PALUBA
April 19, 2024, 01:56:01 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13   Go Down
  Print  
Author Topic: MiG-25  (Read 135022 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #15 on: July 15, 2008, 01:54:50 am »

Quote
Pozdrav Nenade znam da nisi ti pisao,ali si preneo tekst isto kao što sam ja preneo americka gledišta na Mig-25.Tekstove koje prenosimo najcešce približno odražavaju naša stajališta,ako nije tako izvinjavam se na mojim komentarima.
Nema potrebe za izvinjavanjem, u redu je! Wink
Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #16 on: July 15, 2008, 08:46:37 am »

Quote
F-4 je pravljen kao lovac-bombarder, a MiG-25 je zamišljen kao presretač, da bi kasnije dobio karakteristike izviđača, a na kraju i pomoćnog bombardera.

The F-4 Phantom was designed as a fleet defense fighter for the U.S. Navy, and first entered service in 1960. By 1963, it had been adopted by the U.S. Air Force for the fighter-bomber role.

Sve je receno.


Ono za cijevi je citat iz knjige Elektronika za VA KoV.,ako si gledao mozda primer odrezavanja F-18 ili F-16 videces da se sve svodi na vadjenje modula,ispitivanje i eventualna zamjena,znaci nema puno mudrovanja.Jeste mozda nesto skuplje ali je efikasno,pouzdan metod i komponente inace imaju dug vijek trajanja.
Logged
Rile
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 35



« Reply #17 on: July 29, 2008, 11:14:39 am »

Kod rasprave o cevnoj tehnici u avionima te generacije moramo uzeti u obzir jedan detalj – tada su na upotrebu atomskog oružja u budućem sukobu gledali kao na nešto što je sigurno , naročito u SSSR-u. Ako se setimo mogućnosti upotrebe atomske eksplozije u gornjim slojevima stratosfere koja bi izazvala elektromagnetni udar i iz upotrebe izbacio praktično svu opremu koja koristi integralna kola na više časova, postaje logičnije korišćenje cevne opreme koja je daleko otpornija , ona bi se oporavila u daleko kraćem vremenu (čini mi se za nekoliko minuta). Ako se dobro sećam 3-4 visinske ekslozije nad SAD ili SSSR bi napravile potpuni kolaps elektronike na neko vreme. Ova tema je bila aktuelna jedno kraće vreme nakon preleta MiG-a 25 u Japan, samo su je, verovatno namerno, zapadni izvori brzo „zaboravili“.
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #18 on: July 29, 2008, 12:45:37 pm »

Ako se setimo mogućnosti upotrebe atomske eksplozije u gornjim slojevima stratosfere koja bi izazvala elektromagnetni udar i iz upotrebe izbacio praktično svu opremu koja koristi integralna kola na više časova, postaje logičnije korišćenje cevne opreme koja je daleko otpornija , ona bi se oporavila u daleko kraćem vremenu (čini mi se za nekoliko minuta).

Ovo je samo urbana legenda. Istina, tačno je da EMP utiče na rad IC-a, ali samo ako su ona pod naponom. Ne da bi EMP izbacio IC kola, nego bi ih trenutno spržio (mada ovo mnogo zavisi u kojoj su tehnici izvedene IC komponente). Ako je aparat sa IC isključen (tj. nema napajanje) ništa se ne dešava, naravno pod uslovom da nema neku dugački provodnik (neki kabl ili antena) koji je povezan na ploču sa IC elementima.
Takođe, zaštiti pojedinačno kolo ili štampanu ploču je veoma mali problem, i praktično većina vojne opreme je zaštićena najčešće aluminijumskim zaštitama (Faradajevi kavezi) koji istovremeno služe i kao pasivni hladnjaci za IC.
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #19 on: October 05, 2008, 02:34:12 am »

Ne znam odakle ti ta informacija, ali npr naša Neva (skoro isto što i Pečora) i tehnički, a i po načelima upotrebe (Pravilo gađnja koje je rusko samo prevedeno) može da se koristi u sistemu PVO uz centralizovano komandovanje, a takođe i samostalno kada k-dant diviziona sam donosi odluku o uništenju cilja, a na osnovu podataka sopstvenog osmatračkog radara, ili čak samo po podacima nišanskog radara koji se može upotrebiti i kao osmatrački...

