PALUBA
April 27, 2024, 01:54:00 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 [116] 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 ... 167   Go Down
  Print  
Author Topic: Sve što je dobro ili deblja ili je zabranjeno...  (Read 642489 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1725 on: November 29, 2015, 01:18:43 pm »

Današnji ručak

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* rucak.jpg (32.02 KB, 482x642 - viewed 87 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1726 on: November 29, 2015, 01:23:51 pm »

Današnji ručak

Šta si skrivio?
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1727 on: November 29, 2015, 01:27:14 pm »

Ja ništa. Polona pripremala. Da nije ona što zeznula? Ma ne , kod nas uvek ja zeznem Wink

Riž kuhan na vodi, pileče meso u umaku od kiselog vrhnja, sira, smučkano u penu. Skuhat če to kad dolaziš na ručak Wink
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1728 on: November 29, 2015, 02:11:29 pm »

Ja ništa. Polona pripremala. Da nije ona što zeznula? Ma ne , kod nas uvek ja zeznem Wink

Riž kuhan na vodi, pileče meso u umaku od kiselog vrhnja, sira, smučkano u penu. Skuhat če to kad dolaziš na ručak Wink

Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #1729 on: December 01, 2015, 08:26:42 pm »

Istinski gurmani će prepoznati ovo tradicionalno jelo iz JZ Srbije.
Bio sam tamo početkom septembra i napravio par interesantnih fotografija koje bi mogao da postavim na Palubi.
Za sada nešto što izaziva vodu na usta:


* komplet.jpg (142.99 KB, 1264x711 - viewed 87 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1730 on: December 01, 2015, 10:05:47 pm »

Jeli to ta lepinja sa sve?
Logged
jugins
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 85


« Reply #1731 on: December 01, 2015, 10:06:52 pm »

Ako je to "komlet lepinja"? Nisu je pripremili kako treba.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #1732 on: December 02, 2015, 07:42:55 am »

Ovo je iz nekog restorana (na Zlatiboru verovatno), rekao bih tako zbog šolje domaćeg kiselog mleka.Baš po mom ukusu kad je nedopečena  Smiley
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #1733 on: December 02, 2015, 08:57:02 am »


Nebi ni štapom dirao.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #1734 on: December 02, 2015, 10:32:26 am »


Nebi ni štapom dirao.
Probati pa kritikovati....  Na ideju odgovarati idejom a ne kritikom.
Evo iskustva jednog putnika namernika u Užički kraj (Zlatibor)


 Komplet lepinja - užički specijalitet


Komplet lepinja, užički specijalitet Poput istinskog putnika namjernika, koji se zadesi na nepoznatom po prvi put, i odluči da preko gastronomskih čarolija upozna kraj, tako sam se i ja ponašala tog januarskog popodneva. Zapadna Srbija, užički kraj prepoznatljiv je po jednoj veoma jednostavnoj, za pripremu, i jeftinoj brzoj hrani koja se služi i po restoranima. Kada bi vam neko samo donio na tanjiru, upitali biste šta je i o čemu se radi kada je to samo obična lepinja. Ne, niste u pravu, to je komplet lepinja.
Originalan recept za jednu osobu čine ove namirnice:

    1 lepinja,
    2 kašike kajmaka,
    1 jaje,
    1 nepuna kutljača pretopa.

Taj pretop uzima se iz pečenjare, tačnije sa pleha na kojem se nakupljala mast tokom pečenja, bilo koje vrste mesa, mada, uglavnom od svinjskog. U Užicu se taj pretop dobija besplatno.

uzicke lepinje komplet lepinjaKomplet lepinje - spremne za pečenjePo želji možete naručiti komplet lepinju sa manje ili više pretopa, tzv. živu ili reš lepinju. Uglavnom, kada se stavlja manje pretopa ide življa, odnosno slabije pečena i obrnuto. Ako već budete u prilici da probate originalnu lepinju, preporučujem življu sa manje pretopa. Platićete to zadovoljstvo samo 3KM ili 150 dinara.

Pošto je ovaj specijalitet veoma brz za pripremu, savjetujem vam da probate svoje ukućane i prijatelje iznenaditi za jedan obrok. Idealno vrijeme za njegovu konzumaciju bio bi doručak, jer je kalorična bomba, izvrstan pokretač za cijeli dan. Za kućnu varijantu pripreme ovo su potrebni sastojci:

    1 lepinja
    1 jaje
    2 kašike kajmaka (oko 200g.)
    so, biber i ostali začini po želji
    ulje
     jogurt (kefir, kiselo mlijeko) - po želji


Način pripreme komplet lepinje

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U zavisnosti za koliko osoba spremate, toliko će vam lepinja biti potrebno, te se način filovanja ponavlja. Lepinju isjecite tako da odvojite manji gornji dio koji će vam služiti kao poklopac.priprema lepinjaJoš malo pa gotove, već mirišu - specijalitet kuće komplet lepinjeDonji dio lepinje namažite kajmakom, dobro utrljajte i nožem u par navrata na nekoliko mjesta probušite lepinju. Nakon toga, istresite jedno jaje (možete ga prije izmućkati) i polagano razmutite po lepinji. Po potrebi i želji dodajte so, biber i neke vaše omiljene začine. Predlažem vam kari ili kurkumu, jer će neobično obojiti ovaj specijalitet. U međuvremenu, uključite rernu na 250 stepeni i ostavite da se zagrije.

