PALUBA
April 28, 2024, 04:14:26 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 [49] 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 ... 300   Go Down
  Print  
Author Topic: Zanimljivosti  (Read 1132718 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #720 on: April 27, 2011, 03:15:45 pm »

Veseli spust manifstacija koja se odrzava svake godine na Ibru kod Kraljeva.
Trebali bi da razmislimo da uzmemo ucesce ove godine, ekipa sa Palube.
Vesli spust je pominjan vise puta na Palubi ali sada ga pominjem povodom ovog neobicnog splava sa spusta iz 2008. godine.

Ovu sam uslikao na izlogu:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Trazio mi je fotograf 50 € za kolekciju od 30 fotografija u digitalnom formatu splav-fica pa mi ovako bilo jeftinije.

Ove sam nasao na internetu:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ekipa je kao sto se moze videti iz Mladenovca.

Tu su neizbezni trubaci, dobro raspolozenje, rostilj a neretko se okrece prase ili jagnje i sve ostalo od napitaka (uglavnom pivo) sto prati dobru podlogu. Smiley
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovo je neka ekipa "gusara" iz naselja Ladjevaca gde se nalazi i avio baza. Smiley
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kadar za ovakav spust imamo, verovatno najjaci, tako da nemamo konkurenciju, mada ova manifestacija "Veseli spust" nema takmicarski karakter. Cilj je dobro provdeno vreme, druzenje na vodi i stici na cilj, a cilj je kod Ibarske Kraljice.


* veseli spust (5) fica splav.jpg (284.26 KB, 1326x966 - viewed 121 times.)

* 019 Veseli spust reka Ibar Mataruska banja 04-07-2009 photo by Aleksandar Zec.jpg (152.53 KB, 800x540 - viewed 71 times.)

* veseli_spust_2008.jpg (53.14 KB, 481x253 - viewed 60 times.)

* veseli-spust.jpg (57.65 KB, 498x319 - viewed 58 times.)

* 1 Veseli spust reka Ibar Mataruska banja 04-07-2009 photo by Aleksandar Zec.jpg (187.2 KB, 800x540 - viewed 45 times.)

* Veseli spust reka Ibar Mataruska banja 04-07-2009 photo by Aleksandar Zec.jpg (498.88 KB, 1304x881 - viewed 57 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #721 on: April 29, 2011, 06:04:09 pm »

Sve je matematika!

PRVI INTERVJU GRIGORIJA PERELJMANA

'Što će mi milijun kad upravljam svemirom?!'

Najpoznatiji matematičar današnjice, čovjek koji je prvi dokazao jedan od tri središnja problema moderne matematike i topologije, a potom hladno odbio milijun dolara nagrade, nakon godina samoizolacije pristao je da se o njemu snimi dokumentarac. Komsomolskaja pravda jučer je objavila prve izvatke iz filmskog intervjua

Grigorij Pereljman, 44-godišnji ruski znanstvenik židovskog porijekla, živi s majkom u tipičnoj 'hruščovki', staroj sovjetskoj višekatnici izvan centra Sankt Peterburga. Nakon što je zabezeknuo svijet odbivši bogatu Milenijsku nagradu američkog instituta Clay, Pereljman se navodno zabarikadirao u stančiću, živi skromno i ne pripušta blizu medije.

No zato ga, čini se, čim izađe do dućana salijeću razni paparazzi novog doba, za čije će mobitelske snimke platiti listovi poput Komsomolskaje pravde. Isti list piše da se za Pereljmana pojačano interesiraju tajne službe, i to ne samo ruske, jer čovjek hoda 'ispred svog vremena'.

Pereljman, čovjek koji je prvi dokazao sto godina staru Poincareovu hipotezu, pristao je snimiti dokumentarac u režiji Aleksandra Zabrovskog, profesionalnog novinara koji se iz Rusije preselio u Izrael, ali se vratio specijalno da bi privolio Pereljmana na snimanje. Navodno je uspio prvotno pridobivši povjerenje matematičareve majke. Zatim je fragmente iz dokumentarnog razgovora dostavio KP-u. Evo što je taj list objavio:

Grigorije Jakovljeviču, još kao školarac predstavljali ste SSSR na matematičkoj olimpijadi u Budimpešti. I osvojili zlatnu medalju…

Pripremajući se za olimpijadu, pokušavali smo rješavati zadatke u kojima se nužno tražilo umijeće apstraktnog mišljenja. Glavni smisao svakodnevnih treninga bio je odmak od matematičke logike. Za pronalazak ispravnog rješenja bilo je nužno moći si predočiti 'komadić svijeta'.

