PALUBA
April 29, 2024, 03:48:20 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Nepoznati Tip Torpeda 2 - 'Ajkula Čekićara'  (Read 13215 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Pera
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 930



« on: June 10, 2010, 12:12:18 am »

Narode da li bi neko zna o kom torpedu je reč. Ima veoma neuobičajen 'njos'. Imam neku nepouzdanu informaciju, da se radi o našem torpedu pravljemom između dva svetska rata.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Torpedo sa cudnim nosem.jpg (47.36 KB, 360x362 - viewed 147 times.)
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #1 on: June 10, 2010, 05:03:21 am »

Da nije to neki "transportni" dodatak, jer s tim u cijev baš i nije ulazio, osim ako to nije virilo ...
Logged
Pera
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 930



« Reply #2 on: June 10, 2010, 08:31:02 am »

Ova peraja deluju lepo profilisana (hidrodinamički). Mislim da su torpeda pravljena u Rijeci, možda bi neko odande mogao da odgonetne misteriju. Mada je nemoguće da ovo čudo uđe u torpednu cev, osim ako nije neka verzija avionskog torpeda ili za torpedne čamce.
Logged
Pera
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 930



« Reply #3 on: June 10, 2010, 09:30:53 am »

Patriot izvini molim te, nisam ukapirao iz prve da si Riječanin.
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #4 on: June 10, 2010, 11:41:06 am »

Patriot izvini molim te, nisam ukapirao iz prve da si Riječanin.
A ko mi je kriv (što sam iz Rijeke) ...  Wink
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #5 on: June 10, 2010, 11:45:53 am »

Taj dodatak na nosu bi mogao biti neki primitivni sistem za rezanje (ili probijanje kroz njih) protutorpednih mreža.
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #6 on: June 10, 2010, 11:59:17 am »

Taj dodatak na nosu bi mogao biti neki primitivni sistem za rezanje (ili probijanje kroz njih) protutorpednih mreža.
I meni je to palo na pamet, no nisam se htio izletati, nekako mi ne djeluje previše oštro, iako s toliko čvorova oštrina i ne treba ...
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #7 on: June 10, 2010, 12:37:14 pm »

Svi ste na dobrom tragu; najvjerojatnije se radi o rezacu protivtorpednih mreza - ustvari prosirivacu vec ostecene mreze koja je stradala prilikom kontakta manjeg eksplozivnog naboja (koji se "nasarafi" na nos torpeda) i koji se detonira u kontaktu s mrezom.

Na Palubi je vec bilo rijeci o upotrebi mreza pocetkom ISR koja je kasnije, tokom rata, napustena.

(cesto citirani NYT ima nesto u tom pravcu)
   http://query.nytimes.com/mem/archive-free/pdf?_r=1&res=9403E0D61738E633A25750C0A9649D946596D6CF
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #8 on: June 10, 2010, 01:43:46 pm »

Dodatna informacija je uvijek dobro dosla, naime fotografija je snimljena u Egipatskom nacionalnom vojnom muzeju u Kairu - sa komentarom covjeka (Richard Seaman?) koji je na internet postavio i ovaj muzejski eksponat :

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

"According to the sign, this is "Ayogoslav jet Torped" produced in 1956.   I'll take that to mean that this is Yugoslav torpedo.   The head is a very interesting shape, I don't think I've seen anything like that".




* Torpedo.jpg (76.12 KB, 774x700 - viewed 138 times.)
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #9 on: June 10, 2010, 02:08:48 pm »

Ma mi smo uvijek bili genijalci za svaka čudesa. Zbunili bi i sebe, a kamoli cijeli svijet Grin
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #10 on: June 10, 2010, 02:32:52 pm »

Možda je ovo neki naš pokušaj da se proizvede superkavitacijski torpedo. Ali opet šta bi to torpedo tražilo u egiptu???
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #11 on: June 10, 2010, 04:40:52 pm »

Ovo ko da je Grunf smislio. Pa da i ja malo lupam. Meni ovo uopšete ne izgleda kao torpedo, interesantno bi ga bilo vidjeti sa krmene strane. Onaj dodatak naprjed je približno iste visine kao stabilizatori na krmi, znači da nikakva torpedna cijev ne dolazi u obzir. Ono na pramcu bi uveliko ometalo uprevljivost torpeda jer su površine dosta velike, na krmenom dijelu ne vidim nikakvih tragova kormila po dubini i po pravcu, da o propeleru ne govorim, krmeni stabilizatori su hidrodinamički napravljeni i nema ni traga, da bi se na njih nastavljala kormila koja dođu iza propelera. Mislim da je ova sprava posve nešto drugo, a tvorcu članka je verovatno ličilo na torpedo pa ga je tako i krstio.
Inače ni po dužini ne bi odgovaralo torpedu, ova sprava je dugačka manje od 5m .
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #12 on: June 10, 2010, 04:52:56 pm »

Nema druge - otici na lice mjesta i detaljno sve pregledati.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #13 on: June 10, 2010, 04:53:29 pm »

Sad vidim da je jet pogon, samo ne vidim ulaznih sapnica, znači ima unutra raketni motor, vrlo napredna tehnologija za 56 godinu.
Na prednjem onom ima na svakom kraku po dvije vide, pa se može zaključiti da se je ta naprava teglila po krmi broda. Mene nekako asocira na nekakvu akustičku minolovku pogotovo što na nosu izmađu onog ima sistem za utičnicu. Dozvoljavam si malo da lupetam asocijacije.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #14 on: June 10, 2010, 04:57:19 pm »

Nema druge - otici na lice mjesta i detaljno sve pregledati.
I ja mislim da je to jedino rešenje, ili da se nađe dobra duša i pošalje nam detaljne slike sa svih strana.
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.