PALUBA
April 27, 2024, 09:30:55 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 [218] 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 ... 300   Go Down
  Print  
Author Topic: Zanimljivosti  (Read 1132327 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #3255 on: May 21, 2015, 05:43:38 am »

Evo šta je pravi lovac i ribar:

https://www.youtube.com/embed/nA3LtXnNIto?feature=player_embedded
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #3256 on: June 02, 2015, 01:55:11 pm »

Pandion heliaetus - orao ribar.

Nekada je bio rasprostranjen i u našim krajevima - sada na prostoru bivše Yu ima tek nekoliko gnezdećih parova.
Čitao sam o toj ptici, da ponekad preceni svoju snagu, zabode svoje kandže u preveliku ribu, koju ne može izvući i vode. Tada ptica ugiba jer je riba povuče pod vodu, a orao ne može otpustiti svoj čvrsti zahvat. Ribari su lovili velike šarane i somove koji su u leđima imali urasle kandže orla ribara.

Sledeći video vredi pogledati. Pokazuje magičnu moć koncentracije i ravnoteže:

Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #3257 on: June 02, 2015, 02:06:49 pm »

Orao ribar je ustvari najveća vrsta orla. Rusi ga nazivaju Orlan. Ima raspon krila do 2,5 metra. Nije tako graciozan kao orao belorepan - "bald eagle" - aquila chrysaetos, (u šali kod nas poznat kao orao "belotreptan", zbog lapsusa poznate zgodne voditeljke markantnog nosa), i voli ribu, ne napada jagnjad i jariće.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #3258 on: June 02, 2015, 03:31:04 pm »

Kumbore - interesantno je da na mornaričkom forumu ulazimo u ornitološke diskusije, ali radi edukacije širokog auditorijuma da razjasnimo:

Orao ribar ne spada u porodicu pravih orlova (kao što su napr suri orao, orao belorepan, orao krstaš, orao kliktaš - ovi su poznati na našim prosotrima).
Zatim, znatno je manji od pravih orlova:
veličina (dužina ptice od vrha glave do vrha repa) najvećeg našeg orla (orao belorepan) je od 68 do 90 cm. Suri orao je nekoliko cm manji, krstaš još manji, kliktaš još manji, a orao ribar dostiže veličinu od 50 do 57 cm. Bitno je napomenuti da su kod orlova mužjaci očigledno manji od koka, tako da ove mere koje sam dao odnose se na najveće ženke i najmanje mužjake.
Raspon krila je u srazmeri sa veličinom tela i kod orla belorepana dostiže preko 2.5 m.
Moram naglasiti i to da orao belorepan naseljava močvarna vodena područja te da i on veoma često lovi ribu.

Od svih ovih orlova koje sam nabrojao, na našim prostorima je najređi orao ribar. Ima tek nekoliko gnezdećih parova. Može se najčešće videti tokom jesenje i prolećne seobe, kada bežeći od mraza, dolazi u južne krajeve, u potrazi za područjima koje pružaju povoljne uslove za ishranu.
Ja se onako amaterski bavim ornitološkim posmatranjem ptica i do sada sam ga imao prilike jednom videti, na Prevlaci, gde okružen mnoštvom galebova lovio ribu. Verovatno je bio u seobi ili je dolutao sa Skadarskog ili Šaškog jezera, a možda i sa Neretve ili Hutovog blata.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #3259 on: June 02, 2015, 05:35:54 pm »

„Čelendžer 2“ vs „tojota jaris“ – 1:0

utorak, 02. jun 2015, 12:48 -> 15:08

Bilo da ste novajlija ili iskusan vozač, prilično dobro pravilo je da se ne zaustavljate ispred kolone tenkova.

Baš to se desilo 18-godišnjoj devojci koja je „tojotom jaris“ izletela ispred kolone britanskih tenkova u nemačkom okrugu Lipe.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Lokalna policija navela je u izveštaju da je devojka iz nepoznatog razloga izletela ispred tenkovske kolone, koja je saobraćala na obilaznici koju često koristi vojska zato što je put ojačan da može da izdrži tešku mehanizaciju.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Vozač tenka, 24-godišnji Britanac, nije uspeo da „čelendžer 2“ zaustavi na vreme. I onda se desilo ono što se uvek dogodi kada objekat od 62 tone naleti na objekat od jedne tone.

Srećom, devojka za volanom automobila prošla je bez povreda, a vojnici su je vrlo brzo izvadili iz vozila. Četvorotočkaš je pretrpeo štetu od 12.000 evra.

Izvor: www.rts.rs


* tenk 1.jpg (81.21 KB, 600x338 - viewed 80 times.)

* tenk 2.jpg (76.07 KB, 600x349 - viewed 78 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #3260 on: June 02, 2015, 07:45:48 pm »

Šta će Britanski tenkovi u Nemačkoj?
Je li to neka vrsta okupacije?
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 883



« Reply #3261 on: June 02, 2015, 07:52:34 pm »

Šta će Britanski tenkovi u Nemačkoj?
Je li to neka vrsta okupacije?

