PALUBA
April 28, 2024, 10:17:20 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... 25   Go Down
  Print  
Author Topic: Poluautomatska puška (PAP) 7.62 mm M59/66  (Read 298611 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #60 on: April 21, 2010, 05:38:52 pm »

Vojnici se ne ubijaju. Ubijaju se međusobno recimo kriminalci, ili ubice su odmetnici, teroristi, plaćenici i slično.
Jedino u ratnom zločinu vojnik može da bude ubica ili kod pojedinačnih slučajeva kakav je recimo ovaj .


Odlične slike Božo. Baš dobra rešenja za PAP. Da mu je nekako skinut tromblonski nastavak i da se ne vidi pakovanje municije nikada ne bi pogodio koja je puška u pitanju.

Evo recimo ovu modifikaciju da vidim i pored tromblonskog nastavka nikada ne bih pogodio šta je.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


@Brok

Koliko vidim na ovoj slici ono nije tromblonski nastavak, već je kompenzator.


* PAP m59 66 modifikacija 04.JPG (76.06 KB, 568x426 - viewed 838 times.)
« Last Edit: July 12, 2010, 11:31:25 am by trpe grozni » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #61 on: April 21, 2010, 06:33:52 pm »

Više liči na Dragunov nego na PAP. Smiley
Jedino zbog optike ne bi bilo nikako zgodno ispaljivati tromblonske mine.

Edit:
U pravu si Trifko, nisam vala ni zagledao.
Samo na toj nema nastavak za tromblonske mine.
Svaka čast, oko sokolovo imaš. Wink
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #62 on: April 21, 2010, 09:22:07 pm »

Када усмртиш друго људско биће можеш то у правном смислу назвати како хоћеш, али ћеш ти у себи знати да си убио. Тај психолошки проблем да убије, професионални војник, почетник, има ко и сваки други човек. Обуком и психолошком припремом се то може смањити. Он је дуже изложен обуци па ће и резултат бити "бољи". На пример, гађање из непосредне близине у мету подстиче рефлекс "аутоматског" окидања, чак и када је мета близу ("гледа те у очи"). Фазон и јест у томе да циљ (другог човек, противничког војника) видиш као мету, а не као живо, људско биће. Мало сурово, али је тако.

Мало сам ван теме, али да наведем  пример, као илустрацију реченог. Приликом борби на Рајни у Холандији септембар/октобар 1944.године, познатих из филма "Најдужи мост", уочено је и следеће. Немци који су се повлачили преко једног ширег канала (или реке) су то чинили пливајући у сумрак када је смањена видљивост, а на  удаљености од око 400-500 метара од америчких положаја. Када би их уочио (само главе како вире из воде) командир американаца би отприлике рекао "ено Немаца, гађајте их". Војници би започели паљбу, али у највећем броју случајева  нису никог погодили,  Немци су  прелазили на други обалу. Командир се досетио у чему је проблем и овако би рекао:"види, неки балвани плутају по води, да видим ко може да их погоди", исти војници су гађали и погађали, мало који Немац (за које су били у убеђењу да су балвани, не људи) је успео да преплива. Сваки пут када би јасно нагласио да гађају Немце (дакле људе), углавном се промашивало. Сваки пут када би реко да се гађају балвани или неки неживи предмети, војници су углавном погађали.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #63 on: April 21, 2010, 09:36:16 pm »

Sa prvim pasusom se samo delimično slažem. Sa drugim pasusom se slažem.
Pravno gledajući vojnik kada u borbi eliminiše neprijateljskog vojnika, to nikako ne može da bude u kategoriji ubistva.
Za mene to čak nije ni slično.
Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #64 on: April 22, 2010, 12:04:52 am »

Pravno gledajuci mnoge stvari se prikazu drugacije. Poenta je da je oduzimanje zivota nekom  drugom coveku u stvari UBISTVO. Druga je stvar kako ce ga pocinilac doziveti, u ratu je to samoodbrana, bolje on nego ja, brzo se prevazidje tako nesto, ali se opet i tako iskusnom borcu moze desiti da ako se nadje oci u oci s neprijateljem da mu iznenada nastane blokada, jer proradi ona ljudskost u njemu.
Zato se sad profesionalci i uvezbavaju tako, da nose pusku na gotovs, spremnu za dejstvo i da kad vide neprijatelja ispred sebe pa makar i na par metara u stvari oni vide samo siluetu mete, nista drugo.

Inace PAP-ovku nikad nisam duzio, imao sam priliku da pomazem jednom rezervisti u kasarni u Trebinju 91-ve da je rasklopi i dekonzervira. Cudo jedno kako je ta puska komplikovano izgledala sa svim onim delovima u odnosu na AP.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #65 on: April 22, 2010, 08:24:58 pm »

@Broker

U emisiji su koristili rec "ubistvo" pa sam tako i preneo.

