PALUBA
April 28, 2024, 10:50:12 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 1 
 on: Today at 10:50:05 am 
Started by Brok - Last post by Рашо
Efekti dejstva ARJ PVO iz sastava Ratne Mornarice:

Laki artiljerijski sistem PVO „PAT 40 mm“ – oboreno sa materijalnim dokazima – 3 bespilotne letelice (2 Pionir i 1 Hanter)

Ukupno oboreno sa materijalnim dokazima za Ratnu Mornaricu: 3 bespilotne letelice

Јеси ли ту рачунао и ону што су је рибари извукли неколико година касније?



Za jedinice PVO Ratne mornarice imam podatak da su sigurno oborile, sa materijalnim dokazima, jedan broj krstarećih raketa i čak projektila AGM-130, ali nigde nije naveden zbirni broj (ili ja nisam uspeo da pronađem). Dakle, broj oborenih krstarećih raketa i drugih avionskih projektila sigurno prelazi navedeni broj.

Негдје у марту 2000. године смо пронашли бустер АГМ-130. Годинама је лежао у касарни, на дрвљанику. Не могу прежалити што га нисам раставио и узео дио за успомену...

 2 
 on: Today at 10:19:11 am 
Started by Brok - Last post by Рашо
Siguran sam da je broj oborenih krstarećih raketa mnogo veći, čak nekoliko puta. Samo jedne noći u maju 1999. moja bivša jedinica, 11. oabr (obalska artiljerijska brigada) oborila je topovima 20/III M55 tri - sve pale u Tivatsko polje.

Тај догађај се збио у ноћи 30.04./01.05. Ракете је оборио 81.лард ПВО/81.мтбр дејством двије батерије 40мм и рб С-2М.

 3 
 on: Today at 09:48:30 am 
Started by Brok - Last post by Kubovac
Siguran sam da je broj oborenih krstarećih raketa mnogo veći, čak nekoliko puta. Samo jedne noći u maju 1999. moja bivša jedinica, 11. oabr (obalska artiljerijska brigada) oborila je topovima 20/III M55 tri - sve pale u Tivatsko polje.

Jedno moje istraživanje o oborenim BPL, krstarećim i avionskim projektilima NATO pakta.

Ono što sam ja mogao skupiti iz domaćih izvora sa materijalnim dokazima vezanim za obaranje BPL:

Efekti dejstva ARJ PVO iz sastava RV i PVO:

Laki raketni sistem PVO „Strela -2M“ – oboreno sa materijalnim dokazima – 3 bespilotne letelice
Laki artiljerijski sistem PVO „PAT 30/2 mm“ – oboreno sa materijalnim dokazima – 2 bespilotne letelice
Laki artiljerijski sistem PVO „PAT 40 mm“ – oboreno sa materijalnim dokazima – 2 bespilotne letelice
Raketni sistem PVO „2K12 Kub-M“ – oboreno sa materijalnim dokazima – 2 bespilotne letelice

Ukupno oboreno sa materijalnim dokazima za RV i PVO: 9 bespilotnih letelica

Efekti dejstva ARJ PVO iz sastava Ratne Mornarice:

Laki artiljerijski sistem PVO „PAT 40 mm“ – oboreno sa materijalnim dokazima – 3 bespilotne letelice (2 Pionir i 1 Hanter)

Ukupno oboreno sa materijalnim dokazima za Ratnu Mornaricu: 3 bespilotne letelice

Efekti dejstva ARJ PVO iz sastava Kopnene Vojske:

Laki raketni sistem PVO „Strela 1M“ – oboreno sa materijalnim dokazima – 2 bespilotne letelice (Predator i Hanter)
Laki raketni sistem PVO “Strela 2M” – oboreno sa materijalnim dokazima – 1 bespilotna letelica
Laki artiljerijski sistem PVO “20/3 mm” – oboreno sa materijalnim dokazom  – 1 bespilotna letelica

Napomena: podaci za jedinice ARJ PVO Kopnene Vojske su nepotpuni.

Dakle, podaci za ARJ PVO Kopnene vojske su nepotpuni i sigurno ima još oborenih BPL i krstarećih raketa od strane tih jedinica.

Po zvaničnim podacima objavljenim od strane komande RV i PVO nakon završetka rata i izvršenih procena i analiza izvršenih dejstava, ARJ PVO iz sastava RV i PVO oborile su, sa materijalnim dokazima, 45 krstarećih raketa i 4 velika avionska projektila.