Тамо су од 1945. године: http://en.wikipedia.org/wiki/British_Forces_Germany
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #3262 on: June 11, 2015, 08:20:53 am »

Ovo je interesanzno:
https://www.youtube.com/watch?t=71&v=i2MMLaSOXzE
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #3263 on: June 11, 2015, 01:19:01 pm »

Kumbore - interesantno je da na mornaričkom forumu ulazimo u ornitološke diskusije, ali radi edukacije širokog auditorijuma da razjasnimo:

Orao ribar ne spada u porodicu pravih orlova (kao što su napr suri orao, orao belorepan, orao krstaš, orao kliktaš - ovi su poznati na našim prosotrima).
Zatim, znatno je manji od pravih orlova:
veličina (dužina ptice od vrha glave do vrha repa) najvećeg našeg orla (orao belorepan) je od 68 do 90 cm. Suri orao je nekoliko cm manji, krstaš još manji, kliktaš još manji, a orao ribar dostiže veličinu od 50 do 57 cm. Bitno je napomenuti da su kod orlova mužjaci očigledno manji od koka, tako da ove mere koje sam dao odnose se na najveće ženke i najmanje mužjake.
Raspon krila je u srazmeri sa veličinom tela i kod orla belorepana dostiže preko 2.5 m.
Moram naglasiti i to da orao belorepan naseljava močvarna vodena područja te da i on veoma često lovi ribu.

Od svih ovih orlova koje sam nabrojao, na našim prostorima je najređi orao ribar. Ima tek nekoliko gnezdećih parova. Može se najčešće videti tokom jesenje i prolećne seobe, kada bežeći od mraza, dolazi u južne krajeve, u potrazi za područjima koje pružaju povoljne uslove za ishranu.
Ja se onako amaterski bavim ornitološkim posmatranjem ptica i do sada sam ga imao prilike jednom videti, na Prevlaci, gde okružen mnoštvom galebova lovio ribu. Verovatno je bio u seobi ili je dolutao sa Skadarskog ili Šaškog jezera, a možda i sa Neretve ili Hutovog blata.

Posto jesmo vojni forum, da spomenemo da je po ovoj ptici dobila ime americka letilica "Osprey" (tako bar u USA zovu ovu pticu).  Wink

Lovac posto se bavis posmatranjem ptica, mozda bi mi pomogao i uocio gde gresim u mojim albumima sa pticama (imam i nekoliko grabljivica, ali uglavnom su male ptice pevacice) ovde i ovde. Smiley

Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #3264 on: June 11, 2015, 01:35:48 pm »

Šta se tiče fotografija ptica ne znam da to itko radi bolje od jednog mog poznanika Smiley

mala fotogalerija : wildcroatia.net
« Last Edit: June 11, 2015, 01:46:59 pm by Jester » Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #3265 on: June 11, 2015, 03:18:25 pm »

Jester, ovo su zaista profesionalne slike.

Trpe, ti si pravi majstor, amater. Volim što se na Palubi pronalazimo, u raznim sferama interesovanja. Slike su ti zaista dobre, a što se tiče određivanja vrsta, verujem da si preko 90% u pravu.
Ja sam u tvom albumu uočio tek nekoliko slika gde se možda ne bih složio sa tobom, neodlučan sam ili gde nemam dovoljno elemenata da donesem svoj sud. Ali ti, koji si video uslikanu pticu u prirodi, u trenutku fotografisanja, sigurno možeš doneti bolji zaključak.
Vrsta se određuje na licu mesta - na osnovu fotografije je to malo teže!
U svakom slučaju - čestitam!
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #3266 on: June 12, 2015, 06:59:08 am »

Gospođa ima ozbiljne godine godine, ali zalama ko devojčica:

Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #3267 on: June 12, 2015, 12:11:47 pm »

Šta se tiče fotografija ptica ne znam da to itko radi bolje od jednog mog poznanika Smiley

mala fotogalerija : wildcroatia.net

Poslao sam mu ponudu za prijateljstvo na faceu, ipak on je profesionalac, a ja volim od takvih da ucim. Smiley

Jester, ovo su zaista profesionalne slike.

Trpe, ti si pravi majstor, amater. Volim što se na Palubi pronalazimo, u raznim sferama interesovanja. Slike su ti zaista dobre, a što se tiče određivanja vrsta, verujem da si preko 90% u pravu.
Ja sam u tvom albumu uočio tek nekoliko slika gde se možda ne bih složio sa tobom, neodlučan sam ili gde nemam dovoljno elemenata da donesem svoj sud. Ali ti, koji si video uslikanu pticu u prirodi, u trenutku fotografisanja, sigurno možeš doneti bolji zaključak.
Vrsta se određuje na licu mesta - na osnovu fotografije je to malo teže!
U svakom slučaju - čestitam!

Ovo uglavnom uslikam dok se setam prirodom, tako spajam ugodno sa lepim. Smiley
Sto se identifikacije tice, sluzim se sa jednom stranom na vikipediji sa naslovom Spisak ptica u Makedoniji koja je pristojno dobro odradjena. Nemam tolko iskustva za odredjivanje na licu mesta. Cheesy

Hvala u svakom slucaju.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #3268 on: June 12, 2015, 02:59:44 pm »

Vir: "Večernji list" Zagreb
http://www.jutarnji.hr/

NEVJEROJATNI MANEVAR AVIONA BUDUĆNOSTI Pogledajte gotovo vertikalno polijetanje novog Boeinga

Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #3269 on: June 12, 2015, 04:12:25 pm »


Ja mislim da su ovakve akrobacije nepotrebne i opasne za putnički avion. A kako uzleću ruski civilni piloti, znam, sva ti utroba krene na nos! Zato što mnogi započnu karijeru kao vojni piloti.
Logged
Pages:  1 ... 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 [218] 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 ... 300   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 22 queries.