PALUBA
April 27, 2024, 11:40:24 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 [248] 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 ... 300   Go Down
  Print  
Author Topic: Zanimljivosti  (Read 1132385 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #3705 on: November 16, 2016, 09:53:27 pm »

Stambene zgrade jesu često problematične zajednice - ali samo zato što u grupi normalnih ljudi koji žive u zgradi, vazda ima po neki bahati idiot, koji praktično kroji sudbinu cele zajednice, i kome se svi moraju klanjati. I najčešće ljudi saginju glave, ne žele svađu i sukobe - i tako idioti rade šta im je volja. Naše poimanje zakona, i naše komunalne službe još nisu dorasle takvim situacijama.

I ja u HN živim u stambenoj zgradi. Iznad mene je živeo bračni par sa dvoje dece. Živeli smo kao dobre komšije i nikada nikakvih međusobnih konflikata nismo imali. Deca odrasla, i napustila stan, muž poginuo - i ostade udovica sa svojim kerom (kupila je kerića da bi imala društvo i da joj bude podrška u samoći) ... i da prostite: jebe nam majku svaki dan.

Nekoliko puta smo joj pokušali ukazati na pravila zajedničkog življenja sa kućnim ljubimcima. Ja ceo život imam kerove, pa se ponešto i razumem u njih i njihovu pihologiju. Pokušavao sam objasniti udovici šta i kako treba raditi da bi se ker prilagodio ljudima (a ne da se ljudi prilagođavaju keru) - ne vredi. Ona se naljuti na nas, ne priča sa nama već dve godine, a mali kerić radi svoj posao. Ubeđen sam da duboko pati.
Ja sam ubeđen da je i komšinici kerić došao preko glave - ali bahata, bezobzirna i bezobrazna samoživost činim svoje. Ne posustaje, i nežli savete.

I da ne dužim: nije problem u razumnim i socijalizovanim ljudima. Problem je u budalama koje ne možeš uterati u socijalizovane okvire.
Nije problem u deci, već je problem u njihovim roditeljima!
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #3706 on: November 22, 2016, 08:43:56 am »

I evo što je od jutros meni zanimljivo.Znam da se to može svesti i na ono "lijepo zamišljeno ali u realnom životu ne postoji".Možda bi ovdje trebalo navesti i problematiku organizacije prevoza i smještaja sezonske radne snage,načina otkupa proizvoda te smještaju (hladnjače,silosi itd.),što je sve u rukama kriminalaca pa ih baš briga za "sve".Važno je da oni uzimaju reket uz pomoć države,i određuju cijenu proizvoda i rada.
Dakle,kod nas su bitni ljudi koji koriste proizvođače za zaradu bez rada,ali za utjehu svi su oni "obrazovani i pamet im curi iz džepova",pa ne vjerujem da će ovo kod nas zaživjeti.

Lala - pionir pametne poljoprivrede u Srbiji

Izvor: N1,SCI-TECH,21,11.2016

Projekat "Antares", novosadskog instituta "BioSens", osvojio je prvo mesto u Evropi u okviru poziva Evropske komisije "Horizont 2020 - tajming". Cilj - stvaranje naučno-istraživačkog centra koji će, kažu, doneti revoluciju u poljoprivredi. Tu revoluciju čini i Lala - jedini robot u Srbiji namenjen za poljoprivredu.

Pobedom na konkursu, grupa naučnika iz Srbije dobila je sredstva u vrednosti od 28 miliona evra, od kojih će polovinu finansirati EU, a polovinu Srbija.

Ista njiva, isto seme, zalivano podjednako. Pa ipak, s jedne strane žito je sparušeno, a s druge zdravo. Za ove naučnike, nikakva misterija. Oni kažu – svaka biljka ima posebne potrebe, a u BioSensu pomoću modernih tehnologija mogu da prate svaku stabljiku ponaosob. Gde je boja zelena, sve je u redu, a pomoću satelitskih mapa možemo da znamo i gde tačno nije.

"Dobijamo crvene tačke, što nam govori da žito na tom mestu nije dovoljno zdravo i da mu fali ili minerala, ili vode, kao u ovom slučaju, ili nečeg drugog", objašnjava naučnik istraživač Oskar Marko.

Šta i gde nedostaje, uskoro će moći da zna svaki paor. Pametna poljoprivreda je, kažu, budućnost koja uopšte nije daleko. Za svega nekoliko godina, objašnjavaju, život ratara biće u potpunosti digitalizovan.

"Za razliku od danas, kad je poljoprivreda jedan vrlo težak posao, ekonomski neisplativ, gde čitave porodice vode tešku borbu da bi od poljoprivrede živeli pristojno, mi poljoprivrednika budućnosti vidimo kao jednog mladog čoveka, opremljenog tabletom ili računarom, koji nadgleda svoje useve i donosi odluke pomoću računara", kaže Vesna Crnojević Bengin iz Instituta BioSense.

