PALUBA
April 19, 2024, 09:52:34 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 25   Go Down
  Print  
Author Topic: Poluautomatska puška (PAP) 7.62 mm M59/66  (Read 297668 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« on: April 25, 2008, 07:56:19 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

NAMENA I BORBENE OSOBINE

Poluautomatska puška 7,62 mm M59/66 služi za uništavanje neprijateljeve žive sile i vatrenih sredstava, oklopnih i drugih borbenih vozila, utvrđenih zgrada i bunkera, za zadimljavanje i osvetljavanje bojišta.
Prilikom gađanja žive sile najbolji rezultati postižu se na odstojanjima do 400 m, a na grupne ciljeve sasređenom vatrom više strelaca do 800 m. Niskoleteći avioni, helikopteri i padobranci uspešno se gađaju na daljinama do 500 m.
Uspešno dejstvo tromblonskom kumulativnom mi-nom je na daljinama do 150 m, a trenutnom i dimnom minom na daljinama do 270 m.
Tromblonskom osvetljavajućom  minom postiže se najbolji efekat kada se ona izbaci pod uglom 45°.
Puška se puni okvirom sa deset metaka, pri čemu okvir ne ulazi u magacin i posle punjenja se vadi. Borbena brzina gađanja je 30 metaka u minuti. Brzina gađanja tromblonskim minama je 3-4 mine u minuti.



* sksyugogo4.jpg (10.92 KB, 757x151 - viewed 1316 times.)
« Last Edit: January 20, 2010, 11:58:45 am by trpe grozni » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #1 on: April 25, 2008, 09:45:07 pm »

OPIS PUŠKE I MUNICIJE

Puška ima sledeće delove: cev; sanduk; tromblon; nišane; gasnu komoru sa regulatorom gasova; gasni cilin-dar sa klipom, potiskivačem i drvenom oblogom; povratni mehanizam; zatvarač; nosač zatvarača; poklopac sa-nduka; mehanizam za okidanje; magacin; nož; kundak i pribor.

Cev služi da se u njoj izvrši opaljenje metka i da zrnu pravac leta i obrtno kretanje. Na zadnjem delu cevi su navoji za spajanje sa sandukom. Na cev su navučeni i čvrsto spojeni: postolje prednjeg i zadnjeg nišana, gasna komora i grivna. Na prednjem delu cevi su navoji za navijanje tromblona.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Unutrašnjost cevi sastoji se od ležišta metka i vodišta zrna. Vodište zrna ima 4 polja i 4 žleba sa uvijanjem udesno.

Sanduk služi za smeštaj i vođenje zatvarača i nosača zatvarača i da se na njega učvrsti cev, poklopac sanduka, mehanizam za okidanje i magacin. Prednji deo sanduka ima otvor sa uvojirna za uvijanje cevi i otvor za vođenje potiskivača. Sanduk je s gornje strane otvoren. Strane sanduka su u donjem delu ravne radi nameštanja i vađenja zatvarača, a u gornjem delu povijene u obliku rebra radi vođenja nosača zatvarača. Ispod povijenog dela strana sanduka su dva uzdužna rebra po kojima klizi zatvarač. Na levom rebru, u vidu ispusta, nalazi se izbacač. Desna strana sanduka je isečena radi izbacivanja čahura. U zadnjem delu sanduka smešten je utvrđivač po-klopca sanduka. Utvrđivač se kreće kroz otvore na stranama sanduka. Sastoji se od tela, krilca i čivije. Zadnji deo sanduka ima dva četvrtasta proreza i ovalni izrez. Širi čet-vrtasti prorez i ovalni izrez služe za smeštaj ispusta poklopca sanduka. Uži četvrtasti prorez služi za prolaz za-dnjeg konusnog dela udarne igle prilikom stavljanja i va-đenja zatvarača iz sanduka. Sa donje strane sanduk ima dva četvrtasta i jedan ovalni otvor. Na prednji četvrtasti otvor naleže magacin i kroz njega prolaze meci. Ovalni i zadnji četvrtasti otvor služe za smeštaj i prolaz delova mehanizma za okidanje. Sa gornje strane između ovalnog i zadnjeg četvrtastog otvora nalazi se poprečno rebro na koje se oslanja telo zatvarača kada je u zabravljenom položaju.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Sa donje strane sanduka između prednjeg četvrtastog i ovalnog otvora nalazi se profilisani ispust. U ispust je smešten zadržač zatvarača sa svojom oprugom. Strane ispusta su izvučene u dva zuba, koji utvrđuju ramena mehanizma za okidanje. Civija ispusta ograničava kretanje zadržača nadole. Na zadnjem kraju sanduka, sa donje strane, nalazi se ispust u koji je smešten utvrđivač mehanizma za okidanje.


