri-velike-sile-se-vec-spremaju-za-rat-u-svemiru-ako-dodje-do-najgoreg-evo-kako-bi-on-izgledao)
izvor (https://www.kurir.rs/planeta/3065903/svemirski-rat-moze-da-pocne-rusija-gradi-mocan-laser-ali-ce-ga-upotrebiti-protiv-neprijatelja-cele-planete-video?ref+fbplaneta)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: kumbor on June 25, 2018, 01:46:03 pm

Zvanično važećim međunarodnim sporazumima zabranjena je militarizacija kosmosa, ali izgleda da to Trumpa uopšte nije briga!

Povratak na Star wars program, u verziji 2.0. Uništavanje objekata u orbiti iz kopnenih lansera za sada nije realno moguće.


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Director on June 25, 2018, 04:07:49 pm
Pa ako je verovati ruskim i kineskim medijima oni su daleko odmakli u razvoju "svemirskog" naoružanja. To što Tramp priča je upravo reakcija na hvalisanja Rusa i Kineza jer su mu oni verovatno omogućili da SAD javno mnjenje sad blagonaklono gleda na povećanje budžeta za vojsku. A Tramp hvala bogu ima odlične odnose sa vojnom industrijom i samo je čekao dobar alibi da ih uposli.


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on June 21, 2019, 01:53:48 pm

NATO će područje ratovanja proširiti i na svemir


NATO će ove godine priznati svemir kao prostor u kome bi mogao da se vodi rat, navodi Rojters pozivajući se na izjave diplomata.

Kako navodi Rojters, odluka NATO će delimično biti uslovljena idejom američkog predsednika Donalda Trampa da oformi svemirski ogranak vojske, te kako bi mu pokazali da je Alijansa i dalje relevantna.

Zvanična odluka trebalo bi da bude doneta na samitu NATO 3. i 4. decembra u Londonu, kome će prisustvovati i Tramp.

Rojters navodi da, ukoliko se odluka usvoji, svemir će biti uvršten među područja ratovanja, kao što su kopno, more, vazduh ili sajberprostor.

"Postoji razumevanje da bi i svemir trebalo da uvrstimo među ratišta i londonski samit je verovatno najbolje mesto da se to ozvaniči", rekao je neimenovani diplomata.

izvor (https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2019&mm=06&dd=21&nav_category=78&nav_id=1557384)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: MOTORISTA on July 14, 2019, 07:15:40 pm
I Francuska ulazi u trku, osniva svemirsku vojnu komandu
faz.net / M.A.  14.07.2019.

Francuski predsednik Emanuel Makron najavio je osnivanje svemirske vojne komande.

- U cilju obzbeđivanja razvoja i jačanja naših sposobnosti u svemiru, u septembru će biti osnovana velika svemirska komanda u okviru vazduhoplovnih snaga - rekao je Makron u subotu, u govoru održanom pred oružanim snagama u Parizu, veče uoči francuskog nacionalnog praznika. Svečano obeležavanje praznika u nedelju ove godine je u znaku evropske odbrane. Makron je rekao da je kosmos "novo područje konfrontacije" i dodao da je odobrio promenu vojne doktrine, "koja će nam omogućiti da se branimo u kosmosu i iz kosmosa". Reč je o zaštiti francuskih satelita. Makron je najavio ulaganja koja treba da omoguće da snage ratnog vazduhoplovstva prerastu u vazduhoplovne i svemirske snage.

Američki predsednik Donald Tramp naredio je u decembru prošle godine stvaranje "Svemirske komande SAD", koja treba da objedini svemirske aktivnosti drugih komandi. Cilj je da se do kraja 2020. stvore "Svemirske snage SAD". Rusija, Kina i Indija takođe se spremaju za svemirske ratove. NATO je u junu prvi put doneo odluku o svemirskoj strategiji. Vojni savez želi da se pripremi za mogućnost rešavanja sukoba u svemiru - na primer, putem napada na satelite od strateškog značaja i korišćenja oružja u svemiru.

Izvor: www.blic.rs


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: MOTORISTA on July 25, 2019, 05:29:31 pm
Bivši sekretar USAF otkriva sposobnosti X-37B
25. 07. 2019.

Bivši sekretar američkog vazduhoplovstva Heather Wilson je prošle nedjelje pružila uvid u misiju eksperimentalnog projekta X-37B, sposobnog za izvodjenje misija u svemiru.

[attachment=1]

Wilson je govorila na sigurnosnom forumu u Aspenu kada je otkrila da X-37B može izvoditi manevre u orbiti na sličan način kako je to izvodio Space Shuttle. Odnosno, X-37B ima jajastu orbitu gdje u najnižoj tački kada dodirne više slojeve atmosfere može izvesti manevar promjene pravca.

“To znači da naši protivnici ne znaju gdje će se pojaviti letjelica, pošto se manevar može dogoditi na suprotnoj strani planete u odnosu na njih i mi znamo da ih to izluđuje, a ja sam jako sretna zbog toga” rekla je Wilson. Poznat i kao Orbitalno testno vozilo (OTV), X-37B je uočen ranije ovog mjeseca od strane astronoma iz Holandije, koji je snimio fotografije ove letjelice u Niskoj orbiti Zemlje.

Prema tome, X-37B koristi kombinaciju svog oblika i povećan otpor pri “dodirivanju” otmosfere da bi izvodio manerve na velikim visinama. Brian Weeden iz Secure World Foundation (Fondacija za siguran svijet) je rekao kako otkrivene mogućnosti sugerišu da se potencionalno radi o platformi sposobnoj za nošenje oružja što može izazvati zabrinutost i među saveznicima.

X-37B je poletio na svoju 7. misiju septembra 2017. godine, njegov teret i misija su tajni a USAF je rekao kako je predmet misije ispitivanje eksperimentalne tehnologije i ispitivanje oscilirajućih tehnologija toplotnih cijevi u dugotrajnom svemirskom okruženju pomoću uređaja ASETS-II.

Izvor: www.logicno.com


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: MOTORISTA on July 28, 2019, 03:47:12 pm
Francuska želi da može da vojno odgovori iz svemira
Beta   25. jula 2019.

Pariz planira da razvije sposobnosti samoodbrane kako bi zaštitio svoje satelite i ojačao svoje mogućnosti nadzora u sve militarizovanijem svemiru koji je postao poprište sukoba snaga, izjavio je u četvrtak francuska ministarka odbrane Florans Parli.

„Danas naši saveznici i naši protivnici militariziraju svemir. Moramo i mi delovati, moramo biti spremni“, rekla je u vojnoj bazi Mon Verdun kod Liona, govoreći o novoj strategiji Francuske za svemir.

„Sateliti špijuniraju, ometaju ili zaslepljuju: sredstva da se ometaju, neutrališu ili unište neprijateljske svemirske sposobnosti postoje i rastu“, rekla je Parli, podsetivši na ruski „špijunski satelit“ Luđ-Olimpus koji je 2017. godine pokušao da se približi francusko-italijanskom vojnom satelitu Athena-Fidus i „od tada je ostavio svoju vizit kartu kod još osam satelita“ raznih zemalja. Najveće svemirske sile sveta – Sjedinjene Države, Kina i Rusija – već nekoliko godina su angažovane u trci za dominacijom u svemiru. Marta ove godine Indija se pridružila tom vrlo zatvorenom klubu zemalja koje mogu da raketom sruše satelit iz svemira. Izazvana da odgovori zaštitom svojih satelita, neophodnih za vojne operacije i bezbednost, Francuska će investirati u ofanzivne sposobnosti da bi mogla da odgovori na pretnju.

„Ako su naši sateliti ugroženi, razmotrićemo zaslepljujivanje satelita naših protivnika. Mi ćemo odlučiti o vremenu i sredstvu odgovora: to biti upotreba jakih lasera ​​na našim satelitima“, rekla je Florans Parli. „Razvićemo jake lasere u čemu je Francuska zaostala, ali ćemo to postići“, dodala je. Pariz takođe planira da opremi svoje satelite „mitraljezima koji mogu da razbiju solarne ploče obližnjeg satelita“, kažu vladini izvori. Francuska će istovremeno ojačati svoje mogućnosti za nadzor iz svemira, dok bi broj predmeta u orbiti kojih je danas 2.000, trebalo u srednjem roku da dostigne 8.000.

„Moramo biti u stanju da otkrijemo i secificiramo sumnjiva, ne prijateljska i čak i neprijateljska dela prema našim vojnim satelitima i našim interesima u svemiru“ rekla je ministarka pozivajući da „sa evropskim partnerima izgradi budući zajednički kapacitet za izviđanje stanja u svemiru“, posebno s Nemačkom. Vojni telekomunikacioni sateliti „Sirakuz“ su na putu da budu opremljeni kamerama. Francuska će takođe investirati od 2023. u patrole „nano-satelita“ – „malenih detektora koji će biti oči naših najvrednijih satelita“, rekla je Parli. Francuska mreža teleskopa „Taro“ biće gušća, radar za nadzor svemira „GRAVES“ biće modernizovan. Pariz planira i da „eksperimentiše s radarskim demonstratorom dugog dometa, vrednim alatom pred sve većom pretnjom raketama“, dodala je ona.

Da bi se koristila sva ta sredstva, u septembru će u Ratnom vazduhoplovstvu biti formirana „velika komanda za svemir“ koja će vremenom postati „Vazduhoplovna i svemirska armija“, rekla je ministarka. Na kraju tog procesa ta nova komanda biće u Tuluzu, centru francuskog vazduhoplovstva. Na pravnom nivou, Ministarstvo oružanih snaga namerava da izmeni zakon o svemirskim operacijama iz 2008. godine, koji će ih staviti pod civilnu vlast Nacionalnog centra za svemirske studije (CNES), kako bi postali „svemirski operateri“ i stekli „autonomiju delovanja“. Pariz ukupno planira da uloži dodatnih 700 miliona evra u vojni program za svemir do 2025. godine, uz 3,6 milijardi evra već planiranih za potpuno obnavljanje francuskog satelitskog kapaciteta.

Francuski zakon o vojnom planiranju (PME) 2019-2025. predviđa budžet od 3,6 milijardi evra za odbranu iz svemira. Posebno će finansirati obnovu francuskih osmatračkih satelita CSO i komunikacionih (Szracuse), lansiranje u orbitu tri elektromagnetska satelita za slušanje (CERES) i modernizaciju radara GRAVES. S dve milijarde evra godišnjeg ulaganja u vojni i civilni program u svemiru, Francuska je još daleko iza najbolje tri u tom sektoru: Sjedinjene Države godišnje ulažu u svemir 50 milijardi dolara, Kina 10 milijardi i Rusija četiri milijarde, po podacima francuske vlade.

Izvor: www.danas.rs


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on August 22, 2019, 09:20:54 am

SAD: Rusija i Kina su pretnja za naše interese u svemiru


Rastući vojni potencijal Rusije i Kine u svemiru ugrožava interese Sjedinjenih Američkih Država i njihovih saveznika, izjavio je vršilac dužnosti direktora američke Nacionalne obaveštajne službe Džozef Megvajer.

„Sjedinjene Američke Države i naši saveznici imaju vitalne interese u svemiru, uključujući vojne, komercijalne i naučne, ali pretnja tim interesima raste kako Kina i Rusija razvijaju i razmeštaju destruktivno oružje koje preti satelitskim sistemima Sjedinjenih Američkih Država i naših saveznika“, rekao je Megvajer na zasedanju Nacionalnog saveta za svemir kojim je predsedavao potpredsednik SAD Majk Pens.

On je kao primer naveo kopneni raketni lanser koji koristi Kina, a koji bi, prema njegovim informacijama, mogao da za satelite u niskoj zemaljskoj orbiti predstavlja pretnju od uništenja.

„Sličan sistem se razvija u Rusiji i on će verovatno proraditi za nekoliko godina“, rekao je on.

Megvajer je istakao da Kina razvija oružje koje može da ometa rad satelita na geosinhronoj orbiti, a Rusija je rasporedila „kopneno lasersko oružje sposobno da zaslepljuje ili ometa rad naših optičkih senzora razmeštenih u svemiru“.

„Osim toga, Kina i Rusija su formirale specijalne svemirske snage. Obe države u okviru svojih napora za odbijanje i pobeđivanje neprijatelja, povećavaju kapacitete ostvarivanja napada na svemirske sisteme. Ukratko, pretnja američkim svemirskim sistemima i dalje raste“, zaključio je Megvajer.

Američki predsednik Donald Tramp je u februaru potpisao naredbu o stvaranju Svemirskih snaga za odbijanje agresije i zaštitu nacionalnih interesa u svemiru. Rusija je saopštila da na taj način Sjedinjene Američke Države stvaraju preduslove za militarizaciju svemira svojim namerama da svemir iskoriste u vojne svrhe i da će zvanična Moskva morati da odgovori na moguće pretnje recipročnim i asimetričnim merama.

Načelnik Generalštaba Oružanih snaga Rusije, general Valerij Gerasimov je početkom marta pozvao vojne naučnike da intenziviraju potragu za sredstvima i uvođenje sredstava za suprotstavljanje mogućim vojnim akcijama potencijalnog protivnika u svemiru i iz svemira.

Sa svoje strane, Ministarstvo spoljnih poslova Kine saopštilo je da Sjedinjene Američke Države, optužujući Kinu i Rusiju za navodno stvaranje pretnji u svemiru, zapravo traže izgovor kako bi opravdale svoju težnju za vojnom superiornošću i razvojem naprednog oružja.

Pentagon je, zauzvrat, izjavio da će Sjedinjene Američke Države „braniti i štititi“ svemir od njegove militarizacije od strane Rusije i Kine.

izvor (http://www.novosti.rs/vesti/planeta.299.html:813544-SAD-Rusija-i-Kina-su-pretnja-za-nase-interese-u-svemiru)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: kumbor on August 22, 2019, 11:31:41 am


Не кажем да Русија и Кина не праве кораке у правцу милитаризације космоса, али САД ће бранити космос од милитаризације Русије и Кине сопственом милитаризацијом. То се зове замена теза и отворено лицемерство.


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on August 30, 2019, 08:28:57 am

Američka superiornost ne sme biti dovedena u pitanje, Pentagon ima novi cilj



Predsednik SAD Donald Tramp je izjavio da je Pentagon uspostavio Svemirsku komandu SAD kao deo šireg napora da se očuva američka dominacija u orbiti Zemlje.

Proglašavajući svemir ključnim za odbranu države, Tramp je izjavio u četvrtak da je Pentagon osnovao Svemirsku komandu SAD da bi sačuvao američku dominaciju na "krajnjem, vrhunskom terenu".

"Ovo je značajan dan", jer to dan kada je "prepoznato da je svemir centralni za američku državnu bezbednost i odbranu".

On je rekao da će Svemirska komanda, na čelu sa generalom vazduhoplovstva, "osigurati da američka superiornost u svemiru ne bude dovedena u pitanje i da nikada ne bude ugrožena".

Ali Svemirskih snaga u stvari još nema.

Svemirske snage, za koje je Tramp dobijao garantovane aplauze tokom predizborne kampanje, tek treba da dobiju odobrenje Kongresa SAD.

Obnovljena usredsređenost na svemir kao vojno područje, odražava zabrinutost zbog ranjivosti američkih satelita - i vojnih i komercijalnih, koji su kritični za američke interese i potencijalno su podložni kineskom i ruskom protivsatelitskom oružju.

Uloga nove Svemirske komande je vođenje operacija kao što su omogućavanje satelitske navigacije i komunikacije za trupe i komande na terenu, i upozorenja o lansiranju raketa u svetu. To nisu Svemirske snage kao posebna vojna služba kakve su Vojska, Ratna mornarica, Ratno vazduhoplovstvo, Mornarička pešadija i Obalska straža.

Kongres je jedva krenuo ka odobravanju stvaranja Svemirskih snaga, uprkos skepticizmu pojedinih poslanika obeju partija. Predlozi zakona o tome se u Predstavničkom domu i Senatu Kongresa u nekim se stvarima razlikuju, a napor da se oni usklade počeće pošto se Kongres vrati sa avgustovskog odmora.

Kada je Džim Matis bio sekretar za odbranu, Pentagon je oklevao da prihvati ideju o Svemirskim snagama. Prvi Trampov šef Pentagona u početku je to smatrao potencijalno suvišnim i ne najboljom upotrebom novca za odbranu. Njegov naslednik Mark Esper predstavio se kao snažni pristalica stvaranja i Svemirskih sila i komande za svemir.

"Da bismo osigurali zaštitu američkih interesa u svemiru, moramo na taj zadatak usmeriti potreban fokus, energiju i resurse, a upravo će se to postići Svemirskom komandom", rekao je Esper u sredu.

"Kao združena borbena komanda, Svemirska komanda Sjedinjenih Država je sledeći presudni korak ka stvaranju nezavisnih Svemirskih snaga kao dodatne oružane službe", dodao je sekretar.

Ketlin Džonson, ekspertkinja za odbranu u svemiru u Centru za strateške i međunarodne studije, rekla je da smatra verovatnim, ali ne i izvesnim da će Kongres odobriti Svemirske snage Zakonom o odbrani 2020. godine.

Ljudstvo u Svemirskim snagama bi zadatke dobijalo od Svemirske komande, baš kao što su pripadnici Vojske i drugih rodova dobijaju od svojih komandi.

Kao i druge rodove Oružanih snaga, Svemirske snage bi predvodio general koji bi za stolom sedeo sa ostalim načelnicima štabova.

Tramp je želeo da Svemirske snage budu "odvojene, ali ravnopravne" sa ostalim rodovima, ali umesto toga, očekuje se da one budu deo Ratnog vazduhoplovstva, slično kao što je i Mornarička pešadija deo Ratne mornarice.

U početku će stvaranje Svemirske komande imati mali praktični efekat na način na koji Oružane snage postupaju sa svojim odgovornostima u svemiru. Svemirska komanda Ratnog vazduhoplovstva se već bavi poslovima koji čine više od tri četvrtine ukupnih vojnih zadataka u svemiru, a očekuje se da će to postepeno predati novoj komandi.

Ketlin Džonson, ekspertkinja za CSIS, rekla je da je skretanje pažnje na svemir tokom Trampove administracije dovelo do toga da se preuveličavaju promene, ali ti potezi, rekla je, samo "izgledaju vrlo blistavo i zabavno", ali to nisu.

"To je zaista samo reorganizacija funkcija koja se već dešava u vojsci", rekla je ona.

General Ratnog vazduhoplovstva Džon "Džej" Rajmond biće prvi komandant Svemirske komande SAD. On sada rukovodi Komandom Ratnog vazduhoplovstva za svemir.

izvor (https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2019&mm=08&dd=30&nav_category=78&nav_id=1584356)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: MOTORISTA on August 30, 2019, 07:25:57 pm
Superiornost? Koja superiornost?


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on December 07, 2019, 12:37:30 pm


Počinje trka u naoružanju u svemiru


NATO je proglasio prostor izvan Zemljine orbite za front, pa i Putin otvoreno govori o militarizaciji kosmosa. Istog dana kad je Severnoatlantska alijansa na samitu u Londonu proglasila svemir za novo „bojno polje”, šef Kremlja je poručio da se i Rusija uključuje u svemirsku trku u naoružanju.

„Proglasili smo svemir petim operativnim domenom za NATO, uz zemlju, vazduh, more i sajber-prostor”, saopštio je u sredu generalni sekretar saveza Jens Stoltenberg. Kako prenosi Rojters, Stoltenberg je dodao je kosmos značajan za komunikacije, navigaciju i satelitske snimke i da je NATO posvećen „obezbeđivanju telekomunikacione infrastrukture, uključujući 5G”.

Bio je to znak za Vladimira Putina da i on sada može otvoreno da govori o svemiru kao o novom frontu. Putin je, prenosi RT, na sastanku sa vojnim zvaničnicima kazao da se Rusija „protivi militarizaciji svemira”, ali da mora da se suprotstavi „pretnjama SAD i njenih saveznika”.

„Američko političko i vojno rukovodstvo otvoreno razmišlja o svemiru kao o bojnom polju i namerava da tamo izvodi operacije”, primetio je Putin, najavljujući snažnije rusko posvećivanje satelitima i razvoju raketne i svemirske industrije.

Prema oceni medija, alijansa se okreće vanzemaljskom frontu na insistiranje šefa Bela kuće Donalda Trampa, koji je tvitovao: „NATO je priznao svemir kao operativni domen i alijansa je zbog toga jača. Američko vođstvo omogućava mir putem snage i moramo da nastavimo da pokazujemo snagu i pobeđujemo na svim frontovima, na zemlji, moru, u vazduhu i svemiru!”

Na Trampov zahtev je i Pentagon u avgustu formirao Svemirsku komandu u okviru Vazdušnih snaga. Odluka je obrazložena potrebom da se se odbrane američki interesi u kosmosu, a apostrofirana je zaštita od kineskih i ruskih napada na američke satelite. Cilj je sigurna komunikacija i navigacija na osnovu satelita, koje treba obezbediti od hakerskih udara.

Vanzemaljske bitke će se, ocenjuje za „Indipendent” Najef el Rodan iz Ženevskog centra za bezbednosnu politiku, voditi napadima na satelite rivalskih zemalja i smeštanjem oružja u svemir, odakle će se gađati ciljevi na Zemlji.

