PALUBA
June 17, 2024, 08:28:35 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije unesite tačno Vašu e-mail adresu i obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Otto Skorzeny  (Read 7939 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dejina81
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« on: November 24, 2007, 10:59:53 am »

Oto Skorceni (12. jun 1908 – 5. juli 1975. god.) je bio SS pukovnik u Drugom svetskom ratu. U istoriji je ostao zapamćen kao oficir koji je komandovao akcijom oslobađanja svrgnutog italijanskog diktatora Benita Musolinija kao i po organizaciji jedne od najznačajnijih baza SS organizacije ODESA u Frankovoj Španiji.

Biografija

Skorceni je rođen u austrijskoj porodice srednje klase koja je imala poljsko poreklo. Još kao student u Beču, 1920. god. isticao se svojim mačevalačkim sposobnostima. Učestvovao je u 15 dvoboja i tom prilikom je posečen po obrazu zbog čega će čitavog života nositi ožiljak koji će u Drugom svetskom ratu postati neka vrsta njegovog zaštitnog znaka. 1931. god. učlanio se u Austrijsku nacističku partiju, a uzbro je postao i pripadnik SA odreda. Od samog početka je pokazivao liderske sposobnosti što se ispoljilo prilikom nemačkog pripajanja Austrije 12. marta 1938. god. kada je spasao austrijskog predsednika Vilhelma Miklasa od nacističke rulje.

Po izbijanju rata, Skorceni, koji je u to vreme radio kao inženjer, prijavio se u Luftvafe ali je odbijen zato što je bio stariji od 30 godina. Nakon ovog neuspeha pristupio je borbenim jedinicama SS koje su nosile naziv Vafen-SS. Kao pripadnik SS divizije „Voljeni vođa Adolf Hitler“ (Leibstandarte SS Adolf Hitler) učestvovao je u borbama na Istočnom frontu tokom 1941. i 1942. god. Pred kraj 1942. god. je ranjen zbog čega se u decembru iste godine vratio u nemačku kao nosilac Gvozdenog krsta koji je dobio zbog iskazane hrabrosti pod vatrom.

Njegov prijatelj iz SS-a ga je, nakon oporavka, preporučio nemačkom vojnom rukovodstvu kao potencijalnog komandanta specijalnih vojnih jedinica koje je Hitler želeo da formira. Upravo u tu svrhu 1943. god. Hitler ga je lično odabrao, iz grupe probranih oficira vojske i vazduhoplovstva, da komanduje akcijom spasavanja italijanskog fašističkog diktatora i njegovog ličnog prijatelja Benita Musolinija koji je bio svrgnut sa vlasti i pritvoren od strane italijanske vlade.

Skorceni je skoro dva meseca igrao igru „mačke i miša“ sa italijanima koji su stalno premeštali Musolinija kako bi onemogućili bilo kakav pokušaj njegovog spasavanja. Konačno zahvaljujući obaveštajnim podacima koje je prikupio Herbert Kepler kao i podataka koje je Skorceni lično prikupio tokom vazdušnog izviđanja stvorili su se uslovi za početak akcije. 12. septembra nemački padobranci, čiji je gost i posmatrač bio Skorceni, izvršili su jedrilički desant u blizini Hotela Kampo Imperatore na planini Gran Saso u Apeninima. Operacija spasavanja Musolinija, pod nazivom (Unternehmen Eiche) izvedena je bez i jednog ispaljenog metka. Iako su oficir koji je komandovao operacijom pukovnik grof Oto fon Berpelš i oficir koji je učestvovao u izradi plana major Harald Mors bili pod komandom generala padobranskih snaga Kurta Studenta, Skorceni, koji je lično dopratio Musolinija u Berlin nakon njegovog oslobađanja prigrabio je sve zasluge za sebe. Zahvaljujući ovom „uspehu“ Skorceni je unapređen u čin majora i odlikovan je Viteškim krstom Gvozdenog krsta.

