PALUBA
April 27, 2024, 08:45:02 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 [62] 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 ... 300   Go Down
  Print  
Author Topic: Zanimljivosti  (Read 1132595 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #915 on: August 21, 2011, 08:57:32 pm »

Planira se tunel od Amerike do Rusije vrijedan 60 mlrd. dolara.

Od New Yorka do Londona jednog dana moći ćemo putovati željezničkom prugom dugom 8000 kilometara. To bi trebao biti jeftiniji, brži i sigurniji način prijevoza robe.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Tunel dugačak 105 kilometara trebao bi uskoro povezivati Ameriku i Rusiju. Plan za gradnju podmorskog tunela vrijednog 300 milijardi kuna ispod Beringova tjesnaca poduprli su i neki od visokih dužnosnika predsjednika Dimitrija Medvjedeva. To bi značilo da ćemo jednog dana moći sjesti na vlak u New Yorku i nakon prijeđenih 8000 kilometara iskrcati se u Londonu, a pri tome uživati u prekrasnim krajolicima kanadskih šuma, ruskih tundri i europskih nizina. Ideja o gradnji tunela stara je više od jednog stoljeća. Ruski car Nikolaj II dvaput je odobrio planove za sličan tunel, no ispriječili su se Prvi svjetski rat i ruska revolucija.

Tunel bi prolazio ispod otoka Velike i Male Diomede ili Ratmanova na ruskom, odnosno Imaqliq na jeziku starosjedilaca Inuita, koji su na sredini Beringova tjesnaca.

Pristaše te ideje vjeruju kako će to biti jeftiniji, brži i sigurniji način prijevoza roba diljem svijeta od kontejnerskih brodova. Tunel bi mogao preuzeti oko tri posto globalnog tereta i zarađivati oko sedam milijardi dolara na godinu. O ovoj ideji razmišljalo se i 2007. godine u Moskvi.

Izvor : http://www.24sata.hr/


* planira-se-tunel-od-amerike-do-rusije.jpg (55.54 KB, 504x335 - viewed 72 times.)
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #916 on: August 21, 2011, 09:16:49 pm »

^Gledao sam na Diskaveriju (čini mi se) emisiju o tome. Čak je i urađena kompjuterska animacija kako bi tunel (dva tunela tačnije) izgledao. Naime, planom je predviđeno da postoji jedan veliki tunel, ali koji je tako koncipiran da unutar njega postoje 2 manja, koja su u potpunosti odvojena. U slučaju da more prodre u jedan, drugi ne bi bio ugrožen. Ipak, postojala bi hermetička vrata na određenim mestima kroz koja bi moglo da se pređe iz jednog tunela u drugi, a sve u cilju efikasnije evakuacije i gašenja eventualnog požara. Lepa zamisao, ali hoće li ikada biti realizovana zavisi pre svega od odnosa večitih rivala.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #917 on: August 21, 2011, 09:20:02 pm »

Bolje bi bila i ta "ludost" nego da ratuju.. Wink
Logged
Pera
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 930



« Reply #918 on: August 21, 2011, 09:50:29 pm »

Evo ga snimak...

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/XbbqYfgplHE?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #919 on: August 23, 2011, 05:05:33 pm »

Za ubistvo bubamare kazna 150 evra

BEOGRAD - Ministarstvo za zaštitu životne sredine Srbije donijelo je uredbu po kojoj će se za ubijanje ili zlostavljanje više od 500 životinjskih vrsta plaćati visoke kazne.
U inspektoratu za zaštitu životne sredine svjesni su da će biti teško kontrolisati sve prestupe, ali kažu da će uspjeti da reaguju na najdrastičnija kršenja uredbe.
Najmanje se plaća za ubistvo insekata, pa je kazna za leptira kupusara 10.000 dinara (oko 100 evra), za bubamaru 15.000 (oko 150 evra), ali ukoliko neko naudi krupnijim životinjama kao što su vuk ili ris, tarifa je znatno veća, i do 300.000 dinara (3.000 evra). Mrki medvjed je ipak najčuvaniji, pa je kazna za njegovo ubistvo milion dinara (10.000 evra).
"Ako neko ubije medveda naravno da ćemo mi dobiti informaciju, ali ako se ubije jedna bubamara - to i nije tako veliki problem. Odštetni cenovnik je donet zbog toga ukoliko neko namerno uništava populacije pojedinih vrsta, bubamara ili riđeg šumskog mrava koji je pod zaštitom", kaže Jasmina Jović, inspektorka za zaštitu životne sredine.
Ono što će otežati naplaćivanje kazni jeste i činjenica da je na spisku strogo zaštićenih vrsta blizu 500 životinja. Malo je stručnjaka koji se tim vrstama i bave, a imajući u vidu da u Srbiji radi samo 10 inspektora na zaštiti prirode, sprovođenje će biti dodatno otežano.
"Jedno gledište je da liste treba da budu kraće ali efikasne, da se mogu sprovesti. Drugo gledište je da treba sve staviti na liste. Ja ne znam šta se time dobija. Onda imate zakon i njegovu prateću dokumentaciju koje se ne primenjuje ni 10 odsto. Time se, po meni, kompromituje zakon", smatra Aleksandar Ćetković sa Instituta za zoologiju.