Nisu li takvi zahtjevi malo previše komplicirani za školarce?

Ako govorimo o uvjetovanim i neuvjetovanim refleksima, dijete od rođenja spoznaje svijet. Ako se mogu trenirati ruke i noge, zašto se ne bi moglo trenirati i mozak?

Sjećate li se nekog zadatka te vrste koji se čini nerješivim?

Nerješivog… Vjerojatno ne. Teško rješivog. Tako je točnije. Znate biblijsku priču o tome da je Isus Krist hodao po vodi kao po suhom? E, ja sam morao izračunati kojom je brzinom on morao hodati po vodi, a da ne potone.

Jesu li izračuni bili uspješni?

Nema tu nikakve posebne zagonetke. Zahvaljujući našim učiteljima, već smo dovoljno izučili topologiju – znanost koja omogućava razumijevanje svojstava prostora i korištenje formula na način da se razumije njihova primjena. To nam pomaže doći do brzih i točnih rezultata. Pobjedu na olimpijadi tada nisam smatrao posebno važnim događajem – bila je to samo jedna iz mnogih etapa spoznaje u voljenoj znanosti.

Pereljman je pričao i o dvojbama koje je imao kao mladić birajući fakultet:

'Imao sam pravo bez ispita upisati bilo koju školu u Sovjetskom Savezu. Kolebao sam se između mehmata (prirodoslovno-matematički fakulteti) i konzervatorija (najviše muzičke škole). Izabrao sam matematiku… I danas mi je zanimljivo misliti na ta vremena. Strašno smo napredovali, u intenzivnom spoznajnom procesu znali bismo zaboraviti koji je dan u tjednu, koje godišnje doba…'

S tek nešto više od 20 godina već ste sami otvorili novu stranicu u znanosti...

Nikakve ja stranice nisam otkrivao… Samo sam nastavio istraživati probleme proučavanja trodimenzionalnog prostranstva univerzuma. To je jako zanimljivo.

Pokušavali ste pojmiti nepojmljivo?

Upravo tako… Samo što sve nepojmljivo ujedno jest pojmljivo. Doktorsku disertaciju pisao sam pod mentorstvom akademika Aleksandrova (matematičar i filozof, op.a.). Tema nije bila složena: Sedlaste površine u euklidskoj geometriji. Možete li si predstaviti ekvivalentne površine u beskonačnosti, neravnomjerno udaljene jedna od druge? Nama je bilo nužno izmjeriti 'šupljine' između njih.

To je teorija?

To je već praksa. Po kakvoj će orbiti poletjeti svemirski brod prema sazviježđu Veliki pas? Kakve će prepreke imati na putu… Ili, ako hoćete, još jednostavnije – isplati li se kositi sijeno između tri brežuljka? Koliko ljudi i strojeva treba za to? Čemu onda ministarstvo poljoprivrede... Postoji formula. Koristi je. Računaj, i nikakvih se kriza nećeš bojati.

Nisu li vaše teze skolastika?

One su kotač, sjekira, čekić, nakovanj – što god želite, jedino nisu skolastika. Dajte da razjasnimo. Osobenosti suvremene matematike sastoje se u izučavanju izmišljenih objekata. Nema u prirodi višedimenzionalnih prostranstava, nema skupina, polja ni prstenova, čija svojstva matematičari intenzivno proučavaju. Kako tehnika stalno stvara nove aparate, svemoguće strojeve, tako se i u matematici prave njihove analogije - logičke tehnike za analitičare u bilo kojoj sferi znanosti. I svaka matematička teorija, ako je točna, prije ili kasnije nalazi svoju primjenu.

