PALUBA
March 28, 2024, 08:59:01 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 46   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojna policija  (Read 430046 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #90 on: January 14, 2011, 08:39:08 am »

E hvala Dzumba, mnogo lepse objasnjeno od mene (a i tacnije naravno).
Logged
petrikonja
mornar
*
Offline Offline

Posts: 36


« Reply #91 on: January 16, 2011, 01:25:36 pm »

Pozdrav za sve:) evo nesto sam "ceprko" po netu i naleteo sam na ovu sliku Smiley


* 1.jpg (441.23 KB, 800x533 - viewed 192 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #92 on: January 21, 2011, 11:34:54 pm »

Za malo starije generacije, da se sete kako je to nekada bilo Smiley

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* opasac sa uprtacima vojne policije jna.jpg (10.86 KB, 425x293 - viewed 1146 times.)
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #93 on: January 23, 2011, 03:35:13 pm »

Po predlogu brokera, evo ove fotke i ovde.
Radi se verovatno o pripadnicima samostalnog voda vojne policije na nekom aerodromu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* G-2.jpg (55.21 KB, 604x453 - viewed 449 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #94 on: January 23, 2011, 05:11:46 pm »

Ima Broker oko za beli opasač.. Wink
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 318


« Reply #95 on: January 24, 2011, 08:18:50 am »

Ова слика је од пре 1976. године. До тада су војници у РВ и ПВО лети носили СМБ униформе, а старешине имале беле навлаке за шапку.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 318


« Reply #96 on: January 29, 2011, 02:09:51 pm »

Давно сам обећао да ћу поставити податке о броју и распореду јединица војне полиције ЈНА. Испод је шема која приказује организацију мирнодопских јединица војне полиције средином 1991. године, дакле задње године формалног постојања ЈНА.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Дакле, овако:

- 4  бВП "А" класификације у саставу "заштитних моторизованих пукова" војних области;
- 2  бВП "А" у саставу Гардијске моторизоване бригаде (један је у ствари био за обуку);
- 10 бВП "А" класификације у саставу корпуса;
- један наставани бВП у саству 975.ВНЦ /РВ и ПВО;
- 8  бВП "Р" класификације (са једном четом "А" класификације);
- 13 чета ВП "А" класификације у бригадама, војнопоморским секторима и Команди РВ и ПВО (чете у бригадама су биле мање од чета у ВПС и КРВ и ПВО);
- 24 вода ВП "А" класификације (махом у јединицама РВ и ПВО; два вода - један у ВТИ, један у БОШЦ - нису приказани у шеми);
- 4 одељења војне полиције (два у РВ и ПВО и два која нису приказана у шеми - оба у саставу војног правосуђа - одељење ВП Истражног затвора у Београду и одељење ВП војног затвора у Нишу где су казну издржавале старешине осуђене за мање временске казне).

 Формацијско бројно стање војне полиције, без официра и подофицира војне полиције на дужностима у управним органима (Управа безбедности, одељења и одсеци безбедности, наставника у БОШЦ) је било:

- официра 311
- млађих официра 615;
- питомаца ШРО 49;
- војника и десетара 7532
- Укупно: 8507 људи





* IMG_0001crrz.jpg (157.84 KB, 768x922 - viewed 706 times.)
« Last Edit: January 29, 2011, 02:26:12 pm by dzumba » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 318


« Reply #97 on: January 29, 2011, 02:25:11 pm »

Приказани број јединица војне полиције на први поглед делује импресивно у смислу броја јединица, па и људи. Ипак, треба знати да је војна полиција била попуњавана као и сва остала војска, дакле регрутацијом тако да је практично 50% војника било некој фази обучавања (обука је трајала 6 месеци),а око 2% у почетној фази обуке када је практично неупотребљива.

Приказана структура је резултат преформације неких "Р" (односно "Б") јединица (батаљона ВП) у "А" јединице, изведеној током 1990. и почетком 1991. године када су у "А" класификацију преведни: 9.бВП, 10.бВП, 13.бВП, 31.бВП, 32.бВП, 5.бВП, 17.бВП.

С обзиром на број, очигледно је да су јединице биле мале, посебно у поређењу са пешадијским батаљонима и четама. Највећи батаљони су били у саставу заштитних моторизованих пукова и Гарде и бројали су око 450 људи по мирнодопској формацији.

