PALUBA
April 29, 2024, 06:26:17 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Bivša šefica MI5 optužila Blera za doprinos širenju terorizma  (Read 1169 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 033


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« on: July 23, 2010, 04:09:09 pm »

Bivša šefica MI5 optužila Blera za doprinos širenju terorizma

23.07.2010.

Bivša šefica britanske unutrašnje obaveštajne službe MI5 Eliza Meningem-Bjuler
optužila je bivšeg premijera Tonija Blera da je odlukom da zemlja učestvuje u
ratu u Iraku doprineo širenju terorizma i napadima na podzemnu železnicu i
autobuse u Londonu 2005. godine



Ona je u svedočenju pred komisijom britanskog parlamenta, koja istražuje učešće te zemlje u invaziji na Irak, izjavila da je upozoravala britanske zvaničnike na posledice Blerove politike, ali da procene obaveštajnih službi nisu uzete u obzir.

Bjulerova je navela da su zvanične procene britanske obaveštajne zajednice, koje su dostavljene ministrima, govorile da bi invazija na Irak mogla da poveća terorističku pretnju u Britaniji. Ona tvrdi da su ministri bili svesni rizika jer su pročitali te procene.


Radikalizovao muslimane

Bivša šefica MI5, koja je vodila tu službu od 2002. do 2007, rekla je da su ratovi u Iraku i Avganistanu, u koje je Britanija ušla, radikalizovali celu generaciju mladih muslimana u Britaniji, jer su oni to shvatili kao napad na islam.

Ona je navela da MI5 poseduje snimke napravljene nakon različitih terorističkih napada u kojima teroristi, koji su očekivali da će umreti, objašnjavaju zašto su postali bombaši samoubice. Prema rečima Bjulerove, jasno je da su se oni na to odlučili nakon invazije na Irak.

Meningem-Bjuler naglasila je da se MI5 nije slagao s tadašnjim britanskim premijerom Blerom, koji je kao opravdanje za rat navodio da Irak poseduje oružje za masovno uništenje.

- Mogućnost da Irak takvo oružje iskoristi protiv zapadnih zemalja nije bilo nešto što je zabrinjavalo mene ili moje kolege ni kratkoročno niti srednjoročno. Štaviše, Irak pre invazije 2003. nije predstavljao pretnju za Zapad, ali je rat u Iraku smanjio kapacitete zapadnih vlada za globalnu borbu protiv terorizma. Fokusiranjem na Irak smanjili smo fokus na pretnju koju Al Kaida predstavlja u Avganistanu. Mislim da je to bio dugoročan, veliki i strateški problem - rekla je Bjulerova.


Sadam i Al Kaida nisu imali veze

Ona je podsetila na to da nije bilo nikakvih dokaza o povezanosti Sadama Huseina i Al Kaide, niti o tome da je irački režim imao veze s terorističkim napadima na SAD 11. septembra 2001.

- Nije bilo verodostojnih obaveštajnih podataka koji bi ukazivali na tu povezanost. To je bio i zaključak CIA. Međutim, taj zaključak se nije svideo nekim delovima američke mašine. Stoga su pojedinci u SAD počeli da insistiraju na tome da veze između Huseina i Al Kaide postoje- navela je Bjulerova.

Ona je izdvojila tadašnjeg američkog ministra odbrane Donalda Ramsfelda, za kojeg je rekla da je pokrenuo alternativnu obaveštajnu jedinicu u Pentagonu kako bi dobio alternativni zaključak.


Izvor: PRESS
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.02 seconds with 23 queries.