I prvi čovek Jeliseja Emanuel Makron je letos najavio lasersko oružje za ometanje rada satelita. Biće to francuski pandan američkim svemirskim jedinicama. Prema planovima Zapadnog krila, sledeći korak je kreiranje novog roda američke vojske – svemirskih snaga, ali se još čeka odobrenje Kongresa. 

„Naši neprijatelji naoružavaju Zemljinu orbitu novom tehnologijom, a meta su američki sateliti, koji su ključni za borbene operacije i naš način života”, kazao je letos Tramp.

Osim u komercijalne svrhe, sateliti se koriste i u vojsci za komunikaciju, lansiranje raketa i dobijanje obaveštajnih podataka. Od 2.000 satelita, 1.100 pripada članicama Severnoatlantskog saveza, od čega 900 Americi. Rusija ima 150 satelita. Iako je Tramp ismevan zbog namere da vodi „ratove zvezda”, ideja o odbrani iz svemira rodila se još 1983.

Tadašnji predsednik Ronald Regan tražio je da se izvan Zemljine orbite postavi tehnologija sposobna za obaranje sovjetskih nuklearnih projektila, ali se od toga odustalo zbog kraja hladnog rata.

Rusko ministarstvo spoljnih poslova je letos zatražilo od Trampa da odustane od planova, navodeći da američka Svemirska komanda znači uvod u „raketne napade iz svemira i trku u naoružanju u svemiru”.

Kako ocenjuje Si-En-Bi-Si, Moskva je s razlogom zabrinuta jer shvata da će teško držati korak sa Vašington. Prema ovogodišnjim podacima Stokholmskog međunarodnog instituta za istraživanje mira, ruski vojni budžet (61,4 milijarde dolara) deset puta je manji od budžeta Pentagona (649 milijardi dolara). 

izvor (http://www.politika.rs/sr/clanak/443479/Pocinje-trka-u-naoruzanju-u-svemiru)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: kumbor on December 07, 2019, 06:08:41 pm


ja mislim da je dopunskim odlukama Budžet Pentagona za 2019. goveden do 724 mlrd$ ili tako nešto, a svakako preko 700 milijardi.


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: milena braco on December 07, 2019, 08:32:42 pm
 Pri dolasku Bush juniora kao predsjednik, bidzet je bio duplo manji.


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: MOTORISTA on December 21, 2019, 10:46:33 am
Novo svetsko područje za vođenje rata: Tramp zvanično pokrenuo novu američku vojnu službu - Svemirske snage
Srna 21.12.2019.

Američki predsednik Donald Tramp proslavio je osnivanje službe Spejs fors (Space force), prvog novog ogranka američke vojske posle više od 70 godina, potpisivanjem budžeta odbrambene politike za fiskalnu 2020. godinu.


AP ocenjuje da je potpisivanjem budžeta, koji je formalno poznat pod nazivom Zakon o odobravanju nacionalne odbrane (NDAA), Tramp ostvario pobedu za jedan od svojih najviših nacionalnih bezbednosnih prioriteta, samo dva dana nakon što je Predstavnički dom Kongresa izglasao njegov opoziv.

- Svemir je novo svetsko područje za vođenje rata. Mi smo predvodnici, ali ne sa dovoljnom razlikom, ali ćemo uskoro biti daleko ispred svih - rekao je Tramp na ceremoniji potpisivanja u združenoj bazi Endruz nedaleko od Vašingtona. Spejs fors izaziva oduševljenje na Trampovim političkim skupovima, ali vojska tu službu sagledava trezveno, kao potvrdu potrebe da efikasnije organizuje odbranu američkih interesa u svemiru, psebno satelita za navigaciju i komunikaciju. Taj ogranak američke vojske nije predviđen za slanje borbenih snaga u svemir.

Kako je objasnio ministar odbrane Mark Esper, oslanjanje SAD na sposobnosti u svemiru dramatično je poraslo, a današnji svemir je postao svojevrsno poprište za ratovanje. On je istakao da održavanje američke dominacije u svemiru neće biti misija nove službe. Svemir sve više postaje značajan za američku ekonomiju i svakodnevni život, pa tako na primer Globalni sistem za pozicioniranje navigacione usluge i za vojsku i za civile. U izveštaju Pentagona iz februara prošle godine se tvrdi da su Kina i Rusija uložile velike napore kako bi razvile tehnologije koje bi im omogućile da poremete ili unište američke ili savezničke satelite tokom krize ili sukoba.

https://youtu.be/CB-hJUtYhxQ

Kada je zvanično naložio Pentagonu da započne rad na formiranju Spejs forsa u junu prošle godine, Tramp je govorio o vojnoj svemirskoj misiji kao delu šire vizije dostizanja američke dominacije u svemiru. Tramp je izdejstvovao osnivanje Spejs forsa, uprkos protivljenju mnogih demokrata, ali neće direktno upravljati tom službom, kao što je slučaj sa mornaricom, vojskom i ratnim vazduhoplovstvom, već će to činiti Sekretarijat ratnog vazduhoplovstva. Spejs fors je prva nova vojna služba od 1947. godine, kada se ratno vazduhoplovstvo izdvojilo iz vojske, a obezbeđivaće trupe za američku Svemirsku komandu, odvojenu organizaciju osnovanu ranije ove godine kao nadzorno telo vojnih svemirskih operacije. Spejs fors će biti mali u odnosu na slične službe. U početku će zapošljavati 200 ljudi, a predviđeni budžet za prvu godinu je 40 miliona dolara,

Najveća služba, vojska, broji oko 480.000 pripadnika, a godišnji budžet je oko 181 milijardu dolara. Pentagon na svemirske operacije troši oko 14 milijardi godišnje, od čega najviše odlazi na budžet ratnog vazduhoplovstva.

Izvor: www.blic.rs


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on December 23, 2019, 01:00:16 pm


Kina zabrinuta zbog američkih aktivnosti u svemiru


Kina je ocenila da su novoformirane vojne "Svemirske snage" Sjedinjenih Američkih Država "direktna pretnja miru i bezbednosti u svemiru".

Portparol Ministarstva spoljnih poslova Geng Šuang rekao je novinarima da je Kina "duboko zabrinuta zbog toga i čvrsto se tome protivi".

"Te američke aktivnosti ozbiljno su kršenje međunarodnog konsenzusa o miroljubivom korišćenju svemira, podrivaju globalnu stratešku ravnotežu i stabilnost i predstavljaju direktnu pretnju za mir i bezbednost u svemiru", rekao je Geng novinarima.

Kineski svemirski program brzo se razvija od kada je poslala prvu misiju sa posadom u svemir 2003. godine.

U izveštaju u februaru Pentagon je napisao da su Kina i Rusija počele snažno da razvijaju tehnologije koje bi mogle da im omoguće da poremete ili unište američke i savezničke satelite u slučaju krize ili sukoba.

Kina je 2007. sprovela nenajavljen raketni udar na jedan od svojih neispravnih satelita, čime je nastala ogromna količina svemirskog otpada.

Geng je odbacio takvu zabrinutost i rekao da se radi o neosnovanim kontraoptužbama kojima se samo daje opravdanje Americi za njene akcije. Rekao je da se Kina stalno protivi "naoružavanju svemira" i smatra da treba da usaglasiti međunarodne sporazume o tome.

"Nadamo se da će međunarodna zajednica, posebno velike sile usvojiti oprezan i odgovoran stav da spreče da svemir postane novo bojno polje i da će raditi zajedno da održe trajni mir u svemiru", rekao je on.

Američka vojska vidi formiranje "Svemirskih snaga" kao odgovor na potrebu da se efikasnije organizuje odbrana interesa SAD u svemiru, posebno satelita za navigaciju i komunikaciju. "Svemirske snage" nisu planirane za slanje borbenih trupa u svemir, niti se to namerava.

SAD su za finansiranje tih novih snaga u prvoj godini namenile 40 miliona dolara.

izvor (https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2019&mm=12&dd=23&nav_category=78&nav_id=1634103)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: kumbor on December 23, 2019, 02:33:12 pm

Koliko ja znam, postoji Međunarodna konvencija UN o zabrani militarizacije kosmosa. Kao i obično, SAD su prve koje su otvoreno prekršile sporazum.


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on December 23, 2019, 04:51:26 pm


"Žele da svemir pretvore u bojno polje"


Kina je optužila SAD da svemir želi pretvoriti u "bojno polje".

Ta je informacija stigla iz kineskog ministarstva spoljnih poslova nakon što je američki predsednik Donald Tramp najavio stvaranje svemirskih snaga koje će biti šesta grana američke vojske.

Tramp je u petak službeno najavio stvaranje svemirskih snaga tokom ratifikacije proračuna Pentagona od 738 milijardi dolara. Zatim je glasnogovornik kineske diplomacije Geng Shuang optužio Vašington za "nastavak politike naoružavanja u svemiru" te rekao da SAD želi "svemir pretvoriti u neku vrstu bojnog polja".

Prema njegovim rečima, SAD "krši međunarodni konsenzus o miroljubivom korištenju svemira". Stoga je pozvao međunarodnu zajednicu da donese pravno obvezujući instrument o kontroli naoružanja u svemiru. Američke svemirske snage će nakon kopnene vojske, zračnih snaga, mornarice, marinaca i obalne straže postati šesta grana američke vojske. Proračun za svemirske snage trenutačno je ograničen: jedva 40 miliona dolara za fiskalnu 2020. namenjeno je za uspostavu tih snaga. Kongres je dao Pentagonu 18 meseci da formira te snage.

Dominacija SAD-a u svemiru ugrožena je razvojem tehnoloških kapaciteta Kine i Rusije. Kina je još 2007. uspešno testirala balistički projektil zemlja-vazduh za rušenje satelita.

izvor (https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2019&mm=12&dd=23&nav_category=78&nav_id=1634197)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on January 20, 2020, 12:34:25 pm


Sjedinjene Države i vojska: Uniforme svemirskih snaga izazvale podsmeh


Maslinasto zelena boja je simbol vojske - obično kopnene. Međutim, i pripadnici američkih svemirskih jedinica dobili su zelene maskirne uniforme. Fotografija je objavljena na zvaničnom Tviter profilu snaga koje je pre mesec dana formirao predsednik Sjedinjenih Država Donald Tramp.


[attachment=1]


Uniforma na slici je u šumskim maskirnim bojama sa oznakama na grudima i rukavu.

Ovo je izazvalo salve podsmeha na društvenim mrežama, a korisnici su često ponavljali pitanje: "Ovo je kamuflaža za svemir?"

https://twitter.com/SpaceForceDoD/status/1218335200964464650

Jedna osoba je pitala: "Da li ste nekada videli svemir?"

Druga je ilustrovala razliku između boje kosmosa i maskirnih boja uniforme koju vojnici nose kako bi ih bilo što teže primetiti.

"Znam da je ovo teško razumeti, ali sa leve strane je fotografija kamuflaže, a sa desne je slika svemira. Gledajte pažljivo sve dok ne pronađete razliku."

https://twitter.com/JRehling/status/1218387128465256448

Ubrzo je od pripadnika svemirskih snaga stigao odgovor. Na Tviteru su napisali da koriste već postojeće uniforme i da su tako uštedeli novac koji bi bio neophodan za dizajniranje ili šivenje novih.

"Pripadnici će izgledati isto kao njihove kolege sa kojima će sarađivati na zemlji", piše u objavi.

https://twitter.com/SpaceForceDoD/status/1218431457154088960

Ali isto bi bilo i da su odgovor poslali u crnu rupu - izrugivanje se nastavilo.

"Koliko stabala očekujete da pronađete u svemiru", pitala je jedna osoba.

https://twitter.com/JimMFelton/status/1218440872406265857

"U svemiru niko ne može da čuje koliko ste smešni", napisao je drugi korisnik Tvitera.

https://twitter.com/clmazin/status/1218387932349784065

"Veoma sam razočaran ovom zelenom. Mislim da bi ovaj dizaj poslužio kao mnogo bolja kamuflaža u svemiru", napisala je jedna osoba.

https://twitter.com/newschambers/status/1218455671189970944

Svemirske snage su formirane u decembru prošle godine.

Američki predsednik je rekao da će ove jedinice pomoći američkoj vojsci da "spreči agresiju" na, kako kaže, "najnovijem bojnom polju."

Ali nova vojna služba, koju nadgledaju američke vazduhoplovne snage, nema za cilj slanje vojnika u svemir. Umesto toga, štitiće američku imovinu, poput stotina satelita koji se koriste za komunikaciju i nadzor.

Američka sekretarka ratnog vazduhoplovstva Barbara Baret rekla je da će ove jedinice imati oko 16.000 vazduhoplovaca i civilnog osoblja.

Trampova administracija izdvojila je 40 miliona dolara za finansiranje svemirskih snaga u prvoj godini.

izvor (https://www.b92.net/bbc/index.php?yyyy=2020&mm=01&dd=19&nav_id=1643849)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: kilezr on January 20, 2020, 03:20:19 pm

 Sve je OK. Velesila BiH je usvojila ZAKON !

  https://www.espreso.rs/svet/bosna/496991/putin-i-tramp-mogu-da-odahnu-bosna-se-obavezala-da-nece-okupirati-mesec-ovo-nije-vic
 
 Većina poslanika koje je RSE anketirao u holu zgrade Parlamentarne skupštine BiH, međutim, nije ni znala šta se nalazi u materijalu kojim se BiH obavezuje da neće okupirati Mesec i druga nebeska tela

Objavljeno: 18.01.2020. 08:21h
Bosna i Hercegovina se obavezala da neće okupirati Mesec ni druga nebeska tela, piše u dokumentu koji je ratifikovan u četvrtak na sednici Parlamentarne skupštine BiH u Sarajevu.

Reč je o Ugovoru o načelima kojima se uređuje delovanje zemalja u istraživanju i korišćenju svemira kojim se BiH obavezuje, između ostalog, da neće u svemiru koristiti nuklearno naoružanje.

U ugovoru stoji da svemir, uključujući Mesec i druga nebeska tela, nije predmet nacionalnog prisvajanja na osnovu zahteva za suverenitetom, putem korišćenja ili okupacije, ili bilo kojim drugim sredstvima.

"Pravila korišćenja svemirskih resursa mogla bi pričekati, bar dok se ne urede ovozemaljska", izjavio je za Radio Slobodna Evropa Mirko Šarović, poslanik Srpske demokratske stranke (SDS) u Parlamentu BiH.

"Nećemo da kažemo da je ono nebitno i nevažno, ali u ovoj našoj zbilji, stvarnoj životnoj i političkoj, treba dati šansu onim našm životnim pitanjima boljeg života, ekonomije i razvoja kao dominantne teme. Sve ostalo je margina i smatram da možda nije vreme za pitanje te vrste, ne samo ovog nego i drugih", naveo je Šarović.

Većina poslanika koje je RSE anketirao u holu zgrade Parlamentarne skupštine BiH, međutim, nije ni znala šta se nalazi u materijalu kojim se BiH obavezuje da neće okupirati Mesec i druga nebeska tela.


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: MOTORISTA on January 25, 2020, 02:43:48 pm
Tramp objavio logo američkih svemirskih snaga, koji neodoljivo podseća na "Zvezdane staze"
Tanjug 25.01.2020.

Američki predsednik Donald Tramp objavio je na Tviter nalogu logo šestog roda oružanih snaga Sjedinjenih Država, Svemirskih snaga, koji je sam osnovao, a koji podseća, kako se navodi u prvim komentarima, na popularnu seriju "Zvezdane staze".

[attachment=1]

- Posle konsultacija sa našim najvišim vojnim liderima, dizajnerima i drugima, sa zadovoljstvom ću predstaviti novi logo za svemirske snage Sjedinjenih Država, Šesti rod naše veličanstvene vojske - napisao je Tramp ispod grafičkog prikaza strelice usmerene prema gore iznad planete, dok su u pozadini zvezde.

Zbog velikog broja komentara na društvenim mrežama, Pentagon je saopštio da je reč o simbolu koji se koristi u američkim vazdušnim snagama od 1942. godine, što je mnogo ranije od televizijske serije koja je nastala 1966. godine.

Izvor: www.blic.rs


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on January 25, 2020, 04:14:08 pm



[attachment=1]


[attachment=2]


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Solaris on January 25, 2020, 05:43:57 pm
Ne možemo srušiti ozbiljniji meteor ako krene prema zemlji a kamoli neko svemirsko ratovanje.
Ovo su sve predstave za javnost političara koji nemaju rješenja za zemaljske probleme.  :P

poz.


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: lovac on January 25, 2020, 08:20:00 pm
Mogu jedni drugima da onesposobljavaju veštačke satelite (samim tim da deluju na komunikacije, navigaciju i još koješta prema suparničkoj strani), u ograničenom obimu - i to je za sada obim svemirskog rata. Čak i u ovoj fazi izgleda strahovito!

Hvala bogu, rat u svemiru još uvek je na nivou retorike!

JOš nisu počeli da rade konkretne stvari, ali imaju mogućnosti (USA, Kina, Rusija i Francuska verovatno).

Kad počnu - to je onda otvoreni rat, i biće ga i na nebu i na zemlji! 


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: MOTORISTA on February 23, 2020, 09:12:39 am
Jurnjava ruskog satelita "Kosmos-2542" za američkim "USA-245": Sledi rat u vasioni?
Branko VLAHOVIĆ   23. februar 2020.

NA spisku prioritetnih ciljeva u eventualnom ratu velesila sigurno bi bili kosmički sateliti, bez kojih bi visokoprecizne navođene rakete bile potpuno beskorisne. Zbog toga je pažnju svih koji prate šta se zbiva u kosmosu izazvala situacija kada se ruski "satelit inspektor" približio američkom "satelitu špijunu".

To približavanje satelita bilo je razlog što je Komanda Američkih kosmičkih snaga protestovala i po diplomatskom kanalu izrazila zabrinutost. Sa kosmodroma "Pleseck" 25. novembra 2019. poletela je raketa "sojuz-2.1V", koja je u kosmos dovezla satelit "Kosmos-2542". Ništa ne bi bilo sporno da ruski satelit nije došao u blizinu američkog optičkog špijunskog satelita "USA-245", i to najnovijeg modela koji šalje informaciju u realnom vremenu.

Devetog i desetog decembra 2019. američki satelit je pokušao da napravi manevar i pobegne od pratioca. Ali i posle manevra "rus" mu se primakao na 150 kilometara. Ta jurnjava je nastavljena i u januaru 2020, da bi se u februaru oglasio NATO. U izjavi američkim medijima general Džon Rejmond, komandant Kosmičkih snaga SAD, kazao je da takvi incidenti u kosmosu mogu da stvore opasnu situaciju. To je bio prvi slučaj da su američki generali javno saopštili da se njihov satelit našao u konkretnoj opasnosti. Američki ekspert za kosmičku bezbednost Brajan Vajden smatra da Rusi pomoću svojih satelita mogu da utvrde koje objekte snimaju Amerikanci.

Doduše, eksperti priznaju da Rusi ne krše dogovore ni međunarodno pravo jer do sada nije bilo nikakvih dokumenata kojim bi se preciziralo na kojoj razdaljini se sateliti mogu ili ne smeju približiti.

I Rusija želi da obezbedi svoje satelite u kosmosu. Zamenik ministra odbrane Rusije Aleksej Krivoručko je u intervjuu časopisu "Radioelektronske tehnologije" kazao da Rusija želi do 2027. godine u okviru programa naoružavanja da stvori zaštitu svojih satelita. Ministarstvo odbrane RF 2019. je saopštilo da je sa kosmodroma "Pleseck" lansiran satelit "Kosmos-2542" na bazi unificirane višefunkcionalne kosmičke platforme. Osim što taj satelit može da kontroliše stanje ruskih satelita u kosmosu on i snima površinu Zemlje. Pomoću satelita "Kosmos-2535" i "Kosmos-2536", Rusi mogu da saznaju pokušavaju li njihovi protivnici da utiču na ruske kosmičke satelite.

- Militarizacija kosmosa je neizbežna, bez obzira na to koliko se tome protivio jedan broj političara i naučnika - tvrdi bivši zamenik načelnika operativne uprave Generalštaba odužanih snaga RF, general-pukovnik Valerij Zaparenko. Generalni direktor "Roskosmos" Dmitrij Rogozin je izjavio da Rusija prati razvoj američkih kosmičkih snaga i neće dozvoliti da SAD imaju balističko oružje u kosmosu.

UBICE SATELITA

U Rusiji ne skrivaju da je u junu 2019. uspešno provedena još jedna proba hipersonične rakete "A-235 nudolj", koju novinari ali i eksperti nazivaju "ubicom satelita". Inače pravljenjem "Nudolja" bavi se korporacija "Almaz-Antej", koja je napravila S-300, zatim S-400 i S-500.

Izvor: www.novosti.rs


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: MOTORISTA on March 05, 2020, 04:19:58 pm
Amerika i NATO uskoro šalju oružje u svemir
NovostiOnline   04. mart 2020.

Moskva smatra da može da se dogodi da SAD i njihovi NATO saveznici uskoro pošalju oružje u svemir, a to je veoma opasan scenario, izjavio je šef odeljenja za pitanje neširenja i kontrole naoružanja pri Ministarstvu inostranih poslova Rusije Vladimir Jermakov.

„Nije isključeno da ćemo u najskorijoj budućnosti postati svedoci pojave u kosmosu oružanih komponenti američkog potencijala, a možda i ostalih članica NATO, koje su američki saveznici, a to predstavlja veliku pretnju. Mi ćemo, s naše strane, i dalje činiti sve da to sprečimo”, istakao je Jermakov.

