PALUBA
April 30, 2024, 07:32:47 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Pistolj CZ 88 9mm  (Read 32526 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« on: August 04, 2010, 07:20:51 pm »

Нисaм приметио да је пиштољ ЦЗ 88 , калибар 9мм, био посебна тема.

Овај пиштољ није неко оригинално и ново решење. Ради се о скраћеној, може се условно рећи "компакт" верзији Заставиног пиштоља М-57 који је за цивилно тржиште прављен у калибру 9мм. Настао је на основу захтева цивилног тржишта средином 80-тих година прошлог века. Отуда ознака "88".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Према службеним подацима са сајта "Застава оружје" основни подаци о овом пиштољу су:

- калибар                9 мм
- капацитет оквира  9 метака
- маса                     0,85 кг
- дужина  цеви       116 мм
- висина оружја      130 мм
- дужина оружја     200 мм
- корак увијања      240
- број жљебова       4

Основна верзија ЦЗ 88 нема мануелну кочницу, док је верзија М88А има.

Иако у подацима пише да је капацитет оквира 9 метака, то је у пракси врло дискутабилно.



* DSC07357rz.jpg (216.61 KB, 800x600 - viewed 663 times.)

* DSC07355rz.jpg (200.77 KB, 800x600 - viewed 692 times.)
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #1 on: August 04, 2010, 07:22:19 pm »

Džumba, da li si imao problema sa kvalitetom materijala? Čini mi se da mu je trebalo malo vremena da "pocrveni".
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #2 on: August 04, 2010, 07:28:08 pm »

Као што је речено конструкција пиштоља је идентична пиштољу М-57. Склапа се и расклапа на истоветан начин.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Уз купљени пиштољ (испоручује се у картонској, "демоде" кутији) се добијају два оквира и прибор за чишћење (кантица за уље и четкица)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

За разлику од М-57 корице дршке пиштоља су од дрвета (ораховине), али без чекирања или било какве обраде тако да делују  просто и примитивно. Ипак, пиштољ са њима солидно лежи у руци, чак нешто боље него М-57.


* DSC07363rz.jpg (200.1 KB, 800x600 - viewed 493 times.)

* DSC07360rz.jpg (228.11 KB, 800x600 - viewed 552 times.)
Logged
kaiser0591
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267


« Reply #3 on: August 04, 2010, 07:36:32 pm »

Sve čestitke za ovu "lutkicu", možda samo malko poraditi na koricama drške i to je to....
Mada to je stvar ukusa, bitna je suština koja je provjerena na M57....
Čestitke još jednom Wink
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #4 on: August 04, 2010, 07:42:46 pm »

Пиштољ има исте делове као и М-57.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

У односу на М-57, посебно војну верзију (прошло кроз војну контролу), финиш пиштоља је знатно слабији: видни су трагови обраде метала, чак и на спољним деловима пиштоља, брунирање је веома, веома слабо, тако да одаје утисак да се може обрисати руком (што није далеко од истине), бар на примерку који је коришћен за овај приказ. Кретање делова је мало "шкрипаво" и цео пиштољ делује недовршено. Чак и за ратну производњи квалитет обраде пиштоља је испод нивоа квалитета какав Застава уме и може да постигне.

У гађању пиштољ постиже задовољавајућу прецизност на 25 метара и може се тврдити да је ефикасан  на даљинама до 50 метара с обзиром на калибар (9мм "дуги") иако није војни пиштољ. Наравно, ово (ефикасност) треба схватити условно - само за стрелишне услове. Нишани су стандардни, фиксни, слабо уочљиви, тако да би у некој борбеној ситуацији били неупотребљиви.

Када је у питању квалитет израде за овај пиштољ се може рећи да је један од најслабијих у Заставиној продукцији .



