PALUBA
April 30, 2024, 06:55:50 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 [243] 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 ... 300   Go Down
  Print  
Author Topic: Zanimljivosti  (Read 1133981 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #3630 on: June 08, 2016, 08:23:55 pm »

Karlo, moja preporuka: pogledaj na you tube slična videa vezano za gravitaciju - gde se objašnjava da gravitacija zapravo i nije privlačenje između dva tela, već određena zakrivljenost prostora (u zavisnosti od mase tela) - to upravo ovaj postovani video objašnjava.

Da ne dužim sa mojim laičkim objašnjenjima - pogledaj te teme o novom pogledu na gravitaciju - i razmišljaćeš drugačije ...
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #3631 on: June 09, 2016, 08:31:00 am »

E ovdje bih trebao biti duži ali to niti forum a ni topik ne dozvoljavaju.
Pokušat ću to ipak objasniti skraćeno koliko je u mojoj moći i znanju.U pravu ste da današnja nauka pokušava objasniti ovo preko Ajnaštajnove teorije relativnosti.I sam sam naveo da (predhodni video)eksperiment je neki pokušaj imitacije te Ajnaštajnove teorije relativnosti u vezi gravitacije.Sad treba uključiti i sažeti mnogo toga.
I sam Ajnšatjn se složio da Njutnova teorija odgovara osim u graničnim slučajevima(kod brzina blizu brzini svjetlosti) i na mikro nivou.Ovo zadnje također nije jasno istraženo pa da bi se sve uklopilo u Ajnštajnovu teoriju i današnja nauka to pokušava (imate probleme sa objašnjenjem Plankove dužine-manje od 10 na 20-tu prečnika protona,Plankova površina itd.).
Da ne dužim i dalje je ostao Njutnov zakon,osim u tim graničnim slučajevima(makro i mikro),koji su i dalje u fazi istraživanja.
E sad,laički uprošteno,za običnog čovjeka i dalje ostaje Njutn i razumljiv i shvatljiv i zakoni važe.Pa je ostala jedinica mjere za silu Njutn.Istina današnja nauka se bazira na Ajnštajnovoj teoriji(usvojeno)zbog sveobuhvatnog "objašnjenja",koje je u fazi dokazivanja.
Sad kako ja razmišljam o svemu u vezi ovoga (naravno kao laik).
Ne treba vjerovati u totalu u bilo koju teoriju a naročito ako se to nemože čovjeku na Zemlji razumljivo prikazati.Ovdje se na eksperimentu vidi baš to neslaganje shvatanja da Njutnova teorija je bliža razumljivosti,jer je realnija za čovjeka,nego ako se uzmu te granične oblasti.
Dalje,ne znam koliko je je ovo interesantno za učesnike foruma,jer se i ovim mojim objašnjenjem ide u "pedanteriju" da se treba ići na sveobuhvatnu teoriju zato što je ona "istinita".
Možda će nekima izgledati i van teme,i u nauci se podleže,da kažem,"modernizaciji",pa da uzmemo drugi primjer,na pr.medicina-genetika pa se njenom pojavom nastoji objasniti i sve bolesti itd.Tako isto i Ajnštajn nije savršen da se njegovom teorijom može objasniti sve na svijetu.
Dakle moja namjera je bila komentar na sami video,koji se više bazira na Njutnu,nego na Ajnštajnu.
Pošto sam predug i vjerovatno dosadan evo i fotka gdje se vidi da je eksperiment imitacija.Da dodam na fotci se vidi "gumirana" plahta u obliku mreže,a naznačeno je da se radi o DVODIMENZIONALNOM prikazu,što znači da niti on nije realan,jer bi se to moralo prikazati u trodimenzionalnom a tad se ne bi vidjelo niti telo od mreže(koja je nepostojeća jer se radi o gravitacionim talasima koji su za čovjeka nevidljivi).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Spacetime_curvature.png (31.5 KB, 660x291 - viewed 85 times.)
« Last Edit: June 09, 2016, 08:41:26 am by Karlo » Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #3632 on: June 09, 2016, 10:25:29 am »

Za jednostavno objašnjenje mislim da bi moglo i 2D da posluži, da se razume bit, pa se onda nadogradi u 3D..

Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #3633 on: June 10, 2016, 09:12:03 am »

I evo kako ću odjutroske "veštbati" sivu masu i ako mi nije do veštbanja.

Prijatel je dao video koji po meni daje realniju vizualizaciju u temi.Sigurno da je ovo i složenije i teže za shvatanje.Sada aktulna tema kao problem postavlja da li uopće postoji privlačna sila ili se radi o zakrivljenosti gravitacionih talasa(kao strma ravan),pa to izaziva i "držanje" tela između sebe (prvi post na ovoj strani).