Prethodno je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov izjavio da Moskva poziva zapadne države da razrade zajednički prihvatljive mere, koje bi sprečile oružane sukobe u kosmosu. Krajem prošle godine, američki predsednik Donald Tramp je objavio o stvaranju Svemirskih snaga, a generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg je govorio o planovima da se kosmos prizna kao nova operativna sfera Alijanse.

Istovremeno, kako uverava Stoltenberg, NATO ne planira da tamo rasporedi svoje naoružanje.

Izvor: www.novosti.rs


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on April 11, 2020, 10:27:30 am


Jedna futurističko distopijska vizija na slici  :laugh:



[attachment=1]


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: MOTORISTA on April 12, 2020, 12:44:26 pm
Putin potpisao svemirsku strategiju
NovostiOnline   12. april 2020.

Dopunjena verzija dokumenta „Osnove državne politike u oblasti svemirskih aktivnosti“, koji je početkom 2020. godine potpisao ruski predsednik Vladimir Putin, uključuje i zadatke usmerene na osvajanje drugih planeta, saopštio je generalni direktor „Roskosmosa“ Dmitrij Rogozin.

„Početkom 2020. godine predsednik Rusije Vladimir Putin potpisao je novu verziju dokumenta 'Osnove državne politike u oblasti svemirske aktivnosti'. U tom dokumentu od strateškog značaja postavljen je zadatak, koji se odnosi na razvoj ruskih svemirskih aktivnosti“, rekao je Rogozin i dodao da to uključuje „osvajanje planeta Sunčevog sistema“ i naučno istraživanje svemira. Takođe je istakao da rusku kosmonautiku očekuje prelaz na nove tehnologije.

„To je ogroman izazov za sve nas“, naglasio je Rogozin. Prema njegovim rečima, za stvaranje novih raketa-nosača, univerzalih satelitskih platformi, novog svemirskog broda i novih modula za orbitalne stanice i stvaranje materijalne osnove za buduća osvajanja Meseca nije važan samo razvoj proizvodnje i korišćenje najsavremenije tehologije, nego i ljudi.

„Pre svega, sada moramo misliti o njima, o pripremi novog inženjerskog tima, nove generacije onih, koji mogu stvoriti materijalnu osnovu kako bi Rusija kao pre bila lider u kosmonautici“, istakao je Rogozin. U svom video-obraćanju povodom Dana kosmonautike, Rogozin je naglasio da je to jedan od najboljih praznika, jer je povezan sa danom kada je čovek prvi put odleteo u svemir.

„I taj čovek je naš čovek – Jurij Aleksejevič Gagarin“, podsetio je šef ruske državne korporacije. On je naglasio da takav događaj iz istorije ruske kosmonautike nameće veliku odgovornost onima koji sada rade na tom polju.

Izvor: www.novosti.rs


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: MOTORISTA on May 18, 2020, 05:03:09 am
Ratno vazduhoplovstvo SAD lansiralo raketu u svemir
17.05.2020.

Američko ratno vazduhoplovstvo uspešno je danas iz Kejp Kanaverala lansiralo svoju raketu Atlas V, koja je nosila svemirski avion X-37B za tajnu misiju.

https://youtu.be/UVU3r5_fi4Q

Letelica, poznata i kao Orbitalno probno vozilo (OTV), trebalo bi da postavi satelit u orbitu i testira moćnu tehnologiju svetlosnog snopa, prenosi BBC. Program X-37B je poverljiv program o kome se veoma malo zna, a kako se navodi, i Pentagon je otkrio tek malo detalja o misiji. Pokrenut je 1999. godine, a avion podseća na manju verziju aviona sa pilotom. Avion, koji je izradila kompanija Boing, koristi solarne panele za struju u orbiti. Za sada nije poznato koliko će misija da traje.

Današnje lansiranje bilo je posvećeno radnicima i svima pogođenim pandemijom novog korona virusa, a na raketi poslatoj u svemir pisalo je "jaka Amerika". Raketa je lansirana iz Kejp Kanaverala danas, umestu u subotu, kada je loše vreme omelo sprovodjenje plana.

Izvor: www.blic.rs


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: MOTORISTA on June 28, 2020, 09:14:32 pm
Zašto se Amerikanci ne osećaju superiornim u kosmosu i zbog čega im sve više smetaju Rusi i Kinezi: Satelitski rat velesila sve izvesniji
Branko VLAHOVIĆ   28. jun 2020.

NEMIRI na američkim ulicama i epidemija virusa korona potpuno su zasenili nedavno obelodanjivanje jednog važnog dokumenta koji pokazuje kakav će se voditi rat u kosmosu u vrlo bliskoj budućnosti. Srećom, biće to rat bez krvi, ali njegove posledice, upozoravaju stručnjaci, mogu biti velike. Pentagon je minulih dana obelodanio "Odbrambeno-kosmičku strategiju" u kojoj se potvrđuje da će Amerikanci činiti sve da Kinezi i Rusi na ovladaju kontrolom nad kosmosom.

Nakon te, nove američke kosmičke strategije, usledila je brza reakcija Moskve. Ruski eksperti ističu da je to prvi dokument oko kosmosa koji su Amerikanci objavili od kada je u decembru 2019. predsednik Donald Tramp saopštio da se formira novi rod vojske "Kosmičke snage SAD". Sve dok su Amerikanci bili superiorni po broju vojnih satelita u kosmosu nisu se nimalo uzbuđivali time čime se bave Rusi i Kinezi. U vreme vladavine Borisa Jeljcina Rusi su bili prilično zaostali u pravljenju savremenih "kosmičkih ušiju i očiju" i tako je bilo godinama. Generale koji su na to upozoravili, u Kremlju nisu slušali, pravdajući se da za to nema novca. Ali kada su emitovane prve vesti da će Rusija i Kina uskoro imati rakete kojima mogu lako da unište one američke kosmičke, nastala je nervoza, jer bez podrške satelita ne mogu da se se koriste visokoprecizne navođene rakete. Kosmički stručnjaci svih velesila odlično znaju da bi u eventualnom ratu prve rakete bile ispaljene ka satelitima kako bi se "oslepeo" protivnik.

U američkoj kosmičkoj strategiji se ocenjuje da Kina i Rusija "bacaju izazov američkom slobodnom delovanju u kosmosu". Zato u Pentagonu smatraju da moraju "da zasmetaju Kini i Rusiji da zauzmu kontrolu u kosmosu", a za to će, kako se očekuje, tražiti pomoć i od svojih saveznika. Ocena američkih vojnih eksperata je da Kina i Rusija predstavljaju najveću stratešku opasnost jer razrađuju i testiraju nova sredstva protivkosmičke odbrane. Amerikanci priznaju da kineska i ruska sredstva mogu da umanje vojnu efikasnost SAD i saveznika. U Vašingtonu su posebno zabrinuti što Kinezi ulažu milijarde dolara u kosmos i orbitu šalju sve veći broj satelita. Novom doktrinom se poručuje da će SAD nastojati "da sačuvaju prednost koju sada imaju u kosmosu i da će zaštititi svoje satelitete dži-pi-es (GPS) od čijeg rada zavise ne samo u armiji već i civilne službe".

Minule nedelje raketa "elektron" je u kosmos prebacila tri satelita Nacionalne uprave vojno-kosmičkog obaveštavanja SAD, kao i male aparate NASA. O tome je javnost obavestio "Roket lab", američka kompanija koja se bavi tom tehnikom. Raketa je lansirana sa poluostrva Mahija na Novom Zelandu. A početkom juna saopšteno je da će Agencija za kosmički razvoj SAD do 2022. ili 2023. godine lansirati u orbitu bližeg kosmosa grupu satelita čiji će zadatak biti da upozore na let protivničkih hipersoničnih raketa. Naravno da ni Rusi ne sede skrštenih ruku, pa je početkom juna objavljena informacija da su napravljena četiri nova satelita tipa "Tundra" bazni kosmički segment sistema upozoravanja o raketnom napadu. Ti sateliti omogućavaju da Rusi prate onaj deo teritorije SAD u kome se nalaze njihove interkontinentalne balističke rakete. Tako je 22. maja lansiranjem sa kosmodroma "Pleseck" četvrtog kosmičkog satelita "Tundra" formiran sastav "Kupol", koji može da obavlja sve postavljene zadatke praćenja i upozoravanja.

- "Kupol" može da prati bilo koje lansiranje kosmičkih raketa kao i letove balističkih raketa sa američke teritorije. Novi kosmički sistem upozoravanja će biti osnovni i on će upozoravati da je na Rusiju otpočeo raketni napad - objasnili su ruski stručnjaci.

Očekuje se i da PVO sistem S-500 "Prometej" i protivraketni sistem "Nudolj" budu gotovi i predati armiji na korišćenje 2021, ili godinu dana kasnije.

Protivraketni sistem "Nudolj" je ono što posebno plaši Amerikance jer će on, kako se očekuje, moći da gađa ciljeve u bližem kosmosu, a takođe će biti i presretač protivničkih raketa. Inače "Nudolj" će biti na tegljaču i moći će da menja pozicije, a njegov domet će biti ciljevi na visini od 500 do 750 kilometara, a u daljini 700 do 800 kilometara. "Kupol" - novi ruski kosmički sistem upozoravanja od raketnih napada Foto VK.com

KINEZI ŽURE

NOSPORNO je da u kosmičkim tehnologijama Kinezi dosta zaostaju za Rusima i Amerikancima. Ali oni ulažu dosta novca i korak po korak se približavaju liderima. U maju su saopštili da je prototip kineskog pilotirajućeg kosmičkog broda uspešno završio prvi probni let, a zatim se prizemljio na unapred određenu teritoriju. Taj kosmički brod je podigla u orbitu teška raketa "long marš 5V".

"SARMAT" UMESTO "VOJVODE"

RUSI ne skrivaju da su modernizovali svoje ubojite balističke rakete pa bi uskoro na bojevo dežurstvo trebalo da dođe raketa "sarmat" koja će zameniti čuvene "vojvode". "Sarmat" je, inače raketa koja se čuva u bunarima i njena prednost je što će moći da napadne neprijatelja sa one strane gde se najmanje očekuje. Tu mogućnost joj daje bojevi blok "Avangard". Serijska proizvodnja "sarmata" će biti u Krasnojarsku u Sibiru, a prvi projektili će biti dovezeni na bojevo dežurstvo 2021. godine.

Izvor: www.novosti.rs


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on July 01, 2020, 10:24:38 am


Quote
A SpaceX Falcon 9 rocket, carrying a GPS III space vehicle on behalf of the United States Space Force, successfully launched at Cape Canaveral Air Force Station in Florida on Tuesday.

Unlike previous launches with the US government, this launch included a recovery attempt of the Falcon 9 booster, which the US government agreed to in exchange for a discounted fare.

The US Space Force falls under the umbrella of the US Air Force, which was formed in 2019 by US President Donald Trump.



https://youtu.be/ZuI5LdC8ed4



Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on July 22, 2020, 11:19:50 am


Quote
“A very troubling development.” Those are not the type of words one wants to hear in the battle between the United States and Russia for outer space. But those were the exact words of Yleem Poblete, the US Assistant Secretary for Arms Control, as stated in a speech she gave at the Conference on Disarmament in Geneva, Switzerland, on August 14th, 2018.

The reason for Poblete’s ominous statement was simple: a Russian satellite seemed to be orbiting in space with an unknown purpose and had been repeatedly observed acting strangely. It had been troubling U.S. defense officials since it had been brought to their attention earlier that summer: Poblete told the assembled conference that she believed the Russians had covertly launched the space object the previous October under the auspices of it being a “space apparatus inspector.“ Yet Poblete contended that the space object appeared to be something else entirely.” Potentially, the U.S. believed it to be something dangerous and unprecedented in the field. It was, in the ominous words of Poblete, “a very troubling development.” Fighting words indeed.

Poblete explained the American assertion regarding this Russian spacecraft thus: “Its behavior on orbit was inconsistent with anything seen before from on-orbit inspection or space situational awareness capabilities, including other Russian inspection satellite activities. To add to the mystery, Poblete also reported that Russia’s intentions concerning the satellite were “unclear.” She continued: “Our Russian colleagues will deny that its systems are meant to be hostile. “So, the question before this body is this: how do we verify what countries say their spacecraft are doing?”



https://youtu.be/vIbuOIeqx6Y



Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: MOTORISTA on July 24, 2020, 04:45:05 am
четвртак, 23.07.2020.
Британија и САД оптужују Русију да лансира оружје у свемир

ЛОНДОН - Велика Британија и САД оптужиле су Русију да је из свемира лансирала пројектил сличан оружју.

„Забринути смо због начина на који је Русија тестирала један од својих сателита, лансирајући пројектил са карактеристикама оружја”, изјавио је директор британске свемирске управе Харви Смит, преноси Би-Би-Си. У саопштењу се наводи да радње попут ове „угрожавају мирну употребу свемира”. САД су раније такође изразиле забринутост због овог руског сателита.

„Позивамо Русију да избегава даља таква испитивања. Такође позивамо Русију да настави конструктивно да сарађује са Великом Британијом и другим партнерима на подстицању одговорног понашања у свемиру”, рекао је Смит, преноси Танјуг.

Само четири земље - Русија, САД, Кина и Индија - показале су „противсателитску способност” током претходних деценија. Противсателитске бојеве главе биле су ношене авионима или ракетама, а сателити су такође осветљени ласерима. Не постоји споразум којим се забрањује или ограничава такво оружје, мада су бројне земље заговарале склапање неког споразума којим би се то регулисало. Би-Би-Си пише да је у војном погледу свемир је већ постао нови фронт с неколико земаља које у својим оружаним снагама организују посебне команде које се баве и одбрамбеним и офанзивним аспектима заштите њихових свемирских система.

Izvor: www.politika.rs


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: MOTORISTA on July 25, 2020, 07:11:08 pm
Nakon kritika Amerike, prvi pregovori o svemiru između SAD i Rusije sledeće nedelje posle 7godina
Tanjug 25.07.2020.

SAD i Rusija sledeće nedelje u Beču vodiće prve formalne, bilateralne razgovore o bezbednosti u svemiru još od 2013. godine, izjavio je pomoćnik državnog sekretara SAD za međunarodnu bezbednost Kristofer Ford.

Do ovog razvoja događaja došlo je nakon američke optužbe da je Rusija testirala svemirsko protivsatelitsko oružje ovog meseca, što Moskva negira, prenosi Rojters. Ford je rekao novinarima u konferencijskom pozivu da je jedna moguća tema razgovora, koji će se održati u Beču, da se razjasni "da svemir nije teritorija bezakonja koju niko ne nadgleda".

Izvor: www.blic.rs


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Mediteran on July 25, 2020, 11:27:31 pm
Pocinje ....Alien 1 , cargo vessel NOSTROMO


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: MOTORISTA on July 26, 2020, 08:33:13 am
субота, 25.07.2020.
Јелена Стевановић

Да ли је Русија „пуцала” у свемир


Светске силе ушле у космичку трку у наоружању, а САД и Британија оптужују Москву да је већ употребила оружје за обарање сателита

И поред великих речи да космос треба поштедети, велике силе су почеле трку у наоружању у свемиру, при чему Америка и Велика Британија тврде да је Русија чак и испалила први „метак”.

Москва је средином месеца објавила да је тестирала свемирску опрему и послала „мало свемирско возило у инспекцију једног домаћег сателита”. Али, из Вашингтона је оптужују да је у ствари употребила „антисателитско оружје”, испаливши „пројектил способан за рушење сателита”.

Према тврдњама из Свемирских снага, новог рода америчке војске који је креирао председник Доналд Трамп, Русија је испалила пројектил у орбиту са једног од својих сателита, преноси Јавни национални радио. Из Стејт департмента саопштавају да је Русија показала лицемерје јер је затражила да се трка у наоружању не преноси у ванземаљски простор, а да њој не пада на памет да се лиши свог свемирског програма. Придружују се и из Даунинг стрита, тврдећи да су забринути јер им руско тестирање „личи на оружје”, јавља Би-Би-Си.

Ипак, и друге велике силе већ неко време показују интересовање за оружје у космосу. Кад је оформио Свемирске снаге, Пентагон је истакао да се тиме бране амерички интереси у космосу, посебно сателити који би се могли наћи на мети кинеских и руских напада. И Северноатлантска алијанса је после тога прогласила свемир за ново „бојно поље”. После земље, ваздуха, мора и сајбер-простора, свемир је постао пети оперативни домен за НАТО. Како су тада истакли челници савета, неопходно је обратити пажњу на безбедност сателита, који су важни за комуникацију, навигацију, сателитске снимке, праћење и 5Г мрежу.

Истог дана је и шеф Кремља Владимир Путин поручио да се и Русија укључује у свемирску трку у наоружању. Раније је Кремљ тражио од Трампа да одустане од Свемирских снага, јер је у њима видео увод у „ракетне нападе из космоса”, али је Путин онда објавио да је Русија, упркос томе што се „противи милитаризацији свемира”, принуђена да се супротстави Америци и њеним савезницима. Најавио је тада да ће се посветити сателитима и ракетној и свемирској индустрији.

И први човек Јелисејске палате Емануел Макрон обелоданио је да ће Француска развијати ласерско оружје, што би требало да буде пандан америчким свемирским јединицама.

Све стране углавном говоре о потреби да заштите сателите од хакерских напада. Осим у комерцијалне сврхе, сателити се користе и у војсци за комуникацију, лансирање ракета и добијање обавештајних података. Од 2.000 сателита, 1.100 припада чланицама Северноатлантског савеза, од чега 900 Америци, а Русија има 150 сателита. Стручњаци упозоравају да се у „ратовима звезда” могу очекивати не само напади на сателите већ и смештање оружја у свемир, одакле ће се гађати циљеви на Земљи.

Према споразуму који су потписале САД, Британија, Русија, Кина и многе друге земље, постављање оружја у свемиру је забрањено. Познато је да САД, Русија, Кина и Индија имају бојеве главе способне да са земље сруше сателите, али не постоји споразум који би забранио употребу тог арсенала.

Izvor: www.politika.rs


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on August 10, 2020, 02:37:55 pm


Pravi naručilac "Starlink"-a je Pentagon, vrhunska komunikacija za američke specijalce


Pentagon je pravi naručilac satelitskog sistema u niskoj orbiti „Starlink“, koji je rasporedila kompanija Ilona Maska „Spejs iks“, sistem će američkim specijalnim snagama omogućiti komunikaciju u bilo kojoj tački sveta, izjavio je generalni direktor „Roskosmosa“ Dmitrij Rogozin.

- Šta znači izjava kolega iz Sjedinjenih Američkih Država da oni ovu nisko-orbitalnu grupu ("Starlink") prave kako bi obezbedili četiri odsto Zemljine teritorije koja nije obuhvaćena zemaljskim internetom? Znači, zbog četiri odsto oni troše milijarde dolara da bi razmestili taj sistem? Potpuna glupost - rekao je Rogozin za program "Lične veze" na Jutjubu.

Rogozin je istakao da Pentagon upravo i pravi sistem koji će njegovim specijalnim snagama omogućiti stalnu komunikaciju u bilo kom delu operacije i obezbeđivati rad bespilotnih sistema – kopnenih i vazdušnih.

- To može da prođe samo kod diletanata – taj entuzijazam, farmerke, Mask itd. Za nas je to, u principu, prilično grabežljiva, pametna, moćna, visokotehnološka američka politika, koja koristi sav taj entuzijazam da, pre svega, promoviše svoje vojne interese - istakao je Rogozin.

"Starlink" je satelitska mreža nove generacije koja može da omogući širokopojasni pristup internetu stanovnicima Zemlje. Realizacija projekta počela je u februaru 2018. godine. Planirano je da se lansira oko 42 hiljade satelita (do danas je u orbitu lansirano oko 600). Kompanija "Spejs iks" procenila je da će troškovi projekta iznositi 10 milijardi dolara.

izvor (https://www.novosti.rs/planeta/svet/908418/rogozin-maskovim-satelitima-pravi-narucilac-pentagon-vrhunska-komunikacija-americke-specijalce)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on August 20, 2020, 05:53:44 pm


"Rusija spremna da nastavi dijalog o svemiru"


Rusija je spremna da nastavi dijalog sa SAD po pitanju aktivnosti u svemiru kaže portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.

Zaharova je na brifingu prokomentarisala američku Doktrinu svemirskih snaga koju je objavio Pentagon i rekla da ovaj dokument potvrđuje agresivnu politiku Vašingtona u oblasti svemira i rešenost da ostvari vojnu superiornost do apsolutne dominacije u ovom domenu.

Ona je primetila da Sjedinjene države svemir posmatraju isključivo kao poprište borbe, prenosi agencija TAS.

Portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova je izjavila da Moskva u rusko-američkoj radnoj grupi o svemiru vidi mogućnost otklanjanja briga koje postoje na obe strane. Ona je rekla da je prvi sastanak održan u Beču 27. jula i da je Rusija rešena da sa SAD nastavi bilateralni dijalog po pitanju aktivnosti u svemiru.

izvor (https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2020&mm=08&dd=20&nav_category=78&nav_id=1722049)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on October 02, 2020, 08:05:38 am


Američka vojska hoće bazu na Mesecu


Američke svemirske snage razmatraju mogućnost lansiranja trupa u svemir, pa i uspostavljanje lunarne baze, iako će do tada verovatno proći mnogo godina.