Hajde sada nalevo krug i pročitaj šta sam tačno napisao Grin Pominjao sam Pečora radare, a ne milu Nevu sa dve strele Wink Pečora radari su one velike građevine-radari u polju za rano uzbunjivanje čija mreža nikad nije završena. Najpoznatiji je Kabala radar, koji je Putin ponudio Amerima za raketni štit.
Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #20 on: October 06, 2008, 11:14:00 am »

Quote
Који су то вијетнамски извори?Био бих захвалан да наведеш неки релевантан.


Vec sam pomenu pogladaj malo nazad.

Quote
MiG-31 je mašina na kojoj su nadomešteni svi nedostaci MiG-a 25, a zadržane neke osobine Foxbat-a, koje su ulivale sasvim opravdan strah medu clanicama zapadnog bloka.


Upravu si da je korak ispred MiG25,ali baš da su nadomešteni svi nedostatci baš i nije.Letne performanse i upravljivost aviona ostala je skoro ista,što i nije nešto s cime se može pohvaliti.Naravno za njegov tip misije to nije
presudno i toliko bitan faktor kao kod drugih lovaca,ali su mogli nešto uraditi na tom planu.Potrošnja goriva-radijus nije puno poboljšano još da nema onoliki rezervoar od 17t,bio bi ozbiljno ogranicen osim ako nije stalno u blizini cisterna.Ovo da je foxbat bio strah na zapadu-bio jeste al iz neznanja.Nakon izvidackih letova Mig-25RB iznad Izraela i onih famoznih >3M letova mnogi su mislili da se radi o stvarno naprednom lovcu,ali nakon japanske epizode prica se promenila i svi su uvedieli da se ne radi o nikakvom cudu.

Quote
kada se pojavio u jedinicama, 1982. najzastrašujuci presretac uveden u upotrebu.

Možda za ruske prilike,ali nije sada bio cudo nevideno, pa je tupavim Amerima trebalo par decenija da na njega odgovore.


Quote
ugradnjom tada ultra-modernog radara "Zaslon S-800" sa faznom antenom. MiG-31 bio je prvi lovacki avion opremljen takvim radarom

U konstrukciji lovackog aviona nije cilj da se prvi ugradi radar sa faziranom resetkom vec da se lovackom avionu omoguci vrsenje svoje namene.Cela problematika je u stvari u tome da ugradjivanje PESA radara u avione koji su se pojavili 80-ih bio izraz tehnoloske nemoci da se problem suptilnije resi (zbog ogromne mase radara) i posedovanja odgovarajuceg airframe-a koji moze da nosi takav uredjaj. Nadam se da je jasno da ni F16 ni F18 a ni F14 ne mogu da nose tonu u nosu a da im letne performanse ostanu u skladu sa namenom tih aviona. MiG25MP moze da nosi takvu stvar posto mu je maksimalna brzina i dalje velika, a nema zahteva za manevrom.
 B1B isto ima PESA radar AN/APQ-164 koji je razvijen u isto vreme kad i SBI16, a do ulaska istog u operativnu upotrebu nosio ga je B52 demonstrator. Samim tim sjedinjene drzave nisu kaskale decenijama za "inventivnim" Rusima vec nisu imali potrebe da pokusaju tako nesto da uguraju u lovacki avion. Kad im se javila potreba za PESA radarom u drugom tipu aviona - bez problema su ga napravili.U meduvremenu su koristili takav tip radara na brodovim AN/SPS-33,sistem balisticke odbrane PAR, MSR, PVO  AN/SPY-1 , Patriot itd.