Izvor: SRNA i www.nezavisne.com


Šta  ljudi neće sve izmisliti, ovog ko je donio ovaj zakon treba javno objesit, ko će meni nadoknaditi štetu kad mi neka od ovih živulja nanese. 
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #920 on: August 24, 2011, 01:16:19 pm »


                                                   
                                                            Pa, izvolte u Veliki Bečkerek, u Banat!!!
 
 Uglavnom se o "Bir Festu sve zna" ( iako je tek 6-ti po redu). Ipak je manifestacija u Beogradu.

  Večeras se u ZRENJANINU  otvaraju 26 ." DANI PIVA "

  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
 


* SWScan00420.jpg (176.74 KB, 724x1024 - viewed 183 times.)

* SWScan00421.jpg (200.93 KB, 724x1024 - viewed 165 times.)
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #921 on: August 24, 2011, 01:23:52 pm »

 
  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
 
  Kao i svake godine  tako su i ove uz Tamburaše i besplatno Pivo pozivani građani na " DANE PIVA"


* photo0147.jpg (306.17 KB, 1860x1250 - viewed 166 times.)

* photo0148.jpg (387.29 KB, 1964x1411 - viewed 170 times.)

* photo0149.jpg (369.22 KB, 1736x1312 - viewed 159 times.)

* photo0150.jpg (425.58 KB, 2048x1536 - viewed 53 times.)
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #922 on: August 24, 2011, 03:57:51 pm »

Čuveni Dani piva u Zrenjaninu su ipak nešto neprevaziđeno i beerfest to nikada neće moći dostići, a koliko vidim muzički program je ove godine kudikamo jači po imenima od beerfesta.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #923 on: August 24, 2011, 04:21:04 pm »


 Trudimo se!
 Još da nam " Privatizacija" Nije ******** Pivaru ,ianče osnovanu 1745 gde bi nam bio kraj? Nije to sve! Ima još dešavanja. Muzej ima postavku    etiketa Piva i pribora za proizvodnju istog. O ostalom programu slede naredni postovi.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #924 on: August 24, 2011, 05:44:16 pm »

Sta reci, nabavimo po desetak ovakvih i hvalimo se po svetu da imamo modernu avijaciju.  Grin Grin Grin

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/lbcRoSCIG-M?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Kada neko na aeromitingu (normalno, prikazujemo samo letni program) pita zasto su tako mali, kazemo mu da nisu mali, vec lete visoko.  Grin Grin Grin Grin
Logged
nbns
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 186



« Reply #925 on: August 25, 2011, 08:26:49 am »

hahaha lete visoko hhahahah
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #926 on: August 25, 2011, 11:09:46 pm »


 Proizvodnja piva u Zrenjaninu je počela 1745 god. Tada je pivarski majstor Sebastijan Krajcezen otvorio radionicu za proizvodnju . 1878 godine Pivaru kupuje čuveni veleposednik Lazar Dunđerski. U sklopu " Dana Piva" odvija se više manjih manifestacija : Međunarodni festival folklora" LALA", Festival tamburaša" Prim Za Primom", Festival narodnog stvaralaštva " Banatske vredne Ruke". U okviru " Dana Piva" održavaju se: takmičenje u brzom izbijanju piva i takmičenje u držanju pune litarske krigle piva. Sastavni deo manifestacije je i " Inocoop", 12 međunardoni sajam inovacija i kooperacija. U Narodnom Muzeju Zrenjanin organizuje se izložba " Penušava Strast". Biće izloženi eksponati vezani za pivo. Pivske čaše, krigle, bokali, flaše sa logom pivara, etiketama raznih piva. . . . Regata čamaca i brodića, Zlatni kotlić, i razne sportske manifestacije.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #927 on: August 25, 2011, 11:12:55 pm »

