PALUBA
March 29, 2024, 04:31:15 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12   Go Down
  Print  
Author Topic: Revolveri - revolver Zastava R 83 .357 magnum  (Read 161221 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #15 on: August 08, 2010, 09:35:53 pm »


auuuh
 "Dovoljno je ispruziti ruke napred i samo povlaciti obarac."
prijatelju, jos samo da si rekao mozes i oci da zatvrosi hahaha
nije to uopste tako kakvim si ti predstavio gadjanje, makar to bilo i na nekoliko metara,
jer moras racunati da i iza potencijalne mete ima nekog ko ne zasluzuje desetak grama olova u stomaku ,
zato bolje svrati do streljane da ti neko strucan docara sve lepote pucanja u metu.
inace duzina cevi nije od presudne vaznosti za preciznost kratkih cevi,
i to je vise puta dokazano metodicnim skracivanjem /secenjem/ cevi i pucanjem sve dok maltene od cevi nije ostalo nista tj vrlo malo,
imam jos uvek negde taj broj casopisa gans and amo gde su dokazivali tu tvdrnju secenjem jednog kaubojskog singlakcion kolta

U streljanu idem i na 15m grupisem sasvim solidno sve u siluetu. U stresnoj situaciji cak i na 5 metara, tesko da bih nisanio precizno, samo bih drzao cev u pravcu napadaca, a posto oruzje ne nosim za ulicnu i kafansku pucnjavu, pretpostavljam da nece biti guzve iza napadaca.
 Za stresne situacije, da bi sto hladnije i preciznije gadjao potrebne su godine vezbanja i to rade profesionalci. U streljanu odlazim bas da bih se izvezbao sto vise za onoliko koliko mi treba i da poznajem svoje oruzje odlicno.

 
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #16 on: August 08, 2010, 09:40:15 pm »

Vrlo rudimentalna obrada, kovačija. Od jeden tvornice s tolikom tradicijom moglo je i bolje. No glavno da puca.

Ne znam na osnovu čega ovo zaključuješ. Kvalitet serijskog primerka je sasvim prosečan i nema mu se šta radikalno zameriti. Nisam primetzio da ima falinki u završnoj obradi. Naravno, za perfekcioniste, proizvo]eni su i u finijoj obradi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* zastava-revolveri.jpg (56.92 KB, 800x550 - viewed 1147 times.)
« Last Edit: August 08, 2010, 10:03:30 pm by MOTORISTA, Reason: Prebacivanje slike u atačment » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #17 on: August 08, 2010, 10:12:20 pm »

Sve je to divno i krasno, ali za mene je ovo pravi revolver. Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 800px-Colt_Navy_51_Squarebeck.JPG (55.3 KB, 800x348 - viewed 716 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #18 on: August 08, 2010, 10:12:35 pm »

Како би они који не знају створили слику о снази метка дајем слику пет метака:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Први с лева је пиштољски метак калибра 7,65 мм. Иначе ради се о метку са никливаним зрном производње ФОМУ (Фабрика муниције и оружја Ужице) из 1940. године; ова фабрика је претеча "Првог партизана" из Ужица (ППУ)
Други с лева је пиштољски метак 9мм "дуги" ("Прабелум"), производња ППУ;
Трећи с лева је пиштољски метак 7,62 мм који киристи чувени пиштољ ТТ-јац, производња ППУ;
Четврти с лева је револверски метак  .357 магнум, производња ППУ;
Пети с лева је пушчани метак 7,62ммх39 који користи АП М-70, ПАП М59/66 и др. производња ППУ;

Очигледно је да је метак .357 знатно већи од пиштољских, па и од  метка 7,62м за ТТ-јац, а тек је нешто мањи од пушчаног (количина барута је мало мања). То на неки начин говори о количини енергије коју производи опаљење и "носи" пројектил.


* DSC07387r.jpg (163.04 KB, 800x600 - viewed 669 times.)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #19 on: August 08, 2010, 10:39:20 pm »

Evo mog iskustva sa ovim revolverom.

Jedno vreme je bio u posedu mog oca nekoliko puta smo gadjali sa njim po 50 - 75 metaka po gadjanu nekoliko strelaca (verzija sa cevi od 4 inca).

Prvi put kao sto kaze Dzumba bas smo se ispromasivali (iako je bilo solidinih strelaca). Prilicno veliko razocarenje jer deluje dosta mocno.
Jako brzo zatim imali smo problema sa okidanjem (zahtevalo je posetu oruzaru), zaboravio sam tacno sta je bio problem.

Tom prilikom su zamenjene problematicne korice rukohvata koje su po meni glavni razlog mrsavog ucinka sa prvog gadjanja. Tada su stavljene masivne anatomski oblikovane drvene korice (samo za desnjake) i ovo je dramatinco kasnije poboljsalo ucinak prilikom gadjanja.