Треба нагласити да је, у односу на остале јединице мирнодопска попуњеност јединица ВП била доста добра и кретала се од 60 - 110%. Најбоља попуна је била у 52.бВП, а затим у војишним батаљонима, а најслабија у јединицама РВ и ПВО јер је практично половина војника била у наставном батаљону ВП у 975.ВНЦ. Једино је РВ и ПВО централизовано обучавало војнике, док су сви остали обуку регрута спроводили у самим јединицама.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #98 on: January 29, 2011, 03:07:19 pm »

Uh, ja sam zaboravio svoju jedinicu, mislim na broj.
Znam da sam u grupi RV i PVO, mislim 3 ili 5 Ko RV i PVO ali nema šanse da se setim.
Može pomoć Džumba.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #99 on: January 29, 2011, 03:41:07 pm »

3 Korpus RV i PVO. komanda je bila u Nis-u. E sada koji bataljon ili ceta, to bolje zna Dzumba.
Petti korpus je misli pokrivao pettu armislu oblast.
Ja sam bio u samostalnom vodu vojne policije, a mislim da mi nismo imali brojcanu oznaku.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #100 on: January 29, 2011, 04:04:23 pm »

Može biti, čim se toga uopšte ne sećam.

Baš kao što reče, znaće to Džumba najbolje.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 318


« Reply #101 on: January 29, 2011, 08:31:47 pm »

Јединице војне полиције у РВ и ПВО нису имале формацијске бројеве, осим 99.чВП Команде РВ и ПВО (требали су бити батаљон али остала чета са самосталном формацијом).

Брокер је био у Подгорици. То је био вод војне полиције 423. ваздухопловне базе (скраћеница 423.вб). Трпе је био у Нишу, ако се не варам, а то је био вод војне полиције 161.вб. Дакле обојица су била у 3.Ко РВ и ПВО.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #102 on: January 29, 2011, 08:37:33 pm »

Hvala Džumba.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 318


« Reply #103 on: January 30, 2011, 10:01:05 pm »

На питање каква је била формација конкретних јединица војне полиције  тешко је одговорити без увида у књиге формација сваке јединице. У ЈНА практично није било две јединице са истоветном формацијом. Тако је било и са јединицама војне полиције, пре свега онима "А" класификације. Са друге стране јединице ВП "Р" класификације исте врсте биле су углавном биле идентичне (на пример, чете ВП "Р" у бригадама, раније дивизијама).

Организација војне полиције почивала је на неким принципима који су произилазили из њихове намене. Зато је, без обзира на разлике, структура свих јединица била практично иста.

Ево једног општег модела организације јединица војне полиције.

  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Дакле, свака "самостална"  јединица ВП се састојала из:
- дела за командовање ;
- опште војне полиције (полиција опште намене или полиција поретка),
- саобраћајне војне полиције и
- дела за позадину (логистику).

Наравно, на нивоу "самосталног" вода неки елементи, као што су командовање и логистика су били рудиментарни - само командир и један везиста, када је у питању командовање, а логистику је имао у виду "ћате" или чак ни то није имао по формацији.

Са друге стране, "самостални" батаљони ВП су имали доста бројну команду, одељење везе са потребним возилима везе (ипак у целини само по ратној формацији, у миру само референта везе у команди), 2-4 чете ВП, саобраћајну чету ВП и позадински вод. Позадински вод су у миру својевремено имали 282.бВП, али је и њему расформиран 1978. године (смањење војске). Касније, тај вод је имао развијен и у миру само 52.бВП Приштинског корпуса. Остали су у команди батаљона обично имали само помоћника команданта за позадину (логистику) са евентуално једним или два референта (зависно од периода у ком се сагледавају формације јер се то повећавало или смањивало)

Наменски, противтерористички део (вод или чету) имали су само батаљони.


* IMG_0002rz.jpg (249.17 KB, 1973x1112 - viewed 448 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 318


« Reply #104 on: February 02, 2011, 09:34:57 pm »

Већ сам објаснио како је функционисало руковођење војном полицијом. Кратко ћу да поновим. Било је условно, врло условно речено "двојно",а строго стручно речено комбиновано (линијско и функционално): по функционалној (стручној) линији - преко органа безбедности и то за послове сузбијања криминалитета или подршке органима безбедности и директном командном линијом - од команданта коме је јединица војне полиције била потчињена. Само је тај командант могао да изда задатак за употребу - покрет целе јединице. Генерално тако функционише руковођење (или би требало) свим родовским јединицама (артиљерија, АБХО, инжењерија и др.).

Ево упрошћеног шематског приказа руковођења војном полицијом:

  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG_0003crrz.jpg (135.21 KB, 900x1028 - viewed 451 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 46   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.