Naprimjer, mnoge generacije matematičara i filozofa pokušavale su aksiomatizirati filozofiju (aksiom - temeljno načelo čija se valjanost prihvaća bez dokazivanja, op.a.). Kao rezultat tih nastojanja stvorena je teorija logičkih funkcija nazvanih po Georgeu Booleu. Ona je začetak kibernetike i opće teorije upravljanja koje su, skupa s dostignućima drugih znanosti, dovele do stvaranja računala te suvremenih po(d)morskih, zračnih i svemirskih brodova… U povijesti matematike postoje deseci takvih primjera.

Znači, svaka vaša teoretska razrada ima primjenjivo značenje?

Svakako. Zašto je bilo nužno tući se toliko godina oko dokazivanja Poincareovog teorema? Pojednostavljeno, bit se može izložiti ovako: ako je trodimenzionalna površina po nečemu slična sferi, tada je se može rastegnuti u sferu. Poincareovu hipotezu nazivaju formulom univerzuma zbog njene važnosti pri izučavanju složenih fizikalnih procesa u teoriji stvaranja svemira, i zbog toga što ona odgovara na pitanje o formi univerzuma. Njeno dokazivanje odigrat će veliku ulogu u razvoju nanotehnologije.

Dakle, 'snažna', 'vitalna' izvješća 'pionira' te znanstvene grane…

Totalna su besmislica. Pokušaj da se podigne kuća na pijesku… Ja sam naučio izračunavati šupljine u prostoru, moji drugovi i ja poznajemo mehanizme ispunjavanja socijalnih i ekonomskih 'šupljina'. Šupljine postoje svugdje. Njihovo izračunavanje otvara velike mogućnosti… Ja znam kako upravljati univerzumom. I recite – zašto bih trčao za onim milijunom?!

Autor: pripremio Marko Stričević / Komsomolskaja pravda
Izvor: http://www.tportal.hr/
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 997


« Reply #722 on: April 29, 2011, 09:33:25 pm »

Neverovatno! Pogledajte:

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/Q60mABHsSxM?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #723 on: May 01, 2011, 05:31:01 pm »

Udario ga grom na sred ulice
Bilo je to jedno obično kišno popodne, ali je onda objektiv kamere uhvatio nešto neverovatno. Iz čista mira, starijeg muškarca sa kišobranom udario je grom.
Stariji gospodin išao je ulicom po pljusku, a onda se odjednom video jak bljesak i u sledećem trenutku čovek je bio na zemlji.
  Čovek je posle udara uspeo da se uspravi i nastavi da hoda
  Pravim čudom čovek je preživeo udar i posle pola minuta se pridigao, a da li je snimak još jedna nameštaljka ili ne, procenite sami.
    Samo par dana pre ovog incidenta, jedna sigurnosna kamera zabeležila je scenu kako čoveka u pola minuta udaraju dva grom, a ono što još više ulazi u domen naučne fantastike jeste da je mladić uspeo da preživ udare.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/hDlvHtTe378?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
« Last Edit: May 01, 2011, 06:37:49 pm by dexy » Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 997


« Reply #724 on: May 01, 2011, 08:12:37 pm »

Stvarno neverovatan i događaj i snimak!
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #725 on: May 01, 2011, 09:03:15 pm »

1. zašto samo snima njega?
2. da čovika udari a ima nekakvu obuću od gume i time nedira zemlju, malo nelogično, jer grom tada nema uzemljenje.
3. 2 puta tog udrilo i osta živ je čisto nemoguće, ljudi budu ispod stabla kad ga spoji grom i samo zato što je kraj stabla priđe grom na njega i sprži ga toliko da ostane komad ugljena od njega...
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #726 on: May 05, 2011, 12:53:33 am »

...


* 11.jpg (53.38 KB, 604x496 - viewed 84 times.)

* 22.jpg (34.19 KB, 604x291 - viewed 77 times.)

* 33.jpg (36.41 KB, 604x314 - viewed 66 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #727 on: May 08, 2011, 07:58:57 am »

Odron ispod tračnica

Djelatnik Kanadskih željeznica snimio je spektakularni odron zemlje kod Stackpoola, u državi Ontario. Voda je velikom brzinom odnijela ogromnu količinu tla i ostavila tračnice visjeti u zraku...

