PALUBA
June 03, 2024, 05:29:05 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije unesite tačno Vašu e-mail adresu i obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketni sistem PVO (u razvoju) "TRIO"  (Read 2475 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #15 on: March 15, 2021, 10:50:26 am »

@Kybovac
Jel se ikad razmisljalo (t.j. jel ti imas nekakve informacije o tome) da se umosto buster rakete iskoristi princip poput ispaljivanja iz beztrzajnog orudja ??
Ovo nisam bas dobro promislio, jel mi je ideja upravo pala na pamet. Cheesy

MIslim da je glavni problem tu dali če elektronika preživeti ubrzanje prilikom lasiranja. Kod BST je puno veči impulz starta. Bar tako mi se čini, jer je sve sagorevanje u cevi, dok buster raketa par sekundi gori.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #16 on: March 19, 2021, 12:32:46 pm »

Трпе, пошто и БсТ спада у цевну артиљерију и за њега важе балистички закони тзв. унутрашње балистике (у модификованом облику), онда би за то што тражиш требало затворити ракету ЛПРС у одговарајућу јаку цев и ставити одговарајући затварач у задњак, што поништава основна правила конструкције лаког преносног ракетног система ПВО.
Mislim da gresis, jer radi se o cevi sa veoma tankim zidom, cak sta vise sa mogucnoscu da bude uradnjena od stakloplastike. Zadljak i nije nesto posebno tezak, jer ipak radi se o bestrzajnom orudju (imas takva rucna protivtenkovska orudja, najpoznatije je Karl Gustav).

Ne ulazeći u "konstruktivne izazove" izrade ovakvog sistema, mislim da bilo koji sistem "katapultiranja" IC samonavođene rakete koji predviđa NEUPRAVLJIVOST leta rakete tokom 1-2 sekunde do starta raketnog motora, nosi značajne rizike od gubitka zahvata, ali i vezano za stabilnost leta rakete.

Imamo ovde temu o izraelskom raketnom sistemu SPYDER-MR, gde raketa sa IC samonavođenjem ima mogućnost LOAL (zahvat GSN nakon lansiranja). Kod ovog sistema se raketa lansira vertikalno, ali dobija početne podatke za inercijalno navođenje prema cilju, kada GSN traži i "hvata" cilj.

Ovo nemamo kod ovih "naših" IC raketa V-V (ali ni kod IC raketa Z-V, ako bi nešto "budžili") i iako to ne znači da će raketa svaki put izgubiti zahvat na GSN nakon isteka trajanja neupravljivog leta, mislim da je rizik preveliki.
Takođe, stabilnost leta tokom "katapult leta" i kasnije kada preuzima raketni motor je problematična.

Hmm, stabilizacija se ostvaruje krilcima rakete, nesto kao operene potkalibarni projektili kod tenkovskih ili protivtenkovskih orudja, a samo lansiranje traje manje od sekunde.

MIslim da je glavni problem tu dali če elektronika preživeti ubrzanje prilikom lasiranja. Kod BST je puno veči impulz starta. Bar tako mi se čini, jer je sve sagorevanje u cevi, dok buster raketa par sekundi gori.

E sad, ovo jeste problem, ali mislim da je @Raketas sa MCM foruma pricao o "mekom" bestrzajnom lansiranju raketa za sistem Orkan na kome su oni radili dok je sistem jos uvek bio u razvoju.

Znaci da definiram, nikome ovo do sada nije palo na pamet. Mozda i zato sto nije bas moguce. Cheesy Cheesy
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 667


« Reply #17 on: March 21, 2021, 12:57:22 pm »

Сличен систем на забрзување на ракетата користи Мистрел односно целото ракетно гориво  многу брзо согорува со тоа на ракетата му дава голема почетна брзина за разлика од советскиот пристап каде ракета ја доразвива брзина со самиот лет . На сличен начин работи и ракетниот мотор на оса и на золјата односно брзо согорување и брз имплус и при испалување од овие ракетни систем се слуша звук како испалување од цевно оружје  француска школа и влијаније .
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #18 on: March 21, 2021, 08:37:32 pm »

На сличен начин работи и ракетниот мотор на оса и на золјата односно брзо согорување и брз имплус и при испалување од овие ракетни систем се слуша звук како испалување од цевно оружје 

Skoro svi busteri, pri startu imaju zvuk sličan opaljenju topa.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 667


« Reply #19 on: March 21, 2021, 11:43:12 pm »

Да така но кај овие систем што се француските  системи  функцонират со бустер до некоја далечина дур се активира главниот мотор кој го согорува горивото во неколку секунди можи и за помалку .
« Last Edit: March 21, 2021, 11:57:26 pm by gocemk » Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.019 seconds with 22 queries.