Inace kod nas se uvek govorilo koliko si imao pogodaka na cilju. Recimo cilj 1 dva, cilj 2 tri itd. Nikako meta. Tako da i kod nas postoji ta metodologija da negadjas coveka vec cilj.

Mada kada se nadjes oci u oci sa neprijateljem to je vec posbna prica. Nije bila retkos da tada vojnici samo prodju jedan pored drugog.
Logged
kaiser0591
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267


« Reply #66 on: May 24, 2010, 05:15:40 pm »

Puška je vrlo precizna (barem one sa kojima sam ja dolazio u kontakt), po mom mišljenju fino osmišljena i veoma izdržljiva na sve spoljne (vremenske) uticaje .....

Gedao sam ljude kako su ih prepravljali za "pod jaknu"

Naime: kidali su im kundak kako bi ostala samo ručka za držanje, i skraćivali cijev 20-ak centimetara..... onda bi na kundak kačili "kaiš" i ispod jakne nosili kao pomoćno oružje....

Jedan moj poznanik se spasio upravo koristeći ovaj "fazon"....
« Last Edit: May 24, 2010, 05:47:01 pm by dreadnought, Reason: Član 11. pravilnika » Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #67 on: May 24, 2010, 05:33:44 pm »

Ja sam dole na Kosovu vidjao prepravljene papovke skidali su njen mali okvir nesto  su isturpijali i onda uglavljivali okvire od AP-m70 i nije bilo lose ...
« Last Edit: May 24, 2010, 05:48:01 pm by dreadnought, Reason: Član 11. pravilnika » Logged
kaiser0591
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267


« Reply #68 on: May 24, 2010, 06:13:51 pm »

Nisam gledao uživo ali sam vidio mnogo slika gdje ruska SKS ima magazin od 30 metaka, identičan kao kod AP M70 samo što ima "kljun" na sebi, nadam se da će ova slika malo pomoći da steknete bolji uvid u to o čemu pričam Smiley


* Papovka.jpg (76.1 KB, 640x480 - viewed 609 times.)
Logged
slavisa1205
mornar
*
Offline Offline

Posts: 31


« Reply #69 on: July 12, 2010, 09:27:30 am »

Papovka je definitivno zastarela konstrukcija, mada se intenzivno koristila.
Ne bih se slozio sa kolegom koji kaze da papovka ima mnogo delova.
Uz malo sminke moze da izgleda extra.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 20z4bhe.jpg (45.8 KB, 798x332 - viewed 1101 times.)

* 29ly70m.jpg (209.13 KB, 922x692 - viewed 518 times.)

* 15842z6.jpg (191.28 KB, 1020x680 - viewed 707 times.)
« Last Edit: July 12, 2010, 02:23:25 pm by Broker, Reason: Pročitaj Pravilnik, naručito obrati pažnju na tačku 11 » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #70 on: July 12, 2010, 02:26:13 pm »

Ma ovo da vidim nikada ne bih pogodio da je reč o PAP-ovci.
Stvarno je mnogo dobro urađena.
Jedino bih izbacio bajonet na drugoj slici.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #71 on: July 12, 2010, 03:15:38 pm »

Када је у питању естетика стварно добро урађено. На прве две слике је очигледно југословенска М59/66. На трећој је све добро маскирано да се тешко може приметити.
Logged
slavisa1205
mornar
*
Offline Offline

Posts: 31


« Reply #72 on: July 25, 2010, 11:15:59 pm »

Na svim slikama u mom ranijem postu je nasa m 66.
ovo je moja m 66
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

P.S. Ne znam da postavim male slike Sad


* dztafd.jpg (275.76 KB, 1600x418 - viewed 1464 times.)
« Last Edit: July 26, 2010, 06:48:16 am by Broker, Reason: ubačena slika u atačment » Logged
kaiser0591
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267


« Reply #73 on: August 04, 2010, 08:41:22 pm »

Prelijepa.....
Mogu se prepraviti da pucaju rafalno bez ikakvih negativnih posledica za cijev ili neki drugi dio.....
Extra oružje ....
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #74 on: August 04, 2010, 08:54:12 pm »

Jel znaš možda koji zahvati moraju da se odrade da bi dejstvovala i rafalnom paljbom.

Jedno pitanje, malo je van teme pa da ne otvaram novu samo zbog toga.
Da li je veliki posao da se recimo ovakav PAP ili M-70 preradi da dejstvuje ali sa ograničenom rafalnom paljbom.
Znači 2 do 3 metka po stisku obarača. Sigurno da tu glavnu ulogu igra regulator paljbe.
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... 25   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.