Solaris
kapetan bojnog broda
Offline
Gender:
Last Login:April 24, 2022, 02:45:13 pm
Posts: 12 386
#vragu i rat#
|
|
« Reply #36 on: June 20, 2011, 05:01:44 pm » |
|
20.06.2011. | 14:51
PROTUPOŽARNA eskadrila stacionirana u Zrakoplovnoj bazi Zemunik. ČUVARI SEZONE - ZRAK Jedan kanader dnevno vodu smije baciti ‘samo’ 80 puta.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Branimir Boban / CROPIX
Iako su jedan kanader i dva airtractora na redovitom remontnom servisu u velikogoričkom ZTC-u, MORH-ova Protupožarna eskadrila stacionirana u 93. zrakoplovnoj bazi Zemunik spremna je za protupožarnu sezonu koja je službeno počela 15. lipnja, a završava 1. listopada.
- Naših šest kanadera CL415 i šest airtractora AT802, od toga tri na kotačima i tri na plovcima, prolaze tri razine provjere.
Preventivne i korektivne preglede na dnevnoj bazi, uklanjanje kvarova po potrebi i određene manje opsežne preglede te redoviti i temeljiti godišnji servis kada se mijenjaju veliki sklopovi i agregati.
Taj servis, vrlo temeljit i opsežan, tempiramo tako da su svi avioni pred sezonu potpuno spremni i ova tri nam se upravo trebaju vratiti. Na prvom su mjestu sigurnost, učinkovitost, pa ekonomičnost.
No, ove godine smo imali velik broj intervencija i u predsezoni, čak 75, dok smo lani u sezoni imali 90 požara - kaže bojnik Davor Turković, zapovjednik Protupožarne eskadrile, u kojoj su sve letjelice u odličnom stanju jer su osim dobrog održavanja sve gotovo nove.
Posade i mehaničari
Novi kanader stoji oko 25 milijuna dolara i uglavnom se koristi 20 godina ili dok ne nakupi 10 tisuća sati letenja, dok novi airtractor stoji od 2 do 3 milijuna dolara i ima sličnu trajnost.
Airtractor težak nešto više od tri tone uzimanjem vode udvostruči svoju težinu, dok kanader s punim spremnikom vode od 6 tona teži ukupno 20 tona. Osim razlike u veličini letjelice i manevarskim sposobnostima, ove različite protupožarne letjelice opslužuje i različit broj članova posade i mehaničara. Kanader ima tri člana posade u kojoj su kapetan, kopilot i letač tehničar.
Taj tehničar ima zadatak pri slijetanju na aerodrom, koji nije matični, naliti gorivo u avion i sve provjeriti prije novog polijetanja. Za pripremu aviona u matičnoj bazi potrebna su još tri tehničara.
Airtractor, u kojem leti sam pilot, uglavnom služi za izviđanje, a u bazi o njemu brinu četiri mehaničara i tehničara. Kako se puno polaže na sigurnost ljudi, a to znači besprijekorno stanje letjelica u svakom trenutku, u protupožarnoj eskadrili je oko 80 ljudi. Uobičajeni radni dani kada nema požara počinju u 7 sati ujutro brifingom bojnika
Turkovića sa svim kapetanima i voditeljima tehničkih službi. Ako je negdje gorjelo po noći, kada se ne leti, a požar nije ugašen, posade su spremne za polijetanje već u 4 sata ujutro. Smiju biti u zraku ukupno 7 sati ili obaviti 80 bacanja vode.
- Nisu svi letovi jednake težine. Ovisi koliko ima vjetra, na koliko uzburkanu površinu slijećemo i koliko smo blizu vodene površine - kaže pilot kanadera bojnik Ivica Markač, koji na kraju protupožarne sezone zna biti mršaviji i do 8 kilograma.
Oni nemaju godišnjih odmora ljeti, a i svaki slobodan dan lako im se prekine pozivom iz baze.
Piloti kanadera svi su došli uglavnom iz letačke škole MORH-ove zemuničke eskadrile i manji dio iz bivše vojske.
Školovanje po prelasku na kanader traje od 3 do 5 godina, a letenje je zahtjevno jer u principu rade sve ono što piloti drugih letjelica inače izbjegavaju - lete na malim visinama, zaobilaze prepreke, turbulencije, ptice i dim. Osim toga, slijetanje na vodu i uzimanje vode su jedne od najtežih tehnika pilotiranja uopće.
Helikopteri iz Divulja
U Divuljama kod Splita stacionirana je eskadrila transportnih helikoptera koja daje dio svojih snaga na raspolaganje u protupožarnoj sezoni.
- Imamo dnevna izviđanja airtractorima koji putem izviđaju situaciju i odmah obave incijalni udar na požarište gdje je potrebno. Alarmiramo sustav, a zapovjedništvo u Divuljama potom daje procjenu i šalje dodatne snage na teren.
Došli smo do zaključka da je gašenje tako efektnije nego, primjerice, u Francuskoj ili Portugalu gdje se udarno kreće tek kada se požar raširi.
Naravno, često treba voditi računa o tome da ponekad u istom trenutku imamo i pet-šest požarišta diljem obale - pojašnjava bojnik Turković i dodaje kako, unatoč teškom i odgovornom poslu, većina pilota iz njegove eskadrile voli svoj posao jer su rezultati njihova rada konkretni i vidljivi, a posao je koristan i human.
Nikolina Radić Ančić
Izvor :http://www.slobodnadalmacija.hr/
|