PALUBA
April 20, 2024, 04:16:21 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Čitanje pomorskih karata  (Read 30140 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
zveljarin
desetar
*
Offline Offline

Posts: 123


« on: April 30, 2008, 03:03:35 pm »

Može li neko slikom i riječju da nam predoči značenje oznaka na brodskim kartama?
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #1 on: April 30, 2008, 03:12:22 pm »

U pripremi je deo za navigaciju... da li te nešto odredjeno interesuje ili uopšte o pomorskoj karti, ažuriranju karte i sl.?
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #2 on: April 30, 2008, 03:45:17 pm »

Samo čitanje pomorskih karata je na istom principu kao i kod topografskih karata... Postoji knjižica, zove se "Znaci i skraćenice na pomorskim kartama" gde su detaljno objašnjeni svi znaci koji se koriste.
Logged
crki
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 257



« Reply #3 on: April 30, 2008, 04:26:10 pm »

Da li su iste karte za brodove i podmornice?
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #4 on: April 30, 2008, 05:46:08 pm »

Pomorske karte  su pomorske karte.. mislim da na podmornicama postoje neke specijalne karte (karte dna i sl.)
Logged
zveljarin
desetar
*
Offline Offline

Posts: 123


« Reply #5 on: May 06, 2008, 02:24:00 pm »

Samo čitanje pomorskih karata je na istom principu kao i kod topografskih karata... Postoji knjižica, zove se "Znaci i skraćenice na pomorskim kartama" gde su detaljno objašnjeni svi znaci koji se koriste.
____________________________________________________________________________

Mozes li mi reci gdje se moze kupiti knjiga?
Logged
Orion
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 578



« Reply #6 on: September 21, 2009, 03:26:04 pm »

S obzirom da podmornica ne plovi kao brod, vec koristi tzv. 3D-navigaciju(krece se po 3 ose zamisljenog koordinatnog sistema), ne koristi nauticke karte koje se nalaze na povrsinskim brodovima. Karte koje koristi podmornica su bele boje, na podlozi od plastike, tako da se za ucrtavanje kurseva i pisanje po karti koristi flomaster. Prekrivena je izobatama i koristi se uvek(osim u povrsinskoj i snorkel navigaciji) u kombinaciji sa elektronskim uredjajima koji konstantno prikazuju oblik morskog dna...
Logged
seaman
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 87


« Reply #7 on: September 21, 2009, 06:11:25 pm »

S obzirom da podmornica ne plovi kao brod, vec koristi tzv. 3D-navigaciju(krece se po 3 ose zamisljenog koordinatnog sistema), ne koristi nauticke karte koje se nalaze na povrsinskim brodovima. Karte koje koristi podmornica su bele boje, na podlozi od plastike, tako da se za ucrtavanje kurseva i pisanje po karti koristi flomaster. Prekrivena je izobatama i koristi se uvek(osim u povrsinskoj i snorkel navigaciji) u kombinaciji sa elektronskim uredjajima koji konstantno prikazuju oblik morskog dna...

A na nasim podmornicama mi smo koristili nase pomorske karte. Koje su iste ka i na povrsinskim brodovima.
koristili smo naravno i dijagrame, ali u napadu za izracunavanje elemenata za napad i navodjenje podmornice.
Logged
Orion
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 578



« Reply #8 on: September 21, 2009, 09:38:03 pm »

Interesantno, to nisam znao! Mada mi se cini pomalo neodgovorno... :/
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #9 on: September 21, 2009, 09:43:34 pm »

Čuveno je čitanje karata kada su uplovljavajući u Boku, u zaronjenom stanju, zviznuli u Kobilu.... toliko o 3D navigaciji
Logged
seaman
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 87


« Reply #10 on: September 22, 2009, 09:54:32 am »

Čuveno je čitanje karata kada su uplovljavajući u Boku, u zaronjenom stanju, zviznuli u Kobilu.... toliko o 3D navigaciji
ne znam kada je to bilo i o kojoj se P radi, ali dok sam ja bio na P izronjavali smo ispred zelenike. i nikada nije bilo ni jednog incidenta.
kada se to desilo sa kojom P?
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #11 on: September 22, 2009, 10:09:04 am »

Dogadjaj se zbio sa P831, 2001/2002. godine... oba klasića koji su radili na toj podmornici su mi potvrdili "susret", imali su manja oštećenja na mekom trupu...
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #12 on: September 22, 2009, 11:47:53 am »

Ja u svemu tome nisam nikakav stručnjak ali J..bi ga čovek vozi auto gde se sve vidi pa napravi karambol. Ne bih ja te ljude mnogo osuđivao.
Milanče
Logged
seaman
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 87


« Reply #13 on: September 22, 2009, 11:50:21 am »

Ja u svemu tome nisam nikakav stručnjak ali J..bi ga čovek vozi auto gde se sve vidi pa napravi karambol. Ne bih ja te ljude mnogo osuđivao.
Milanče
jeli milosavljevic bio komadant?
Logged
seaman
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 87


« Reply #14 on: September 22, 2009, 11:52:58 am »

Ja u svemu tome nisam nikakav stručnjak ali J..bi ga čovek vozi auto gde se sve vidi pa napravi karambol. Ne bih ja te ljude mnogo osuđivao.
Milanče
jeli milosavljevic bio komadant?
on je imao ispada i ranije.
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 22 queries.