Jahta Dragor

(1/16) > >>

ML:
Jahta sagrađena u Regesburgu 1928godine po narudžbini kraljice Marije, kao vjenčani poklon, po zahtjevu dvora obojena u bijelo i dobila ime Dragor. Pripadala je dinastiji Karađorđevića.
Izgradnja je stajala milion i pol zlatnih maraka.
Uključena je iste godine u flotu Kraljevske mornarice(vodi se na svim flotnim listama)
Zarobljena 1941 služila u NDH, Bugarskoj i od 1943 Njemcima.
1946 vračen u Jugoslaviju renoviran dobio ime Krajina i nalazi se u sastavu Komande Garde. Tito je Krajinu koristio za državničke potrebe.
2007 godine izgorjela u požaru, pri snimanju filma.
Vjerovatno, nažalost neče nikad biti obnovljena.

Slike jahte koja čeka prenovu. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Posle požara [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Rade:
Jedno vreme je bila ideja da Krajina postane prodajni objekat "Zlatare Majdanpek", na vezu kod hotela "Jugoslavija" - medjutim, ideja se izjalovila. Bio sam na njoj jednom prilikom kao pitomac, moglo se samo zamisliti kako je izgledala kada je bila u punom sjaju...

ZastavnikDjemo:
Ja sam bio na njoj kada je bila u punom sjaju, i mogu da kazem da je unutrasnjost bila veoma raskosna. Dugo je vremena proslo, pa se ne secam vise detalja, ali se secam da je na krmi, u nadgradju, bila trpezarija, a postojala je i jedna veca kabina sa bracnim krevetom i kupatilom, kao i nekoliko manjih kabina sa krevetima na sprat. U centralnom delu, postojalo je ornamentisano stepeniste za potpalublje, a brod je nosio grb SFRJ. Steta sto je doziveo ovakvu sudbinu, mogao je da postane prvorazredna turisticka atrakcija.

galeb:
Quote from: ZastavnikDjemo on June 13, 2010, 06:04:24 pm

Steta sto je doziveo ovakvu sudbinu, mogao je da postane prvorazredna turisticka atrakcija.


Nema sreće na ovim prostorima sa takvim stvarima. Il nema para il nema interesa il pre svega možda nema pameti.

  Kod nas se govorilo pre par godina, da bi se neka velika P (821 ili 831) postavila kao muzejski eksponat na otvorenom. Moguća lokacija je bila uz skladište soli u Portorožu. Svi 3 gradonačelniki obalnih gradova su navodno izjavili, da se ovo ne uklapa u turističku sredinu (?!). Koliko bi onih bilo, koji bi htjeli da udje u jednu takvu P, a ljeti ovde je krcato turista :zid

ZastavnikDjemo:
Quote from: galeb on June 15, 2010, 08:53:48 am

Quote from: ZastavnikDjemo on June 13, 2010, 06:04:24 pm

Steta sto je doziveo ovakvu sudbinu, mogao je da postane prvorazredna turisticka atrakcija.


Nema sreće na ovim prostorima sa takvim stvarima. Il nema para il nema interesa il pre svega možda nema pameti.

  Kod nas se govorilo pre par godina, da bi se neka velika P (821 ili 831) postavila kao muzejski eksponat na otvorenom. Moguća lokacija je bila uz skladište soli u Portorožu. Svi 3 gradonačelniki obalnih gradova su navodno izjavili, da se ovo ne uklapa u turističku sredinu (?!). Koliko bi onih bilo, koji bi htjeli da udje u jednu takvu P, a ljeti ovde je krcato turista :zid

To me iskreno čudi, jer Slovenija je tradicionalno najmanje destruktivna prema svom istorijskom nasleđu, iako je šteta što barem jedna podmornica nije izložena, jer, pošto sam video muzej u Pivki, siguran sam da bi bila pretvorena u prvorazredni muzej. Obišao sam danas bivšeg "Dragora", nema šanse da više ikada zaplovi. Originalna parna mašina i točkovi sa lopaticama, koji su sami po sebi od ogromne istorijske vrednosti, su prodati kao sekundarna sirovina, nešto malo nameštaja su razgrabili antikvari, ostao je go trup, u koji prodire voda. Stvarno bih voleo da popričam sa "genijem" koji je kupio "Dragora"! :zid

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page