Pošto postoje niz teorija koje se suprotstavljaju a i sama Ajštajnova teorija nije dokazana u nekim(naročito graničnim slučajevima)evo što kao laik mislim o tome.

Da ne raspravljam naširoko,od nastanka svemira,da ostanem u temi,pa i na "gumiranoj plahti",dase zključiti,da telo uzima poziciju na prostoru zbog nekih razloga.Pri tome ne mora to biti u centru "plahte".
Kod stvaranja svemira predpostavlja se da se sve širilo i "usput" kako se hladio nastajalo je sve.E sad kako objasniti da su se tela velike mase stvarala baš na određenim mjestima jer se i gravitacioni talasi pojavljuju istovremeno ili čak kasnije jer se gravitacioni talasi pojavljuju kao osobina mase.Odakle sad ta "strmina" gdje se mase stvaraju(mjesto),ako se gravitacioni talasi javljaju kao svojstvo mase(izuzetno slaba sila od 4,pa se zato primjetno ispoljava tek kod velikih masa).
Dakle nešto ne štima,pa je i Tesla ako je tačno zaključio,da Ajnšatajn svira(muzicira) a nezna note.Što bi naši Romi rekli sluhista.
Ako pogledate i teoriju nastanka svemira gdje su dani "egzaktni matematički" podaci oddogađanja od izuzetno malih dijelova sekunde,pa je
recimo kod 10 na -30-tu(orjentaciono) imao desetine miliona današnjeg prečnika Sunčevog sistema-sustava.Ovo možda i grešim ali ne korespondira sa brzinom svjetlosti koju je Ajnšatajn uzeo kao graničnu.Kad sam kod brzine postoje teoretičari koji tvrde da je i u crnoj rupi ta brzina veće od granične Ajnštajnove itd.

Zbog dužine posta prekidam.

Poz.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #3634 on: June 10, 2016, 12:00:54 pm »

Ne razumem baš gravitaciju i matematiku i teorije iza  toga, ali volim da gledam rezultat Grin

Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #3635 on: June 10, 2016, 12:08:08 pm »

Ovo je dejstvo gravitacije po svim osama.

Mmmmmmmmm.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #3636 on: June 10, 2016, 01:58:41 pm »

Eee sad ste ga najzad najvizualnije prikazli.Mislim da je sada kristalno jasno svima,pa i meni koji sam star,što je privlačna sila i gdje je mjesto i početak svega materijalnog svijeta te smisao i ljepota.  laugh  laugh

Hvala puno i poz.!
« Last Edit: June 10, 2016, 02:11:28 pm by Karlo » Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #3637 on: June 12, 2016, 08:42:32 am »

Kaže se:u svakoj šali ima i istine!

Od jutros me je iniciralo to što je juče dao "longtrip" u smjehoterapiji i "Duje" u sportu.Pa da se ne bi shvatilo da sam video Prijatel-a "Boze" shvatio samo kao šalu evo:

Istina je da je njegov (postavljeni) video najbolje objašnjenje "svega" pa i eksperimenta u vezi sa gravitacijom i silom-gravitacionim talasima.

Da ovaj puta krenem od "kraja-početka",sva ova "objašnjenja" na muški način,ne bi bila moguća da nisu rođeni ni Anštajn ni Tesla i da ne nabrajam svi "naučenjaci" u svijetu,da i oni nisu rođeni baš na osnovu ove "ženske" sile.Jednostavno, ne bi imao tko da razmišlja a kad nema tko da razmišlja ništa i ne postoji,niti svemir.Zato mislim da ne greše puno niti oni koji za objašnjenje koriste i Boga.Nemože se baš jasno objasniti odakle ta božanska sila koja je u njima(ženama),da žele da održe ŽIVOT i ako pri tome imaju i užitak i muku,sem pomoću Boga i njihove ljepote-sile.
Ima i kod njih problema,pa ako pogledate "longtipov" prilog na "Smjehoterapiji",vidi se da bez obzira koliko Klintonova se trudi da privuče smiješkom, njena "crna rupa"-najveća gravitaciona sila,ne djeluje i nije dovoljno jaka,jer se širi i raspada, pa nije sposobna za život,dok je kod ove mlađe privlačnijih "dimenzija",sposobna za stvaranje života i samim time djeluje daleko jače.
U "dujinom"prilogu se vidi da žene ne pridaju puno važnosti sportu-fudbalu ali ispravno.Svjesne su one da je pokret lijek,potreban za životali ne idu u maštarije i dozvoljavju nam da se osjećamo "važnim i pametnim",ali ipak znaju da će se to svesti na onu "doće maca na vratanca". laugh

Poz.
« Last Edit: June 12, 2016, 08:52:11 am by Karlo » Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #3638 on: June 12, 2016, 05:13:26 pm »


Da ne dužim i dalje je ostao Njutnov zakon,osim u tim graničnim slučajevima(makro i mikro),koji su i dalje u fazi istraživanja.