Quote
kojim može detektovati avion odraza prosecnog lovackog aviona na 200km, pratiti 10 i istovremeno napasti 4 razlicita cilja, raketama dugog dometa R-33


http://www.overscan.co.uk/Avionics.html

Range, headon, versus bomber: 180-200km search, 120-150km track
Range, tailchase, versus bomber: 90km search, 70km track
Range, headon, versus fighter : 120km search, 90km track
Target track TWS mode, track 10 and engage 4.
Average power transmitted is 2.5kW.
MTBF is just 55 hours.


http://warfare.ru/?linkid=1601&catid=255

Radar: NIIP N007 S-800 SBI-16 (RP-31) Zaslon or Zaslon-A
electronically scanned phased-array fire-control radar (NATO `Flash Dance') in nose; search range of 108 n miles (200 km; 124 miles) in clutter-free forward sector; range in rear sector 48 n miles (90 km; 56 miles); capable of tracking 10 targets and attacking four simultaneously….. with a detection range (for a target with 16 m2 (172 sq ft) cross-section) of 200 km (124 miles) and a tracking range of 120km (74 miles).

Da ne idem dalje kao što vidiš nigde se ne spominje otkrivanje lovca na 200km ,vec pre ce biti bombarder 16m2.Ali to i nije toliko bitno koliko mogucnost automatskog zahvata i pracenja cilja,a potom i desjtvo,
što kod zaslona i nije nešto impresivno,narocito ne u odnosu na AWG9,APG63...



Quote
Još bitnija odlika ovog aviona je ono što smo i pominjali na ovom topiku malo ranije, a to je mogucnost razmene podataka izmedu više aviona zašticenim data-linkovima.


"Medusobno linkovanje" aviona nije nista novo.Cak i Iranci imaju stari Link 4, da ne govorimo o USN, koja koristi data-linkove za medjusobnu komunikaciju avion-avion, brod-brod, avion-brod i obratno jos od 1960-tih godina.


Quote
Još jedna od modernih odlika ovog aviona je upotreba titanijuma u elementima strukture aviona.

Koliko % u strukturi airframa ucestvuje titan?Avion je opet težio 40t u MTOW konfiguraciji.

Quote
Koliko je bio bitna karika u sovjetskoj doktrini govori cinjenica da je nakon što je otkriveno da je jedan od inženjera koji su radili na novom radaru americki špijun, isti je osuden na smrt.


Osuden je i Peskov na smrt ,a nije imao veze s Mig-31.Iako je covek možda spasio covjecanstvo od nuklearnog rata,rusi su bili neumoljivi prema njemu.


Quote
Sve u svemu - avion koji je pomerio granice u avijaciji.


Možda,samo niko da ga pazari,iako ga rusi nude vec odavno.



_________No points for second place ...___________


Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 920



« Reply #21 on: October 06, 2008, 11:37:21 am »

Jel možete posle ove 3 strane offtopic-a da se vratite na temu(MiG-29)?
Ukoliko vam se proča o avionu MiG31 možete da napravite posebnu temu o njemu ili da je spojimo sa MiG-25 ...
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #22 on: October 06, 2008, 12:00:48 pm »

Pozdrav 80sBoy!

Quote
Upravu si da je korak ispred MiG25,ali baš da su nadomešteni svi nedostatci baš i nije.Letne performanse i upravljivost aviona ostala je skoro ista,što i nije nešto s cime se može pohvaliti. Naravno za njegov tip misije to nije presudno i toliko bitan faktor kao kod drugih lovaca..

Drugom rečenicom demantuješ svoj komentar u prvoj rečenici. MiG-31 je presretač a ne manevarski lovac, što će reći da velika pokretljivost nikada nije bila imperativ konstruktorima - kao i kod svakog presretača. Ja ne znam za avion koji može leteti 3000km/h, imati poletnu masu 45t i istovremeno raditi manevre na 7-8g. Foxhound je konstruisan kao lovac presretač, namenjen da otkriva i napada sve vrste ciljeva, od izviđačkih aviona, bombardera do krstarećih raketa, na velikim daljinama i da pokriva velika prostranstva SSSR-a. Integrisan top Gš-6-23 i R-60M pod krilima su po mom mišljenju nepotreban višak, ali to ni u kom slučaju ne umanjuje njegov potencijal kad je u pitanju izvorna namena, a to je - otkriti, napasti i uništiti neprijatelja, na daljinama sa kojih protivnik ne može predstavljati opasnost.

