PALUBA
April 27, 2024, 12:53:46 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 [164] 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 ... 205   Go Down
  Print  
Author Topic: Stare vojničke fotografije  (Read 1085996 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #2445 on: February 16, 2016, 07:23:02 am »

Ovo je za mene veliko otkriće. Nikad nisam čuo za čin "vožd" i bio uvjeren da je vojvoda bio najviši čin. Doista, čini se da na ovoj slici Aleksandar ima epolete vožda. Vjerojatno je to zvanje koje je po položaju pripadalo vrhovnom komandantu. Ipak je zbunjujuće. Možda bi trebalo uzeti s rezervom. Koji je izvor?
Kako se bavim prevođenjem, vojvodu sam uvijek prevodio u Field Marshal i obrnuto. Dobra anglosaksonska literatura Mišića, Stepanovića i Putnika uvijek naziva Field Marshal, rjeđe "Duke" što je pogrešno jer "Duke" je plemićka titula, ne i vojni čin. Ovaj prijevod "Warlord" je skroz pogrešan, doslovno "gospodar rata", izraz koji se koristi u negativnom kontekstu i nema veze s vojnim činovima.

Ja sam to slučajno na internetu pronašao na stranicama "Pogledi"  link http://www.pogledi.rs/forum/Thread-jugoslovenska-kraljevska-vojska
pri dnu stranice. I sam sam bio iznenađen jer sam do sada bio uvjeren da je najviši čin u Vojsci Kraljevine Srbije i kasnije i Kraljevine SHS pa Jugoslavije bio čin Vojvode što je bilo nešto poput feldmaršala. Za taj čin Vožd do tada nisam nikada čuo niti znao. Da li je to točno ili je
netko samo tako napisao ne znam, zato se nadam da će drugi koji poznaju tu temeu o činovima puno bolje od mene moći dati mjerodavno
mišljenje.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #2446 on: February 16, 2016, 07:36:08 am »

Ovo je za mene veliko otkriće. Nikad nisam čuo za čin "vožd" i bio uvjeren da je vojvoda bio najviši čin. Doista, čini se da na ovoj slici Aleksandar ima epolete vožda. Vjerojatno je to zvanje koje je po položaju pripadalo vrhovnom komandantu. Ipak je zbunjujuće. Možda bi trebalo uzeti s rezervom. Koji je izvor?
Kako se bavim prevođenjem, vojvodu sam uvijek prevodio u Field Marshal i obrnuto. Dobra anglosaksonska literatura Mišića, Stepanovića i Putnika uvijek naziva Field Marshal, rjeđe "Duke" što je pogrešno jer "Duke" je plemićka titula, ne i vojni čin. Ovaj prijevod "Warlord" je skroz pogrešan, doslovno "gospodar rata", izraz koji se koristi u negativnom kontekstu i nema veze s vojnim činovima.

Ja sam to slučajno na internetu pronašao na stranicama "Pogledi"  link http://www.pogledi.rs/forum/Thread-jugoslovenska-kraljevska-vojska
pri dnu stranice. I sam sam bio iznenađen jer sam do sada bio uvjeren da je najviši čin u Vojsci Kraljevine Srbije i kasnije i Kraljevine SHS pa Jugoslavije bio čin Vojvode što je bilo nešto poput feldmaršala. Za taj čin Vožd do tada nisam nikada čuo niti znao. Da li je to točno ili je
netko samo tako napisao ne znam, zato se nadam da će drugi koji poznaju tu temeu o činovima puno bolje od mene moći dati mjerodavno
mišljenje.

U međuvremenu sam ponovno išao na internet i pronašao slijedeći tekst koji doslovno prenosim:

"
Да ли је само краљ имао еполету Вожда?

То звање није постојало. Фактичи краљ је имао специфичну еполету војводе са монограмом и грбом династије уместо државе.
Али та табела коју сам ја првобитно направио није тачна. Највиши чин у војсци Краљевине СХС/Југославије је био Бојни Војвода
и само тројца су га носили Степа Степановић, Живојин Мишић и Петар Бојовић.
"

Ovo gore citirano bi bio odgovor autora koji je prethodnu tabelu s činovima postavio na internet.

Taj čin Vojvode nosio je i Vojvoda Radomir Putnik ali ga vjerovatno nisu naveli jer je preminuo 1917. godine prije nastanka Kraljevine SHS
- Jugoslavije.

Inače pronašao sam i fotografiju Kraljevske epolete iz vremena Kraljevine Jugoslavije pa je postavljam uz ovaj tekst.


