PALUBA
March 28, 2024, 07:17:01 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24   Go Down
  Print  
Author Topic: Riječno brodarstvo  (Read 260810 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 312


« Reply #225 on: May 25, 2014, 09:11:18 pm »

Речни пловни пут, наравно не прати граничну линију. За пловљење је важнији пловни пут него граница. Због тога бродови који плове Дунавом, "прелазе" из једне у другу државу без икаквих формалности, пратећи пловни пут а не границу. Колико се сећам постоји једино обавеза војних бродова да унапред најаве пролазак.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #226 on: May 25, 2014, 10:50:27 pm »

питање нема везе са разграничењем србије и хрватске, интересује ме из неког другог разлога. иначе знам да граница обично иде матицом реке, али сам видо и неке светлеће бове које вероватно означавају пловни пут.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 312


« Reply #227 on: May 26, 2014, 08:15:06 pm »

Пловни пут означавају црвене и зелене бове, ако нисам заборави. Раде ће то најбоље знати.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #228 on: May 26, 2014, 08:17:38 pm »

тако је, џумбо. црвене и зелене. сад која је на којој страни баш се и не сећам, а није ни битно за нас који нисмо бродари.
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 897



« Reply #229 on: May 26, 2014, 08:57:01 pm »

Crvena je za desnu stranu plovnog puta a zelena za levu. Na brodovima je obrnuto - zeleno svetlo sa desne a crveno sa leve (a moraju da bacaju svetlost vidljivu iz ugla 112*30'  marinero )

Taman mi dade ideju za sledeću temu, mogao bi da otkucam koju o rečnom brodarstvu.
Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 489



« Reply #230 on: May 27, 2014, 09:29:01 pm »

Imamo pomorske oznake IALA A sustava,gdje crvena strana oznacava lijevu a zelena desnu stranu(broda,plovnog puta) i IALA B,gdje je obrnuto.U IALA B sustavu su amerike,filipini,tajvan koreja i japan.ostatak civiliziranog svijeta je u IALA A sustavu.
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 897



« Reply #231 on: May 27, 2014, 10:20:12 pm »

Gazda, moram da te ispravim, evo držim knjigu ''plovidbeni propisi sa pravilima izbegavanja sudara'' iz koje sam polagao istoimeni ispit, pa kaže
Quote
Određivanje leve i desne strane: desna i leva strana plovnog puta određuju se prema toku reke sa licem i telom okrenutim niz tok reke, gledanjem nizvodno. Za kanale, jezera i široke plovne površine stranu određuje nadležni organ.

Obeležavanje plovnog puta:
Desna strana plovnog puta:
-danju crvene bove, plovci i motke cilintričnog oblika.
-noću crveno ritmički trepćuće svetlo.
Leva strana:
-danju zelene bove, plovak ili motke konusnog oblika
-noću zeleno ritmički trepćuće svetlo.

Za brod - bočna svetla označavaju jasno zeleno svetlo na desnom boku i jasno crveno na levom boku, svako od ovih svetala treba da isijava neprekidan  mlaz po celom luku horizonta od 112*30' i da bude postavljeno tako da se vidi iz pravca normalnog na pramac broda do 22*30' preko poprečne ravni boka broda.

Nigde u knjizi nisam našao da se pominje ILAL, štampana je 2008, od tada znam da se kod nas menjao zakon ali se on u većem delu odnosi na uskađivanje zvanja i ovlašćenja u rečnoj plovidbi sa EU. Obzirom da si ti pominjao pomorske oznake a ove se odnose na unutrašnju, rečnu plovidbu, nije ni čudo što su različite.
Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 489



« Reply #232 on: May 29, 2014, 08:08:39 pm »

Eto,ucimo zajedno.ja sam bio gotovo sto posto siguran da se IALA oznacavanje odnosi i na unutarnje putove.
Inace,ako imas kakvih knjiga o rijecnoj navigaciji u pdf formatu posalji,tema mi je zanimljiva a jako malo znam o njoj.
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 897



« Reply #233 on: May 29, 2014, 09:28:46 pm »

Na žalost nemam ništa od stručne literature u pdf formatu. Jedino što imam a tiče se rečnog brodarstva su daljinar i plovidbena karta reke Save. Imam i zakone i propise ali verujem da te to baš i ne zanima.
Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 489



« Reply #234 on: May 30, 2014, 06:55:44 pm »

Pogodio si,mogu i bez zakona i propisa:)
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 897



« Reply #235 on: May 30, 2014, 07:03:43 pm »

Evo ti daljinar reke Save za RS i karakteristike mostova, opet na teritoriji RS, naši izgleda ne zalaze dalje Savom.

EDIT: Dodao sam i fajl sa tipovima plovila

* daljinar-save-srbija-plovput.pdf (519.36 KB - downloaded 71 times.)
* mostovi_na_reci_savi-osnovne_karakteristike.pdf (72.38 KB - downloaded 98 times.)
* tipovi_plovila.pdf (550.4 KB - downloaded 76 times.)
« Last Edit: May 31, 2014, 03:22:18 pm by Preki » Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 897



« Reply #236 on: May 31, 2014, 03:15:20 pm »

Da ne zafali:
- Zakon o unutrašnjoj plovidbi [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
- Novi pravilnik o zvanjima i ovlašćenjima u unutrašnjoj plovidbi [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

* zakon-o-plovidbi-i-lukama-na-unutrasnjim-vodama.pdf (448.08 KB - downloaded 101 times.)
* Pravilnik o zvanjima.pdf (103.79 KB - downloaded 67 times.)
« Last Edit: May 31, 2014, 03:29:44 pm by Preki » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 312


« Reply #237 on: July 06, 2014, 04:40:10 pm »

Juče na ušću Save u Dunav.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Putnički brod "Aurelia" uplovljava u Savu da bi pristao i iskrcai turiste.