Od toga po sistemima PVO:

Laki prenosni raketni sistem „Šilo“ (Igla) – 4 krstareće rakete
Laki prenosni raketni sistem „Strela-2M“ – 14 krstarećih raketa i 2 velika avionska projektila
Laki artiljerijski sistem „PAT 20/3 mm“ – 8 krstarećih raketa
Laki artiljerijski sistem „PAT 30/2 mm“ – 12 krstarećih raketa
Laki artiljerijski sistem „PAT 40 mm“ – 7 krstarećih raketa i 2 velika avionska projektila

Što se tiče ostalih vidova i rodova Vojske, analizirao sam (zvanične) podatke za Prištinski korpus i po tim podacima, jedinice ARJ PVO Prištinskog korpusa, oborile su, sa materijalnim dokazima, 7 krstarećih projektila.

Od toga po sistemima PVO:

Laki prenosni raketni sistem „Strela-2M“ – 1 krstareća raketa
Laki raketni sistem „Strela-1M“ – 1 krstareća raketa
Laki artiljerijski sistem „PAT 20/3 mm“ – 1 krstareća raketa
Laki artiljerijski sistem „PAT 30/2 mm“ – 4 krstareće rakete

Dakle na osnovu podataka za ARJ PVO iz sastava RV i PVO i iz sastava Prištinskog Korpusa, oborene su, sa materijalnim dokazima 52 krstareće rakete i 4 velika projektila.
Ovde bi dakle trebalo dopuniti podacima iz ostalih ARJ PVO Kopnene vojske i podacima dejstva jedinica PVO Ratne mornarice. Za jedinice PVO Ratne mornarice imam podatak da su sigurno oborile, sa materijalnim dokazima, jedan broj krstarećih raketa i čak projektila AGM-130, ali nigde nije naveden zbirni broj (ili ja nisam uspeo da pronađem). Dakle, broj oborenih krstarećih raketa i drugih avionskih projektila sigurno prelazi navedeni broj.

Evo i jedna kolumna koju sam tim povodom objavio, na godišnjicu početka NATO agresije 2021. godine na portalu Tango Six:

https://tangosix.rs/2021/18/01/borba-protiv-bespilotnih-letelica-i-krstarecih-raketa-u-ratu-1999-godine-ucinak-artiljerisjko-raketnih-jedinica/


 4 
 on: Today at 08:46:05 am 
Started by Boro Prodanic - Last post by Boro Prodanic
Stepa kod Jedrena osvetio Uglješu i Vukašina: pre 85 godina u Čačku preminuo vojvoda Stepa Stepanović, veliki srpski vojskovođa

Brižljivo upakovane dve nagorele voštanice i jedna raskošna osmanska sablja pronađene u skromnoj sobi Stepe Stepanovića posle njegove smrti 27. aprila 1929. otkrile su da veliki vojskovođa nije smatrao pobede na Ceru i Solunskom frontu najvažnijim bitkama koje je vodio, već osveta srednjovekovnih srpskih vitezova izginulih u Maričkoj bici.

- Najviše se pamte njegove pobede na Ceru 1914. kada je dobio čin vojvode i na Dobrom polju u proboju Solunskog fronta 1918. godine, ali pobeda nad Turskom vojskom kod Jedrena 1913. ima veći simbolički značaj od svih drugih bitaka koje je dobio vojvoda Stepa Stepanović. Pobedom kod Jedrena, kada mu turski vojskovođa Šukri paša predao svoju sablju, on je osvetio Mrnjavčeviće. Ta sablja raskošnog reprezentativnog izgleda (kavkaski rad) nalazi se od 1954. u Narodnom muzeju u Čačku i deo je stalne postavke u konaku Jovana Obrenovića koji prikazuje Prvi balkanski rat i vojvodu Stepu Stepanovića - kaže istoričar dr Miloš Timotijević.

U prvom balkanskom ratu Turci su za odbranu Jedrena angažovali oko 60.000 ljudi pod komandom generala Šukri-paše, a bugarska Druga armija generala Ivanova ni sa 110.000 vojnika nije uspela da zatvori obruč oko grada i njegovih utvrđenja. U novembru 1913. u pomoć je pozvana srpska Druga armija pod komandom generala Stepe Stepanovića.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Najpre je stigla Timočka divizija prvog poziva, a zatim Dunavska divizija drugog poziva i još nekoliko manjih jedinica.

- Štab Druge srpske armije generala Stepe Stepanovića nalazio se na nekoliko stotina metara od mesta Černomen na obali Marice, gde je srpska vojska braće kralja Vukašina i despota Uglješe Mrnjavčevića pretrpela veliki poraz od turske osmanske vojske 1371. godine. General Stepa često je podsećao svoje starešine na taj događaj - kaže dr Timotijević.

