PALUBA
April 28, 2024, 10:23:33 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: SAD: Položena kobilica prvog iz klase Ambassador III za egipatsku mornaricu  (Read 5724 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« on: June 11, 2010, 01:26:56 am »

Ambassador III za egipatsku mornaricu

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Američka tvrtka VT Halter Marine, dio tvrtke Vision Technologies Systems početkom je travnja održala svečanost polaganja kobilice prvog od četiri brza raketna napadajna broda namijenjenih egipatskoj ratnoj mornarici a naručitelj brodova je američka ratna mornarica. Procijenjena vrijednost ukupnog projekta iznosi 807 milijuna američkih dolara.

Prema najavama, dostava prvog plovila očekuje se sredinom 2012. Brzi raketni brodovi su projektirani za obavljanje zadaća obalne patrole, nadzora i interdikcija, površinskih napada te za zadaće potpore za XXI. stoljeće. Ta će plovila omogućiti sigurnost, kako egipatskih obalnih područja tako i susjednih dok se uskraćuje pristup potencijalnim neprijateljskim sredstvima.

Plovila će imati duljinu oko 62 m te će prema taktičko-tehničkim zahtjevima sadržavati višenamjenski borbeni sustav, namijenjen protuzračnoj i protubrodskoj borbi, elektroničkom borbenom djelovanju te imati aktivni i pasivni sustav protumjera. Uz 3D radar za praćenje zraka i površine s označavanjem cilja, sustav elektroničkih protumjera, sustav upravljanja paljbom uz veliku brzinu i iznimnu upravljivost uspješno će se pripojiti u tehnologiju upravljanja brodskim odrazom.

Autor: M. Ptić Grželj
Izvor: Hrvatski vojnik


* ambasadorIII.jpg (32.53 KB, 200x146 - viewed 108 times.)
« Last Edit: June 11, 2010, 01:34:14 am by leut » Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #1 on: June 11, 2010, 11:13:47 am »

Evo zamene za OSE koje su kupljene od CG.
Egipat se ocigledno odlucio da premosti period do uvodjenja ovih brodova u naoruzanje sa remontovianim CG OSA-ma
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #2 on: June 11, 2010, 12:08:01 pm »

A što to vrijedi kad će i jedna i druga klasa brodova Izraelcima biti jednako učinkovita meta ...
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #3 on: June 11, 2010, 12:56:06 pm »

Evo zamene za OSE koje su kupljene od CG.
Egipat se ocigledno odlucio da premosti period do uvodjenja ovih brodova u naoruzanje sa remontovianim CG OSA-ma

Egipat je OSE kupio od SCG, a ne od CG.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #4 on: June 11, 2010, 01:36:50 pm »

U pravu si Boro. BROM-ove su kupili od CG ?
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #5 on: June 11, 2010, 01:53:22 pm »

A što to vrijedi kad će i jedna i druga klasa brodova Izraelcima biti jednako učinkovita meta ...

Tesko da ce egipcani i izraelci u skoro vreme ratovati.  Wink
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #6 on: June 11, 2010, 02:38:32 pm »

U pravu si Boro. BROM-ove su kupili od CG ?

Ne Pvanja, i BROM (SOPL-ove i rakete) su kupili još dok je postojala DZ SCG. Posao je bio u paketu - RČ, SOPL, rakete, nešto kamiona i dodatne opreme.

Detalje zna @Lovac, ovo je samo u grubim crtama.

Inače, pregovori oko te kupoprodaje trajali su više od godinu dana, Arapi su trgovci - majstori. U jednom trenutku je neko iz Uprave za snabdevanje MO izgubio živce i rekao na sastanku (bilo nas je 15-ak, uključujući i direktora naše firme preko koje je išla prodaja) da odustajemo od prodaje. Gotovo pola sata sam se sam borio protiv te ideje, dok mi se nisu pridružili još neki od kolega - alternativa je bila nikšićka visoka peć. Srećom, uspeli smo u ubeđivanju...
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #7 on: June 14, 2010, 01:08:46 pm »

Sve je bolje od Niksica  Grin

Ovako se barem nesto uradilo i zaradilo.
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #8 on: June 14, 2010, 01:42:30 pm »