* papcevzi7.png (153.28 KB, 613x114 - viewed 969 times.)

* papsandukzy6.jpg (37.48 KB, 640x277 - viewed 1277 times.)
« Last Edit: January 20, 2010, 12:00:00 pm by trpe grozni » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #2 on: April 25, 2008, 09:47:55 pm »

Tromblon služi da se na njega navuče tromblonska mina i mini da pravac leta. Tromblon je navijen na cev i utvrđen čivijom. Žlebovi na telu tromblona smanjuju proticanje barutnih gasova između tromblona i stabilizatora mine. Otvori na telu tromblona služe za isticanje barutnih gasova prilikom gađanja bojnom municijom, čime se smanjuje trzanje puške.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nišani puške su: prednji (dnevni i noćni), zadnji (dnevni i noćni) i nišan tromblona.
Prednji dnevni nišan se sastoji od: postolja, mušice i nosača mušice. Postolje je navučeno na cev i učvršćeno sa dve čivije. Na njemu se nalazi utvrđivač noža i opruga - utvrđivač stabilizatora mine, a služi kao nosač prednjeg noćnog i tromblonskog nišana. Sa gornje strane postolje je izvučeno u branik mušice sa otvorom za uvijanje i odvijanje mušice. Sa strana postolje ima sedam poprečnih kružnih proreza, i to: dva proreza začivije postolja, prorez za nosač mušice, prorez za osovinu noćnog nišana, prorez za osovinu tromblonskog nišana, prorez za utvrđivač tromblonskog nišana i prorez na utvrđivaču noža za vijak noža. Postolje je uzdužno kružno prorezano za smeštaj šipke.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Sa prednje strane postolja je četvrtasti izrez u kome je ugravirana crtica - pokazivač pravilnog položaja mušice.
Ispod branika mušice na telu postolja su dva prstena. Prednji prsten je sa donje strane zasečen i služi kao utvrđivač noža u ispravljenom položaju. Kroz prsten je utisnuta čivija za utvrđivanje postolja. Zadnji prsten ima žleb u koji se smešta opruga - utvrđivač mine.
Mušica je uvijena u nosač. Kružno je prosečena da se izbijačem iz pribora može odviti-zaviti za manje veličine.
Nosač mušice je utisnut u prorez na postolju. Na sebi ima ugraviranu crticu kao na psotolju. Kada su ove crtice poravnate, mušica je u pravilnom položaju.
Prednji noćni nišan ima nosač, telo, oprugu i osovinicu. U otvor na donjem delu tela utisnuta je čahura. Telo se kroz čahuru utvrđuje osovinom koja mu omogućava okretanje za 90°. Opruga drži telo u željenom položaju. Na telu nišana je tačka (prečnika 4 mm) od svetleće mase.


* paptromblonhq8.jpg (32.48 KB, 636x346 - viewed 2059 times.)

* papnisaniyu7.jpg (49.88 KB, 640x494 - viewed 1876 times.)
« Last Edit: January 20, 2010, 12:01:26 pm by trpe grozni » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #3 on: April 26, 2008, 12:17:43 pm »