Quote
Možda za ruske prilike,ali nije sada bio cudo nevideno, pa je tupavim Amerima trebalo par decenija da na njega odgovore.

Ja nisam spominjao nikakvo "čudo neviđeno". Samo tvrdim da je MiG-31 avion koji je ne samo za SSSR prilike, nego i globalno predstavljao krupan iskorak napred. Kad je prvi puk opremljen sa MiG-31 postao operativan, ja ne znam za drugi avion sličnih preformansi koji mu je mogao parirati, osim F-14A, koji je po mom mišljenju, jedan od najboljih borbenih aviona u svojoj epohi.

Quote
U konstrukciji lovackog aviona nije cilj da se prvi ugradi radar sa faziranom resetkom vec da se lovackom avionu omoguci vrsenje svoje namene.

A što to u konkretnom slučaju ometa MiG-31 u vršenju svoje namene? Molim te da samo ne obrazlažeš to sa današnje tačke gledišta, već iz perspektive vremena i prilika kada se pojavio, tj. pre 25 godina. Ja ne poričem da je MiG-31 danas prevaziđen i zastareo koncept, već svo vreme gledam iz perspektive s početka 80-tih godina.

Quote
"Medusobno linkovanje" aviona nije nista novo.Cak i Iranci imaju stari Link 4, da ne govorimo o USN, koja koristi data-linkove za medjusobnu komunikaciju avion-avion, brod-brod, avion-brod i obratno jos od 1960-tih godina.

Jopet - danas nije ništa novo, sa time sam saglasan. I Rusi su koristili linkove još 70-tih između bombardera (npr. Tu-142) i brodova flote, pa čak i podmornica.

Quote
Koliko % u strukturi airframa ucestvuje titan?Avion je opet težio 40t u MTOW konfiguraciji.

Oko 15%.

Quote
Možda,samo niko da ga pazari,iako ga rusi nude vec odavno.

MiG-31 je avion pravljen za Ruse, odnosno avion pravljen da štiti i pokriva nepregledna prostranstva ondašnjeg SSSR-a, koja nije bilo moguće pokriti nekim drugim sistemom PVO. Ne vidim ni jednu drugi zemlju koja se uklapa u takav profil potreba.


Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #23 on: October 06, 2008, 02:09:50 pm »

U konstrukciji lovackog aviona nije cilj da se prvi ugradi radar sa faziranom resetkom vec da se lovackom avionu omoguci vrsenje svoje namene.

Mig-31 je avion pravljen za tačno određenu namenu, te je morao da ima tačno određene karakteristike. Sovjeti su smatrali da jedini način da se postignu tražene karakteristike taj da se ugradi radar sa faznom rešetkom (kao što si naveo da su Ameri uradili sa B-1B).

p.s. @80sBoy: Ko je Peskov?

p.p.s Što reče wasp, ovo je stvarno otišlo previše u OT.
Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #24 on: October 07, 2008, 07:30:30 am »

Jel moze da spojimo dio teme vezano za mig-31 s temom mig-25,pa da nastavimo tamo,posto ovde postaje gusto?


Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #25 on: October 07, 2008, 06:29:50 pm »

Quote
Hajde sada nalevo krug i pročitaj šta sam tačno napisao Grin Pominjao sam Pečora radare, a ne milu Nevu sa dve strele Wink Pečora radari su one velike građevine-radari u polju za rano uzbunjivanje čija mreža nikad nije završena. Najpoznatiji je Kabala radar, koji je Putin ponudio Amerima za raketni štit.
@Bane:
Бане, муњо небеска, признајем, нисам пажљиво прочитао...сагледавао сам и анализирао неколико порука одједном и ето... Cheesy
Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #26 on: October 09, 2008, 07:01:21 am »