Da se vratimo na temu - ovi Ambasadori III su po mome bacanje novca kroz prozor. Ovakvi brodovi nisu nizašta. Kao patrolni brodovi - premaleni i preskupi.  Kao raketni čamci - ako dođu neprimjeteni - onda u redu, inače jih brzo protivnik potapa - pošto ovakav brod nema dovoljno opreme za efikasnu PVO zaštitu. Neznam, kolike su stelath karakteristike ovog broda. Protiv Izraela neče biti mnogo efikasni, jedini protivnik bi mogli biti Libija ili Sudan.
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #9 on: June 14, 2010, 02:38:56 pm »

... kolike su stelath karakteristike ovog broda.
Otprilike, kao i ovoga:


* DobarIzbor.jpg (233.62 KB, 1072x413 - viewed 94 times.)
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #10 on: June 15, 2010, 06:58:07 am »

... kolike su stelath karakteristike ovog broda.
Otprilike, kao i ovoga:


Još jedan odgovor u stilu Patriotovog sofisitciranog zadirkivanja na ovome forumu. Sve što kažem, on uvjek stavi neku primedbu, po mogučnosti još malo da zajebava na nacionalni osnovi. Molim moderatore, da i ovdje malo stave nogu na bremzu na ovakvo pisanje.

Pošto si ovdje stavio Svetljaka sa primedbom "pravog izbora" imajuči u glavi izbor Slovenačke mornarice, vjerovatno bi bili za Egipat u 80% slučajeva bolji izbor od Ambasadora. Ako bi još imali MTU motore, kao slovenački brod, toliko bolje. Za patrolne zadače ovaj brod bi bio 10 puta jeftiniji od klase Ambasador. 200 milijuna $ za korvetu mi se čini previše novca. Mada če Egipat ove brodove dobiti vjerovatno u okviru američke vojne pomoči i če ovih 800 milijuna $ platiti u sasvim drugom obliku a ne novcem. Što če na kraju koštati puno više.


Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #11 on: June 15, 2010, 08:18:12 am »

Još jedan odgovor u stilu Patriotovog sofisitciranog zadirkivanja na ovome forumu. Sve što kažem, on uvjek stavi neku primedbu, po mogučnosti još malo da zajebava na nacionalni osnovi. Molim moderatore, da i ovdje malo stave nogu na bremzu na ovakvo pisanje.

Pošto si ovdje stavio Svetljaka sa primedbom "pravog izbora" imajuči u glavi izbor Slovenačke mornarice, vjerovatno bi bili za Egipat u 80% slučajeva bolji izbor od Ambasadora. Ako bi još imali MTU motore, kao slovenački brod, toliko bolje. Za patrolne zadače ovaj brod bi bio 10 puta jeftiniji od klase Ambasador. 200 milijuna $ za korvetu mi se čini previše novca. Mada če Egipat ove brodove dobiti vjerovatno u okviru američke vojne pomoči i če ovih 800 milijuna $ platiti u sasvim drugom obliku a ne novcem. Što če na kraju koštati puno više.
Glede zadirkivanja, povremeno napišem i koju pametnu, ovisno o sugovorniku. Glede nacionalnog, nema smisla ni da ti odgovaram.

Zašto sam stavio Svetljaka? Zato da ti poručim da je mudrija odluka Egipćana da nabave Ambasadora, nego Slovenije da nabavi tog Svetljaka. Egipat - ma koliko vojno inferiorniji npr. Izraelu - nije od jučer. I nije odabrao Ambasadore na lutriji ili TV prodaji, već je netko promislio, uvažio neke sugestije, političk erazloge i sl. I sad se nadje netko da sve to pos.re ...

Vele da su ondašnji mudraci prije dvije tisuće godina obavezno morali neko vrijeme provesti u Egiptu, koji je za koji milenij bio mudriji od drugih djelova svijeta, uključujući i Jeruzalem ...

I pitanje. Na čemu temeljiš (sva) svoja pisanja o ratnim mornaricama? Kolika je uopće ozbiljnost osobe koja npr. preporučuje zadržavanje hrvatskih brod-brod raketa da bi njima gađali gusare i civile u Somaliji?

