PALUBA
May 23, 2024, 05:09:48 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: U-9  (Read 9155 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #15 on: August 17, 2015, 06:08:41 pm »

Zaista lijep,interesantan i zanimljiv topik.Tekst i fotke također.Vidi se prednost kretanja pod vodom a i sposobnost ljudi za torpedni napad pošto je on u to vrijeme zavisio od vještine ljudi.

U tekstu se navodi da je U 9 bila prva čija je posada napunila TC pod vodom.Bilo bi intersantno znati o čemu se radi?Da se ne misli o krcanju torpeda ili ubacivanju već ukrcanih torpeda jer mi je čudno da je to naglašeno "pod vodom"?

Poz.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #16 on: August 17, 2015, 10:40:57 pm »

U tekstu se navodi da je U 9 bila prva čija je posada napunila TC pod vodom.Bilo bi intersantno znati o čemu se radi?Da se ne misli o krcanju torpeda ili ubacivanju već ukrcanih torpeda jer mi je čudno da je to naglašeno "pod vodom"?

Poz.

Radi se o ponovnom punjenju torpednih cevi, ukrcanim torpedima, dok je podmornica u zaronjenom stanju.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #17 on: August 18, 2015, 07:14:33 am »

  Podmornica U-9 je bila iz prve serije podmornica građenih za nemačku carsku mornaricu,ta serija je bila poznata i kao PODMORNICE SA BENZINSKIM MOTOROM.Naručena je 15.07.1908,porinuta je 22.02.1910,a dovršena 18.04.1910.Građena je u brodogradilištu Kaiserliche Werft Danzig kao gradnja 4.Njena posada je 16.07.1914 napunila torpedne cevi dok je bila zaronjena i tako postala prva podmornica na svetu kojoj je to uspelo.


Bojevi komplet:6 torpeda i 300 granata 105 mm

  

Hvala @MOTORISTA!

Možda je tekst malo nespretno sročen i zbog prevoda.Ovdje se izgleda radi o potenciranju sistema gradnje same P,jer je omogućavao ubacivanje torpeda i iz same P.Normalno da je to omogućavalo i punjenje TC pod vodom što je za P tada bila možda novost,ali je to bilo moguće i na površini,pa neznam kolika je tu zasluga posade a koliko do brodograditelja.
Neznam kolikoje bitno,ali broj torpeda je naveden 6 u bojevom kompletu što mi unosi zabunu jer je toliko imala i TC.Znači nema rezervnih a ako su se mogle puniti iz same P znači da je i bojevi komplet mogao biti veći.Da Vas ne omjetam dalje u radu nije sve to što ja vidim ni bitno.

Poz.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #18 on: August 18, 2015, 07:31:59 am »

Neznam kolikoje bitno,ali broj torpeda je naveden 6 u bojevom kompletu što mi unosi zabunu jer je toliko imala i TC.Znači nema rezervnih a ako su se mogle puniti iz same P znači da je i bojevi komplet mogao biti veći.

Podmornica je imala 4 torpedne cevi, dve na pramcu i dve na krmi.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #19 on: August 18, 2015, 07:51:30 am »

Hvala @MOTORISTA!

Greška je vjerojatno do mene jer slabije vidim.Na presjeku pramčanog dijela vide se 4 torpeda pa sam mislio da na pramcu ima i toliko TC.Neznam da li sam u pravu ali onda je u bojevom kompletu trebalo navesti 4+2 torpeda.
Da Vas ne omjetam dalje preuzimam greške na sebe jer mislim da je topik dobar i da ga samo "odvlačim" u nepotrebnu stranu.

Poz.
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.024 seconds with 23 queries.