Sačinio sam i video zapis, mada nije baš najbolji.


* Image00002.jpg (526.68 KB, 1265x800 - viewed 130 times.)

* Image00003.jpg (727.67 KB, 1204x800 - viewed 136 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 312


« Reply #238 on: July 06, 2014, 04:46:18 pm »

U drugoj polovini video snimka iz  prethodnog posta vidi se jedan rečni  gurač kako isplovljava iz Savskog pristaništa. To je gurač "Karlovac", vlasništvo Jugoslovenskog rečnog brodarstva" (JRB). Evo i njegovih fotografija:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Image00004.jpg (663.57 KB, 1274x800 - viewed 160 times.)

* Image00005.jpg (664.6 KB, 1204x800 - viewed 124 times.)

* Image00006.jpg (493.58 KB, 1228x800 - viewed 111 times.)
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 897



« Reply #239 on: August 21, 2014, 12:23:18 pm »

Nisam isfrustrirani eko aktivista, ali Dunavu preti velika opasnost!

Alesandro Vino (32) koji trenutno boravi u Srbiji, napisao je otvoreno pismo državnim organima, nevladinim organizacijama i svima onima koji imaju bilo kakav uticaj na reku Dunav. Zabrinuti Italijan kaže kako za 10 godina, koliko putuje Evropom, prizor koji ga je ovde dočekao nikada pre nije doživeo.

Prizor fotografisan 14. avgusta u Kovinu u Vojvodini predstavlja smeće u Dunavu.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Smeće na Dunavu
„Da, čisto smeće“, potvrđuje Alesandro.

„Poslednjih 10 godina putujem Evropom, od Skandinavije preko Centralne i Južne Evrope. Prizori poput ovog sa slike nisu toliko česti, ali da budem iskren, to nikada pre nisam doživeo. Podigao bih malo svest o tome ovde u Srbiji. Ne govorim ovde nikakvom sumnjivom preduzeću koje ispušta ilegalni otpad u reku, u pitanju je prosečna osoba, kojoj nedostaje to da voli svoje okruženje i vodi računa o njemu.

Nema potrebe naglašavati da je Dunav jedna od najvažnijih reka na našem kontinentu. Kažem našem, jer spaja i države koje nisu u EU.

Nisam ekološki aktivista. Nisam isfrustriran pa se ovde žalim. Jednostavno sam zabrinut slepilom naroda, političara, i mnogih drugih koji inače mogu mnogo toga da urade kako bi pomogli. Ovo je slika jedne zemlje. Godina je 2014. i toliko pričamo o održavanju. Po mom mišljenju, sve je to više posao nego poziv na realnu akciju. Jutros sam proveo čisteći mali deo (10 metara) Dunava, u gumenim čizmama, sa rukavicama, i sve što sam pokupio spakovao sam u velike kese za đubre. Niko mi nije rekao da to radim, niko mi nije naredio, sem pojma o održavanju u sopstvenoj ljubavi prema prirodi. Nisam odrastao u posebno prirodnom, ekološkom okruženju, šta više odrastao sam u prilično zagađenoj, urbanoj sredini, ali opet znam koji je ovo rizik u smislu flore, faune i privrede.

Mnogi turisti dolaze u posetu Srbiji svakog dana, koji su oduševljeni time koliki potencijal ova zemlje ima. Ipak, sa druge strane, groze se nečistoćom Dunava. To čujem i sam po Evropi, a i dalje.

Verujem da je ovo svačija obaveza, ne treba se samo horski žaliti na to kako političari ništa ne rade, pošto nisu oni sami išli okolo i bacali plastične flaše, štapiće od lizalica i špriceve u vodu.

Voleo bih da razumem politiku zemlje po čitavom ovom pitanju, kako Srbija planira da se bori protiv zagađivanja i da li postoji neki dugoročni plan i šta bi eventualno uspelo da podigne svest o ovome što se događa. Kao što rekoh, ovo je svačija odgovornost, tako da ako primite ovo pismo u prilici ste da uradite dobro delo. Čuvati prljavštinu pod tepihom nije rešenje, priložena slika nije lep prizor Dunava za vreme zalaska sunca, ali kao takva urezaće se u pamćenje.

Ponovo bih naglasio da je ovo prešlo sve granice. Utiče na ekonomiju, kao na primer ribolov, utiče na turizam, i sve vrste koje žive u i pored Dunava. Vlada bi trebalo da lansira kampanju kako bi se ovaj problem rešio. Što više ljudi bude učestvivalo sve će biti gotovi brže, lakše, i bolje.

Verujem da će ovo pismo stići u dobre ruke, ruke građana koji brinu o nečemu kao što je ovo“, napisao je Alesandro Vino uz srdačan pozdrav.

Izvor: www.nationalgeographic.rs


* na-vodi_dunav.jpeg (187.72 KB, 600x450 - viewed 183 times.)
Logged
Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.