I poruka. Ja sam ti slabo društvo za sumnjiva prepucavanja, posebice ne ona koja zazivaš.   
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #12 on: June 15, 2010, 08:24:01 am »

Janezek, Patriot, odoste u off.

Predlažem, da ako imate potrebe da nastavite raspravu, to uradite preko PP.
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #13 on: June 15, 2010, 10:00:26 am »

Još jedan odgovor u stilu Patriotovog sofisitciranog zadirkivanja na ovome forumu. Sve što kažem, on uvjek stavi neku primedbu, po mogučnosti još malo da zajebava na nacionalni osnovi. Molim moderatore, da i ovdje malo stave nogu na bremzu na ovakvo pisanje.

Pošto si ovdje stavio Svetljaka sa primedbom "pravog izbora" imajuči u glavi izbor Slovenačke mornarice, vjerovatno bi bili za Egipat u 80% slučajeva bolji izbor od Ambasadora. Ako bi još imali MTU motore, kao slovenački brod, toliko bolje. Za patrolne zadače ovaj brod bi bio 10 puta jeftiniji od klase Ambasador. 200 milijuna $ za korvetu mi se čini previše novca. Mada če Egipat ove brodove dobiti vjerovatno u okviru američke vojne pomoči i če ovih 800 milijuna $ platiti u sasvim drugom obliku a ne novcem. Što če na kraju koštati puno više.
Glede zadirkivanja, povremeno napišem i koju pametnu, ovisno o sugovorniku. Glede nacionalnog, nema smisla ni da ti odgovaram.

Zašto sam stavio Svetljaka? Zato da ti poručim da je mudrija odluka Egipćana da nabave Ambasadora, nego Slovenije da nabavi tog Svetljaka. Egipat - ma koliko vojno inferiorniji npr. Izraelu - nije od jučer. I nije odabrao Ambasadore na lutriji ili TV prodaji, već je netko promislio, uvažio neke sugestije, političk erazloge i sl. I sad se nadje netko da sve to pos.re ...

Vele da su ondašnji mudraci prije dvije tisuće godina obavezno morali neko vrijeme provesti u Egiptu, koji je za koji milenij bio mudriji od drugih djelova svijeta, uključujući i Jeruzalem ...

I pitanje. Na čemu temeljiš (sva) svoja pisanja o ratnim mornaricama? Kolika je uopće ozbiljnost osobe koja npr. preporučuje zadržavanje hrvatskih brod-brod raketa da bi njima gađali gusare i civile u Somaliji?

I poruka. Ja sam ti slabo društvo za sumnjiva prepucavanja, posebice ne ona koja zazivaš.   

Oko moje stručnosti i hrvatskih raketa - samo sam ti dao primjer, kdje bi mogao koristiti ovakve rakete. Dali je pametno to ili isplatljivo, tu nisam govorio. Ali mi se čini, da ako več imaš rakete u naoružanju, još uvjek se barem isplati uraditi remont. Pa i zemlje poput Italije imaju protivbrodske rakete. Zašto bi po tvojoj logici i Italija trebala imati rakete, a Hrvatska ne. Pa i Italija nema pravih meta za gađanje brodova?

Oko Svetljaka za Sloveniju niko nije ni kazao, da je dobar nakup. Ali da daš posle 3000 godine iskustva odluku o kupovini Ambasadora za 200 milijuna $ i to nije baš pametno. Protiv Izraela bi za ove pare bila daleko bolja opcija kupovina 2 podmornica njemačke klase U212 - pošto je RM Izraela u toj oblasti po mome najlošija.  Klasa Ambasador nema dovoljnu PVO zaštitu, da se odbrani od napada Izraelske avijacije. A i brod nije toliko malen, da bi neprimječen mogao iskoristiti rakete Harpoon za gađanje Izraela. Ma da bi bio tu još jedan problem i to je software, koji bi na toj raketi prepoznao Izraelski brod kao prijateljski.

Klasa Ambasador bi se dobro mogla upotrebiti jedino protiv Sudana i Libije, protiv Izraela bi za mnogo manje pare bolje došli pored podmornica korvete klase Tarantul III. Rakete Sunburn bi RM Izraela pravile više glavobolje od Harpoona, a PVO odbrana Tarantula, ako ima sistem Kaštan je po mome barem u klasi broda Ambasador.

Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.