Prilikom sledecih gadjanja rezultati su bili odlicni. Gadjano je sa daline od 15-20 metara jednostrukom i dvostrukom akcijom u kruznu metu.

Jedno prakticno ratno iskustvo tada majora (vecinu svog radnog veka je proveo u mornarickoj pesadije-mogu slobodno da kazem da je covek vojnicina) sa ovim oruzjem je bilo dosta tramuaticno  po njega.

Uglavnom ovako ide njegova prica.


Pocetkom 90-tih (mesto nije bitno - da ne krsimo pravinik ) isao je sa vozacem na zadatak i kako to samo zivot zna da napravi neobicnu situaciju krecuci se po nekom losem putu (na teritorji pod kontrolom svojih snaga) ispred njih se pojavio neprijatelj. Sobzirom da su se kretali malom brzinom on je odmah reagovao izasao iz vozila potegao revolver i na maloj udaljenosti do 15-20 metara ispalio svih 6 metaka u neprijatelja ali bez efekta na cilju osim sto ga je ocigledno zbunio jer neprijatelj nije stigao da reaguje i time je kupio mozda koju sekundu. Sad u veoma nezgodnoj situaciji jer je ispraznio svoje oruzje, oci u oci sa neprijatemljem koji ima AP a bez zaklona vec je pomislo na najgore. Na srecu i njegov vozac je brzo reagovao i iz "majorovog" formaciskog "Skorpiona" kojeg je on nosio neutralisao je neprijatelja.

E sad pre nego sto neko pomisli da je ovo "lovacka" prica, ovo je samo istrgnuti delic iz sire price koji je bitan za ovaj revolver. Meni je ostao u secanju zato sto sam i sam gadjao iz njega.

Posle ovog iskustva major je lepo spakovao svoj "magnum" i od tada je nosio samo formaciski "skorpion" i AP M-70.

Moram da napomenem da je pre ovog major gadjao iz svog magnuma nekoliko puta i da je bio zadovoljan preciznoscu, ali jedno je streliste a drugo stvaran zivot.

Uglavnom i moj otac se odlucio da se resi ovog revolvera.

Uporedjujuci ga sa recimo Coltom .38 Specijal (2.5 in) iz koga sam isto gadjao sama sila okidanja je veca, hod obaraca dosta tvrdji i jednostavno nema te precisnoti, zavrsan obrada dosta losija.

Bilo je tu dosta prostora za doradu.

Inace masovno su nabavljani pocetkom 90-tih od strane oficira (skoro pa je bio modni detalj kod oficira) ali su se brzo "resavali" ovih pistolja. Dosta su ih povoljno nabavljali a na trzistu su kasnije postizali dobru cenu, pogotovu za one krizne 90-te godine.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #20 on: August 08, 2010, 10:50:00 pm »

Posle ovog iskustva major je lepo spakovao svoj "magnum" i od tada je nosio samo formaciski "skorpion" i AP M-70

"Škorpion" ga sigurno nije sljedovao po formaciji.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #21 on: August 08, 2010, 11:00:24 pm »

Mislim da je u vreme tog "dogadjaja" bio KIK. Nisam vise siguran proslo je dosta vremena. Znam da je rekao da ga je sledovao "Skorpion" ali da je kao i vecina oficira nosio pistolj kako manje glomozano i lakse oruzje za samoodbranu.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #22 on: August 08, 2010, 11:14:35 pm »

"Škorpion" je sljedovao samo određene specijalnosti, posade borbenih vozila, poslužioce na nekim oruđima. Npr. u baterijama 40 mm "škorpioni" su sljedovali nišandžije i punioce, svi ostali AP.
Zbog toga me čudi to da je njemu po formaciji sljedovao APi.
Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #23 on: August 08, 2010, 11:15:32 pm »

Ja sam u to vreme vidjao u Trebinjskoj kasarni oficire sa magnumom, ali i sa Skorpionom. Posebno mi je bio interesantan jedan, koji inace nije bio u kasarni na sluzbi , moguce da je bio iz druge operativne ili sa terena. Taj je nosio 357 u futroli sa opasacem koji je imao "zabodene" metke kao kod kauboja.
Jako zanimljivo je izgledalo.
 Za ovakve situacije , kao ova gore pomenuta, 357 stvarno nije zgodan. Brzo pucanje dvostrukom akcijom verovatno, jos u pokretu, tesko.
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #24 on: August 09, 2010, 06:10:16 am »

Revolver nije vojničko oružje, prije je policijsko, a odmah zatim i "kućno" (samo)obrambeno. Jednako tako ni Škorpion nije neko vojničko oružje, zanimljiv je, ali neka vojna uporaba baš mu i nije osnovna namjena. Slabi metak, slabi kapacitet, ne možeš ga uhvatiti kao automat, još manje kao pištolj. Tko god da ga je odredio kao formacijsko oružje, bio je jako duhovit. Naravno, nije bio beskoristan, no da je bio neke vrijednosti ne bi ga nosili samo pozeri nego i ozbiljniji borci.