1944. god. poverena mu je priprema operacije Konjićev skok (Rösselsprung) čiji je cilj bilo zarobljavanje vođe jugoslovenskih partizana Josipa Broza Tita. Nemački komandanti smatrali su da bio Titovo zarobljavanje dovelo do rasula u jugoslovenskom pokretu otpora. Nakon što su Tito i Vrhovni štab locirani u Drvaru u Bosni, počele su pripreme za operaciju. Operacija je počela 25. maja 1944. god. vazdušnim i jedriličarskim desantom nemačkih padobranskih jedinica na Drvar. Iako su partizani prvobitno bili zbunjeni vrlo brzo su konsolidovali redove i pružili snažan otpor nemačkim padobrancima. Tito i Vrhovni štab u poslednjem trenutku su se izvukli iz pećine u kojoj su bili smešteni. Operacija je pretrpela neuspeh, a jedino čime su nemački padobranci mogli da se pohvale bila je Titova uniforma koju su zarobili. Skorceni nije lično učestvovao u ovoj akciji ali je izdavao naređenja radio vezom sa aerodroma koji je bio baza za izvođenje operacije.

U trenutku atentata na Hitlera koji su 20. jula 1944. god. izvela grupa visokih nemačkih oficira Skorceni se zatekao u Berlinu gde je pomogao u odbrani vitalnih institucija koje su pobunjenici pokušali da zauzmu. U ovoj ulozi Skorceni je proveo čak 36 sati kao oficir zadužen za upravljanje armijskim komandnim centrom pre nego što mu je stigla zamena.

U oktobru 1944. god. Hitler je poslao Skorcenija u Mađarsku jer je saznao da mađarski regent Mikloš Horti tajno pregovara sa Rusima o kapitulaciji Mađarske. Kapitulacija Mađarske odsekla bi nemačke armije na Balkanu, koje su brojale preko milion vojnika, od glavnine nemačkih snaga u Evropi. Da bi sprečio ovakav razvoj događaja Skorceni je organizovao operaciju Pancerfaust (Panzerfaust) u kojoj je kidnapovan Hortijev sin Nikolas zbog čega je ucenjeni mađarski regent bio primoran da abdicira. U Mađarskoj je formirana pro-nemačka vlada koja se borila rame uz rame sa nemcima sve do aprila 1945. god. kada su nemačke trupe isterane iz Mađarske.

Inspirisan uspešnom američkom akcijom u Ahenu, kada su američki napad predvodila tri zarobljena nemačka tenka što je izazvalo zabunu i pometnju među nemačkim braniocima, Hitler je, u sklopu priprema za Ardensku ofanzivu odlučio da primeni američko iskustvo. Poverio je Skorceniju komandu nad oklopnom brigadom koja je trebala da predvodi nemački napad. Ova oklopna brigada bila je sačinjena od nemačkih vojnika koji su znali engleski jezik i koji su bili obučeni u američke uniforme. Brigada je bila naoružana zarobljenom američkom opremom, džipovima i tenkovima, kao i nemačkim tenkovima maskiranim da liče na američke. Zadatak Skorcenijevih ljudi bio je da kao prethodnica nemačkih snaga šire paniku među američkim vojnicima, uništavaju sistem veze i spreče rušenje mostova na pravcu nemačkog napredovanja. Iako je ova brigada imala početne uspehe američka vojska je uskoro obaveštena o njihovom prisustvu zbog čega su pooštrene mere kontrole što je rezultiralo hvatanjem najvećeg broja Skorcenijevih ljudi. Tokom ispitivanja oni su nastavili sa izvršenjem zadatka pružajući lažnu informaciju o tome kako se lično Skorceni sa grupom komandosa uputio ka Parizu sa zadatkom da ubije vrhovnog komandanta savezničkih snaga u Evropi, američkog generala Dvajta Ajzenhauera. U nemogućnosti da provere ovu informaciju oficiri zaduženi za ajzenhauerovo obezbeeđenje pojačali su straže i ograničili mu njegovo kretanje na prostorije štaba što je potrajalo sve do završetka vojnih operacija u Arednima. Zahvaljujući ovakvim i sličnim operacijama Skorceni je među Zapadnim saveznicima stekao reputaciju najopasnijeg čoveka u Evropi.

