PALUBA
April 27, 2024, 11:00:47 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13   Go Down
  Print  
Author Topic: Gardijska oklopno mehanizirana brigada (GOMBR) HKoV  (Read 85513 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #30 on: September 28, 2011, 08:14:14 pm »

Siguran sam da i Slovenija radi nesto slicno.

Duje pribavio eskluzivu za Palubu. Wink
Gađanje sa sistemom Spike u Slovenskoj Vojski.


Što se tiče simulatora za Maljutku, imao čast, da se poigram sa njim. Od 12 pokušaja, jedanput pogodio u kupolu, i to je bila više sreča. Situacija najlakša, cilj na znanoj daljuni 1 km, bez vetra, cilj mirovao, bočno. Vizualno bilo C/B tehnika, raketa bela točka, cilj pravokutnik. Ali se osetio let rakete i njena oscilacija oko uzdužbne ose, u smeri sata. Največa finta je, da raketa leti konstantnom brzinom, i da se zna, koliko vremena treba do cilja. Raketu se vodi iznad cilja, itek par sekunda pre udara spušta se na cilj. Ako se vodi direktno na cilj, zakači tlo ispred.

LPB
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #31 on: September 28, 2011, 08:52:00 pm »

Знам да је у ЈНА било доста тренажера и да су оператери пуно вежбали на њима. Није се много гађало бојевим ракетама. Једном годишње. Биле су скупе па су углавном гађали професионални војници, односно подофицир који су били командири одељења (самоходног оруђа) и тек понеки војник. Преносне варијанте су биле у пешадији (пешадијски батаљон је имао вод Маљутики). Знао сам тај податак колико је је оператер мора имати опаљења на тренажеру. Међутим, двано било заборавио сам. У сваком случају пар хиљада, са високим процентом поготка да би могао да гађа бојевом ракетом. Слично овоме што се наводи у вести о гађању припадника ХВ.

Током школовања у ВЈ, приликом посети артиљеријској јединици у Руми, покушао сам, први и једини пут да водим ракету на тренажеру. Мислио сам да је лако. После пар стотина метара "лета" забио сам је у земљу. Узрок, управо ово што каже Божо. Међутим, треба знати, односно имати осећај на џојстику, колико и када је подићи и посебно када је спустити. Сећам се да је обука почињала неким игрицама како би оператери стекли осећај колико се помера џојстик и колико то померање прави отклон на екрану.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #32 on: September 28, 2011, 08:58:19 pm »

Možda još ta dodatak, da je Maljutka vrlo "lena" prilikom vođenja. Daleko od tog, da bi bila manevrirna ili da bi se izvodilo akrobacije. Zaboravio sam, kolika je max brzina cilja do koje se još može praviti korekturu, ali po grubom osečaju je oko 50-60 km/h. Za fagot je mislim da oko 80-90 km/h.

LPB
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #33 on: September 28, 2011, 09:01:19 pm »

A da otvorite temu  Wink
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #34 on: September 28, 2011, 09:01:50 pm »

Bozo, Dzumba ovo me interesiralo, Smiley Dali bi neko mogao da spodeli iskustva u BiH recimo? I kako se trening resavao sa FAGOT-ima? Njih je bar JNA, VJ ili VS sigurno imala.
Trpe mislim (ali samo mislim) da je MOMO PT 61 u jedan post pomenuo da su mu rekli da rakete na BMP-2 su KONKURS. I jas sam mislio da su FAGOT dok nisam procitao taj post. Hocu da ga nadjem ali ne mogu, ako uopste i postoi, ako ja opet nesto nisam pomesao. Danas me memorija nesto posebno izdaje...
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #35 on: September 28, 2011, 09:08:57 pm »

A da otvorite temu  Wink

Premalo znanja (bar kod mene), ja sva iskustva opisao u dva posta. Nažalost.

LPB
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #36 on: September 28, 2011, 09:14:01 pm »

A da otvorite temu  Wink

Premalo znanja (bar kod mene), ja sva iskustva opisao u dva posta. Nažalost.

LPB

Koliko-toliko Bozo, vise nego sto ja imam u svakom slucaju Smiley
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #37 on: October 03, 2011, 01:43:50 pm »

Još dvije slike sa gađanja i par riječi o simulatoru. Izvor: Hrvatski vojnik

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

CROTREND M1

CROTREND M1 je simulator hrvatske proizvodnje namijenjem osposobljavanju i održavanju potrebnog stupnja obučenosti operatora u ručnom vođenju protuoklopnih raketa Maljutka. Simulator omogućava potpunu i odgovarajuću simulaciju stvarnih uvjeta gađanja u učioničkim uvjetima bez stvarnog utroška raketa i time bez posebnih troškova.

Fotorealistična slika terena u kombinaciji s 3D mapom terena daje veoma uvjerljiv prikaz stvarne scene. Tome također treba pridodati simuliranu zvučnu kulisu, sastavljenu od zvuka raketnog motora, udara rakete u cilj, zvukova stvarnog bojnog polja, kao i potpuno vjerno kretanje trasera rakete u vidnom polju operatera. Simulator omogućuje velik broj različitih putanja i brzina cilja, te određen skup početnih uvjeta lansiranja rakete kao i zadavanje različitih atmosferskih uvjeta na odabranoj sceni (vidljivost, vjetar, temperatura). Na taj način je u obuci postignuta velika približnost stvarnim uvjetima protuoklopne borbe.

