PALUBA
April 28, 2024, 05:43:45 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 25   Go Down
  Print  
Author Topic: Poluautomatska puška (PAP) 7.62 mm M59/66  (Read 298633 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #45 on: April 08, 2010, 06:44:15 pm »

Pucao sam iz M 48 i PAP-ovkom u vojsci. M48 je preciznija. Dužio sam i  mađarski kalašnjikov. Zgodna stvarčica za gađanje i održavanje. Puno bolja od originalnog AK 47. Ruski je kao da su ga djeca za tehnički odgoj u 5. osnovne napravila.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #46 on: April 09, 2010, 07:48:27 am »

@brodarski

Ja sam imao prilke da se druzim sa ruskom AK47 i mogu ti reci da nit je bolja nit je losija od nase M70 jednio nije imala tromblonski nisan. Osim sto je imala drvenih rukohvat skor je identicna sa M70.

Lepa puska lepo uradjena. Ovaj primerak je doduse bio u odlicnom stanju i malo koriscen.
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #47 on: April 09, 2010, 09:27:24 am »

@Kuzmar

Opet ću se složiti s tobom druže. Da se okolnosti i uslovi ratovanja promjene PAP-ovka bi bila itekako od koristi. Takođe, složićeš se da su obuka, priprema ljudstva, disciplina i komandovanje omanuli u navedenom slučaju. Da su komandiri "stegli" u startu do svega toga ne bi došlo. Takođe iz ličnog iskustva.


@Janezek

Upravo je u tome stvar, neće komandant vikati i mahati rukama. Između k-danta i redova ima sasvim dovoljno k-dira da bi sve trebalo da bude u redu ako bi svi radili svoj posao. Bio si u vojsci, valjda znaš.

Raso, na ovom forumu sam imao nekoliko konflikata u vezi mog pisanja o ratovima na ovim prostorima te oko mog mišljenja oko JNA. Pošto sam obečao, da o tome neču više diskutirati, na ovo na žalost neču i ne mogu da dajem još neke replike.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 889



« Reply #48 on: April 09, 2010, 10:43:35 am »

Janezek, druže, stvari koje su zabranjene Pravilnikom u mom postu, koji si citirao, nema. Tako da apsolutno ne vidim razlog zašto mi ne bi mogao replicirati, forum i postoji da bi mogli da razmjenimo i sučelimo mišljenja.

Nije valjda da ne možemo da raspravljamo o jednoj običnoj pušci, a da ne prekršimo pravila foruma.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #49 on: April 11, 2010, 11:48:01 am »

Janezek, Rasho je potpuno u pravu. Diskusija je slobodna ako je argumentovana, u vezi sa temom, ako nije obojena politikom, ne vređa nikoga i ne krši Pravilnik foruma. Stvarno ne znam kako bi diskusija o oružju narušila Pravilnik, ako se poštuje gore navedeno. Zato, diskutuj slobodno u skladu sa pravilima foruma.
« Last Edit: April 12, 2010, 07:25:31 pm by Boro Prodanic » Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #50 on: April 12, 2010, 10:46:33 am »

A kako ae (ne)obucavala rezerva?U nasoj jedinici su ljudi duzili M48,M53,PPS,i 2-3M59/66-(tromblonisti),Ja kao komandir I odeljenja imao sam ruski PPS,i dvaput sam opalio po 15 metaka!I odjednom nas mobilisu,kazu da smo od danas Regularna vojska,udjemo u kasarnu i tamo dadu nam u ruke M70!Sve je bilo dobro osi sto takve AP smo vecina nas gledala na TV,a kamoli imala u ruke ili nedaj boze pucala!Sve vreme u mobilizaciji nisu nam oficiri ni rec rekli ili mozda upitali dali znamo sta smo to dobili ili znamo da pucamo-a bili su tu svih cinova od vodnika do pukovnika-sve aktivni!A posle se pitamo i blatimo rezervu!A mi puske u ruke i u patrole i na strazi!
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 889



« Reply #51 on: April 12, 2010, 11:01:05 am »

@momo PT76

Pogodio si poentu, Momo. Kao što rekoh, kad ne radiš svoj posao ili ne znaš da ga radiš, onda su ti krivi drugi. Ili ljudi ("raspuštena, neobučena rezerva...") ili puške jer brzo pucaju.
Logged
jna
mornar
*
Offline Offline

Posts: 36


« Reply #52 on: April 12, 2010, 01:25:35 pm »

Ako  smijem dodati ,papovke su precizne i nepopularne  puške za vojnika u borbenoj siuaciji,( mislim u zadnjih 20-tak godina) za sve ostalo to je lijepa paradna puška.
« Last Edit: April 12, 2010, 03:58:21 pm by Broker, Reason: Pogledati Pravilnik » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #53 on: April 12, 2010, 10:09:54 pm »