Komandir američke svemirske komande Džon Šo saopštio je da će „u jednom trenutku poslati ljude u svemir“.

„Oni bi mogli da upravljaju iz komandnog centra negde u mesečevoj orbiti ili nekog drugog mesta“, naveo je Šo, govoreći u utorak na na svemirskoj konferenciji vazduhoplovstva.

Šo je, međutim, ukazao da će proći dosta vremena do eventualne realizacije te ideje. Za to je naveo dva razloga: svemir nije baš gostoljubivo mesto za ljude i napredak u razvijanju svemirske robotike.

„Najbolji roboti koje su ljudi ikada napravili su verovatno sateliti, bilo oni koji istražuju druge planete, ili koji rade u Zemljinoj orbiti“, rekao je on.

Umesto da trupe budu stacionirane na Mesecu, verovatnije je da će taj posao u dogledno vreme obavljati roboti, prenosi portal „Futurizm“.

„Imaćemo veliki broj automatizovanih i autonomnih sistema koji rade u zemljinoj i mesečevoj orbiti u godinama pred nama, a koji će obavljati aktivnosti nacionalne bezbednosti u svemiru“, kazao je Šo.

Svemirske snage već proučavaju da li je uopšte moguće imati stalno vojno prisustvo na Mesecu. Ranije ove godine, NASA se pridružila američkim svemirskim snagama da bi proučila da li fuzioni pogon može biti rešenje za pokretanje takve baze.


izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/svet/202010021123495496-americka-vojska-hoce-bazu-na-mesecu/)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on October 24, 2020, 06:10:54 pm


Medvedev: Rusija nikada neće dopustiti militarizaciju kosmosa


Rusija se zalaže za sklapanje sveobuhvatnog sporazuma svih kosmičkih zemalja kako bi se zabranila militarizacija svemira, izjavio je zamenik rukovodioca Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev u autorskom članku povodom 75. godišnjice Ujedinjenih nacija (UN).

„Rusija zastupa stav da je militarizacija kosmosa nedopustiva i zalaže se za uvođenje svih neophodnih pravnih obaveza kako bi se to sprovelo u delo“, rekao je on.


izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/rusija/202010241123659704-medvdev-rusija-nikada-nece-dopustiti-militarizaciju-kosmosa/)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on November 03, 2020, 08:50:58 am


Rogozin: Nažalost, oružje će biti raspoređeno u svemiru


Oružje će u budućnosti biti raspoređeno u svemiru, SAD podstiču trku u naoružanju u tom pravcu, rekao je šef „Roskosmosa“ Dmitrij Rogozin za Jutjub kanal „Solovjov lajv“.

„U budućnosti će se naoružanje najverovatnije, i sa žaljenjem o tome govorim, bazirati u svemiru, a ne na Zemlji. To što Amerikanci danas rade je pokušaj izvođenja oružja u svemiru. Nažalost, to je stvarnost. Vidimo da se trka u naoružanju kreće u tom pravcu“, rekao je Rogozin.

Prema njegovim rečima, raketno naoružanje Rusije je i dalje najbolje na svetu.

„Naši građani oko toga ne moraju da se brinu. Tu imamo prednost“, istakao je šef „Roskosmosa“.

Takođe je dodao da bi se sastao sa šefom kompanije „Spejs iks“ Ilonom Maskom ako bi on doputovao u Rusiju. Rogozin je istakao da se s njim nije lično upoznao.

„Pozivali smo i pozivamo ga u Rusiju. Ako on dođe, obavezno ćemo se sastati. Ja, nažalost, njega neću posetiti, jer su protiv mene uvedene lične sankcije“, naglasio je Rogozin.

On je podsetio da je takav susret planiran 2018. godine, ali Rogozinova poseta SAD nije realizovana.

 Rogozin je na spisku lica protiv kojih su uvedene američke sankcije još 2014. godine.

izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/rusija/202011031123734846-rogozin-amerika-podstice-trku-u-naoruzanju-u-svemiru/)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on November 06, 2020, 05:24:42 pm


Rusija: Ne ispitujemo oružje u svemiru, već svemir istražujemo u miroljubive svrhe


Aktivnosti Rusije u svemiru nemaju nikakvu konfrontacionu orijentaciju, ne stvaraju smetnje ili poteškoće u funkcionisanju svemirskih letelica drugih država, navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Rusije.

Ministarstvo je ukazalo na još jednu neutemeljenu optužbu američkih zvaničnika, američke sekretarke Ratnog vazduhoplovstva Barbare Baret i komandanta američkih Svemirskih snaga Džona Rejmonda, protiv Rusije u vezi sa razvojem i ispitivanjem zemaljskog i svemirskog oružja protiv satelita.

„Smatramo ovaj napad delom propagandne kampanje koju je pokrenuo Vašington radi diskreditacije ruskih svemirskih aktivnosti i naših inicijativa za sprečavanje trke u naoružanju u svemiru“, navodi se u komentaru na sajtu Ministarstva spoljnih poslova Rusije.

Ministarstvo je dodalo da kolege iz Sjedinjenih Američkih Država ponovo pokušavaju da situaciju prikažu u iskrivljenom obliku kako bi skrenuli pažnju međunarodne zajednice sa stvarnih pretnji u svemiru, kako bi opravdali svoje korake za razmeštanje oružja u svemiru i pribavili dodatna sredstva u te svrhe.

„Naglašavamo da aktivnosti Rusije u svemiru nemaju konfrotacionu orjentaciju, ne stvaraju smetnje ili teškoće za rad svemirskih letelica drugih država i sprovode se strogo u skladu sa međunarodnim pravom, uključujući osnovni Ugovor o svemiru iz 1967. godine“, naglasilo je ministarstvo.

Ministarstvo spoljnih poslova ukazalo je da Rusija daje prioritet nediskriminatorskoj upotrebi i istraživanju svemirskog prostora isključivo u miroljubive svrhe, a to potvrđuju i inicijative koje promoviše Moskva uz podršku država istomišljenika.

izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/rusija/202011061123797182-rusija-ne-ispitujemo-oruzje-u-svemiru-vec-svemir-istrazujemo-u-miroljubive-svrhe/)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: MOTORISTA on December 05, 2020, 03:46:46 pm
Specijalni pištolj svemirske agencije - jednostavan, pouzdan i precizan
Novosti online 05. 12. 2020.

ŠEF „Roskosmosa“ Dmitrij Rogozin je saopštio da preduzeća ruske svemirske agencije ne proizvode samo raketno-kosmičku tehniku, nego i streljačko oružje.

https://youtu.be/iGDFgTnD37I

- Proizvodimo širok spektar energetske opreme, medicinsku opremu, laki šinski transport, opremu za liftove i još mnogo toga. Oni koji umeju da naprave najkomplikovanije inženjerske strukture – kosmodrome, u stanju su da realizuju bilo koju drugu narudžbinu. Verovatno malo ko zna da "Roskosmos" proizvodi i streljačko oružje. Ovo su neke vrste proizvoda našeg "Zlatmaša" - napisao je Rogozin na Tviteru.

On je objavio reklamni video i link na sajt preduzeća Zlatmaš“. U videu se govori o službenom traumatičnom pištolju "Kapral", jedinstvenom u svojoj klasi, namenjenom za bezbednosne strukture. Pištolj je napravljen na bazi automata PP-91 "Kedr". U videu se navodi da kompaktnost pištolja omogućava da se neprimetno nosi u futroli ispod odeće. Pištolj  je jednostavan, maksimalno pouzdan i veoma precizan.

Na sajtu preduzeća predstavljeni su razni primerci lovačkog, borbenog, službenog i pneumatskog oružja. „Zlatmaš“ proizvodi oružje od 1939. godine.

Izvor: www.novosti.rs


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: lovac on December 09, 2020, 08:06:04 pm
''Klasično'' oružje nije pogodno za upotrebu u kosmosu.

Zamislite šta bi se desilo strelcu da opali jedan kratak rafal iz automatskog oružja, u beztežinskom okruženju.
I da ne govorimo o probojnosti zrna; jedan rafal i ode svemirska stanica u nepovrat, sva izbušena!


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on December 10, 2020, 08:47:45 am


Vašington: Ponašanje Rusije u svemiru – pretnja za američke interese


SAD smatraju akcije Rusije u svemiru „neodgovornim ponašanjem“ koje preti američkim interesima, izjavio je na sednici Nacionalnog kosmičkog saveta, direktor nacionalne obaveštajne službe Džon Retklif.

„Rusija, posebno u poslednje vreme, pokazala je provokativno ponašanje koje stvara potencijalno opasnu situaciju… Smatramo to pretnjom“, rekao je Retklif, dodavši da je „protekle godine Rusija poslala satelit koji je počeo da izvodi manevre u blizini američkog vladinog satelita“.

On je naglasio da je Rusija ranije slala u svemir aparate koji, prema ocenama SAD, liče na kosmičko oružje.

„Vitalni interesi Amerike su pod sve većim rizikom kako Kina i Rusija prave i raspoređuju destruktivno oružje za stvaranje pretnji mogućnostima SAD i njihovih saveznika u svemiru“, izjavio je šef nacionalne obaveštajne službe.

Po njegovim rečima, akcije Rusije nije odgovorno ponašanje kosmičke sile.

izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/rusija/202012091124054624-vasington-ponasanje-rusije-u-svemiru--pretnja-za-americke-interese/)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on December 10, 2020, 09:28:27 am


Rogozin o američkim optužbama u kosmosu: Doživeli su kosmički nervni slom


„Amerikanci su doživeli kosmički nervni slom“, kaže ironično šef ruske kosmičke agencije „Roskosmos“ Dmitrij Rogozin na optužbe iz Vašingtona da su aktivnosti Moskve u kosmosu neodgovorne i da predstavljaju pretnju američkim interesima.

​Naime, direktor američke obaveštajne službe Džon Retklif rekao je na sednici Nacionalnog kosmičkog saveza da je Rusija, posebno u poslednje vreme, pokazala provokativno ponašanje koje stvara potencijalno opasnu situaciju.

Rogozin se osvrnuo i na izjavu američkog potpredsednika Majka Pensa koji je na istoj sednici rekao da je „Vašington lider u kosmičkoj trci, bez obzira na sve veću konkurenciju koja stiže iz Moskve i Pekinga“. Dodao je i da Rusija i Kina rade na kosmičkom naoružanju.

Za Rogozina je to „veoma čuda reakcija“ na to što je Rusija lansirala rakete.

Oružane snage Rusije su juče uspešno lansirale balističke rakete „Jars“ i „Sinjeva“ na pologonu Kura, kao i nekoliko krstarećih raketa sa pologona Pemboj, tokom vežbi nuklearnih snaga pod rukovodstvom ruskog predsednika.

izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/rusija/202012101124056767-rogozin-o-americkim-optuzbama-u-kosmosu-doziveli-su-kosmicki-nervni-slom/)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on December 17, 2020, 08:17:58 am


SAD: Rusija razvija dve vrste protivsatelitskih sistema


Vašington je zabrinut što Moskva razvija i raspoređuje nekoliko alternativnih vrsta protivsatelitskog oružja, saopštila je američka Svemirska komanda.

„Sjedinjene Američke Države zabrinute su, jer Rusija kontinuirano razvija i raspoređuje nekoliko vrsta kopnenih i kosmičkih sistema protivsatelitskog oružja“, rekao je načelnik Svemirske komande Džejms Dikinson.

Vašington ističe da je prva vrsta kinetičkog oružja – protivsatelitski sistem za direktno presretanje (DA-ASAT), koji može da uništi satelite u niskoj Zemljinoj orbiti. Prema navodima Svemirske komande, Rusija je „nekoliko puta testirala“ ovaj sistem.

„Ako on bude upotrebljen, krhotine koje nastanu mogle bi da ugroze komercijalne satelite i nepovratno zagade svemir“, navodi se u saopštenju komande.

Vašinton tvrdi da je drugi tip ruskih protivsatelitskih sistema (ASAT) raspoređen u svemiru i da su njegove sposobnosti demonstrirane 2017. i 2020. godine.

Svemirska komanda takođe napominje da je 2018. godine objavljeno o stvaranju kopnenog laserskog sistema za ruske kosmičke snage. Sjedinjene Američke Države smatraju da se takav sled dejstava i događaja može smatrati potencijalnom pretnjom.

Ranije je američka Svemirska komanda saopštila da je Rusija izvela nove raketne testove rakete usmerene na uništavanje satelita.

Američka svemirska komanda je u aprilu saopštila o prethodnim ispitivanjima ruske protivsatelitske rakete sa direktnim presretanjem. Tada je portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova izjavila da Vašington na taj način pokušava da opravda sopstvene planove za razmeštanje oružja u svemiru.

Pri tome, slično oružje razvija se i u samim Sjedinjenim Američkim Državama i u drugim zemljama. Na primer, 1985. godine Sjedinjene Američke Države oborile su svoj naučni satelit „Solvind“ na visini od 555 kilometara uz pomoć protivsatelitske rakete ASM-135 ASAT lansirane iz lovca F-15. A 2008. godine američka brodska protivraketa SM-3 je na visini od 247 kilometara uništila vojni satelit USA-193.

Istih tih 1980-ih u SSSR-u je bio u službi sistem protivsvemirske odbrane (program „Istrebljivač satelita“). Sistem je koristio raketu-nosač „Ciklon-2“ sa svemirskom letelicom-presretačem, koja se lansirala u nisku orbitu sa kosmodroma „Bajkonur“. Tokom ispitivanja sistema u orbiti su izvršena uspešna presretanja drugih sovjetskih ciljnih satelita.

izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/rusija/202012161124120594-sad-rusija-razvija-dve-vrste-protivsatelitskih-sistema/)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on December 19, 2020, 01:22:40 pm


Amerika imenovala „čuvare galaksije“: Rusija sve veća pretnja u svemiru


Rusija i Kina predstavljaju sve veću pretnju u svemiru za Sjedinjene Američke Države, rekao je potpredsednik SAD Majk Pens u Beloj kući na svečanom događaju povodom obeležavanja prve godišnjice od osnivanja američkih Svemirskih snaga.

„SAD se suočavaju sa novim pretnjama u svemiru, koje dolaze od zemalja kao što su Kina i Rusija. I te pretnje se samo povećavaju. Na to su nas podsetili tek ove sedmice kad je Rusija lansirala još jednu protivsatelitsku raketu“, rekao je Pens, koji je dodao da SAD „streme miru posredstvom sile“.

Pens je takođe objavio da će se od sada vojnici Svemirskih snaga zvanično nazivati „čuvarima“. Američki korisnici društvenih mreža su ovu vest dočekali brojnim podrugljivim komentarima i šalama, povlačeći paralelu sa holivudskim filmom „Čuvari galaksije“.

Svemirske snage su saopštile da se novi naziv odnosi na prvobitnu krilaticu Svemirske komande američkog vazduhoplovstva iz 1983. godine „Čuvari visokih granica“.

Pentagon je ranije optužio Rusiju za testiranje protivsatelitske rakete za direktno presretanje, dok je ranije šef Svemirske komande SAD Džon Rejmond saopštio da američka Svemirska komanda tvrdi da su Oružane snage Rusije 15. aprila testirale protivsatelitsku raketu za direktno presretanje. Tada se oglasila i portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova koja je izjavila da Vašington optužuje Rusiju za navodno testiranje protivsatelitskih raketa, jer time pokušava da opravda svoje planove o razmeštanju oružja u kosmosu i da diskredituje rusku svemirsku aktivnost.

izvor/ (https://rs-lat.sputniknews.com/svet/202012191124145717-amerika-imenovala-cuvare-galaksije-rusija-sve-veca-pretnja-u-svemiru/)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: MOTORISTA on December 20, 2020, 08:44:18 am
Falkon odneo misteriozni teret u svemir, Spejs Iks se bavi špijunažom?
Novosti online 19. 12. 2020.

AMERIČKA privatna kompanija koja se bavi izradom svemirskih letelica i svemirskim letovima „Spejs Iks“ danas je lansirala svoju raketu „Falkon 9“ iz svemirskog centra Kenedi na Floridi u okviru misije NROL-108 za isporuku američkog špijunskog satelita u orbitu.

Lansiranje je kasnilo zbog tehničkih problema, a „Falkon 9“ nosi klasifikovani teret u orbitu za Nacionalni izviđački ured (NRO), vladinu agenciju koja nadgleda flotu američkih špijunskih satelita. O satelitu se ne zna mnogo, osim činjenice da je NRO osigurao prevoz za tajni teret na netradicionalni način, piše portal „Spejs“. Let je bio peto uspešno lansiranje za ovu prvu fazu „Falkona 9“. Buster, nazvan B1059, prethodno je imao dve komercijalne teretne misije na Međunarodnu svemirsku stanicu za Nasu, isporučio je seriju satelita „Spejs Iks Starlink“ u orbitu početkom ove godine.

U maju je „Spejs Iks“ označio novi uspeh slanjem prve komercijalne misije Međunarodne svemirske stanice u orbitu. Kompanija je lansirala svoj prvi satelit u orbitu 2018. Cilj misije bio je pružiti ljudima u područjima sa niskom do umerenom gustinom naseljenosti širom sveta pristup brzom internetu, uključujući ljude koji nikada ranije nisu imali pristup internetu.

Izvor: www.novosti.rs


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on December 22, 2020, 09:54:35 am


Amerika imenovala „čuvare galaksije“: Rusija sve veća pretnja u svemiru


Quote
Guardians Of Space Camels


https://youtu.be/1WwL_pI0hUk



Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on February 03, 2021, 03:39:23 pm


Quote
Russian Soyuz-2.1b rocket launches military satellite into orbit from Plesetsk Cosmodrome

Russia's Ministry of Defense successfully launched the Soyuz-2.1b carrier rocket with a spacecraft with the assigned serial number ‘Cosmos-2549’ from the Plesetsk Cosmodrome.



https://youtu.be/-zP6qreV32E


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on February 04, 2021, 10:56:34 am


Quote
U.S. Space Force: Origins

Earth is only half the battle. Today, space is essential, not only to our way of life, it’s absolutely critical to the modern way of war. The United States Space Force is being built from the brightest minds across the space operations of the Air Force, our joint services and the private sector. It’s time for another giant leap.



https://youtu.be/x619VW65l1Y


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on February 23, 2021, 08:23:50 am


Blinken pozvao Rusiju i Kinu da odustanu od ispitivanja protivsatelitskog oružja


Američki državni sekretar Entoni Blinken pozvao je Rusiju i Kinu da odustanu od testiranja protiv-satelitskog oružja.

„Pozivam zemlje koje razvijaju protivsatelitsko oružje da se uzdrže od opasnih ispitivanja takvih sistema... Moramo smanjiti napetosti u svemiru, a ne eskalirati ih“, rekao je Blinken na konferenciji o razoružanju koja se održava pod pokroviteljstvom UN u Ženevi.

Američki državni sekretar dodao je da je, suprotno javno izrečenom stavu, „Rusija u decembru 2020. godine sprovela kopneno ispitivanje protivsatelitskog (oružja)“.

On je istakao da Vašington „želi da sarađuje sa Rusijom i Kinom na razvoju standarda i normi za odgovorno ponašanje u svemiru“.

Američka svemirska komanda saopštila je u decembru da je Rusija sprovela novo ispitivanje rakete usmerene na uništavanje satelita. Svemirska komanda je u aprilu prošle godine izveštavala o prethodnim ispitivanjima ruske protivsatelitske rakete. Tada je portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova izjavila da Vašington na taj način pokušava da opravda sopstvene planove za razmeštanje oružja u svemiru.

Istovremeno, slično oružje se razvija kako u samim SAD tako i u drugim zemljama. Tako su, na primer, Sjedinjene Američke Države 1985. godine oborile svoj naučni satelit „Solvind“ na visini od 555 kilometara uz pomoć protivsatelitske rakete ASM-135 ASAT lansirane iz lovca F-15. A 2008. godine američka brodska protivraketna raketa SM-3 je na visini od 247 kilometara uništila vojni satelit USA-193.

izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/svet/202102221124690571-blinken-pozvao-rusiju-i-kinu-da-odustanu-od-ispitivanja-protivsatelitskog-oruzja/)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on March 09, 2021, 09:45:59 am


Pretnja je ozbiljna: Amerika zabrinuta zbog mogućnosti Rusije i Kine u svemiru


Mogućnosti Rusije i Kine u svemiru izazivaju zabrinutost američke strane, rekao je komandant Svemirskih snaga SAD, general-major Džon Rejmond.

„Pretnja je veoma ozbiljna. Pomislite na lasere koji mogu zaslepiti ili poremetiti rad naših sistema. I Kina i Rusija poseduju brojne kopnene laserske sisteme različite snage. Obe zemlje imaju mogućnosti u orbiti koje izazivaju zabrinutost“, rekao je general-major za „Njujork tajms“.

Prema njegovom mišljenju, „namena laserskih sistema je da spreče Amerikance da koriste satelite, ili da ih sa Zemlje unište ili oštete“.

Rejmod je jedan od ruskih satelita uporedio sa matrjoškom (babuškom), pretpostavljajući da je napravljen za „uništavanje američkih satelita na niskoj Zemljinoj orbiti“.