* Epoleta Kralja Jugoslavije.png (121.47 KB, 181x457 - viewed 92 times.)
Logged
ViribusUnitis
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 389


« Reply #2447 on: February 16, 2016, 04:24:29 pm »

E sad, taj "bojni vojvoda" je druga vrst novosti. Nikad čuo. Koliko znam uvijek je bilo samo vojvoda.
Posebna oznaka vrhovnog komandanta je razumljiva i ne izaziva nedoumice, ali to nije čin nego zvanje.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #2448 on: February 16, 2016, 10:22:01 pm »

E sad, taj "bojni vojvoda" je druga vrst novosti. Nikad čuo. Koliko znam uvijek je bilo samo vojvoda.
Posebna oznaka vrhovnog komandanta je razumljiva i ne izaziva nedoumice, ali to nije čin nego zvanje.

Niti ja nikada čuo za čin "bojni vojvoda" zato sam baš doslovno citirao tekst preuzet s interneta. Prevoditelj je vjerovatno imao malo
problemas prevođenjem, pitanje je možda i skojeg izvornog teksta je to preuzeto pa prevođeno? Ali da ne širim previše jer smo polako izišli
iz same teme fotografija.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #2449 on: February 16, 2016, 10:27:21 pm »

KRALJEVINA JUGOSLAVIJA Kapetan I klase nosi Orden Svetog Save III. reda.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

KRALJEVINA JUGOSLAVIJA – Oficiri kopnene vojske sa Oficirskim svečanim bodežima.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

KRALJEVSKI OFICIRI s nekom stranom vojnom delegacijom.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #2450 on: February 16, 2016, 10:30:52 pm »

Beč cca 1912. Novopromaknuti poručnici Austrougarske vojske u Terezijanskoj Akademiji. Zajednička fotografija za uspomenu prije
prekomande u razne garnizone širom Carevine. Snimljeno ispod kipa Cara Franje Josipa I i njegov gesla "Viribus Unitis".

Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #2451 on: February 16, 2016, 10:35:50 pm »

Hrvatski vojnici - Austrougarska vojska pripadnici topništva 38. Osječka pukovnija.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Hrvatski vojnici - Austrougarska vojska tijekom I svjetskog rata.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Hrvatski vojnici na povratku iz Austrougarske vojske 1918. godine.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Bosanski vojnici u Austrougarskoj vojsci cca 1916. godine.

Logged
ViribusUnitis
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 389


« Reply #2452 on: February 17, 2016, 05:26:41 pm »

Post #2449. Strana delegacija s oficirima VKJ. Vrlo vjerojatno čehoslovački oficiri.
Logged
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 341



« Reply #2453 on: February 18, 2016, 03:44:43 pm »

Svaka čast kolega zpetrov9 . Ove KuK fotografije su odlične. Zna li se možda o kojim regimentama je riječ.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #2454 on: February 20, 2016, 09:50:01 am »

Svaka čast kolega zpetrov9 . Ove KuK fotografije su odlične. Zna li se možda o kojim regimentama je riječ.

Hvala. Na jednoj je naznačeno da se radi o 38. pješačkoj iz Osijeka, možda su i ostale snimljene u istoj regimenti ali nisam siguran.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #2455 on: February 20, 2016, 09:52:27 am »

Beograd,  13. 12. 1939. Oficir i pitomci škole rezervnih oficira. Moguće da se radi o pitomcima sanitetskog smjera jer se lijevo vidi tabela
s natpisom "Veneričko i kožno odelenje" pa pretpostavljam da je fotografija snimljena u krugu tadašnje Vojne bolnice u Beogradu.

Logged
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 341



« Reply #2456 on: February 20, 2016, 10:35:38 am »

Još jednom HVALA !!!
Sumnjam da se radi o istim postrojbama. Na ovoj posljednjoj fotografiji najvjerovatnije se nalaze pripadnici jedne od slavnih BiH regimenti. Očito je snimljena negdje na frontu ili neposredno prije polaska, jer su momci opremljeni oružjem i svom potrebnom opremom. U svakom slučaju odlično.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #2457 on: February 24, 2016, 11:10:52 am »

Pitomci IX klase škole rezervnih  pešadijskih i artiljerijskih oficira vojske Kraljevine Jugoslavije iz 1932. godine snimljena u Sarajevu. Sa
njima su i njihovi starješine snimljeni za kolektivnu uspomenu.

Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #2458 on: February 24, 2016, 11:13:42 am »

Kraljevina Jugoslavija, svršeni pitomci XXXVII klase I Podoficirske škole Kralja Aleksandra I. Tada je školovanje u podoficirskim školama
trajalo dvije godine.

Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #2459 on: February 24, 2016, 11:16:23 am »

Jedna fotografija svršenog pitomca pilotske škole u Rajlovcu iz 1941. godine, ako sam dobro razumio tekst na poleđini fotografije pa ga
isto prilažem. Fotografija je kao razglednica bila poslana pitomcu, vjerovatno prijatelju u Novi Sad, koji je bio u V četi VPŠ.


* Pitomac 1.jpg (72.74 KB, 476x639 - viewed 76 times.)

* Pitomac 2.jpg (111.04 KB, 910x531 - viewed 76 times.)
Logged
Pages:  1 ... 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 [164] 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 ... 205   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.