Posle više meseci opsade i borbi turska vojska je 12. marta 1913. (26. marta po starom kalendaru) ponudila predaju srpskim trupama koje su odlučile pobedu. Šukri-paša uputio je oficira pukovniku Kondiću, komandantu Timočke divizije, sa porukom da želi da se preda srpskom generalu Stepanoviću, ali ovaj to nije prihvatio jer je opsadom formalno komandovao bugarski general Ivanov. Turci su inistirali da se predaju Srbima, jer su znali da ovi poštuju vojne zakone i čast.

- Formalnosti su brzo završene, tako da se srpskim trupama pri zauzeću Jedrena predalo oko 420 oficira i 17.000 vojnika turske vojske, među kojima je bio Šukri-paša sa dvojicom generala i 22 viša i 150 nižih oficira. Prilikom pada Jedrena Šukri-paša je vojvodi Stepi Stepanoviću predao sablju, koja je kod oficira deo identiteta, statusni simbol prvog reda koja jasno označava položaj i rang, stoga i važan predmet u svim ceremonijalima. Predaja sablje nije bio jedini čin pobede srpske u bugarske armije kod Jedrena. General Stepa Stepanović je 16, marta 1913. svečano promarširao kroz Jedrene sa svojim trupama, a 22. marta naredio je da se na Černomenu održi crkveni pomen junacima palim u Maričkoj bici 1371. godine. Prema sećanju savremenika taj pomen ostavio je snažan utisak na sve prisutne i samog generala Stepanovića. Sa toga pomena sačuvao je dve svećice kao relikviju, koje doneo u svoju kuću u Čačku i čuvao do svoje smrti - otkriva dr Timotijević.

Veliki vojskovođa je, veoma skromno i povučeno, poslednjih devet godina života proveo u Čačku, u kući svoje žene Jelene (1861-1943) sa kojom je imao kćeri Milicu i Danicu. Zanimao se kućnim poslovima i igrao sa unucima u vrtu gde je voleo da sedi za ratnim stolom na rasklapanje sa Solunskog fronta.

- Početkom 1929. zdravlje vojvode Stepe ozbiljno se pogoršalo. Preminuo je 27. aprila, a sahrana je zakazana za 30. april 1929. godine. Rano ujutro 29. aprila vojvodino telo je premešteno u crkvu Svetog Vaznesenja Hristovog u Čačku. Vojvoda nije želeo da se od njegove sahrane pravi velika pompa, jer je živeo veoma skromno, pa je i sam o svom trošku uredio porodičnu grobnicu. Država je ipak organizovala Odbor za sahranu na čelu sa generalom Milisavom Antonijevićem, rođenim Čačaninom - navodi dr Timotijević.

Kraljeva garda sa orkestrom i pitomci Vojne škole doputovali su iz Beograda, eskadron konjice iz Smederevske Palanke, divizion artiljerije iz Kraljeva, pešadija iz Valjeva, eskadrila aviona, komandati armijskih oblasti i divizija, generali i jedan admiral iz Beograda.

- Procenjivalo se da je u varoš došlo do 10.000 ljudi iz cele Jugoslavije, a Čačak je u to vreme imao tek nešto više od 9.000 stanovnika - navodi dr Timotijević.

Kasnio je samo kralj.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Spomenik koji je vojvoda Stepa Stepanović za svoga života i o svom trošku napravio za sebe i suprugu Jelenu

- Dolazak kralja Aleksandra Karađorđevića očekivao se već u 11 sati, ali jugoslovenski vladar je doputovao automobilom tek u 14 sati, neposredno pošto je počelo opelo u crkvi. Inače, kralj Aleksandar nikada pre niti kasnije nije zvanično posetio Čačak, kao i njegov brat od strica knez Pavle i naslednik na prestolu Jugoslavije sin Petar Drugi Karađorđević, za razliku od svih prethodnih vladara Srbije u 19. i sa početka 20. veka. Ono što je mnogo važnije kralj Aleksandar nije se ni miropomazao u Žiči, kao svi prethodni vladari Srbije, čime je prekinuo tradiciju sa srpskom srednjovekovnom tradicijom i manastirom Žičom, krunidbenim hramom i sakralnim središtem Srbije. Ni njegov naslednik kralj Petar Drugi nije se miropomazao u Žiči, iako je na tome insistirao vladika Nikolaj Velimirović, tadašnji žički episkop. Posle opela preminulom vojvodi Stepi kralj Aleksandar nije se obratio prisutnima niti je održao govor za razliku od patrijarha Dimitrija koji je govorio o Stepinoj skromnosti, a ministar vojske general Hadžić o bogatoj vojnoj karijeri - kaže dr Timotijević.