Također, od onih sam koji vjeruju pripovjedaču, i ne sumnjam da jedan takav Škorpion nije došao glave protivniku s APom, iako je vozač u tom slučaju morao biti nešto više od samog vozača.

Glede mojeg doživljaja CZ Magnuma, on je i dalje isti i nepromijenjen. Počnimo od drške, za početak ...

PS: moj pokojni poznanik i prijatelj, poznati fotograf Renco Kosinožić, posjedovao je Colt Python 357, i to onaj od 8". Na streljani je s njim bio car, redom je pogađao otprilike u iste rupe, metke je radio sam s posebnompažnjom. No, zanimljivo je da NIKAD u životu nije pucao u išta drugo osim u kružnu metu, nikad u siluetu, fotografiju ili štogod uživo ... Istina, imao je šaku ko' lopatu, njemu je taj revolver (zamalo sam napisao pištolj) upravo ležao. RiP.


* Colt_Python-01.jpg (129.02 KB, 700x496 - viewed 1240 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #25 on: August 09, 2010, 09:09:22 am »

Како је ово тема о револверима, а прича о "Заставином" Р 83 је послужила као "шлагворт" није згорега поменути и друге, боље и познатије револвере као што је приказани Colt Python.

Имао сам прилике да гађам са њим. Мој колега га је имао. Купио га је још док се то морало увозити са дозволом и дао приличне паре за њега. Општи утисак: није ни чудо што се у нашим крајевима када се помене "Колт" прво помисли на револвер, а не пиштољ. Имаш утисак да је део твоје руке. Одлично обрађен материјал. Све на њему глатко клизи и функционише. Ништа не запиње, шкрипи и сл. То је традиција и искуство у изради. Наравно, са тим иде и цена за коју можеш да купиш три ова заставина револвера.

У сваком случају ревовер није за масовну војну употребу, бар не у овако моћном калибру. Основни разлози су:

- велики одскок код опаљења и "природна" непрецизност;
- тврд обарач,
- нема кочницу па је небезбедан за масовну употребу,
- мали капацитет добоша,

Наведен чињенице усложавају обуку,а прецизност стрелца се постиже тек дужим вежбањем и утрошком муниције. Нико паметан овакве револвере не уводи у формацију војске, осим за неке специјалне службе и јединице. Предност му је снажан калибар који обара све ушта погоди. Чак и када носиш панцир који не пробија готово сигурно ћеш претрпети шок и бићеш оборен.

Са друге стране погодан је за професионалне безбедносне службе као одбрамбено оружје где оружјем рукују људи који су у просеку бољих општих способности а и имају дуготрајнију  обуку и константну дообуку (кондицирање) у гађању. 
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #26 on: August 09, 2010, 09:15:32 am »

Предност му је снажан калибар који обара све ушта погоди.
I - možda glavna prednost - nema zatajenja (ako je streljivo kako treba) ...
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #27 on: August 09, 2010, 01:01:39 pm »



- велики одскок код опаљења и "природна" непрецизност;
 

Ne bih se slozio da su revolveri neprecizni vec da su specificni i da traze malo drukciju (slozeniju) obuku za gadjanje pogotovu da bi se sa dvostrukom akcijom gadjalo precizno.

Ja bih naveo manju brzinu gadjanja kao jednu od mana jer za precizan hitac ipak je potrebna jedostruka akcija (kod vecine korisnika) a to kod revolvera trazi dodatnu akciju od strelca.

Pogotovu je velika razlika posle uvodnjega dvoredih okvira kod pistolja sa kojim im se udvostrucio kapacitet. Ranije je razlika izmedju revolvera i pistolja bila u 1-3 metka a sad je razlika od 8-12 metaka u proseku.

A zadnja predost pistolja su kompozitni materijali koji su im smanjili znacajno masu.

Revolveri ostaju i dalje idealno odbrambeno oruzje, zbog preteceg izgleda kada je uperen u protivika (debela cev, municija koja se vidi u dobosu, dimenzije itd) i jedostavnosti manipulacije, a precizost nije toliko presudna jer su rastojanja u tim situacijama mala.

Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #28 on: August 09, 2010, 01:09:06 pm »

... a precizost nije toliko presudna jer su rastojanja u tim situacijama mala.
Veselje nastaje kad rastojanje postane premalo ...
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #29 on: August 09, 2010, 06:07:23 pm »

@Patriot

Skorpion je automatski pistolj tako da je nekada do 50 metara imao smisla. Pogotovu je imao smisla sa prigusivacem za spec. jedinice.

Inace Skorpion je jako precizno oruzje i na tako malim daljinama krajnje efiaksan i iz jedne ruke do 30-tak metara.

Sa osloncem za raeme orecizan je i do 100 metra samo tu vec metak nema dovoljno energije.

Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.