Žao mi je što neću moći da dođem, ali obaveze me sprečavaju, nadam se sledeće godine...
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #928 on: August 26, 2011, 05:27:46 pm »

26.08.2011. | 13:31

JUNAK DANA Slovenac (12) iz mora spasio vršnjaka dok je cijela plaža samo - gledala

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Jakob Lozar (12) iz Črnomelja u Sloveniji, postao je na zadarskoj plaži na Puntamici pravi junak jer je spasio od utapanja i sigurne smrti svoga vršnjaka koji se kupao blizu njega.

- Bilo je to prekjučer oko 17 sati, igrali smo se na plaži kao i svakoga dana. Uočio sam jednog dečka koji se nekako čudno bacakao u moru. Dizao je ruke u zrak, pokušavao udahnuti, kao da se utapa. Pomislio sam da se zeza, da mu nije ništa. A onda sam zaplivao prema njemu, podignuo ga iz mora i odnio ga do obale.

Mislim da je već tada bio u nesvijesti jer mu je glava klonula na moju ruku. Položio sam ga na ručnik. Njegov otac je odmah priskočio i počeo mu davati umjetno disanje. Okrenuo ga je na bok i nakon što je izbacio progutano more, došao je k sebi - ispričao nam je mladi Jakob što se dogodilo na plaži koja mogla biti kobna za dječaka koji je bio njegov vršnjak.

- Bio je otprilike moje visine, a po govoru mi se čini da je tu, iz Zadra. Na plaži je bio s ocem i mlađim bratom. Njegov je otac otišao do auta koji je bio crvene boje i vratio se sa 100 kuna koje mi je želio dati za spašavanje sina. Rekao sam mu da ne treba, ali tražio je da uzmem.

Kada je tom dečku bilo bolje, pitao je oca tko sam. "On te spasio", kazao mu je, a on me pogledao i rekao „hvala ti puno“. Nakon toga su otišli do auta i odvezli se. Više ga nisam vidio. Ne znam niti kako se zove - kaže Jakob.

- Kako se osjećaš nakon takvog podviga? - pitamo Jakoba.

- Osjećam se kao pravi heroj - odgovara i smije se. I njegov je otac Damjan ponosan na njega, baš kao i majka Renata, brat Peter (16) i sestra Ema (Cool koja je također bila s njim i prijateljicom iz Londona kada je spasio vršnjaka.

- Bila je puna plaža kupača, ali nitko nije reagirao iako se sve događalo oko njih, na desetak metara od obale. Dok se utapao, njegov mlađi brat koji je bio udaljen od njega viknuo mi je: ne, on se ne zeza, on se utapa, tako da nisam ni trenutka razmišljao, znao sam što trebam napraviti jer sam prilično dobar plivač. Kada sam ga izvukao na obalu, okupilo se puno ljudi. Bilo mi je drago što se na kraju sve dobro završilo - priča Jakob.

Njegova obitelj već šest godina ljetuje kod Luciana Pavina na Puntamici, zahvaljujući prijatelju Boži Maliku iz Zadra. Otac je služio u Zadru vojni rok daleke 1987. godine, a sada su se sprijetljili sa svojim domaćinima kod kojih se osjećaju kao kod kuće. I ne samo to. Mladi je Jakob pravi majstor u sviranju na gitari i pjevanju - dalmatinskih pjesama.

- Najdraža mi je ona Dalmatinac sam... Navečer, kada se ispeče riba na gradelama, uvijek padne pjesma, a ja volim svirati dalmatinske pjesme. Znam ih desetak, neke sam naučio baš prije početka ovogodišnjeg ljetovanja - kaže Jakob.

Njegova sestra Ema u školi je čak izjavila da je ona po nacionalnosti - Dalmatinka. Kada je učiteljica ostala u čudu, objasnila je kako to znači da voli dalmatinske pjesme. Čitava se obitelj vezala za Dalmaciju, a nakon pothvata Jakoba, još i više.