Svemirska komanda SAD u decembru je saopštila da Rusija testira raketu za uništavanje satelita. Slične optužbe izneli su i u aprilu prošle godine. Tada je Ministarstvo spoljnih poslova Rusije saopštilo da Amerika na taj način pokušava da opravda svoje planove o razmeštanju oružja u svemiru.

Međutim,  slično oružje se razvija kako u samim SAD tako i u drugim zemljama. Tako su, na primer, Sjedinjene Američke Države 1985. godine oborile svoj naučni satelit „Solvind“ na visini od 555 kilometara uz pomoć protivsatelitske rakete ASM-135 ASAT lansirane iz lovca F-15. A 2008. godine američka brodska protivraketna raketa SM-3 je na visini od 247 kilometara uništila vojni satelit USA-193.

izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/svet/202103091124802396-pretnja-je-ozbiljna-amerika-zabrinuta-zbog-mogucnosti-rusije-i-kine-u-svemiru-/)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on March 24, 2021, 09:10:05 am



Quote
The Brand-Spanking-New Space Race



https://youtu.be/gk59YaQH_7k


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: MOTORISTA on April 08, 2021, 05:37:37 am
Saradnja Rusije i Kine u svemiru uznemirila SAD
Novosti online 07. 04. 2021.

AMERIČKI list „Forin polisi“ upozorio je administraciju predsednika DŽoa Bajdena da mora izbegavati „sumnjive“ međunarodne ugovore o svemiru, kako ne bi upala u „klopku“ Rusije i Kine.

Ruski eksperti ocenjuju da Amerikanci ovakvim izjavama prikrivaju svoje pripreme za pokretanje trke u naoružanju u svemirskom prostoru. Kina i Rusija su, ističu ruski eksperti, posvećene istom cilju — održavanju mira u svemiru, a „klopke“ su samo u glavama američkih političara.

U materijalu lista „Forin polisi“ ističe se da Moskva i Peking „razvijaju i raspoređuju kako kopneno, tako i oružje u svemiru za borbu protiv satelita“, istovremeno gurajući Vašington ka sporazumima o zabrani takvog oružja. List je takođe skrenuo pažnju na Ugovor o sprečavanju razmeštanja oružja u svemiru, koji su Rusija i Kina predstavile UN. Po mišljenju autora članka, dokument će zaštititi oružje koje se nalazi u orbiti i istovremeno vezati ruke Vašingtonu.

Vojni ekspert Jurij Knutov komentariše da, u suštini, Amerikanci već dugo razvijaju protivsatelitsko oružje i svoja najznačajnija dostignuća postigli su krajem ’70-ih i početkom ’80-ih godina, kada je konstruisan avion F-15 koji može da nosi protivsatelitske rakete. On kaže i da je i Rusija na bazi MiG-21 imala nešto slično, ali onda je ipak donesena odluka da se na duže vreme zamrznu ovi projekti.

„Pre samo tri nedelje čuli smo zanimljivo saopštenje. Prvo se u svemiru srušio američki satelit, a bukvalno dve nedelje kasnije je srušen kineski. To se ne događa slučajno, već govori o tome da su postojale neke protivrečnosti između dve zemlje i, možda se može pretpostaviti da je upotrebljena neka vrsta protivsatelitskog oružja“, kaže ekspert. Knutov podseća da su se u sovjetsko vreme, a i u Rusiji, obavljali radovi s ciljem presretanja satelita, to jest, kada jedan satelit ulazi u orbitu drugog dolazilo je do sudara. Ali ovaj sistem je bio složen, skup i neefikasan i stoga nije uveden stalnu upotrebu. Sa druge strane, ekspert pojašnjava da danas Amerikanci imaju nekoliko sistema koji još uvek ne pružaju nikakva logična objašnjenja.

„Pre svega, njihova bespilotna letelica za višekratnu upotrebu Boing Iks-37 koja može da leti u orbiti godinama. Spolja podseća na mali šatl, ali činjenica je da rešava vojne zadatke, to jest, Pentagon je odgovoran za njegovo lansiranje. Ali postoji verzija da se upravo na ovoj letelici razrađuje raspoređivanje kinetičkog oružja, laserskog i drugih vrsta protivsatelitskog oružja koje bi moglo da se koristi, uključujući i mikrotalasno oružje. Amerikanci se ozbiljno pripremaju za ovo. Konkretno rečeno, sledeća generacija satelita će biti oklopljena i zaštićena od elektromagnetnih impulsa. SAD su izdvojili novac za ovaj program i rade na njemu“, objasnio je Knutov. Po mišljenju Knutova, kada Sjedinjene Države pokušavaju da optuže Rusiju i Kinu za ovakav razvoj događaja, može se reći da se Amerikanci već duže vreme bave time i i da su ispred ostatka sveta.

„Ovo je tradicionalna politika Sjedinjenih Država kada oni pokušavaju da prebace odgovornost na drugog. Štaviše, program za presretanje satelita, prvi test za uništavanje satelita sproveli su Amerikanci kada su raketom „Idžis“ oborili sopstveni satelit koji je navodno ispao iz stroja. To je učinjeno da bi se sprečila katastrofa ovog satelita, a tobože on nije imao skroz ekološko gorivo“, ističe Knutov. Zauzvrat, ruski vojni ekspert Igor Korotčenko naglašava da se takozvane „klopke“ nalaze samo u glavama američkih političara, dok se Rusija i Kina zalažu za demilitarizaciju svemira, za to da se udarni sistemi za naoružanje ne raspoređuju u svemiru.

„Ovo je glavni cilj i zadatak — miran svemir i odsustvo konfrontacija u niskoj Zemljinoj orbiti. Sve izjave Amerikanaca su lažne, propagandne i imaju za cilj prikrivanje svojih planova da pokrenu trku u naoružanju u svemiru, za koju se Sjedinjene Države aktivno pripremaju“, rekao je Korotčenko.
 Jurij Knutov podseća da Amerikanci aktivno razvijaju protivsatelitske programe, s vremena na vreme ih testiraju, a sada računaju na lasersko oružje.

„Na primer, projekat „Ratovi zvezda“. Ovo je najozbiljniji projekat, najmoćniji, koji je svojevremeno u SAD za vreme Regana bio promovisan. Zatim su svi projekat smatrali bajkom, ali to nije bajka. Kako se tehnologija pojavljuje, on se u potpunosti realizuje“, kaže on. Knutov je zaključio da, govoreći o „klopkama“ Rusije i Kine, Amerikanci Bajdena pozivaju da ne dovede Pentagon u neprijatnu situaciju kada bude morao da uništi ono što već leti oko Zemaljske kugle i možda pripada Rusiji i Kini.

Izvor: www.novosti.rs


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on April 12, 2021, 07:20:13 am


Lavrov pozvao na pregovore o zabrani razmeštanja naoružanja u svemiru


Moskva se zalaže za početak pregovora o razvoju međunarodnog instrumenta kojim se zabranjuje raspoređivanje svih vrsta naoružanja u svemir, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov.

„Dosledno polazimo od pretpostavke da će samo garantovano sprečavanje trke u naoružanju u svemiru omogućiti njegovu upotrebu u konstruktivne svrhe, za dobro čitavog čovečanstva“, rekao je ministar u video-poruci povodom 60-godišnjice leta Jurija Gagarina u svemir.

Lavrov je predložio da se kao osnov za mehanizam kojim se zabranjuje razmeštanje oružja u svemiru koristi rusko-kineski nacrt dogovora podnet na Konferenciji o razoružanju u Ženevi 2014. godine, navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu Ministarstva spoljnih poslova.

Prema njegovim rečima, međunarodna inicijativa da zemlje preuzmu političku obavezu da ne razmeštaju prve oružje u svemiru, koju je pokrenula Rusija, treba da stabilizuje situaciju u periodu dok se takav multilateralni dokument razvija. Kako je podsetio, punopravni učesnici inicijative su već tridesetak država. 

Rusija se više puta zalagala za zaključivanje pravno obavezujućeg sporazuma svih svemirskih sila o sveobuhvatnoj zabrani militarizacije svemira. U oktobru prošle godine o tome je govorio zamenik predsedavajućeg Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev u svom članku „75 godina UN: Stari problemi, novi izazovi i globalna rešenja“.

U maju prošle godine ruski ambasador u Vašingtonu Anatolij Antonov izjavio je da Sjedinjene Američke Države uz podršku svojih saveznika i NATO-a pokušavaju da od svemira naprave područje vojnih operacija i mogućih sukoba između naših zemalja.

izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/rusija/202104121125069212-lavrov-pozvao-na-pregovore-o-zabrani-razmestanja-naoruzanja-u-svemiru/)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on April 13, 2021, 02:01:39 pm


Kina: Planiramo da jačamo saradnju sa Rusijom u svemiru


Kineske vlasti planiraju da povećaju saradnju sa Rusijom u pogledu realizacije zajedničkih projekata na polju kosmonautike, kao i da održavaju bezbednost u svemiru, izjavio je portparol kineskog Ministarstva inostranih poslova Žao Liđijan.

„Kina će 2021. godine nastaviti da unapređuje saradnju sa Rusijom u oblasti kosmonautike u širokom spektru pravaca. Takođe želimo da udružimo snage sa svim zainteresovanim stranama kako bismo održali mir i bezbednost u svemiru“, rekao je on.

Prema rečima portparola, „pola veka saradnje Pekinga i Moskve u oblasti astronautike treba smatrati modelom međunarodne saradnje“ u toj oblasti.

„Problem očuvanja bezbednosti u svemiru je izazov koji se tiče celog čovečanstva. Nijedna zemlja ne može da zauzima zaseban stav po tim pitanjima“, dodao je.

Govoreći o militarizaciji svemira, rekao je da je zvanični Peking kategorički protiv toga.

„Aktivno ćemo se suprotstaviti nastanku trke u naoružanju u svemiru. Zajedno sa Rusijom doprinosimo unapređenju pregovora usmerenih na osiguranje kontrole naoružanja u svemiru uspostavljanjem odgovarajućih pravnih normi“, istakao je portparol.

izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/rusija/202104131125080309-kina-planiramo-da-jacamo-saradnju-sa-rusijom-u-svemiru/)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: MOTORISTA on April 21, 2021, 05:12:26 am
"Rusija hoće da oslabi potencijal SAD u svemiru!"
Novosti onlajn 20. 04. 2021.

SJEDINJENE Američke Države smatraju da Rusija nastoji da oslabi potencijal Vašingtona u svemiru kako bi obezbedila prednost u budućim mogućim sukobima, izjavio je načelnik američke Svemirske komande general DŽejms Dikinson.

- Rusija nastoji da oslabi svemirski potencijal SAD kako bi sebi obezbedila pobedu u budućim sukobima. Ruska vojska ostaje stvarna pretnja Sjedinjenim Američkim Državama i moćno sredstvo predviđeno da održi uticaj Rusije na države koje se nalaze oko nje -
rekao je Dikinson na saslušanju o oružanim snagama u američkom Senatu. Prema njegovim rečima, Rusija na svoj svemirski program gleda kao na davnašnji primer ruskog vođstva na međunarodnoj sceni.

- Moskva je došla do zaključka da je postizanje i održavanje dominacije u svemiru presudno za ishod budućih sukoba, te stoga razvija sisteme za svemirske napade koji predstavljaju pretnju svemirskim objektima Sjedinjenih Američkih Država i njihovih saveznika - dodao je Dikinson.

Zapadni političari periodično daju izjave o „ruskoj pretnji“. Moskva je više puta naglašavala da Rusija nikada neće napasti nijednu od zemalja NATO-a. Prema rečima ruskog ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova, NATO vrlo dobro zna da Moskva ne planira nikoga da napada, već jednostavno koriste izgovor za raspoređivanje još tehnike i bataljona u blizini ruskih granica.

Izvor: www.novosti.rs


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: MOTORISTA on April 24, 2021, 05:14:06 pm
Peking pravi odbrambeni sistem protiv asteroida
Tanjug 24. 04. 2021.

KINA će održati diskusiju o pravljenju odbrambenog sistema protiv asteroida koji prolaze blizu Zemlje, rekao je danas visoki zvaničnik Kineske svemirske agencije DŽang Keiđan, ali nije naveo više detalja na otvaranju.
Kako navodi Rojters, on je to rekao na manifestaciji Kineskog svemirskog dana u istočnom gradu Nanđing.


Kina je poslednjih godina istraživanje svemira označila kao prioritet, sa ciljem da napravi program koji će omogućiti na hiljade svemirskih letova godšnje, dok bi do 2045. godine trebalo na desetine hiljada ljudi da napusti zemljinu atmosferu u turističkom aranžmanu. Planirani su i kargo letovi.

Kina je prošlog meseca potpisala memorandum o saradnji s Rusijom u formiranju svemirske istraživačke stanice.Evropska svemirska agencija je prošle godine potpisala dogovor vredan 129 miliona evra da se napravi svemirska letelica u zajedničkom projektu sa američkom agencijom NASA, sa ciljem da se odbiju potencijalni asteroidi koji idu ka Zemlji.

Izvor: www.novosti.rs


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on May 01, 2021, 11:06:57 am


Amerika: Rusija i Kina imaju oružje koje može uništiti naše satelite


Rusija i Kina zajedno su napravile oružje koje je u stanju da uništi američke satelite, rekao je komandant Svemirskih snaga SAD, general-major Džon Rejmond za list „Vašington post“.

„Svemir je sfera borbenih dejstava, isto kao i vazduh, kopno i more, i to je ono što se zaista materijalizovalo u poslednjih nekoliko godina kada su Kina, koja je naša stalna pretnja, i Rusija napravile oružje koje može da onesposobi naše satelite, ili da ih uništi sa zemlje, iz svemira ili u sajber-prostoru“, rekao je Rejmond.

Prema njegovim rečima, cilj Sjedinjenih Američkih Država je da „se ne nađu u sukobu koji započne u svemiru ili koji se proširi na njega“. S tim u vezi, za SAD je važno da „spreče“ negativan razvoj događaja, jer bi svemir „trebalo da bude bezbedan za sve“.

Ranije je Rejmond govorio da su potrebne nove norme za regulisanje aktivnosti u prostoru oko Zemlje.

Prema njegovim rečima, postojeći međunarodni sporazumi trenutno ne regulišu pitanja u toj sferi u dovoljnoj meri. Osim zabrane za razmeštanje oružja za masovno uništavanje u svemiru, prema njegovim rečima, sada „nema drugih pravila“. Takođe je rekao da je siguran da administracija predsednika Džoa Bajdena u potpunosti podržava Svemirske snage SAD.

Svemirska komanda SAD u decembru je saopštila da Rusija testira raketu za uništavanje satelita. Slične optužbe izneli su i u aprilu prošle godine. Tada je Ministarstvo spoljnih poslova Rusije saopštilo da Amerika na taj način pokušava da opravda svoje planove o razmeštanju oružja u svemiru.

izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/svet/202105011125236090-amerika-rusija-i-kina-imaju-oruzje-koje-moze-unistiti-nase-satelite/)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on May 04, 2021, 09:48:56 am


Mediji: Pentagon mobilizuje sve snage radi zaštite od nadzvučnog oružja Kine i Rusije


Rusija i Kina testiraju nadzvučno oružje – novu vrstu oružja koju je teško presresti. Nekoliko jedinica Pentagona, uključujući Kosmičke snage, radi na sistemima za praćenje i sprečavanje napada ovim tipom oružja.

Kako piše „Nešnal interest“, uzimajući u obzir brzinu manevrisanja nadzvučnog oružja i rastojanje koje ono može preći, ova vrsta oružja predstavlja novu značajnu pretnju za američke vojnike. Zato, ne iznenađuje što se ovim problemom bave Kosmičke snage SAD.

Kosmičke snage imaju prednost po ovom pitanju: one mogu svojevremeno i efikasno da prepoznaju, otkriju i prate ovakvo oružje u kosmosu, izjavio je glavni naučni saradnik kosmičkih snaga SAD Džoel Mozer.

Nadzvučno oružje se danas iz različitih razloga smatra pretnjom - može da pogađa ciljeve na moru, kopnu, i čak u kosmosu. Zato u Pentagonu postavljaju brojna pitanja. Na primer, šta će se desiti ako protivsatelitsko oružje počne da se kreće nadzvučnom brzinom? Kako da se od njega zaštite veliki objekti – od brodova do satelita?

Iako su mnoge teme u ovom kontekstu zatvorene za širu javnost, autor članka predlaže diskusiju po pitanju: koliko je neophodno da supersonični presretač leti supersoničnom brzinom? Može li se supersonično oružje pogoditi laserom? Kakva treba da bude mreža radara i sistem za upozorenje o lansiranju da bi se ispratio let supersoničnog oružja?

Uzimajući u obzir stepen i karakter pretnji, ne iznenađuje što različite jedinice američkih oružanih snaga zajedno rade na njoj, pišu autori članka.

izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/rusija/202105041125252489-mediji-pentagon-mobilizuje-sve-snage-radi-zastite-od-nadzvucnog-oruzja-kine-i-rusije/)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on May 06, 2021, 01:15:24 pm


Quote
Русија у космосу поставља «тастер» за ракете

Русија завршава радове на орбиталној групацији Лијана. Реч је о систему за извиђање и навођење. Лијана је последњи елемент у систему који помоћу крстарећих ракета дугог домета — Калибар и Циркон — уништава циљеве на копну и мору. У наставку говоримо шта може и чему служи овај систем.


https://youtu.be/Vo-7DOMcDE8


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on May 08, 2021, 06:58:48 am


Quote
China, Russia and the new space race | FT

China and Russia have signed a deal to build a Moon base together as they seek to rival the US in orbit, on the Moon and beyond. The FT's global China editor James Kynge and Moscow bureau chief Henry Foy look at how their partnership might develop and why they have teamed up


https://youtu.be/6C3qbbbjVlw


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on May 13, 2021, 11:52:57 am


Ruski kosmički nuklearni tegljač moći će da se koristi u vojne svrhe


Ruski nuklearni svemirski tegljač „Zevs“ sa pogonskim sistemom snage više megavata moći će da se upotrebi u sistemu protivvazdušne odbrane zemlje za praćenje letelica i nišanjenje, sledi iz materijala Istraživačkog centra „Keldiš“ (deo „Roskosmosa“).

Kako navodi Istraživački centar, nuklearni tegljač moći će da osvetli vazdušne ciljeve iz orbite, a informacije o otkrivenim objektima predavaće sistemima PVO.

U zavisnosti od snage radarske opreme (50 ili 200 kilovata), tegljač će moći da pokriva područje u radijusu od 2.200 kilometara, odnosno 4.300 kilometara, respektivno. U drugom slučaju, čitav vazdušni prostor Rusije i deo prostora susednih država biće uključeni u njenu zonu delovanja.

U dokumentima peterburškog preduzeća KB „Arsenal“ (deo korporacije za stvaranje nuklearnog tegljača, takođe deo „Roskosmosa“) 2018. godine je saopšteno da je završen istraživački rad na utvrđivanju izgleda svemirske letelice zasnovane na transportno-energetskom modulu. U sertifikatu o prihvatanju zabeleženo je da svemirske letelice zasnovane na transportno-energetskom modulu mogu da se upotrebljavaju za daljinsko sondiranje Zemlje i radarski udar, kao i za usmereni prenos energije laserskim zračenjem, obezbeđivanje veze, emitovanje i prenošenje i interorbitalni prevoz tereta.

Stvaranje elemenata nuklearnog tegljača na osnovu transportno-energetskog modula sa nuklearnim pogonom megavatske jačine vrši se u Rusiji od 2010. godine.

U januaru 2020. godine na izlaganju prvog zamenika generalnog direktora „Roskosmosa“ Jurija Urličiča govorilo se o planovima za lansiranje nuklearnog svemirskog tegljača u orbitu za letačka ispitivanja 2030. godine. Posle toga, planirana je njegova serijska proizvodnja i komercijalna upotreba. Prema ugovoru, izrada idejnog projekta tegljača biće završena do jula 2024. godine i koštaće 4,2 milijarde rubalja (46,7 miliona evra).

Takođe je navedeno da će nuklearni tegljač biti predviđen za letove do Meseca i planeta Sunčevog sistema. Dobio je naziv „Zevs“, a sami naučno-istraživački i razvojni radovi zovu se „Nuklon“.

izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/nauka/202105131125339451-ruski-kosmicki-nuklearni-tegljac-moci-ce-da-se-koristi-u-vojne-svrhe/)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on May 16, 2021, 10:04:04 am


Komandant američkih svemirskih snaga otpušten posle kontroverznog gostovanja


Zapovednik Svemirskih snaga SAD smenjen je sa dužnosti nakon što je u jednom podkastu kritikovao američku vojsku.

Potpukovnik Metju Lomejer je gostujući kod Stiva Grubera predstavio svoju knjigu "Neodoljiva revolucija: Marksistički ciljevi osvajanja i raščinjavanje američke vojske" u kojoj navodi da su marksističke teorije sve više rasprostranjene unutar oružanih snaga.

"Od kada sam pre 10 meseci preuzeo komandu, video sam mnogo narativa koje smatram fundamentalno pogrešnih o tome šta je Amerika bila, jeste i treba da bude", rekao je Lomejer. "To nije toliko vidljivo kao na društvenim mrežama, ali se širi kroz vojsku SAD. I prepoznao sam te narative kao marksističke po prirodi", dodao je on.