Karlo, u tom pogledu moraš malo da se pozabaviš sa literaturom Stivena Hokinga, on upravo radi na tome.  Pokušava da razvije teoriju koja će važiti u svim okvirima.

A ovo što Bozo kaže vezano za gravitaciju: cura zaista ima lepu kosu!  angel
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #3639 on: June 12, 2016, 06:45:13 pm »

Ako ste mislili na knjigu na fotci dole,nju sam kupio prije možda i 5 godina.Onda sam je i pročitao i koliko me sjećanje služi i on nabraja 4 sile(jaka i slaba nukl.,el. magnetna i gravitacionu).Dakle nije izbacio gravitacionu kao krivljenje prostora i vremena.
Inače koristio sam iz nje nešta i na ovom forumu,nesjećam se što,mislim da je bilo o vremenu.

Što se tiče zapažanja o kosi zaista kosu nisam ni primjetio,neznam zašto.  laugh

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Hvala i pozdrav!


* SH scan.jpg (290.73 KB, 1151x1634 - viewed 92 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 497


« Reply #3640 on: June 12, 2016, 08:16:33 pm »


Da ne dužim i dalje je ostao Njutnov zakon,osim u tim graničnim slučajevima(makro i mikro),koji su i dalje u fazi istraživanja.


Karlo, u tom pogledu moraš malo da se pozabaviš sa literaturom Stivena Hokinga, on upravo radi na tome.  Pokušava da razvije teoriju koja će važiti u svim okvirima.

A ovo što Bozo kaže vezano za gravitaciju: cura zaista ima lepu kosu!  angel

Zgodan primer dejstva gravitacije, nema šta!
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #3641 on: June 13, 2016, 10:52:54 am »

ISTINA O PIVU U SRBIJI


Da li ste se zapitali zašto više nema vajfert piva ? Zašto neko pivo, košta 80 dinara a neko 40 dinara ? Zašto vas posle konzumacije veće količine piva iz nekih  pivara u Srbiji prati taj neprijatan mamurluk, dan posle ? Zašto „Stella Artois“ i pored toga što se oglašava kao premijum pivo u stvari ima taj ukus na sasvim prosečan bućkuriš koji možete da kupite mnogo jeftnije ?  Ili na primer da li je fer to što se nikšićko pivo koje se prodaje u Srbiji već godinama zapravo ne proizvodi u Nikšiću ? Kako to da je godinama na deklaracijama u Crnoj Gori pisalo da to pivo sadrži kukuruznu krupicu a u Srbiji nije ? I na kraju, da li neko od srpskih potrošača pravi majmune tako što na deklaracijama skriva tačan sadržaj piva ?....


tekst mozete procitati na blogu urosdavidovic.com
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #3642 on: June 13, 2016, 10:54:25 am »

Zato ja ne pijem pivo špricer je zakon.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #3643 on: June 13, 2016, 09:20:26 pm »

Ja sam mislio da ovog vise nema na nasim prostorima!

Dokumentarna emisija o Stani Cerović, posljednjoj crnogorskoj virdžini, koja se nije udavala, da bi održala domaćinstvo svoje porodice, jer nije imala brata, koji bi naslijedio oca. Stana živi u selu Tušina u opštini Šavnik. Duboka starost i velika nemoć su obilježje njenih dana u surovom predjelu, u kojem je "sama, kao ptica na grani".

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/yaPbtgwCX4E?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #3644 on: June 15, 2016, 11:51:03 am »

Inace gospodjica Stana je i glavna junakinja dokumentarca o Balkanskim ljepotama.

Quote
Wild Balkan HD National Geographic Documentary
The action takes place on Mount Durmitor in Montenegro, the where you can see all sorts of interesting things like a canyon Tara, a variety of animals such as bears, wolves, beavers, lynx and many other interesting stuff. One of the most interesting details in this documentary is that there are still people who live there, alone in divljni, somewhat remote from civilization, one of the inhabitants of the Stena Cerovic who told us how to live in a place like the Durmitor mountains.Later we go to Croatia, river Kopacki Rit and many more places.
The Balkan Peninsula is notorious for being one of the great battlegrounds of history. And yet, it possesses another side unknown to many, where ancient forests and vast wetlands harbor pristine wilderness, and sheer cliff walls and desolate plateaus preserve a seemingly unchanged past. Surveying these striking and stark landscapes, one might think they’ve ventured into the Middle-earth of J.R.R. Tolkien’s Lord of the Rings

Prica o Stani pocinje oko 8 min. a legendarna scena gdje puni staru krakunjacu (cini mi se neki mauzer) je na 9.30.

Preporucam pogledati epizodu u HD jer je stvarno lijepo snimljena.



poz.

Logged
Pages:  1 ... 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 [243] 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 ... 300   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.