PALUBA
June 17, 2024, 12:25:45 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije unesite tačno Vašu e-mail adresu i obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: 65. godina od konferencije na Jalti  (Read 3100 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: February 04, 2010, 05:31:08 pm »

Jaltska konferencija – šansa da se rat isključi iz života čovečanstva


03.02.2010

Pre 65 godina, 4. februara 1945. godine, otvoreno je prvo plenarno zasedanje Jaltske konferencije. U njoj su učestvovali lideri zemalja učesnica antihitlerovske koalicije – Josif Staljin, Vinston Čerčil i Franklin Delano Ruzvelt.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U narednih 8 dana strane su uspele da postignu sporazum o konačnom planu razbijanja nacističke Nemačke, kao i o zonama kontrole i uticaja u posleratnom svetu. Izrađen je princip nepovredivosti uspostavljenih granica. Dogovorena su nova pravila igre, uz odluku da će u ulozi arbitra sa očuvanje mira nadalje istupati nova međunarodna struktura – Organizacija Ujedinjenih Nacija.

Livadijski dvorac, koji se belio od inkermanskom kamena, veličnastveni park, iz kojeg se otvara pogled na Crno more, ulivali su osećaj smirenosti. Ovde je dobro bilo razmišljati o dugoočekivanom miru, koji su tako čekali narodi, izmučeni za godine teškog rata.

Oštećena nemačka tehnika, preostala posle nedavnih bitaka na ivici puta u Jaltu, vidljivo je ubeđivala predstavnike američke i engleske delegacije koji su stigli na Krimsku konferenciju, u moć Sovjetske Armije u ofanzivi. Između ostalog, do 45. godine mnogi u svetu su već verovali u njenu nepobedivost. Cifre i činjenice, koje su o tome svedočile, bile su takođe ubedljive. Do kraja 1944. godine na Istočnom frontu se istovremeno borilo preko 200 neprijateljskih divizija, tačnije deset puta više nego što se tada suprotstavljalo američkim i engleskim trupama. I što je posebno ostavljalo utisak – u trenutku predstojećeg susreta sovjetske trupe su se nalazile 60 kilometara od Berlina, a saveznici na 500 kilometara.

Odluke konferencije u Jalti nisu bile primljene jednoznačno. I danas mišljenja o njoj, o njenom značaju za sudbinu planete, često bivaju dijametralno suprotna. Tim povodom postavlja se pitanje: šta bi se desilo sa Evropom i svetom da lideri velike trojke nisu postigli sporazum u Jalti? Odgovara doktor istorijskih nauka, profesor Vladimir Zorin.

Istorija ne zna za potencijal. Ali ja mislim da nije bilo sporazuma u Jalti, kao prvo, rat se ne bi završio u maju 45. Kao drugo, čitava Evropa bi ležala u ruševinama. Ne bi bilo UN. Ali najvažnije, ne bi se okončalo sa nacizmom i ne bi bilo Nirnberga. Zato je značaj konferecnije u Jalti izuzetno velik, pošto je ona dala najdužni mir u Evropi. Evropa danas cveta. I u tome je velika zasluga zemalja antihitlerovske koalicije i SSSR.

Hladni rat, koji je započeo ubrzo posle Pobede, nije bio posledica odluka donetih u Jalti. Vernost ovim dogovorima mogla je da bude šansa da se isključi svaki rat iz života čovečanstva, što u punoj meri nismo uspeli da iskoristimo do dana današnjeg.


Izvor: Glas Rusije


* 754px-Jalta_1945.jpg (80.04 KB, 754x600 - viewed 129 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.019 seconds with 23 queries.