U svrhu raščlambe moguće je svaki pojedinačni proces vođenja na simulatoru naknadno analizirati grafičkim prikazom putanje rakete i cilja, a cjelokupni rezultati obuke mogu se memorirati i stalno su na raspolaganju za naknadne obrade i analize.


* gombr_22092011_v.jpg (63.73 KB, 600x411 - viewed 303 times.)

* JKP_0671.jpg (70.66 KB, 600x399 - viewed 338 times.)
Logged
someone9871
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 91


« Reply #38 on: October 03, 2011, 03:06:14 pm »

CROTREND M1 je za maljutku, a za što je trenažer CROTREND M2?
Logged
someone9871
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 91


« Reply #39 on: October 05, 2011, 05:45:43 pm »

Bozo, Dzumba ovo me interesiralo, Smiley Dali bi neko mogao da spodeli iskustva u BiH recimo? I kako se trening resavao sa FAGOT-ima? Njih je bar JNA, VJ ili VS sigurno imala.
Trpe mislim (ali samo mislim) da je MOMO PT 61 u jedan post pomenuo da su mu rekli da rakete na BMP-2 su KONKURS. I jas sam mislio da su FAGOT dok nisam procitao taj post. Hocu da ga nadjem ali ne mogu, ako uopste i postoi, ako ja opet nesto nisam pomesao. Danas me memorija nesto posebno izdaje...

Ne znam za FAGOT u JNA, ali u HVu očito postoji simulator -> http://www.aalan.hr/Product-Catalogue/tabid/3622/articleType/ArticleView/articleId/11597/Simulator-for-AT-missile-system-FAGOT-KONKURS.aspx
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #40 on: October 05, 2011, 07:29:46 pm »

Mislim da je u JNA postojao takav simulator.

Dokument iz 25.07.1994. Pomenut je CroTrend i trenažer za Fagot. Da je bio to CroTrend2 bilo bi napisano. I u SV je bila ta starija (ruska?) varianta trenažera, ako me sečanje ne vara.

link
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #41 on: October 24, 2011, 06:52:52 am »

Simulator fagot, fotografije ekskluzivno za forum "Paluba"


* DSC03510.jpg (72.93 KB, 640x360 - viewed 85 times.)

* DSC03509.jpg (57.54 KB, 360x640 - viewed 101 times.)

* DSC03508.jpg (73.94 KB, 640x360 - viewed 78 times.)

* DSC03505.jpg (89.88 KB, 360x640 - viewed 88 times.)

* DSC03507.jpg (124.72 KB, 640x360 - viewed 97 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #42 on: October 25, 2011, 01:30:26 pm »

četvrtak, 20. Listopad 2011.

Vježba "Trag" Izvidničke satnije gombr-e

Na poligonu Gakovo danas, 20. listopada 2011., završena je trodnevna vježba “Trag” Izvidničke satnije Gardijske oklopno mehanizirane brigade (gombr) HKOV-a. U vježbi je sudjelovalo 48 pripadnika koji su u središnjem dijelu vježbe u šumama poligona Gakovo, demonstrirali sposobnost ispunjavanja dviju ciljnih zadaća koje je scenarij vježbe obuhvatio: infiltracije i izviđanja ciljeva u protivničkom području te borbu protiv ubačenih diverzantsko-terorističkih skupina.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Voditelj vježbe, poručnik Berislav Petrinović, izrazio je zadovoljstvo pripremama i angažmanom svih sudionika te istaknuo kako kontinuiran rad i ovakve vježbe, koje su u potpunosti usklađene s NATO standardima, značajno pridonose povećanju razine znanja i vještina nužnih za izvršavanje izvidničkih zadaća.     

Dio pripadnika koji su sudjelovali u vježbi „Trag“ odabran je tijekom selekcijske obuke vojnika za popunu upražnjenih mjesta u Izvidničkoj satniji i izvidničkim vodovima bojni, koja je ove godine provedena u Gardijsko oklopno mehaniziranoj brigadi HKOV-a.
Provedena vježba, druga je od ovogodišnje dvije vježbe ovakvog tipa Izvidničke satnije gombr-e. Prva vježba održana je u svibnju na vojnom poligonu Gašinci.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Izvor: MORH web


* gombr_19102011_03.jpg (85.96 KB, 630x420 - viewed 220 times.)

* gombr_19102011_06.jpg (54.47 KB, 314x473 - viewed 222 times.)

* gombr_19102011_08.jpg (73.7 KB, 315x473 - viewed 250 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #43 on: October 25, 2011, 01:38:24 pm »

Vidim da elitna postrojba HV bez problema i dalje koristi M70AB2.
Logged
maxo
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 753


« Reply #44 on: October 30, 2011, 03:35:04 am »

Sve specijalne postrojbe HV i izviđaci-diverzanti pri brigadama,imaju plus pušaka porodice Klašnjikov oko 40 posto na svaku jedinicu,temeljna obuka i početak specijalističke obuke se provodi puškama porodice Kalašnjikov,razlog je vrlo jednostavan većina zemalja iz okruženja se koristi puškama M-70 ili Ak-47 i u Afganistanu i zemljama gdje se ide u UN misije.

Pozdrav
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.