PALUBA
April 28, 2024, 12:59:57 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojni objekti na Prevlaci - danas  (Read 65322 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Pero.du
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 282


« Reply #135 on: March 10, 2017, 02:52:15 pm »

Vitaljina. Vidim novi dobar put. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

S obzirom da sam po prirodi radoznao, ja sam odmah pokupio brata, otišao i našao ove tunele. samo ne znam da li da slike stavim ovdje ili pod neku drugu temu jer ne znam da li su oni povezani s temom Prevlake
Logged
Pero.du
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 282


« Reply #136 on: March 10, 2017, 02:56:10 pm »

Prevlaka


* 15.jpg (1048.09 KB, 1080x1440 - viewed 76 times.)
Logged
Pero.du
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 282


« Reply #137 on: March 10, 2017, 02:56:50 pm »

Prevlaka


* 16.jpg (963.95 KB, 1080x1440 - viewed 83 times.)
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #138 on: March 10, 2017, 04:50:23 pm »

Prevlaka je doslovno zenskog roda Grin
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #139 on: March 10, 2017, 05:49:03 pm »

Prosta skica i detaljnija skica većeg položaja na Moluntu. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Prema ovoj skici (loše se vidi), koliki je razmak između ova dva položaja na Moluntu?

poz.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #140 on: March 10, 2017, 08:53:44 pm »


Da li su sva ta opitovanja smetala mjestanima i turistima u blizini. Otprilike se u HN to moglo cuti i vidjeti?

Ma jok!

Pucalo se isključivo sa Prevlake, prema otvorenom moru.
Jedino, za vreme opitovanja ograničavala se plovidba u određenom sektoru.

Koliko smo samo dana proveli na moru osiguravajuci zonu gadjanja.  pravilo marinero
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #141 on: March 10, 2017, 09:32:54 pm »

Boga mi bilo je žestokih gađanja.

Napr. ispitivanje izdržljivosti cevi topa 130 mm je bilo jedno od najžešćih. Top puca praktično ceo dan sa razmakom između 2 pucnja od (možda) minut - dva. Posle određenog broja granata ekipa pristupa topu i meri parametre cevi, pa udri dalje istim tempom, dok se ne utvrdi da cev više ne zadovoljava.

Ovakvo opitovanje mogu shvatitit samo oni koji su osetli detonaciju i vazdušni udar kada se gađa tim topom. Kada si blizu topa (bliže od 200 m) zatrese ti se cela utroba. Zamislite kada se tako nešto događa ceo dan.

Objekti raketne baze (gde sam radio) nalazili su se oko 300 m vazdušne linije od platforme TOC, odakle se najčešće gađalo.

Najinteresantnije je bilo gađanje sa S-2M. Naime, iz svake proizvedene serije raketa je dolazilo određeni broj komada na opitovanje. Gađala se raketa maljutka, opremljena traserom.
Jedan od veterana gađača je bio malešni (visine oko 160 cm, i 50 kg sa ambalažom) slovak iz Kovačice, Jano Knjazovic. Ispalio je nebrojeno raketa S-2M, sve dok se nije desila nesreća: raketni motor je pripalio ranije (na oko 2 - 3 m) od lansirne cevi, pa je nesretnog Jana odbacilo par metara i spržilo pošteno. Sva sreća prošao je sa blažim posledicama, ali posle tog nemilog događaja više nije gađao.

Kada je orkan prototipno ispitivan, kod ispaljivanja prvih nekoliko raketa iseljavala se cela kasarna na bezbednu udaljenost.
Sećam se, tada se desila jedna gadna nesreća, sa smrtnim ishodom.
Prilikom starta nije pripalio raketni motor. Tehničari iz Krušika su prišli raketi (nije bila u cevi već na lansirnoj šini), i jedan (veoma nepažljivo i nestručno) ommetrom je hteo ispitati strujni krug starta. Napon instrumenta je aktivirao motor rakete i ona je poletela. Pri tome mlaz iz motora je potpuno probio grudi i otkinuo glavu nesretnom tehničaru.

Izvinite za OT - ovo je bila samo dopuna slikama.
Logged
Pero.du
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 282


« Reply #142 on: March 10, 2017, 11:29:05 pm »

Boga mi bilo je žestokih gađanja.

Napr. ispitivanje izdržljivosti cevi topa 130 mm je bilo jedno od najžešćih. Top puca praktično ceo dan sa razmakom između 2 pucnja od (možda) minut - dva. Posle određenog broja granata ekipa pristupa topu i meri parametre cevi, pa udri dalje istim tempom, dok se ne utvrdi da cev više ne zadovoljava.

Ovakvo opitovanje mogu shvatitit samo oni koji su osetli detonaciju i vazdušni udar kada se gađa tim topom. Kada si blizu topa (bliže od 200 m) zatrese ti se cela utroba. Zamislite kada se tako nešto događa ceo dan.

Objekti raketne baze (gde sam radio) nalazili su se oko 300 m vazdušne linije od platforme TOC, odakle se najčešće gađalo.