Zadnji dnevni nišan služi za nišanjenje i zauzimanje ocenjene daljine do cilja. Sastoji se od: postolja, preklapača i gajke. Postolje je navučeno na zadnji deo cevi i utvrđeno čivijom. Na donjem delu ima četvrtasti ispust sa zubom za utvrđivanje magacina. Sa gornje strane postolje ima ležište za oprugu preklapača. Strane postolja su izvučene u kosine po kojima klizi gajka. Na zadnjem kraju, sa gornje strane postolja, nalazi se poprečno rebro. Na rebro se oslanja gajka kada se nišan postavi za gađanje ciljeva u vazdušnom prostoru.
Na prednjem gornjem kraju smešten je utvrđivač gasnog cilindra i potiskivača. Utvrđivač se sastoji od tela i krilca. Unutrašnjost postolja je kružno prorezana za smeštaj potiskivača sa oprugom. Sa desne strane na postolju je kosi žleb za kretanje bradavica na krilcu utvrđivača gasnog cilindra i potiskivača.
Preklapač je za postolje učvršćeri ramenima. Njegova opruga ga čvrsto drži u preklopljenom položaju. Preklapač je sa strana izubljen radi naleganja zuba utvrđivača gajke.
Sa gornje strane na preklapaču su ugravirane crtice i brojevi od 1 do 10 koji označavaju daljinu u stotinama metara. Dve donje crtice označavaju položaj gajke za gađanje ciljeva u vazdušnom prostoru, u kome je položaj preklapača isti kao i kad se gajka postavi za gađanje na daljini od 300 m. Sa zadnje strane na preklapaču je zarez za nišanjenje.
Zadnji noćni nišan se sastoji od tela, opruge i osovine. Telo je učvršćeno osovinom za preklapač. Na telu je zarez za nišanjenje. Sa strana zareza su dve tačke od svetleće mase prečnika 2 mm. Opruga drži telo nišana u ispravljanjem i preklopljenom položaju.
Nišan tromblona je pomoću osovine učvršćen za postolje prednjeg nišana. Lukovi na nišanu prila-gođeni su obodu mine, a na sredini imaju zarez za nišanjenje.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Brojevi na nišanu označavaju daljinu u metrima. Desna strana brojeva (od 50 do 150) služi za gađanje tromblonskom kumulativnom minom, zbog čega ispod broja 50 ima ugravirano slovo »K«. Leva strana brojeva (od 110 do 270) služi za gađanje tromblonskom trenutnom i dim-nom minom, zbog čega ispod broja 110 ima ugravirano slovo »T«.
Nišan se utvrđuje u vertikalnom položaju pomoću dva utvrđivača koji su, pod pritiskom opruge, smešteni u prorez na postolju prednjeg nišana. U horizontalnom položaju nišan utvrđuje utvrđivač regulatora paljbe.


* paptromblonskinisanlb6.jpg (41.83 KB, 638x640 - viewed 862 times.)
« Last Edit: January 20, 2010, 12:02:25 pm by trpe grozni » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #4 on: April 26, 2008, 12:21:19 pm »

Gasna komora sa regulatorom gasova obezbeđuje poluautomatski rad delova puške i isključuje ga kada se gađa tromblonskim minama.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Gasna komora je navučena na cev i utvrđena čivijom. Sa leve strane na komori je pređica za remnik puške. Gasna komora ima ležište regulatora gasova, otvor za prolaz barutnih gasova, i tri otvora za utvrđivač regulatora gasova. Zadnji otvor služi za vađenje i nameštanje utvrđivača regulatora prilikom rasklapanja i sklapanja puške. U prednjem otvoru utvrđivač utvrđuje regulator gasova kada se otvara paljba tromblonskim minama, a u desnom otvoru kada se otvara paljba bojnom municijom. Istovremeno u ovom položaju utvrđuje tromblonski nišan.
Regulator gasova se sastoji od tela, utvrđivača i opruge. Telo ima kosi otvor za prolaz barutnih gasova i vertikalni kružni izrez za utvrđivač. Sa zadnje strane je kružno isečeno radi prolaza i dejstava barutnih gasova na prednji presek klipa. Zadnji presek tela ima venac na koji naleže gasni cilindar.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Utvrđivač regulatora gasova sa donje strane je kružno isečen radi smeštaja opruge. Sa gornje strane je izvučen u obliku dugmeta i kružno nareckan radi lakšeg pomeranja iz jednog u drugi položaj. Opruga je spiralna i u bilo kom položaju utvrđivača sabijena.


* papgasnakomorabe3.jpg (45.3 KB, 630x440 - viewed 1267 times.)

* papregulatorgasovasautvsf0.jpg (41.54 KB, 499x640 - viewed 1611 times.)
« Last Edit: January 20, 2010, 12:04:04 pm by trpe grozni » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #5 on: April 26, 2008, 12:25:10 pm »

Gasni cilindar sa klipom, potiskivačem i drvenom oblogom služi da silu pritiska barutnih gasova, preko klipa, prenese na potiskivač, a on na nosač zatvarača, čime se vrši odbravljivanje zatvarača. U prednjem delu cilindar je izvučen u obod koji naleže na venac tela regulatora gasova. Venac je sa donje strane ravno odsečen radi lakšeg nameštanja cilindra. Na prednjem širem delu gasnog cilindra su dva kružna otvora za izlaz barutnih gasova koji pored klipa prođu u cilindar. Zadnji deo šireg dela cilindra završava se grivnom drvene obloge. Ispod grivne je poprečni žleb kojim cilindar naleže na grivnu kundaka. Na zadnju stranu cilindra navučena je i utvrđena zadnja grivna drvene obloge.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Drvena obloga štiti ruku strelca od opekotina. Izrezi na oblozi služe da se cev brže hladi.
Klip je smešten u gasni cilindar. Na čelu ima tri prstena i dva žleba radi boljeg zaptivanja.
Potiskivač sa oprugom se smešta u postolje zadnjeg nišana. Njegov prošireni deo služi kao oslonac opruge i prihvat sile pritiska klipa.

