PALUBA
April 27, 2024, 09:01:36 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 25   Go Down
  Print  
Author Topic: Poluautomatska puška (PAP) 7.62 mm M59/66  (Read 298485 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #135 on: September 28, 2011, 07:52:36 am »

Domagoj, dali puška nosi konstantno 20 cm u stranu ili leti svaki metak po svoje?


Ako grupiše pogotke, onda ti možda pomogne ovaj link


LPB
Logged
domagoj
mornar
*
Offline Offline

Posts: 25


« Reply #136 on: September 28, 2011, 08:45:04 am »

Hvala za link.
Znači mušica se može pomicati lijevo desno... to nisam ni skužio.
Grupira pogotke, pa bi trebalo pomoći.
Jel netko podešavao ovo?
Jel stvarno treba taj specijalni alat u obliku potkove?
Koliko sam razumio (iako nije napisano) nosač mušice je upresovan u nišan i sa tim potkovastim alatom se na silu gura lijevo-desno?
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #137 on: September 28, 2011, 09:07:10 am »

Hvala za link.
Znači mušica se može pomicati lijevo desno... to nisam ni skužio.
Grupira pogotke, pa bi trebalo pomoći.
Jel netko podešavao ovo?
Jel stvarno treba taj specijalni alat u obliku potkove?
Koliko sam razumio (iako nije napisano) nosač mušice je upresovan u nišan i sa tim potkovastim alatom se na silu gura lijevo-desno?

Taj specijalni alat postoji i imali su ga majstori oružari, za podešavanje. Kod nas se je obično podešavalo na prvom gađanju.
Logged
domagoj
mornar
*
Offline Offline

Posts: 25


« Reply #138 on: September 28, 2011, 09:25:44 am »

Onda je sve jasno...
Puška je bila nova, nikad ispalila metak..pa očito nije nikad ni podešena  Grin

Samo moram vidjeti kako podesiti bez tog alata... moram vidjeti koji je princip.
Na tom linku ne vidim da se pomiče pomoću šarafa...očito je ta potkova s razlogom, da pridržava s druge strane.
Po tome nešto se pomiče na silu...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #139 on: September 28, 2011, 09:48:35 am »

Написах одговор, кад оно нема га. Ево поново. Потребно је проверити да "промашаји" или "заношење" погодака на циљу нису због гршке коју прави стрелац код нишањења. Најбоље се то може проверити коришћењем тзв. тешког постоља. То је један стега у коју се постави и стегне пушка. Пушка се напун, нанишани се у мету а затим гађа, опаљује без утицаја стрелца. Обично га имају уређена велика стрелишта.

Може се проверити и без тога. Предпостављам да знаш најчешће грешке код нишањења које узрокују промашаје. Дакле, провери да ли добро равнаш предњи и задњи нишан по вертикали и хоризонтали. Друго, што је најчешћи узрок промашаја, јесте да ли држиш пушку равно. Свако "закошење", извртање пушке по хоризонталној оси доводи до "заношења" на циљу. Зато је потребно да са тобом гађа још један искусан стрелац. Гађај те из лежећег положаја и искључиво са наслона (џакчић са песком, бусен траве, никако тврда подлога). Гађајте на 100м у кружну мету,по 5 метака сваки и то тако да обадва нишаните у исту тачку. Ако обадва имате исто или врло слично груписање погодака онда је у питању неподешен нишан. Ако имате различито груписање један од стрелаца мора на обуку.

Нишан се подешава (помера) справама за које је линк дао Божо. Може и импровизованим справама што не препоручујем. Свака озбиљнија пушкарска радионица има у понуди и подешавање нишана, па је најбоље то препустити њима. Може и и у сопственој режији, ако се имају те справе. Како се то ради, описао сам или у овој теми лили у теми АП М-70.
Logged
kaiser0591
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267


« Reply #140 on: September 28, 2011, 09:52:39 am »

Jel zna neko gdje se može kupiti ovaj alat za podešavanje nišana, ako se toga ima kupiti kod nas uopšte ? Huh?
Logged
domagoj
mornar
*
Offline Offline

Posts: 25


« Reply #141 on: September 28, 2011, 10:30:50 am »

Написах одговор, кад оно нема га. Ево поново. Потребно је проверити да "промашаји" или "заношење" погодака на циљу нису због гршке коју прави стрелац код нишањења. Најбоље се то може проверити коришћењем тзв. тешког постоља. То је један стега у коју се постави и стегне пушка. Пушка се напун, нанишани се у мету а затим гађа, опаљује без утицаја стрелца. Обично га имају уређена велика стрелишта.

