PALUBA
April 28, 2024, 10:36:22 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Летење  (Read 5987 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« on: April 18, 2008, 02:26:15 pm »

Размишљао сам се да ли да покренем ову тему, и колико вас који сте већином "морнари" уопште занима један овакав вид, али одлучих да то ипак урадим из простог разлога што може бити занимљиво за оне који никада нијесу имали прилике да окусе небеско плаветнило на начин на који сам ја то радио.

         Пуних шест година, сам се бавио може се слобдно рећи професионлно летењем, и панорамском вожњом туриста са мојим Polarisom FIB-582 ,моторним хидро змајем изнад црногорске ривијере, првенствено Будве.Имао сам разне дугодовштине, и лијепе и ружне (на срећу не и трагичне) током моје небеске "одисеје" .Једно је сигурно први (провјерено) сам Србин, који је са чамцем ишао изнад облака. Grin

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/Xt2uyGPcRBE?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/-TUknwDGD9Q?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Ево како је то изгледало на два кратка спота.


              Да ли сте се ви бавили нечим сличним и имате ли искуства у летењу, било којем његовом виду?

                


* lrg-291-picture_363.jpg (15.3 KB, 500x333 - viewed 105 times.)

* lrg-279-picture_332.jpg (19.23 KB, 500x307 - viewed 119 times.)

* lrg-280-picture_333.jpg (20.19 KB, 500x332 - viewed 114 times.)

* lrg-601-2005-0214.jpg (11.36 KB, 500x343 - viewed 131 times.)
« Last Edit: August 04, 2010, 03:36:39 pm by leut, Reason: slike ubačene u attachment » Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #1 on: April 23, 2008, 02:53:01 am »

Ladno camac!  Shocked Svaka cast! Ja nisam bio toliko orginalan...Iskocim, otvorim padobran, sletim i tako to!
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #2 on: April 23, 2008, 02:34:57 pm »

Quote
Ja nisam bio toliko orginalan...Iskocim, otvorim padobran, sletim i tako to!

         Нијесам ја измислио тај "летећи чамац", то су урадили Италијани, тачније породица Малингри.Ја сам га само први употријебио на нашим просторима као летилицу за превоз туриста.Користе га иначе неке ратне морнарице ( тајландски navy seals)  и Greenpeace.

                   Својевремено, још деведесетих сам ишао у команду ратне морнарице у Кумбору, и разговарао са неким "главоњама" о увођењу FIB_582  Поларис (амафибија)у РМ за обално извиђање.То је било баш у оно вријеме највеће несташице горива.

                       Нашу обалу би могли са њим надгледати без проблема.Ја сам са резервараом горива могао остати у ваздуху по скоро три сата.Релативно мало би трошио, а имао би око на небу...него залуд прича."Главоње" једноставно нијесу имали слуха.

       [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
        
       Ово би било "стратешко" извиђање. Wink

  
      
      

                  


* sunset.jpg (39.58 KB, 640x480 - viewed 123 times.)
« Last Edit: August 04, 2010, 03:38:11 pm by leut » Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #3 on: April 23, 2008, 03:46:16 pm »

Dobro ti izvidjanje, nema sta! Wink
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 033


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #4 on: April 24, 2008, 06:18:37 pm »

Stvarno neobično letenje. Pošto je ovo opšta diskusija u stilu:
Quote
"Да ли сте се ви бавили нечим сличним и имате ли искуства у летењу, било којем његовом виду?"
Ako se važi ja mogu samo reći da sam leteo u avionu i helikopteru, ali samo kao putnik, pešadinac. Naravno to nije ni blizu ovom doživljaju kada osetiš vetar u kosi.

Sada ne znam da li su (logično je da bi moglo biti) ostale tehničke karakteristike neka vrsta tajne. Ako nije tako mogao bi malo o tome kako i sa čim si sve izgradio takvu višenamensku letelicu. Da li ima neki naziv, ne mislim samo na lični naziv nego zvanično ime letečeg čamca, npr. kako ga zovu u Italiji. Kako ide što se tiče vlasti, da li treba kao kod pravljenog putničkog vozila neka vrsta atesta. Ako sam te dobro razumeo na Balkanu nema te vrste letelice, jel si zaštitio patent, i da uopšte ima potreba. Na kraju bi mogao nešto oko toga da li i dan danas letiš sa letelicom, da li i dalje voziš turiste, koliko košta jedna tura letenja itd.

Stvarno nesvakidašnja letelica, pri samom pomenu leteći čamac, odmah vidiš da tu nešto nije baš kako treba. Šteta što nisi prvi u svetu, mogao si da uđeš u Ginisovu knjigu, za malo. Smiley
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #5 on: April 24, 2008, 07:36:57 pm »

Quote
Sada ne znam da li su (logično je da bi moglo biti) ostale tehničke karakteristike neka vrsta tajne.

        Ма каква тајна, то је у ствари моторни змај који умјесто точкова има чамац за узлетање и слетање на водене површине.Ја немам ништа са њим у конструкторском погледу.Ја сам купио готову летилицу.Већ сам написао да се користи у неким армијама и цивилним организацијама.

              Тај популарно названи "летећи чамац" нема никаве везе са чамцем у класичном смислу.Док летиш не сједиш у чамац већ у сједиште које је на челичној конструкцији моторног змаја, чамац виси само окачен о конструкцију попут скија.Многи лаици мисле да смо  се сјетили и гумењаку додали крила, али истина је потпуно другачија.У ствари Италијани су моторном змају додали чамац као подстрој, али на први поглед сви мисле да је обратно. Grin
             Име му је више маркетиншки трик. Wink
                

               Истина ја сам са ортацима био једини заступник фирме Polarismotor из Gubia и први корисник FIB 582 ( Flying Inflatable Boat), у СРЈ.Увезли смо неколико комада и у Србију.Код хотела Југославија, на Блејвочу су била три.