Povratni mehanizam služi da posle odbravljivanja zatvarača i njegovog kretanja unazad spreči udaranje u poklopac sanduka i da ga potisne unapred. Sastoji se od vođice, povratne opruge i utvrđivača opruge. Vođica služi da se na nju navuče povratna opruga i da joj obezbedi pravilnu funkciju pri dejstvu puške. Sastoji se od dva dela (prednjeg i zadnjeg). Zadnji deo vođice u donjem kraju je izvučen u obod koji služi kao zadnji oslonac povratne opruge. Prednji deo se provlači kroz zadnji deo vođice. Na svojim krajevima ima obode. Prednji obod služi za utvrđivanje utvrđivača opruge, a zadnji za ograničavanje kretanja kroz zadnji deo vođice.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Vođica služi da se na nju navuče povratna opruga i da joj obezbedi pravilnu funkciju pri dejstvu puške. Sastoji se od dva dela (prednjeg i zadnjeg). Zadnji deo vođice u donjem kraju je izvučen u obod koji služi kao zadnji oslonac povratne opruge. Prednji deo se provlači kroz zadnji deo vođice. Na svojim krajevima ima obode. Prednji obod služi za utvrđivanje utvrđivača opruge, a zadnji za ograničavanje kretanja kroz zadnji deo vođice.


* papgasnicilindarje8.jpg (52.41 KB, 640x356 - viewed 3324 times.)

* pappovratnimehanizamvo1.jpg (26.93 KB, 640x230 - viewed 811 times.)
« Last Edit: January 20, 2010, 12:06:16 pm by trpe grozni » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #6 on: April 26, 2008, 12:46:13 pm »

Zatvarač služi da: potisne metak iz magacina u cev i zabravi je, izvrši opaljivanje, odbravi cev, izvuče čahuru i zapne udarač. Zatvarač se sastoji od tela, izvlakača i udarne igle. Telo je profilisanog oblika i po dužini kružno prosečeno radi smeštaja udarne igle. Sa strana telo ima žlebove radi pravilnog kretanja kroz sanduk. U levi žleb naleže izbacač čahura. Sa gornje desne strane na telu je žleb sa kosim zubom za izvlakač čahura. Prednja strana tela je kružno isečena radi naleganja venca čahure metka.
Telo je poprečno kružno prorezano radi smeštaja utvrđivača izvlakača. U zadnjem kraju telo ima zub koji zahvata zub nosača zatvarača.
Udarna igla se smešta u uzdužni otvor tela zatvarača. Njezino kretanje unapred ograničava konus na igli i otvoru tela zatvarača, a kretanje unazad utvrđivač izvlakača koji je istovremeno i utvrđuje.
Izvlakač se sastoji od tela, opruge i utvrđivača. Telo je profilisanog oblika sa zubom na čelu. Zub zahvata venac čahure u momentu zabravljivanja zatvarača. Prilikom kretanja zatvarača kroz sanduk telo se oslanja na uzdužno rebro sa desne strane sanduka. Sa strane tela je kosi žleb u koji naleže kosi zub tela zatvarača. Opruga stalno potiskuje telo izvlakača ka telu zatvarača. Utvrđivač se smešta u kružni prorez na telu zatvarača.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* papzatvaracmp0.jpg (14.55 KB, 622x288 - viewed 722 times.)
« Last Edit: January 20, 2010, 12:09:10 pm by trpe grozni » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #7 on: April 26, 2008, 12:51:09 pm »

Nosač zatvarača  služi za povlačenje zatvarača u zadnji položaj, vođenje zatvarača kroz sanduk, da obezbedi zabravljivanje i odbravljivanje zatvarača u sanduku, prihvati i prenese na zatvarač pritisak potiskivača i da se u njega smesti povratni mehanizam.
U prednjem delu sa desne strane telo je izvučeno u ručicu. Ručica je nareckana radi lakšeg povlačenja. Sa gornje prednje strane nosača je prorez za okvir sa mecima. Sa strana tela su žlebovi u koje naležu strane sanduka. Sa prednje strane nosač je polukružno isečen radi oslonca potiskivača i naleganja nosača na ležište potiskivača kada je zatvarač zabravljen.
Kosim zasekom na prednjoj strani nosač se oslanja na zadnji presek cevi. Sa donje strane nosača je zub sa prorezom. Zub zahvata zub na telu zatvarača, a u prorez naleže udarna igla. Iza zuba je poprečni žleb i rebro. U žleb naleže zub tela zatvarača. Poprečno rebro služi da u zabravljenom položaju, zatvarač potisne nadole i svojom kosinom omogućava prelazak nosača zatvarača preko tela zatvarača. Odozdo sa strana tela su uzdužna rebra između kojih naleže telo zatvarača. Desno rebro služi i da zatvori sanduk kad je zatvarač zabravljen. Na njemu su izgravirani brojevi serije i broj nosača. Sa zadnje strane nosača je ležište povratnog mehanizma.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* papnosaczatvaracatt7.jpg (22.81 KB, 640x290 - viewed 1022 times.)
« Last Edit: January 20, 2010, 12:10:02 pm by trpe grozni » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #8 on: April 26, 2008, 01:00:14 pm »