* DSC07362rz.jpg (213.83 KB, 800x600 - viewed 778 times.)
Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #5 on: August 05, 2010, 12:27:53 am »

U primitivnoj , demode, kartonskoj kutiji je bio i moj Zastava EZ9. Kod nas se malo paznje poklanja kupcu, sta da se radi.
Logged
satyrir
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3


« Reply #6 on: December 13, 2011, 05:47:27 pm »

Ima li tko skenirana upustva za ovaj pištolj? nigdje ih ne mogu naći...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #7 on: December 13, 2011, 06:20:57 pm »

Ако мислиш на чување и одржавање, то ти је у принципу исто као код сваког другог пиштоља. Склапање и расклапање је приказано на једној од доњих слика. То упутство (један лист који се склапа као хармоника) се некад добијало уз пиштољ.
Logged
satyrir
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3


« Reply #8 on: December 13, 2011, 07:41:27 pm »

Ma znam sve oko rastavljanja i održavanja. Samo me zanima kako izgledaju original upustva za ovaj pištolj jer ih nikad nisam vidio. To što kažeš da je na preklapanje... pa i pretpostavio sam obzirom da imam zastavinu sačmaricu i upute su upravo jedan sklopljeni papir. Jel to onda izgleda kao na one dvije slike gore (s jedne strane papira su upute za rastavljanje, a s druge shema pištolja)?
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #9 on: December 13, 2011, 07:51:12 pm »

pocetkom onog naseg "veselja" '91.  moj cale kupi ovo cudo za ne daj boze. napaljenom klincu ne treba mnogo, pa sam se uglavnom ja zezao oko njega. municija se nabavljala kako se vec nabavljala tada (nadam se da nema  police na forumu) pa se pucalo i pucalo i pucalo... ono sto mogu reci je da nas nikad nije slagao. posebna "prednost" nad cz99 bila je sto je "gutao" automatsku municiju s kraja 40tih i prve polovine 50tih godina, sto je kod nekoliko cza koje sam imao u vidokrugu pravilo ceste zastoje (bukvalno svaki treci-cetvrti metak je lagao). koliko sam ja cuo, to je zato sto je kapisla tvrdja a cz ima drugaciju konstrukciju igle. ova pucaljka po meni ima dve mane: katastrofa finis i los hvat.
Logged
satyrir
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3


« Reply #10 on: December 13, 2011, 08:02:43 pm »

Na masu foruma ljudi kažu da zna da im zaglavi, dok istodobno masa ljudi se kune da nikad nisu imali zastoja. Isto tako znam da će masa ljudi pištolj ostaviti nakon korištenja (kao što ga treba čistiti), a neki će ga odmah očistiti. Puno je faktora koji utječu na stanje pištolja tako da ja ne bih generalizirao. Isto tako nekome leži u ruci, nekome ne... Nemamo svi istu ruku  Wink Grin
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #11 on: December 13, 2011, 08:53:07 pm »

cekaj, polako, ne razumem te ovo oko ciscenja?  Huh? treba ga ili ne treba cistiti? Roll Eyes ja sam moj cistio posle svakog pucanja, znao sam cak i na "terenu" da "profircam" cevku. posle svakog pucanja detaljno ciscenje, obavezno i sutradan, posle 3 dana pa posle 7 dana. e onda, ako se ne puca, moze na stoji najvise dve nedelje, pa opet ciscenje (vise brisanje masnom krpicom). sem bruninga koji se malo otro, sve ostalo je u najboljem redu. jedino se ostalo bez dzebane...  :'(
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #12 on: December 13, 2011, 09:01:25 pm »


 O čišćenju valjda znamo svi, to nebi komentarisao. Kako održavaš toliko će trajati, a bogami i tako izgledati oružje. Ležanje u ruci je lako rešiti novim rukohvatom. Ja sam malte ne odmah stavio polu anatomski rukohvat koji mi je jedan kolega napravio po meri moje šake. Još je fora što sam kad je gađanje u pitanju levoruk.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #13 on: December 13, 2011, 09:50:00 pm »

bas to "valjda" me i buni Smiley kod mene se znao red - oruzje se cisti pazljivo i redovno. vise nisam kuci, ali kad god odem imam 20tak minuta i za njega Smiley kad sam kazao hvat mislio sam na onaj luk ispod oroza. mogao je da bude dublji.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #14 on: December 13, 2011, 10:05:09 pm »


 Da, i mislio sam da to smeta ljudima koji maju malo veću šaku. Kao što se i đale na rukohvat. No jedno je lako rešiti a ovo drugo? Jedino drugi tip oružja rešava problem. Što se tiče problema s njim. Kod mene se desilo da neće da ostane u zadnjem položaju posle ispaljenja poslednjeg metka. Već spomenuti kolega je kvar otklonio za 20 minuta. Šta je bilo, nikada mi nije rekao.
Logged
Pages:  [1] 2 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.026 seconds with 22 queries.