Kada ga je voditelj pritisnuo da objasni svoje tvrdnje. Lomejer je proglasio Njujork tajmsov projekat 1619, istorijski pogled na to kako je ropstvo oblikovalo američke institucije kao "antiamerički".

"Bavi se učenjima koja sam čuo u svojoj bazi - da je u vreme kada je zemlja ratifikovala Ustav, belačka nadmoć proglašena zakonom", rekao je on. "Ako se ne slažete sa time, na sve načine vas klevetaju i optužuju za sve, uključujući i to da ste rasista", dodao je Lojmejer.

Ubrzo potom, oglasilo se ministarstvo odbrane.

"General pukovnik Stiven Vajting, komandant Komande svemirskih operacija, smenio je potpukovnika Metjua Lomejera sa mesta komandujućeg 11. svemirskog eskadrona zbog nedostatka poverenja u njegove sposobnosti da predvodi vojnike", navodi se u saopštenju dostavljenom CNN-u.

"Odluka je doneta posle komentara potpukovnika Lomejera u nedavnom podkastu, a pokrenuta je i interna istraga kako bi se utvrdilo da li su ovakvi komentari zabranjena politička aktivnost pripadnika vojne službe", dodaje se u saopštenju.

Neimenovani izvor naveo je i da će vojska sada ispitati i okolnosti pod kojima je Lomejerova knjiga objavljena, kao i da li je pre objavljivanja konsultovao nadređene.

izvor (https://www.kurir.rs/planeta/3688431/komandant-americkih-svemirskih-snaga-otpusten-posle-kontroverznog-gostovanja)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on May 18, 2021, 09:58:46 am


Quote
Not ‘politically partisan’ to ‘expose’ Marxism: Space Force lieutenant colonel

Lieutenant Colonel Matthew Lohmeier says it’s not “politically partisan” to “expose” critical race theory or Marxism after he was relieved from command in the wake of a podcast appearance criticising the US military.

Mr Lohmeier told Fox News he has kept his rank but been reassigned within Space Force.


https://youtu.be/ktQW7zVMh4I


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on May 23, 2021, 05:38:35 am


Zbog čega su američki kosmički aparati H-37 izazov za Rusiju?


Američki kosmički aparati H-37 mogu da ponesu do šest nuklearnih bojevih glava, a Amerika planira da do 2025. godine razvije osam takvih platformi. To je za Rusiju ozbiljan izazov, rekao je generalni direktor koncerna „Almaz-Antej“ Jan Novikov.

„Prvi takav aparat lansiran je 2010. godine, a danas ih već ima šest u dva vida – manji i veći. Jedan aparat se trenutno nalazi u orbiti, dva su letela dve godine. Zvanično je rečeno da su aparati napravljeni za naučne potrebe, ali i obaveštajne“, rekao je Novikov na ruskom obrazovnom maratonu „Novo znanje“.

On je dodao manji aparati mogu da nose do tri nuklearne bojeve glave, a veliki do šest.

Amerika planira da do 2025. godine lansira u orbitu još dva aparata, tako da će ih ukupno biti osam.

„To je, nesumnjivo, ozbiljan izazov“, zaključio je on.

izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/rusija/202105221125424771-zbog-cega-su-americki-kosmicki-aparati-h-37-izazov-za-rusiju/)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on June 09, 2021, 07:13:44 am


Američke Svemirske snage: Rusija i Kina prave satelite-lovce


Rusija i Kina prave napredne sisteme naoružanja za svemir, uključujući lasere i satelite-lovce, izjavio je načelnik štaba Svemirskih snaga SAD, general Džon Rejmond.

Prema rečima generala, Kina, „koja je sve veća pretnja„, i Rusija nastavljaju da razvijaju svemirski potencijal za sopstvenu upotrebu kako bi imale prednosti kao i SAD, a takođe prave konkretne sisteme, „napravljene posebno da bi se suprotstavili prednostima koje ima Amerika“.

„Njihovi noviteti uključuju aktivno ometanje naše grupe dži-pi-es i komunikacionih satelita, sisteme usmerene energije koji mogu 'oslepeti', narušiti rad ili oštetiti naše satelite, kao i satelite u svemiru koji su posebno napravljeni kako bi uništili američke satelite, kao i sajber-potencijal koji može ometati naš pristup tom prostoru“, rekao je Rejmond.
Pritom, kako je dodao, uz pomoć izdvojenih sredstava koje je dodelio Kongres, američki vojnici će uspeti da „budu korak ispred sve veće pretnje“ koja dolazi od Rusije i Kine.

Podsetimo, general Rejmond je ranije tvrdio da su Rusija i Kina zajedno napravile oružje koje je u stanju da uništi američke satelite, kao i da mogućnosti, kojima raspolažu Rusija i Kina u svemiru, izazivaju zabrinutost američke strane.

izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/svet/202106081125556057-americke-svemirske-snage-rusija-i-kina-prave-satelite-lovce/)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on June 14, 2021, 03:25:19 pm


Putin: Podržavamo saradnju u svemiru, ali ne i njegovu militarizaciju


Ruski predsednik Vladimir Putin  izjavio je u intervjuu za televiziju En-Bi-Si da Rusija može da sarađuje sa mnogim zemljama u svemiru, uključujući i sa Amerikom, ali da se kategorički protivi njegovoj militarizaciji.

„Zaista ne isključujemo mogućnost da je naša saradnja sa mnogim zemljama u svemiru moguća. Ali, verovatno je svima dobro poznat naš stav da smo generalno kategorički protiv militarizacije svemira“, podsetio je predsednik.

Kako je rekao, stav zvanične Moskve je da bi kosmos trebalo da bude bez bilo kakvog oružja razmeštenog u svemirskom prostoru.

Istovremeno, novinar je tokom razgovora sa ruskim liderom pomenuo izjavu direktora „Roskosmosa“ Dmitrija Rogozina da povlačenje Rusije iz projekta Međunarodne svemirske stanice (MSS) zavisi od odluke američkih partnera o sankcijama protiv Raketno-kosmičkog centra „Progres“ i Centralnog naučno-istraživačkog instituta za mašinogradnju (CNIImaš).

S tim u vezi, Putin je rekao da Moskva ne namerava da prekine saradnju sa Vašingtonom u svemiru.

Televizija je precizirala da je Putin demantovao da Rusija „planira da prekine saradnju sa Sjedinjenim Američkim Državama u svemiru, jednoj od poslednjih oblasti zajedničkih interesa“, uprkos pretnjama direktora „Roskosmosa“ Dmitrija Rogozina „povlačenjem iz projekta Međunarodne svemirske stanice (MSS)“. 

„Mislim da ste jednostavno pogrešno razumeli. Zainteresovani smo da nastavimo da sarađujemo sa SAD u tom pravcu i nastavićemo to da činimo ukoliko naši američki partneri ne odustanu od toga“, objasnio je šef Rusije.

izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/rusija/202106141125627545-putin-podrzavamo-saradnju-u-svemiru-ali-ne-i-njegovu-militarizaciju/)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on June 14, 2021, 03:37:46 pm


NATO se sprema za sukobe u svemiru


Lideri NATO-a će danas proširiti primenu klauzule o kolektivnoj odgovornosti, odnosno člana 5 osnivačkog ugovora NATO-a „svi za jednog, jedan za sve”, kako bi članice Alijanse bile spremne da odgovore i na napade u svemiru, izjavio je danas generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg.

Član 5. osnivačkog ugovora NATO-a kaže da će se napad na bilo kojeg od 30 saveznika smatrati napadom na sve njih. Do sada se to primenjivalo samo na tradicionalnije vojne napade na kopnu, moru ili u vazduhu, a od nedavno i u sajber prostoru, prenosi agencija AP.

„Na ovom samitu ćemo jasno reći da, naravno, svaki napad na svemirske kapacitete, poput satelita i slično, ili napadi iz svemira, mogu aktivirati član 5”, rekao je Stoltenberg, nekoliko sati uoči predsedavanja samitom sa američkim predsednikom Džoom Bajdenom i njegovim kolegama.

Oko Zemlje kruži gotovo 2.000 satelita, a sa više od polovine upravljaju članice NATO-a, pokrivajući gotovo sve - od mobilnih telefona i bankarskih usluga do vremenskih prognoza.

Vojni komandanti se oslanjaju na neke od njih za navigaciju, komunikaciju i razmenu obaveštajnih podataka.

U decembru 2019. godine, lideri NATO-a proglasili su svemir petim domenom operacija Alijanse, nakon kopna, mora, vazduha i sajber prostora.

Mnoge zemlje članice zabrinute su zbog, kako kažu, sve agresivnijeg ponašanja Kine i Rusije u svemiru, navodi AP a prenosi Tanjug.

Oko 80 zemalja ima satelite, a na tom polju se pojavljuje i sve više privatnih kompanija. Osamdesetih godina prošlog veka, samo je deo NATO-ovih komunikacija bio putem satelita, a danas je to najmanje 40 odsto.

izvor (https://www.politika.rs/sr/clanak/481243/NATO-se-sprema-za-sukobe-u-svemiru)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on July 12, 2021, 01:21:01 pm


Quote
Американцима није успело лукавство у космосу

Командант космичких снага Сједињених Америчких Држава генерал-мајор Џон Рејмонд изјавио је да су «Кина и Русија изградиле наоружање које може да уништава и избацује из строја америчке сателите». Да ли је тачна ова вест и зашто је ова лоша по Американце, а одлична за остатак човечанства  — сазнаћете у овом издању.



https://youtu.be/GpUuOg10_bQ


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on July 16, 2021, 09:47:03 am


Trka u svemirskom naoružanju dobila novog igrača?


Bundesver je formirao "svemirsku komandu" koja bi zvanično trebalo da se bavi zaštitom nemačkih satelita.

Neki u tome vide ulazak Nemačke u trku u svemirskom naoružanju koja navodno već traje.

Više od decenije COMSATBw-1 i COMSATBw-2 kruže svemirom, na 36.000 kilometara od Zemlje, oko Ekvatora. Dva satelita nemačke armije prate rotaciju planete i omogućavaju Bundesveru da komunicira bezbedan od prisluškivanja. Vojska ima ukupno takvih šest satelita u orbiti, prenosi Dojče vele (DW).

"Od tih satelita odlučujuće zavise obaveštajna sposobnost Bundesvera, navigacija i komunikacija u našim oružanim snagama", kaže ministarka odbrane Anegret Kramp-Karenbauer. Naprave u kosmosu su, kaže, "kritična infrastruktura" koja se mora obezbediti.

Zapad prodaje više oružja, Rusija i Kina manje: Ko najviše kupuje?

Sada bi taj zadatak trebalo da preuzme "svemirska komanda" Bundesvera, koju je ministarka svečano otvorila u utorak u Uedemu, na krajnjem zapadu zemlje. Tu od prošle godine postoji "svemirsko skladište".

Za razliku od američke Space Force, nemački vojnici zaduženi za kosmos neće imati zaseban rod vojske već su podređeni avijaciji.

Iz provincije na zapadu zemlje oni bi trebalo da nadgledaju potencijalne pretnje, ali i opasan svemirski otpad, a obezbeđivaće i satelite za civilnu upotrebu. Trebalo bi da ova jedinica bude u stanju da ukloni opremu iz opasnih zona ili da je štiti elektromagnetnim talasima, rekla je ministarka. "Za Nemačku su operacije u kosmosu uvek defanzivne operacije", dodala je Kramp-Karenbauer.


Trka u naoružanju?

Za razliku od demohrišćanske političarke, neki u opoziciji vide opasnosti. "Realnije je da ovim počinje uključivanje Bundesvera u vojno korišćenje svemira", kaže Tobijas Pfliger, poslanik Levice koji se bavi odbrambenom politikom. "Bundesver želi da se uključi u nove vojne dimenzije konflikata", kaže on.

Prema viziji ovog političara, oružani sukobi više ne prete samo na kopnu, vodi, ispod vode ili u vazduhu, nego i u svemiru. "Svemirska komanda je pogrešna i opasna budalaština".

Maks Mučler, stručnjak za naoružavanje u bonskom centru BICC koji se bavi promocijom mira, ne ide tako daleko u svojim ocenama. Ali kaže da "moderno ratovanje zavisi od ovih tehnologija". Ko ima satelite, taj je ranjiv u svemiru jer oni mogu biti uništeni, kaže Mučler za DW.

Novo geopolitičko oružje: Rusi se spremaju da preuzmu tržište važnog elementa kojeg nema puno

Ukoliko pak iz toga proizađe zaključak da je potrebno oružjem braniti svemir, brzo može doći do trke u naoružanju. "Kada se napravi iskorak i kaže da svemir mora da se naoruža, onda kreće opasna spirala", upozorava Mučler.


Rupe u propisima

Još 1985. su Sjedinjene Države raketirale svoje satelite koji im više nisu bili potrebni. Kina je 2007. demonstrirala da može da učini isto. Prema tvrdnjama američke vojne obaveštajne službe DIA, i Moskva i Peking razvijaju oružje kojim bi mogli da uništavaju satelite. I to ne samo raketama, već i laserima ili ometanjem frekvencija.

Umesto takvog pristupa vojnom korišćenju kosmosa, trebalo bi uvoditi kontrolu naoružanja, kaže Mučler. Za sada je međunarodnim ugovorima zabranjeno stacioniranje oružja za masovno uništenje u svemiru. "Ali postoje rupe u propisima, vakuum. Svi pokušaji da se nešto ispregovara su propadali. Zbog toga se ovde mora delati", kaže ovaj stručnjak.

Ni poslanik vladajućih Demohrišćana Henig Ote ne isključuje da bi druge zemlje mogle da vojno koriste svemir. A da li bi Nemačka mogla da se umeša u trku u svemirskom naoružanju? "Iz nemačke perspektive ne vidim takvu opasnost", kaže Ote za DW.

Dodaje da se Bundesver bavi samo obaveštajnim radom i zaštitom takve infrastrukture – recimo satelita COMSATBw-1 i COMSATBw-2.

izvor (https://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2021&mm=07&dd=16&nav_id=1891188)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: MOTORISTA on July 18, 2021, 08:22:21 am
Amerika gradi baze za praćenje Rusije i Kine u kosmosu
Novosti onlajn 18. 07. 2021.

AMERIKA namerava da napravi nekoliko izviđačkih baza sa ciljem da u budućnosti može da prati sve pokušaje Moskve i Pekinga da onesposobe satelite koji su od vitalne važnosti za Vašington, prenosi televizija „Skaj njuz“.

Kako se navodi, oprema koja će biti instalirana u bazama omogućiće Amerikancima da zapažaju objekte u svemiru veličine fudbalske lopte i to na udaljenosti od čak 36.000 kilometara. Prema rečima potpukovnika kosmičkih snaga SAD DŽeka Vokera, prva takva baza će biti sazidana u Velikoj Britaniji, a u opticaju su dve lokacije – Škotska ili jug ostrva. Međutim, kako je dodao, nakon te baze Amerikanci nameravaju da sazidaju još dve – u Australiji i u Teksasu i to kako bi imali potpunu pokrivenost praćenja.

Prema planu, prvi objekat u Velikoj Britaniji bi trebalo da bude pušten u rad već 2025. godine.

Izvor: www.novosti.rs


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on July 30, 2021, 01:40:11 pm


Britanija optužila Rusiju i Kinu za opasne aktivnosti u svemiru


Glavni maršal britanske avijacije Majkl Vigston smatra da su svemirske aktivnosti Rusije i Kine opasne.

Oficir je u intervjuu za „Telegraf“ izjavio da Moskva i Peking redovno u orbitama raspoređuju satelite u „neposrednoj blizini“ od drugih, a takođe se bave i prikupljanjem obaveštajnih podataka.

Vigston je naglasio da Kina razvija protivsatelitske tehnologije, uključujući „oružje za lasersko zaslepljivanje“i mehanizme za „namerno radijsko ometanje“. Ruski sateliti, sa svoje strane,„imaju karakteristike oružja“ i predstavljaju bezbednosnu pretnju, dodao je on.

Osim toga, vojska je upozorila na rizik od sukoba u svemiru u budućnosti.

„Ne sumnjam da može vrlo brzo doći do toga. Ako sada ne razmislimo i ne pripremimo se za to, nećemo biti spremni u potrebno vreme“, zaključio je Vigston.

Ovo nije prvi put da Zapad izjavljuje o opasnosti od „rata“ u svemiru. Ranije je šef britanskog svemirskog programa, vicemaršal Harvi Smit optužio Rusiju za sprovođenje novog ispitivanja protivsatelitskog oružja i s tim u vezi izrazio zabrinutost.

Portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova istakla je da Vašington na taj način pokušava da opravda sopstvene planove za raspoređivanje naoružanja u svemiru.

izvorl (https://rs-lat.sputniknews.com/20210730/britanija-optuzila-rusiju-i-kinu-za-opasne-aktivnosti-u-svemiru-1127920474.html)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on August 21, 2021, 12:30:09 pm


Kongres SAD: Rusija i Kina - pretnja za Ameriku u kosmosu


Rusija i Kina predstavljaju potencijalnu pretnju za Ameriku u Kosmosu, navodi se u izveštaju Istražnog centra američkog Kongresa.

Kako se objašnjava, Rusija i Kina su uvidele mogućnosti vođenja ratova u kosmosu i fokusirali se upravo na kosmičke sisteme budući da su oni veoma osetljivi za SAD.

U izveštaju se posebno govori o kinetičkim sredstvima koje razvijaju Rusija i Kina, a to su laseri, mikrotalasna oružja i drugi tipovi naoružanja.

Stručnjaci u izveštaju navode i da je neophodno razmotriti recipročne mere kako bi se američki sateliti i svemirske letelice zaštitile, ali i da se velika pažnja obrati na međunarodne ugovore koji regulišu aktivnost u kosmosu.

Ruski mediji, međutim, navode da je zvanična Moskva u više navrata skretala međunarodnoj javnosti pažnju da je neophodno unapređivati saradnju u kosmosu i fokusirati se na razvoj mirnih tehnologija zarad osvajanja svemira.

izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/20210821/kongres-sad-rusija-i-kina---pretnja-za-ameriku-u-kosmosu-1128633936.html)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on August 30, 2021, 07:14:57 am


Rogozin o američkom raspoređivanju nuklearnog naoružanja u kosmos: To bi bio zločin


Postoji velika verovatnoća da Sjedinjene Američke Države rasporede svoje nuklearno naoružanje u kosmos pod izgovorom da je neophodno za istraživanje Marsa, izjavio je direktor „Roskosmosa“ Dmitrij Rogozin.

„Nuklearno naoružanje može biti razmešteno u kosmos, ali izgovor za to neće biti napad na neprijatelja već neki veoma lep izgovor, kao na primer, teraformacija Marsa (hipotetička procedura koja bi se sastojala od planetarnog inženjerskog projekta sa ciljem da se transformiše u planetu pogodnu za život) ili zbog osiguranja bezbednosti od asteroida i kometa“, izjavio je Rogozin u intervjuu listu „Gazeta.ru“.

On veruje da je moguće razmeštanje nuklearnog naoružanja u kosmos zločin.

„Smatram, da bi to bio zločin. Upravo sam zato, neki me kritikuju, počeo da se suprotstavljam gospodinu Ilonu Masku kada je predložio teraformaciju Marsa na račun nuklearnog naoružanja“, saopštio je direktor državne korporacije.

Rogozin je ubeđen da je Rusija spremna da odbije svaki napad uključujući i napad iz svemira.

izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/20210829/rogozin-o-americkom-rasporedjivanju-nuklearnog-naoruzanja-u-kosmos-to-bi-bio-zlocin-1129313636.html)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on September 16, 2021, 05:07:38 pm


Quote
Xi Jinping urges protection of space assets, improvement of space management

Chinese President Xi Jinping on Wednesday highlighted the importance of space assets, calling them national strategic assets that need to be properly managed and protected. Xi, also general secretary of the Communist Party of China Central Committee and chairman of the Central Military Commission, made the remarks when inspecting a military base in northwest China's Shaanxi Province on September 15.


https://youtu.be/h8M7A-Kad8c


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on September 22, 2021, 01:07:59 pm


Američke Svemirske snage zaziru od ruskog „satelita-matrjoške“


Ruski i kineski sateliti mogu predstavljati pretnju za američke satelite, rekao je komandant Svemirskih snaga Sjedinjenih Američkih Država, general Džon Rejmond.

„Rusija u orbiti ima satelit-matrjošku, opremljen naoružanjem za uništavanje američkih satelita. To nam onemogućava da koristimo svemir kao platformu koja povećava naše mogućnosti“, rekao je general tokom Sajber-svemirske konferencije u Merilendu.

On tvrdi da je ruski satelit dizajniran kao tradicionalna igračka matrjoška: pod spoljnim delom skriva se još jedan satelit u kojem je sakriveno oružje. Ono može da uništi američke satelite u orbiti sa bezbedne udaljenosti.
Rejmond je konstatovao da je svemir „nesumnjivo sfera vojnih operacija“.

„Sigurni smo da ukoliko taktika obuzdavanja bude neuspešna, moraćemo da se borimo i pobedimo u bici za nadmoć u svemiru. Ne možemo više uzimati svemir zdravo za gotovo“, rekao je komandant.

Zatim je prisutnima slikovito prikazao „mogućnosti Kine u orbiti“.