Te tehnologije razvijaće se u naučno-istraživačkom centru, čija gradnja uskoro počinje u Novom Sadu. Neke od njih već su tu, a među njima je i Lala - jedini robot u Srbiji namenjen za poljoprivredu. Lala je zapravo platforma za različite senzore, i ujedno radi posao i laboratorije i paora.

Budućnost poljoprivrede je – u džojstiku. Ono što će dronovi i satelitski snimci raditi iz vazduha, to će ovaj robot raditi sa zemlje. Ako ga pustite, recimo, u voćnjak, on će na licu mesta uzorkovati kojim sadnicama je potrebno zalivanje, kojima đubrenje, a koje su spremne za berbu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

--------------------
Da dodam,možda bi i vojska mogla malo i da "prepisuje" od šumara,poljoprivrede itd.da malo više vrednuje i "Lalu".Na kraju ako nema hrane nema ni vojske,ako je ona skupa i vojska je skupa i to je tako bez obzira koliko nekome "curi pamet" iz džepova.

Poz.
 



* lala.jpg (64 KB, 940x528 - viewed 70 times.)
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #3707 on: November 22, 2016, 03:24:35 pm »

Jutros mi je ruža procvijetala u holandskoj izvedbi...

Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #3708 on: November 22, 2016, 05:40:21 pm »

Mega kuhinja koja sprema 50 000 obroka dnevno

Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 837


« Reply #3709 on: November 22, 2016, 11:13:29 pm »




   Mislim da bi ovaj snimak trebalo prebaciti u Sve što je dobro... iz prostog razloga što se radi o spremanju hrane na mega-giga osnovi a ko god se upuštao u spremanje hrane za veliki broj ljudi tipa svadbe, veselja a na kraju krajeva i u vojsci, zna da je sasvim drugačije kada se kuva za jednu porodicu i na angro. Zamislite odgovornost majstora koji treba da zakuva supu za 200 svatova ili da zaprži 250 litara vojničkog pasulja! A tek ove tone meni potpuno nepoznate i egzotične hrane. Nacionalna geografija stvarno pronalazi fantastične teme iz celog sveta koje nam otkrivaju različite kulture i neobične događaje.

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #3710 on: November 23, 2016, 08:01:24 pm »

Мени је занимљиво да деца једу на поду из идентичних металних чинија, без прибора за јело (рукама). Очигледно је све у јелима исецкано тако да не захтева нож,кашику или виљушку, а довољно је кашасто да се помешано са пиринчем једе рукама..
Logged
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #3711 on: November 23, 2016, 09:09:44 pm »

 Tipicno za Hinduse i Sike.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #3712 on: November 23, 2016, 09:20:40 pm »

Nisam znao gde ovo da postavim. Uglavnom događa se u Siriji ili Iraku,,,valjda.

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #3713 on: November 23, 2016, 09:25:01 pm »

Ово је неко топче из 19. или 18 века које испаљује ђулад?! Када нема правих топова, дај шта има Cheesy.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #3714 on: November 23, 2016, 09:47:29 pm »

Ово је неко топче из 19. или 18 века које испаљује ђулад?! Када нема правих топова, дај шта има Cheesy.

Kažu na ruskom forumu da je Sirija u pitanju , evo još jedan snimak

Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #3715 on: November 25, 2016, 11:44:15 am »

Ово је неко топче из 19. или 18 века које испаљује ђулад?! Када нема правих топова, дај шта има Cheesy.
Има систем амортизације, ово је неко модерно чудо, вероватно за протокол или сл.
А очигледно испаљују пројектил без експлозива и са слабијим учинком.
Мислим да би митраљез 14,5 имао бољи учинак.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #3716 on: November 25, 2016, 12:33:41 pm »

Koliko ja vidim ispaljuju projektil koj ima eksploziv, ali sa odlozenim dejstvom. Vidi se prvo udar taneta, pa tek onda eksplozija. Ne bi e cudilo da je nesto home made.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #3717 on: November 25, 2016, 12:37:32 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 15253556_1137112049739831_7631599897169749041_n.jpg (17.91 KB, 480x269 - viewed 81 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3718 on: November 25, 2016, 02:34:55 pm »

He...he...he...možda su ga "stručnjaci" stvarno napravili pa poslali na trupna ispitivanja u realnim uslovima.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #3719 on: November 25, 2016, 08:26:06 pm »

Ма, то је био прототип енергетског топа. Како у Сирији ретко има струје  користе га на овај начин Grin
Logged
Pages:  1 ... 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 [248] 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 ... 300   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.