Na početku 1945. god. proveo je dva meseca komandujući kao general-major regularnim nemačkim jedinicama koje su branile nemačke provincije Prusiju i Pomeraniju. Za svoje akcije na ovom području, a naročito za komandovanje odbranom Frankfurta na Odri, Hitler ga je odlikovao hrastovim lišćem uz Viteški krst.

Predao se u maju 1945. god. zapadnim saveznicima i proveo je više od dve godine u zatvoru. Suđeno mu je za nemačke zločine tokom Ardenske ofanzive ali je oslobođen optužbe kada je saveznički oficir zadužen za tajne operacije svedočeći u njegovu odbranu izjavio da su se i saveznički vojnici u više navrata borili obučeni u nemačke uniforme. Uprkos tome zadržan je u zatvoru iz kojeg je pobegao 27. jula 1948. god.

Utočište je pronašao u frankovoj Španiji koja mu je dodelila španski pasoš. U Španiji se vratio svom prvobitnom zanimanju i radio je kao inženjer. 1952. god. proglašen je za denacifikovanog (entnazifiziert) u odsustvu od strane arbitražnog odbora koji je formirala nemačka vlada. Radio je kao konsultant sa egipatskog diktatora Gamala Abdela Nasera i argentinskog predsednika Huana Perona. Sumnja se da je kao član tajne posleratne SS organizacije ODESA na teritoriji Španije uspostavio logističku bazu koja je bila od ključnog značaja za izvlačenje pripadnika SS-a iz Evrope. Pretpostavlja se da je zahvaljujući njemu u Španiju pobegao i ratni zločinac dr. Aribert Heim (poznatiji pod nadimkom „Doktor smrt“)

Oto Skorceni poginuo je 1975. god. u automobislkoj nesreći u Madridu.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 336


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1 on: November 27, 2007, 05:01:36 pm »

Nekoliko slika Ottoa Skorzenya


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Otto Skorzeny i Adolf Hitler
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]




* Otto Skorzeny.jpg (24.81 KB, 444x640 - viewed 543 times.)

* Otto Skorzeny1.jpg (27.26 KB, 439x700 - viewed 1388 times.)

* skorzehp01342rl8.jpg (14.38 KB, 342x247 - viewed 1279 times.)

* skorzenyandhitler500w01rk3.jpg (16.39 KB, 500x806 - viewed 631 times.)

* skorzenybwwl1.jpg (21.72 KB, 333x522 - viewed 808 times.)

* skorzenyfi9.jpg (7.25 KB, 303x218 - viewed 504 times.)
« Last Edit: July 27, 2010, 05:14:14 pm by dexy » Logged
langsdorff
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 339


Hans Langsdorff


« Reply #2 on: November 13, 2011, 09:01:14 pm »

     Postoje dve verzije smrti Ota Skorceni-a. Prva jeste ta da je poginuo u automobilskoj nesreci 1975. godine u Madridu. Druga verzija kaze da je Oto Skorceni umro u krevetu, od raka koji mu je zahvatio kicmu.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 605


« Reply #3 on: November 13, 2011, 09:21:47 pm »

Krajnje interesantan lik. Jedan od najboljih komandosa dvadesetog veka.
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #4 on: November 13, 2011, 09:31:36 pm »

     Postoje dve verzije smrti Ota Skorceni-a. Prva jeste ta da je poginuo u automobilskoj nesreci 1975. godine u Madridu. Druga verzija kaze da je Oto Skorceni umro u krevetu, od raka koji mu je zahvatio kicmu.

Tо је ваљда ова:
"Skorzeny was arrested by American troops on May 15, 1945. He was tried for war crimes but was acquitted in September 1947. He was handed over to the German authorities but managed to escape from captivity in July 1948. He went to live in Spain where he received the protection of General Francisco Franco. Otto Skorzeny died in Madrid on July 5, 1975."

http://www.jewishvirtuallibrary.org/jsource/biography/Skorzeny.html

и на овој адреси исто
http://greyfalcon.us/Otto%20Skorzeny.htm

дај нам другу верзију, ради информације, разумесе
Logged
langsdorff
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 339


Hans Langsdorff


« Reply #5 on: November 14, 2011, 10:43:21 am »

                  Druga verzija, se moze naci na mnogo mesta na net-u, ali evo postavicu, tako da kazem naj dostupniju sa Wikipedie:

Death

In 1970, a cancerous tumor was discovered on Skorzeny's spine. Two tumors were removed in Hamburg, but the surgery left him paralyzed from the waist down. Vowing to walk again, Skorzeny spent long hours with a physical therapist, and within six months was back on his feet.