Peskov je bio sovjetski oficir (koliko se secam) pukovnik po cinu za vreme kubanske raketne krize.Imao  je poznanstvo s jednim generalom,s kojim se narocito zbližio nakon što mu je nabavio neku vijagru ili neki drugi stimulans,na šta mu je ovaj bio vrlo zahvalan.Kako se razvijao taj njihov odnos i ujedno raslo medusobno poverenje jednom prilikom tokom šetnje u neformalnom razgovoru general mu otkriva kako Hrušcov planira da uputi rakete na Kubu i da je to potpuna ludost.Hrucov je na tom sastanku kome je donešena odluka rekao "hajde da ubacimo amerikancima ježa u gace".Ne znam tacno na koji nacin,ali Peskov u meduvremenu uspostavlja vezu s americkim agentima i pocinje da im odaje informacije koje je dobio putem svog prijatelja generala koji nije ništa slutio kada bi ga ovaj nešto pitao,a pitao je dosta.General je bio visoko pozicioniran tako da je bio vrlo dobro upucen ,a možda su cak i neki planovi te akcije išli preko njega.Peskov ubrzo pocinje da se sastaje s CIA agenticom i njih dvoje pocinju da glume zaljubljeni par,šetaju parkom,sastaju s u hotelima...,ostalo znate.Da stvar bude još gora bio je oženjen tako da je morao te "izlete" pravdati kao važne sastanke.Svojim informacijama on je navodno želio da umiri Washington koji nije imao pojma koje su stvarne namjere sovjeta,da ne bi ishitreno donjeli neku odluku koja ce na kraju koštati sve.Stvari su se poceli stišavati,a Peskov je uskoro poceo dobijati pratnju u vidu KGB-a.Pratili su neko vreme njega i njegovu dragu,sve dok jednom nije se zaustavio auto ispred njega dok je izlazio iz hotela s još jednog u nizu "sastanaka".Prišao mu je jedan gospodin ljubazno zamolio  da sjedne u auto i krene sa njima.Znao je odmah da je prici došao kraj.Slutio je i pretpostvljao da ga prate pre toga,tražio je da ga amerikanci izvuku i daju mu azil dok još nije kasno.
Bilo je njih u CIA koji su se zalagali za njega i tražili da mu se pruži utocište kao nagrada za njegovo angažovanja.
Medutim oni koji su o tome odlucivali jednostavno su rekli "hvala mu,ali on nam više nije potreban,radio  je u neprijateljskoj vojsci-radio je za pogrešne".Time je njegova sudbina bila zapecacena.Peskova su doveli  u mracnu sobu s jednom sijalicom,naredili mu da se skine go,zatim je sledilo ispitivanje.Prvo se pozivao na svog druga generala (znate li vi ciji sam ja prijatelj) i da nesmiju na taj nacin  da se odnose prema njemu,na šta ovi nisu obracali pažnju.Nakon ispitivanja i njegovog priznanja šta je sve odao amerikancima sledila je egzikucija.The End


p.s FF cuce mo se kasnije,Pozdrav!



_________No points for second place ...___________

Logged
Koja
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 92


« Reply #27 on: October 10, 2008, 01:28:17 am »

Jednom sam video pilote na MiG-25. leteli su u jenoj arapskoj zemlji.
Cinizam sudbine dvojca su poginula u saobracajnoj nesreci.