                 Радили смо легалну ствар, вожња туриста са свим могућим дозволама.Сваке године смо имали инспекцију из Београда, тачније из цивилног директоријата за ваздушни саобраћај.Врло сложена процедура летења вјеруј ми.
                    Да би могао да летиш на овој врсти летилице, и возиш туристе мораш да имаш инструкторску пилотску дозволу за УЛ.

                Са мојим искуством на овој летилици послије више од 1000 сати налета и превежених 10 000 гостију, могу да кажем да је то једна лудачки добро конципирана направа, која трпи свашта...али има и границе које треба поштовати.Однос потисак- тежина јој је изванредна, па буквално да скоро нема маневра који не можете направити, сем ваљка.Иако дјелује поприлично слабашно, трпи свашта.Ја сам улетао са мојим FIB-ом у неверин и преживио, а како то изгледа са летилицом од 300кг можете мислити.У једном тренутку сам се кретао на све стране свијета одједном. Grin

                 Плафон лета је преко 4000 метара.Ја сам ишао на 3800 без проблема са једном рускињом. Wink

           Као и свака направа која лети небом, није безопасна за коришћење па је и она узела неколико жртви у свијету, нажалост и један човјек у БГ је страдао због неискутва, и дављења услед превртања.Узгред и ја сам се једва извукао прије једног љета, али то је дуга прича.Потребно је обавезно имати неколико стварчица за преживљавање док летите над водом.Нажалост та опрема не долази са летилицом.

              Неопходно је имати малу боцу за кисеоник, нож и клијешта за кидање сајли.То Је НЕОПХОДНО.
          
                                 Све жртве које су страдале на FIB, страдале су услед дављења и немогућности да се искобељају, само су двојица страдали услед пуцања шарафа на носној шипци и отварања летилице у лету.Морам напоменути да за више од 25 година кориштења преко 3 000 FIB- 582 произведених примјерака, страдало је мање од десет људи.
            
                          Постоји и амфибијска варијанта FIB 582 са чамцем и точковима.Идеална је за кориштење у специјалним јединицама РМ али и уопште.
                    
           [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

         [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

        

                    

              


* AmfibRear.jpg (56.82 KB, 640x494 - viewed 102 times.)

* YPD_sea2w.jpg (34.86 KB, 640x434 - viewed 90 times.)
« Last Edit: August 04, 2010, 03:42:18 pm by leut, Reason: slike ubačene u attachment » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 033


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #6 on: April 24, 2008, 08:20:11 pm »

Quote
Многи лаици мисле да смо  се сјетили и гумењаку додали крила, али истина је потпуно другачија.

Ja sam do malopre bio jedan od tih laika i imao sam potpuno iskrivljenu sliku o "letećem čamcu". Zahvaljujući tebi sada su mi se malo složile neke "kockice" u galvi. Smiley

Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #7 on: April 24, 2008, 08:50:03 pm »

    
Quote
Ja sam do malopre bio jedan od tih laika i imao sam potpuno iskrivljenu sliku o "letećem čamcu".

             Зато и служи овај форум, да би од лаика направио професионлаце. Wink

Ово је слична верзија "летећег чамца"  Ramphos исто италијанске производње, али са увлачећим стајним трапом у труп тврдог пластичног чамца.

               [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

               [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

       Има их са верзијом Rotaxovog  912 мотора, што је порилично јака погонска група за овакву летилицу.

            
Quote
Na kraju bi mogao nešto oko toga da li i dan danas letiš sa letelicom, da li i dalje voziš turiste, koliko košta jedna tura letenja itd.

               Више не возим туристе, али и даље волим да се винем у небо.Док се не снађем за својег "коњића"  кад се ужелим летења одем до Београда и летелишта "Делта" које је прави "небески ранч" са много змајева и авиона.
            
                


* dsc0004jpegyr2.jpg (87.8 KB, 640x419 - viewed 109 times.)

* dsc0005jpegml1.jpg (113.8 KB, 640x419 - viewed 94 times.)
« Last Edit: August 04, 2010, 03:48:08 pm by leut, Reason: slike ubačene u attachment » Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #8 on: June 07, 2008, 08:25:34 pm »

Ево га FIB-582 у акцији.Уживајте Smiley

               <iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/CmcxMtSCSyo?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
« Last Edit: August 04, 2010, 03:43:41 pm by leut, Reason: sređen youtube link/tag » Logged
Boba-No1
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 91



« Reply #9 on: June 12, 2008, 05:31:12 pm »

Leteo sam nekoliko puta motornim zmajem (kao saputnik), i verujem da ovaj način poletanja-sletanja kada si na vodi daje još lepši osećaj, definitivno bi i to voleo probati!
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #10 on: June 12, 2008, 08:45:11 pm »

Ако будеш имао прилике пробај, добар је осјећај.Када летиш над морем осјећаш мирис мора и свјежине.Да ти не говорим о бескрајном простору који те окружује и горе и доље:)
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #11 on: November 03, 2008, 12:51:56 am »

Налетио сам на you tube на снимак који је направио прије двије године један тип који је летио са мном.Поглед из змаја током лета над Будвом Smiley

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/5sC2Zi6VymM?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/lJQXWlCphow?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
« Last Edit: August 04, 2010, 03:45:00 pm by leut, Reason: sređen youtube link/tag » Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.