Poklopac sanduka  služi za zatvaranje sanduka, vođenje nosača zatvarača i kao oslonac povratnog mehanizma. Zadnji deo poklopca izvučen je u ispust koji naleže u širi četvrtasti prorez na zadnjem delu sanduka. Poprečno je prorezan radi prolaza utvrđivača poklopca. Vertikalni kružni otvori sa strane poklopca služe za lakše čišćenje zadnjeg dela poklopca. Sa unutrašnje strane poklopac ima vođice, koje su sa prednje strane koso zasečene i kosinama se oslanjaju na povijene strane sanduka.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Mehanizam za okidanje  omogućava po-luautomatski rad puške kada je regulator gasova u desnom položaju i kočenje puške. Sastoji se od:
- usadnika;
- obarače sa oprugom,
- polugom i osovinom;
- udarača sa vretenom i oprugom;
- zapinjače; razdvajača paljbe;
- kočnice sa osovinom i oprugom, i
- utvrđivača magacina.
Usadnik objedinjava sve delove mehanizma. Sa prednje strane ima prorez sa dva rebra za smeštaj utvrđivača magacina. Sa gornje strane na stranama usadnika su ispusti u koje se učvršćuju udarač i razdvajač paljbe. Sa donje strane usadnik je izvučen u branik. Četvrtasti prorez služi za kretanje repa obarače i krilca kočnice i za prolaz utvrđivača mehanizma za okidanje.
Obarača je utvrđena osovinom. Poluga obarače je za obaraču spojena osovinom. Gornji deo je u obliku prstneastog ispusta kroz koji prolazi vreteno. Prstenasti ispust poluge obarače ujedno služi i kao zadnji oslonac opruge obarače. Opruga obarače služi da polugu obarace i obaraču posle okidanja vrati u početni položaj.
Udarač je namenjen da izvrši udaranje u udarnu iglu. Na donjem delu ima učvršćenu osovinu čiji krajevi služe kao ramena pomoću kojih se udarač utvrđuje na gornji prednji ispust usadnika. Sa donje strane ima u sredini polukružno rebro kojim potiskuje polugu razdvajača paljbe, a sa strane dva kosa zuba kojima naleže na zapi-njaču u zapetom položaju. Iza ramena su dva koso zasečena rebra koja pri zapinjanju udarača potiskuju na kose ispuste na razdvajaču paljbe, a ovaj svojim zadnjim delom potiskuje polugu obarače i odvaja je od zapinjače.
Na udarač je osovinom utvrđeno vreteno udarne opruge. Opruga udarača je namenjena da udaraču da potrebnu silu udaranja u udarnu iglu.
Zapinjača je na usadniku smeštena ispod udarača. Jednim delom je kroz sredinu rasečena radi nesmetanog kretanja poluge razdvajača paljbe. Prednji deo zapinjače je koso zasečen radi naleganja udarača u zapetom polo-žaju. Zadnji deo ima kružni urez u koji se oslanja opruga utvrđivača magacina koja uvek potiskuje zapinjaču pod udarač.
Razdvajač paljbe je takođe smešten u usadniku ispod udarača, a služi da pri zapinjanju udarača preko kosih ispusta potisne razdvajač nadole i odvoji polugu obarače od zapinjače i spreči neželjeno okidanje. Poluga razdvajača paljbe utvrđuje se osovinom za zadnji gornji ispust na usadniku. U ovom delu ima kosi prorez za prolaz vretena udarne opruge i cilindrični urez za oslonac opruge obarače. Drugi deo je u obliku kose poluge. Kada je mehanizam za okidanje na pušci, vrh kose poluge je u stalnom dodiru sa telom zatvarača i služi kao osigurač od prevremenog okidanja. Do okidanja može doći samo kada je zatvarač u prednjem položaju, a telo zatvarača u zabravljenom stanju. Pri tome zatvarač potisne polugu do visine 29 mm, a ona dovede polugu obarače na nivo zapinjače koja pri povlačenju obarače potisne zapinjaču ispod udarača.
Kočnica ima krilce, glavu, osovinu i oprugu. Krilce ima pravougli zasek koji u položaju kočenja sprečava po-vlačenje obarače unazad. Glava je profilisanog oblika i osovinom utvrđena za usadnik. Opruga kočnice je lisnata i u obliku viljuške. Utvrđena je osovinom obarače i stalno potiskuje glavu kočnice nadole.
Utvrđivač magacina je uvučen u četvrtasti prorez i užlebljen sa prednje strane usadnika. Opruga utvrđivača se oslanja prednjim krajem na ispust utvrđivača, a zadnjim na zapinjaču.
Kretanje utvrđivača unapred sprečava čivija, čiji krajevi služe za utvrđivanje mehanizma za okidanje u zube prednjeg ispusta na sanduku.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* pappoklopacsandukaiy3.jpg (48.24 KB, 640x443 - viewed 686 times.)