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/NQAiTBoJf3Y?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Izvor: webcafe.net.hr
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #728 on: May 15, 2011, 10:44:28 am »

Po prvi put u povijesti: Solarni avion uspješno sletio u Belgiju
Zračna luka u Bruxellesu u petak je ušla u povijest. Na pistu je sletio avion na solarni pogon koji je "odradio" svoj prvi međunarodni let od Švicarske do Belgije

Zrakoplov Solar letio je od Švicarske do Belgije, a nije potrošio ni kap goriva. Eksperimentalni zrakoplov na solarni pogon letio je pokretan samo snagom iz 12.000 solarnih ćelija na krilima raspona 60 metara. Pokretala su ga četiri električna motora, a letio je brzinom od 70 km/h.

Zrakoplov kojim je pilotirao Andre Borschberg poletio je iz Švicarske u petak rano ujutro i u 21.45, nakon 13 sati leta sletio u zračnu luku u Bruxellesu u Belgiji.

Bertrand Piccard suosnivač tvrtke Solar Impulse kazao je da je to samo prototip zrakoplova, no bez kapi goriva, buke i zagađenja je preletio 500 kilometara i sletio na vrijeme na međunarodni aerodrom.

Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #729 on: May 15, 2011, 10:46:36 am »

Izvor : http://www.24sata.hr/

poz.

Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #730 on: May 19, 2011, 02:07:58 pm »

U Boku sutra dolazi najveći brod do sada

 19.05.2011
PODGORICA - Brod kruzer "Selebriti solstis" (Celebrity solstice) uploviće sutra u Bokokotorski zaliv i to je najveći brod te vrste koji ulazi u vode Crne Gore.
Brod je, kako je saopšteno, dug 317, a visok 67 metara, a u vode Bokokotorskog zaliva uvešće ga najiskusniji crnogorski kapetan duge plovidbe Radomir Čavor.
Brod će, po tradicionalnom običaju, oploviti ostrvo Gospa od Škrpjela.
Na pozdrav crkvi brodskim sirenama, biće odgovoreno zvonjavom crkvenih zvona.

Izvor: www.nezavisne.com

Nadam se da ce biti koja prigodna fotografija, od nasih clanova.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #731 on: May 19, 2011, 05:41:30 pm »

Dal' cemo dobiti neku fotografiju od nasih Palubaraca iz Boke?
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #732 on: May 19, 2011, 09:22:27 pm »

Pokušaću nekako da ga ulovim, obećavam!!!!!!!
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #733 on: May 20, 2011, 02:43:36 pm »

Bik prodat za 4.400 evra

 

NOVI SAD - Najveća atrakcija 78. Međunarodnog poljoprivrednog sajma u Novom Sadu, trogodišnji bik težak 1.516 kilograma, u vlasništvu Gorana Antića iz sela Šavrane kod Kruševca, prodat je danas za 4.400 evra.
"Bika Miška sam prodao Iki Huseinoviću iz Novog Pazara za 4.400 evra. Zadovoljan sam cenom, jer u potpunosti odgovara kvalitetima bika, a oni nisu mali. Novi gazda obećao mi je da Miško neće odmah 'pod nož' nego da će ga još malo podgojiti", rekao je Antić.
On kaže da je bik simentalske rase i da je imao izuzetan apetit.
"Dok sam ga tovio, svakodnevno je jeo po petnaestak kilograma koncentrata. Dnevni obrok sam mu smanjio malo pre dolaska na Novosadski sajam", rekao je Antić.
Goran Antić, čija se farma nalazi na putu od Kruševca ka Kopaoniku, posjeduje 20 krava, 15 junica, 20 tovnih junica, te 15 bikova za priplod.
Međunarodni poljoprivredni sajam u Novom Sadu biće zatvoren sutra.


Izvori: SRNA i www.nezavisne.com
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #734 on: May 24, 2011, 09:12:37 am »


 
 Mislim da može biti zanimljiv ovaj Zrenjaninski most na suvom. Tako nešto nema svako!


  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
 
 


* photo0004.jpg (115.75 KB, 1024x684 - viewed 95 times.)

* photo0005.jpg (121.88 KB, 768x1024 - viewed 81 times.)

* photo0007.jpg (117.34 KB, 768x1024 - viewed 93 times.)
Logged
Pages:  1 ... 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 [49] 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 ... 300   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 22 queries.