Otto Skorzeny finally succumbed to cancer on 5 July 1975 in Madrid. He was 67.[30] He was cremated and his ashes were later brought to Vienna to be interred in the Skorzeny family plot at Döblinger Friedhof.



Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #6 on: November 22, 2011, 11:24:43 pm »

Да ископирам један старији пост:

---

Da pogledamo Skorcenijeva dela malo kritičnije:

1. Operacija Francois, leto 1943, pokušaj dizanja ustanka u Iranu, potpuni neuspeh. 20 SS operativaca je odnelo darove plemenskim vođama koji su trebali da napadaju savezničke kamione ka SSSR-u, a oni su ih predali sovjetima za nagradu.

2. Operacija Hrast, septembar 1943, spasavanje Musolinija. Za ovu operaciju je Skorceni pokupio najviše slave, iako je bio samo jedan od planera. Njegova ideja je bila da koriste 12 jedrilica, pri čemu su 2 imale udes na poletanju i još 2 na sletanju, zbog čega je oko 40% padobranaca izbačeno iz akcije. Musolini je oslobođen bez borbe, pri čemu je pomogao italijanski general. Malo je falilo da nastradaju pri odlasku, jer su u "Rodu" ušla trojica, pilot, Skorceni i Musolini - pa se tako mogla završiti katastrofalno.

3. Operacija Dugi skok, novembar 1943. - Plan da se na konferenciji u Teheranu ubiju Staljin, Čerčil i Ruzvelt. Pošto je uhvaćena izvidnica od 6 ljudi, operacija otkazana.
 
4. Operacija Konjićev skok, maj 1944. - svi znamo, zarobili su Titovu uniformu... Veliki gubici među SS padobrancima, koji su ubrzo po prizemljenju ostali prikovani na terenu.

5. Operacija Čelična pesnica, oktobar 1944. - kidnapovanje sina Mikloša Hortija, i ucenjivanje regenta da ne pređu na stranu Sovjeta. Ucena nije uspela, i posle 2 dana su Nemci krenuli u zauzimanje Budimpešte. Mađari su se brzo predali pred nadmoćnijim snagama, koje su imale i teške tenkove.

6. Operacija Grifon, decembar 1944. - Pokušaj da se uvedu dezinformacije u američke redove tokom Ardenske ofanzive. Veliki problemi u planiranju, teško je bilo naći vozila, kao i nemce koji govore engleski (našli su ih, delom, među mornarima). Zbog toga, u grupi nije bilo pravih diverzanata. Poslato je 44 čoveka u akciju, 8 je odmah uhvaćeno i kasnije streljano, ostali su se vratili nazad posle manje pometnje koje su izazvali.

7. Vukodlak SS - plan otpora posle okupacije. Iako je bilo otpora, teško da se može nazvati organizovanim.

8. Manje je poznato da je 1943. predložio pravljenje V-1 sa pilotom, koji bi malo teže iskočio pošto bi naciljao metu. Od projekta se odustalo posle prototipa.

- Krajem 1944. i početkom 1945. je bez uspeha vodio svoju jedinicu u napad na Malmedi, a na istočnom frontu 4 nedelje i skoro celu diviziju, ali je brzo smenjen.

- Napad na most kod Remagena podvodnim diverzantima nije uspeo.

- Bekstvo iz zatvora je urađeno uz pomoć amerikanaca, da ne bi pao u ruke Sovjetima. (Česi su podneli zahtev za izručenje, amerikanci su odbili, ali su bili na putu da uspeju preko UN).

-----

Kad se sve sabere, najveći uspeh mu je bilo spašavanje Musolinija, u kome je napravio ozbiljne greške u planiranju. Zahvaljujući svojoj harizmi uspeo je da pokupi lovorike za ovu akciju. U ostalim akcijama znatno manje uspeha, moglo bi se pre reći da je to bio niz neuspeha.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 23 queries.