* papmehzaokidanjese5.jpg (69.89 KB, 575x640 - viewed 2945 times.)
« Last Edit: January 20, 2010, 12:11:48 pm by trpe grozni » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #9 on: May 17, 2008, 03:41:28 pm »

Magacin služi da se u njega smesti 10 metaka. Sastoji se od: tela, donosača metaka, dna i osovine.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Telo u prednjem delu ima zub koji zahvata zub četvrtastog ispusta na postolju zadnjeg nišana. U unutrašnjosti telo ima vertikalni prosečeni umetak koji ga ojačava i ograničava kretanje donosaća metka nagore. Strane tela su odozgo povijene radi prihvatanja metka. Sa zadnje strane tela je polukružno ojačanje na koje naležu prednji krajevi usadnika i sprečavaju ispadanje magacina.
Donosač metka ima: telo, polugu i oprugu. Telo je profilisanog oblika sa rebrom na koje se oslanja metak. Sa polugom je spojeno osovinom. U zadnjem kraju poluga ima ležište opruge. Opruga je spiralna. Gornjim krajem je uvučena u ležište na poluzi, a donjim je navučena na vođicu utvrđenu za dno magacina.
Dno magacina u zadnjem delu ima ispust za koji zakačinje zub utvrđivača magacina.
Osovina spaja sve delove magacina.
Nož služi za nanošenje povreda živoj sili neprijatelja u borbi prsa u prsa. Sastoji se od: sečiva, utvrđivača i viljka.
Sečivo je u donjem delu izvučeno u rukohvat. Rukohvat sa strana ima žlebove u koje se smeštaju orpuge utvrđivača i otvor za vijak noža.
Utvrđivač noža je spolja nareckan radi lakšeg rukovanja. Na prednjem delu ima i spust sa zubom koji zaskače u zasečeni deo prednjeg prstena na postolju prednjeg nišana i utvrđuje nož u ispravljenom položaju. Na donjoj strani utvrđivać ima prstenasto ojačanje sa dva proreza u koje naležu lučni zaseci nosača noža i utvrđuju ga. Opruga utvrđivača je smeštena u rukohvat i stalno potiskuje utvrđivać prema nosaču noža. Vijak sa navojima spaja nož sa nosačem.
Kundak služi za udobno rukovanje puškom, spajanje svih delova u jednu celinu i za smeštaj delova pribora.
Kundak se sastoji od glave, vrata i usadnika. Sa zadnje strane na glavu kundaka je sa dva vijka učvršćen potkov kundaka. U glavi kundaka je otvor za smeštaj delova. U otvoru je spiralna opruga namenjena za lakše vađenje rukohvata sa poklopcem iz glave. Ispod potkova smešten je poklopac otvora koji se učvršćuje gornjim vijkom potkova. Sa donje strane glave sa dva vijka je pričvršćena pređica remnika a ispred nje na usadniku je spiralna opruga namenjena da prilikom rasklapanja potisne mehanizam za okidanje iz svojeg ležišta. U sredini usadnika je smeštena naslona poluga sa navrtkom na koju naleže prednji presek sanduka.
Pribor puške služi za čišćenje, podmazivanje, rasklapanje i sklapanje puške, nošenje puške i municije. Pribor sadrži šipku, dvodelnu fišekliju, kanap, kanticu sa futrolom, remnik sa dugmetom i zamkom, rukohvat sa poklopcem, izbijač, čistilicu, četkicu i pojačnik trzanja za manevarsku municiju.