Najinteresantnije je bilo gađanje sa S-2M. Naime, iz svake proizvedene serije raketa je dolazilo određeni broj komada na opitovanje. Gađala se raketa maljutka, opremljena traserom.
Jedan od veterana gađača je bio malešni (visine oko 160 cm, i 50 kg sa ambalažom) slovak iz Kovačice, Jano Knjazovic. Ispalio je nebrojeno raketa S-2M, sve dok se nije desila nesreća: raketni motor je pripalio ranije (na oko 2 - 3 m) od lansirne cevi, pa je nesretnog Jana odbacilo par metara i spržilo pošteno. Sva sreća prošao je sa blažim posledicama, ali posle tog nemilog događaja više nije gađao.

Kada je orkan prototipno ispitivan, kod ispaljivanja prvih nekoliko raketa iseljavala se cela kasarna na bezbednu udaljenost.
Sećam se, tada se desila jedna gadna nesreća, sa smrtnim ishodom.
Prilikom starta nije pripalio raketni motor. Tehničari iz Krušika su prišli raketi (nije bila u cevi već na lansirnoj šini), i jedan (veoma nepažljivo i nestručno) ommetrom je hteo ispitati strujni krug starta. Napon instrumenta je aktivirao motor rakete i ona je poletela. Pri tome mlaz iz motora je potpuno probio grudi i otkinuo glavu nesretnom tehničaru.

Izvinite za OT - ovo je bila samo dopuna slikama.

Je li to mozda bilo kad su nastala ova ostecenja?


* IMAG3662~01.jpg (159.49 KB, 768x1024 - viewed 102 times.)
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #143 on: March 11, 2017, 09:39:27 am »

Lovac, htio bi reći, da po mome ne treba se izvinjavati za ovo što si napisao kao OT. Prije da mi tebi zahvalimo. Naime, sećam se kako je i Istria052 u početku njegovog pisanja na P rekao, kako ima dosta slika i tehničkih info ali malo priča, iskustva (tako nekako). U tom smislu ja se uvijek radujem priča o dogadjajima. Čitao sam s veseljem Istrijine priče o "nuli". Mada u tvom postu na žalost su i tragične vjesti ali ono što hoću da kažem, uvijek je zanimivljivo saznati šta i kako se dogadjalo u vezi tehnike i njene upotrebe. Slično je zanimivo čitati poste od Vlade kod M-84. Pa ne bih ja tome dodao oznaku OT ako se veže na temu.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #144 on: March 11, 2017, 01:02:35 pm »


Je li to mozda bilo kad su nastala ova ostecenja?

Baš sam u svom jučeranjem postu hteo napisati da je jednom prilikom (prvo gađanje topom 130 mm) došlo do masovnog pucanja prozorskih stakala u kasarni. Naime tada je top bio smešten u centralni deo, među zgradama - na platformu unutar TOC, pa se otud pucalo. Kasnije su pucanja nastavljena sa platforme kod spomenika (od centralnog dela kasarne prema Oštrom), a i poučeni iskustvom, prozori su držani otvoreni.

I još nešto za Jana, gađača strelom: do nemilog događaja, on je nosio debele brčine (veće od Staljina). Prilikom nezgode sa ranije pripaljenim motorom S-2M, oči su mu bile zaštićene naočarima, kosa zaštitnom kožnom kapom, pa je to prošlo bez ozleda i oštećenja, ali vatreni mlaz mu je spržio cele brkove, kao da ih je propisno obrijao. Kasnije ih više nije nikada pustio.
« Last Edit: March 11, 2017, 01:11:42 pm by lovac » Logged
Pero.du
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 282


« Reply #145 on: March 13, 2017, 01:54:18 pm »

Spomenik na Prevlaci


* IMAG3810.jpg (1515.94 KB, 1800x2400 - viewed 68 times.)
Logged
Pero.du
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 282


« Reply #146 on: March 13, 2017, 01:55:32 pm »

Spomenik na Prevlaci


* IMAG3811.jpg (1667.87 KB, 1800x2400 - viewed 69 times.)
Logged
Pero.du
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 282


« Reply #147 on: March 13, 2017, 01:56:08 pm »

Spomenik na Prevlaci


* IMAG3813.jpg (1560.81 KB, 1800x2400 - viewed 61 times.)
Logged
Pero.du
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 282


« Reply #148 on: March 13, 2017, 01:56:59 pm »

Spomenik na Prevlaci - spomen ploča


* IMAG3814.jpg (1837.41 KB, 2400x1800 - viewed 84 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #149 on: March 13, 2017, 03:05:45 pm »

Pero, svaka čast - obišao si Prevlaku uzduž i popreko i sve to veoma lepo prezentovao fotografijama.

Možda bi mogli jednog dana da se nađemo na Prevlaci i da zajedno obiđemo sve: ja kao nekadašnji ti kao sadašnji ljubitelj Prevlake.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.