- Kada je povorka duža od dva kilometra izlazila iz Čačka prema groblju, njen kraj bio je kod crkve. Do vojvodine grobnice hodalo se preko jednog sata. Posle molitve episkopa i sveštenika kralj se pozdravio sa porodicom, seo u automobil i otišao sa groblja u pravcu Kruševca, ne dočekavši da se spusti vojvodino telo u pripremljenu grobnicu - navodi dr Timotijević.

Četiri sablje

Muzejske postavke na Balkanu danas čuvaju čak četiri sablje za koje se tvrdi da ih je Šukri-paša predao prilikom pada Jedrena. Pored one u Čačku jedna je u Vojnom muzeju u Beogradu (za koju takođe postoje podaci da je predata Stepi Stepanoviću), treća u Vojnoistorijskom muzeju u Sofiji, a četvrta u Muzeju u Jedrenu, navodi dr Timotijević.

- Šukri-paša svakako je prilikom predaje poklonio nekoliko sablji koje je imao u svom štabu, tako da su svi primerci autentični. Ipak, čačanska, koja je pronađena u zaostavštini vojvode Stepe sa dve nagorele voštanice sa Maričkog pomena, jeste prava - kaže dr Timotijević.

U nemilosti režima

Od politike se sklanjao i odbio je mesto predsednika vlade koju mu je kralj Aleksandar ponudio 1924. kao uglednoj nestranačkoj ličnosti u vreme političke krize u Kraljevini SHS. Iste godine nije prisustvovao ni proslavi desetogodišnjice pobede u Cerskoj bici, koju je on izvojevao i otkrivanju spomenka junacima njegove Druge armije. Zvanično, razlog je bila vojvodino loše zdravstveno stanje, ali ubrzo se proširio glas da je vojvoda u nemilosti režima, a da je bolest samo opravdanje za javnost.

Ratnik svih ratova

Vojvodu Stepu nije zaobišao nijedan srpski oslobodilački rat. Učestvovao je u Prvom srpsko-turskom ratu 1876-1877, Drugom srpsko-turskom ratu 1877-1878, Srpsko-bugarskom ratu 1885, Prvom balkanskom ratu 1912, Drugom balkanskom ratu 1913, Prvom svetskom ratu 1914-1918 - navodi dr Miloš Timotijević.

Sećanje

Grob i spomenik vojvodi Stepi Stepanoviću su bili jedni od najistaknutijih simbola Čačka, koji su organizovano i masovno posećivani svake godine do početka Drugog svetskog rata:

- Sećanje na vojvodu nije nestalo za vreme socijalizma, da bi tokom tranzicije u poslednje četiri decenije dobilo novu snagu i simboliku, uključujući i odluku Vlade Srbije da 27. april, datum smrti vojvode Stepe, uvrsti u zvaničan kalendar obeležavanja istorijskih događaja oslobodilačkih ratova Srbije.

Izvor

 5 
 on: Today at 07:02:21 am 
Started by fazan - Last post by fazan
Конаковић је оштро одговорио Вилану: Ви сте срамота дипломатије и људска сте срамота

Овакве изјаве нису само дубоко погрешне, већ су и увредљиве за жртве и преживјеле геноцид у Сребреници, као и за све оне који држе до истине

Елмедин Конаковић, министар иностраних послова Босне и Херцеговине, говорио је о изјавама амбасадора Израела у Србији Јахела Вилана у којима негира геноцид у Сребреници. Подсећања ради, Вилан је то навео у изјави српском издању "Спутњика", наводећи да је "погрешно користити термин геноцид за Сребреницу", наводећи да такво означавање "ствара искривљену слику догађаја".

- У својству министра иностраних послова Босне и Херцеговине, осећам дужност да се оштро супротставим срамној изјави амбасадора Израела у Србији Јахела Вилана који је изјавио да „Израел никада није прихватио да злочин у Сребреници назове геноцидом“. Овакве изјаве су не само дубоко погрешне, већ и увредљиве за жртве и преживјеле геноцида у Сребреници, као и за све оне који држе до истине и правде у међународној заједници.

Да подсјетимо амбасадора Вилана, поређење Холокауста и геноцида у Сребреници није питање надметања у страдању, већ признања да свака жртва злочина против човјечности заслужује једнаку част и правду. Омаловажавање злочина у Сребреници под маском 'важности термина' је не само интелектуално непоштено, већ и морално упитно.