* papmagacinmi1.jpg (13.08 KB, 489x331 - viewed 1048 times.)
« Last Edit: January 20, 2010, 12:12:31 pm by trpe grozni » Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #10 on: May 17, 2008, 04:12:12 pm »

Vidis ovo je jako interesanto sa papovkom zbog koje sam ja ne znajuci o cemu se radi mogao za vreme sluzenja vojnog roka mogao da nahebem dobro. Bio sam pozarni i slucajno je svratio onako kako to zna i voli da uradi bezbednjak i to bez ikakvih obelezja meni u posetu. Soske su bile pod jednim malim satorom nedaleko od nasih satora-spavaona u kasarni. E sad posto sam ja njega pri informativnom razgovoru zapamtio dobro jer je imao cin starijeg vodnik prve klase a bio je samo godinu dana stariji od mene tj. imao je 27 godina ja sam naravno znao o cemu se radi. I sad mene covek pita jel sve puske i oprema na broju ja kazem jeste sve je u redu i dam mu jos i svesku da pogleda spisak. E sad u Soskama je bila jedna usamljena papovka koju izgleda niko nije ni duzio i covek me pita sta ce ona tu? Ja nemam pojma posto sam bio guster i tek mozda mesec i po dana u vojsci. I onda je on poceo pa sta ona tu radi, pa odakle to sve. Ja mu lepo kazem neka se obrati vodniku ili kapetanu i neka ih pita. Vidis, ja sam zapazio da je ta puska tu od prvog dana kad sam usao pod sator gde su bile Soske medjutim stvarno niko nije ni duzio. Posle toga sam prelistao celu svesku da li je nekada neko zaduzio i nista nisam nasao. Jednom prilikom sam pitao kapetana zasto je ta puska tu i onako je izgledalo da je niko i ne dira ali uvek cista. Stvarno bilo jako cudno. On mi samo odgovorio da ne brinem i da je na Kosmetu svaki BOV-3 na kupoli imao jednu papovku. Ja sam ga pitao zacudjeno zasto. On mi je odgovorio zato jer je to dodatna artiljerija. Valjda su primetili da je bilo zgodno gadjati iz kupole na BOV-3 neprijatelja sa tromblonskim minama a da se ne bi bez veze koristila M-70 AB2 a i cuo sam da je milina gadjati iz papovke sa tromblonom u uporedjenju sa M-70 pa su za to koristili.

E sad moje pitanje povodom toga svega, da li je stvarno zgodnije ispaljivati tom puskom tromblone a i navodno ako se ispale dosta tromblona iz M-70 dolazi do brzog ostecenja pogotovo ako neko bude pametan pa osloni kundak o zemlju umesto da gadja po PS-u sto je valjda kod papovke M 59/66 nebitno a i u slucaju da dodje do ostecenja nebitno je jer i dalje imas M-70 AB2 pa mozes da pucas.

Da li je ta tvrdnja tacna i koliko?

Ah da i zaboravih da pitam koliko slicnost postoje sa ruskom poluautomatskom puskom iz WWII Tokarev SVT-40 posto veoma lice jedna na drugu, mislim opticki??? Da napomenem da SVT-40 samo koristi drugi kalibar 7,62x54 mm R ali ne znam kolika su slicjna konstrukciona resenja. I da ne bih sada postavljao sliku valjda svi znaju kako izgleda.
« Last Edit: May 17, 2008, 04:19:40 pm by Kibo » Logged
KPoV
desetar
*
Offline Offline

Posts: 139


« Reply #11 on: March 13, 2009, 06:19:29 am »

On mi samo odgovorio da ne brinem i da je na Kosmetu svaki BOV-3 na kupoli imao jednu papovku. Ja sam ga pitao zacudjeno zasto. On mi je odgovorio zato jer je to dodatna artiljerija. Valjda su primetili da je bilo zgodno gadjati iz kupole na BOV-3 neprijatelja sa tromblonskim minama a da se ne bi bez veze koristila M-70 AB2 a i cuo sam da je milina gadjati iz papovke sa tromblonom u uporedjenju sa M-70 pa su za to koristili.

E sad moje pitanje povodom toga svega, da li je stvarno zgodnije ispaljivati tom puskom tromblone a i navodno ako se ispale dosta tromblona iz M-70 dolazi do brzog ostecenja pogotovo ako neko bude pametan pa osloni kundak o zemlju umesto da gadja po PS-u sto je valjda kod papovke M 59/66 nebitno a i u slucaju da dodje do ostecenja nebitno je jer i dalje imas M-70 AB2 pa mozes da pucas.