Tepsiju namažite sa malo ulja, ubacite lepinju bez poklopca i ostavite neka se peče 5-10 minuta. Zatim, stavite ostatak lepinje koji podsjeća na poklopac i ostavite da se peče na par minuta. Kajmak se rastopio, jaje se skorilo, a lepinja se puši? To je znak, gotovo je.

Poslužite sa nekim osvježavajućim, hladnim napitkom, po mogućnosti jogurtom. Na Zlatiboru će vam poslužiti kiselo mlijeko, koje je nešto gušće od jogurta, i to u zemljanim posudama. Nezaboravna slika i okus. Komplet lepinja uglavnom se jede rukama, vrh lepinje se umače u sredinu te se zatim prelazi na umakanje vanjskih strana. Jogurt možete kašičicom istresti na sredinu lepinje i nastaviti umakati, biće veoma ukusno. U svom domu moguće je napraviti dobru kopiju i bez pretopa, a poseban savjet je da stavite malo više kajmaka, nadomjestiće neophodnu sočnost. Prijatno, bre!


* priprema_lepinja.jpg (21.13 KB, 450x337 - viewed 72 times.)
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #1735 on: December 02, 2015, 01:13:44 pm »

Ja bih dodao jos jedan detalj.

Ovo sto je motorista57klasa napisao se odnosi na standardnu komplet lepinju. Osim nje postoji u komplet lepinja sa dodatnom opremom u vidu prsute (govedje ili svinjske) koja se dodaje preko svega a ispod poklopca.

Tp mi dodje kao npr. FIAT i ABARTH ili Mercedes i Mercedes AMG ili tako nekako.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1736 on: December 02, 2015, 01:19:34 pm »

Samo da dodam na prethodni post.

Za komplet lepinju je najbitniji sastojak pretop, koji daje karakterističan ukus tom jelu. Najčešće se korisiti pretop od pečene jagnjetine, ali može i od prasetine.
Ima ljudi koji baš ne vole ukus pretopa (zaista je prejak - posebno ako je u pitanju jagnjetina), i u tom slučaju se lepinja može pripremiti samo sa kajmakom i jajima. Opet, u zavisnosti od ličnog ukusa, može se koristiti mlađi ili stariji kajmak.

Obožavam ovu drugu varijantu, sa mlađim kajmakom - za doručak. To je energetska bomba za ceo radni dan.

Uz lepinje sa kajmakom obavezno ide kiselo mleko - po mom ukusu, najviše prija ovčije!
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #1737 on: December 02, 2015, 01:36:30 pm »

Ja bih dodao jos jedan detalj.

Ovo sto je motorista57klasa napisao se odnosi na standardnu komplet lepinju. Osim nje postoji u komplet lepinja sa dodatnom opremom u vidu prsute (govedje ili svinjske) koja se dodaje preko svega a ispod poklopca.

Tp mi dodje kao npr. FIAT i ABARTH ili Mercedes i Mercedes AMG ili tako nekako.

Sve to je novokomponovana turistička atrakcija za promociju pršute na Zlatiborui ništa drugo.U Užicu ili Požegi ne znam čoveka koji bi naručio kompletaru sa pršutom.To je fora za Beograđane i ostale...
 Prava lepinja "sa sve" nema ništa drugo osim kašike starog zrelog kajmaka ,jednog jajeta i kutlače pretopa.Po pravilu smesa pretopa je od 70% svinjskog i 30% jagnjećeg.Ono što je u pripremi same lepinje važno je vreme pečenja, neko voli pečeniju ,neko malo "življu".Za mene je bila najbolja petkom ili subotom  u 04h ujutru kod " Šuljage" ,kad nemaš vremena da čekaš da se zapeče u peći. Uzme se tek pečena lepinja još uvek vrela ,odvoji se poklopac i zatim razmešaju stari kajmak i jaje , poklopi se lepinja da malo odstoji tako i od vreline lepinje jaje počinje da se peče i smesa ostaje malo življa kako bi mi rekli. Posle se prelije  vrućim pretopom i "zgužvaš" je uz jogurt...Staješ u red za još jednu....
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #1738 on: December 02, 2015, 01:39:48 pm »

Meni se dopadaju i original i novokomponovana varijanta. Ne moze prsuta nista da pokvari.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #1739 on: December 02, 2015, 01:48:25 pm »

Meni se dopadaju i original i novokomponovana varijanta. Ne moze prsuta nista da pokvari.

Naravno u pravu si, ali ja kao domorodac koji je bukvalno odrastao na kompletari , takvu verziju smatram skrnavljenjem užičke svetinje Grin
Logged
Pages:  1 ... 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 [116] 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 ... 167   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.