Ukrajinci postavljaju traktorske filtere u nemačke tenkove Leopard 1A517.08.2024.
Frankfurter algemajne cajtung je nedavno istakao tenkove Leopard 1A5 koje koristi ukrajinska vojska. Strani novinari razgovarali su sa pripadnicima 44. odvojene mehanizovane brigade kako bi stekli uvid u njihova iskustva sa ovim tenkovima. Pozicionirana u oblasti Krasnolimanska u blizini Izjuma, 44. brigada deluje na šumovitom terenu. Novinari javljaju da ukrajinska vojska trenutno ima 58 tenkova Leopard 1A5, a očekuje se da će biti isporučeno ukupno 135.
Mnogi operateri tenkova u 44. brigadi su ranije radili sa tenkovima T-64. Kada upoređuju ova dva, ukrajinski vojnici su primetili da Leopard 1A5 ističe mobilnost i preciznost gađanja, ali zaostaje za T-64 u pogledu zaštite oklopa.
Dakle, primarna upotreba ovih nemačkih tenkova na linijama fronta prešla je na pucanje sa skrivenih položaja. Direktna vatra se takođe koristi tokom noćnih operacija, što omogućavaju termovizijske kamere i visoka preciznost topa. Pored toga, manje dronova kamikaza se koristi noću, što značajno smanjuje rizik i za posadu i za tenk.
Oni imaju za cilj da sami reše određenu štetu. Na primer, filteri Leopard 1A5 su zamenjeni onima koji se koriste u civilnim traktorima. Lokalna preduzeća su takođe počela da proizvode gumene cipele za gusenice koje zamenjuju nemačke originale, koje se brzo troše usled cik-cak kretanja tenkova prilikom izbegavanja bespilotne letelice. Iako su neki Leopard 1A5 opremljeni uređajima za daljinsko praćenje, ova mera nije dovoljna da zaštiti sva vozila.
Tehničko stanje Leoparda 1A5 se smatra izuzetno lošim. Ovi tenkovi se često porede sa „starim automobilima koji se brzo kvare“. Uz veliku verovatnoću kvara, Oružane snage Ukrajine nemaju potrebne rezervne delove za ova borbena vozila, često pribegavaju „kanibalizaciji“ drugih jedinica radi zamene.
Bilo je slučajeva kada su dva tenka morala da se kombinuju u jedan. Ovo jasno pokazuje da Leopard 1A5 ne može u potpunosti da zameni tenkove iz sovjetskog doba koji su nekada bili okosnica ukrajinske vojske.
Leopard 1A5 je varijanta glavnog borbenog tenka Leopard 1, koji je prvobitno razvila Zapadna Nemačka 1960-ih. Verzija 1A5 je unapređeni model koji uključuje napredne sisteme za kontrolu vatre i poboljšani oklop. Predstavlja jednu od kasnijih iteracija serije Leopard 1, dizajniranu da produži radni vek i poboljša borbene sposobnosti tenka.
Pogonski sistem Leoparda 1A5 sastoji se od višegorivnog motora MTU MB 838 CaM 500. Ovaj motor je 10-cilindarski, vodeno hlađeni, turbo dizel motor koji proizvodi oko 830 konjskih snaga. Pogonski sklop omogućava rezervoaru da postigne najveću brzinu od približno 65 km/h (40 milja na sat) na putevima i obezbeđuje domet od oko 600 kilometara (373 milje) sa punim rezervoarom goriva.
Leopard 1A5 je opremljen raznim sistemima dizajniranim da poboljšaju njegove performanse na bojnom polju. To uključuje kompjuterizovani sistem za upravljanje vatrom, laserski daljinomer i termoviziju za noćne operacije. Tenk takođe ima poboljšanu zaštitu oklopa, uključujući modularni kompozitni oklop koji se može dodati u kritične oblasti radi poboljšanja otpora protiv protivtenkovskog oružja.
Glavni top Leoparda 1A5 je Roial Ordnance L7A3, top kalibra 105 mm. Ovaj top je sposoban da ispaljuje širok spektar tipova municije, uključujući oklopnu sabotu za odbacivanje sa stabilizovanom perajem (APFSDS), visokoeksplozivnu protivtenkovsku (HEAT), visokoeksplozivnu glavu za skvoš (HESH) i dimne metke. Svestranost glavnog topa omogućava Leopardu 1A5 da efikasno gađa različite ciljeve, od oklopnih vozila do utvrđenih položaja.
Operativni domet municije koju ispaljuje glavni top Leopard 1A5 varira u zavisnosti od tipa. Na primer, APFSDS projektile mogu efikasno gađati mete na dometima do 3.000 metara (približno 1,86 milja), dok su HEAT metke efikasne na nešto kraćim dometima. Sistem kontrole vatre i napredna optika Leoparda 1A5 poboljšavaju njegovu preciznost i efikasnost na ovim udaljenostima.
Leopard 1A5 služio je u raznim sukobima i vojnim operacijama širom sveta. Značajno je da ga je nemačka vojska tokom Hladnog rata koristila kao primarni borbeni tenk. Pored toga, tenkovi Leopard 1A5 su bili angažovani u mirovnim misijama i učestvovali su u borbi na Balkanu tokom jugoslovenskih ratova 1990-ih. Takođe su ih koristile druge zemlje, uključujući Kanadu i Tursku, u raznim vojnim angažmanima.
Izvor