MiG-25 je konstruisan kao STRATOSFERSKI lovac.
Vrlo slicno ulozi MiG-3 u 1941.
Najbrzi avion na svetu u svom trenutku (lovacki) ali jednostavno bez meta
jer Luftvafe nije izlazila iznad 6000m a ispod je konstrukcija MiG-a bila inferiorna.
Zato su i prestali sa njegovom proizvodnjom.
Slicne sudbine je bio i 25. On nije imao ciljeva.
Retko kad se naso u borbi.
1981-82 je dva puta bio borbi. Dva su oborena od F-15.
On je oborio jednog najverovatnije EF-4 klasicnim presretanjem.
U kasnijim fazama 82 (poslejunskim fazama) sluzio je kao izazivac provokator.
U toj ulozi je izgleda dobro nervirao Izraelce. Isto je radio i nad zzapadnim stranama u kratkotrajnomali zestokom sukobu sa marinskim vazduhoplovstvom SAD.
Pri tim dejstvima nijedan nije oboren. Dejstvovao je vise puta lai izgleda d ani on nije postigao nove pogotke mada ruski nezvanicni izvori (nemate ih ni na jendom sajtu ne trazite ih) nagadjaju da je imao par ceonih pogodaka na krajnjem dometu. Inace rakete R-40 su bile prevara jer su posle prebega u Japan sve glave na njima promenjene i stavljene one iste sa R-24. To je iznenadilo NAVy avione.
U svakom slucaju nije imao luk daun sposobnosti.
Tako je koncepcija stratosferskog lovca propala Rusima po drugi put u 20. veku i to sa istom firmom.
Cinizam sudbine oba tipa MiG-3 i MiG-25 su bili najbrzi lovci svoga vremena (ovaj prvi doduse samo kratko vreme)
To je bio osnovni razlog d ase MiG-25P ukine i da u naoruzanju ostanu verzije izvidjaca i lakih stratosferskih bombardera koncepcija koja je u Iracko iranskom ratu funkcionisala ali bez ozbiljnih rezultata.
Poslednje verzije 25-ce su sluzile kao SEAD avioni sa antiradarskim raketama a brzina i otpornost su mu bili garancija prezivljavanja. Mislim da Rusija jos uvek u ovom trenutku imajedan takav udarni puk od 25 aviona.
Inace koliko mi se cini na bliskom istoku nije koriscena verzija s abocnim radarom ali nisam siguran.
Vrlo je moguce da su na njima leteli sovjetski piloti.
U drugoj polovini 82 nad Libanonom su bili i u 23-kama i oni su smazali amere nad bejrutom i tri Izraelca nad Golanom.
Zbog ocite promene u kvalitetu Mosad je dao sve od sebe i naravno dobili su prebega sa MiG-23ML
i na ispitivanjima su shvatili da je on za klasu iznad MiG-23MF a za dva iznad MiG-23MS sa kojima su se susretali kao i da se R23 i R-24 rakete razlikuju za klasu.
Krajem sedamdesetih kada smo vec biliizvan NATO pakta sa Batajnice je neko vreme delovala grupa
MiG-25R sa ruskim pilotima. To nigde nije objavljeno ali ...
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #28 on: October 10, 2008, 06:04:46 am »

Quote
On nije imao ciljeva.
Retko kad se naso u borbi.
1981-82 je dva puta bio borbi. Dva su oborena od F-15.
On je oborio jednog najverovatnije EF-4 klasicnim presretanjem.

Potvrđene iračke pobede sa MiG-25PD (izvor ACIG Journal):

21.03.1985. MiG-25PD (Irak) sa R-40 oborio F-4D (Iran)
05.06.1985. MiG-25PD (Irak) sa R-40 oborio F-4E (Iran)
23.02.1986. MiG-25PD (Irak) sa R-40RD + R-40TD oborio EC-130E (Iran)
10.06.1986. MiG-25PD (Irak) sa R-40 oborio RF-4E (Iran)
29.01.1991. MiG-25PD (Irak) sa R-40RD + R-40TD oborio F-18 (USA)
23.12.2002. MiG-25PD (Irak) sa R-60 ili R-40T/R oborio RQ-1A Predator (USA)

Quote
Krajem sedamdesetih kada smo vec biliizvan NATO pakta sa Batajnice je neko vreme delovala grupa
MiG-25R sa ruskim pilotima. To nigde nije objavljeno ali ...
... znači, nije se ni desilo.  Wink
« Last Edit: October 10, 2008, 06:10:14 am by FF » Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #29 on: October 10, 2008, 05:18:03 pm »

Quote
Drugom recenicom demantuješ svoj komentar u prvoj recenici. MiG-31 je presretac a ne manevarski lovac, što ce reci da velika pokretljivost nikada nije bila imperativ konstruktorima - kao i kod svakog presretaca.