За време када је настала, током 50-тих година, била је добра јер боље није било. Ако са том пушком хоћеш да будеш ефикасан треба ти добар, обучен, психофизички стабилан војник јер тражи стрпљење и и храброст и даје прецизност. Аутоматска пушка ефикасност заснива на брзини и паљбе и већој вероватноћи погађања са већим утрошком муниције. Генерално, слабије обучен војник може постићи резултат по систему. Рафална паљба у пракси углавном служи да "чува страх". За погађање непријатељског војника (не убијање, већ погађање) према некој статистици у Вијетнаму требало је испалити неколико десетина хиљада метака. Дакле једна чета испали један б/к и једва да неког потрефе.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #54 on: April 12, 2010, 10:22:55 pm »

Ako se dobro secam ta statistika kaze da je utrosak municije u Vijetnamu bio  za jednog ranjenog  oko 40.000 a za poginulog gotovo 100.000 metaka.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #55 on: April 12, 2010, 10:33:23 pm »

Негде сам навео тај податак, али са га заборавио, морао бих да га потражим. Мислим да сма га нашао у књизи "Рат у Вијетнаму" (можда сам погрешно написао наслов, али тако некако гласи). Ту је негде. Мислим да је податак гласио 120000 метака за погодак. У сваком случају много. Иначе још током Другог светског рата је, чак и експериментима, утврђено да у воду правилно гађа само водни наредник и група (пар људи) око њега. Сви остали гађају насумице ,а најчешће пуцају у ваздух, или како ми често кажемо "без везе". Генерално, људи нису рођене убице, тешко им је да убијају, односно да гледају како неко пада јер су га погодили. Зато у борби већина жмури када гађа или не равна нишане са циљем, већ ,као што рекох, гађа насумице. Баш за такве аутоматска пушка је ко створена.А а друге стране маса испаљених метака обезбеђује тај погодак.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #56 on: April 21, 2010, 09:02:28 am »

Malo slika, kako se može "frizirati" PAP. Za vojsku diskutabilno, ali za puške u privatnom posedu po mom zanimljivo rešenje
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Kako se rastavlja i sastavlja PAP (doduše i malo više pokazano nego što je po PS)
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/mFxU03tvNAk?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>


LPB


* PAP m59 66 modifikacija 01.JPG (88.08 KB, 700x462 - viewed 844 times.)

* PAP m59 66 modifikacija 02.jpg (31.69 KB, 926x530 - viewed 1184 times.)

* PAP m59 66 modifikacija 03.JPG (115.59 KB, 800x530 - viewed 521 times.)

* PAP m59 66 modifikacija 04.JPG (41.6 KB, 568x426 - viewed 422 times.)

* PAP m59 66 modifikacija 05.jpg (175.62 KB, 1566x661 - viewed 656 times.)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #57 on: April 21, 2010, 09:42:39 am »

@dzumba

Bila je jako zanimljiva emisija na Discovery-ju bas o ovome o cemu si pisao. Naucnici "okrivljuju" primitivne delove mozga za nasu nesposobnost da ubijeno drugo ljudsko bice. Toliko je duboko to usadjeno u nama.

E sad tu su isli u sitne detalje ne secam se svih detalja, ali to je jedna od razloga zasto se prelazi na profesionalnu vojsku i opisuju kako i kojim metodama sada postize da se pevazidje ta bloka. U principu sada vojnici "lakse" ubijaju nego u II SR ili vijetnamu.

Naravno tu je bila i prica o posledicima koje ostaju vojnicima.

Dosta dobro uradjena emisija.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 032


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #58 on: April 21, 2010, 04:24:09 pm »

Vojnici se ne ubijaju. Ubijaju se međusobno recimo kriminalci, ili ubice su odmetnici, teroristi, plaćenici i slično.
Jedino u ratnom zločinu vojnik može da bude ubica ili kod pojedinačnih slučajeva kakav je recimo ovaj .

Odlične slike Božo. Baš dobra rešenja za PAP. Da mu je nekako skinut tromblonski nastavak i da se ne vidi pakovanje municije nikada ne bi pogodio koja je puška u pitanju.

Evo recimo ovu modifikaciju da vidim i pored tromblonskog nastavka nikada ne bih pogodio šta je.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* PAP m59 66 modifikacija 04.JPG (76.06 KB, 568x426 - viewed 307 times.)
« Last Edit: July 12, 2010, 11:36:01 am by trpe grozni » Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #59 on: April 21, 2010, 05:24:24 pm »

I meni je ova najviše zapela za oko Wink

LPB
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 25   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.