PALUBA
June 04, 2024, 09:50:00 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBA.Info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Južnokorejski protivvazduhoplovni raketni sistem L-SAM  (Read 318 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 971



« on: November 22, 2022, 12:17:04 pm »

Južna Koreja uspela u testu presretanja projektila L-SAM

SEUL, 22. novembra (Jonhap) -- Južna Koreja je izvela uspešan test presretanja projektila svog L-SAM sistema u razvoju, ključnog elementa predviđenog slojevitog protivraketnog odbrambenog štita zemlje, nazvanog Korejska protivvazduhoplovna i protivraketna odbrana (KAMD) dizajniran da se suprotstavi napredujućim pretnjama iz Severne Koreje, prema vojnim zvaničnicima ovde u utorak.

L-SAM, ili raketa zemlja-vazduh dugog dometa (Long Range SAM), ima za cilj obaranje balističkih projektila na visinama od 50-60 kilometara, slično kao Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) Sjedinjenih Država.

Državna Agencija za razvoj odbrane (ADD) planira da završi razvoj sistema do 2024. godine za masovnu proizvodnju počevši od 2026. i raspoređivanje već 2027. godine.

Nedavni L-SAM test agencije za gađanje meta raketa bio je uspešan nakon uspešnog letnog ispitivanja početkom februara, rekli su zvaničnici.

Taj potez usledio je u trenutku kada režim Kim Džong-Una pojačava svoje nuklearne i raketne pretnje naglašene ispaljivanjem interkontinentalne balističke rakete Hwasong-17 u Istočno more prošlog petka.

Slika kompjuterske simulacije južnokorejskog raketnog odbrambenog sistema L-SAM vidi se na ovoj fotografiji snimljenoj na osnovu specijalnih snimaka koje je objavilo Ministarstvo nacionalne odbrane:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor





* L-SAM.png (341.43 KB, 732x400 - viewed 1 times.)
« Last Edit: May 28, 2024, 06:34:29 pm by Kubovac » Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 971



« Reply #1 on: May 28, 2024, 06:50:36 pm »

Koreja završila razvoj sistema protivvazduhoplovne odbrane L-SAM: koliko vremena je potrebno da se stvori sopstveni protivraketni sistem?

Zahvaljujući L-SAM-u, Koreja se probila na prilično mali spisak zemalja koje imaju sopstveni protivraketni odbrambeni sistem

Južna Koreja je zvanično završila razvoj svog najdugometnijeg i najmoćnijeg protivvazduhoplovnog raketnog kompleksa L-SAM, kako je zvanično saopštilo Ministarstvo odbrane zemlje. Ovo se desilo kao rezultat najnovijih ispitivanja sistema PVO koje je sprovela Uprava za nabavku odbrane (DAPA) i sistem PVO je sada proglašen borbeno spremnim.

I vredi napomenuti da je L-SAM zaista moćan protivvazduhoplovni i protivraketni odbrambeni sistem, čiji se razvoj odvijao bez široke pokrivenosti. Konkretno, ovaj raketni sistem PVO je prikazan uživo tek u oktobru 2023. godine, iako je njegov razvoj počeo 2019. godine, a implementirala ga je DAPA zajedno sa LIG Nex1 i Hanwha.

Takođe, još uvek nema tačno proverenih informacija u vezi sa tehničkim aspektima kompleksa. Ali poznato je da je karakteristika kompleksa istovremeno pružanje protivvazduhoplovne odbrane od aerodinamičkih ciljeva, kao i protivraketne odbrane sa kinetičkim presretanjem.

Za borbu protiv aviona, prema demonstracijama na izložbama, kompleks treba da koristi rakete tipa M-SAM sa dometom od 50 km i L-SAM sa dometom prema različitim izvorima od 100-200 km.

Još jedna trostepena raketa sa kinetičkim presretanjem ciljeva trebalo bi da bude odgovorna za presretanje balističkih ciljeva. Ima deklarisanu visinu od 50-60 km i domet, prema nekim izvorima, 40-70 km.

Istovremeno, ova protivvazduhoplovna raketa ima zaista „sumanutu“ energiju, a pažnju treba obratiti na borbenu jedinicu sa super-moćnim poprečnim motorima sa podesivim potiskom. Ovo direktno govori o sposobnosti da izdrži ogromna preopterećenja i presretne zaista manevarske ciljeve.

Za otkrivanje ciljeva, sistem PVO uključuje AESA radar koji radi u S-opsegu (od 2 do 4 GHz), poznat samo pod opštom skraćenicom L-SAM MFR (Višenamenski radar). I nekoliko fotografija sa njim na mreži - to je sve. Štaviše, čak i proizvođač, Hanwha, piše samo opšte stvari o mogućnostima ovog radara.

Dakle, sa sigurnošću se može reći da L-SAM izgleda kao prilično kompletan i zreo sistem sa izuzetno interesantnim mogućnostima koji bi Koreji trebalo da pruži zaštitu od pretnji iz DNRK i Kine i da dopuni, pre svega, antibalistički zaštitni sistem koji se trenutno oslanja na mogućnosti sistema THAAD i Patriot PAC 3.

Ali treba razumeti da prema planu proizvodnja L-SAM-a treba da počne tek 2025. godine, a snabdevanje armije sistemom će se obaviti krajem 2020-ih. Odnosno, od početka stvaranja do isporuke vojsci mora proći skoro 10 godina. A to je, u sadašnjim realnostima, zaista kratak rok, što se objašnjava činjenicom da Seul nije smanjio svoju odbrambenu industriju, a takođe i činjenicom da je reč o supermoćnoj ekonomiji među prvih 10 u svetu.

A rad na L-SAM-u odvija se po najboljim tradicijama, jer je još pre završetka radova na njemu, 2023. godine Ministarstvo odbrane Koreje pokrenulo rad na njegovoj modernizaciji – Blok-II. Nova verzija bi trebalo da reši pitanje egzoatmosferskog presretanja ciljeva, odnosno u svemiru, uključujući i hipersonične jedrilice.

Tako je Koreja vrlo brzo ušla na listu zemalja koje razvijaju i imaju svoje protivraketne odbrambene sisteme u upotrebi. Kako je ušla na spisak zemalja koje razvijaju sopstvenu opremu za PVO. Iako, radi pravičnosti, treba napomenuti da je u razvoju prvog savremenog korejskog sistema PVO srednjeg dometa KM-SAM, koji je počeo da se razvija 2001. godine, a završen do 2014. godine, ruski koncern „Almaz- Antej“ je uzeo aktivno učešće, koji je već na osnovu njegovih delova kreirao sopstveni sistem PVO S-350 „Vitjaz“.

L-SAM - samohodno lansirno oruđe:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

L-SAM - višenamenski radar:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

L-SAM - dva ranije razvijena tipa rakete:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

L-SAM - lansiranje nove trostepene anti-balističke rakete:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Video prilog:




Izvor


* L-SAM 2 lanser.jpg (168.67 KB, 1306x545 - viewed 1 times.)

* L-SAM 4 MFR.jpg (95.4 KB, 1360x553 - viewed 1 times.)

* L-SAM 3 rakete.jpg (57.33 KB, 1360x692 - viewed 1 times.)

* L-SAM 1 launch.jpg (59.2 KB, 1200x650 - viewed 1 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.02 seconds with 22 queries.