Ne demantuješ ti mene vec izjave ruskih mig-31 pilota.To su njihove žalopojke,a narocito onih novopecenih.
Iz njihovih izjava nisam cuo,niti zakljucio išta pozitivno po tom pitanju kod miga.Rusi su se i dalje držali brzine,i žrtvovali ostale performanse u vremenu kada je vec bilo jasno da oružani sistem i elektronika su presudni za obavljanje tako složenih misija.Nije tu ništa sporno oko toga da je on presretac,medutim i F-15A,F-14 su takode gradeni kao presretaci i imali tu ulogu,pa opet nemaju toliko loše karateristike po pitanju manevrabilnosti u odnosu na miga.Niti su šta lošiji od miga uopšteno govoreci,upravo suprotno u nekim aspektima su dominantni.


Quote
Ja ne znam za avion koji može leteti 3000km/h, imati poletnu masu 45t i istovremeno raditi manevre na 7-8g.


Nakon preleta Izraela bile su neke studije oko modifikacije F-4 u F-4X,koji je navodno trebao imati brzinu 3.2M,
uz zadržavanje nekih od postojecih karakteriska.Tako da nije baš nužno da imaš 45t da bi išao 3000km/h,a ovo 8g je ipak malo nepotrebno,jer ni tomket ne radi više od 6,5g,a ipak uspjeva da dobije Mig-29 u dogfightu.


Quote
Foxhound je konstruisan kao lovac presretac, namenjen da otkriva i napada sve vrste ciljeva

Nece biti tako.On je iskljucivno namenjen za borbu protiv B52,krstarecih raketa,kasnije mu je dodata uloga protiv B1,i tu završava popis za njegovu namenu.Su27 je dobio ulogu da izbori vazdusnu dominaciju protiv ostalih vrsta ciljeva.


Quote
Ja nisam spominjao nikakvo "cudo nevideno".Ja nisam spominjao nikakvo "cudo nevideno". Samo tvrdim da je MiG-31 avion koji je ne samo za SSSR prilike, nego i globalno predstavljao krupan iskorak napred


Nisi spomenu cudo nevideno ali si rekao "najzastrašujuci" što je još gore.Nikakav globalan korak nije u pitanju,to sam vec razjasnio.Za tako nešto može se reci da je bio SR-71 koji je bez ikakve sumnje avione ispred svog vremena,zatim F-117 jer tako nešto sem amerikanac još uvijek nije niko napravio ...Sama ideja,koncept i tehnologija na ova dva aviona je nešto što se može reci da je ispred svog vremena,pa cak i za današnje standarde.Kod miga nije ponudeno ništa novo što druga strana  vec nije imala.


Quote
MiG-31 je avion pravljen za Ruse, odnosno avion pravljen da štiti i pokriva nepregledna prostranstva ondašnjeg SSSR-a, koja nije bilo moguce pokriti nekim drugim sistemom PVO. Ne vidim ni jednu drugi zemlju koja se uklapa u takav profil potreba.



Svi su avioni u prvom redu pravljeni za ruse,pa i mig29 je pravljen za ruse pa opet izvezen.Nisu rusi jedni s velikim prostranstvom pa da tako gledajuci  na citavoj zemaljskoj kugli nema nigde mesta za takav avion.Rusi su bili više nego zainteresovani da ga ponude bivšim korisnicima Mig-25 Libija,Sirija,Indija tako što bi vratili stare migove i dali im 31 po vrlo povoljnim uslovima,medutim niko od njih nije niti hteo da razmotri tako nešto.Zatim su pokušali s Kinezima ali su oni takode odustali i odlucili se za Su.Poslednja ponuda je bila za Iran iz 2001.  za 20 MiG-31 i rezervne delove za 5-godina, relativno jevtino ,ta  je takode odbijena,radije su se odlucili da krpe svoje stare tomkete.Nisu ni Iranci, ni Sirici zeleli da kupuju 31,jer obe drzave imaju vise nego dovoljno iskustava s slicnim oružijima.Sirici iz prve ruke, Iranci iz obaranja desetaka irackih MiG-ova i Sukhoia.
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.