Господине Вилане, ваше изјаве су не само неодговорне, већ и увреда за фундаменталне вредности које сваки дипломата не само да треба да цени, већ и да промовише. Ви сте срамота за дипломатију и људска срамота.

Босна и Херцеговина ће наставити да неустрашивим срцем штити истину о Сребреници и геноциду, спремна да се супротстави свакоме ко покуша да умањи или негира ову трагичну истину наше новије историје - рекао је Конаковић.

Извор

 6 
 on: Today at 06:52:35 am 
Started by Brok - Last post by fazan
Хвала. Претпостављам да је то све регулисано законима државе у којој се налази универзитет јер другачије то не би могло да функционише.
Наравно!

 7 
 on: Today at 06:14:16 am 
Started by Brok - Last post by Boro Prodanic
Siguran sam da je broj oborenih krstarećih raketa mnogo veći, čak nekoliko puta. Samo jedne noći u maju 1999. moja bivša jedinica, 11. oabr (obalska artiljerijska brigada) oborila je topovima 20/III M55 tri - sve pale u Tivatsko polje.

 8 
 on: Yesterday at 11:12:11 pm 
Started by micha - Last post by micha




   To znači da treba sačekati da neki američki ili NATO oficir koji je učestvovao u toj operaciji objavi memoare i iznese poverljive podatke. Mislim da je 30 godina sasvim dovoljna distanca da se to desi.



 9 
 on: Yesterday at 10:58:35 pm 
Started by Brok - Last post by Kubovac
DOBIO I DEO "NEVIDLJIVOG": Četvrt veka od NATO agresije i obaranja čuvenog F-117A obeleženo i u opštini Zvezdara

POVODOM 25 godina od NATO bombardovanja i obaranja američkog "nevidljivog" aviona F-117A tokom bombardovanja 1999, potpukovnik Đorđe Aničić, ratni zamenik komandanta 3. raketnog diviziona PVO i predsednik Udruženja "Slobodno nebo Srbije" uručio je predsedniku opštine Zvezdara Vladanu Jeremiću Povelju i Sertifikat uz autentičan deo aviona.

Predsednik Jeremić se zahvalio i istakao da mu je izuzetna čast što je dobio Povelju kao i deo aviona koji je dokaz hrabrosti i umeća pripadnika vojske, koji su učinili nemoguće tokom bombardovanja SR Jugoslavije i pokazali izuzetnu predanost u borbi protiv tehnički i ljudstvom nadmoćnijeg neprijatelja.

Potpukovnik Aničić je rekao da je obaranje aviona F-117 "noćni soko" povratilo veru u narodu i vojsci dalo elan za dalje borbe za slobodno nebo Srbije. On se ovom prilikom zahvalio predsedniku Jeremiću na podršci koju pruža radu Udruženja.

Avion F-117A "noćni soko" oboren je 27. marta 1999. u 20.42, u blizini sela Buđanovci dejstvom 3. ratnog diviziona, 250. rbr. PVO. Tokom bombardovanja oborena su još dva NATO aviona, 47 bespilotnih letelica, 45 krstarećih raketa i četiri velika projektila dok je veliki broj letelica oštećen ili se nakon dejstava srušio.


Izvor

 10 
 on: Yesterday at 09:17:57 pm 
Started by Dreadnought - Last post by Boro Prodanic
Хути оборили амерички борбени дрон, објавили видео-снимак

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Јеменска милитантна група Хути саопштила је да је оборила амерички борбени дрон MQ-9 Reaper и објавила видео- снимке на којима се виде делови беспилотне летелице.

Хути тврде да су дрон оборили ракетом земља-ваздух, што је део нове серије напада побуњеника ове недеље, након релативног затишја, услед рата између Израела и Хамаса у Појасу Газе, наводи „Тајмс оф Израел”.

Званичници Пентагона, Централне команде САД и Ратног ваздухопловства САД нису коментарисали саопштење милитаната, али Си-Би-Ес њуз наводи неименованог америчког званичника који је потврдио да се дрон срушио у Јемену.

Видео-снимак који су објавили Хути укључује лансирање пројектила који циља дрон, а у позадини се чује мушкарац који рецитује слоган ове групе након што је летелица погођена: ''Бог је највећи, смрт Америци, смрт Израелу, проклињемо Јевреје, победа ислама”.

На снимку се такође види неколико већих дела дрона, укључујући лого компаније General Atomics, која производи летелицу, као и серијски број.

Izvor

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 23 queries.