- Ponosan sam na sina što je učinio tako dobro djelo i spasio svoga vršnjaka. Ja sam tada bio u kući poviše plaže, a kada mi je dotrčao i rekao što se dogodilo, nisam odmah bio svijestan koliko je veliku stvar učinio. Sada jesam - kaže otac Damjan.

Malo je reći da je Jakob postao miljenik kuće Luciana Pavina i čitave Puntamike kojom je prostrujala vijest o podvigu mladog Slovenca koji je spasio svoga hrvatskoga vršnjaka. Po svemu sudeći, da nije instiktivno reagirao i priskočio u pomoć, njegovom vršnjaku ne bi bilo spasa, utopio bi se pred ocem i stotinama kupača. Jakob srećom nije ni trenutka oklijevao. A to mogu samo istinski - heroji, makar imali "samo" 12 godina.

Mišel Kalajžić
snimio: Vladimir Ivanov / CROPIX

Mladom Jakobu Lozaru Grb grada Zadra?

- Upućujem sve pohvale i zahvalnost mladom Slovencu na iznimnom humanom činu. To što je učinio zbilja je vrijedno divljenja i pokazuje da su ljudi u većini dobronamjerni i plemeniti. Mislim da mladi gospodin zaslužuje Grb grada Zadra i ukoliko ga netko predloži, imat će moju potporu. Što se tiče prava gradonačelnika da direktno dijeli Grb grada, o tome ne bih za sada, ali ovaj je čin u svakom slučaju vrijedan pažnje - kazao je gradonačelnik Zadra Zvonimir Vrančić koji je vijest o spašavanju čuo od nas.

Šveđanin Norman Hans Jesper i Zadranin Mladen Pešić dobili su Grb grada Zadra za humanitarni pothvat 2007. godine jer su na sličan način tada spasili život Josi Pantalonu nakon što je s ceste u Jazinama svojom zastavom 101 sletio u more. Njihova je hrabrost motivirala zadarskoga gradonačelnika Živka Kolegu da im dodijeli Grb grada Zadra.

Jesper je dobio i priznanje MUP-a „Ponos Hrvatske“.

Izvor : http://www.slobodnadalmacija.hr/


* junak.jpg (138.21 KB, 468x291 - viewed 56 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #929 on: August 28, 2011, 09:40:54 am »

Simbol težaka magarac bez imena u vlasništvu 78-godišnjeg otočanina preseljen brodom u park prirode telaščica.

‘Partija’ posljednji tovar iz Preka na Ugljanu

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U mjestu Preko na otoku Ugljanu od petka više nema ni jednog tovara, živog simbola težačkog života u Dalmaciji. Po posljednjeg preškog tovara došli su radnici Parka prirode Telaščica i brodom ga prevezli na Dugi otok, u tamošnji Centra za uzgoj i zaštitu životinja.

- Bio mi je dobar, služio mi je više od dvadeset godina, ali ne možemo više ni on ni ja - govori 78 godišnji Josip Dorkin koji je ispratio svog sivca, na ovaj neobičan put s jednog na drugi otok.

Starina Dorkin je dosta bolestan, trebao bi ići na neku operaciju, a sve je odgađao jer se nitko nije mogao skrbiti o njegovom tovaru, kojem nije imena nadjenuo već ga naprosto zvao - Moj tovar.

Sin mu je doznao da bi se njegov tovar mogao zbrinuti u Telaščici i tako je nađeno rješenje. Dorkin je svoga tovara nabavio još 1989. godine iz Škabrnje, zadnjih je godina bio jedini preostali primjerak svoje vrste u sad već urbanom Preku. Služio je sivac godinama Dorkinima za nošenje tereta u maslinik, vinograd, po drva širom Ugljana.

- Više ga nisam moga paziti, donositi mu sena ili ga voditi u poje - žalostan je bio dida Josip kad je ispraćao svog tovara koji mu je godinama vjerno služio.

EDVARD ŠPRLJAN

Raj za tovare

- U Centru za odgoj i zaštitu životinja na Dugom otoku imamo 14 magaradi, a imamo i nekoliko prinova - kaže nam Šime Jagić, veterinarski tehničar koji je došao po novog stanovnika zajedno s Dinkom Petešićem iz Sali da posljednjeg preškog tovara prevezu u Telašćicu.

Izvor : http://www.slobodnadalmacija.hr/


* tovar.jpg (124.71 KB, 468x351 - viewed 66 times.)
Logged
Pages:  1 ... 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 [62] 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 ... 300   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 22 queries.