Da li je ta tvrdnja tacna i koliko?

Ne znam koga bi iz BOV-a gadjao tromblonom, prije je bi tebe gadjali ako bi vec i uspio da pridjes na domet tromblona.

Sto se tice gadjanjem iz PAP-ovke, lakse je jer nema dugacak okvir koji bi ti smetao, a da ne pricamo o drvenom kundaku i usadniku koji cijeloj pusci daje robustnost koju AB2 nemoze nikad imati. PAP-ovka ima podesan vrat kundaka, dok M70 nema. Hocu reci da ju je lakse uhvatiti desnom rukom i povuci obarac neko kod M70, dok ti je remen oko lijeve i preko poklopca sanduka.

Inace PAP-ovka je dusu dala za strojevu obuku, zato je i koriste pocasni i zastavni vodovi. Pogotvo komanda: Noz na - ORUZJE!
Logged
Asunsion
Guest
« Reply #12 on: March 30, 2009, 04:01:49 pm »

Паповка је настала ~копијом/лиценцом карабина Симонов.
Разлика је само (мислим) једна. Наш карабин има троблонски
додатак и нишан.

Не знам дал сте поменули, али систем брављења је са затварачем
у облику блока, чији задњи део упада у сандук, док га одозго
осигурава носач затварача. Под дејством гасног клипа, носач
затварача иде уназад (по вођицама), а блок затварач (у коме је
ударна игла) онда може кренути на горе (у даљи одбрављени
положај). Разлика у односу на рецимо калаш, је што калаш има
обртно чепни затварач. Ова пушка до некле подсећа на стари
дал амерички систем (заборавио име).

Пушка је лака, згодна и прецизна. Брзина метка је за 20 ак м/с
повећана (дужа цев). Веома је поуздана, згодна за одржавање
а по мени највећа мана јој је магацин пуњен оквиром и скупа
производња. Мислим да је кинези још производе, али има
одвојиви магацин као калаш. Још кад би јој цев (код нас) била
хромирана - ето идеалног оружја за параде...

Шалу на страну, мислим да је руси још користе за параде.

Поздрав!
« Last Edit: March 30, 2009, 04:05:56 pm by Asunsion » Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #13 on: April 07, 2009, 10:06:17 am »

Kalaš je sigurno bolji, jedino je gađati njime puno teže (preciznost, trend udizanja cevi puške nagore). Pucao sam za obe puške i još starom M48 i PAP-ovka mi se najviše sviđala. Nezgodno je jedino brzo punjenje sa onim okvirom od 10 metaka (u borbi i još pod stresom to bi moglo potrajati), te bi prepravka ove puške za primanje skračenog magazina kalaša (oko 15 metaka) bila idealna.

Za loše obučene rezervne jedinice prvo bi dao ovu pušku. Da vojnici dobiju osječaj za pucanje i streljačku disciplinu i ne da pucaju brdo municije kad prođe neki zec.

Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #14 on: April 07, 2009, 04:50:18 pm »

Kalaš je sigurno bolji, jedino je gađati njime puno teže (preciznost, trend udizanja cevi puške nagore). Pucao sam za obe puške i još starom M48 i PAP-ovka mi se najviše sviđala. Nezgodno je jedino brzo punjenje sa onim okvirom od 10 metaka (u borbi i još pod stresom to bi moglo potrajati), te bi prepravka ove puške za primanje skračenog magazina kalaša (oko 15 metaka) bila idealna.

Za loše obučene rezervne jedinice prvo bi dao ovu pušku. Da vojnici dobiju osječaj za pucanje i streljačku disciplinu i ne da pucaju brdo municije kad prođe neki zec.


Ako si bio ili si u SV, onda znaš, da je samo nekoliko generacija učilo gađati iz PAP.(možda do 1995-ali nisam siguran, zaboravio sam). Kod ove puške bio je problem u velikom broju djelov kada se je rastavljala. Na terenu je dolazilo do gubitaka opruga, štiftova itd. Slažem se, da je bilo puno lakše gađat trombl. minom iz te puške nego AP M70. Kad se samo sjetim, koliko arkada je bilo razbijenih, jer regruti nisu držali jaklo pušku. Neko vrijeme sam regrutima umjesto tromblinskog metka davao obični manevarski, da su dobili osječaj šta se desi kada ispaljuješ minu, kasnije su ispaljivali i sa pravim tromblonskim metkom.
Pozdrav
Duje
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 25   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.04 seconds with 22 queries.