„To je satelit sa robotizovanom rukom. Ta robotizovana ruka u budućnosti bi mogla da uhvati drugi satelit… Naš posao je da to sprečimo i da obuzdamo sukob. Ne želimo da se uplićemo u bitku koja započinje u svemiru“, tvrdi američki general.

Podsetimo, general Rejmond je ranije tvrdio da su Rusija i Kina zajedno napravile oružje koje je u stanju da uništi američke satelite, kao i da mogućnosti, kojima raspolažu Rusija i Kina u svemiru, izazivaju zabrinutost američke strane.

Moskva pdbacuje redovne optužbe Vašingtona za militarizaciju svemira.


izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/20210922/americke-svemirske-snage-zaziru-od-ruskog-satelita-matrjoske-1130052126.html)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on September 24, 2021, 04:58:28 pm


Upozorenje iz Rusije: Amerika razvija sisteme za tajne napade iz svemira


Generalni direktor koncerna „Almaz-Antej“ Jan Novikov smatra da Sjedinjene Američke Države razrađuju tehnologije za pravljenje vojnih orbitalnih sistema koji su u stanju da tajno napadaju iz svemira, prenosi „Krasna zvezda“.

Novikov ističe da SAD modernizuju i razvijaju čitav spektar uređaja koji bi trebalo da im omoguće da izvode brze i precizne napade na sve vrste meta u bilo kom delu svetu.
„Ako govorimo o vazdušno-kosmičkim uređajima, onda su to pre svega orbitalne bespilotne letelice H-37“, rekao je generalni direktor.

Prema njegovim rečima, prva takva letelica lansirana je 2010. godine, a do danas ih postoji već nekoliko. Zvanično je saopšteno da su ti uređaji imaju naučno-istraživačke svrhe.

„Ali mi znamo da oni mogu da imaju funkciju nosača nuklearnih bojevih glava. SAD planiraju da u budućnosti povećaju brojnost takvih uređaja u svemiru. To je ozbiljan izazov“, dodao je Novikov.

Na osnovu eksperimenata sa tim bespilotnim letelicama, prema mišljenju Novikova, razrađuju se tehnologije za pravljenje udarnih vazdušno-kosmičkih sistema za višekratnu upotrebu. Ti sistemi bi trebalo da obezbede operativno delovanje i široki spektar mogućnosti uz smanjene troškove korišćenja.


izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/20210924/upozorenje-iz-rusije-amerika-razvija-sisteme-za-tajne-napade-iz-svemira-1130119882.html)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on October 04, 2021, 08:02:14 am


Njihovo bojno polje je među zvezdama: Rusija obeležava Dan kosmičkih snaga


U Rusiji se obeležava Dan kosmičkih snaga. Danas Kosmičke snage slave svoj 64. rođendan i tačno dve decenije postojanja kao zaseban rod vojske.

Na današnji dan 1957. godine sa kosmodroma Bajkonur uspešno je lansiran prvi veštački Zemljin satelit. To je bio početak kosmonautike, uključujući i vojnu. Četvrti oktobar je istorijski datum.

Povodom današnjeg praznika, Ministarstvo odbrane Rusije objavilo je video na kome je prikazan rad vojnih jedinica u realnom vremenu.

Kosmičke snage deo su Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije (VKS). Vojno i civilno osoblje prate objekte u svemiru i detektuju objekte u svemiru koji mogu predstavljati pretnju po Rusiju, pružaju informacije o lansiranjima balističkih raketa i upozoravaju na raketne napade, lansiraju svemirske letelice, kontrolišu satelitske sisteme vojne i civilne namene.

Kosmičke snage aktivno rade na uvođenju najnovijih primeraka naoružanja, vojne i specijalne tehnike.


izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/20211004/njihovo-bojno-polje-je-medju-zvezdama-rusija-obelezava-dan-kosmickih-snaga-video-1130387079.html)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on October 05, 2021, 07:12:23 am


Nebo pod kontrolom: Kosmičke snage Rusije ispratile preko 110 raketnih lansiranja ove godine


Kosmičke snage Rusije od početka 2021. godine zabeležile su preko 110 lansiranja stranih i ruskih raketa, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.

„Dežurni ruski sistemi za upozorenje na raketne napade, specijalizovana sredstva za kontrolu svemirskog prostora i protivvazduhoplovne snage tokom ove godine ispratili su preko 110 lansiranja stranih i domaćih balističkih i svemirskih raketa“, navodi se u saopštenju.

Pored toga, stručnjaci Glavnog centra za izviđanje situacije u svemiru pri Kosmičkim snagama ove godine su otkrili i ispratili oko 1.700 svemirskih objekata, kontrolisali su lansiranje u orbitu preko 1.450 satelita, a takođe su predvideli i ispratili silazak sa orbite oko 270 svemirskih objekata.

Kosmičke snage su izdale 15 upozorenja o opasnim približavanjima svemirskih objekata sa svemirskim sistemima ruske orbitalne grupe.

Stručnjaci Glavnog centra za izviđanje situacije u svemiru posebnu pažnju posvećuju kontroli sastava i stanja orbitalnih grupa stranih svemirskih sistema, kao i eksperimentima koje druge zemlje izvode u orbitama sa svojim svemirskim letelicama.

Kako je rekao načelnik štaba Glavnog svemirskog centra za testiranje „Titov“, pukovnik Roman Vinokurov, „ruska orbitalna grupa uključuje preko 160 svemirskih letelica od kojih je preko 70 odsto pod kontrolom Centra“.


izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/20211004/nebo-pod-kontrolom-kosmicke-snage-rusije-ispratile-preko-110-raketnih-lansiranja-ove-godine-1130386583.html)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on October 08, 2021, 03:25:20 pm


Rogozin: Sateliti Ilona Maska mogli bi se koristiti u vojne svrhe protiv Rusije


Komunikacioni sateliti „Starlink“, koje je napravila kompanija Ilona Maska „Spejs iks“, mogu da gađaju krstareće rakete u letu, kao i da kontrolišu specijalne snage i mrežu agenata, izjavio je generalni direktor „Roskosmosa“ Dmitrij Rogozin.

Rogozin je za rusku televiziju „Prvi kanal“ rekao da je ove godine „Spejs iks“ za postavljanje satelitskog komunikacionog sistema „Starlink“ od američke države dobio oko 900 miliona dolara. A ukupno će subvencije iz budžeta za naredni period iznositi 20 milijardi dolara, precizirao je on.

„Postavlja se pitanje: zašto je to potrebno državi? Zato što ovakve svemirske letelice ne pružaju samo internet – one mogu da postanu poluga za upravljanje krstarećim raketama, preprogramiranje njihove letačke misije dok su u letu, upravljanje specijalnim snagama i mrežom agenata“, objasnio je Rogozin.

On je dodao da sateliti „Starlinka“ takođe mogu da na mobilne telefone distribuiraju „internet sa čisto političkim sadržajem i, najverovatnije, antiruskim, kako mi ne bismo mogli suvereno da zaštitimo sopstveni internet“.

Od 2018. godine, u orbitu oko Zemlje lansirano je 1.265 satelita „Starlink“, od kojih je 64 već prestalo sa radom. Ukupno bi moglo biti lansirano 42 hiljade takvih uređaja.


izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/20211008/rogozin-sateliti-ilona-maska-mogli-bi-se-koristiti-u-vojne-svrhe-protiv-rusije-1130501580.html)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on October 14, 2021, 07:15:09 am


Rusija poziva zemlje UN da u potpunosti odustanu od svih vrsta svemirskog oružja


Rusija predlaže članicama Ujedinjenih nacija da se obavežu da neće koristiti svemirske objekte za uništavanje bilo kakvih ciljeva na Zemlji, u vazduhu i kosmosu, navodi se u saopštenju zamenika šefa ruske delegacije u Prvom komitetu Generalne skupštine UN Konstantina Voroncova.

Takođe, Moskva predlaže zemljama UN da se obavežu da:
- „neće uništavati, oštećivati, remetiti normalno funkcionisanje svemirskih objekata drugih država, te da neće menjati putanju njihovog leta“.
- „neće praviti, testirati ili raspoređivati svemirsko oružje bilo koje vrste baziranja za izvršavanje bilo kakvih zadataka, između ostalog za protivraketnu odbranu, u svrhe protivsatelitskog oružja, da ga neće koristiti protiv ciljeva na Zemlji ili u vazduhu, kao i da će uništiti postojeće takve sisteme“.
- „neće testirati i neće koristiti svemirske letelice sa posadom u vojne svrhe, uključujući i protivsatelitske“.
- „neće pružati pomoć i neće podsticati druge države, grupe država, međunarodne, međuvladine kao i bilo koje druge nevladine organizacije, uključujući nevladina pravna lica koja se nalaze na teritoriji pod njihovom jurisdikcijom ili kontrolom da učestvuju u gore navedenim aktivnostima“.

Prema rečima Voroncova, Moskva predlaže zemljama UN-a da preuzmu navedene obaveze u bilo kom obliku koji im odgovara.


U nuklearnom ratu ne može biti pobednika

Rusija takođe poziva sve nuklearne države da potvrde postulat o tome da u nuklearnom ratu ne može biti pobednika i da takav rat nikada ne bi trebalo da bude pokrenut.

Voroncov je podsetio da su ruski i američki lideri Vladimir Putin i Džo Bajden potvrdili taj postulat u zajedničkom saopštenju, izdatom 16. juna 2021. godine, a Rusija i Kina su ga uključile u Zajedničko saopštenje, izdato 29. juna.

Prema rečima ruskog diplomate, glavni zadatak je da se spreči ponavljanje tragedije iz 1945. godine „kada je Amerika upotrebila nuklearno oružje protiv japanskih gradova“.
Voroncov je takođe saopštio da je Rusija spremna da razgovara o idejama formiranja multilateralnih pregovaračkih formata po pitanju sprečavanja trke u naoružanje, ali da je prisiljavanje bilo koga na učešće u takvim diskusijama kontraproduktivno.


izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/20211013/rusija-poziva-zemlje-un-da-u-potpunosti-odustanu-od-svih-vrsta-svemirskog-oruzja-1130659697.html)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on October 15, 2021, 07:38:14 am


Američki mediji: Kina pravi svemirsku armiju


Kina uvodi u eksploataciju svemirsko oružje, kao što su orbitalne rakete i sajberoružje, kako bi uspostavila kontrolu u svemiru i dominirala Zemljom, piše američki „Vašington post“ pozivajući se na izveštaj Kineskog instituta za istraživanja svemira.

Kinesko vojno rukovodstvo smatra da će kosmos postati nova arena sukobljavanja, te da će onaj ko ga kontroliše, biti dominantan i na Zemlji, navodi američki list.

Prema navodima „Vašington posta“, u dokumentu Kineskog instituta za istraživanje svemira navodi se kako je Kina ostavila veliku količinu otpada u svemiru 2007. godine posle ispitivanja protivsatelitskih raketa. Taj otpad, koji se sastoji od 3.400 lebdećih komada, ugrožavaće godinama sigurnost satelita i svemirskih letelica.

„Kineska armija odredila je svemirski prostor kao zonu vođenja borbenih dejstava. Kina je dužna da se za nju boriu i da je zauzme ukoliko želi da dobija ratove budućnosti“, citira „Vašington tajms“ navodni dokument i dodaje kako u njemu stoji da „ko kontroliše svemir, kontroliše i Zemlju“.

Američki medij navodi da Kina smatra kosmičke sisteme a komandovanje i kontrolu, vezu, obaveštajni rad i osmatranje, ključnim za vođenje visokotehnološkog rata.
 
„Istovremeno, kineski vojni analitičari vide u kosmosu i mogućnost da neprijatelj bude kritično ranjiv, ukoliko mu bude uskraćen pristup kosmičkim prostranstvima“, navodi „Vašington post“.

Zbog toga, kineska armija navodno planira da demonstrira silu u kosmosu daleko od svojih granica, i tako pobedi neprijatelje.

Američki medij navodi da kinesko svemirsko oružje „uključuje širok spektar sistema“.

„Kineska armija počela je tranziciju od njegovog testiranja u uključivanje u naoružanje. Radi se o „kinetičkim ubicama“, precizno vođenim projektilima koji velikom brzinom pogađaju satelite, satelitima ubicama u orbiti, usmerenim energetskim oružjima, elektronskim ometačima i kapacitetima za sajber ratovanje“, navodi američki list.


izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/20211015/americki-mediji-kina-pravi-svemirsku-armiju-1130693734.html)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on November 02, 2021, 07:35:50 am


Ruski političar: Neke zemlje žele da postave oružje u svemir


Brojne države se bave razradom mogućeg ratovanja u svemiru, izjavio je zamenik šefa ruske delegacije u Prvom komitetu Generalne skupštine Ujedinjenih nacija i zamenik stalnog predstavnika Rusije u UN i drugim međunarodnim organizacijama u Ženevi Andrej Belousov.

„U poslednje vreme povećava se opasnost od pretvaranja svemira u ratno polje koje bi moglo da preraste u sukobe sa katastrofalnim posledicama za celo čovečanstvo“, rekao je Belousov.

On je dodao da brojne države već sprovode politiku raspoređivanja oružja u svemiru, povećavaju potencijal vojnog uticaja na svemirske objekte i infrastrukturu za održavanje života na zemlji, a takođe planiraju borbena dejstva u svemiru“, dodao je on.

U svetlu toga još više se povećava aktuelnost zadataka za sprečavanje trke u naoružanju u svemiru i očuvanja svemira za miroljubive svrhe.

Rusija, a ranije SSSR, već 40 godina neprestano se zalaže za razvoj multilateralnog pravno obavezujućeg instrumenta koji bi zabranjivao postavljanje oružja bilo koje vrste u svemir i upotrebu sile ili pretnje silom u svemiru. Rusija je više puta iznosila na razmatranje Generalnoj skupštini UN i Konferenciji o razoružanju nacrte odgovarajućih sporazuma. U junu 2014. godine na Konferenciji je predstavljena ažurirana verzija rusko-kineskog nacrta dogovora o sprečavanju postavljanja oružja u svemir, upotrebe sile ili pretnje silom nad svemirskim objektima.


izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/20211101/ruski-politicar-neke-zemlje-zele-da-postave-oruzje-u-svemir-1131177773.html)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on December 01, 2021, 02:43:18 pm


Američki general: Rusija i Kina „iz dana u dan“ napadaju američke satelite


Zamenik načelnika američkih Svemirskih snaga za svemirske operacije Dejvid Tompson izjavio je da Rusija i Kina navodno „iz dana u dan“ napadaju američke satelite pomoću lasera, radio-frekvencijskih smetnji, a takođe izvode sajber napade, prenosi „Vašington post“.

Prema rečima autora članka, general je ranije više puta odbijao da kaže da li su Rusija ili Kina izvodile napade na vojni satelit SAD. Tompson je govorio da ukoliko bi došlo do takvog napada, informacije bi bile poverljive.

„Kinezi su u stvari daleko ispred Rusije. Oni uvode operativne sisteme neverovatnom brzinom“, rekao je američki vojni zvaničnik, istakavši da i Rusija i Kina prave satelite koji mogu napadati druge satelite.

On tvrdi da je Rusija 2019. godine navodno instalirala mali satelit toliko blizu američkog „satelita nacionalne bezbednosti“ da u Beloj kući nisu znali da li će napasti ili ne. Nakon toga se ruski satelit udaljio i navodno testirao oružje, lansirajući malu metu u koju je zatim ispalio projektil.

„Potpuno je očigledno da su nam Rusi time poslali signal“, rekao je Tompson.

Takođe je dodao da Kina trenutno pravi model globalnih satelitskih navigacionih sistema, dok je „par stotina“ kineskih izviđačkih, posmatračkih i satelita za identifikovanje ciljeva raspoređeno u svemiru kako bi posmatrali bilo koji deo Zemlje.

„Mi smo, naravno, i dalje najbolji na svetu kada je reč o potencijalu. Ali oni nas brzo sustižu. I ako se ne prilagodimo, do kraja ove decenije imaćemo razloge za zabrinutost“, zaključio je američki general.

Ministarstvo odbrane Rusije ranije je saopštilo da je Rusija 15. novembra uspešno sprovela ispitivanja na kojima je pogođena neispravna ruska letelica „Celina D“. Nakon toga je šef Pentagona Lojd Ostin pozvao Rusiju da se ponaša odgovorno, istakavši da su Sjedinjene Američke Države zabrinute zbog militarizacije svemira.

Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu izjavio je da fragmenti starog satelita, koji su nastali tokom testiranja protivsatelitskog sistema, ne predstavljaju nikakvu pretnju za svemirske aktivnosti.


izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/20211201/americki-general-rusija-i-kina-iz-dana-u-dan-napadaju-americke-satelite-1132083619.html)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on December 09, 2021, 12:59:09 pm


Šef ruskog Generalštaba otkrio kako Moskva odbija potencijalne pretnje u svemiru


Rusija odbija potencijalne pretnje u vazdušno-kosmičkoj sferi unapređenjem borbenog potencijala Vazdušno-kosmičkih snaga (VKS), izjavio je načelnik Generalštaba Oružanih snaga Rusije Valerij Gerasimov.

„U cilju jačanja vazdušno-kosmičkih odbrambenih kapaciteta za blagovremeno otkrivanje i upozoravanje na raketni napad, u orbitu je lansirana još jedna svemirska letelica Jedinstvenog kosmičkog sistema. Nastavlja se izgradnja radarskih stanica sistema za detektovanje vazdušnih meta iznad horizonta, što omogućava kontrolu vazdušnog prostora na udaljenosti do dve hiljade kilometara od naše granice“, rekao je Gerasimov na brifingu pred vojnim atašeima stranih država.

Prema njegovim rečima, vojne jedinice VKS opremaju se savremenom i modernizovanom vazduhoplovnom tehnikom, PVO sistemima, radiolokatorskim stanicama i sistemima različite namene.

„Prioritet se daje naoružanju poput Su-57, Su-35S i Su-34, kao i sistemima S-400, S-350 i 'Pancir S'“, dodao je Gerasimov.

Gerasimov je naveo da je dodatno razvijena bespilotna avijacija. S tim u vezi, saopštio je da je vojska dobila nove izviđačko-udarne sisteme sa dronovima koji su uspešno testirani u borbenim dejstvima u Siriji. Proširuju se mogućnosti i za vođenje radio-elektronske borbe, izvođenja visokopreciznih napada, kao i povećanja dometa i trajanja leta, kaže načelnik Generalštaba ruske vojske.


Ruska „bezbednosna jednačina“ može da ojača globalnu stabilnost

Istovremeno, on je istakao da „nova bezbednosna jednačina“, koju je predložila Moskva, može da bude efikasan mehanizam za kontrolu naoružanja radi osiguravanja strateške stabilnosti.
 
S tim u vezi, podsetio je da „nova bezbednosna jednačina“ obuhvata sve vrste ofanzivnog i odbrambenog naoružanja koje utiču na stratešku stabilnost, kao i nove oblasti konfrontacije – sajber-prostor, svemir i veštačka inteligencija.

U isto vreme, primetio je da degradacija sistema za kontrolu naoružanja negativno utiče na stanje globalne bezbednosti. Kako kaže, za degradaciju su odgovorne SAD koje žele da se oslobode ograničenja u razvoju naoružanja i nisu spremna da preuzmu međunarodne obaveze za sprečavanje trke u naoružanju.

Ozbiljnu pretnju regionalnoj i globalnoj bezbednosti, prema rečima Gerasimova, predstavlja i razmeštanje raketa srednjeg i malog dometa u Evropi i Azijsko-pacifičkom regionu, zbog čega ruski predlog o uzajamnom moratorijumu na raspoređivanje takvih raketa ostaje na snazi. Još jedan problem je prebacivanje vojne konfrontacije u svemirski prostor, konstatovao je general.

On se osvrnuo i na sovjetski satelit koji je pogođen 15. novembra, rekavši da Rusija prati kretanje njegovih fragmenata i da oni ne predstavljaju opasnost objektima u svemiru.


izor (https://rs-lat.sputniknews.com/20211209/sef-ruskog-generalstaba-otkrio-kako-moskva-odbija-potencijalne-pretnje-u-svemiru-1132320427.html)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: MOTORISTA on December 10, 2021, 08:08:23 am
Gerasimov: Komadići uništenog satelita nisu pretnja
IZVOR: TANJUG ČETVRTAK, 9.12.2021.

Delovi uništenog sovjetskog satelita, koji je ruska vojska gađala antisatelitskom raketom tokom testova 15. novembra, pod kontrolom su.


To je danas izjavio je načelnik Generalštava ruske vojske Valeri Gerasimov, dodajući da komadići ne predstavljaju nikakvu pretnju za svemirske objekte ljudske izrade.

"Delovi koji su se razleteli ne predstavljaju pretnju za aktivnost (satelita) u orbiti. Trenutno, komadići se kreću duž putanje van orbite svemirskih stanica, pod kontrolom su, i ušle su u mapu ruskog svemirskog sistema kontrole", naveo je Gerasimov, prenosi TAS S. Kako je rekao Gerasimov, 15. novembra su izvedeni "uspešni testovi kako bi se uništio nefunkcionalan domaći satelit lansiran još 1982. godine."

Izvor: www.b92.net


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on January 18, 2022, 04:54:45 pm



Otkrivena NATO strategija u svemiru


NATO smatra da svemir ima rastuću važnost za njegove misije i strahuje da bi potencijalni rivali mogli da ugroze njihove objekte u orbiti, objavila je ta alijansa, dodajući da zadržava pravo da proglasi napad u svemiru činom rata.