Може се проверити и без тога. Предпостављам да знаш најчешће грешке код нишањења које узрокују промашаје. Дакле, провери да ли добро равнаш предњи и задњи нишан по вертикали и хоризонтали. Друго, што је најчешћи узрок промашаја, јесте да ли држиш пушку равно. Свако "закошење", извртање пушке по хоризонталној оси доводи до "заношења" на циљу. Зато је потребно да са тобом гађа још један искусан стрелац. Гађај те из лежећег положаја и искључиво са наслона (џакчић са песком, бусен траве, никако тврда подлога). Гађајте на 100м у кружну мету,по 5 метака сваки и то тако да обадва нишаните у исту тачку. Ако обадва имате исто или врло слично груписање погодака онда је у питању неподешен нишан. Ако имате различито груписање један од стрелаца мора на обуку.

Нишан се подешава (помера) справама за које је линк дао Божо. Може и импровизованим справама што не препоручујем. Свака озбиљнија пушкарска радионица има у понуди и подешавање нишана, па је најбоље то препустити њима. Може и и у сопственој режији, ако се имају те справе. Како се то ради, описао сам или у овој теми лили у теми АП М-70.




Neću reći da sam odličan strijelac, ali gađao sam iz svačega ( pa i iz kineskog kalaša koji je nosio pola metra u stranu na 60 m), nekad sam znao i pogoditi   Grin, ali s tom puškom definitivno nešto ne štima...probao sam i ležeći s naslonom.
Nema veze, sad bar imam ideju od čega krenuti...


« Last Edit: September 28, 2011, 10:52:44 am by domagoj » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #142 on: September 28, 2011, 11:40:23 am »

Jel zna neko gdje se može kupiti ovaj alat za podešavanje nišana, ako se toga ima kupiti kod nas uopšte ? Huh?

Može se nači u radionicama za održavanje streljačkog (vojnog) održavanja. Ne vjerujem, da se može legalno kupiti, ipak je to alat za vojno oružje, jedino ako je rashodovano pa kao furda predana SPC (sabirno prodajnom centru-otpadu)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #143 on: September 28, 2011, 12:17:06 pm »

Možda pomogne ovaj link

AK47 / SKS Front Sight Adjustment Tool
$5.00
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Pitaj, možda šalju u Europu.

LPB


* ak-sks-front-sight-toolbig.jpg (31.14 KB, 600x600 - viewed 447 times.)

* ak-sks-front-sight-tool2big.jpg (35.71 KB, 600x600 - viewed 415 times.)
Logged
kaiser0591
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267


« Reply #144 on: September 28, 2011, 01:01:59 pm »

E hvala puno, probat ću u svakom slučaju Wink
Logged
BrRista
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 317



WWW
« Reply #145 on: September 28, 2011, 09:28:46 pm »

Joj poludim kad se samo setim tih alata za stelovanje prednjeg nisana.
Naime, bavio sam se godinama streljastvom, vazdusna puska. Poceo sam sa Zastavinim oruzjem. Nije to lose oruzje, pristojno je. Ali sam uvek pizdeo kada treba pomeriti nisan po pravcu, uvek sam morao da cimam trenera, pa sitna podesavanja isl..
Sreca je bila da sam imao odlicnog trenera koji je u predsezoni forsirao tehnicke mete za vezbanje, tako da smo svi bili maksimalno upucani do pocetka sezone. Kasnije su bile samo sitnije korekcije.

Kada sam presao u stariju grupu dobio sam, (tj sam sam kupio) Auschwitz vazdusnu pusku koja je savrsenstvo i dan danas. Nisan se podesava kompletno na zadnjem nisanu pomocu dva tockica, veoma precizno i lako. Kasnije mi je neko oborio pusku i iskrivio zadnji nisan, tj ceo nosac pa je on skroz neupotrebljiv. A nema vise ni kluba, ja ne pucam vec 10ak godina...
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #146 on: September 28, 2011, 10:02:19 pm »

Puška Auschwitz... valjda Anschuetz.
Logged
BrRista
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 317



WWW
« Reply #147 on: September 28, 2011, 10:39:03 pm »

Puška Auschwitz... valjda Anschuetz.

Haha, ne znam vise dok ne pogledam. Nisam je uzeo u ruke ima 3-4 godine.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #148 on: September 28, 2011, 11:17:35 pm »

Nemoj me pogrešno svatiti slab si ti strijelac kad ne znaš ni koju si puški koristio....
Logged
BrRista
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 317



WWW
« Reply #149 on: September 28, 2011, 11:39:28 pm »

xaxa, ipak sam ja u pravu, samo sam malo pomesao nemacki i srpski, uz kombinaciju 12casovnog radnog dana i umora.
Proizvodjac je ANSCHÜTZ
Ipsravicu prethodni post, samo kad skontam kako.
Rekoh vec, nisam pucao godinama.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 25   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.