NATO je objavio svoju svemirsku strategiju pod nazivom „Sveobuhvatna svemirska politika“ u kojoj ukazuje na rastuću važnost svemira za bezbednost i prosperitet svojih članica. Zapadna alijansa izrazila je i zabrinutost da bi druge snage mogle da koriste svemir za podizanje moći, ali i za praćenje aktivnosti te alijanse ili mešanje u svemirska sredstva država članica u vreme konflikta, kako bi „komplikovala“ njihov odgovor ili „negirala ili degradirala“ njihove sposobnosti.

Još jedna zabrinutost za NATO je da bi svemir mogao da bude iskorišćen tako da „ošteti ili ometa ekonomiju ili javni život“ ali bez „pretnje silom, korišćenja sile, oružanog napada ili agresije“.

Ove pretnje, prema proceni NATO, idu od ometanja ili sajbernapada, do „visokih kinetičkih sposobnosti koje proizvode nepovratne efekte i koje mogu dovesti do značajnih i štetnih dugoročnih uticaja na okruženje u svemiru“, kao što je svemirski otpad.

NATO definiše svemir kao „suštinski međunarodno okruženje“, pa i ako Alijansa nije direktno uključena u neki konflikt, njena svemirska sredstva mogu se smatrati ugroženim.

Ovaj dokument direktno navodi i kominike sa Briselskog samita iz 2021. godine, u kom se kaže da bi pretnje u svemiru „mogle da dovedu do pozivanja na Član pet“, koji podrazumeva klauzulu zajedničke odbrane članica NATO. Ipak, takva odluka bila bi doneta od slučaja do slučaja, stoji u dokumentu.

NATO „nema za cilj da postane autonomni svemirski akter“, ostavljajući pojedinim članicama – kao što su SAD i Francuska – da upravljaju sopstvenim vojnim svemirskim programima, ali uz obećanje da će dobrovoljno obezbediti Alijansi „podatke, proizvode, usluge ili efekte koji bi mogli biti potrebni za operacije, misije i druge aktivnosti Alijanse“.

NATO je proglasio svemir „operativnim domenom“ još 2019, kada su SAD formirale posebne kosmičke snage kao ogranak vojske. Od tada, Alijansa je formirala svemirski centar kao deo vazduhoplovne komande u bazi Ramštajn u Nemačkoj, a osnovan je i NATO svemirski centar izvrsnosti u francuskom gradu Tuluzu, piše RT.


izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/20220118/otkrivena-nato-strategija-u-svemiru-1133418654.html)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: MOTORISTA on January 20, 2022, 11:39:22 am
"SAD pretnja drugim svemirskim objektima"
Novosti onlajn 20. 01. 2022.

STRATEGIJA NATO-a za svemirsku politiku je destruktivna i usmerena na pretvaranje svemira u bojno polje, izjavila je portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.

- Dokument je tendenciozan i, zapravo, provokativan. Sačinjen je u skladu sa destruktivnim smernicama svemirski značajnih zemalja-članica NATO-a na čelu sa Sjedinjenim Američkim Državama, čiji je cilj postavljanje oružja u svemir, upotreba sile ili pretnje silom protiv svemirskih objekata drugih zemalja i pretvaranje svemira u bojno polje - naglasila je portparolka. Ona je dodala da je dokument o svemirskoj politici NATO-a pokušaj da se legalizuje upotreba sile u svemiru, što je u suprotnosti sa sprečavanjem trke u naoružanju u ovoj sredini. Zaharova je napomenula da se dokument, objavljen 17. januara pod nazivom Sveobuhvatna politika NATO-a o svemiru, odnosi na prioritetne zadatke i pravce rada Alijanse u svemiru.

Prema njenim rečima, ovi faktori još jednom potvrđuju relevantnost i ispravnost predloga Moskve za bezbednosnim garancijama, kao i potrebu za pravno obavezujućim inicijativama koje promovišu Rusija i njeni istomišljenici za sprečavanje trke u naoružanju u svemiru.

NATO je ranije objavio Sveobuhvatnu politiku NATO-a u svemiru, koja ima za cilj da principe kolektivne odbrane Alijanse proširi na svemir, uključujući i član 5 – „napad na jednog je napad na sve“.

Izvor: www.novosti.rs


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on February 03, 2022, 10:06:36 am



SAD lansirale špijunski satelit


Sjedinjene Američke Države su iz baze u Kaliforniji danas lansirale špijunski satelit.

Raketa Falkon 9 sa satelitom je lansirana u 12.27 po lokalnom vremenu iz vazduhoplovne baze Vandenberg, sopštila je Nacionalna kancelarija za izviđanje.

Drugi podaci nisu saopšteni. Reč je o prvom lansiranju špijunskog satelita ove godine i 17. u poslednje dve godine.


izvor (https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2022&mm=02&dd=03&nav_category=78&nav_id=2099334)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on March 02, 2022, 01:10:32 pm


Direktor Roskomosa: Onesposobljavanje satelita je povod za rat


Onesposobljavanje satelita je casus belli, rekao je šef Roskosmosa Dmitrij Rogozin posle hakerskog napada na ruski Centar za kontrolu letova.

„Želim da upozorim one koji to pokušavaju da urade da je reč o zločinu koji treba veoma oštro da bude kažnjen, jer je udaljavanje bilo koje kosmičke konstelacije bilo koje države sa dužnosti takozvani casus belli, odnosno izgovor za rat, “, rekao je Rogozin za televizijski kanal „Rusija 24”.

Prema njegovim rečima, korporacija će tragati za počiniocima ovih napada i prenositi podatke o njima specijalnim službama za pokretanje krivičnih dela.

Pre toga je primetio da je bilo pokušaja hakovanja, ali da je bezbednosni sistem Roskosmosa uspeo da ih odbije.

„Da, bilo je takvih pokušaja da se upadne u kontrolne centre, ali je naš bezbednosni sistemto automatski apsorbovao i odbio te napade“, rekao je Rogozin.

Ranije je jedan broj Telegram kanala izvestio da je hakerska grupa NB65, povezana sa mrežom Anonimus, navodno uspešno hakovala komunikacije Roskosmosa sa ruskim satelitima.


Rusija traži garancije da se VanVeb sateliti neće koristiti u vojne svrhe


Direktor Roskosmosa je, takođe, rekao da Rusija očekuje garancije da "Vanveb" sateliti neće biti korišćeni u vojne svrhe, a da je rok za pružanje takvih garancija 4. mart u 21.30. Ukoliko taj rok ne bude ispoštovan, nosač raketa „Sojuz 2" će biti uklonjen s lansiranja.

„Zahtevamo da nam budu pružene sveobuhvatne pravne garancije da 'VanVeb' neće koristiti ove satelite u vojne svrhe i da neće pružati usluge određenim vojnim resorima“, rekao je Rogozin za televizijski kanal „Rusija 24“.

„VanVeb“ sateliti su namenjeni ostvarivanju svemirskog komunikacionog sistema koji obezbeđuje brz pristup internetu bilo gde u svetu.

Prema ranije najavljenim planovima, za izvođenje satelita „VanVeb“ u svemir tokom 2022. godine planirano je šest lansiranja sa rakete „Sojuz“ s kosmodroma Bajkonur, kao i jedno lansiranje s kosmodroma Kuru u Francuskoj Gvajani.

Ranije je saopšteno da zbog situacije u Ukrajini „VanVeb“ još nije odlučio da li će lansiranje satelita s Bajkonura, planirano za 5. mart, biti odloženo. Ruska strana je saopštila da je spremna da nastavi da ispunjava ugovorne obaveze i da se priprema za lansiranje.


izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/20220302/direktor-roskomosa-onesposobljavanje-satelita-je-povod-za-rat-1134947476.html)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on April 19, 2022, 07:55:00 am


Amerika zabranila testiranje svojih protivsatelitskih raketa


SAD se obavezuju da će zabraniti testiranje svojih protivsatelitskih raketa sa ciljem uspostavljanja novih normi za vojne aktivnosti u svemiru.

Potpredsednica SAD Kamala Haris je u govoru u bazi svemirskih snaga Vandenberg na centralnoj obali Kalifornije oštro kritikovala Rusiju i Kinu zbog testiranja protivsatelitskih raketa, iako su SAD takođe koristile raketu presretača pre više od 14 godina kako bi uništile neispravan špijunski satelit.

Tema je postala hitnija nakon što je Rusija u novembru raketom uništila nefunkcionalni satelit iz doba sovjetskog saveza čime je stvorila više od 1.500 komada otpada rizičnog za američke i ruske astronaute na međunarodnoj svemirskoj stanici i kineskoj svemirskoj stanici Tiangong.

"Prosto rečeno, ovi testovi su opasni i nećemo ih sprovoditi", saopštila je Haris.

Slično testiranje raketa koje je izvela Kina 2007. godine takođe je stvorilo otpad koji se raspršio u svemiru.

Haris je naglasila da ostaci stvoreni raketnim testovima mogu da utiču i na komercijalne satelite na koje se svet oslanja za vremensku prognozu, GPS sisteme, televizijske prenose i ostalu infrastrukturu.

Najava zabrane testiranja protivsatelitskih raketa dolazi što je Haris na sastanku u decembru najavila da će zvaničnici Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće sarađivati sa zvaničnicima Pentagona, Stejt departmenta i drugim američkim agencijama na izradi predloga za nove norme prostorne bezbednosti.

SAD su prva država koja je objavila takvu zabranu. Haris je rekla da se nada da će je i druge zemlje brzo slediti.


izvor (https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2022&mm=04&dd=19&nav_category=78&nav_id=2141981)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on May 20, 2022, 03:41:37 pm


Quote
Russia successfully launches Soyuz space rocket

Russia successfully launched the Soyuz-2.1a, a rocket carrying a military satellite, the Russian Ministry of Defense said on Thursday. The satellite was launched into its target orbit by the Russian Aerospace Forces.



https://youtu.be/DvJHcubBaOU


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Dreadnought on August 07, 2022, 11:32:20 am



Upozorenje iz Rusije: SAD bi mogle da iskoriste ukrajinsku krizu kako bi razmestile oružje u svemiru


SAD bi mogle da iskoriste situaciju u Ukrajini kako bi realizovali svoje planove u vojno-kosmičkoj sferi koji, između ostalog, podrazumevaju razmeštanje naoružanja u kosmosu, izjavio je zamenik šefa ruske delegacije na konferenciji o Sporazumu o neširenju nuklearnog naoružanja Andrej Belousov.

Kako je kazao, Amerikanci bi mogli da iskoriste ukrajinsku krizu kao „dodatni argument zarad realizacije sopstvenih vojnih planova“.

„Zato ne smemo da isključimo mogućnost da će specijalna vojna operacija Rusije u Ukrajini biti iskorišćena kao razlog da se ubrza realizacija tih ciljeva“, istakao je on,

Podsetimo, predsednik SAD Džozef Bajden izjavio je da je njegova administracija spremna da sa Rusijom razmotri novi sistem kontrole naoružanja koji bi zamenio postojeći sporazum START 3 koji ističe 2026. godine.


izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/20220806/upozorenje-iz-rusije-sad-bi-mogle-da-iskoriste-ukrajinsku-krizu-kako-bi-razmestile-oruzje-u-svemiru-1140785675.html)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Milan (longtrip) on September 15, 2023, 12:57:07 pm
Novi intervju sa prof.dr Momčilom Milinovićem ...preporučujem

Jedina prava bitka za kontrolu sveta je kosmička trka.

https://www.youtube.com/watch?v=hbOkokkNxKs



Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Brok on July 07, 2024, 04:20:40 pm
Ekipa NASA-inog simuliranog staništa Marsa na Zemlji se pojavljuje nakon godinu dana

07.07.2024.

Posada NASA misije na Mars izašla je iz svoje letelice nakon jednogodišnjeg putovanja koje nikada nije napustilo Zemlju.

Četiri člana dobrovoljne posade provela su više od 12 meseci u NASA-inom prvom simuliranom okruženju Marsa u svemirskom centru Džonson u Hjustonu, izlazeći iz veštačkog vanzemaljskog okruženja u subotu oko 17 časova.

Haston, komandant misije, počeo je jednostavnim, „Zdravo“.
„Zapravo je tako divno moći da vam kažem 'zdravo' svima," rekla je ona.

Džons, lekar i medicinski službenik misije, rekao je da je njihovih 378 dana u zatvoru „brzo prošlo“.
Kvartet je živeo i radio na prostoru od 17.000 kvadratnih stopa (1.579 kvadratnih metara) kako bi simulirao misiju na crvenu planetu, četvrtu od Sunca i česte diskusije među naučnicima i ljubiteljima naučne fantastike o mogućem putovanju. ljudi izvan našeg meseca.

Prva posada CHAPEA fokusirala se na uspostavljanje mogućih uslova za buduće operacije na Marsu kroz simulirane svemirske šetnje, nazvane „Marsvalks“, kao i na uzgoj i berbu povrća kako bi dopunili svoje namirnice i održavali stanište i njihovu opremu.

Takođe su radili na izazovima sa kojima bi se očekivala prava posada Marsa, uključujući ograničene resurse, izolaciju i kašnjenja u komunikaciji do 22 minuta sa svojom matičnom planetom sa druge strane zidova staništa, saopštila je NASA.

Planirane su dve dodatne misije CHAPEA i posade će nastaviti da vrše simulirane šetnje svemirom i prikupljaju podatke o faktorima koji se odnose na fizičko i bihejvioralno zdravlje i performanse, saopštila je NASA.

Stiv Kerner, zamenik direktora Džonsonovog svemirskog centra, rekao je da se većina eksperimenata prve posade fokusirala na ishranu i kako je to uticalo na njihov učinak. „Rad je bio „ključna nauka dok se pripremamo da pošaljemo ljude na crvenu planetu“, rekao je on.

„Oni su odvojeni od svojih porodica, stavljeni na pažljivo propisani plan obroka i podvrgnuti mnogo opservacija“, rekao je Kerner.
„Mars je naš cilj“, rekao je on, nazvavši projekat važnim korakom u nameri Amerike da bude lider u globalnom istraživanju svemira.

Pojavivši se nakon što je Kjel Lindgren, astronaut i zamenik direktora letačkih operacija pokucao na vrata staništa, četvorica volontera su govorili o zahvalnosti koju su imali jedni prema drugima i onima koji su strpljivo čekali napolju, kao i o lekcijama koje su naučili o potencijalnom pilotu. misija na Mars i život na Zemlji.
Brokvel, inženjer leta posade, rekao je da mu je misija pokazala važnost održivog života za dobrobit svih na Zemlji.

„Veoma sam zahvalan što sam imao ovu neverovatnu priliku da živim godinu dana u duhu planetarne avanture ka uzbudljivoj budućnosti, i zahvalan sam na prilici da živim ideju da moramo da koristimo resurse ne brže nego što oni mogu dopunjavati i proizvoditi otpad ne brže nego što se može preraditi nazad u resurse“, rekao je Brokvel.

„Ne možemo da živimo, sanjamo, stvaramo ili istražujemo u bilo kom značajnom vremenskom okviru ako ne živimo po ovim principima, ali ako živimo, možemo postići i održati neverovatne i inspirativne stvari poput istraživanja drugih svetova“, rekao je on.

Službenica za nauku Anca Selariu rekla je da su je mnogo puta pitali zašto postoji fiksacija na Marsu.
„Zašto ići na Mars? Zato što je moguće“, rekla je ona. „Zato što prostor može da ujedini i izvuče ono najbolje u nama. Zato što je to jedan odlučujući korak koji će 'Zemljani' preduzeti da osvetli put u naredne vekove."

Izvor (https://www.military.com/daily-news/2024/07/07/crew-of-nasas-earthbound-simulated-mars-habitat-emerge-after-year.html)


Title: Re: Trka u naoružanju u svemiru
Post by: Brok on August 28, 2024, 03:49:08 pm
Odiseja u svemiru: Kina počinje razvoj magnetnog lunarnog lansera za rusko-kinesku buduću mesečevu bazu

28.08.2024.
 
Zašto se vratiti na Mesec? Pitanje je postavljeno pre više od pola veka i ponovo se postavlja dok se Amerikanci sa jedne strane, a Kinezi i Rusi sa druge pripremaju za povratak na jedini prirodni satelit Zemlje.

Ove supersile ovoga puta to rade sa namerom da ostanu duže od kratkih poseta astronauta šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka, a geopolitički interes za ovu trku je nesporan. Pored naučnog, tu je i ekonomski.

Kineski istraživači su predložili stvaranje magnetnog lunarnog lansera, koji bi teoretski mogao značajno smanjiti troškove transporta dragocenih lunarnih stena nazad na Zemlju.

Ovaj magnetni sistem će raditi na isti način poput olimpijskiog sporta bacanja kladiva. Hajde da pogledamo ideju malo detaljnije.

Ova inovativna tehnologija, koju je predložio Šangajski institut za satelitsko inženjerstvo, mogla bi da postane ključni deo kineske vizije o uspostavljanju velike istraživačke baze na južnom polu Meseca.

Peking namerava da izgradi ovu infrastrukturu u saradnji sa Moskvom, piše South China Morning Post (https://www.scmp.com/news/china/science/article/3274828/chinese-scientists-planning-rotating-launch-system-moon?module=perpetual_scroll_0&pgtype=article).

Inovativna ideja iz Pekinga

Novi sistem za lansiranje, koji je detaljno opisan u velikom kineskom naučnom časopisu, dizajniran je da funkcioniše korišćenjem fenomena magnetne levitacije. Inspirisan sportom bacanja kladiva koji gledamo na Olimpijskim igrama, revolucionarni sistem će u suštini koristiti rotirajuću ruku velike brzine da lansira teret u svemir.

Prema izveštajima, ovaj projekat bi zaista mogao da donese revoluciju u način na koji se teret transportuje u svemiru.

Ako kineska ideja prođe dobro, onda bi Peking teoretski mogao da transportuje teret sa Meseca nazad na Zemlju po višestruko nižoj ceni nego danas. Sadašnje metode svemirskog transporta su izuzetno skupe.

Predloženi lanser bi se sastojao od 50 metara dugačke rotirajuće ruke koju bi pokretao superprovodnički motor.

Ruka će biti dizajnirana da razvije brzinu od oko 2,4 kilometra u sekundi u roku od 10 minuta. Kada se dostigne željena brzina, kapsula za lansiranje koja sadrži lunarne stene će se osloboditi i tako započeti svoje putovanje na Zemlju.

Dakle, kineski naučnici zapravo dizajniraju džinovski magnetni katapult koji će na Zemlju vraćati (bacati) kapsule koje sadrže, primera radi, helijum-3 iskopavan na Mesecu i druge korisne supstance.

Obećavajući program ima procenjene troškove izgradnje do 18,2 milijarde dolara. Lansirni sistem će pokretati kombinacija solarne i nuklearne energije. Takođe će biti težak oko 80 tona i imaće predviđeni životni vek od najmanje 20 godina.

Problem je u tome što Kina prvo mora da razvije veoma tešku lansirnu raketu koja će preneti ovaj sistem na Mesec, a ovo svemirsko lansirno vozilo je trenutno u razvoju od strane naučnika u Pekingu.

Ako sve bude po planu, program lunarnog lansiranja mogao bi biti završen do 2045. godine.

Helijum-3
Stabilni izotop koji smo pomenuli pokreće solarni vetar. Na Zemlji, magnetno polje i atmosfera deluju kao štit, ali Mesec nema takvu zaštitu i tokom miliona godina, helijum-3 je bombardovao Mesec u velikim količinama da bi se ugradio u površinu Meseca. Barem u teoriji, ceo Mesec je depozit.

Na Zemlji, količine helijuma-3 u tragovima ostaju zarobljene u slojevima dubokog tla, povremeno izlazeći u emisijama iz određenih gasnih polja. Većina se proizvodi veštački u nuklearnim reaktorima, zračenjem litijuma ili kao rezultat raspada tricijuma, elementa koji se koristi u termonuklearnim bombama. Međutim, progresivno uništavanje ovih arsenala smanjilo je njegovu dostupnost.

Trenutno je helijum-3 na Zemlji dostupan isključivo u veoma malim količinama, jedva dovoljnim za neke eksperimente. To ga, naravno, čini skupim te mu cena kreće od 30.000 dolara po gramu. Ukupna svetska potrošnja, uslovljena ovom ekstremno ograničenom ponudom, iznosi nešto više od pola kilograma godišnje.

https://www.youtube.com/watch?v=be1D_HYu-24

Koliko helijuma-3 postoji na Mesecu? Neke procene sugerišu između milion i tri miliona tona, od čega se skoro sve nakupilo u spoljnim slojevima regolita, pa bi njegovo vađenje bilo relativno lako.

Helijum-3 je opisan kao gorivo budućnosti u fuzionim elektranama. Njegova reakcija sa deuterijumom oslobađa ogromne količine energije, dajući bezopasne atome helijuma-4 bez emisije opasnog zračenja, čineći njegovo nalaženje i skladištenje “svetim gralom” čiste energije.

Izvor (https://oruzjeonline.com/2024/08/28/odiseja-u-svemiru-kina-pocinje-razvoj-magnetnog-lunarnog-lansera-za-rusko-kinesku-buducu-mesecevu-bazu/)